Kiesinger wil de Duitse eenheid niet aan Berlijn opofferen Franco polste Hassan voor blokkade Gibraltar Ceausescou poogt Rusland milder te stemmen Muur Over de grenzen Bondskanselier verkeerd geciteerd Kolonels boos op B.B.C. Graham Greene wil boycot van uitgave in Russisch WEER IN EUROPA Donau liet zich niet dwingen Dode op overweg 1 Israëlische luchtaanval V rouwentekort in Australië Verhuizing onder dwang in N.-Ierland Doodstraf voor vier Algerijnen Veroordeling gevraagd Gheorghioe Dej KONITSG VROEG TE HOGE PRIJS ASTRONAUTEN WILLEN MEER STENEN MEENEMEN BELEDIGING VAN PRINS CHARLES MOGELIJK MET NIET GEDEKTE CHEQUES „BETAALD" TEGEiS CULTURELE SOVJET-DWA1SG Herziening NADRUK GEVANGENISSTRAF VOOR ZSA ZSA GABOR DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 WASHINGTON De Westduitse staatssecretaris van Voorlichting, Günter Diehl heeft ontkend, dat kanselier Kurt Georg Kiesinger ge/egd heeft dat rijn regering bereid is de eenmaking van het land op te offeren aan betere betrek kingen met Oost-Europa. Diehl, die met de kanselier aankwam voor het begin van een officieel bezoek van twee dagen, deelde de pers mee, dat de kanselier eerder in New York op foutieve wijze geciteerd werd. Hij zei, dat de kanselier precies het tegenover gestelde verklaard had, namelijk „dat West-Duitsland de eenmaking niet zou opofferen voor het verkrijgen van betere betrekkingen". RABAT (Marokko) Het Spaanse staatshoofd generaal Franco heeft meer dan een maand geleden vergeefs getracht koning Hassan II van Marokko over te ha len tot een geheime overeenkomst voor de economische worging van Gibraltar. Volgens gezaghebbende zegslieden in de Marokkaanse hoofdstad Rabat, zou Franco de koning hiertoe hebben getracht over te halen, tijdens een privé bezoek van Hassan aan Madrid. De voornaamste reden dat het plan mislukte is volgens de zegslieden, dat Franco weigerde te praten over de Marokkaanse aanspraken op de Spaanse Sahara. Dit gebied, ook bekend onder de naam Rio De Oro, bevat fosfaatlagen die tot de rjjkste ter wereld behoren. ATHENE De Griekse regering heeft zich van commentaar onthouden over buitenlandse persberichten, dat de BBC boodschappen in code uitzendt in haar uitzendingen in de Griekse taal, evenals dit tijdens de oorlog het geval was. In berichten wordt gezegd, dat het regime in Athene van plan is te pro testeren tegen de gecodeerde bood schappen van de BBC. Maar een woord voerder voor de BBC in Londen noem de de boodschappen „een foef". De controverse ontstond blijkbaar door boodschappen van maandag- en dinsdagavond die om 20.00 uur in de Griekse uitzending uit Londen werden uitgezonden. De uitzending van maandag besloot met: „Stratis uit Klisoura vraagt Ma ria haar ogen wijd open te houden. Luister om deze tijd volgende week maandag". In de boodschap van dinsdag werd gezegd: „Alexander uit Paros wacht op een brief van u" Er zijn in Noord-Griekenland twee dorpén die Klisoura heten met minder dan 1.000 inwoners elk. Paros is waar schijnlijk een toespeling op de Cycla- den-eilanden. Een woordvoerder voor de regering heeft verklaard, dat er op dit ogenblik geen commentaar gegeven zal worden op de persberichten omdat de gehele zaak „onderzocht wordt en een protest overwogen wordt". HOUSTON De Apollo-ll astronau ten Neil Armstrong en Edwin Aldrin hebben ter afsluiting van de reeks rapporten over de ervaringen op de eerste bemande vlucht naar de maan. een uitgebreid gesprek met geologen gehad over de geologische kenmerken