Kandidatuur Toxopeus voor Groningen wordt ernstig opgevat Geen enkele aanwijzing in moord te Buitenveldert De veilige manier van sparen altijd safe! Man beroofde weduwe van AOW UTRECHT ONDERZOCHT VIJVERWATER Vrouw doodde in wanhoop kind dat niet wilde eten 25 stuks1.75 Politie verwij derde slapers van plein Vrouw begraven voordat familie aanwezig was Kort geding om 'n vergeten velletje carbonpapier DERTIG MAIS IISGEZET BIJ OISDERZOEK IV UTRECHT VIERDE VLIEGTUIG LIET TWEE BENZINETANKS VALLEN SOCIALIST Per 1 februari komt functie commissaris der koningin vacant H AIS DIG VERLAISGEIS GLAS WATER POLITIE TOERIST VERONGELUKT RIJ WATERVAL VALKENBURGSE RELSCHOPPERS VEROORDEELD SPOEDEISEND OPHEFFING Officier stelt bij eis belang gezin voorop ZIEKENHUIS GEEN BEWIJS ONDERSTREEPT BAVG ZOVDER BROEKJE WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 GRONINGEN De kandidatuur van nir. E. H. Toxopeus, fractievoorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, voor de per I februari vrijkomende func tie van commissaris van de Koningin in Groningen wordt in politieke kringen zeer au sérieux genomen. Zijn naam is in dit verband al herhaaldelijk ge noemd. Aanvankelijk werden ook burge meester Berger van Groningen (P.v.d.A.). zijn ambt- en partijgenoot Roeien, die zojuist van Zwolle naar Arnhem is overgeplaatst, en het libe rale Tweede-Kamerlid Geertsema, te vens burgemeester van Wassenaar, ge noemd. Maar hun namen z|jn in het geheim zinnig bewegende water van die ge ruchtenvijver blijkbaar weer naar de bodem gezonken. Op die bodem moeten vreemde krachten werken die telkens wanneer ergens een functie van com missaris der Koningin of burgemeester van een grote stad gaat vrijkomen, bor relende belletjes veroorzaken, die aan de oppervlakte even een naam vormen en dan uiteenspatten. Het is een proces dat weinig met mo derne democratie te maken heeft en waarin geen inspraak te pas komt. Ze ker, de voorzitters van de drie grootste fracties in de Groningse Staten zijn kortgeleden naar minister Beernink (binnenlandse zaken) gereisd om hem uit te leggen wat voor man de nieuwe commissaris volgens de Groningers zelf AMSTERDAM Niet de geringste aanwijzing heeft de moordbrigade van de Amsterdamse politie tot dusver gevonden die haar dichter zou kunnen brengen b|j de moordenaar van de 59-jarige David J. H. de Haas. De man werd zaterdagmiddag gewurgd gevonden in z|jn flat aan de Arent Jansz. Ernststraat in Amsterdam-Buitenveldert. „We hebben zo weinig dat we geen enkele aanleiding hebben om welke richting dan ook op te denken", aldus inspecteur A. C. H. Hoegee, één van de b|jna dertig mensen die op jacht naar de moordenaar z|jn. Het is niet onmogelijk, dat de wur ger van David de Haas een homofiel is geweest, althans iemand die zich (weieens) met homofielen inliet. Het is gebleken, dat ook David de Haas wel homoseksuele neigingen had, al heeft men daarvan in zijn buurt en op zijn werk nooit iets gemerkt. De man is zes jaar geleden gescheiden, toen zijn huwelijk kapot was. Zijn ex-vrouw en UTRECHT Ongeveer 150 Engel sen, Duitsers en Belgen hebben na af loop van een beatfeest op het Vreden- burg in Utrecht hun slaapzakken uitge rold om tussen de geparkeerde auto's een dutje te doen. In twee uur tijds werden ze door pen delende politiewagens naar een kam peerterrein en een speelweide overge bracht, zonder dat zich daarbij moeilijk heden voordeden. EMMEN De heer P. Oostindien uit Emmen overweegt bij de gemeente een verzoek in te dienen om het stoffelijk overschot van zijn overleden vrouw dat 7yaterdagmorgcn zonder zijn aanwezig heid ter aarde werd besteld, op te gra ven. De familie Oostindien en talrijke ken nissen die zaterdagmiddag de met vele bloemstukken bedekte lijkauto op weg naar het kerkhof volgden, kwamen bij aankomst op de begraafplaats voor een vreemde situatie te staan: mevrouw A. Oostindien-Kuipers die in de nacht van donderdag op vrijdag was overleden, was 's morgens reeds begraven. Zonder de