Beheerder van Bergbad: „Ik ben niet bang voor de concurrentie van het 50-meterbad" Deze zomer reeds 70.000 bezoekers 23 SKF-ers naar Turijn Wapen van Veenraden herleeft in medaille van 13e Wolmars Zaken inventariseren waarover we 't eens zijn P E L CHEVROLET VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. ZON NU EENS SPELBREKER irstoiv Tijdklim van „Amersfoort" Kleuter gewond bij oversteken van Hoofdstraat Musketiers gaat weer trainen Eigen Friese kerk Halve ton Vermaning Kopie weg VAN WOUT BLAUWKOUS V.A.B. KIRPESTEIN Te duur Harkje Grondwater Permanent FORD-show in showroom Ds. J. Overduin bij jubileum vrijgem. gereformeerden VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 Op zonnige dagen is het gezellige Bergbad eivol. In onze gemeenschap, die overigens niks van het aardse tekort komt, is een huis altijd nog een schaars ar tikel. Toen de Molenbrug volgegoten werd met beton, heb ik bij mezelf gedacht „o jongens als ze daar maar afraken". Volgens mij kon het niet anders of we zouden daarmee het plaatselijke woningprobleem terde ge onder de knie hebben. Nog ster ker: ik was bang dat de verhuurders met de nodige flatjes zouden blijven zitten en dat we daarmee een voor oorlogse toestand in huis zouden heb ben gehaald. Ik ben er naast geweest met m'n som bere gedachten. Nog even en de he le Molenbrug is zowel horizontaal als verticaal vol. En we moeten oppas sen anders hebben we straks geen enkel artikel dat op een woning lijkt meer in voorraad. We raken er door heen. „Hoe is het mogelijk" vraag je je onwillekeurig af, ,.waar komen al die mensen in vredesnaam van daan?" Het antwoord op die vraag ligt ook nog al voor de hand. Er zijn vooral de laatste jaren flink wat mensen uit den vreemde op onze grond neerge streken. En dat is het niet alleen. Waar meer mensen komen wonen, gaan er ook meer trouwen,worden er meer kinderen geboren en dat gaat allemaal steeds vlugger naar mate er groei in de gemeenschap komt. Al die mensen zitten graag zo vlug mogelijk zelfstandig onderdak. U ziet dat het mogelijk is om in een heel kort tijdsbestek van hjet ene uiterste naar het andere uiterste over te wippen, want als je 't nu aan mij vraagt dan gaat de stapel formulie ren op het woningbureau straks weer omhoog. Ik mis namelijk het vervolg op de Mo lenbrug. Zeker, ik weet 'et, de be jaardenetages komen aan de lopen de band van de grond. Zoveel zelfs, dat ik nu weer geneigd ben me af te vragen waar ze straks de bejaar den vandaan moeten halen om alle geproduceerde vakjes opgevuld te krijgen. Maar die leeftijdsklasse zal ook wel weer genoeg aan te bieden hebben en dan komen er vanzelfsprekend wat huizen voor jongere mensen leeg. Toch en je zult het zien raken die in korte tijd ook weer op en dan ben ik bang dat de opkomen de generatie de adem een poosje in moet houden, want er zijn nog geen andere dan papieren tekenen die er op wijzen, dat het bouwcircus zich naar een andere wijk gaat verplaat sen. Daarom treft het mij wel een beetje op het mij zo vertrouwde Vallei-pa pier te moeten lezen, dat een grote bouwer voorlopig maar van een Vee- nendaals project af ziet. Die grote bouwer Eurowoningen heeft in de Engelenburg (ik dacht warempel dat daar geen bloempot vol grond meer in voorraad was), daar nog eventjes een lap aarde liggen waar 144 huizen op kunnen, maar voorlopig laat men de bouwplannen varen. En dat laat de verkoopleider van de onderneming fris van de lever op tekenen door een verslaggever. Er zit namelijk nog geen schot in de ver koop. In een half jaar tijds kwamen er slechts tien gegadigden opdagen. Toch houdt de onderneming de grond nog ter beschikking om het over eni ge tijd nog eens te proberen. Welja, zou ik zeggen, houd de grond nog even vast. Wacht nog 'es een poosje. Dat is geen bezwaar voor de particuliere bouwers die daar volgens eigen bestek en tekening misschien wel 'es een huisje zouden willen neer