Nederland gaat meepraten in Genève over ontwapening Dertienspan op concours hippique Dysenterie-epidemie op camping snel bedwongen Vredespiloot veilt schilderijen Vliegen zal niet zo veel goedkoper meer worden Haarlemse rechter kreeg van advocaten slot op de mond Belangrijke uitbreidingen Shell en Total in ons land Werkloosheid nam toe door eindexamens DELEGATIELEIDER MR. ESCHAUZIER ROEMT ONAFHANKELIJKHEID VAN DE CONFERENTIE Automobilisten met ongeldige rijbewijzen Grote vier namen het initiatief In 1970 weer Nederlandse Himalaya- expe Jongen brak nek bij duik in zee TSA VERDACHTMAKING AGENTEN BOOS „IETS ANDERS" CHAUFFEUR RAMPBUS DINANT WAS NIET ONDER INVLOED STIMULANS CHINA STA ARTSTUKJE OP GROENLAND DERTIEN MENSEN IN ZIEKENHUIZEN ZES VIETNAMEESJES IN ONS LAND VOOR HERSTEL STAATSSECRETARIS KEYZER BRIEF MAATREGELEN Gooi krijgt in 3 jaar 2700 huizon extra STRAKS WELLICHT OOK MINIMUMPRIJS VOOR MELK DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 Mr. H. F. ESCHAUZIER geen praatcollege waar nooit iets uitkomt HAARLEM l)e Haarlemse rechter mr. H. G. Rambonnet heeft van zün advo caten mr. B. Stokvis en mr. A. C. van Empel zwijgplicht opgelegd gekregen. De advocaten zelf willen ook niets vertellen. „Het is verstandiger om in dit stadium nog niets te zeggen", verklaarden zij gisteren. Mr. H. G. Rambonnet kwam de laatste dagen opnieuw in het nieuws toen hij in een Interview in het Haarlems Dagblad beledigende opmerkingen maakte aan het adres van de Haarlemse politie. Mr. Rambonnet was geïnterviewd omdat hij vorig jaar betrokken was bij een 'dodelijk ongeluk, waarbij zijn rij bewijs werd ingetrokken. In afwach ting van de berechting van deze zaak kreeg mr. Rambonnet. onlangs zijn rij bewijs terug. In het interview zei hij: „Er zijn veel fouten gemaakt. Als rechter pleeg je vertrouwen te hebben in de politie. Juist daarom is het zeer schokkend nu te merken hoe die jongelui in staat zijn iets te zeggen dat niet waar is". De Haarlemse politie is daar bijzon der boos om, vooral omdat de „jonge lui" agenten zijn van ruim in de veer tig. Deze denigrerende opmerking heeft bijzonder grote verontwaardiging in het korps verwekt" zei gisteren de hoofd commissaris van politie in Haaflem, de heer A. L. de Boer. „Een vervolging wegens laster, smaad of belediging jegens de twee agenten zal dan ook niet lang meer op zich laten wachten. Er is in heel Neder land. ik zou haast zeggen in de hele wereld geen politieagent die zich schul dig zou maken aan dergelijke gemene en onware verklaringen of handelin gen". In het Haarlemse Dagblad verklaar de mr. Rambonnet verder nog: „Nor maal gesproken zou het niet tot een rechtsvervolging hebben mogen ko men. Maar ik hou er rekening mee dat ik rechter ben en dat er ten aanzien van mij een omgekeerde klasse-justi- tie werkt". „Kijk, op een gegeven moment ligt er een rechter in de sloot. Dat is iets anders. Als ik nu een loodgieter was geweest dan was er niets gebeurd. Dan had men gezegd: Er is een ongeluk veroorzaakt door het slechte wegdek". Ook ontkent de rechter in het inter view een aantal zaken en suggereert hij dat de politie met het bewijsmate riaal zou hebben geknoeid. Onder meer 7.ou er een gladde band op de auto hebben gezeten, terwijl aanvankelijk alle banden goed waren geoordeeld. Hoofdcommissaris De Boer: „Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Ieder mens heeft het recht om zijn be- DINANT Het onderzoek van de ramp met de Nederlandse autobus op 15 juli in Dinant zal nog zeker ander halve maand duren. Er moeten nog belangrijke getuigen worden gehoord, die momenteel op va kantie zijn. De sectie op het lichaam van de omgekomen