Eerst vakanties afwachten Samenspel tussen winkeliers en marktkooplieden in zuid laat heel wat te wensen over Assortiment moet worden uitgebreid De Berg maakt het de plaatselijke VV V moeilijk T IS STIL IN AMERONGEN Vechten voor hotel zonder resultaat Autoradio gestolen Bromfietser had te veel bier op Ruitershow op Grebbeberg Jeugd uit Iugen beleefde fijn kamp Dame botste op benzinepomp Dronken chauf feur maakte brokken Warmte Iets meer Daalder Pralen Voorstel Activiteiten Struikelblok WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 VEENENDAAL Alle mensen die er bij betrokken zijn, /.ijn het er roerend over eens: er moet iets gedaan worden om de sinds april bestaande vrijdag- avondmarkt in Yeenendaal-Zuid te redden, maar tot dusver blijft het bij die eenstemmigheid want er wordt nog niets gedaan om 't sterk teruglopende aan tal niarktbezoekers enerzijds en de verminderde belangstelling van de markt kooplui anderzijds tot staan te brengen. De winkeliers van 't Clot, de Bruïne- plein geven de marktkooplui de schuld, de marktkooplui schelden op de winkeliers en de derde instantie de Vecnendaalse marktcominissie vindt dat het samenspel tussen deze twee componenten noodzakelijk aan een revisie toe is. V erwacht wordt dat zodra de vakanties achter de rug zijn een gesprek zal plaats vinden waarbij spijkers met koppen moeten geslagen worden om het voortbestaan van de markt te verzekeren. Het lid van de marktcommissie en winkelier aan het Slot. de Bruïneplein de heer J. van Ee, die samen met an dere collega's alles heeft gedaan om de markt tot stand te brengen geeft de marktkooplui de schuld. „De markt is te eentonig en de marktkooplieden to nen te weinig initiatief om de gang er In te houden. Er is onder hen een groep kankeraars die naar de vrijdag- avpndmarkt op het Slot. de Bruïneplein zijn gekomen in de stellige mening op een avond twee weken salaris te ver dienen". Volgens de heer Van Ee mag men dat op een nog zo jonge markt nooit verwachten. „De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Dat geldt niet alleen in het zakenleven maar zeker ook voor een markt, die door het bieden van een flink assortiment de belangstelling gaande houdt. Aan dat assortiment mankeert nog wel het een en ander": Toch schuift de heer Van Ee de minder florissante resultaten van de laatste weken niet helemaal op reke ning van de marktkooplui. „Het weer en de vakanties zijn er mede schul dig aan", meent hij. „Men moet niet vergeten dat de markt op het dr. Slot de Bruïneplein een wijkmarkt is, waar weliswaar ook mensen uit' Amerongen, Eist, Rhenen en uit de rest van Veenendaal hun inkopen doen. maar dié in eerste opzet be doeld is voor de circa 3000 huismoe ders in Veenendaal-Zuid. Het kopersaanbod is bijvoorbeeld ge ringer dan voor de dinsdag- en zater- dagmarkt in het centrum, dat boven dien in deze vakantietijd veel compen satie voor de uitstedige vakantiegan gers geniet in de vorm van toeristen". Als er maar wat meer overleg komt tussen winkeliers en marktkooplui en deze laatsten hun wat defaitistiche houding wat laten varen ziet hij nog wel toekomst in de markt. Collega-winkelier, de heer F. J. van der Helm, is het in grote lijnen wel eens met de heer Van Ee. „De markt koopman moet niet lui achter zijn kraampje gaan hangen alsof hem de hele zaal niet aangaat. Hij moet weten dat hij er staat ten dienste van het publiek. Ook hij ziet als enige remedie, een hechtere samenwerking tussen winke liers en marktkooplui. „De liefde kan nu eenmaal niet van een