Russen boos op Roemenië wegens ontvangst Nixon Kosygin in Hongarije op vakantie AANVAL OP KOEZNETSOF DOOR SOVJET-BLAD vergeet dan niet nü uw formulier in te vullen! Scotch Whisky Tsjechen gewaarschuwd voor demonstraties KLAPSTOELEN IN GRAND TRIANON KOSTTEN F1000,- PER STUK Bezoek Brandende kwestie in Belfast Hoogseizoen in Londen voor kunstdieren Over de grenzen Partijcongres krijgt slechts lagere goden Heer is los in Le Mans Grottekeningen in Spanje I Verjaardag in quarantaine Grafschenners in Parijs WEER IN EUROPA Voormalig Journalist in arrest te Athene PREMIES TheWhite Horse (felkr RIJ HERDENKING SOVJETBEZETTING OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD FRANSE REKENKAMER VOOR RAADSELS t I WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 BOEDAPEST De premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosygin. is in Hon garije aangekomen. Hij zal daar op uitnodiging van zijn Hongaarse ambts genoot Jenö Fock „de vakantie" door brengen. Kosygin werd op het vliegveld van Boedapest verwelkomd door onder meer, de secretaris van het centrale comité van de Hongaarse communisti sche partij, Bela Biszku. Het besluit van Kosygin nu vakantie te nemen in Hongarije, lijkt een slag in het gezicht van Roemenië, waar he den het congres van de communistische partij begint. De Sovjet-Unie heeft slechts een onaanzienlijke delegatie af gevaardigd naar Boekarest. Het is niet bekendgemaakt hoe lang Kosygin in Hongarije blijft en waar hij zijn vakantie doorbrengt. LE MANS Bij Le Mans zijn de beren los. Het betreft hier twee beren uit de Himalaja van ongeveer 100 kilo, en het is mogelijk dat de dieren gevaar lijk zijn voor kinderen. De gendarmerie zit grootscheeps ach ter hen heen. De beren, en mannetje en een vrouwtje respectievelijk Kendy en Wou- ni geheten, hebben hun kooi in Saint Rémy du Val opengeduwd en zijn toen letterlijk de boer opgegaan om eten te zoeken. Hier en daar zijn overblijfse len van kippen en konijnen gevonden. Men had Wouni al gauw te pakken, die zat in een boom een dutje te doen en ging zonder veel moeite mee. Maar Kendy is nog vrij, en zwerft vermoe delijk in een bos rond. Het zijn vriendelijke dieren, maar ze kunnen als ze honger hebben of opge wonden raken wel eens gevaarlijk blij ken. BOEKAREST De officiële Roemeense pers heeft de kritiek beantwoord, die de Russische pers heeft uitgeoefend op het bezoek van president Nixon aan Roemenië. In Scinteia (vonk), het officiële orgaan van de Roemeense communistische partij, schrijft Nicolae Radulescoe. dat dit bezoek ..niet afdoet aan al onze be trekkingen met andere staten die ons vriendschappelijk gezind zijn". Hij noem de deze staten niet bij name, maar doelde klaarblijkelijk op de communistische broederlanden. Radalescoe vervolgt: „Wij zijn van mening dat de buitenlandse pers juist oordeelt die schrijft, dat dit bezoek een belangrijke gebeurtenis in het interna tionale leven is, waardoor een beter klimaat in de wereld kan worden ge schapen". In de westerse pers is Nixon's bezoek algemeen zo gekarakteriseerd, de pers in de Sovjet-Unie en andere communis tische landen heeft zich kritisch uitge laten over het bezoek. Radalescoe zegt dat het bezoek paste in het buitenlands beleid van Roeme nië. Hij verwerpt opnieuw de zoge naamde „Breeznjef-doctrine" van de be perkte soevereiniteit der communisti sche landen. „Dit bezoek dient het be lang van de iaternationale samenwer king tussen de naties en de internatio nale veiligheid. Het bewijst dat goede betrekkingen kunnen worden ontwik keld tussen landen met verschillende maatschappelijke stelsels, tussen grote en kleine landen