„Lede en Oudewaard" Rhenen verging van de stank Vogeltjes die hier huizen, zingen zo mooi Staatsbosbeheer verhindert uitbreiding van camping Gemeente verspert nieuwe entrees van sportvelden in het Salamander-plan VIER VEENENDALERS IN OOSTELIJK TEAM Felle brand verwoest deel van drukkerij En de boerhij ploegde voort.... Omwonenden moesten ramen dicht houden „Met het oog op de toekomst H J. van Dongen: Mijn gasten zijn geen natuurplunderaars Spelers van DOVO en VRC Tijdelijk hoofdleidster Ruimte Meer begrip Leugen Hobbelweggetje Raakpunt Klachten Versperd DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 De heer H. J. VAN DONGEN ze doen geen kip kwaad VEENENDAAL Voor het oos telijk zaterdag-amateurelftal dat op 13 augustus op het terrein van v.v. Nun- speet een wedstrijd speelt tegen een zondag-amateurelftal, zijn maar liefst vier Veenendaalse voetballers uitge nodigd. Bram Demoet, Nico Diepc- veen, Gerard Schinkel (allen DOVO) en de VRC-er Leo Rebergen hebben een verzoek van de KNVB ontvangen om naar Nunspeet te komen. De match is bedoeld om te komen tot een zo sterk mogelijke zaterdagselectie, daar op 19 augustus op het terrein van v.v. Uithoorn de zaterdag-amateurs te gen de zondag-amateurs uitkomen. Ter voorbereiding hierop worden er op verschillende plaatsen in ons land testmatches gespeeld. Op 11 augustus spelen op het terrein van Zandvoort- meeuwen twee sterke amateurselecties tegen elkaar. Uit deze formaties wordt één sterke zondagploeg gevormd, die op 19 augustus de strijd aanbindt met de za terd agvoetballers Het zaterdagteam wordt gevormd na twee testwedstrijden. Op 12 augustus wordt in Roden een wedstrijd gespeeld tussen de noordelijke zondag- en zater dagspelers en een dag later volgt het duel in Nunspeet. Demoet, Diepeveen, Schinkel en Re- bergen hebben reeds eerder een plaats gehad in het oostelijke team. De uitgenodigde spelers zijn: Oostelijk zaterdagamateurelftal: Mensink (DES). Demoet (Diepeveen (beiden DOVO), Kiel (Go Ahead K), Schinkel (DOVO), Hammers (SVZW), Rebergen (VRC), Bruining, Hoeve (VVOG), Fijn, Vierhuizen (beiden WHC) Dokter, Hageman, Maat, Pannen (allen WVF), Kruisweg (WZC). Oostelijk zondagamateurelftal: Alberink, Scholten, Lubberink (bei den DOS '19), Doornbosch. v. London (beiden De Graafschap), Dijkstra (s.v. Hector (Goor), Van Spijkeren (Hengelo). Kiburg (Rheden), Kleine. Leysen Mar cus Tip, Te Velthuis (allen Sp.cl. En schede), Schafer, Schilder, Van Veen (allen Victoria Boys), Steemerdink (WVC). RHENEN/RESTEREN „Als het aan burgemeester Pott van Resteren lag, dan had ik er allang 7 ha bij", zegt de heer H. .1. van Dongen, wonende aan de Bergweg in de gemeente Rhenen, die als steen fabrikant voor zijn liefhebberij al enkele jaren een camping exploiteert in Resteren: de camping „Lede- en Oudewaard". „Ik haal er wat klei af voor mijn steenfabricage, maar dan is het welletjes en kunnen de recreanten te kust en te keur bij mij terecht op de 3 ha die ik momenteel in bedrijf heb. Ze komen uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en uit Brabant. Er zijn zelfs een tiental Rhenenaren bij, die op mijn camping een vaste standplaats hebben. Maar wat kan het me schelen waar de mensen vandaan komen, als ze het maar naar hun zin hebben. En dat staat als een paal boven water. Daarom vecht ik voor die mensen en wil ik ten koste van wat dan ook de 7 ha, die naast de huidige camping ligt bij de tegenwoordige exploitatie gaan betrekken". BRAM DEMOET LIENDEN Als tijdelijk opvolgster van mej. Ter Hogt, waarnemend hoofd leidster van de openbare kleuterschool te Ommeren, aan wie in verband met haar benoeming in cvbè'éenx vbgkq haar benoeming in Veenendaal door het gemeentebestuur eervol ontslag werd verleend, zal mevr. Van Buuren-Van Stein uit Lienden fungeren. Aan de burgemeester ligt het niet. Die wel. Qp hel jbe^tenmiingspian van de gemeente Kesteren staat die 7 ha al aangegeven als recreatiegebied. Maar het zijn Gedeputeerde Staten in Arnhem, die tot nog toe roet in het eten gooien. Weliswaar heb ik lieden van de Provinciale Waterstaat op m'n terrein gehad, en ik kan niet zeggen, dat ze onwelwillend tegenover mijn plannen staan, maar er schuilt een