RHENENSE BAD IS TE DUUR Drie gemeentenDode waard Echteld en Kesteren ijveren voor gezamenlijk zwembad Zwemmen in vuilnis stortplaats IJ zendoorn r Burgelijke Stand Koopman stak eigen wagen in brand BEVOLKING LEGDE RUIM 70.000 GULDEN OP TAFEL Dorpshuis Kesteren: cultureel centrum voor de hele streek Burgemeester D. J. Pott verricht officiële opening Saskia aan levensavond Veiling Kesteren Vereniging Nederlandse Gemeenten Onó tuinhoiuvlioeh werkt aan rapport Record recette voor Willaerbad Wm De Luchtpost Eis: vier maanden Sober KESTEREN MARKTEN WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 ECHTELD Door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt momenteel een onderzoek ingesteld Inzake de bouw van een zwembad voor de gemeenten Echteld, Kesteren en Do- dewaard. Het openluchtbad zal ver moedelijk gebouwd worden ten oosten van Ochten; er is in het Opheusdense en Dodewaardse veld voldoende ter rein aanwezig. De inwoners van ge noemde gemeenten zijn thans aange wezen op de baden te Tiel en Rhenen. Door de jongste drastische tariefsver hogingen in Rhenen is het plan voor een eigen badinrichting voor de drie gemeenten nog urgenter geworden, want de prijzen drukken zwaar op de beurzen van de Betuwenaren. *§f Het onderzoek door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt inge steld voor rekening van de drie gemeen ten. Het gemeentebestuur van Kesteren heeft op 22 mei een daartoe strekkend besluit genomen. Het resultaat in rapportvorm wordt eind deze maand verwacht. De kosten van het nieuwe bad worden geraamd tussen de f 750.000. en één miljoen gulden. Omdat de plan nen op dit moment nog geen definitieve vorm hebben aangenomen, kan niet gfe- zegd worden wanneer met de aanleg zal worden begonnen. Bovendien is evenmin de financiëringsvorm bekend. Vast staat wel dat de betreffende ge meentebesturen niet langer aangewe zen willen zijn op de zwembaden te Tiel en Rhenen; hierin vindt ook het schoolzwemmen plaats. Zij, die de tocht naar één van deze baden te ver vinden of om andere rederiën jjeën prijs stéllen op een dergelijke zwëmaccommodatie, nemen af en toe een duik in één der vele 'zandputten of bezoeken de zoge naamde strandbaden. SCHERPENZEEL Het Scherpen- zeelse zwembad wordt door het mooie weer ook drukker bezocht dan vorig jaar. Op maandag 4 augustus had men reeds f 3000 meer ontvangen dan op dezelfde datum van het vorige jaar en men rekent er op dat als het weer zo blijft dit aan het einde van de bouw vakvakantie is uitgelopen tot f 4000. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: AARDBEIEN: (Revada) EI 68 per doosje a 250 gram, II 47 per doosje a 250 gram. RODE BESSEN: EI 37-47 per doosje a 250 gram, I 52-125 per kg. EARLY LAXTON: EI 175-184, I 96-153, 11+ 76-126, II 48. ELDENSE BLAUWE: EI 90-112, I 69- 96, 11+ 46-69, II 26-49. CZAR: EI 221-226, I 187, 11+ 110-130, II 59. YELLOW TRANSPARANT: I 55-60: 15- 28, I 60-70: 29-38, I 70-80: 52-59, II 55- 65: 22, II 65-75: 36. STARK EARLIEST: I 55-60: 16-21, I 60-70: 46-52, I 70-80: 64-71, II 55-65: 27- 32, II 60-65: 41. MANTET: I 60-70: 50-55, I 70-80: 81-82, II 60-70: 43-49, II 70-80: 66. NOORDH. SUIKERPEREN: II 55-65: 35-39 KRUIDENIERSPERENI 50-60: 48 II 50-60: 36. PRIN.BONENEI 62-66. SNIJBONEN: EI 60-75. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. |%M| Het buitendijks gelegen zandgat ,,De Spijker" in IJzendoom is één van de waterplassen waarop de zwemlustigen zijn aangewezen, wan neer ze de tocht naar Tiel of Rhenen niet willen maken. Op zichzelf geen beste keus, want dit is een stinkgat; af en toe wordt er ook vuilnis in ge deponeerd en dat lijkt geen ideale toestand te scheppen voor de overi gens zeer gezonde zwemsport. Een ander petgat is ,,De Strang" gelegen tussen Ochten en Dode- waard. Ook hier ujordt geregeld ge zwommen. Een eigen zwembad met goed zwemwater zal aan