indien men slechts uit gaat van de beginselen van gelijkheid, onafhankelijkheid, nationale soevereini teit en non-interventie in binenlandse aangelegenheden en van betrekkingen die zijn gebaseerd op wederzijdse pro fijt". Radalescoe zegt dat Roemenië tijdens de besprekingen met Nixon, de Roe meense positie ten aanzien van Viet nam heeft uiteengezet, heeft aange drongen op terugtrekking van de „in terveniërende troepen" en hoop heeft uitgesproken dat de besprekingen in Parijs spoedig resultaat zullen opleve ren. Waarnemers wijzen erop dat de „in terveniërende troepen" niet met name worden genoemd. Het artikel, dat waarschijnlijk een goede weergave is van de inhoud der besprekingen tussen Nixon en Ceauses- coe, roept verder op tot opheffing van zowel het Warschau-Pact als de NAVO en terugtrekking van alle buitenlandse troepen binnen de grenzen van hun va derlanden. Deze punten zijn alle principes waar op het buitenlands beleid van Roeme nië stoelt. Oost-Duitsland heeft een relatief wei nig „zware" delegatie afgevaardigd naar het congres van de Roemeense communistische partij in Boekarest. KOEZNETSOF verrader MOSKOU De Sovjet-schrijver Anatoly Koeznetsof. die verleden week politiek asiel verkregen heeft in Engeland, is bitter aangevallen door een van z(jn colle ga's in Moskou „voor zyn verraad aan het socialisme" en vanwege zjjn „dubbele politieke en morele houding". De lange, persoonlijke aanval, ondertekend door de populaire romanschrijver Boris Polevoy, verscheen in het lopende nummer van Literatoernaya Gazeta, het orgaan van de vakbond van schrijvers. Het was het eerste salvo in wat vermoedelijk een uitgebreide perscam pagne zal worden die tot doel heeft de reputatie van Koeznetsof in de Sovjet- Unie te vernietigen, omdat hij het ge durfd heeft naar het Westen over te lo pen. In het artikel werd formeel bekend gemaakt, dat Koeznetsof uit de schrij versbond gezet is, hoewel de auteur in Londen al had gezegd dat hij er uit was gegaan, nadat hij overgelopen was. Koeznetsof kreeg vrijdag in Londen vergunning voor „een permanent ver blijf". Hij heeft verklaard om asiel in het Westen verzocht te hebben, van wege de strenge Sovjet-censuur op schrijvers en ontgoocheling over de po litiek van het Kremlin. In het artikel van twee kolom, geti teld „een enkel woord ovei de voor malige auteur Anatoly Koeznetsof" wordt de auteur ervan beschuldigd, de Britse pers voorgelogen te hebben met zichzelf af te schilderen als een „ideo- logisch strijder". „Koeznetsof heeft een van de ge meenste daden van verraad gepleegd" aldus het artikel. „Je moeder, je zoon en het kind waar van de vrouw bevallen zal die je. be loofde te trouwen, zullen zich schamen voor je naam," aldus Polevoy. „Je helden van je beste boek (Babi Yar) die je nu verlochend hebt, zullen je onverzoenlijke vijanden worden voor de rest van je leven", aldus Polevoy. Polevoy is hoofdredacteur van Joe- nost. het literaire blad dat kortgeleden Koeznetsof in zijn redactie had opgeno men. Polevoy zei dat Joenost Koeznet sof „een groot voorschot" in contanten gaf voor zijn reis naar Londen en steun verleende aan zijn vastbesloten pogin gen naar Londen te gaan, waar hij zei materiaal te zullen verzamelen voor een boek over de jaren dat Lenin daar in ballingschap woonde. Toss Tass gaf ook een korte samenvat ting van het artikel van Polevoy, blijk baar begerig de maximale aandacht te vestigen op de aanval. Koeznetsof (39) werd reeds in de Sovjet-pers aangevallen voordat hij naar Londen ging. Conservatieve criti ci waren niet gelukkig met zijn roman „Vuur", waarin hij de Sovjet-arbeiders afschildert als „cynici, schurken, ego