addertje on der het gras en dat is niemand min der dan Staatsbosbeheer. Het argument luidt: „De vogeltjes, dde daar huizen, zingen zo mooi. Die moeten beschermd worden". De uitbreiding waar het om gaat, de 7 ha, zijn eigendom van de heer Van Dongen. „Wanneer ik op mijn steenfa briek de sluizen open zet. dat is de steenfabriek „Tollerwaard" en dat .an niemand mij beletten dan zijn er in geen vier en twintig uur meer vo gels te ontdekken in het bewuste ge bied. Tegen de redenering van Staats bosbeheer in, kan ik zo maar dat zoge naamde natuurbeschermingsgebied li quideren. Om met Pipo de Clown te spreken: „dag kindertjes, dag vogels, dag bloemen!" De Rhenenaar Van Dongen zit in de gemeente Kesteren met expansiemoei lijkheden. „Nogmaals, het ligt niet aan de voortvarende burgemeester van Kes- ren. Als het aan hem lag, dan had ik er al lang zoveel terrein bij, dat ik een hotel-restaurant kon exploiteren, een midgetgolfbaan en een park voor po ny's en paardjes. In geen geval wil ik er een pretpark van maken. Het moet een behoorlijk recreatiecentrum blij ven, in de ruimste zin van het woord. Maar al het water van de zee wast niet af, dat ik ruimte nodig heb. Enorm veel speelruimte. Daarom staat mijn camping bekend. De mensen kunnen uit de voeten. Men staat niet mannetje aan mannetje". „Er is voldoende gelegenheid over om sport en spel te beoefenen. Er zijn zelfs mensen die van andere campings naar mij komen, omdat hier veel meer „Lebensraum" aanwezig is. Ik heb een sociale taak te vervullen. Met de prij zen die ik reken en ik ben heus geen socialist kan iedereen, tevreden zijn. Ik was laatst nog op een camping in de buurt en als ik dan merk wat men daèr rekent, dan zeg ik op mijn beurt, neen, zo moet het niet. Maar daarom draait mijn camping nu al zo goed. En de kwestie van de uitbreiding met 7 ha is niet meer of minder dan .,to be or not to be". Gedeputeerde Staten van Gelder land zullen spooedig van hun beslis sing moeten bevallen. Wordt het een negatief besluit, dan ga ik in beroep bij de Kroon. Ik voel me wel gesterkt in het feit dat het gemeentebestuur van Kesteren achter mijn plannen staat. Dat wil in elk geval al héél wat zeggen. Toch blijft het een heel vreemde ge schiedenis. Op het terrein, 7 ha groot, gelegen naast mijn camping, mijn ei gendom, broeden volgens Staatsbosbe heer vogels van allerlei pluimage. Mijn campinggasten doen die vogels heus geen kwaad. Ze kunnen nergens beter nestelen. Maar ik kan dat de heren van Staatsbosbeheer tot nog toe niet aan hun verstand brengen. Mijn gasten zijn geen natuurplunde- raars. Zij doen geen kip kwaad. Ze stellen het alleen maar op prijs samen te zijn mét de natuur. Mét de vogels. Mijn campinggasten verstoren geen nesten. En ik zal heus mijn sluizen op de steenfabriek niet open zetten, want ik ben geen vogelrpoordenaar. Staats bosbeheer moet meer begrip tonen. Gedeputeerde Staten zullen ook nog een ontgrondingsvergunning moeten geven, want ik heb de klei nodig voor mijn fa briek. Hier spelen twee faetoren een rol. Hier kunnen twee handen elkaar schoon wassen. Het onderhoud met de afge vaardigden van de Provinciale Wa terstaat was hoogst aangenaam, maar er moet op korte termijn wat gebeuren". En daarover is met. name SVP nogal boos. Geruchten deden de ronde, dat ex-wethouder C. N. van Kuijk ervoor had gezorgd dat gemeente-werk lieden de nieuwe entree hebben versperd, om dat hij (en zijn medebewoners) in het Salamander-plan geen groot aantal ge parkeerde auto's op zaterdagen en zon dagen wenste(n). De heer Van Kuijk: „Dat is een per tinente leugen. Al zou ik er nog zoveel last van hebben dan nog zou ik het niet De nieuwe entree van het SVP- terrein in het Salamander-plan. De makers van het fraaie werkje hebben er geen moment aan gedacht, dat hun creatie zou worden ontsierd door een ferme hoeveelheid palen en prikkeldraad Het heuvelachtigeweggetje dat leidt naar de terreinen van v.v. Veenendaal en SVP. De gemeente Veenendaal gaat de weg binnenkort verbeteren om de voetbalsupporters in de gelegenheid te stellen de oude ingangen van de sportparken weer op te zoeken. gepast vinden om daartegen op de een of andere manier maatregelen, te laten nemen