overledene de laatste eer te hebben kunnen bewijzen keerde de stoet naar huis terug. Ik verkeer nog helemaal in het onze kere, zo vertelde de heer Oostindien, of inderdaad mijn vrouw daar begraven ligt. Ik moet zekerheid hebben. De heer Oostindien heeft derhalve na overleg met de familieleden in over weging genomen om met bemiddeling van de gemeente het stoffelijk over schot te doen opgraven. De Wet op de Lijkbezorging biedt daartoe de moge lijkheid. De begrafenisvereniging besloot het stoffelijk overschot van de vrouw voor tijdig ter aarde te bestellen om hy giënische redenen. Vanwege de grote hitte was het niet langer verantwoord de kist nog langer boven de grond te houden. zijn dochter zijn naar Engeland ver trokken. „De Haas kan evengoed door een ge- voelsgenoot zijn vermoord als door wie dan ook die 's morgens langs is geko men. Nee, alles is te vaag om in een bepaalde richting te drukken". Er wordt een uitgebreid onderzoek gehouden in de buurten, waar het slachtoffer heeft gewoond. Hij is de laatste jaren enige keren verhuisd. De heer De Haas lag ruggelings op bed en was in pyjama gestoken toen een neef hem vond. Sporen van geweld waren er niet en en er is niet vastge steld kunnen worden, dat er iets uit de fiat is verdwenen. De moordenaar kan de heer De Haas hebben gewurgd door zijn arm om 's mans keel te slaan en dicht te druk ken. Er blijven dan geen of nauwelijks zichtbare plekken achter. Pas zondag ochtend bleek bij sèctie, dat het strot tenhoofd was vernield, hetgeen op mis drijf moest wijzen. Ongeveer dertig tips zijn bij de po litie naar aanleiding van de moord bin nengekomen. Ze worden allemaal nauw gezet onderzocht. De auto van David de Haas, een groene Jaguar, is onder zocht. Zoals te verwachten was, zijn daarin wel wat „vreemde" vingeraf drukken gevonden. Het is overigens de vierde naoorlog se moordzaak ln Amsterdam, waarbij het slachtoffer homofiele neigingen bleek te hebben gehad. In augustus 1955 was het de pensio- houder H. Goymerts die in zijn pension aan de Tweede Helmersstraat met in geslagen her»ens en in een kleed gerold, werd gevonden. In sptember 1965 een maand na de ontdekking van de (koffer)moord op de Japanner Karneda werd de film regisseur Claude Berkeley dood uit het Amsterdam-Rijnkanaal opgevist. Hij was in een zeildoek genaaid en zijn sche del was ingeslagen. Juist deze maand twee jaar gele den werd in zijn huis aan de Fagel- straat Albert Souman gevonden, ver moord door slagen op zijn hoofd en door een touw dat zijn keel dichtsnoerde. ROERMOND In een weiland bij het Limburgse dorp Bergen is gister middag vijftienhonderd liter vliegtuig- benzine verbrand. De kerosine zat in twee brandstof tanks, die door een Britse straalbom menwerper waren afgeworpen. Het toe stel een Canberra had motorsto ring gekregen, toen een vogel in één van de twee motoren terecht was geko men. Om zo weinig mogelijk schade aan te richten koos de vlieger het weiland voor de „dropping" uit. De Canberra is later op één motor op een vliegbasis in West-Duitsland geland. zou moeten zijn, maar verder dan wat vage aanduidingen mochten zij toch niet gaan. Namen werden niet genoemd en dat leidt dan onvermijdelijk tot een opsom ming van fraaie eigenschappen, waar aan niemand enig houvast heeft en alle in de wandelgangen wèl met na me genoemde kandidaten zo'n beetje voldoen. En dat terwijl men in politiek Groningen toch bepaald wel voorkeu ren heeft. Wat vindt „Groningen" van mr. Toxopeus als commissaris van de Ko ningin? Zowel Jinks" als „rechts" ge loven dat een man als hij, met rela ties in de wereld van de politiek en van de industrie, in de situatie waarin waar in dit gewest nu verkeert veel goed zou kunnen doen. Uiteraard zou „links" liever ixr% so cialistische commissaris zien en op het eerste oog heeft de provincie Groningen daarop ook alle recht. Bij de Tweede- Kamerverkiezdngen in 1967 stemde 33,2 pet. van de stemgerechtigde Groningers op de Partij van de Arbeid, 16,7 pet. op de