deze toestanden snel een einde maken. We zitten midden in de vakantie, zeer velen rukken zich los uit de dagelijkse zorgen en beslommerin gen om enige weken te genieten op de plaats waar voor hen het leven luister en rijkdom geeft. De een meent dat te moeten zoeken ver over zijn eigen landsgrenzen, de an der weet het in ons eigen land te vinden en trekt de natuur in. Men laat op de wandelingen de blik gaan over de toppen van de sparre- bomen en ontdekt dat ieder takje wat langer is geworden en dat het jonge gedeelte, door het lichtere, geelachtig groen sterk tegen het het donkergroene, het oudere ge deelte afsteekt. Het hout van de jonge scheuten staat ten getale van twee tot vijf zijdelings om een hoofd twijf die nog zacht en week is, waardoor de scheuten slap en ge kroond overhangen. De nog weke naalden zijn met een sterk ruikend sap gevuld (vluchti ge olie), daarnaast bevatten de naalden ook hars. In vroegere tij den vulde menige moeder haar schort met jonge dennenaalden om hiervan een versterkend bad voor haar zieke kind te maken. Ziet u het contrt/sl tussen de sparren en dennen met de lossen en vrije ontwikkeling der loofbomen? Tegen over de aan geen regel of wet ver bonden vertakking van de zich jaar lijks met een verjongd uiterlijk ver tonende loofbomen, staan de altijd groene dennen en sparren. We mo gen deze openhartig noemen! Want voor anderen staat als het ware de geschiedenis op hun gelaat te lezen. Ze zijn tevens standvastig, want zij werpen niet jaarlijks, zoals de loof bomen, hun werk weer weg. Alleen de lariks maakt een uitzonde ring, hij aapt de loofbomen na en staat dan ook de gehele winter kaal. U wilt weten hoe oud die jonge naaldboom is? Tel de om de stam de door de takken gevormde kran sen, van bovenaf. Dit komt nauw keurig overeen met het aantal jaren, dat de boom oud is. Misschien heeft u uw bivak bij een vlakte, waar dicht struikgewas door weilanden afgewisseld wordt en deze door slo ten doorsneden zijn, dan zult u ge woonlijk niet zo lang naar een moeras" behoeven te zoeken. Want daar, waar de grond een aanzien lijke daling ondergaat, ontstond dan vaak een waterkom, waaruit een moeras werd geboren. Daar bij het moeras" is de wereld beperkt. De zogenaamde fijne smaak ik bedoel dus de mode, zegt dat groen en blauw niet bij elkaar pas sen. Het moeras laat ons zien hoe moeder Natuur hierover denkt. Daar kan men staan tussen hoog opgeschoten bloeiende Vergeet-mij- nietjes, waarbij de gronee kelkjes ons in 't oog vallen, terwijl ze door de hemelsblauwe bloemkroontjes als overwelfd zijn. Of ze ook bij el kaar passen? De sierlijke halmen van de Lisdodden en de eveneens sierlijke bladeren van de gele Nymph ziet men vlak voor zich drijven. Ze heft haar bloe men of) dikke stelen uit het water, ook de witte Nymph „een zusje van haar", is er. Veel kleurige juffertjes of libellen rusten een ogenblik uit op die groene eilandjes. Het Pijl kruid zien we uit de verte alsof er een vreemdeling staat. De stijf op gerichte rechtopstaande bladeren roepen ons Amors pijlen voor de geest, de statige Egelshop en de Water-Weegbree heeft ook al een eigenaardig voorkomen! En hoe sierlijk is die Zwanebloem! Bij het moeras waant men zich in een geheel andere wereld en vraagt men zich af: waar zijt ge gebleven, gij drukke wereld met uw geraas en getier? Hier is alles zo rustig en ben ik alleen, alléén met de schone natuur, ver van alle rumoer en la waai... Vele fraaie plantensoorten kan men bij het moeras ontdekken, o.m. het fonteinkruid, water-ranonkel, hoorn blad, duizendblad, haarstreng, een denkroos, etc. etc. Inderdaad, le zers en lezeressen, het moeras is een toverpaleis! Van vele water planten verdwijnen na de bloei de bloemen met steel en al onder het water, zelfs wanneer die planten met geen mogelijkheid an ders dan boven het water kunnen bloeien. De zaden