ïsten en alcoholisten". Zijn eerdere roman. Babi Yar. werd eveneens aangevallen. Hij gaat over de uitroeiing door de nazi's van de Oekra- inse Joden tijdens de tweede wereld oorlog en noemt enkele Russen en Oekrainers collaborateurs. ATHENE Constantine Kalligas, een vooraanstaand journalist in Athe ne, is door de veilihgeidspolitie in zijn flat gearresteerd. Dit heeft een familie lid van hem bekendgemaakt. De poli tie gaf geen reden od voor de arresta tie. BURGOS In een grottencornplex bij Ojoguarena in het noorden van de Spaanse provincie Burgos, is een nieu we zaal ontdekt met uitstekend be waarde tekeningen uit, naar men aan neemt, de paleolitische tijd. Volgens deskundigen gaat het om zeer artistie ke afbeeldingen van dieren, zoals anti lopen, paarden, geiten en herten. ADVERTENTIE ADN berichtte dat de delegatie van vier wordt geleidt door het hoofd van de pro- pagandadiensl van het centraal comi té Kurt Tiedke. Waarnemers rijn van meninR. dat Roemenië het verbruid heeft zowel bij Rusland als zij het wat minder bij China. China zendt geen vertegen woordiging naar het congres, omdat het zich beledigd voelt, doordat Ceausescu het slotdocument van de ontmoeting In Moskou onlangs mede heeft onderte kend. Een delegatie van de Tsjecho-Slowaak- se communistische partij is naar Boe karest vertrokken ter deelneming aan de conferentie. Zij staat onder leiding van Josef Kempny, secretaris voor ideologische zaken van het centrale partijcomité. Hij is de man die, in ju li, het zogenaamde college van de par tij voor de hogere politiek heeft aange vallen en ervoor gezorgd heeft dat een aantal journalisten werd ontslagen. „Journalisten", zei hij toen, „moeten de partij steunen of zich anders geheel van politieke activiteiten onthouden". Beeld van een door branden ver lichte straat in het Noordierse Belfast. In de stad woeden reeds ge ruime tijd gevechten tussen het pro testantse en het katholieke deel van de bevolking. LONDEN De afdeling kunstdief stallen van Scotland Yard, waar lang zamerhand zo ongeveer de meest over werkte politieagenten van Londen moe ten arbeiden, heeft weer een nieuwe misdaadpuzzel erbij gekregen. Het laatste slachtoffer is de kruide nierswinkelmagnaat Lord Sainsbury, uit wiens woning in West End in het afgelopen weekeinde kunstwerken met een geschatte waarde van 860.000 gul den werden geroofd, waaronder vier HOUSTON In het maanlaborato- rium van het ruimtevaartcentrum te Houston, zijn opnieuw vier technici, onder wie een vrouw, blootgesteld aan mogelijk besmettingsgevaar van maanstof en overgebracht naar een geïsoleerd gedeelte van het quaran- taineverblijf van de Apollo-11 - be manning. Ander nieuws uit het ruimtevaart- centrum is dat Apollo-ll-comman- dant Neil Armstrong dinsdag zijn 39ste verjaardag in quarantaine vierde en dat volgens NASA-ge- leerden uit studie van het maanstof valt op te maken, dat het maanop pervlak mogelijk geërodeerd is door de werking van de „zonnewind". Naar mededeling van het hoofd van de medische dienst van NASA, dr. Charles Berry, ontstond 't moge lijke gevaar van besmetting met maanbacillen, toen zich een lek openbaarde in een buis tussen va- cuümruimten in een kamer waar vi visectie wordt gepleegd op muizen die met maanstof zijn ingespoten. Door de buis wordt „besmet" mate riaal van de vacuümkamers naar een afvalruimte vervoerd. Toen twee technici een mankement aan de buis repareerden, trad overdruk in de leiding op, waardoor een lek ont stond en mogelijk besmet materiaal 5 de ruimte in werd geblazen. De twee technici zijn zeker door het maanstof getroffen, maar ook een derde man in de ruimte