De paden op, de Tentenstad van nu geen blijvende stad Kaalslagen bieden fraaie panorama's WEINIG BELANGSTELLING VOOR RITTEN VAN „AMERSFOORT'' Water wordt duurder in deel Gelderland Uitslagen wedvlucht „zaterdagvliegers" Berk Sfo ieer Natuurschoon Saksisch Panorama Egelmeer 3 Kleenex-renners terug uit Engeland Zondagrit Hooibergkap vloog in brand Opbrengst collecte Renswoude hervat de training Bemanning va coaster redt jongen van 15 In afzetgebied W.G.M. Veiling Zaltbommel DINSDAG 5 AUGUo Jj Mensen uit de randstad Holland vooral hebben „ontdekt" dat over-de-berg bij Amerongen een rustig en wondermooi gebied ligt om er de vakantieweken door te brengen. Hoe ze dat doen is voor ons geen zorg. De bevolking uit de omliggende plaatsen wist dat al lang. Zij hebben allen wel eens een fiets tochtje „naor 't Overbaarg" gemaakt. Het geaccidenteerde terrein van de Amerongse berg laat géén autorijden toe, maar het meest geniet je er per pedum apostolorum. Dan maar de paden op en de lanen in. Met recht! Veelal volg ik op mijn wandelingen de Oude Scherpenzeelse weg. Je be reikt die pak weg 300 meter vanaf de hoek Dwarsweg - Bergweg als men richting Amerohgen gaat. De enige mid deleeuwse trekweg die vanaf de Opslag aan de Rijn bij Eist dwars over de heu velrug gaat. Een weg van schone ouder dom. Vooral aan het prille begin van de herfst. Dan komen daar al gauw paddestoelen. Ze zullen dit jaar wel laat zijn met nu die droogte. Maar het behoeft daar maar een paar dagen nat te zijn of de slanke amanieten en rus- sula's in de kleuren rood, geel, paars, groen en grijs schieten de grond uit. Ga er niet heen om cantarellen te plukken. Die zijn daar in de omgeving compleet uitgeroeid. En die komen er ook niet terug sinds enige smulpapen van de campings de cantarellensmaak te pakken gekregen hebben. Een verzamelaarster vertelde mij, dat ze ze zelf niet durfde eten, maar naast haar stond een Duitse en die was er gek op. Door die ellendige bodemwateront trekking verkommert in droogteperioden het voorterrein van de heuvelrug tóch al zo en raakt onze flora (paddestoelen zijn ook „vruchten" van „iets" dat tot het plantenrijk behoort) met het jaar verder in de verdrukking. Nu al doe ik een beroep op u straks wat gediciplineerder onze paddestoelen te behandelen. Roei alsjeblieft nou niet alle cantarellen uit. Een beetje zelfbe heersing is heus op zijn plaats. En dit ia bepaald geen klacht die van mij al léén komt. Zo redeneren al tientallen liefhebbers mét mij. Er zijn nog ande re, veelvuldig voorkomende soorten, die even smakelijk zyn! Hier geldt dan met recht „zien is kennen". Graag wandel ik daar ook op de Hoge Ginkel. De naam is misleidend, want er bestond nooit een Hoge Ginkel. Omdat een deel van de Ginkelse bossen reeds „De Ginkel" genoemd waren gaf ir. Emmens aan zijn landgoed van ca. 300 ha. de naam Hoge Ginkel. Ik weet eigenlijk niet eens of het vrij toegan kelijk is. Maar mooi is dit gebied zeker. Er is daar een prachtig, uitgedund berkenbos dat kan wedijveren met de omlijsting met berken rond de meest westelijke (eerste) plas in het Leersum- se veld. Mooi berkenbos wordt zeld zaam. Vooral berkencultuurbos. Er is hoegenaamd geen belangstel ling meer voor berkehout. Sneuvelt een oude berkelaan, dan vervangt men die niet meer. Langs de Oudé Scherpen zeelse weg staan er nog. Oud en ge kromd. Het zijn net kobolden met rim pels van hoge ouderdom. Of van die Eucalypta-achtige wezens die in ver twijfeling hun broodmagere armen op heffen. Het gehele jaar door zijn ze verrukkelijk om te zien. Niet