van het maanoppervlak. Via een gesloten televisiecircuit wer den zij door een veertigtal geleerden grondig ondervraagd over hun ontdek kingen en zij lieten duidelijk merken dat het hun speet dat zij niet meer van de rijke variëteit aan steensoorten van de maan hadden kunnen meenemen, aldus dr. Eugene Shoemaker van het Californisch instituut voor technologie. „Zij beschreven vele interessante en ongewone stenen die zij tijdens hun wandeling op het maan en bij het plaatsen van de wetenschappelijke in strumenten hadden gezien" aldus dr. Schoenmaker. „Toen de tijd was aange broken om een select aantal stenen te verzamelen konden zij zich de plaats van sommige niet meer herinneren en was er te weinig tijd over om andere te verzamelen". FLINT, (Wales) Een toespraak die de Britse prins Charles op een festival van amateurtoneel en -muziek in Flint, (Wales), heeft gehouden, is verstoord door een protestactie van een aantal jongelui. Zij hadden vlak voor de prins, die vorige maand als prins van Wales is geïnstalleerd, plakkaten omhooggesto ken met het opschrift „brad", Wels voor „verraad". De jongelui werden door de politie verwijderd. In het streven naar toekenning van de territoriale aanspraken op Gibraltar heeft Spanje het verkeer over land en over zee tussen Spanje en de rots ver boden, evenals de tewerkstelling van ruim 4.000 Spaanse arbeiders op de Britse marinebasis. Gibraltar is echter nog te bereiken vanuit de Marokkaanse havenstad Tan- ger, aan de zuidzijde van de Straat van Gibraltar, en de meeste Spaanse arbeiders zijn inmiddels vervangen door Marokkanen. Vanuit Tanger be reiken ook toeristen en de dagelijkse voorraden vlees, groenten en fruit, de rots. Volgens de zegslieden wilde Franco van koning Hassan gedaan krijgen, dat de verbindingslijnen tussen Tanger en Gibraltar verbroken werden, waardoor het schiereiland geheel afhankelijk zou worden van een kostbare luchtbrug met Engeland. De Marokkaanse vorst maakt het volgens waarnemers weinig uit of Gi braltar onder Brits of Spaans bestuur staat, en juist door de blokkade van Gibraltar is weer enige verlichting ge komen in de economische en sociale stagnatie van het eens zo welvarende Tanger. Daarom kon koning Hassan volgens de zegslieden van Franco een hoge prijs vragen voor rijn medewer king, namelijk de overdracht van de drie Spaanse enclaves in Marokko. Dit zijn de steden Ceuta en Melilla aan de Middellandse Zeekust en het reusach tige woestijngebied Rio de Oro aan de Atlantische Oceaan. Ter compensatie voor deze gebiedsafstand zou koning Hassan Franco hebben aangeboden dat Spanje de fosfaatmijnen in Rio de Oro zou mogen blijven exploiteren. Aange nomen wordt dat deze genoeg fosfaat bevatten om de gehele behoefte van Europa voor een eeuw te dekken. Franco zou naar verluidt in de pri- végesprekken met Hassan geen recht streeks antwoord op diens eisen heb ben gegeven, maar inplaats daarvan een van zijn adviseurs de koning heb ben laten vertellen, dat over Rio de Oro niet te praten viel. Wel bood Franco aan, in Ceuta en Melilla een referen dum te laten houden om de bevolking van deze steden te laten beslissen of zij bij Spanje of Marokko wil behoren. De twee steden staan al eeuwenlang onder Spaans bestuur en aangezien meer dan 80 procent van de bevolking van Spaanse afkomst is, zou de uitslag van zo'n referendum van tevoren zo goed als vast staan. KLADOVO (Joego Slavië) Bij het verleggen van de loop van de Donau is een fout gemaakt en gisteren is