zetten. Intussen heb ik me wel de vraag gesteld hoe lang Eurowonin gen de grond voor zichzelf kan houden, afgezien van het feit of zij eigenaar is of niet. Dat Veenendaal eerst nog een beetje meer in de groei moest komen, had de onderneming van te voren moe ten bekijken. Marktverkenning noe men ze dat. Dat is iets anders dan de kat uit de boom kijken, waarmee men op 't ogenblik befcig is. Wout Blauwkous ADVERTENTIE i i ADVERTENTIE VBBfENDAAL crrr-MOTOM bdk VEENENDAAL/RHENEN „Dit is verreweg het drukste seizoen in de acht jaar dat ik beheerder ben van het Bergbad. Ik heb in die tijd vaak een fraaie zomer meegemaakt, maar het is een evidente zaak dat deze zomer alle records slaat. Vanaf de opening van ons bad in mei zijn er reeds 70.000 be zoekers geweest en daar ben ik toch wel trots op". Aan het woord is de heer John Vermeulen, beheerder van het ongeveer 37 jaar oude Bergbad aan de Oude Veense Grindweg. Het Bergbad (of officiëler: Stichting Natuurbad Bergbad) heeft dus een top- seizoen, maar of het zomerse trefpunt van Veenendaal en omgeving en vakan tiegangers die piek ooit nog zal halen, valt te betwijfelen, want wanneer de plannen kunnen worden verwezenlijkt heeft Veenendaal er volgend jaar een nieuw 50-meterbad compleet met zonneweide en restaurant bij en men be hoeft zijn hersens niet op volle toeren te laten werken om tot de conclusie te komen, dat die nieuwe creatie van de gemeente een levensgrote concurrente gaat worden van het aloude Bergbad. En die concurrentie wil de heer Ver meulen, die samen met zijn vrouw al acht jaar de scepter zwaait in het na tuurbad, bepaald niet onderschatten, maar hij is ervan overtuigd dat „zijn" bad zeer zeker nog bestaansrecht heeft wanneer het nieuwe bad gereed is. „Ik ben er in feite niet zo bang voor", aldus John Vermeulen. „Wij hebben zeer zeker nog toekomst. Het Bergbad is een begrip in Veenendaal en verre omgeving en een grote categorie zwemmers en zwemsters blijft toch ko men. Persoonlijk dacht ik dat Veenendaal misschien wel toe is aan een nieuw bad. Alle gemeenten worden groter. Ook uit de omgeving van Veenendaal en Rhenen hebben wij vele gasten en ook deze plaatsen breiden uit. De mensen zoeken toch een recreatiemogelijkheid op, die hen het meest aanspreekt. Bo vendien houden we de mensen uit Rhenen toch...." Ja Rhenen, dat is een hoofdstuk apart. Het Bergbad, dat in de gemeente Rhe nen ligt, maar verreweg het grootste aantal bezoekers uit Veenendaal krijgt, merkt zeer duidelijk dat de toegangs prijzen 'van het zwembad Ouwehand extreem hoog zijn. Inwoners van Rhe nen en zeker ook de vakantiegangers van de Grebbestad hebben er belangrijk toe bijgedragen dat het Bergbad een zeer druk seizoen beleeft. John Vermeulen: „Wij krijgen enorm veel" mensen uit Rhenen die. naar mijn mening, rustig een eind verder willen reizen om te gaan zwemmen. Het kaar tje vor Ouwehand is hun nu eenmaal te duur. We merken het ook aan de gas ten van de campings uit Rhenen en -aan het bezoek van de jeugd uit jeugdher berg „De Eikelkamp" in Eist." Vol gens de beheerder van het Bergbad is het ook goed te merken 's avonds tegen zes uur. „Veel zakenmensen uit Rhe nen komen dan naar het Bergbad om een uurtje te zwemmen. Die drie gulden voor Ouwehand zijn uiteraard te veel voor een poosje zwemmen." De vader van een gezin uit Rotterdam dat momenteel op een Rhenense cam ping vertoeft: ..Het is voor mij be paald niet moeilijk om een keus te ma ken tussen Veenendaal en Rhenen. Ik ben één keer met mijn vrouw en kinde ren in het Rhenense bad geweest en dat was genoeg voor mij. Het is gewoonweg niet te betalen als je van zwemmen houdt. Daarom hebben we Veenendaal gekozen. Ik vind het bovendien een erg fraai bad hier." Een mooi natuurbad, doch er is de laatste tijd door verschillende mensen geklaagd over „rotzooi" die niet zou worden opgeruimd in het Bergbad. Daarover wordt de heer Vermeulen woest. „Ja, dat heb ik gelezen. Dat zijn gemene beschuldigingen. In elk bad is het 's avonds een geweldige rommel. Maar men vergeet te vermelden dat el ke morgen zeer vroeg alles wordt op geruimd. En waar het druk is wordt toch altijd weer romeml gemaakt, dus wat dat betreft is het Bergbad geen uit zonderingen. En je kunt slecht de hele dag met een harkje gaan lopen..." John Vermeulen is trots op het Bergbad. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkt hij er en het verveelt hem geen moment. Er zijn wel eens klachten over het water van het Bergbad. Wat is zijn me ning daarover? „Met dat water is volstrekt niets aan JOHN VERMEULEN geen terugslag de hand. -Ik hoor ook meermalen dat de kleur wat vreemd aandoet, maar dat is moeiteloos te verklaren. Wij pompen zelf grondwater en dat is sterk ijzerhou dend. Doordat we er veel chloor, aan moeten toevoegen gaat het water wat verkleuren en dat is alles. We zouden het bad b.v. ook blauw kunnen verven, maar dat doen we niet omdat het is omgeven door zandgebied. En dat schept in een helder bad ook bepaald geen frisse indruk." Het Bergbad blijft bestaan, ket is niet bang voor hevige concurrentie van het nieuwe bad dat volgend jaar ge reedkomt. „Natuurlijk zal het heus wel iets minder worden aanvankelijk, doch dat blyft niet. Ik ben ervan overtuigd dat er wel enkele veranderingen zullen worden aangebracht in ons bad om het nog aantrekkelijker te maken en dan zie ik echt geen beduidende terugslag", aldus tot slot John Vermeulen. AMERONGEN Ren- Toerclub „Amersfoort" heeft gisteravond op de Amerongse Berg weer een tijdklim ge houden, waarin fel werd gestreden. De resultaten van de renners waren als volgt: Amateurs: 1. Jan v. d. Beek 4,19; 2. Jan Sand- brink 4,22; 3. Ad v. d. Veer 4.43; 4. Maarten Middag 4,49; 5. Herman Hum mel 4,54; 6. Nol Wildeman 5,22. Adspiranten: 1. Dick v. d. Burgwal 4,42; Vink 4,51; 3. Cor Nijhoff 5,04; Brons 5,26. 2. Gert 4. John Nieuwelingen: 1. ^on Brons 4,23; 2. Jan Cozijnsen 4,32; 3. Evert Smit 4,43; 4. Wout v. Eede 4,45; 5. Jan Zwaagman 4,53; 6. Hennie Hendriksen 5,00; 7. Ronald de Beer 5,03. A-Jeugd: 1. Dick Termeer 5.21; 2. Paul v. d. Lustgraaf 5,56; 3. Hans Badenbroek 6,19. C-Jeugd: 1. Bernard Renes 7,20. VEENENDAAL Niet alleen re gen, sneeuw en storm zorgen er vaak voor dat sportwedstrijden moe ten worden afgelast, ook de zon kan organisatoren van bepaalde evene menten dwarszitten. Dat ondervond de KNVB afdeling Utrecht deze week. De bond had voor morgen de fina les van het zomeravondvoetbaltoer nooi in Zeist gepland, maar deze matches kunnen geen doorgang vin den omdat de velden totaal zijn uit gedroogd VEENENDAAL Het driejarig zoontje van de familie Van A. werd donder dagmorgen in de Hoofdstraat licht ge wond toen hij onverhoeds de weg over stak. De kleuter rukte zich los van de hand van zijn moeder om naar zijn vader toe te gaan die aan de overkant wachtte. Hij liep pardoes tegen de au to van de heer F. N. Z. uit Leeuwar den. Anders dan enige schaafwonden aan zijn linkerknie kon een ontboden arts niet constateren. VEENENDAAL Van 9 tot en met 13 september zullen 23 werknemers van Kogellagermaalschappij SKF in Vee nendaal aanwezig zijn bij de viering van het 50-jarig bestaan van de sport vereniging van de SKF-vestiging in Tu rijn. De Veenendalers komen in Italië uit in een voetbal- en tennistoernooi, waar in zij de strijd moeten aanbinden met teams uit Italië, Frankrijk, Duitsland en Zweden. Naast de sportieve evenementen heeft de jubilerende vereniging enkele folk loristische manifestaties en een con cert op het programma staan. De gas ten verblijven in hotels in Turijn. Alle sportwedstrijden worden gespeeld in Villar Perosa, een klein plaatsje m de bergen. Op 13 september wordt de jubileum viering besloten met een feestavond en een groot vuurwerk. VEENENDAAL Veenendaal's grootste wandelsportevenement de Wolmars wordt dit jaar voor de der tiende achtereenvolgende