ARP, en slechts twaalf procent op de V.V.D. Bij de Statenverkiezingen in 1966 kwamen ongeveer dezelfde per centages uit de bus. Maar bij nadere beschouwing blijkt, dat „ruim" twee provincies van de elf een socialistische commissaris hebben: Zuid-Holland heeft mr. Klaasesz en Noord-Holland mr. Kranenburg. Boven dien heeft Drente zijn Gaarlandt, die nadrukkelijk partijloos genoemd wil worden, maar die toch meer links dan rechts schijnt te denken. Ruim twee provincies dus, belangrijke provincies, die samen meer dan twintig procent van alle stemgerechtigde Nederlanders herbergen. Dat is ongeveer hetzelfde percentage als waarop de Partij van de Arbeid zich nog kan beroemen. rn om «ok voore Daarom kan men, landelijk bezien, weinig steekhoudende argumenten aan voer om ook voor Grningen een „rode" commissaris te verlangen. Wat dat ver langen betreft zou de A.R.P. met meer reden haar stem kunnen verheffen. De a.r.-commissarissen zijn dun ge zaaid en in Groningen vormen de an ti's na de socialisten de grootste partij. De naam van een anti-revolutionair is in de geruchtenstroom echter nog niet opgedoemd. Zit er een geschikte kandidaat an die hoek? Hoe het ook zij, politiek Gronin gen ziet wel wat in Toxopeus. Welis waar kan hij niet aantonen dat hij zich tot op heden bijzonder voor dit ge west heeft ingespannen, maar dat kan snel worden aangeleerd. Hij wordt een handige man genoemd, innemend, een man met „leuke kennissen", soepel in de omgang met iedereen, een prettige vent met een televisievorkomen en dat is tegenwoordig ook heel belangrijk. Kortom, wanneer mn het lijstje van eigenschappen die Toxopeus worden toegeschreven, vergelijkt met het lijstje van gewenste eigenschappen, dat de drie Groningse fractievoorzitters op het bu reau van Beernink hebben gelegd, dan zouden zij best dezelfde man bedoeld kunnen hebben. De fractievoorzitters hebben gevraagd om een man die: belangstelling voor en kijk op het hele nooiylen moet heb ben, die de noordelijke samenwerking moet kunnen stimuleren en coördine ren, die niet te oud is om zich met kracht te kunnen inzetten, die een goed' bestuurder moet zijn, die maatschap pelijk goed is ingevoerd en die de wegen moet kennen om iets te kunnen berei ken. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte .openingstijden. ROTTERDAM De 75-jarige wedu we H. A. Goosens-Brands is gistermor gen in haar huis aan de Clyburchstraat 40B in Rotterdam beroofd van haar AOW. De dader, een nrfar schatting 35 jarige man van ongeveer 1,80 meter lang, is spoorloos. Mevrouw Goosens had juist haar 324 gulden AOW van het postkantoor ge haald. Daarna was zij naar de kruide nier en de schoenmaker gegaan. „Ik was net thuis, toen er werd ge beld," vertelde mevrouw Goosens ons gistermiddag. „Ik deed open en de man zei dat hij de knecht van de schoenma ker was. In de zaak was op de grond een briefje van honderd gevonden. Of dat van mij was". „Ik was ervan overtuigd dat het niet van mij was. Toch ging ik naar binnen om te kijken. De man kwam gelijk ach ter me aan. Ik had het geld nog. Dat liet ik hem zien. Toen vroeg hij om een glaasje water. Ik ging naar de keu ken, maar hij bleef in de kamer. Toen kreeg ik al wat argwaan". „Als je nog water moet hebben, moet je naar de keuken komen, riep ik. Hij kwam, dronk het water op en zei: Be dankt hoor. Toen ging hij weg. Ik vloog naar de kamer om te kijken of mijn tas er nog stond. Die stond er nog wel. maar het geld was eruit verdwe nen". Mevrouw Goosens spoedde zich naar de schoenmaker, die geen knecht bleek te hebben. De schoenmaker waarschuw de de politie. „Die man moet me van het postkan toor af al gevolgd zijn", meent de be- beroofde weduwe. „Van het geld zal Ik wel nooit weer wat terug zien. Ik laat niemand meer binnen als er wordt ge beld". INNSBRUCK De 38-jarige Jan Steenhuis uit Groningen is gisteren bij een waterval in Unterwiesbach in Oos tenrijk verongelukt. De man gleed bij de waterval uit en stortte ongeveer vijftien meter