plot seling het terrein waarop ten elek trisch krachtstation in aanbouw is, ge heel ondergelopen. Een zeker stuk land, stroomafwaarts een hoge stuwdam gelegen, zou onder water komen, want dat zou de nieuwe loop van de Donau vormen. Maar het water had zijn eigen wil, volgde een andere loop en de centrale kwam ge heel blank te staan. Er zijn geen slachtof fers gevallen maar de materiële scha de is vermoedelijk zeer hoog. Het grondwerk aan de rivier gaat evenwel door. Het omleggen van de Donau begon maandagmorgen. Ongeveer 200.000 ku bieke meter steen, beton en ander ma teriaal werd er gestort om de rivier te dwingen een andere loop te volgen. Morgen zal in het hele gebied de scheep vaart gestremd zijn. De centrale, een gemeenschappelijke Roemeens-Joegaslavische onderneming, moest gereed zijn in 1971. De capaci teit moet dan 12 miljard kwu bedra gen. De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is in New York aangekomen. Kort na aankomst bood Kiesinger aan New Yorks bur gemeester JohM Lindsay een zilveren sigarettendoos aan (foto). Het bericht over de opmerking van de kanselier verwekte eerder beroe ring op de Duitsche ambassade. Men weigerde daar te geloven dat hij een dergelijke verklaring zou afleggen en wees er op dat het politieke zelfmoord zou zijn en bovendien geheel in strijd met de Westduitse politiek. Verschillende autoriteiten die naast Kiesinger stonden tijdens zijn interview in New York zeiden, dat zij positief ze ker wisten, dat hij de nadruk op de ne gatie gelegd had - dat er geen sprake zal zijn van opofferen. Toen Kiesinger aankwam, deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken mee dat de Westelijke landen het eens ge worden waren over een nieuwe bena dering van de Sovjets „die tot doel heeft de toestand in Berlijn te verbete ren". Pers-chef Carl Bartch zei, dat de Westelijke grote drie, die sedert de tweede wereldoorlog de verantwoording dragen voor Berlijn, binnen enkele da gen hun standpunt kenbaar zullen ma ken aan de Sovjets, mogelijk door mid del van diplomatieke nota's via hun am bassades in Moskou. UTRECHT Op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg in Berkel-Enschot is gisteravond even voor 10 uur een bromfietser door een posttrein gegrepen en om het leven ge komen. De posttrein kreeg bijna 50 mi nuten vertraging terwijl twee reizigers treinen e enachterstand opliepen van een kwartier. NIEUWLEUSEN Gisteravond om 23.00 uur is de 18-jarige kelner P. Huisman uit Den Hulst (gem. Nieuwleu- sen) om het leven gekomen toen op de rijksweg Zwolle-Meppel een vrachtau to met aanhangwagen frontaal in bot sing kwam met de personenauto waar in hij slingerend over de weg reed. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. d W c y. eo 1 .2 60 Amsterdam half bew. 22 0 De Bilt zwaar bew. 23 0 Deelen mist 24 0 Eelde licht bew. 22 0 Eindhoven licht bew. 25 0 Den Helder /.waar bew. 22 0 Rotterdam mist 23 0 Twente mist 23 0 Vlissingen onbew. 22 0 Zuid-Limburg mist 25 0 Athene onbew. 0 Barcelona onbew. 31 0 Belgrado onbew. 28 0 Berlijn half bew. 28 2 Brussel onbew. 24 0 Genève onbew. 29 0 Grenoble licht bew. 31 0 Helsinki onbew. 28 0 Innsbruck onbew. 24 0 Kopenhagen zwaar bew. 24 0.3 Lissabon onbew. 32 0 Londen licht bew. 24 0 Luxemburg onbew. 27 0.3 Madrid onbew. 36 0 Malaga onbew. 28 0 Mallorca onbew. 31 0 München licht bew. 27 0 Nice licht bew. 30 0 Oslo onbew. 27 0 Parijs onbew. 27 0 Rome licht bew. 30 0 Stockholm onbew. 