chauffeur heeft uit gewezen dat het alcoholpercentage in bloed bijna nul was. Burgemeester M. Roulin van Dinant heeft van Nederlandse zijde veel dank betuigingen ontvangen voor de goede zorgen, die de stad heeft gewijd aan de slachtoffers van de ramp en hun nabe staanden. Een inwoner van Eindhoven die bij het ongeluk zijn vrouw verloor, schrijft mede namens zijn kinderen bij zonder erkentelijk te zijn voor de wijze waarop zij in Dinant werden geholpen door het stadsbestuur, het Rode Kruis en de inwoners van de stad. Hij zegt zeer onaangenaam getroffen te zijn door de kritiek, die van Nederlandse kant is uitgeoefend op de hulpverlening na de ramp. „Alleen wij, die ter plaatse waren, kunnen weten wat u diende te regelen en te organiseren", aldus de brief aan de burgemeester. „Wij zijn zeer onder de indruk gekomen van de wijze waarop in zo korte tijd zoveel voor ons is ge daan." langen zo goed mogelijk te behartigen. Maar daarvoor gelden bepaalde gren zen. Nu heeft deze heer de grenzen van het toelaatbare overschreden". ROTTERDAM De olie-indus trie in ons land wordt flink uitge breid: 0 Total Nederland wil in Rotter dam een raffinaderij vestigen met een capaciteit van 3.5 miljoen ton ru we olie per jaar. 0 Minister De Block (Economische Zaken) zal dezer dagen instem men met de bouw van een raffinade rij van Shell Nederland in de buurt van Geleen. Total zou voor de zesde raffinaderij in het gebied van Rotterdam willen zorgen. De nieuwe Limburgse Shell-raf- finaderij zou de tweede in ons land zijn buiten het gebied van de Nieuwe Wa terweg. Total Nederland is een volle dochter van het Franse olieconcern Total. Het heeft berekend dat Rotterdam de goed koopste en beste plaats is voor de vesti ging van een raffinaderij. Het bedrijf stelt als eis, dat schepen van 200.000 ton of meer voor de kade moeten kun nen komen. Als plaats van vestiging in het Euro poort-gebied heeft 't zijn voorkeur uit gesproken voor een van de terreinen, die gereserveerd zijn voor andere ge gadigden (het staalbedrijf en het mam moetdok kunnen daartoe worden gere kend). Op korte termijn heeft Rotter dam praktisch geen andere terreinen beschikbaar. De raffinaderij, die Shell in Geleen zal gaan bouwen (ook met een ver voerscapaciteit van 3.5 tot 4 miljoen ton ruwe olie per jaar) is in de eerste plaats bedoeld om de chemische bedrij ven van Staatsmijnen van meer en goedkoper grondstoffen te voorzien. De raffinaderij zal nafta leveren aan de Staatsmijnen, die nu een nieuwe kraak- installatie gaan bouwen om er etheen te maken. De restprodukten van de raffi naderij in Geleen (stookolie) en van de kraakinstallatie (benzine) zullen in Zuid-Limburg en omgeving moeten worden afgezet. Omdat de Staatsmijnen in feite de enige afnemer zijn van de nieuwe raffinaderij, heeft Shell garanties van het Rijk gevraagd voor een minimum afname door Staatsmijnen. HAARLEM Er rijden in Neder land een aantal automobilisten rond zonder geldig rijbewijs. De provinciale griffie van Noord-Hol land in Haarlem is vergeten op een aantal rijbewijzen de handtekening van de commissaris van de Koningin, de datum van uitgifte, het legesstempel en de datum tot wanneer het rijbewijs geldig is, te zetten. De automobilisten met zo n ongeldig rijbewijs moeten het nu opsturen. Dan wordt het verzuim alsnog goed ge maakt. 