van vele water planten rijpen meestal onder water. Op de plaatsen van het water, waar over voor korte tiijd een wit la ken van bloemen lag, vindt men dan niets meer, alleen nog het dich te gewemel der haarfijne blaadjes kan men opmerken. Wanneer de bloei voorbij is en de bevruchting dus heeft plaats gehad, buigt zich bij vele waterplaten (o.m. water- noot, vorstenbeet, water-ranonkel, etc.) het bloemsteeltje even onder water. U hebt 't intussen wel begrepen mijn bedoeling is te wijzen op de vreemde en sierlijke plantenvormen die bij een moeras te bewonderen zijn. U begrijpt wel dat men een laag gelegen weide met een door water doordrenkte bodem niet als een moeras mag beschouwen. Daar zou men licht een paar natte voe ten en nog een verkoudheid boven dien kunnen halen. Daarentegen vertegenwoordigt een verwaarloos de vijver (zoals ik mocht ondervin den bij een lang verlaten buiten plaats) volkomen wat ik heb be doeld. Ik hoop dat u ook eens te gen zo'n interessant moerasje aan loopt! Zoeken, ontdekken en waar nemen! Rest mij nog mevrouw H.- te V. van antwoord te dienen. Dat uw ,,ci- tr o en geranium" (Pelargonium radu- la rosea) haar blad laat vallen is niet zo verwonderlijk als u weet, dat zij liever in een koele dan in een te warme kamer staat. Zij heeft allerminst behoefte aan een erg warme standplaats. Het fijn inge sneden blad ruikt naar citroen zegt U? Het is een plant uit grootmoe ders tijd, toen men veel waarde hechtte aan geurend blad. Die ple zierige eigenschap hebben veel wil de soorten. De bladeren ruiken dan soms naar rcreen, appels citroen of pepermunt. Zet haar licht en luchtig. Kan in de zomer ook bui ten op de vensterbank, wel bescher men tegen wind. Zij laat zich heel gemakkelijk stekken, waarvoor het nu juist de goede tijd is. E. J. Grijsen-Rhenen. SCHERPENZEEL De Luchtpost deed mee aan een wedvlucht vanaf Tergnier. Afstand 310 km. In concours waren 155 duiven. Ze werden om 6.10 uur gelost en de eerste duif arriveerde om 11.06 uur te Scherpenzeel. De uit slagen waren C. A. Koster 1, 21, 22, 31 G. Schipper 2; C. ter Burg 3, 4, 24, 29; M. P. Rotte 5, 8; P. Wagensveld 6, 1, 26; Jo v.d. Bovenkamp 9, 13; A. Rus- K. Berendse 41 C. P. Hoytema van Ko trum 11, 14, 17, 27; P. v. Eist 15, 18; W. v. Schaik 23, 25; T. H. Aarsen 28, 30. SCHERPENZEEL De leden van d# Scherpenzeelse schietvereniging behaal den deze week op de buitenbaan met geweer (100 meter) de volgende resul taten A. C. v. Dusschoten 48; K. Sche pel 48; M. Berendse 46; P. Engelen burg 46; A. Valkenburg 46; A. ter Burg 46; J. Koudijs 45; B. Geefshuizen 45; J. la Bastide 45 J. Koot 43; H. v. Gin- kel 43; J. v. Eist 43; C. Valkenburg 43; H. Methorst 42; E. J. Reemst42; W. Klumpenaar 42; J. Overeem 41; H. K. Berendsen 41 C. P. Hoytema van Ko nijnenburg 41; H. Veldhuizen 40; T. Rustenhoven 39; J. ten Broek 39; A. v. Eist 38; H. Pater 33. Petite carabine 100 meter: J. ten Broek 48; H. Veldhuizen 47; A. ter Burg 46; M. Berendse 46; A. Valken burg 46; J. v. Eist 44; T. Rustenhoven 44; J. Koudijs 44; A. C. v. Dusschoten 43; H. v. Ginkel 42; J. Koot 42; C. Val kenburg 42 K. Schepel 41; A. v. Eist 41; J. la Bastide 41; W. Klumpenaar 40; P. Engelenburg 39; B. Geefshuizen 39; H. Methorst 37; E. J. v. Reemst 34; J. Overeem 32; H. Pater 32. KESTEREN Ingekomen: A. Meijer en gezin van Rhenen naar J. v. Len- nepstraat 8 Kesteren; E. de Wit en ge zin van Rhenen naar Spechtstraat 33, Opheusden; L. G. v. Eldik van Val burg naar Koningsstraat 22, Opheus den: P. Alkema van Lienden naar P. C. Hooftstraat 9, Kesteren; J. M. Woets ARNHEM „Iedere week komen er verbalen binnen over woonwagenbranden in het kanton Tiel. In acht van de tien gevallen staat het vast dat het opzet was. De wettelijke bewijzen ontbreken echter. Het is een taktiek van de woonwagen bewoners om het in die gemeenten te doen waar de bepaling om