30 0 Wenen zwaar bew. 30 0 Kiesinger heeft woensdag verklaard, dat zijn regering onderhandelingen met de Sovjet-Unie wenst over „twistpun ten" met betrekking tot West-Berlijn. Maar op vragen, na een gesprek van 45 minuten met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, sloot hij het idee van enigerlei ingrij pende wijziging in de huidige status van het Westelijke deel van de verdeel de stad, uit. „Wij moeten nagaan wat bereikt kan worden", aldus Kiesinger. „Er is geen klaar programma. Maar zelfs als beide partijen bereid zijn te onderhandelen betekent dit vooruitgang. Wij willen Berlijn niet maken tot wat de Sovjet- Unie een „onafhankelijke politieke een heid" noemt. Wij willen de banden tus sen de federale republiek en Berlijn niet verliezen. Het is mogelijk dat err enkele punten zijn waarover gesproken kan worden, maar niet over de princi piële status". „Het zal een lang proces zijn. De muur zal niet zo gauw omlaag komen als de muren van Jericho". Kiesinger zei ook dat hij en Oe Thant spraken over wereldvraagstukken, de be trekkingen tussen de Verenigde Naties en West-Duitsland en de financiële toe stand van de Vereenigde Naties, waar bij hij opmerkte dat zijn regering zal helpen „waar wij ook kunnen". Op een vraag of h ijdenkt, dat de huidige „Gisting" in Oost-Europa van huidige „gisting" in Oost-Europa van invloed kan zijn op de betrekkingen tus sen West- en Oost-Duitsland, zei Kiesin ger: „Wij hebben belangstelling voor een ses". TEL AVIV Israëlische straaljagers hebben woensdag Jordaanse militaire stellingen ln de Jordaan vallei gestookt, na artillerie en mortierduels, aldus een woordvoerder in Tel Aviv. De toestellen bielen in golven gedu rende een half uur aan en keerden al len veilig op hun bases terug, akdus de woordvoerde. De luchtaanval volg de op Jordaans mortiervuur op de Kib- boetz Asjdot Ja'akov, in de Jordaan vallei. De toestellen drongen 16 km diep ge bied binnen en er werden ontploffingen gehoord achter de Gilad bergketen te genover Israël, aldus ooggetuigen. In de ordaanse hoofdstad Amman is door een militaire woordvoerder ge zegd, dat twee formaties Israëlische „Skyhawk" jachtbommenwerpers, aan vallen hebben uitgevoerd op de dorpen Ader en Malka, waarbij een soldaat om het leven kwam en vier werden gewond. CANBERRA Australië begint meer en meer te kampen met een te kort aan vrouwen. Elke maand arrive ren er 1000 mannen meer dan vrou wen, als immigranten. Volgens het blad van de Raad voor Nieuwe Burgers zal het niet lang duren, voordat er in Aus tralië van elke vier burgers drie man nen zijn. Waarmee dan de droeve toe7 stand teruggekeerd zal z(jn, toen men vele jaren geleden begon met de kolo nisatie van Australië door misdadigers. „Zonneschijn en huizen die werkne mers beschikbaar stellen wegen niet op tegen een tekort aan vrouwen, en het eenzame leven van de mannen", aldus het blad. Veel immigranten die alleen blijven worden dronkaards, gok kers of mensen die psychologisch van de kaart raken en de rest van hun le ven in geestelijke ellende moeten slij ten. De regering moet, aldus het blad, meteen propaganda gaan maken in Eu ropa opdat er meer jonge vrouwen naar Australië komen. En als men nog eens Aziaten gaat toelaten, dan zou 't verstandiger zijn als dat in de eerste plaats meisjes waren. BELFAST (Noord-Ierland) Pre mier James Chichester-Clark, heeft bevel gegeven eenon derzoek in te stellen naar de beweringen, dat ge zinnen in Belfast bedreigd werden en dat hun bovolen werd hun huizen „op godsdienstige