55 DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) en Nederland mogen te vreden zijn. Lang onderhandelen tussen Rusland en Amerika heeft resultaat opgeleverd. Nederland is lid geworden van de ontwapeningsconferentie in Ge nève samen met Argentinië, Hongarije, Marokko, Pakistan en Joegoslavië. Buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in algemene dienst mr. H. F. Eschauzier is de leider van de driemans delegatie. In een met mooi antiek gevuld ver trek van het ministerie van Buiten landse Zaken op het Haagse Plein vertelt hij over de belangrijkste kwes ties die aan de orde zullen komen op een wijze die de vakman èn de diplo maat met dertig dienstjaren verraden. Nauwkeurig formulerend somt hij op: „De beperking van strategische wa pens, het stopzetten van ondergrondse proeven, het vreedzaam gebruik van de zeebodem en de beheersing van biolo gische en chemische wapens". „De ontwapeningsconferentie in Ge nève is geen praatcollege waar nooit iets uitkomt. Als dat zo was, zou Ne derland niet zo veel moeite hebben ge daan om in dit vrijwel onafhankelijke lichaam zitting te krijgen", zegt hij. Juist de kleine landen kunnen de twee grote mogendheden suggesties doen die de moeite van het bestude ren waard zijn. Hij vindt het vredes- denken in Nederland sterk ontwikkeld en gestimuleerd door het parlement. Een van de belangrijkste resultaten in het verleden behaald, is het in 1963 bereikte akkoord over het stopzetten van bovengrondse kernproeven. „Over de ondergrondse proeven lo pen de gedachten van Rusland en Ame rika nog lang niet parallel. Rusland ziet totaal niets in een controle ter plaatse door andere landen. Het land meent dat de techniek zo ver is dat die controle via satellieten gemakkelijk te realiseren is". „Amerika daarentegen twijfelt aan die technische volmaaktheid en staat daarin niet alleen. Zweden bijvoorbeeld ontwikkelt thans een onderzoekclubje om na te gaan of Rusland gelijk heeft. Lukt dat, dan is het initiatief vgn een klein land waardevol voor het tot el kaar brengen van twee grote mogend heden", legt de in Genève benoemde ambassadeur uit. De onafhankelijkheid van de ontwa peningsconferentie alleen met een dun draadje verbonden aan het secre tariaat van de Verenigde Naties roemt hij zeer. „Dat houdt dp moge lijkheid open ooit nog eens communis-- tisch China als lid van de conferentie te accepteren", zegt hij. Even vergeet hij zijn diplomatieke status met de op merking: „Ik zie China echter nooit lid worden". Helemaal vreemd is de materie van de ontwapening mr. Eschauzier niet. In Wenen had hij in de jaren 1965 - 1967 een dubbele functie. Hij was er Ne derlands ambassadeur en gouverneur in de Raad van Beheer van het Inter national Atomic Energy Agency. „Een bescheiden en op de achter grond werkend lichaam. We hebben echter bereikt dat er een controlesys teem is ontwikkeld dat de produktie van atoomenergie in het oog houdt". Het is de enige keer dat er trots klinkt in zijn stem. Zelf vond hij het een goede leerschool want de diplomaat van tegenwoordig moet op niveau kunnen praten met. ju risten en geleerden op de meest uiteen lopende terreinen. Voorlopig verwacht de Nederlandse afgevaardigde geen grootse resultaten van de conferentie. „Ik maak nog net het staartstuk je mee van de zitting die in september eindigt. Misschien met 'n beetje Nederlandse inspraak en zeker met Nederlandse verantwoordelijkheid voor het rapport dat dan aan de alge mene vergadering van de Verenigde Naties wordt aangeboden", meldt hij bescheiden. Dat de driemans-delegatie in Genève zal worden uitgebreid, verwacht mr. Eschauzier niet. „Ik zal zeer geregeld in Nederland zijn om te praten met deskundigen. Die kunnen mij dingen vertellen waarmee ik in Genève reke ning moet houden. Bovendien moet ik zeer intensief contact houden met mi nister Luns die de ontwapening een zeer warm hart toedraagt". DEN IIAAG De „werkloosheid" is de afgelopen maand gestegen. De schoolverlaters deden het aanbod van