in zo'n geval een nieuwe woonwagen te geven gemakkelijk gehanteerd wordt". Dat zei de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank gisteren in zijn re quisitoir tegen de 21-jarige koopman C. D. uit Kesteren, die vorig jaar de cember zijn woonwagen in brand stak om van de gemeente een nieuwe los te krijgen. Hij had al een poos geen vrede meer met zijn woonruimte en aangezien het geld om een nieuwe woonwagen te ko pen ontbrak besloot hij tot deze daad. Eerst ontkende de man de brand met dit doel gesticht te hebben, hoewel hij bij de politie alles toegegeven had. Toen de officier hem vroeg wat dan wel de reden was gaf hij toe. Vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk achtte de officier in dit geval de juiste straf. De raadsman vond dat de koopman voor vrijspraak in aanmerking kwam. „Hij staat niet terecht voor zijn voor nemen de gemeente op te lichten, maar voor brandstichting. Er staat nergens dat je je eigen onroerende goederen niet in brand mag steken mits het geen gevaar voor anderen oplevert", aldus de verdediger. Volgens hem was er in dit geval geen gevaar voor uitbreiding van het vuur omdat het volkomen windstil was. De rèchtbank doet over 14 dagen uit spraak. van Emmeloord naar Rijnbandijk 173 Kqsteren; A. H. Smits van Arnhem naar Spoorstraat 63, Kesteren; R. J. Top van Weert naar Rosea Albastraat 12, Opheusden; J. v. d. Vendel en ge zin van Rhenen naar G. Gezellestraat 14, Kesteren; J. v. d. Vendel en gezin van Rhenen naar J. v. Lennepstraat 22, Kesteren; R. J. A. Veldkamp en ge zin van Cuijk naar G. Gezellestraat 24, Kesteren; J. B. Faber en gezin van 's-Gravenhage naar G. Gezellestraat 18 Kesteren; W. G. M. J. E. Vos en R. Smits van Wageningen naar Spoorstr. 63, Kesteren; K. Opperman van 's-Gra venhage naar Kon. Émmalaan 19, Kes teren; A. v. d. Berg van Wamel naar Tielsestraat 16, Opheusden; O. Wan- rooij van Markelo naar Stationsstraat 28, Kesteren; H. A. v. d. Zwan van Utrecht naar C. Huijgensstraat 11, Kes teren; O. J J. Cordes en gezin van Bergen op Zoom naar C. Huijgensstr. 7, Kesteren; C. Nieuwenhuijse van Zeist naar C. Huijgensstraat 11, Keste ren; A. G. van Engelenhoven en gezin van Schoonebeek naar C. Huijgensstr. 9, Kesteren; G. W. G. van Spankeren van Aalten naar Burg. Lodderstraat 56, Opheusden; J. Schuurman en gezin van Wageningen naar Hoofdstraat 73 Kesteren; J. A. Kooijman en gezin van Hardinxveld-Giessendam naar C. Huij gensstraat 25, Kesteren; E. J. de Vries en gezin van Echteld naar N. Eindse- straat 38 Kesteren; P. van Gemeren en gezin van Zoelen naar Broekdijk 42, Kesteren; J. A. Dellebeke en gezin van Vlissingen naar C. Huijgensstraat 19, Kesteren. VEENENDAAL, 5 augustus 1969 Eiermarkt: Aanvoer ca. 50.000 stuks. Handel traag. Prijzen: kippeëieren f 10 - f 11.60; kleine eieren f 7.00 - f 9.00 alles per 100 stuks. Handel traag. Vertrokken; J. Hendriks van Broekdijk 27 te Kes teren naar Utrecht. A. J. van Beek, en gezin van Dalwagenseweg 72 te Opheus den naar Dodewasrd. G A. van de Weerdt en gezin van Jan van Amstel- straat 26 te Kesteren naar Rhenen. D. J. Groen van Kerkstraat 23 te Kes teren naar Nijmegen. D. E. van Ewijk van Marsdijk 1 te Opheusden naar Rhe nen. M. H. G. van der Wielen van Sta tionsstraat 28 te Kesteren naar Zoelen. J. Bos en gezin van Rijnbandijk 28 te Opheusden naar Rhenen A. de Wit van Burg. Lodderstraat 16 te Opheusden naar Wageningen. N. E. Lokhorst en gezin van Opheusden naar Dodewaard. G. A. Schuurman van Ooievaarstraat 38 te Opheusden naar Ochten. Janssen M. A.. A. van Hoofdstraat 87 te Keste ren naar Dreumel. De bezorgdheid om Saskia, het oud ste ijsberenvrouwtje dat Ouwehands Dierenpark bezit, is de oppassers van het gezicht te lezen. Saskia ligt al en kele dagen in haar nachtverblijf en taalt er niet naar om het met heerlijk koel water gevulde bassin op te zoe ken. Saskia is