omlaag. Hij overleed ter plaatse aan de verwondingen. UTRECHT Ambtenaren van de Plantsoenendienst te Utrecht nemen watermonsters, o.a. in 't Julianapark, daar 't niet onmogelijk is dat 't water in de Utrechtse speelvijvers een veel te hoog percentage (o.m. buikloop- verwekkende) bacteriën bevat. MAASTRICHT De politierechter in Maastricht heeft gisteren drie jonge mannen, die verleden week hadden deelgenomen aan de rellen in Valken burg, veroordeeld tot geldboeten en ge vangenisstraffen. De negentienjarige bankwerker R. S. S. uit Amsterdam kreeg een boete van 150 gulden wegens samenscholing. De eveneens negentienjarige bankwerker J. J. uit Velp, die bekende een leidingge vende rol bij de rellen te hebben ge speeld, werd wegens openlijke geweld pleging veroordeeld tot negen dagen celstraf met aftrek van vier dagen voorarrest. De officier van justitie, mr. G. Weggeman, had tegen beiden een week gevangenisstraf geëist. De zaak van een zeventienjarige jon geman uit Schaesberg, werd in verband met zijn minderjarigheid achter geslo ten deuren behandeld. Hij werd veroor deeld tot een boete van 100 gulden. UTRECHT Het vergeten van een carbonnetje tussen origineel en af schrift van een bevel tot bewaring van een verdachte heeft geleid tot een uniek kort geding waarin gisteren uit spraak werd gedaan. Dit geding was aangespannen door mr. H. W. Wierda, de advocaat van de verdachte, tegen de man die zijn cliënt in arrest had laten nemen. De Utrecht se rechtbank stelde de advocaat giste ren in het ongelijk. Mr. Wierda had verlangd dat de offi cier de verdachte onmiddellijk op vrije voeten zou stellen omdat in het aan hem betekende afschrift van het bevel tot bewaring dat de rechter-commissa- ris had afgegeven, geen gronden waren genoemd. Die gronden die in het ori gineel wel stonden moeten volgens de wet nauwkeurig worden omschre ven. Over deze principiële kant van de zaak behoefde de vice-president zich echter niet uit te spreken, omdat hij aan een voorwaarde voor een kort ge ding spoedeisend karakter niet voldaan zag. „De eigen houding van de eiser in de tegen hem lopende strafver volging pleit tegen de spoedeisendheid" overwoog rechter mr. D. van Zeben. Mr. Wierda had immers wel een kort geding aanhangig gemaakt, maar nage laten de „normalere" middelen van verzet te gebruiken. De advocaat had geen gebruik ge maakt van de mogelijkheid na de bete kening van het onvolledige bevel tot be waring opheffing van de voorlopige hechtenis te vragen. Evenmin had hij bij de behandeling van het geding had mr. Overbeek dat ook naar voren gebracht beroep aangetekend toen op 19 juni de bewaring was verlengd. Mr. Wierda werd veroordeeld in de kosten van het geding, die „aan de zij de van gedaagde tot op heden worden begroot op nihil". ROTTERDAM Vertwijfeld schudde Johanna O.-H. (25) haar hoofd. Ze wist het niet meer. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. A. R. Jolles, vroeg door: „Dat u dat kind één tikje geeft, laat ik nog daar, maar u heeft het over het hele lichaam geslagen en gestompt, ook op het hoofdje en ook toen het al op de grond was gevallen. Daar moet toch een reden voor z|jn geweest. Wat is de reden dat u zo ver bent gegaan?" „Neen, ik kan het niet verklaren", zei Johanna met zachte stem, maar niet overstuur. „Ik had er helemaal geen bedoeling mee, ik wilde alleen maar dat hij at". Dat was het probleem geweest dat haar ertoe had gebracht haar ander half jaar oude zoontje Joachim op, wat de president noemde, „die beroemde avond van 27 februari", met haar blote handen dodelijk te mishandelen. Het was haar tweede kind. Met het eerste, nu drie jaar oud, waren geen moeilijk heden, maar Joachim was te vroeg ge boren en had daarom de eerste zes maanden van zijn leven in het zieken huis dooTgebracht. De band moeder-kind die in de eer ste periode niet had kunnen ontstaan, was ook later niet gegroeid. Joachim was slecht blijven eten en dat had de moeder tot wanhoop gedreven. Er was nog meer