overwegingen", te ver laten. Een katholiek gezin, dat in een protestantse wijk van de stad woont waar het na drie dagen van bloe dige wanordelijkheden rustig is zegt een anonieme brief ontvangen te hebben luidend: „Verdwijn binnen 48 uur of jullie zullen er uitgebrand worden". De brief gericht aan een moeder van vier kinderen in Ruth-Street luidde verder: „Er zal geen genade zijn voor uw kinderen. Het heeft geen zin naar de smerissen te gaan. Het zal je geen goed doen, jij katholieke bastaard." De moeder was te verschrikt om haar naam bekend te maken. In het katholieke deel van de stad werd 'n protestantse familie bedreigd en verhuist nu naar een andere wijk. Ohidhester Clark zei: „Ik vind het gruwelijk dat verschillende pogingen gedaan worden om mensen op gods dienstige gronden ertoe te brengen hun huizen te verlaten. Ik doe 'n be roep op een ieder op grond van ge wone menselijkheid een decente hou ding als vriendelijke buur aan te ne men". „Ik geloof, dat deze verfoeilij ke handelingen het werk zijn van kleine groepen onverantwoordelij- ken." Inmiddels heeft de stad de balans van de wanordelijkheden opgemaakt, waarbij 200 mensen gewond werden en honderden winkels, huizen en auto's beschadigd. De Kamer van Koophandel van Bel fast schat de schade op 750.000 dol lar (2.7 miljoen gulden). Er werd een beroep gedaan op het gemeentebe stuur een rampenfonds in te stellen voor kleine winkeliers. „Als dit niet gedaan wordt, zullen veel mensen uit hun zaak moeten gaan, omdat zij niet genoeg geld heb ben om de zaak voort te zetten", al dus Tom Crocker, president van de handelskamer. ALGIERS Ex-majoor Amar Mel- lah en drie andere Algerijnen zijn door een rechtbank in Oran ter dood veroor deeld. Zij worden beschuldigd van me deplichtigheid aan een komplot tegen het leven van president Boumedienne. De aanslag werd op 25 april vorig jaar gepleegd, toen de auto met president Boumedienne buiten het regeringsge bouw in Algiers door machinegeweer- vuur werd bestookt. De president liep daarbij lichte verwondingen op. Ex-majoor Amar Mellah is vorige maand reeds ter dood veroordeeld om dat hij zou hebben meegewerkt aan een mislukte opstand in 1967. Mellah zou ook de organisator van de aanslag op Boumedienne zijn. ROERMOND De gemeentepolitie van Roermond heeft woensdag de 42- jarige F. uit Amsterdam gearresteerd nadat hij bij twee winkeliers goederen had gekocht welke hij betaalde met niet-gedekte cheques. Bij zijn verhoor op het politiebureau bleek de man der gelijke praktijken ook eerder te heb ben toegepast in Nijmegen, Arnhem, Groningen, Utrecht en Amsterdam. BOEKAREST President Nicolae Ceausescoe van Roemenië, v\jf dagen geleden de gastheer van president Nixon van de Verenigde Staten, heeft op de eerste dag van het congres van de Roemeense communistische party verklaard, dat Roemenië trouw zal blqven aan het Warschau-Pact en dat hy in de Sovjet-Unie de „redding der mensheid" ziet. In zijn rede waarmee het congres werd geopend, dankte Ceausescoe de Sovjet-Unie nadrukkelijk voor het feit dat zij Roemenië heeft bevrijd van het juk der Duitse bezetting in de twee- LONDEN De Engelse schrijver Greene, (The heart of the matter, The power and the glory), die al lang gro te bekendheid heeft in de Sovjet-Unie, heeft zyn mede-auteurs opgeroepen, om geen toestemming te geven dat hun werken in de Sovjet-Unie worden gepu bliceerd. En dit moet duren zolang in dat land het werk van Alexander Solz- henitsen niet mag worden uitgegeven