maal geor ganiseerd op zaterdag 30 augustus door de wandelsportverenigingen „S.K.F." en „Hollandia Tricot". Ge start kan worden voor 8, 12, 18 en 25 km. Traditie is zo langzamerhand ook geworden dat historicus en veldbioloog Adriaan P. de Kleuver het ontwerp' maakt voor de medaille die zal wor den uitgereikt aan iedereen die de tocht volbrengt. Ieder jaar ziet de ont werper zich geplaatst voor het pro bleem „Wat zal het dit jaar moeten worden" en ieder jaar geeft de historie en folklore van Veenendaal weer een aanknopingspunt. Dit jaar koos de heer De Kleuver het oude zegel van het Veenraadschap tot onderwerp. Eigenlijk zou het model gestaan moe ten hebben als gemeentewapen. Helaas ging het met het verdwijnen van het Veenraadschap voor de gemeente ver loren en vervult het aloude wapen slechts een bescheiden rolletje in het wapen van het Dijkschap Grebbedijk. Toch roept dat rustig zeilende turf- scheepje herinneringen op aan een groot verleden. Al in de vijftiende eeuw werd rond Veenendaal turf gemaakt. Voor het afvoeren op de Rijn werd van de heuvel Veenlo naar de Grebbe op last van bisschop David van Bourgon- dië in 1473 een kanaaltje gegraven, la ter naar hem Bisschop Davidsgrift ge noemd en als geheel tot de Eem bij Amersfoort Valleikanaal. Het eigenlijke stichtingsjaar van Veenendaal is dus 1473 en van het Veenraadschap 1563, toen Koning Phi lips II dit Kollegie van Veenraden in stalleerde. Het definitieve wapen van het uitvoerende college, voor zover het het Utrechtse gedeelte boven het buur schap Achterberg betrof, dat op de me daille voor 1969 staat afgebeeld werd ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon '(08385) 12244 op 20 februari 1816 door de Hoge Raad van Adel verstrekt. Op dezelfde dag ontving de nieuwe ge meente Veenendaal tot 1795 behoor de het Veenraadschap tot de Vrijheid van Rhenen als wapen een geweldig groot, volledig opgetuigd zeeschip met uiteraard een zich onder water bevin dend roer. De „kleuren" goud (geel) en azuur (blauw) bleven evenwel de zelfde. ELST Direct na de vakantie her vat Musketiers op maandag 11 augus tus de training voor senioren en jeugd spelers, ter voorbereiding van de nieuwe competitie, die reeds op zater dag 30 augustus van start gaat. De training van de senioren en junio ren start dit seizoen weer onder leiding van de heer Heikamp. De adspiranten- training zal verzorgd worden door de heren Hoefakker en Van de Berg. De pupillen zullen trainen onder leiding van de heren Quiwt en Schoeniman. Zowel de selectieploeg als de junio ren zullen zich behalve 's maandags avonds ook 's woendagsavonds op de competitie moeten voorbereiden. De vrygemaakt-gereformeerde „bestaan" dit jaar 25 jaar. Voor de synodaal-gcrcformeerde predikant ds. J. Overduin te Veenendaal is dit aan leiding geweest om een artikel te lanceren in het eveneens synodaal- gereformeerde Centraal Weekblad. Hoewel we ons kunnen voorstellen, dat er vooral onder de vrijgeinaakt-gereformeerden zullen z(jn, die zich afvragen waar ds. Overduin zich aan waagt, hebben wjj toch de vrijheid genomen om het een en ander uit diens artikel over te nemen. Wy hebben gemeend dit te mogen doen, temeer omdat ds. Overduin zich in dit stuk niet scherp opstelt tegenover de vrygemaakten, maar nuchter een aantal feiten constateert en overigens ook niet vergeet om de hand in eigen synodale boezem te steken. Het is binnen het vrijgemaakte kerkverband de laatste jaren geen botertje tot de boom. Wij zullen de lezer daarmee geen nieuws vertel len. Er zijn scheuringen die overal dwars doorheen lopen. Ds. Overduin is blij met de bro chure die de vrijgemaakt-gerefor- meerde predikant ds. J. Douma on der de titel „Herinnering en ver wachting" heeft geschreven. Hij noemt het zelfs een sympathiek ge schrift. Sympathiek, omdat de toon christelijk, ootmoedig, openhartig en mild is. Men voelt op elke bladzijde dat de schrijver zijn kerken