bijgekomen. Haar man, een Zwitser, was in Limburg, waar het paar aanvankelijk had ge woond en waar Johanna ook was gebo ren, werkloos geraakt en dat had geld gebrek geschapen. Daarom was het ge zin eind vorig jaar naar Rozenburg ver huisd, waar de man werk had gevon den bij een scheepswerf. In deze voor de Limburgse vrouw helemaal vreem de omgeving was het met haar verhou ding tot haar tweede kind steeds slech ter gegaan, waarschijnlijk ook al om dat ze tegen haar wens opnieuw in ver wachting raakte. Ze kreeg nu en dan woorden met haar man, die ook niet zo'n sterke persoonlijkheid had dat hij Johanna kon steunen; integendeel hij had van haar ook nog steun nodig. Na een ruzie met haar man mishan delde ze in december Joachim zodanig dat hij voor een paar weken naar een Vlaardings ziekenhuis moest. Toen het kind weer thuiskwam, was er weinig veranderd en op 26 februari kreeg Jo hanna op het consultatiebureau te ho ren dat haar zoontje ondervoed was. Dat kwam zo hard aan dat zij zich de volgende avond haar man was na een woordenwisseling naar zijn werk (avonddienst) gegaan niet meer kon beheersen. Joachim weigerde weer het voedsel dat zijn moeder hem wilde ge ven en dat werd zijn dood. Volgens de deskundigen die haar op verzoek van de justitie van het Delta ziekenhuis hadden onderzocht, had er in Johanna altijd al een zekere geweld dadigheid gesluimerd. Die zocht zich die avond plotseling een utweg. De moe derhanden raakten het kind zo hard dat een long, een nier, de lever, de milt en een darm ernstig werden bescha digd. Toen ze uit de roes van haar blinde woede ontwaakte, probeerde Johanna nog tevergeefs mond-op-mondbeademing toe te passen. Haar advocaat, mr. W. Dommering, zag daarin gisteren een bevestiging van zijn opvatting dat Jo hanna op het kritieke moment geen in zicht had gehad in de te verwachten ge volgen van haar daad. Dat betekende dat Johanna alleen eenvoudige miehan- deling met dodelijk gevolg kon 'orden verweten, geen toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of doodslag. De officier van justitie, mr. J. G. F. A. Hage, had die twee laatste misdrij ven wel bovenaan in zijn dagvaarding gezet maar hij zag ook geen bewijs voor de daarvoor vereiste opzet. Voor de overblijvende dodelijke mishande ling wilde mr. Hage geen straf opge legd zien. Mèt het psychiatrisch rap port geloofde hij dat Johanna haar daad had gepleegd in een staat van verlaagd bewustzijn en dus ontoerekeningsvat baar was. In het belang van haar gezin eiste de officier alleen een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, met de verplichting voor Johanna zich tijdens de proeftijd psychiatrisch te la ten behandelen en hulp van de reclas sering te aanvaarden. Johanna, zelf leerling-verpleegster in een psychiatrische inrichting geweest, kon daarmee wel akkoord gaan en ook haar advocaat onderstreepte de eis. Mocht de rechtbank bij de uitspraak die vrijdag komt toch nog een kleine straf willen opleggen, dan ver zocht mr. Dommering die niet langer dan het voorarrest te houden,, ook al omdat Johanna twee weken geleden opnieuw moeder is geworden. De raadsman vertelde datt haar man bovendien de neiging vertoont de laat ste weken in zijn eenzaamheid steeds vaker een café op te zoeken. De sociaal werkster van de werf waar hij werkt zorgt al voor een woning in een andere gemeente. „Geef mijn cliënt die kans", vroeg mr. Dommering, „ook al vanwe ge het gevaar dat ze vervreemdt van haar oudste kind. Dat vroeg bij zijn laatste bezoek aan het Huis van Bewa ring of mamma al thuis kwam". OLDENZAAL De negenjarige Frankie A. uit Oldenzaal spoelde gis termiddag in het toilet van het zwem bad Vondersweyde per ongeluk zijn zwembroekje door. Bang om zich naakt te vertonen, bleef hij muisstil in het hokje wachten. Zijn moeder, die na drie en een half uur ongerust werd, bevrijd de de jongens uit zijn isolement. ADVERTENTIE anders dan andere caballero Toneelspeler en W-acteur Henk van Ul6en

De Vallei | 1969 | | pagina 7