en de schryvers Andrei Sinjafski en Joelie Daniel in gevangenkampen zit ten. Greene deel zijn oproep door middel van een brief aan de Times. De aan- leddng hiertoe was het „overlopen" naar het Westen van de Sovjet-schrij ver Anatoli Koeznetsof. Deze had er te Londen over geklaagd dat men in de Sovjet-Unie zijn werk censureerde en dat hij niets mocht pu bliceren waarin niet iets veranderd was. De boeken van Greene zijn tot nu toe steeds onveranderd in de Sovjet- Unie uitgegeven. In zijn brief zei Greene voorts dat hem en andere Westerse schrijvers door de Sovjet-autoriteiten een onjuiste indruk was gegeven over de culturele vrijheid in de Sovjet-Unie en dat men ook wil de bewijzen dat niet alleen de werken van de vroegere Westerse schrijvers zo als Charles Dickens in oorspronkelijke vorm in dat land het licht zagen. Het uitwijken van Koeznetsof is de drup pel geweest die de emmer heeft doen overlopen. Het moet nu uit zijn met het uitgeven van schrijvers, zoals Greene, in de Sovjet-Unie. „Dit is geen zaak van koude oorlog of politiek par tijkiezen". Anatoly Koeznetsof, heeft de Franse minister van Justitie verzocht, om her ziening van een proces dat hij vier jaar geleden tegen de Franse uitgever Emanuel Vitte heeft gevoerd, wat hem een schadevergoeding van 1.000 frank (720 gulden opleverde) zo meldt het Britse ochtendblad „Daily Telegraph". In een open brief aan minister van Justitie René Pleven heeft Koeznetsof verklaard, dat hij door de Russische autoriteiten was gedwongen het proces te voeren, wegens „verminking" van zijn eerste roman „De voortduring van een legende", hoewel hij zelf geloofde dat het de juiste versie van zijn boek was. Hij wil door herziening van het pro ces de naam zuiveren van de uitgever en de vertaler, abbé Paul Chaleil. Vol gens Koeznetsof waren in de Franse versie van het boek, dat over het le ven in Siberië gaat, geen „optimistische" passages opgenomen, die de Russische censor bevolen had. de wereldoorlog. Ceausescoe wijdde in zijn rede grote aandacht aan de landing op de maan van de Amerikaanse astronauten. Hij noemde de landing een roemvolle over wining voor de astronauten. De vriendschap met de Sovjet-Unie stond echter centraal in Ceausescouas rede. „Ik zou erop willen wijzen", aldus de president, „dat wij in de toekomst zul len blijven streven naar multilaterale bevordering van onze betrekkingen, on ze vriendschapsbanden en onze samen werking met de Sovjet-Unie en haar communistische partij, een zaak die altijd een der fundamenten is geweest van het buitenlands beleid van ons land". De opmerkingen van Ceausescoe wa ren klaarblijkelijk bedoeld als verzeke ringen aan Moskou en de andere bond genoten dat het bezoek van Nixon en de andere contacten van Roemenië met het Westen, geen heroriëntering van Roemenië's bondgenootschappen betekent of een bedreiging zou beteke nen van het communisme in Roemenië. De lof voor Moskou en de nadruk die gelegd werd op de vriendschap met de Sovjet-Unie waren zeker de krachtig ste uiting van zulke gevoelens sinds Ceausescoe en de Roemeense commu nistische partij, de inval in Tsjecho-Slo- wakije verleden jaar augustus onvoor waardelijk hebben veroordeeld. Enkele dagen voor Nixon's bezoek heeft Ceausescoe in een vraaggesprek nog bijzondere nadruk gelegd op de rol die de Roemenen zelf bij de bevrijding van hun land van de Duitsers hebben gespeeld. Ceausescoe verklaarde tegenover zijn gehoor 915 Roemeense afgevaardig den, 1446 Roemeense gasten en