kant komen", aldus de heer Van der Helm, die ver der van mening is dat de winkeliers zich al genoeg opofferingen vooral financiële hebben getroost om de markt attractief te maken. Zijn gulden stelregel in het zaken doen is: „De zakenman en ook de marktkoopman moet iets meer doen dan er van hem wordt verwacht en verkopen moet men begeleiden met be hulpzaamheid". Het verdwijnen van de markt was hij evenwel beslist nog niet als een realiteit ziet zou hem zeer ter harte gaan. „De markt is er met veel moeite en ondanks veel tegen stand gekomen en het zou jammer zijn als al het werk onbeloond zou blijven door een gebrek aan samenwerking tus sen de partijen die uiteindelijk het meeste belang hebben bij het voortbe staan van de markt". Hoe die samenwerking er moet ko men ziet hjj echter nog niet. „Wellicht is daar de marktcommissie het geschikte apparaat voor," zo suggereert de heer Van der Helm. Pistolen Paul gaf redder van hond fraaie vulpenset VEENENDAAL De badmees ter van het Valleibad, de heer J. van Son heeft een niet-alledaagse reactie gekregen op de redding van een weldoorvoede bulldogg, die hij midden vorige maand verricht te toen het dier eigener bewe ging niet meer uit het Omleidings kanaal kon komen. Dezer dagen kreeg de redder van de veelsebpro- ken Amsterdamse wapenleveran cier Paul Wilking beter bekend nog als Pistolen Paultje een attentie voor zijn daad bestaande uit uit een vulpenset. In een begeleidende brief schreef de vermaarde hoofdstedeling dat het zijn gewoonte was, mensen, die dieren in doodsnood redden, een attentie te geven. Pistolen Paul liet zijn attentie van een persoonlijke foto vergezeld gaan waarop de Am sterdammer vanzelfsprekend nogal krijgshaftig staat afgebeeld als een moderne cowboy met twee pistolen. Of de vuurwapen-expert, zoals hij zichzelf noemt, alleen maar waardering heeft voor men sen zoals Joop van Son op dezelfde ervaring heeft opgedaan en daar om van zijn belangstelling blijk geeft, schreef hij niet. Wellicht dat in het laatste geval de waardering voor deze figuur uit een heel an dere hoek zou komen dan thans het geval is. VEENENDAAL De 20-jarige Vee- nendaalse fabrieksarbeider H. S. reed maandagavond doordat hij wat te veel verkoelend gerstenat had genuttigd op de Buurtlaan-West pardoes tegen een hem tegemoetkomende auto. De wagen reed gelukkig nogal langzaam zodat de bromfietser er met enige schaafwonden afkwam. S. werd voor verhoor naar het politiebureau overgebracht en later thuis nadat proces-verbaal was opge maakt bij zijn ouders afgeleverd. De secretaris van de marktcommis sie. de heer L. Schinkel, is een heel an dere mening toegedaan. „Geheel in over eenstemming met de slogan „op de markt is uw gulden 'n daalder waard" was de start van de markt in Veenen daal-Zuid. De eerste klap was een daal der waard want in de eerste weken na de opening in april bestond er grote belangstelling voor dit gebeuren op vrij - dagavond. Men is er echter niet alleen met het brengen van een stukje muziek. Het assortiment moet uitgebreid genoeg zijn om de kopers te lokken en daar aan schortte wel het een en ander de laatste weken". Ook de heer Schinkel ziet als red middel een hechtere samenwerking tussen winkeliers en marktkooplui. Dat die via de marktcommissie moet worden gespeeld acht hij niet de juis te methode. „Als marktcommissie willen we be slist niet gelijk hebben met ons aan vankelijke standpunt geen gevolg te geven aan het verzoek om een vrijdag- avondmarkt in Veenendaal-Zuid te in stalleren. De marktcommissie