alleen als ze hun winterse prui- kebollen tooien met teer meigroen of de blaadjes in de herfst als goudén du katen naar de grond dwarrelen. Dat wijdstaand en open berkenbos van de Hoge Ginkel is 's zomers mooi en oh, als 's winters er boven je enkel maar dat dooreengewriemel van fijne takjes is, dan is het of daar een reusachtige Rembrandtets aan de azuren hemel ge krast staat. Wanneer men vanaf de „Bliscap", dicht bij het hoogste punt (69 m), de Bergweg oversteekt en dat fantastisch mooie en ruige erosiegebied van de Amerongse berg volgt (men komt daar meestal wel op de Prinseveldse hucht uit) en je gaat dan naar rechts tot je de weg langs de leemkuil krijgt, ga die dan eens in. Men heeft mij dikwijls verweten dat ik meer van het laagland houd dan van de bossen. Maar dat is niet waar. Ik kan ook intens genieten van de val lei of dat nu de Gelderse of het Rijn dal is scheelt mij niets vanaf een hoog punt. Maar ja, die bossen worden zo hoog en ontnemen je alle uitzicht. ter voor beide. Wat een rijkdom! En nu wil men naar een ding waar niets van dat alles is. Zeker, het is allemaal overweldigend knap. Ik neem er de hoed voor af. Maar ik ben er van over tuigd dat al die bollebozen op Cape1 Kennedy de laatste tijd niet zo genoten hebben van Gods wondere schepping als ik op de Amerongse berg met aan de ene kant het wijde land van de Eem- vallei voor mij en aan de èndere kant het Rijndal. Want ook aan die kant is bos geveld en in geen jaren leverde de heuvelrug zulk een schoon schouwspel op. Beste mensen, wat is ons land toch overweldigend mooi. Goed, de mens maakte dit prachtige land, maar wie maakt het iedere seconde mooi en an ders? Denk déar ook eens aan, anders zijn wij „als blinden, die gaan door 't wisselen der jaargetijden; als vreemden, die staan zonder Gids en Leidsman beiden... Maar kom, wij dalen weer af naar de groene dreven van de Eemvallei, want mij lokt dat liefelijke Overberg. Het hervormde kerkje onderging een meta morfose. Een paar jaar geleden noemde ik het eens een „poppekerkje" omdat het zo klein is. Eerst waren er daar mensen boos om. Daar gingen geen poppen naar de kerk. Maar dat bedoelde ik ook neit. Later bleek men de zin er van verstaan te hebben en is de vrede weer getekend. Overberg kreeg dan wel een abnor male zomeraanwas, maar er is deson danks een vriendelijke sfeer gebleven. In een vakantieoord als Overberg ge worden is went de bevolking snel aan de drukte. In feite ontstonden er twee „woonkernen", één met de autochtone bevolking en daarnaast een stad van tenten gemaakt. En van deze zou ge zegd kunnen worden dat het geen blij vende stad is. In de winter verstomt er het vertier. Dan is Overberg weer gewoon het buurschap met de eigen, stille sfeer. Het is al zo lang geleden dat ik met Gaart, de zoon van Toon van de hofste de De Hucht, met de schapen er op uit trok. Gaart leerde mij het kluitschopje hanteren. Een enkele keer bezoek ik hem nog wel eens. Maar de tijd dat hij scheper was ligt zo ver achter ons, dat het haast onwezenlijk schijnt dat hij ooit bestaan heeft. Die oude hofste de, dié veranderde niet veel. Nog staat ze er, omgeven door hoog geboomte. Voor mij het warmkloppende boeren- hart van het buurschap. Vroeger al. Hoe hunkerden wij er ieder jaar op nieuw naar dat Toon „van De Hucht", zelf het paasvuur aan ging steken. Er is ook veel veranderd. Overberg krijgt de allure van een kleine dorpsge meenschap. Maar voor mij zal die hof stede De Hucht mijn leven lang het middelpunt blijven. linden ligt een volmaakte gevel en met vensters met de juiste roedever deling. Prachtig type Saksische bouw mét alles onder één dak. Een klein bakhuisje er naast en terzijde van de inrit naar dat mooie eikenlaantje (met vrije wandeling) nog twee gave schaapskooien. Zo iets ongeschonden treft men maar zelden aan. 