werkkrachten met 6200 stijgen, zo blijkt uit het overzicht van de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Corrigeert men voor het seizoen, dan is de werkloosheid in ons land in juli met 700 mannen en vrouwen gedaald, tot 66.700. De stijging van het arbeidsaanbod in juli is een jaarlijks weerkerend ver schijnsel. Dit keer was de toeneming ge ringer dan vorig jaar. De vraag naar mannelijk personeel is de afgelopen maand met 200 gedaald tot 86.300. Het aantal openstaande banen voor vrou wen (39.800) is echter met 700 geste gen. Gecorrigeerd voor het seizoen was de stijging van de vraag veel sterker: Het aantal banen nam toe met 2300 tot 106.300. In West-Duitsland waren eind juli 861.000 vacatures, een stijging van 13.000 vergeleken met een maand tevo ren. De werkloosheid daalde er met 2700 tot 108.000 mannen en vrouwen. De Bondsrepubliek telt op het ogen blik 1,37 miljoen buitenlandse werkne mers. De ontwapeningsconferentie is ontstaan in de jaren 1954 tot 1957 toen een bewapeningscommissie van de Verenigde Natiés moei lijk op gang kwa. De ministers van buitenlandse zaken van Rusland, Amerika, En geland en Frankrijk namen toen het initiatief tot de oprichting van een groep van tien landen, waarin verder zitting kregen Ca nada. Polen, Tsjecho-Slowakije, Italië, Roemenië en Bulgarije. La ter werden als leden geaccep teerd: Zwedèn, India, Birma, de VAR, Ethiopië, Nigeria, Mexico en Brazilië. In mei van dit jaar namen Japan en Mongolië zitting. Lang onderhandelen tussen de twee grote mogendheden Rusland en Amerika levende als resul taat op dat niet alleen Nederland, maar ook Argentinië, Hongarije, Marokko, Pakistan en Joegoslavië voortaan een afgevaardigde in Genève hebben. Alleen Frankrijk boycot de con ferentie sinds 1962. Het had toen zelf een a-bom en meent dat ont wapeningskwesties door de nucle aire mogendheden onderling be sproken moet worden. Mr. Henri Frederik Eschauzier, gymnasium in Den Haag en rech ten in Leiden begon op 27-jarige leeftijd zijn diplomatieke carrière in Rio de Janeiro. Hij was daar van 1937 tot 1940. Buitenlandse zaken voerde hem langs Washington, Djakarta, Ot tawa en Wenen. Tussen 1951 en 1958 was hij ohef directie voor lichting buitenland op het minis terie in Den Haag en directeur- generaal politieke zaken. In Wenen was hij gouverneur van de Raad van Beheer van het International Atomie Energy Agency. Mr. Eschauzier heeft elf Neder landse en buitenlands onderschei-' dingen. Hij is onder meer Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Knight Commander in de Orde van de Witte Olifant van Thailand en Commandeur der or de van het Legioen van Eer van Frankrijk. mm BUITENPOST Op een concours hippique, dat woensdag in Buitenpost werd gehouden en dat door 12.000 toe schouwers werd bijgewoond werd door stal Van Dijk uit Emmeloord boven staand dertienspan voorgebracht. r V ■PU (Bi V IMSHB DEN HAAG Een Nederlandse ex peditie van twaalf tot veertien man zal volgend jaar omstreeks maart en april proberen één van de nog niet be dwongen toppen van het Himalayage- bergte in Nepal te beklimmen. De re gering van Nepal heeft daarvoor gister ochtend toestemming gegeven. De expeditie, die uit en thuis onge veer zeven weken duurt zal worden ge leid door dr. J. A. Noordijk uit War mond en dr. J. F. Salet uit Reeuwijk. De te beklimmen 7.414 meter hoge berg ligt in het oostelijke deel van de Nepalese Himalaya. Zij zal langs twee kanten worden benaderd. Daarna zal een kleinere groep worden samengesteld die zal trachten de top te bereiken. Dr. Noordijk bevindt zich op het ogenblik met een expeditie voor een verblijf van een maand op de ijskap van Groenland. Daar