door de gemeente. Nee, het is volstrekt niet waar. Bij de gemeente Veenendaal ontkent men ook ten stelligste dat de ex-wet houder erachter zit. De heer A. C. Slie- ker lichtte de zaak als volgt toe: „Wij weten dat de weg, die naar de velden van Veenendaal en SVP leidt, zeer slecht is en hebben toegezegd deze op korte termijn te verharden. Maar nu gaan de clubs plotseling op eigen hout je een nieuwe ingang creëren in het Veenendaal en SVP blijven dus aan gewezen op de oude entrees via het hobbelweggetje. Binnenkort wordt dat aanmerkelijk verbeterd door de ge meente en Veenendaal is hierbij wel gebaat, want deze vereniging beschikt over een fraaie ingang. Veenendaal heeft de mogelijkheid om langs de kleedlokalen het veld te be treden slechts benut omdat het parkeer probleem aan die zijde niet zo groot was, doch het zal blij zijn met een ver harde (oude) weg. Trouwens de gemeentewerklieden hebben de extra-ingang (nog) niet ge heel afgezet. Maar sportvereniging Panter er was overigens geen bestuurslid van de Veenendaalse club bereikbaar voor commentaar zal het overdreven vin den van de gemeente om de fraaie in gang in het Salamander-plan te ver sperren. Er is immers ruimte voldoen de? Het valt inderdaad niet te ontkennen dat er een zee van ruimte is in de bun- galowwtyk. maar de gemeente klampt zich nu eenmaal vast aan de toekomst.. VEENENDAAL. In de nacht van dinsdag op woensdag werd door een kor te maar felle brand voor enige tiendui zenden guldens schade aangericht aan grafische apparatuur en zetterjj van drukkerij Van Hardeveld aan de Njjver heidslaan. De brand werd rond het middernach telijk uur ontdekt door de heer Van S. die prompt de brandweer alarmeerde. De vlammen sloegen op dat moment al uit de ramen van de drukkerij. De brandweerlieden die ondanks het late uur spoedig ter plaatse waren, moesten zich door de sterke rookontwik keling toegang tot het perceel verschaf fen met persluchtmaskers. De nevel spuit bewees weer eens zijn goede dien sten zodat hetvuur, dat inmiddels ook het dak van de zetterij had aangevre ten, daarna spoedig was bedwongen. Voor alle zekerheid had men groot ma terieel laten aanrukken om in geval van uitbreiding zo effectief mogelijk te kunnen optreden. Het eerste onderzoek van de recher che zou wat betreft de oorzaak van de brand erop wijzen dat het technische personeel van de drukkerij heeft ver zuimd bij het verlaten van het gebouw de clichéverwarrrjer uit te schakelen. Hoewel een juiste omvang van de schade nog niet bekend is moet worden aangenomen dat. deze ettelijke tiendui zenden guldens bedraagt. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. RHENEN Gedurende twee etmalen hebben de bewoners van het zoge naamde „Donderberg-kwartier". dat begrensd wordt door de Utrechtse- straatweg en de Koerheuvel, bijzonder veel hinder gehad van een penetrant luchtje, dat werd veroorzaakt door uitgestorte gier op achter het voor malig „Teldershuis" op de Zandheu vel gelegen akkerland. Van dit bouwland was nog maar net het koren geoogst of de grond werd door de landbouwers bemest. Daar men pure gier gebruikte, ontstond er een bijzonder sterk riekend landelijk luchtje, dat zich over het gehele „Donderberg-kwartier" verspreidde en al naar gelang van de windrichting zelfs tot vér in de binnenstad van Rhenen doordrong. Door de bijzonder- hoge temperatuur werd het lande lijk luchtje tenslotte een ondraag lijke stank. den worden bewaard. De brandweer lieden konden thuis blijven. De inwo ners en de toeristen waren van de stank verlost De gier zat in enkele uren onder in plaats van boven de grond. Ook op het VVV-kantoor kwamen in gezetenen en toeristen zich beklagen over de soms ondraaglijke stank. De voorzitter van de VVV werd ook al telefonisch benaderd. Doch ook hij zag geen kans de luchtjes weg te wer ken. De directeur van de dienst ge meentewerken stond voor hetzelfde probleem. Ook hij kon alleen maar antwoorden, dat er niets aan te doen was om het euvel te verhelpen of te gen gegaan. vrijwillige brandweer. Er werden con tacten gelegd met de commandant, die wel bereid bleek met zijn mannen „goede diensten" te verlenen, maar dan moest er toch in eerste instantie