't Is van een verfijnde een voud en toch zo groots. Dit is nog iets waarvan met recht gezegd kan worden dat de traditie niet doorbroken is. Hier van heeft een dichter eens gezegd dat de boer van nature een kunstenaar is. Behouden is een mooi ding, maar be waren is beter. Vroeger was het landgoed Het Hart een van de meest afgesloten gedeelten van Overberg. Een barse, écht verve lende boswachter hield je verre van al die schoonheid. Nu staan er de groene borden met de twee poppetjes er op. Belasting ontduiking zei eens iemand. Maar wat mij betreft mogen ze op die manier nét zo veel belasting ontduiken als ze maar willen. Ik vind het gewoon een yriendelijke geste. Men hoort van niemand klachten over vernielingen en boswachters kun nen ook héél vriendelijke mensen zijn. Dat hangt er helemaal van af hoe „mijn heer" is. Zo'n landheer kan een bok van een vent zijn en vanzelf voert zijn personeel de opdrachten feilloos uit. Wiens brood men immers eet, diens woord men spreekt. Met een nieuwe heer komen er doorgaans ook nieuwe wetten. Wat het openstellen van bos en heide betreft mogen wy in Zuidoost-Utrecht beslist niet klagen. Je moet je vanzelf netjes gedragen. Doe je dat niet uit overtuiging dan dien je er toch je naas te mee. En daar bedoel ik dan niet de grootgrondbezitters mee (die óók van zelf), maar vooral andere mensen die graag van de „vrye" natuur genieten. Soms vraagt men een zekere borgstel ling in de vorm van een wandelkaart die je voor en prikje kunt bekomen (Prat- tenburgse bos en het Leersumse Veld tussen 15 juli en de aanvang van het meeu wenbroedseizoen) Dat oude systeem van de wandelkaart is in feite nog zo gek niet. Het ver plicht de houder tot wandelen. In veel gevallen heb je zelfs niets aan een fiets. Het lawaai van een brommer is bepaald hinderlijk. Met de auto verpest men niet alleen de sfeer maar óók de onge repte wegen. Hoe eindeloos kan men vanuit Over berg wandelen. Neem bij de Eindseweg de mooie weg naar de hofsteden. Het Eind en Nieuw Ameronge eens. Die kan men ook „befietsen" maar auto's mo gen er niet komen. Als je bij de Prin- 9eveldseweg komt dan ligt toch een we reld van puur natuurschoon open. Men kan daar alle kanten op. Het mooist is voor mij altijd nog de Defensieweg. Daaraan voltrok zich een compleet won der. Vorig jaar ging deze weg nog com pleet schuil onder de Virginiase vogel kers. Die is er weggehaald, 't Werd dan ook té gek. Maar ik hoop dat ze er nooit gaan spuiten op de opslag want langs die weg ontwikkelde zich een weelde van planten. In het voorjaar kruipend zenegroen met helderblauwe bloemen en het prachtige lichtblauwe, witgespoorde RevinsviooLtje, later paarse brunella met haar „bijenkorfjes" en witte ster retjes van grasmuur, heel fijntjes het boswalstro en teucrinum of valse sa lie. En nog veel meer. Een keur van mossen ook! Aan de Dwarsweg staat nog zo'n mooie, oude boerderij. Als je er langs komt moet je wel kijken. Achter geschoren De laatste tijd wordt er op de Ame rongse berg nogal eens een kaalslag gemaakt die onbelemmerd uitzicht toe staat. Zo iets moet men nu waarnemen. Ik nam u daarom mee naar de kaal slag boven aan de laan die men ook be reikt vanaf het Berghuis bij Ameron gen. Wat is dat mooi! Héél diep bene den je in de vallei ligt Veenendaal. Ik was