Veenendaals dagblad Kleinste meerderheid in de Senaat aanvaardt Nixons „Safeguard'^plan Buiten VOETSTAPPENOP MARS union hermocel GROEP JONGENS VIFJ TWEE AGENTEN AAN Suikerprijs keldert door concurrentie van kruideniers Sovjet-generaal in Praag voor zuiveringen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OMSTREDEN RAKETVERDEDIGING GOEDGEKEURD Stemmenverhouding 51-49 Bemanningen Apollo-13 en Apollo-14 GIFTIG ZUUR STROOMDE OVER STRAAT JAMIN Iets ivarmer Op postwissels «*een zegels meer plakken Manoeuvres in Tsj .-Slowakije Nieuw onder in Kennedy Wervelstormen in Minnesota Werkspoor wil in Utrecht 170 mensen ontslaan Bij de muizen AUGUSTUS: M ATR ASSENM A AND KOSTPRIJS kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijst AMBTENAAR OP EXCURSIEVERDRONKEN ABMTENAREN IN ZWOLLE KWARTIER 5 EERDER BEGINNEN EN BIJ HITTE |*S MIDDAGS VRIJ Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 7 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I83 WASHINGTON Met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen heeft de Amerikaanse Senaat het omstreden plan van president Nixon voor het opstellen van een beperkt anti-raketstelsel tegen een eventuele raketaanval aan genomen. De stemmenverhouding bedroeg 51 stemmen voor en 49 tegen. Eerder op de avond had de senaat twee amendementen verworpen, waarin werd aangedrongen op verwerping van het plan. Een amendement werd even eens slechts met een stem meerderheid verworpen! Het plan van Nixon voorziet in de ken zijn voornamelijk bedoeld voor het bouw van 12 raket bases verspreid over het gehele land en voornamelijk be doeld als bescherming voor de Minu- teman-raketten. Deze raketten zijn Amerika's belangrijkste intercontinen tale aanvalsraketlen. Er zullen twee verschillende typen raketten worden gebouwd, de „Spar tans" die vijandelijke raketten reeds op honderden mijlen afstand kunnen vernietigen, en de „Spint-s", die de vijandelijke wapens moeten vernieti gen wanneer die reeds door de buiten ste verdedigingsgordels zijn geglipt, liet ABM (Anti-Ballistic Missile)-sys- teem zal worden gebaseerd op grote radar- en computersystemen. De 759.100.000 dollar die het eerste jaar voor het programma zijn uitgetrok- HOUSTON Het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA) heeft de namen bekendgemaakt van de bemanningen voor de Apollo- 13 en Apollo-14-missies naar de maan. die volgens plan in maart en juli vol gend jaar moeten worden gehouden. Tot commandant van de Apollo-13 is benoemd kapitein ter zee, James Lo- vell jr., een der ruimtevaarders die ooit om de maan heeft gecirkeld. Zijn twee bemanningsleden zijn nieuwelingen in de ruimte, luitenant-ter-zee Thomas Mattingly en de burger Fred Haise jr. Zij zijn resp. 33 en 35 jaar. Apollo-14 zal geleid worden door Amerika's eerste astronaut, de 45-jari- ge Alan Shepard. Ook zijn bemannings leden. luchtmachtkapitein, Stuart Roo- sea, (35 jaar) en kapitein-luitenant ter zee, Edgar Mitchell (38) zullen de ruim- tedoop ondergaan. Reeds eerder is de bemanning be kendgemaakt voor de vlucht van de Apollo-12, die 14 november van start, moet gaan voor een landing in dé ..oceaan der stromen". Het zijn kapi tein ter zee, Charles Conrad als com mandant en de kapiteins-luitenant ter zee, Richard Gordon jr., en Alan Bean. ons f\veral zitten er muizen in land, op het plattelandin de 2 2 steden en dorpen, in het bos j 2 alom komen ze voor en toch mer- 2 ken we er niet eens zoveel van. 2 Misschien nog het meest de huis- j 2 muis, maar deze leren we door- 5 gaans ,,post mortem" kennen, want 2 we zijn er gauw bij met valletjes, 2 2 vergift en kleurals we van die J langstaarten in huis hebben. Ook j de kat zit er achterheen. 