delega ties van 66 buitenlandse communisti sche partijen, dat het Roemeense le ger gebonden is de landen van het War schau-Pact bij te staan in geval van een „imperialistische aanval". De prijzende woorden voor de Sov jet-Unie verhinderden niet, dat Ceau- sesooe verklaarde dat zijn land een on afhankelijk beleid zal blijven voeren en goede betrekkingen wil onderhou den met alle landen, ongeacht hun maatschappelijke stelsels. Het begin sel van onafhankelijkheid, soevereini teit en non-interventie moet ook worden geëerbiedigd in de betrekkingen tussen communistische landen, aldus de pre sident. Hij merkte op, dat er verschil lende opvattingen bestaan bij de com munistische partijen over de wijze waarop het communisme moet worden, ontwikkeld en dat de verscherping de zer verschillen zou zijn vermeden in dien de beginselen van soevereiniteit en onafhankelijkheid waren geëerbie digd. Ceausescou verklaarde dat ook de samenwerking in de Comecon (de com munistische tegenhanger van de EEG) op deze beginselen diende te zijn ge baseerd. Het congres in Roemenië wordt door een relatief „lichte" delegatie uit Mos kou bijgewoond. In 1965 het congres wordt eens in de vier jaar gehouden was de Russische partijleider Leonid Rreznjef nog persoonlijk naar Boeka rest gekomen om het congres van de zusterpartij bij te wonen. Hoewel Roemenië een neutrale koers volgt tussen Moskou en Peking, heeft China geen delegatie naar Boekarest afgevaardigd. Ook Albanië, China's bondgenoot in Europa, is afwezig. Onder doodse stilte heeft Nicolae Ceausescoe daarop openlijk en formeel de veroordeling gevraagd van zijn in 1965 overleden voorganger, Gheorghioe- Dej. Over Gheorghioe-Dej zei de Roemeen se president, dat deze weliswaar grote verdiensten heeft gehad voor de op bouw van de partij, maar dat hij na de oorlog zuiveringen had laten uitvoeren die levens van onschuldigen hadden ge vergd. PALMA, (Majorca) De Amerikaan se filmactrice van Hongaarse afkomst Zsa Zsa Gabor is in Palma de Majorca tot twee maanden gevangenisstraf en 5.000 peseta boete veroordeeld, omdat zij in november vorig jaar een Spaan se politie-agent zodanig met een ijze ren staaf heeft bewerkt, dat hij twee weken het ziekenhuis in moest. TYe Beriy'nse muur wordt woensdag 13 augustus acht jaar oud. Oor spronkelijk werd hij gebouwd om 'n einde te maken aan de massale vlucht uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn en vandaar naar West-Duits land. Nu is de muur zo ontzagwek kend en wordt zo goed bewaakt, dat slechts weinig Oostduitsers het vo rig jaar nog geen 70 de beklim ming wagen. Intussen bekruipt de Westberlijners 'n steeds sterker gevoel ingesloten te zijn, vooral nu het meer dan drie jaar geleden is sinds de communis ten hun voor speciale dagen pasjes vestrekten om naar Oost-Berlijn te gaan. Enigszins pervers, is de muur de hoofd attractie geworden voor torristen uit het buitenland. Een commentaar dat typisch is voor de stroom van bezoe kers in de zomer was dat van een Amerikaanse student die zei: „Ik ben hierheen gegaan om de muur te zien. Anders zou ik er nooit aan gedacht hebben". Achter de muur wordt Oost-Duitsland langzaam welvarender, zy het niet vrijer. De muur stelt het communis tisch bewind in staat om zowel zich zelf als zijn economie te stabiliseren. Voor de 17 miljoen in Oost-Duitsland blijft de muur een keerpunt in hun gezamenlijk en persoonlijk lot. ^nds 13 augustus 1961. toen de Oostduitse communisten, met de steun van het Russische