daar laatst toen het al donker was. De maan stond boven de heuvel rug, een beetje bleek van schrik nog nadat dat vreemde ding er geland was, maar hoe verbleekte daar zelfs dat ge wichtig gebeuren op de maankloot bij dat getwinkel van al die*Veenendaalse lichtjes en op een windzucht gedragen hoorde ik het getinkel van ons carrillon. Een enkele flard maar, maar hoe mooi en vriendelijk, ja hartverwarmend was dat. Ik keek toen weer eens naar die kil le. dode maan en dacht: „Wat mot je daar nou in vredesnaam zoeken als al les om je heen toch zo geweldig is. On ze Schepper gaf zuurstof voor de die ren en koolzuur voor de planten. En wa- kijkje gaan nemen. Want daar gebeur den vreamde dingen. Oh nee, er ging geen water branden, en de witte juffer van Prattenburg is er ook niet gesigna leerd. Wél stond het van de zomer vol zilverwit wollegras. Bijzonder mooi. Dat kwam doordat nu al een paar zo mers langs het meertje blank gestaan heeft. Prompt trad hoogveenvorming op. Nog nooit heb ik zulk een snelle aan was kunnen bestuderen. Het hele veldje werd één kussen van veenmos, het be kende sphagnuumb van de bloemist. Ik schreef al eens dat de randzone bij het ven veel dode bomen kreeg omdat de spaarbekkens met bodemwater in de heuvelrug hun afvloeiing naar lager ge legen gebieden hebben en op de laagste plaatsen veel water bleef staan. De droogte van de laatste weken is daar uitermate gunstig voor herstel van de oude flora, 't Is altijd zielig als iets zo plotseling gaat veranderen. Weg wa ren de honderden gentianen en weg wa ren de „insektenetertjes" zonnedauw. Van het één zag het ven blauw en van het ander rood. Een paar mooie zomers als nu en het Egelmeer kan weer pronken met dat wat het zo aantrekkelijk maakt. Hóe dat verdwijnen ging? Laat ik het maar op z'n Veens zeggen: ze zijn „verzopen" in al dat water. Net als een potplant die u extra wilt verwennen. Alles in de natuur heeft een eigen plaats. Let u maar op! Nooit ziet u op de kale heide in het barre zand water lelies bloeien en nóóit zult u een veen- plas overdekt zien met paarse heide. Moeder natuur is soms wreed voor haar kinderen. Ze ontneemt ze soms het pas sende millieu. En aan de andere kant is ze oneindig mild en geeft overvloed. Om weer in Overberg te komen kan men een prachtige openbare bosweg ne men die rond het Egelmeer gaat en aan sluit op de aanzet van de Slaperdijk. Een mooi tochtje! Men kan ook dwars door het landgoed Het Hart gaan. Oók al een openbare weg. Die komt uit op de Dwarsweg naast de camping De Ho ge Linde. De wandelmogelijkheden zijn daar eindeloos variabel. Prachtige laantjes vindt men nog te kust en te keur in Over berg. Deze weg voert ons ook langs het Egelmeer. En dèèr wil ik met u een Statige berkebomen geven een aparte bekoring aan het landschap. VEENENDAAL Het afgelopen weekend werd de zaterdag-competitie door R. en T. C. „Amersfoort" voort gezet. Door de concurrentie van diverse nationale wedstrijden en het warme weer was de belangstelling niet bepaald groot. Bij de nieuwelingen waren het Jan Cozijnsen, Wim v. Dompeler en Wout v. Ede die een voorsprong wisten te nemen in gezelschap van amateur Ad. v. ,d. Veen. Zij behielden de voor sprong tot het einde. Uitslagen: C-jeugd, 1. B. Renes. B-jeugd, 1. W. Larsing, 2. W. Dekker jr, 3. J. Voogd. A-jeugd, 1. H. Bandenbroek, 2. P. v.. d. Lustgraaf. Adspiranten, 1. P. Kuypers. Veteranen, 1. W. Dekker sr. Nieuwelingen, 1. J. Conijnsen, 2. W. v. Dompseler, 3. W. v. Ede, 4. E. Smit, 5. H. Hendriksen. Amateurs, 1. Ad. v. d. Veen, 2. G. Brouwer, 