2 2 Anders is het in de vrije natuur, c 2 Wie vluchtig de bodem van het bos j monstert, oppervlakkig naar de 2 landbouwakkers of weilanden kijkt, 2 2 of als de rechtgeaarde tuinvriend met de neus op de grond tussen de 2 planten van de border werkt, wordt 2 2 zelden gewaar, dat een menigte van gaatjes en kleine tunnels zulke 2 5 terreinen perforeren. Want deze 2 mazen en poriën vallen weinig in 1 't oog, terwijl ze ten overvloede 2 haast altoos halvelings verborgen 2 2 zijn onder strooisel en afgevallen 5 2 loof of schuilgaan in de dichtheid 1 van grassen, granen en kruiden van 5 5 de hof. Eigenlijk worden wij er pas 2 2 op attent gemaakt, wanneer zich nu en dan een muis aan ons oog 2 j vertoont, die snel in zo'n spelonk 2 2 verdwijnt. In de meeste gevallen 5 5 gaat dit helaas zó gezwind, dat we j niet kunnen zien of het een stomp- 2 2 koppige rosse woelmuis of de sprin- 2 gerige bosmuis was, terwijl het in 5 polders wei en hooiland ook nog de 2 2 schadelijke veldmuis zou kunnen 2 wezen; deze mijdt het bos en de 5 twee andere voelen zich juist in een houtrijk domicilie thuis. Toen we 2 2 nog op de Neder-Veluwe zaten, j j middenin uitgestrekte boscom- 2 plexen en met een klein akkergoed 2 tegenover ons huis, ontmoetten we deze dieren keer op keer, want de 5 luchtige parkachtige houtopstanden 2 2 vormden voor hen juist het gewen- 5 i ste milieu. Daar zoeken we hen 5 ontwerpen en bouwen van deze radar en •computerinstellingen. Lange tijd voor de stemming is er in Amerika een verwoede strijd gevoerd tussen voor- en tegenstanders van het systèem. De voorstanders vinden dat de wereldvre de zal worden bedreigd als Amerika het systeem niet ontwikkelt. Zij voe ren hiervoor aan dat de Russen naar men verwacht raketten met meervou dige kernkoppen zullen gaan opstellen. De tegenstanders stelden dat het stel sel niet werkt, dat het veel meer gaat kosten dan het Pentagon verwacht en dat de kans op een akkoord met de Rus sen op kernwapengebied in gevaar zal worden gebracht. PYRRIIS In politieke kringen in Washington ziet men in president Nixons 51-49 zege een Pyrrus-overwinning, die zowel op het gebied van zqn binnenlandse als zijn buitenlandse plannen van invloed kan zijn. De Amerikaanse onderhande laars voor de ontwapeningsbesprekin gen met de Russen .hebben nu een ver deelde Senaat achter zich met een over winning voor het „Safeguard" (waar- l>org)-systeeni die bijna een nederlaag was. In Washington spreekt men voorts van de eerste grote krachtmeting tus sen Nixon en de liberalen in het Con gres over de nieuwe lijst van nationa le prioriteiten, waarbij hij ook van de zijde van zijn eigen republikeinse par tij op veel verzet is gestuit. Voor de liberalen is Safeguard, dat in totaal zo'n 10 miljard dollar gaat kosten, het symbool van verspilling van geld waarbij het „Pentagon" voor op gaat. De liberalen onder aanvoering van de democraten als William Ful- bright en Edward Kennedy, willen dat de Verenigde Staten zich minder bezig houden met het regelen van de vrede door hun wapens en meer met het aan wenden van de grote hulpbronnen voor het oplossen van de binnenlandse kwes ties als: de rassenkwestie, de steden, de armen en de universiteitsproblemen. Men ziet in het felle debat over het ra- ketverdedigingsstelsel dan ook een epi sode in de strijd om nauwgezette par lementaire controle op de defensie-uit gaven. SEISTIKF.l. Het „Safeguard"-stelsel zoals dat door president Nixon was ingediend vormde een wijziging van het door president Johnson voorgestelde raket- verdedigingsstelsel, dat „Sentinel" (schildwacht) was genaamd en raket- verdedigingsgordels rond enkele grote steden beoogde. „Sentinel" kwam nog duurder uit dan „Safeguard". De goedkeuring met de kleinst moge lijke meerderheid door de Amerikaan se Senaat van president Nixons „Safe- guard"-raketverdedigingsstelsel heeft in Washington de vrees doen toenemen voor een nieuwe escalatie in de bewa peningswedloop tussen Oost en West. De regering-Nixon houdt vast aan de mening dat het systeem noodzakelijk is voor de handhaving van een sterke onderhandelingspositie bij de ontwape ningsbesprekingen met de Russen. Po litieke tegenstanders van Nixon vrezen dat de bouw ervan de komende bespre kingen zal dwarsbomen. De Mariner-7 heeft scherpe foto's van de Zuidpoolkap van Mars doorgezonden. Zij tonen een grote va riëteit kraters in grootte en vorm, rechts-midden op de foto doen twee kraters vlak naast elkaar sterk aan een voetafdruk denken. De foto's wer den gemaakt van een hoogte van tweeduizend zeemijl. DEN