Rode Leger, hun stalen en betonnen muur met slagbomen oprichtten, die spoedig ge heel West-Berlijn zou omgeven, is er veel veranderd, vooral in Oost-Ber lijn. Was eens het contrast tussen een glanzend West-Berlijn en- een slecht verlicht Oost-Berlijn bijzon der groot, nu is dit niet zo duidelijk meer. Voor de herdenking in oktober van het feit, dat ze 20 jaar aan de macht zyn, hebben de Oostbcriynse commu nisten al het mogeiyke gedaan om er een goede show van te maken. Een 390 meter hoge televisietoren met een draaiend restaurant, dat op de muur uitkijkt is maar een enkel voorbeeld van uitgebreide en niet on aantrekkelijke nieuwbouw. Sinds de vijfde verjaardag van de muur hebben de communisten open lijk hoera geroepen over het succes er van, maar kenneiyk onder in vloed van vragen van jonge mensen, die onlangs in Oost-Berlijn een vre descongres bewoonden, verklaarde partijleider Walter Ulbricht, dat de muur niet bedoeld was om altijd te blijven. Onmiddellijk liet hij er ech ter op volgen, dat de muur pas dan gesloopt zou worden, als West-Duits land zijn „imperialistische" plannen tegen Oost-Duitsland zou staken. In communistisch jargon betekent dit: erkenning van het bewind van Ul bricht, dat is bevestiging van zijn be staan bij internationaal verdrag. "Oerichten dat de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk met West- Duitsland overleg plegen over een nieuwe benadering van de Sovjets om de spanning rond Berlijn te ver minderen heeft een gemengde reac tie in de stad zelf opgeleverd. Indien er een concreet teken was, dat deze stap bedoeld is om de commu nisten er toe te brengen de muur af te breken, zou zich een stemming van vreugde en optimisme van de stad, zowel Oost als West, meester maken. Om dit te voorkomen heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken snel ontkend, dat dit voor de nabije toekomst de bedoe ling was, terwijl Amerikaanse zegs lieden er sterk aan twijfelden of de communisten wel zouden willen luis teren. Deze scepsis wordt in Berlijn gedeeld, vooral als het de bedoeling is om eerder alleen over Berlijn te praten dan over de Duitse kwestie in haar geheel. Op de vraag wat hij dacht dat er zou gebeuren, antwoordde een Oostduitse grensbeambte laconiek: „Ik geloof pas in een verandering als ik er een zie". Kortom, het lijkt zeer onwaar schijnlijk dat, welke bereidheid de Sovjets ook mogen tonen om de Ber- lijnse spanning te verminderen, de muur zelf een onderhandelingsonder- werp zal worden, zolang de commu nisten niet in staat zijn om zonder geweld binnen Oost-Duitsland de si tuatie van hun arbeidskrachten te stabiliseren. Bovendien, met de muur en de daar mee gepaard gaande betere economi sche planning, is de waarde van Oost-Duitsland voor de Sovjet-Unie belangrijk groter geworden, wat be treft de produktie van steeds moder nere artikelen in ruil voor de Sov jet-grondstoffen. En in West-Berlijn veroorzaakt de muur gevoelens van claustrofobie en nervositeit en groeiende tegenzin om zich jaa rin jaar uit te blijven onderwerpen aan de strenge Oost duitse controle voor het reizen over land naar West-Duitsland. De communisten rekenen op deze toe nemende moedeloosheid om tenslotte de Westberlynse bevolking van 2.2 miljoen mensen ontvankelijker te ma ken voor het Rusische voorstel dat West-Berlyn een aparte stad-staat wordt. Intussen staat in deze snikhete zomer de muur somber en zwijgend en be waakt doo rduizenden Oostduitse sol daten. I

De Vallei | 1969 | | pagina 7