3. D. Vervloet, 4. A. Schurink, 5. H. Hummel. Zaterdagmorgen zijn 3 van de 4 Kleenex-renners teruggekeerd uit En geland. In de week dat z(j daar vertoef den wisten zij goede uitslagen te boe ken in: Calchester: Leo Stapelbroek 4e, Teun Valkenburg 5e, Hein Bokkers 8e, San- der v. Doorn 2e. 2-daagse te Thame: Je dag, Leo Sta pelbroek 11e, 2e dag. Leo Stapelbroek 7e. Eindklassement, 7e Leo Stapel broek. Christal Palace, Sander v. Doorn le, Teun Valkenburg, Hein Bakkers en Leo 13e. De teruggekeerde renners zijn: Teun Valkenburg, Hein Bakkers en Leo- Stapelbroek. Vervolg weinig belangstelling Kleenex Voor de zondagmorgenrit bestond niet veel belangstelling, zodat de wedstrijd- commissarissen er een niet al te lange rit van maakten. Dick Vervloet moest helaas vroegtijdig naar het kleedlokaal wegens een lekke band. 4 amateurs en 1 nieuweling vertrokken voor een geza menlijke rit. Af en tpe waren er demar rages, maar de groep was te klein om het tot een definitieve afscheiding te la ten kqmen. Nadat Dick Vervloet ver dwenen was, ging de strijd in hoofd zaak tussen Ad van der Ven en Jan Sandbrink, met Sandbrink als de eerste finisher. Joop van Beek werd 3e. Vete raan W. Dekker sr; A-jeugd-renner H. Badenbroek en B-jeugd-renner W. Dek ker, waren eenlingen in hun' klasse. Donderdag wordt de avond-competi tie voortgezet met een tijdklim op de Amerongense Berg. Coöp. Veilingvereniging Zaltbommel Omstreken AARDBEIEN: AE 56-105 A 55-86 B 25- 61. Ong. 31-78 per doosje. FRAMBOZEN: I 108 per doosje. BRAMEN: I 35-48 1125-37 per doosje RODE BESSEN: I 34-36 II 20-32 per doosje. PRUIMEN: EARLY LAXTON: I 141- 150 II 107-138 per kg. ELD. BLAUWE: II 72-113 per kg. ONTARIO: II 76-110 pev kg. FRUIT: EXPORT MANTET: II 70/75 72-74 II 65/70 58-63 per kg. STARK EARLIEST: I 70/75 57-58 I 65/70 43-60 I 60/65 18-33 I 70/80 59-61 I 60/70 24-31 per kg. YELLOW TR.: I 65/70 30-45 I 60/65 20-27 I 70/80 42-59 I 60/70 24-28 per kg. GROENTEN: AARDAPPELEN. BARI- MA I 21-23 BONKEN 24-27 BINTJE I 20-24 bonken 26-31 per kg. ANDIJVIE I 26-28 II 15-18 per kg. BLOEMKOOL -6 22-66 per stuk. BOSPEEN 26-34 per bos. KOMKOMMERS: EXP. 41/51 15 51/61 29 61/76 32 76/91 34-36 per stuk. MELOENENOOG -9 144-149 -10 130 -11 117-128 per stuk. PAPRIKA 15-17 per stuk. PREI AI 38-42 per kg. SAVOYE KOOL A 23-34 per kg. SLA II 5-9 per stuk. STAMSLABONEN II 31-49. STOK- PRINCESSEN 85-91 SNIJBONEN I 49- 71 II 40-53 per kg. TOMATEN EXP. A 300-319 B 310 C 300 per bakjë, bin nenland, A 50-57 B 50-52 per kg. UIEN 30-40 II 28-36 per kg. VEENENDAAL Maandagmiddag ontstond brand in de kap van een hooiberg achter perceel Valleistraat 116 eigendom van de heer B. De hooiberg grenst aan de flats in het Jan Roeckplantsoen en is juist aan die kant m brand geraakt. Aan genomen wordt, dat een achteloos uit de flat weggeworpen peuk de brand heeft veroorzaakt. Een flink deel van de kap verbrandde voordat de brand weer het sein „brand meester" kon geven. Van de schamele inhoud van de hooiberg kon het meeste in veilig heid worden gebracht. LIENDEN De in de gemeente Lien- den gehouden collecte voor het Rode Kruis heeft ook nu weer een uitstekend resultaat opgeleverd. Per dorp werden de volgende bedragen gecollecteerd (tus sen haakjes de cijfers van 1968) Lien- den, f 1310.55 (f 1203,35) Ingen f 617,25 (f 621.90) en Ommeren f 226,- (f 235.40), totaal f 2153.80 (f 2060.65). Oude Saksische boerderij met links twee gave tabaksschuren. VEENENDAAL De uitslag van d< wedvlucht vanaf Quievrain van VPV „De Zaterdagvliegers" was: los 10 uur. wind no; in concours 290 duiven; aan komst le prijswinnende duif 15.32.28 uur (snelheid 675,10 meter per minuut) aankomst laatste prijswinnende duif 17.21.35 uur, snelheid 506,13 meter per minuut. C. W. de Koning 1, 11, 20, 33; R. Mul ler Fl. 2. 