contact worden gelegd met de betref fende landbouwers, omdat ook hun medewerking nodig was. Gisterochtend kwamen bij de autoritei ten talrijke telefonische klachten bin nen. Zowel ten gemeentehuize als op het politiebureau verklaarde men dat er niets tegen te doen was. Wanneer een agrariër zijn landerijen bemest, dan is dat de gewoonste zaak van de wereld. In de loop van de dag verklaarden deskundigen dat de enige oplossing was het betreffende korenveld nat te spuiten. Daardoor zou de gier in de grond zakken en zou de stank ver dwenen zijn. De enige instantie die daarvoor zou kunnen zorgen was de Toen dat contact eenmaal was gelegd, bleek de zaak echter tot een totaal andere ontknoping te komen dan men zich had voorgesteld. De landbouwers, Water twee in getal, waren in het geheel niet van plan geweest de mest zolang te laten stinken. Ze waren door oogst- werkzaamheden in tijdnood gekomen. Het al eerder voorgenomen plan om de akker, waarop de mest lag, om te ploegen en er knollen in te zaaien, werd gisteravond uitgevoerd. Het water kon voor consumptieve doelein- Dat. stad en land hier een ogenblik met elkaar in conflict dreigden te gera ken vindt zijn oorzaak in het feit, dat de bebouwing van de kom van Rhe nen steeds verder om zich heen grijpt en dat bijvoorbeeld de dicht be volkte wijk rond dr. Wallerstraat en Willem van Nasstraat praktisch tegen het agrarisch gedeelte van de „Don- derberg" aanligt. Die gehele „Donder- berg" is nog akkerland. Weliswaar heeft de gemeente Rhe nen dit deel grotendeels aangekocht om er het nieuwe bestemmingsplan op te leggen, maar voorlopig is er nog sprake van een overgangstijd. En zo lang er nog geen wegen zijn doorgetrokken en er nog geen wonin gen en flats zijn gebouwd, zal het voorlopig wanneer de boeren dat nodig achten om van een goede oogst verzekerd te zijn blijven stin ken naar gier en wellicht andere kwalijk riekende meststoffen. Daar aan valt nu eenmaal niet te ontko men. De camping „Lede en Oude waard" staat niet alleen bekend om de ruimte die de vakantieganger hier ter beschikking staat, maar ook om de goede outillage. VEENENDAAL Omdat de toegangsweg naar de sportterreinen van v.v. Veenendaal en SVP aan de Bergweg bijzonder veel te wensen overlaat het is een weggetje vol gaten en scherp puin hebben de verenigingen onlangs zelf iets beters gecreëerd. Sportvereniging Panter vond de wegen in het Salamander-plan aanmerkelijk beter en omdat er aanzienlijk meer ruimte was, maakte de club daar een nieu we ingang. Een bijzonder fraaie entree, die bepaald representatiever is dan de oude. Veenendaal liet het publiek weliswaar nog via het slechte weggetje komen, maar een groot deel van de aanhangers van de geelblauwen had ontdekt dat het ook via het Salamander-plan op het Veenendaal-terrein kon komen, zodat er een extra-ingang bij kwam. Maar de gemeente Veenendaal nam onmiddellijk maatregelen. Zij wilde niet dat de clubs op eigen houtje maatregelen namen en stak er een stokje voor. Of liever: een respectabel aantal meters prikkeldraad en palen, t^pardoor de vel den alleen nog via de oude weg toegankelijk zijn. Salamander-plan en dat is beslist niet de bedoeling", aldus de gemeentefunc tionaris. Zijn er klachten geweest van men sen uit het Salamander-plan? „Voor wat betreft Veenendaal wel. Voor de „extra-ingang" van Veenedaal worden bij wedstrijden veel vervooermiddelen geparkeerd, zodat de mensen die er wonen er soms niet meer in of uit kun nen. Die ingang van sportvereniging Panter hebben we versperd omdat we daar geen entree dulden. Dit vooral met het oog op de toekomst wanneer daar alles zal zijn volgebouwd". Mo menteel lijkt het er echter op, dat nie mand in het Salamander-plan ook maar enige last ondervindt van de nieuwe ingang van SVP, want er is ruimte in overvloed. Bovendien krijgt s.v. Panter niet schrikbarend veel pu bliek bij haar thuiswedstrijden en is er hooguit sprake van enkele tientallen auto's. De heer Slieker: „Wij hebben de verenigingen aangeschreven en ge zegd dat we de maatregelen die zij heb ben getroffen bepaald onprettig vinden. Daarna hebben we het prikkeldraad aangebracht op de bewuste punten".

De Vallei | 1969 | | pagina 5