was toen wel tegen afgaande op ervaringen in bijvoorbeeld Amersfoort en Am- hem, waar een wijkmarkt geen levens vatbaarheid bleek te hebben maar uiteindelijk ligt er een beslissing van de raad en die heeft de marktcommis sie ten uitvoer gelegd." De medewerking blijft de marktcom missie geven maar dat betekent vol gens de heer Schinkel nog niet, dat de commissie als overlegorgaan moet gaan functioneren om een gesprek op gang te brengen tussen winkeliers en marktkooplieden. „Buiten de markt commissie om kan dat zeker wel tot goede resultaten leiden," zo is zijn stel lige overtuiging, „maar hoe en waar is een zaak van die twee groepen". Voorlopig zal men wachten tot de vakanties achter de rug zijn. Als er dan geen kentering ten goede komt. moet er gepraat worden want als de naar beneden gerichte spiraal, die zich thans manifesteert niet wordt doorbro ken, ziet het voortbestaan van de markt in Veenendaal-Zuid er donker uit. Voorlopig heeft men nog tot april van het volgend jaar de tijd de als remedie gedachte heéhtere samenwer king tussen winkeliers en marktkoop lui te realiseren. Dan loopt de proef tijd van de markt af. RHENEN Zaterdag 9 augustus wordt op de Grebbeberg een ruiterde- monstratie georganiseerd door de Greb- beruiters. Getoond wordt o.a. Springen met barrage „Talliho" voor paarden en pony's. Springquadrille, zadelrace, stoe lendans, veelzijdigheid (show) van het paard. Verder staat een huldiging op het programma van het viertal, dat za terdag jl. kampioen van Gelderland werd. Voor de slotparade krijgen de toe schouwers nog de sensationele sprong van paard en ruiter door een branden de hoepel. Er is gratis auto- en rijwielstalling bij het terrein aanwezig. INGEN Drieënveertig 'jongens en meisjes uit Ingen hebben een fijne vakantieweek doorgebracht in Noord- wijkerhout. Daaraan is het mooie weer natuurlijk niet vreemd. De jeugd genoot volop van het water, al was een in de onmiddellijke nabijheid gele gen meer eigenlijk veel meer in trek dan het zilte nat van de Noordzee. Uiteraard zijn ook uitstapjes gemaakt, zoals naar Bennebroek, waar vooral een racebaan bijzonder in trek was. Het jeugdwerk en de commissie van de Ned. Herv. Kerk kunnen tevreden zijn. Iedereen was vol lof over de in zet van de dames Van Blijderveen- Verseveld, Blijderveen-Vonk, Versluis- Sehreuders en Van Dijk (en verder over alle leiding gevende personen). Toen burgemeester Bode in april van dit jaar de markt in zuid opende was men laaiend enthousiast. Dit elan is nu wat bekoeld. VEENENDAAL De heer C. A. S. wonende aan de Grote Pekken deed gis teren bij de politie aangifte van dief stal van een autoradio. S. die zijn wa gen op de parkeerplaats bij zijn flat had gestald kwam dinsdagmorgen tot de ontdekking dat onbekenden de ra dio er uit hadden gesloopt. De recher che stelt een onderzoek in. VEENENDAAL Mevr. Van de G. reed gistermiddag achteruit het Geler- land af met de bedoeling de Prins Bemhardlaan op te rijden. Haar voet gleed echter van het rempedaal zodat haar wagen tegen een benzinepomp ei gendom van de firma Van W. botste. Er ontstond lichte materiële schade die onderling werd geregeld. OPHEUSDEN Een inwoner van Op- heusden had dinsdagavond in Ochten te veel aan Bachus geofferd. Niette- straat - Bonegraafseweg - Domeinstraat min kroop hij achter het stuur van zijn vrij nieuwe auto. Op de kruising Linie- sloeg hij do richting van de Waalban- dijk in. Hij kwam echter maar enke le tientallen meters ver, want hier bot ste de auto tegen een dikke ijzeren bermpaal. De