wordt geprobeerd enkele nog riiet eerder beklommen berg toppen in de oostelijke rand van Groen land te bestijgen. Gisteren werd de expeditie uit vlieg tuigen bevoorraad. De tocht zal verder gaan op ski's. De Groenlandse expedi tie zal volgens het reisplan 1 september in Nederland terugkeren. ROTTERDAM Op de camping 't Hoekske in Kaatsheuvel is enkele weken ge leden een dysenterie-epidemie uitgebroken. De mogelijkheid bestaat, dat dui zenden vakantiegangers met de ziekte zijn besmet. Tot nu toe z(jn dertien geval len geconstateerd. Deze mensen zyn naar ziekenhuizen in Waalwyk en Tilburg gebracht. De inspectie voor de volksgezondheid in Noord-Brabant meent, dat de epide mie goeddeels is bedwongen. Wel wer den de afgelopen dagen opnieuw enke le lichte ziektegevallen onder de kam peerders geconstateerd. Onderzocht wordt of deze mensen ook dysenterie hebben. Het eerste ziektegeval deed zich drie weken geleden voor bij een achtjarig Rotterdams jongetje, dat met zijn va der en moeder op de camping logeerde. Volgens dokter H. Winkelman uit Sprang-Capelle, die enkele malen per week spreekuur houdt op de camping, staat vast dat de ziekte zich vanaf dat ogenblik over de camping heeft uitge breid. Enkele dagen later meldde zich bij de GG en GD in Rotterdam een vrouw die dysenterie bleek te hebben. Een on derzoek wees uit dat zij die ziekte mo gelijk op de camping in Kaatsheuvel had opgedaan. Onmiddellijk 'stuurde de GG en GD een verpleegster, een verpleger en een administrateur naar Kaatsheuvel, waar toen bleek dat al twaalf kampeerders met dysenterie naar ziekenhuizen wa ren gebracht. Omdat doorgaans veel Rotterdammers in Kaatsheuvel kampe ren verzamelde het door de Rotter damse GG en GD uitgezonden trio de adressen van alle Rotterdammers, die AMSTERDAM ..Vredespiloot" Abie Nathan veilt vrijdag kunstwerken uit eigen bezit en een aantal Nederland se werken ten bate van zijn vredes- schip. Hij hoopt door middel van deze veiling de nog ontbrekende 39.000 gul den te realiseren. Op de foto Nathan temidden van de kunstwerken in een van de zalen van het Amsterdamse Apollohotel. SCHIPHOL De stichting Terre des hommes heeft weer zes kinderen uit Vietnam naar ons land gehaald om hier een medische behandeling te onder gaan. Gisteren kwamen ze op Schiphol aan. Beladen met geschenken werden ze naar ziekenhuizen in Rotterdam, Noord- wijk en Utrecht gebracht. De vijf jongens en het ene meisje hebben allemaal een hartafwijking. Ze kwamen gisteren rechtstreeks uit de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon aan. Terre des hommes had al eerder 23 Vietnamese kinderen naar Nederland gehaald voor een dringend noodzake lijke medische behandeling waar ze in hun vaderland nog lang niet aan toe zouden zijn gekomen. Een aantal van die kinderen is al weer naar huis terug. Volgende week vrijdag gaan er weer twee. BEEK De steeds stijgende kosten van de luchtverkeersbeveiliging zullen in de toekomst moeten worden doorbere kend aan de luchtvaartmaatschappijen. Staatssecretaris M. J. Keyzer (ver keer en waterstaat) heeft dit gisteren gezegd op het Limburgse vliegveld Beek. Tot dusverre worden die kosten EGMOND AAN ZEE De dertien jarige C. Slijkerman uit Nijkerk is le vensgevaarlijk gewond geraakt, toen hij van een 1.20 meter hoge paal op het strand van Egmond aan Zee in de gol ven dook. Omstanders haalden hem met een gebroken nek en verlamd uit het water. De jongen werd naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden overge bracht. in de meeste landen gedragen door de overheid. Hij voegde hieraan toe: „We behoe ven dan ook niet meer te rekenen op spectaculaire verlagingen van