werd mogelijk aan het ontsnappende stof blootgesteld. Nadat alarm was ge slagen en iedereen in het laborato rium een zuurstofmasker had opge zet, begaf ook de ongeveer 20 jaar oude mej. Heather Owens, die aan de proefnemingen op de muizen mee werkt, zich naar de plaats van het „ongeval". Volgens Dr. Berry kwam zij dicht genoeg erbij, om ook aan het maanstof blootgesteld te kunnen j zijn. S Mej. Owens krijgt een eigen ka- S mer in de quarantaineafdeling, de drie mannen moeten een kamer de- len. De vier nieuwkomers konden niet meegenieten van Armstrongs ver- S jaardagsfeestje, waarop champagne i en een vanilletaart met 39 kaarsjes werden gepresenteerd. De kok van de quarantaineafdeling had aanvanke lijk maar 26 kaarsjes voor de taart, maar een beroep op de buitenwe reld had succes hij kreeg van bui tenaf nog 13 gesterilliseerde kaarsjes. litho's van Picasso en een olieverfschil derij van Bonnard, „figures dans la rue". Bij grote kunstdiefstallen in en rond Londen is in de afgelopen negen maan den voor naar schatting een 10 miljoen gulden aan kunstvoorwerpen geroofd. Deskundigen geloven dat als men hier bij de minder opvallende diefstallen zou optellen, het totaalbedrag wel eens het twee- tot drievoudige zou kunnen bedragen. Terugtellend in de tijd, telt de reeks de volgende hoogtepunten: 27 mei: schilderijen ter waarde van 86.000 gulden worden gestolen uit de woning van de Amerikaanse zaken man Wayne Beauchamp in Mayfair. 15 mei: in het buitenverblijf van Graaf Radnor maken dieven zich mees ter van schilderijen ter waarde van 650.000 gulden. Daaronder bevindt zich een portret van een oude vrouw van Frans Hals. 7 april: bij Sir Roland Penrose, eige naar van een kunsthandel en een groot kenner van Picasso, worden 23 schilde rijen gestolen met een geschatte waar de van 2,6 miljoen gulden. Ëen van de gestolen werken is een schilderij van Picasso „treurende vrouw". 26 maart: Watteau's meesterwerk „les noces" (de bruiloft) wordt uit het Soane Museum gestolen. De waarde wordt geschat op 200.000 pond (1,7 mil joen gulden). 11 maart: de collectie van Lord Rockley verdwijnt. Geschatte waarde meer dan een miljoen gulden. 17 februari: een werk van Rem brandt met als opgegeven waarde 860.000 gulden wordt van een tentoon stelling in Portsmouth gestolen. 22 december 1968: de politie houdt een man aan die uit de National Gal lery was gewandeld* met een Rem brandt onder zijn jas. Geschatte waar de 1,7 miljoen gulden. 29 november 1968: uit de woning van het conservatieve parlementslid Sir Henry d'Avigdor Goldsmid. verdwijnt een Picasso van 413.000 gulden. Sommige van de gestolen werken zijn op de meest onverwachte plaatsen weer opgedoken. Zo werd de. gestolen verzameling van Sir Roland Penrose op 3 juli door arbeiders op een afbraak- project in Londen gevonden. Onbewust van de waarde der kunstschatten trachtten zij de schilderijen voor zo'n twee gulden per stuk te verkopen De verzameling van Lord Rockley werd op 6 mei na een tip op het dak van een crematorium gevonden. Een gestolen oude meester wordt ge rekend' tot de lastigste buit die een dief zich maar kan verwerven. De po litie gelooft dat er maar heel weinig kenners zijn die een bekend kunstwerk dat uit gestolen goed afkomstig is, in hun verzameling willen hebben. De ei genaar zou verplicht zijn het werk op een zeer geheime plaats te bewaren en zou het alleen maar tersluiks kunnen bewonderen. Met dit voor ogen hebben de dieven zich geworpen op een andere, veel voor deliger kant van de zaak: het innen van de premies op de hoge verzekerings waarden van de schilderijen. Scotland Yard is echter van plan voortaan