HAAG Vanaf 1 september 1969 kan het recht van een gulden voor het verzenden van een binnen landse postwissel alleen nog maar in contanten worden voldaan tegelijk met de storting van het te verzenden be drag. Er behoeven dus op de (gratis ver krijgbare) postwisselkaarlen geen post zegels meer te worden geplakt of af drukken van de frankeermachine te worden aangebracht. Hierdoor wordt bereikt dat ook wat de betaling en ver antwoording van het recht betreft, een zelfde werkwijze als die voor girostor tingen wordt verkregen. ATHENE De Griekse regering heeft twee generaals, negen brigade-ge neraals en een kolonel met pensioen ge zonden. Dit blijkt uit een decreet, dat woensdag in de Griekse staatscourant Is gepubliceerd. Er zijn geen redenen voor de ontslagen gegeven. ADVERTENTIE im mm m morgen op. 2 7 aug., '69 A. B. WIGMAN. 5 DEN HAAG Een brigadier en een agent van de Haagse politie zijn gistermid dag op een strandplankier voor de Scheveningse promenade door een groep jon gelui gemolesteerd en daarbij gewond geraakt. De politiemannen werden aange vallen, toen ztf twee jongens van een rond twintig man tellend groepje sommeer den van het plankier af te gaan omdat de knapen met opzet de doorgang voor de andere badgasten versperden. ROTTERDAM Met suiker als lok-artikel vechten Nederlandse kruideniers een felle concurrentiestrijd uit. In korte tjjd is de prjjs tot ver beneden de gulden per kilo gedaald. De officiële prjjs is f 1,17. Daarmee is de suiker in precies een maand tijd, een kwart goedkoper geworden. Op 7 juli was het de accijnsverlaging die voor een prijsdaling van zestien cent zorgde. PRAAG Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-bezettingstroepen zijn voorne mens van 18 tot 25 augustus gezamen lijk manoeuvres te houden in en om de grote steden van het land. De plannen, die demonstraties in de steden op de eerste verjaardag van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije (21 augustus) zouden kunnen tegen gaan, zijn nog niet officieel bevestigd. Naar men zegt wordt het een mili taire „show" van formaat waaraan ook Tsjechoslowaakse troepen, ten minste 40.000 man. zullen gaan deelnemen. 10000000*00000*0000000000000000000000000000000000001 ROTTERDAM Ongeveer 35 liter 5 uiterst giftig salpeterzuur stroom- de gisteren over de drukke Maas- 5 boulevard, toen een vrachtwagen een container met dit gevaarlijke vocht verloor. Op de foto de brand- 5 weer tijdens het schoonspuiten van 5 de wagen en de weg. Toen de brigadier en de agent, die in badbroek gekleed waren, zich als po liticmannen bekend maakten, spron gen dc leden van de groep als één man op hen toe. De aanvallers sloegen o.m. met flessen, waarvan sommige eerst stuk werden geslagen. De brigadier werd met een fles op de mond ge raakt. Hij liep een bloedende wond aan zijn gezicht op en raakte een aan tal tanden kwjjt. Voorts liep hij een ge kneusde schouder op. De agent kreeg een fles in zijn nek en liep een wond aan het achterhoofd op. Beide politie mannen moesten zieh in een ziekenhuis onder doktersbehandeling stellen. Daar na zijn ze huiswaarts gekeerd. De brigadier en de agent waren bij het plankier poolshoogte gaan nemen na een melding van voorbijgangers dat een vijftal jongens uit de groep, die la ter de politiemannen zou aanvallen, een ander groepje jongens, onder wie een aantal Antillianen, had uitgeschol den en met flesjes bekogeld. Het aangevallen groepje had toen op geen enkele manier gereageerd, waarna de rust op het drukke strand was weerge keerd. Toen de beide mishandelde politie mannen waren teruggekeerd in hun politiepost op het strand, ging een vijf tal agenten van die post naar -h*»t plan kier, waar de groep jongelui nog aan wezig was. Toen de jongens zich niet wilden verspreiden, nadat de agenten daartoe bevel hadden gegeven, werd een charge uitgévoerd waarbij van de wapenstok gebruik werd gemaakt. Eén van de jongens werd aangehouden, om dat hij zich niet op bevel van de politie wenste te verwijderen. Het zijn de nieuwkomers, zoals de cash and carrybedrijven die de slag om de suiker zijn begonnen. Zij stelden het produkt