harte lijk lief heeft, haar noden zwaar tilt en draagt. Ds. Overduin hoopt dat het geschrift zal bijdragen tot betere toestanden in de vrijgemaakte ker ken. Ds. Douma is het in zijn brochure niet eens met de vrees van ds. J. J. Buskes die na de dood van de vrij gemaakte voorman dr. K. Schilder in 1952 schreef: „Ik vrees dat na de dood van Schilder de kerken van Ar tikel 31 (zoals men ze toen betitelde) zullen ondergaan in onderlinge ver deeldheid". Ds. Overduin tekent daar bij aan: De vrees van Buskes was de verpakking van een voorspelling. Allerwegen zien wij het ontbindings proces. Ook waar de zaak nog bij elkaar wordt gehouden, ontbreekt menig maal de ware gemeenschap der hei ligen. omdat de polemieken zoveel hete hoofden en koude harten ma ken. Geen enkele kerk - van rooms- katholiek over Ned. hervormd, gere formeerd, chr. gereformeerd, vrijge maakt, tot verschillende vormen van gereformeerde gemeenten - heeft reden zich hoogmoedig op de borst te slaan. En leedvermaak is volgens ds. Overduin helemaal uit den boze. Iedere kerk heeft de handen vol aan eigen problemen, zorgen en schuld. Ds. Overduin kan begrijpen, dat velen, die de zenuwslopende Ds. J. OVERDUIN inventarisatie strijd binnen de vrijgemaakte ker ken aan den lijve ondervinden, ge neigd zijn dr. Buskes gelijk te ge ven. „Zo gaan wij aan onderlinge verdeeldheid ten onder." Ds. Overduin ziet dat nog niet zo gauw. Zolang men scheuringen, schorsingen, .afzettingen, overgangen naar andere kerken, ziet als noodza kelijke zuiveringen in het proces van de voortgaande reformatie, zal men juist elkaar sterken in het besef, dat men behoort tot de getrouwen des Heren, die zich niet laten afbrengen van de gehoorzaamheid van Gods Woord, de belijdenis en de kerkorde. Naar de mening van ds. Overduin is een zekere ruimte, noem het: speelruimte, leefruimte, denkruimte, noodzakelijk. De moeilijkheid is ech ter om de juiste grenzen te vinden. De vrijmaking heeft niet die ruimte geschapen, waarnaar men zo ver langde. Het gaat om het biddend zoeken naar de wettige ruimte en de wettige grenzen van de kerk. In de praktijk van het leven is dat niet zomaar met de duimstok aan te wijzen. Wél is het van belang, dat wij de lessen der kerkgeschiedenis ter harte nemen en elkaar wijzen op de onmisbare Heilige Geest, Die de band der liefde is en ons in alle waarheid wil leiden. En dan leren we elkaar te bewaren voor een te eng en een te ruim. Maar het zal altijd een zoeken en tasten blijven. In de reeds genoemde brochure wil ds. Douma zijn kerken een dienst bewijzen door te bemoedigen en te vermanen. De bemoediging be staat in de positieve dingen, die in de vrijgemaakte kerken te vinden zijn: ondanks innerlijke verdeeld heid, een toeneming van 't ledental, enthousiaste schooldagen, drie ly cea, twee kweekscholen, zestien mavo-scholen, zesenvijftig lagere scholen, een beschamende offer vaardigheid ten aanzien van de zen ding. een Nederlands Dagblad, acti viteiten op sociaal gebied enz. Dit neemt bij ds. Douma het verdriet niet weg omdat er zoveel verspild moet worden aan binnenkerkelijke strijd op allerlei kerkelijke vergade ringen. Ds. Douma houdt zijn kerken een ontdekkende spiegel voor, aldus ds. Overduin, die er de conclusie aan verbindt dat het voor elke kerk nut tig is om in deze spiegel te zien. Ds. Douma schreef: „Alle polemiek vraagt zelfverloochening. Onze scherpzinnigheid kan veel onthullen, maar de liefde vraagt om veel te bedekken. Het eerste imponeert de mensen, voor het tweede ontvangt men lof van God. Wie polemiseert, bezondigt zich licht en wie het veel doet struikelt menigmaal. Toeschou wers mogen bedenken, dat ook te genover de polemicus het woord waargemaakt moet worden: „Helpt gij, die geestelijk zijt, hem terecht in een geest van zachtmoedigheid, ziende op u zelf." Van harte wil ds. Overduin deze woorden onderschrijven. In deze weg hoopt ds. Duma op een herstel van de