nauw keurig te onderzoeken hoe een tipge ver over een roof aan zijn inlichtingen kwam of hoe hij aan de schilderijen zelf kwam. ADVERTENTIE alleen importeur voor nederland: ANDRÉ KERSTENS-TILBURG PRAAG De Tsjechoslowaken heb ben dinsdag de waarschuwing gekre gen dat „staatsmacht" zal worden ge bruikt tegen demonstranten of ande ren die de orde zouden willen versto ren in de komende weken, als de eer ste verjaardag valt van de inval in Tsjecho-Slowakije. „Ik verklaar heel openlijk dat wij al le preventieve maatregelen, niet alleen politieke maar ook die op het gebied van de staatsmacht zullen treffen om te verzekeren dat niemand erin zal sla gen de orde te verstoren. Er zal rust en orde zijn in deze dagen", aldus schrijft Frantisek Hajek, secretaris van het Praagse comité van de communis tische partij in de Rude Pravo van dinsdag. BONN Andreas baron von Koskull (62), dc oorlogsmisdadiger, die door Nederland werd uitgeleverd, is ver oordeeld tot een jaar en negen maanden tuchthuis door de gezworenenrechtbank in Tübingcn. Von Koskull had als plaatsvervangend commandant van een „Einsatzkom- mando" op 30 juni 1941 op zijn minst negentig mensen laten neerschieten in het Russische dorpje Dobromil. De officier van justitie had vier en een half jaar tuchthuis geëist; de advo caat vroeg vrijspraak. Von Koskull maakte grote kans om meteen (voor waardelijk) op vrije voeten te komen, want na aftrek van het voorarrest heeft-hij al tweederde van zijn straf uit gezeten. De voormalige SS-Sturmbannführer probeerde in 1966 te vluchten naar Chi li, maar werd onderweg gearresteerd op Curasao, daarna opgesloten in Haar lem en tenslotte uitgeleverd aan de Bondsrepubliek. PARIJS Grafschenners hebben op het beroemde Parijse kerkhof Père La- ohaise, het graf van een 19de eeuwse adelijke dame opengebroken, waar schijnlijk omdat zij dachten daar kost bare juwelen te kunnen vinden. Het stoffelijk overschot van Dona Ma rie Eulalie Carvajal de Querault, gebo ren hertoging van San Carlos, die in 1828 op 22-jarige leeftijd overleed, werd in een kapel volkomen ongeschonden aangetroffen, aldus heeft de Parijse po litie meegedeeld. PARIJS Natuurlijk heeft ook Frankrijk zijn rekenkamer en die heeft onlangs een boek ie opengedaan over wat er zoal is misgegaan in het afgelopen begrotingsjaar met ie frankjes van de belastlngbetale De air-conditioning in het staats- sportinstituut heeft weliswaar 450.000 francs (315.000 gulden) gekost, maar hij doet het niet. Met het zwembad van dit instituut hebben de autoriteiten ook geen suc ces. Er was een opblaasbaar nylon dak over het open zwembad voor als 't regende. Een keer regende en waaide het en 't dak van 100.000 francs (70.000 gulden) woei weg. Een nieuw nylon dak. sterker en dus 700.000 francs kostend, ging die zelfde weg. In Argentières kreeg een adminis tratiekantoor een jaar lang twee maal betaald voor het bijhouden van de boeken van de plaatselijke brand weer. Een grapje dat de staat elke dag 150 francs (105 gulden) kostte. Soms gaat het om grotere bedra- jen. Aan een project voor de droog legging van een moeras was al der den jaar lang niets gedaan hoe wel een krediet van 250 miljoen :rancs beschikbaar was. Wel is vo rig jaar 50 miljoen francs toegezegd om het project weer „op gang te brengen". En dan zijn er de klapstoelen in de grote eetzaal van het Grand Trai- non kosten: 1300 francs (1000 gu! den) per stuk. De rekenkamer klaagt dat dit veel te duur was. en dat men er voor die prijs nooit tweehonderd had mo gen aanschaffen. Maar de prijs zal wel verband hebben gehouden met het ontwerp de stoelen moesten passen bij het originele