8, 23, 34. 47; C. Bos 3. 4, 29, 55; G. Methorst 5; H. G. Reede 6, 12, 13, 21; A- Quint 7, 17, 24, 30, 42; G. v.d. Weerdhof 9, 10, 46, 48, 54; G. Ver steeg 14, 45, 49, 57; P. Vink 15, 22, 50; G. J. Stuivenberg 16; W. Da velaar 18, 58; L. Kwetters 19, 39, 51; K. v.d. Vel de 25, 38, 53, 56; R. v. Engelenburg 26 Gebr. v.d. Bos 27, 28; M. v. Zetten 31, 37, 40; G. v. Wijk 32; Gebr. Gijs- bertsen 35, 43; H. Schoeman 36, 44, 52; H. v. Dijk 41. In het rayon waren in totaal 1462 duiven in concours. Ook hier ging het door de nevelachtige toestand van de lucht erg traag. De eerste duif in het rayon behaalde slechts een snelheid van 712,65 meter per min. „De Zater dagsvliegers" klasseerden zich in het rayon bij de eerste 100 prijswinnende duiven als volgt: C. W. de Koning 2. 79: R. Muller n. 14, 56; C. Bos 19, 27; G. Methorst 28; H. G. Reede 31, 82. 90; A. Quinit 36; G. v. d. Weerdhof 60, 70; G. Versteeg 100. Vandaag inkorven voor de africh- tingsvlucht Geldermalsen en vrijdag voor Den Bosch. RENSWOUDE Vanavond begint voor alle senioren van Renswoude de training weer. Het bestuur verwacht de spelers om 7 uur op het terrein „De Hokhorst". De training wordt geleid door de heer A. v. Soest uit Veener- daal. Donderdag 14 augustus zal do training voor de selectie aanvanger Deze selectie zal zo spoedig mogel i door de trainer worden samengeste' in overleg met de E.C. Begin september wordt er gestart m de training voor de jeugdspelers. Woensdagavond speelt een Renswoude combinatie tegen een elftal van Car ping „De Lucht". Deze wedstrijd wor gespeeld voor de ontspannings-comm sie van deze camping en begint om uur. TIEL Bemanningsleden van een in de haven van Tiel liggende coaster hebben gisteravond door snel optreden het leven gered van de 15-jarige Hen- ny Mellema. De jongen werd omstreeks 8 uur spelenderwijs door zijn 17-jarige vriend A. M. in de haven geduwd. Door de lage waterstand maakte hij een flinke duikeling. Hij scheen niet bi1 machte zich zelf te kunnen redden en daarom grepen de varensgasten snel in. De knaab is ter observatie naar hel Tielse ziekenhuis vervoerd. VELP Het water in een groot deel van Gelderland zal duurder worden. Met ingang van 1 oktober gaat de nv Waterleiding Maatschappij Gelderland hogere tarieven berekenen. Wat deze de afnemers gaat kosten is nog niet precies duidelijk geworden tijdens de gisteren gehouden aandeelhoudersver gadering. Voorlopig rekent men op een prijsverhoging van 11 procent. De raad van commissarissen zal voor een op 25 augustus te houden aandeelhoudersver gadering een concreet voorstel doen. Tot nogtoe zijn de tarieven altijd ge baseerd geweest op een vijfjarige prognose. Volgens de W.M.G.-directie kan dat in deze tijd niet meer door al lerlei niet te peilen ontwikkelingen, zo als explosieve loonstijgingen. Over dit jaar heeft de W.M.G. te kampen met een groot tekort. Sommige aandeelhou ders waren ongerust over de steeds stij gende prijzen van het water. De direc tie kon die vrees niet wegnemen. Zij verwacht dat stijgende tendens zich zal voortzetten. Het uitgangspunt van de regering is: wie water drinkt moet be talen wat het kost. Een gedachtengang waarin geen subsidies thuishoren. Voor de provincie Gelderland is er als schra le troost dat de W.M.G. tarieven niet behoren tot de hoogste in het land.

De Vallei | 1969 | | pagina 4