wagen schoot er over heen en bleef in de glooiing van de op rit hangen. De bestuurder bloedde he vig in zijn gezicht, maar kon na door een arts behandeld te zijn, toch naar huis terug keren. De hellende au to moest worden gestut. OCHTEN Twee grote personen auto's zijn gistermiddag m de buurt van de pont in Ochten totaal vernield na een haakse botsing. De beide be stuurders kwamen er met lichte ver wondingen af. De chauffeur vanuit de richting Rhfe- nen naderende wagen zag het verkeer niét dat de pont afkwam en botste op een Duitse personenauto, die werd. be stuurd door een inwoner van Rosmalen. De voertuigen reden met een matige snelheid op elkaar in, waarbij de eerst genoemde met het dak op de weg kwam. De bestuurder afkomstig uit Eist (Gld) krqeg glaswonden in het ge zicht en aan de handen. Hij kon ech ter naar huis terugkeren. De inwoner van Rosmalen klaagde over pijn in de borst. Beide wagem werden totaal ver nield. niet meer. Wat d;; oorzaak is weet ik eigenlijk .naar jam mer is het", zegt hij. ontbreken van een goede samenwerking tussen VVV en middenstand onthoudt eerst genoemde vereeniging namelijk een belangrijke borg. die voor het orga niseren van aktiviteiten onmisbaar is. De VVV in Amerongen heeft het op het ogenblik erg moeilijk, daaraan hoeft niet te worden getwijfeld. Ook de vooruitzichten voor de komende ja ren zijn niet al te rooskleurig. Het pensionverkeer loopt, volgens secre taris Visser, schrikbarend terug en heeft inmiddels al een dieptepunt be reikt. „We hebben jaren gevochten voor een hotel in onze gemeente, maar tot nu toe zonder resultaat. Toch is tenminste één hotel in een gemeente met een natuurschoon als Ameron gen voor een gezonde toeristenindus trie een eerste verpiste. En ik weet zeker dat een hotel in onze gemeente goed zou floreren", aldus de heer Vis ser, die ook het gemis van een cam ping in Amerongen zelf een groot na deel noemt. „Er is geen hotel, geen camping en ook voldoende zomerhuis jes ontbreken. Wat heeft Amerongen voor het toeristenverkeer eigenlijk wel te bieden", vraagt de WV-se- cretaris zich af, terwijl hij tegelij kertijd opmrkt, dat alleen het natuur schoon geen basis is. AMERONGEN - Wie in "t vanouds vermaarde toeristendorp Amerongen op 't ogenblik 'n ge/.ellige drukte zou verwachten, vergist zich. Het is stil in het dorpscentrum en van het hoogseizoen is eigenlijk maar bitter weinig te merken. Weliswaar zwerven door de sfeervolle oude straatjes wat toeristen, maar dit aantal is in geen verhouding tot het aantal vakantiegangers, dat zich binnen de gemeentegrenzen van Amerongen bevindt. De stilte in het gezellige winkelcentrum van Amerongen is beslist niet alleen een gevolg van het voor ons land ongewoon mooie zomerweer. De voornaamste oorzaak schijnt de Amerongse Berg te zijn, een natuurlijk obstakel voor de vakan tiegangers in het Amerongense toeristenoord Overberg, dat geografisch ge zien voor het doen van inkopen gunstiger is gelegen ten opzichte van Vee nendaal dan van Amerongen zelf. „Als die berg er niet was, zou de zaak I direct al heel anders liggen. Nu is er tussen het dorp Amerongen met het vakantiecentrum Overberg een bar rière, die het werk voor bijvoorbeeld de VVV erg moeilijk, om niet te zeg gen onmogelijk maakt". Woorden uit de mond van de heer J. H. Visser, se cretaris van de plaatselijke VVV in Amerongen, die en wat ontmoedig de indruk maakt. „Het is bijzonder jammer* maar Amerongen heeft to taal niets aan haar eigen toeristen, die nagenoeg allemaal hun tenten in Overberg