empire-meu- bilair van het paleis, en mochten dus op alles lijken behalve op klapstoe len. De rekenkamer heeft zich ook af gevraagd waarom een ambtenaar van publieke werken uit de Jura elk jaar een buitenlandse reis moest maken op staatskosten in de afge lopen acht jaar bezocht hij Denemar ken,. Brazilië, de Sovjet-Unie, Polen, Oostenrijk, Italië,' Canada en Japan. Ook blijkt de regering vorig jaar een krediet te hebben toegestaan voor een waterbouwkundig werk van 900.000 francs (630.000). De re kenkamer kwam tot de ontdekking dat het werk reeds een jaar daar voor was voltooid. „Waarschijnlijk klinkt dit sommigen niet prettig in de orenMaar de com munisten zullen niet toestaan dat an ti-socialistische krachten het leven in ons land verstoren en verwarren door provocaties en crises.... Dit betekent geen terugkeer tot de periode van het Stalinisme, maar het letterlijk doorvoe ren van de wetten", vervolgt hij. „Staatsmacht betekent dat men indien nodig gebruik maakt van leger en po litie". De tegenstanders van Gustav Husak hebben de bevolking in pamfletten reeds opgeroepen, op 21 augustus te demonstreren op manieren waarop de politie weinig vat heeft: geen gebruik maken van openbaar vervoer, geen be zoek aan bioscopen, theaters, en res taurants. Het presidium van de partij heeft een landelijke viering op grote schaal afgekondigd van de 25e verjaardag van de Slowaakse opstand tegen de Duitsers in augustus 1944. Dit wordt beschouwd als een stap om de aandacht af te leiden van de meer recente Sovjet-invasie van het land en om steun te krijgen van de communisten van de oude garde die ontgoocheld zijn maar nog steeds wee moed voelen om de oude dagen, toen de Russen de bevrijders- van Tsjecho- Slowakije waren in plaats van de be zetters. In een lange proclamatie van het presidium wordt toegegeven, dat er in de afgelopen 21 jaar fouten werden ge maakt en „dat wij niet de resultaten hebben bereikt in overeenstemming met onze mogelijkheden en dat wij nog niet leven in het socialisme zoals wij dat zouden willen doen...". Maar verklaard werd, dat de com munistische periode een industrieel po tentieel, nieuwe vormen van produktie, een wijziging van ons landbouwsys teem in een collectief, onderwijs, ge zondheidszorg en een cultureel peil voor het volk hebben geschapen waar voor geen land ter wereld zich zou be hoeven te schamen". Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur O. E M c nj - 41 X I S SI E .2 cc I c Amsterdam 7.w. bew. 28 0 De Bilt zw. bew. 29 4 Deelen mist 30 0 Eelde mist 28 9 Eindhoven mist 30 1 Den Helder zw. bew. 26 0 Rotterdam zw. bew. 28 0 Twente mist 29 4 Vlissingen half bew. 28 5 Zd.-Limburg geh. bew. 30 0 Aberdeen zw. bew. 21 0 Athene onbew. 30 0 Barcelona zw. bew. 30 0 Belgrado onbew. 27 0 Berlijn onbëw. 30 0 Bordeaux onbew. 27 0 Brussel mist 29 0 Frankfort licht bew. 31 0 Genève half bew. 29 0 Grenoble zw. bew. 30 0 Helsinki onbew. 27 0 Innsbruck licht bew. 27 0 Kopenhagen licht bew. 21 0 Lissabon onbew. 29 0 Locarno onbew. 30 0 Londen zw. bew. 23 1 Luxemburg half bew. 30 3 Madrid onbew. 36 0 Malaga onbew. 29 0 Mallorca licht bew. 32 0 München onbew. 27 0 Nice licht bew. 28 0 Oslo licht bew. 27 0 Parijs onbew. 30 0 Rome onbew. 30 0 Stockholm onbew. 29 0 Wenen onbew. 27 0 Zürich onbew. 