in de plaats van het lokarti kel brood, waarvoor nu in vele gemeen ten minimumprijzen gelden. Als eerste grote kruidenier volgde toen Simon de Wit met een prijs van 1,07 gulden. Albert Heijn haakte in met een prijs van 1,05 gulden (de kostprijs), die vandaag als „weekaanbieding" ver laagd wordt tot 90 cent. De Gruyter brengt de suiker bij aankoop van twee pakken koffie voor 88 cent. Co-op eveneens bij een pond koffie voor 79 cent. Met deze ontwikkeling gaan de krui deniers weer op weg naar vooroorlog se toestanden. De suiker werd toen al gemeen beneden de kostprijs aan de man gebracht. Na de oorlog werd met de suikerfabrikanten een vaste prijs af gesproken, waar beneden niet verkocht mocht worden. De „betaal- en meeneembedrijven", hebben deze situatie nu doorbroken. Gebruik makend van de grotere invoer- vrijheid binnen de Europese Gemeen schap kopen zij flinke partijen suiker bij buitenlandse fabrikanten. De prijs ligt niet altijd lager, maar men ls wel vrij zijn eigen winkelprijs te bepalen. Naar schatting heeft deze invoer al een kwart van de leveringen der Ne derlandse suikerfabrikanten verdron gen. Het is om deze reden dat de laat- sten voorlopig geen pogingen doen de vaste prijzen voor hun produkten te handhaven. BOSTON De officier van justitie, Edmund Dinis, heeft verklaard, dat een onderzoek ingesteld zal worden naar het auto-ongeluk van senator Edward M. Kennedy, dat op 18 juli op het eiland Chappaquiddick had plaats ge had en dat „alle getuigen" die hieraan iets bij te dragen hebben, gedagvaard zullen worden. Dinis had James A. Boyle, de rech ter van de arrondissementsrechtbank in Edgartown verzocht, het onderzoek t,oe te staan. Maar Boyle heeft in een aangetekende brief die door het bureau van Dinis ontvangen werd verklaard, dat het verzoek van de officier van jus titie „hem niet duidelijk was". OUTING (Minnesota) Door een reeks zware wervelstormen zijn in het noordelijk merendistrict van Minneso ta woensdagmorgen tenminste 15 per sonen om het leven gekomen. Outing een dorp met 300 inwoners werd het zwaarst getroffen. In het plaatsje kwam een tiental mensen om het leven. De na tionale garde is naar Outing gegaan om de bevolking te helpen. Andere wervelstormen teisterden Backus en Pine River, 40 km ten westen van Outing, alsmede Buhl, Brent, Flood- wood en Tower ten oosten van Outing. De zwaarste van deze andere wervel stormen trof Floodwood, waar een tien tal gebouwen en boerderijen met de grond gelijk gemaakt werd. ADVERTENTIE morgen PRAAG Het politieke hoofd van het Russische leger, generaal Aleksei Jepisjef, is vandaag aan het hoofd van een militaire politieke delegatie in Praag aangekomen. Naar verluidt moet hij een onderzoek instellen naar de be trouwbaarheid van 't Tsjecho-Slowaak- se militaire apparaat als bondgenoot van de Sovjet-Unie. In Praag doen geruchten de ronde, dat het Kremlin verlangt, dat alle Tsje choslowaakse officieren op verantwoor delijke posten die kritiek hebben ge leverd op de invasie van de strijdkrach ten van het Warschau-Pact, andere functies krijgen. Officieel is over het bezoek van Jepis jef slechts meegedeeld, dat hij met Tjechoslowaakse collega's overleg zal plegen en ervaringen zal uitwisselen. Waarnemers geloven dat hij als be langrijkste opdracht heeft door indoc trinatie een eind te maken aan de anti- Russiche gevoelens onder de Tsjecho slowaakse strijdkrachten, die ruim 225.000 man tellen. Sinds de militaire interventie geloven Westerse en vermoedelijk ook Rus sische deskundigen dat het Tsjecho slowaakse leger niet meer een volledig betrouwbare bondgenoot van Moskou is. Om wrijving tussen Russische en Tsje choslowaakse militairen te voorkomen, zijn in de afgelopen winter do bezet tingstroepen in Tsjechoslowaakse ka zernes gelegerd, terwijl de Tsjechoslo- waken naar andere, vaak inferieure on derkomens moesten uitzien. Meer dan de helft van de jonge com munisten heeft geen vertrouwen in de huidige leiding van de Tsjechoslowaak se communistische partij. Dit blijkt uit een onderzoek dat is ingesteld door de partij-organisatie in Zuid-Moravië en waarvan de resultaten zijn