hebben opgeslagen. Men gaat de inkopen doen in Veenendaal en de Amerongense middenstand grijpt er naast. De enige trekpleister waarvoor de toeristen de berg over willen komen is het zwembad, maar daar is dan ook alles mee gezegd", verteld de heer Visser. is hard nodig om het hoofd boven wa ter te houden". De secretaris van de Amerongense VVV wil overigens het Rust in 't centrum van Amerongen. uitblijven van evenementen niet al leen toeschrijven aan gebrek aan geld en belangstelling. „Als de wil om iets te organiseren er zou zijn, kon er mis schien nog wel wat op touw worden gezet. In Amerongen ontbreekt ech ter op dit moment de aktiviteit, ter wijl ook de bestuursmutalies binnen de VVV de laatste jaren geen goed hebben gedaan", merkt hij op. Alhoewel de heer Visser in eerste in stantie de hand in eigen (VVV) boe zem heeft gestoken, klinkt uit zijn mond toch ook een verwijt aan het adres van de plaatselijke midden stand. „Vroeger hadden we een goe de samenwerking .met onze midden standers, maar die is de laatste ja ren steeds minder hecht geworden en bestaat op het ogenblik eigenlijk Grote drukte op campings in Overberg. In tegenstelling tot het verleden, wor den dit jaar geen aktiviteiten meer door de VVV in Amerongen georga niseerd. „In de eerste plaats bestaat er niet die belangstelling voor, die er van verwacht mag worden en in de tweede plaats ontbreekt het geld. On ze VVV teert voornamelijk op subsi die van de gemeente, maar dat geld Op de jaarvergadering van de VVV in Amerongen, die in september zal plaatsvinden, zullen spijkers met kop pen geslagen moeten worden. Dat staat volgens de heer Visser vast. Hij denkt daarbij aan een voorstel om de VVV-aktiviteiten helemaal te verleg gen naar Overberg, waar zomers dui zenden vakantiegangers op de cam pings en in de vele zomerhuisjes ver blijven. Of het voorstel zal worden aangenomen hangt onder andere af van de plaatselijke middenstand, die mogelijk op het laatste nippertje toch nog prijs zal gaan stellen op de VVV- aktiviteiten in het dorpscentrum van Amerongen. Voorlopig ziet het daar echter niet naar uit, hetgeen doet ver moeden. dat na de toeristen nu ook de VVV-Overberg zal gaan prefere ren boven Amerongen. Een van de Amerongense middenstan ders, de heer S. Geitenbeek, kan zich de samenwerking tussen winkeliers en VVV nog goed herinneren. „Maar zegt hij, het waren altijd dezelfde personen, die iets moesten organi seren. Als middenstander heb je het nu eenmaal tegenwoordig al druk ge noeg met je eigen zaak. Om dan de schaarse vrije tijd die er nog rest te besteden aan het organiseren van eveenementen voor de toeristen voel ik persoonlijk niet zo veel voor. Bo- vndien waren de resultateen voor de winkeliers meestal niet voldoende". De heer Geitenbeek beaamt, dat de duizenden toeristen, die Amerongen (lees Overberg, red.) jaarlijks bezoe ken naar Veenendaal gaan om te win kelen. „Als ik eerlijk ben kan ik ze geen ongelijk geven. Veenendaal heeft het winkelend publiek veel meer te bieden dan Amerongen. Er zijn gro te supermarkets, ruim gesorteerde kledingzaken en er is een markt, die ook grote aantrekkingskracht uit oefent op de toerist", aldus de heer Geitenbeek, die niet zo gauw een mo gelijkheid ziet voor de Amerongense middenstand om succesvol tegen het Veenendaalse winkelcentrum te con curreren. Alleen al het feit, dat Vee nendaal vanuit Overberg gemakke lijker is te bereiken dan Amerongen, is, volgens de middenstander, een on overkomelijk struikelblok.

De Vallei | 1969 | | pagina 3