ziek. Zij heeft geen aan wijsbare kwaal. Het is de ouderdom, die haar parten gaat spelen. Saskia heeft de leeftijd van de zeer sterken bereikt en de periode van moeite en verdriet is nu voor haar aangebroken. Misschien knapt ze nog wat op, alhoe wel men in Rhenen het ergste vreest. Het is alsof de beide andere ijsberen het ook aanvoelen. Ze kunnen soms uren lang „ijsberen" voor de ingang van het nachtverblijf. Saskia heeft al enkele jaren geen jongen meer ter we reld gebracht. Dat was al een veeg te ken. Het jongere vrouwtje, nog niet zo lang geleden vanuit Noorwegen geïm- porl erd, zal in dat opzicht haar taak gaan overnemen. KESTEREN Voor de bevolking van Kesteren gaat volgende week woens dag 's middags om half drie een lang gekoesterde wens in vervulling. Op dat tijdstip opent burgemeester D. J. Pott het dorpshuis aan de Nedereindse- straat. Een dorpshuis, dat zonder enige schroom een cultureel centrum voor de gehele streek mag worden genoemd. Dat de realisering ervan zo lang heeft moeten duren, lag beslist niet aan de inwoners van Kesteren. Met een gulheid, die men wellicht moeilijk elders zal kunnen vinden, bracht de bevolking ruim 70.000 gulden bijeen, bijna een derde van de totale bouwkosten, die ca. 200.000 gulden bedragen. Het aandeel van de bevolking kwam tot stand dankzij diverse acties (o.a. bazaars en het ophalen van oud papier), die door het stichtingsbe stuur in de loop der jaren werden georganiseerd. Dorpshuis en gymnastieklokaal vor men gezamenlijk één complex, dat in de nabije toekomst nog zal worden uitge breid met een overdekt instructiebad. Het gehele complex krijgt niet al leen een belangrijke functie in Keste ren zelf, maar ook voor de omgeving. Zo zijn van het Dorpshuis inmiddels al vier lokaliteiten in gebruik gege ven aan de Streekmuziekschool „Kes teren en Omstreken", waarvan de leer lingen uit de wijde omtrek komen. Ver der wordt er door het stichtingsbe stuur naar gestreefd om regelmatig culturele evenementen in het dorpshuis te doen plaatsvinden, iets waaraan in de Betuwe zeker behoefte bestaat. Ook de jeugd zal ruimschoots van het dorpshuis kunnen gaan profiteren. Voor het komende winterseizoen staan wat dat betreft voldoende aantrek kelijke evenementen op het overigens nog officieuze programma. Het Stich tingsbestuur gaat er vanuit, zo bleek gisteravond tijdens een persconferen tie, dat verantwoorde ontspanning van de jeugd onontbeerlijk is. Het verenigingsleven in Kesteren heeft eveneens de beschikking over het dorpshuis. Dat wil zeggen: plaatselij ke verenigingen kunnen tegen een zeer redelijk tarief wekelijks gebruik gaan maken van één der zalen. De kosten voor een zaal met een capaciteit van ca. 60 personen bedra gen voor een heel jaar per vereni ging bijvoorbeeld slechts 100 gulden. Bij bovengenoemd tarief is er vanuit gegaan, dat de betrefende zaal één maal per week zal worden gebruikt. In het dorpshuis zullen bovendien recepties, bruiloften e.d. kunnen wor den gegeven; hiervoor gelden ook zeer redelijke tarieven, evenals voor de consumpties, die in de foyer van het culturele centrum kunnen worden ge kocht. Tot beheerder van het dorps huis is aangesteld de heer H. A. Wei man, die onlangs van lienden naar Kesteren verhuisde. De openingsdag van het dorpshuis is door het stichtingsbestuur met opzet so ber gehouden. Na de officiële hande lingen, die verricht zullen worden door burgemeester D. J. Pott, vindt in het dorpshuis de openingsreceptie plaats, waar vele genodigden worden verwacht, 's Avonds om acht uur wordt de eer ste toneelvoorstelling in het cultureel centrum gehouden. De toneelkring „Ege lantier" uit Tiel zal het stuk „De Zwanen van de Theems" van Cees Noo- teboom opvoeren. De auteur schreef het toneelstuk voor de Nederlandse Co- medie, die er stormachtige successen mee heeft geoogst.

De Vallei | 1969 | | pagina 5