gepubli ceerd in het conservatieve communis tische weekblad „Tribuna". De chauffeurs van trolley-bussen in Pardubice, een voorstad van Praag, gaan op 21 augustus staken. Op die dag was het een jaar geleden dat de Sov jet-invasie van Tsjecho-Slowakije begon jet-invasie van Tsjecho-Slowakije be gon. UTRECHT Werkspoor-Utrecht ls van plan de afdeling staalconstructies te sluiten. Dit zou het ontslag beteke nen van 170 van 270 werknemers. De gekozen leden van de onderne mingsraad van Werkspoor-Utrecht gaan met de sluiting niet akkoord. In een fel protest zeggen zij dat de voorlichting die zij hebben gekregen zeer minimaal is geweest en dat pas in de vergadering van 19 juni is gebleken dat de ongunstige situatie van deze af deling van structurele aard is. Deze leden eisen dat, als het toch tot een sluiting moet komen, alle werkne mers bij Werkspoor-Utrecht of binnen 't concern van de Verenigde Machinefa brieken VMF moeten worden geplaatst. Vandaag zal hierover nader worden gesproken. De voorgenomen sluiting van de afde ling staalconstructies van Werkspoor- Utrecht komt 'voor het personeel niet onverwacht. De directie van de VMF, waartoe Werkspoor-Utrecht behoort, zegt dat voortzetting van de activiteten van de afdeling staalconstructies door de zich wijzigende marktverhoudingen niet mo gelijk is zonder grote verliezen. „De afdeling staalconstructies is al vele jaren in het bijzonder gericht ge weest op de zwaardere constructies als bruggen, sluizen en stuwen. In deze markt is sprake van een overcapaciteit. Bovendien worden steeds vaker oever verbindingen in voorgespannen beton of door middel van tunnels uitgevoerd." „Door deze factoren komt de bezet ting van het bedrijf in het gedrang, die niet met ander constructiewerk renda bel kan worden opgevangen", aldus de directie. De ondernemingsraad zegt nu dat zij pas op 19 juni te weten is gekomen hoe deze afdeling er structureel voor staal. Van de 270 man personeel kunnen er ruim honderd in andere produktiegroe- pen worden geplaatst. Hiermee wordt o.m. de afdeling rollend materieel en containerbouw bedoeld. Gistermiddag heeft de directie het voornemen tot sluiting van de afdeling staalconstructies ter discussie gesteld in de vergadering van de ondernemings raad. Vandaag zullen de besprekingen tus sen de directie ondernemingsraad en vakorganisaties in een open gesprek wor den voortgezet. WEMELDINGE De 42-jarige tech nisch hoofdambtenaar eerste klas van Rijkswaterstaat uit Bergen op Zoom, de heer J. de Klerk, is gisteren ver dronken tijdens een excursie van Rijks waterstaat naar het land van Reimers- waal in Zeeland. Het groepje va* vijf man, waartoe de technisch hoofdambtenaar behoorde, werd verrast door het water en werd gedwongen zich zwemmen te redden. De heer de Klerk wordt vermist. t00t0U0» ■0000000 ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben een speciale rege ling ingesteld voor de werktijden van het provinciaal personeel on geveer 250 man tijdens de zomer maanden. Sinds gisteren begint het personeel des morgens om acht uur in plaats van kwart over acht. Zodra de buiten temperatuur 's middags om twaalf uur dertig graden of hoger is wordt 's middags vrijaf gegeven. Men heeft deze regeling onder meer getroffen omdat de arbeidsprestatie bij zo'n hitte 's middags minder groot is. Men verwacht dat het verlies aan arbeidsprestatie door een paar vrije middagen bij een dergelijke hitte goeddeels wordt gecompenseerd door dagelijks een kwartier eerder te be ginnen. Gistermiddag kreeg het pro vinciaal personeel voor het eerst vrij af. 5 tVn gebied met hoge barometer- g standen, met een centrum bo- 5 S ven de Noordzee, veroorzaakt in ons land droog en vrij zonnig weer. Het hogedrukgebied breidt zich verder over Noord-Europa uit, 5 waardoor het huidige weertype zal 5 aanhouden Het blijft droog en de temperatu- i 5 ren zullen vrijdag overdag weer j 3 iets hoger worden dan vandaag, bij g een zwakke tot matige wind, tus- g 5 sen noordoost en oost. 5 Morgen: Zon op: 05.12 onder: 20.18 Maan op: onder: 18.13 5 ,00000000000000000»»! <0000»000»00»f

De Vallei | 1969 | | pagina 1