28 0 ]\jog maar net terug van z(jn wereld- reis, heeft president Nixon al weer buitenlands bezoek ontvangen: Bonds kanselier Kiesinger, die gisteren voor een vijfdaags bezoek naar Amerika is gevlogen. De Westduitse kanselier, die geldt als een meester van beminnelijke con versatie, heeft ervoor gezorgd al van tevoren de juiste sfeer te scheppen. Nog voor zijn komst is door andere besprekingen het netelige probleem van de deviezenvergoeding voor de Amerikaanse troepénmacht in Duits land weer voor twee jaar opgelost: door royale Duitse tegemoetkomingen. Aldus staat niets een goede stemming in de weg bij de besprekingen op het Witte Huis, die zullen plaatshebben tegen een dubbele wereldpolitieke achtergrond: het Amerikaans-Rus sische spel om beëindiging van de rakettenwedloop en Nixons politiek van „disengagement", van zich lang zaam loswikkelen uit hel teveel aan buitenlandse verplichtingen. Als de twee wereldmachten het eens willen worden over een vorm van ra- kettenstop en andere bewapeningsbe perking, dan is het nodig dat eerst de meest gevaarlijke crisishaarden zo veel mogelijk onschadelijk wor den gemaakt. Hier ligt de aanleiding voor de gretige reactie van het wes ten op Gromyko's proefballonnetje inzake afspraken over Berlijn. IVatuurljjk zal Bondskanselier Kicsin- ger met Nixon de Berlijnse proble matiek aansnijden. Van de aanstaan de contacten met de Russen stelt men zich echter niet al te veel voor. Som mige optimisten zagen de Berlijnse Muur al instorten door het diploma tiek trompetgeschal uit Moskou, maar dit mag men gevoeglijk verge ten. Waarschijnlijk zullen de Russen hoog stens enkele tegemoetkomingen aan bieden in het verkeer naar West- Duitsland en naar Oost-Berlijn, doch daarvoor zijn de geallieerden niet bereid te laten tornen aan de zo kwetsbare rechtspositie van de ge- isoleerde stad. In zijn diplomatenkoffertje voert Kie singer ook een pakket Duitse sugges- KIESINGER berekend uitstel ties mee over bcwapeningsbeperking. Tegelijk evenwel zal de kanselier het Amerikaans-Russische vredesduet be hoedzaam in het oog houden. Ais Amerika inderdaad zijn militaire af schrikkingsmacht zou gaan inperken, zou dat in Bonn het gevoel van vei ligheid beslist niet verhogen. Dat veilige gevoel dreigt ook te worden aangetast door Nixon's streven naar „disengagement". Hoelang zal het nog duren voor de parlementaire op positie in Washington zich opnieuw meldt met de eis om de troepen in West-Duitsland in te krimpen. De beduchtheid van Bonn geldt niet al leen het militaire risico, maar ook de politieke positieverzwakking die de moeizaam begonnen politiek van toenadering jegens Oost-Europa weer te niet zou kunnen doen. Ietwat ge ruststellend is echter, dat Nixon per soonlijk aan Europa weer grotere aandacht wil wijden dan zijn voor ganger Johnson. Tn het eigen Westeuropese kamp staan spannende maanden te wach ten en Kiesinger zal de Amerikaan se president dan ook polsen over zijn houding ten opzichte van een Euro pa dat zijn eigen koers gaat sturen. Welbewust heeft de kanselier zijn agen da zo ingevuld, dat zijn eerste ont moeting met Pompidou als Frans president, pas na de ruggespraak met Nixon valt. Verdere gespreksstof bieden o.m. Nix on's bevindingen in Roemenië, de ou de droom van-de meer-dan-alleen-mi- litaire NAVO en de hernieuwing van een Europese veiligheidsconferentie waar Bonn nog niet veel in ziet en Washington voorlopig nog minder. Allemaal politieke terreinverkenningen, die nuttig maar toch niet bijzonder dringend zijn; over kwesties waarin voorhands geen snelle concrete be slissingen worden vereist. Spotters in Bonn betogen dan ook dat Kiesingers visite in het WitteHuis eigenlijk deel uit maakt van zijn voor het binnenland bedoelde verkiezings campagne. Deze kritische geesten herinneren er graag aan dat Nixon zijn afspraak met Kiesinger driemaal achtereen heeft afgezegd en uitge steld. tot het er nu eindelijk van is gekomen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9