tarieven in de luchtvaart. Het zal onvermijde lijk zijn dat deze kosten door de lucht vaarmaatschappijen worden doorbere kend in de vliegprijs". ADVERTENTIE na 1 juli op de camping hadden gelo geerd. Alle duizend Rotterdammers, die uit dit onderzoek naar voren kwamen, heb ben inmiddels van de GG en GD een brief thuis ontvangen met de vraag of zij na hun verblijf op de camping ziekte verschijnselen in hun gezin hebben ge constateerd. Bovendien zullen alle gezinnen met kinderen jonger dan zes jaarin het Rot terdamse ziekenhuis Dijkzigt bacteriolo gisch worden onderzocht. Datzelfde zal gebeuren met mensen die klachten heb ben en met mensen,dieinhunwerkda- gelijks met voedsel in aanraking ko men. Volgens de inspecteur voor de volks gezondheid in Brabant dokter D. Rol lingswier, kan de schuld van de epide mie niet worden gezocht bij de camping of de campinghouder. „De camping is voortreffelijk geoutilleerd en was- en toiletgelegenheden worden regelmatig en grondig schoongemaakt". Waarschijnlijk ligt de oorzaak van de epidemie bij de kampeerders zelf. Kam peren houdt altijd enig risico in, vooral omdat zomers de hygiënische gewoon ten van veel mensen te wensen overla ten", aldus dokter Rollingswier. Op zijn verzoek heeft dokter Winkel man op de camping enige preventieve maatregelen laten omroepen. Onder meer werd de vakantiegangers erop ge wezen dat wanneer hun kinderen ver schijnselen van diarree vertonen, hun kleren moeten worden uitgekookt. Bo vendien werd gewaarschuwd tegen het zwemmen in een naburig ven. Ook werd erop gewezen dat het belangrijk is re gelmatig handen te wassen en speel goed, zoals voetballen e.d. die vaak van hand tot hand gaan, regelmatig schoon te spoelen. Volgens dokter Rollingswier mogen al le in ziekenhuizen opgenomen patiënten in de meeste gevallen binnen twee we ken weer naar huis. Omdat zich geen nieuwe gevallen van dysenterie, die naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. hebben voorgedaan, neemt dok ter Rollingswier aan, dat de epidemie nu is bedwongen. DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) gaal de woningnood in het Gooi aanpakken. In overleg met de pro vinciale besturen van Noord-Holland en Utrecht, het gewest Gooiland en de ge nieenten Hilversum en Bussum is een plan opgesteld om ongever 2700 huizen extra te bouwen in een periode van 3 jaar. Het Gooi komt op dit ogenblik onge veer drieduizend huizen tekort. De te bouwen woningen zijn grotendeels be stemd voor de laagstbetaalden. Het ac cent komt te liggen op eengezinswonin gen in de woningwet- en premiesector. Het extra bouwprogramma zal ieder jaar opnieuw worden bekeken en zono dig worden aangepast. Hoewel er landschappelijk veel be zwaren tegen bestaan zal de Hilversum- se Meent worden bebouwd. De nood ls 7.0 hoog, dat enkele instanties bereid zijn over hun bezwaren heen te stappen als aan een aantal speciale voorwaar den zal worden voldaan (geen hoog bouw). t DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) laat onder zoeken of er ook voor de melkhandel een minimum prijs moet worden Inge steld. Hij heeft het Produktschap voor zuivel gevraagd hem de nodige inlich tingen te verschaffen om tot een oor deel te kunnen komen. Het bedrijfschap detailhandel in melk en zuivelproducten dringt al geruime tijd op een minimumprijs aan. Volgens het schap zijn er zo'n vijfhonderd win keliers 'die melk tegen een stuntprijs aanbieden. Eerder heeft de staatsse cretaris de bakkers een minimumprijs gegeven om het stunten met de brood prijs tegen te gaan. Het wachten is nu voor de melkhan del op het onderzoek van het Produkt schap voor zuivel.

De Vallei | 1969 | | pagina 6