geslagen breuken in de vrij- gemaakt-gereformeerde kerken. En wie zal ontkennen, dat deze geeste lijke instelling een eerste vereiste is om - ondanks meningsverschillen - in de kerken in broederlijke liefde met elkaar te leven? Aan het slot van zijn artikel wijst ds. Overduin nog weer op de ruimte die men elkaar moet laten. Hij noemt daarbij verschillende vrijge maakte periodieken. Wat „Opbouw" de wettige ruimte noemt, noemt de „Reformatie" ontrouw aan de be lijdenis. Wat de Reformatie ver staat onder trouw aan belijdenis er vaart Opbouw menigmaal als ketter jacht op predikanten. En naar de mening van ds. Overduin is de „Wachter" nog principiëler dan de „Reformatie". Soortgelijke verschijnselen zijn te constateren in de synodaal-gerefor- meerde kerken, in de chr. gerefor meerde kerken, in de gereformeerde gemeenten, in de gereformeerde bond in de hervormde kerk. Dat is het benauwende, schrijft ds. Over duin. Men kan het erover eens zijn, dat wij geen fanatieke zeloten noch onverschilligen mogen zijn ten aan zien van de belijdenis, maar wan neer alle schakeringen in de gere formeerde gezindte hieraan concrete inhoud gaan geven, dan beschuldigt rechts links en links rechts en nog meer rechts gewoon rechts. Waar zijn de grenzen en wat is de ruimte van de kerk? is de vraag die ds. Overduin aan het eind stelt en hij geeft er zelf het antwoord op. „Zou het niet een zegen kunnen zijn wan neer wij niet elke we-ak inventarise ren de zaken waar we het niet over eens zijn. maar waar we het wel over eens zijn. Dan gaan we met elkaar weer be lijden, hetzelfde zeggen. Het kon weieens verrassender zijn dan we denken. Het kon wel eens zo over weldigend zijn dat de verschilpunten wat meer gerelativeerd worden en zó in deze positieve weg de Geest ons wijst op de noodzakelijke ruimte, die elke kerk moet hebben, wil zij zichzelf niet innerlijk verteren. Dan komt er ook ruimte, tijd, geld en energie vrij om positief de conse quenties van het Evangelie te bele ven tot opbouw van de kerk en tot heil van de wereld." Naar de mening van de heer G. T. Kooistra uit Friesland zijn de ge reformeerde kerken in Nederland sinds 21 september 1967 niet recht zinnig meer. Daarom gaat hij in au gustus a.s. de Evangelysk Griffor- meerde Tsjerke fan Fryslan stich ten. In een brochure gaat de heer Kooistra vooral in op wat hij ziet als vrijzinnigheid in de Gerefor meerde Kerken. Hij vermoedt, dat er geen honderd predikanten meer zijn, die niet vrijzinnig zijn. Bij de gemeenteleden is dat volgens de schrijver van de brochure anders. Het grootste deel van hen is niet vrijzinnig. Vooral de eenvoudigen zijn nog rechtzinnig. Zij zullen, zo als dat ook vroeger het geval is ge weest, de strijd voor de Bijbel moe ten aanbinden. En verder: „Het heeft mij altijd pijn gedaan, het evangelie te horen in een taal, die niet de mijne is. Als het nu toch nodig is, om een an dere kerk te vormen, geef de Frie zen dan gelegenheid, om in hun ei gen taal de boodschap van de Bij bel te vernemen." Aldus een be richt in „Centraal Weekblad". Het laatste heeft naar onze mening niets met welke vorm van zinnigheid dan ook te maken. Het bouwfonds van de gerefor meerde kerk te Amerongen is de 50.000 gulden gepasseerd. Dit moet alzo niet geschieden broeders, schrijft de kerkvoogdij van de Hervormde kerk deze week in het kerkblad. De vermaning geldt de gehele gemeente die in de maand juli heeft verzuimd de kerk mee te laten delen in de extra ontvangsten zoals vakantietoeslagen en winstde lingen. De opbrengst van de collec ten in de Hervormde kerk van Eist gedurende de maand juli lag twintig tot dertig procent lager. De gemeenteleden van de Her vormde kerk te Veenendaal moeten het deze week zonder kerkbode stel len. De kopij voor deze periodiek is namelijk verloren gegaan bij de brand in de zetterij van de firma Van Hardeveld, waar het kerkblad wordt gedrukt.

De Vallei | 1969 | | pagina 3