Rus veegde Roemenen de mantel uit Jvoor F LORT N moetU Uw slijt bij er zijn! K.Z.O. voor 1.4 miljard naar de A.K.U. Beslag op vermogen van Koning Saoed Winsten van Kon./Shell stegen met 12 pet. Over de grenzen Scherper Misschien levensvormen mogelijk op Mars hij de Spar is lekker EL FATAH-LEIDËR WORDTINGEHAALD WEER IN EUROPA Nieuwe rode top" voorgesteld Nixon zou „iets" „Maan-meisje in quarantaine losgelaten hebben Bestseller is 1 literaire grap j Rus enthousiast over oeeaan Fusie komt in september COED EERSTEHALFJAAR VOOR 1969 i West-Irian krijgt in 1971 autonomie Fatale droogte in Polen Kritiek op pre ken in itte Huis TOP „IETS" MEER DALEN MAMMOET UITGAVEN VLUCHT NAAR VRIJ HEID MISLUKTE VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 BOEKAREST In een duidelijke toespeling op het bezoek van president Nixon aan Boekarest, heeft de Russische communistische partij er voor ge waarschuwd. dat het Westen „de verraderlijke tactiek gebruikt van bruggen bouwen, om een wig te drijven tussen de socialistische (communistische) lan den". De tactiek, aldus de Sovjet partijsecretaris Konstantin Ratoesjef voor het con gres van de Roemeense communisten, maakt deel uit „van een wrede strijd" waarvan het doel is „de anti-socialistische krachten en contra-revolutionaire samenzweringen"' te steunen. De twee termen hebben betrekking op anti-communistische krachten en werden door de Sovjets verleden jaar gebruikt om hun militaire interventie in Tsjecho-Slowakije te rechtvaardigen. Katoesjef, die de leiding heeft van de Sovjet-delegatie op het congres, her haalde opnieuw de Sovjet-doctrine dat de communistische landen slechts be perkte soevereiniteit hebben. Dit in tegenstelling tot het Roemeen se standpunt, dat elk communistisch land soeverein is en onafhankelijk. De leider van de Roemeense communisti sche partij, Nikolai Ceausescoe herhaal de woensdag in een rede van vijf uur dit standpunt van zijn partij. Katoesjef zinspeelde niet op de re de van Ceausescoe. In de plaats daar van prees hij de verworvenheden van de Sovjet-partij. Hij juichte ook de mi litaire en economische samenwerking tussen communistische landen toe, als het beste middel om het „imperialis me" te bestrijden. Behalve een korte opmerking over de communistische successen in Vietnam, werd er door de afgevaardigden van de Roemeense par tij en die van 66 buitenlandse commu nistische partijen, niert voor hem ge applaudisseerd. Paul Niculesci-Mizil, de tweede man ln de Roemeense partij, weerlegde de rede van Katoesjef. Hij nam, in een re de die zich met binnenlandse aangele genheden bezighield, even tijd om te verklaren, dat het marxisme een le vende wetenschap is ert niet in een dwangbuis gestoken moet worden. „Elk volk en zijn partij heeft een recht te beslissen over de eigen weg naar socialisme," aldus Niculescu-Mi- zil. Katoesjef had een cadeau meege bracht uit Moskou. Een bronzen stand beeld van 1,25 meter hoog van Lenin van de Sovjet partij aan de Roemeense par tij. Konstantin Katoesjef, is donderdag uit de middagzitting weggelopen toen «en boodschap van de Chinese commu nistische partij werd voorgelezen. Daarin werd Roemenië succes toege wenst, bij „de verdediging van zijn nationale onafhankelijkheid en het socia lisme." De verklaring kan worden be schouwd als een aanval op de Russi sche communisten die het recht op vol ledige onafhankelijkheid van commu nistische landen betwisten. Katoesjef keerde terug tot de verga dering toen de volgende boodschap van de communistische partij van Laos werd voorgelezen. Het Italiaanse politburo-lid Gian Car lo Pajetta heeft donderdag op het con gres een nieuwe topconferentie van communistische partijen bepleit, als ge volg op de wereldconferentie die in juni te Moskou is gehouden. Er is een „nieuw communistisch internationa lisme" noodzakelijk, verklaarde hij on der donderend applaus. De Roemeense partijleider Ceauses coe beeft de Russische leiders Breznjef en Kosygin uitgenodigd op 23 augustus ^\\\\\\\V\\\\\\VYV\\\\\\\\\\\\\\\\\YV\\\\\V\\\\\\\\V NEW YORK Een ingewikkel- t de literaire falsificatie is woensdag aan het licht gebracht door de ont- f hulling, dat een bijzonder goed lo- pende roman Naked came the 0 stranger" (de vreemdeling kwam naakt) niet door een persoon ge- schreven is, maar door 25. De f vijfentwintigvan wie vijf vrou- J wen, hadden met elkaar afgespro- kan een verschrikkelijk" boek te schrijven. g Het idee was afkomstig van Mike g 2 McGrady, een cursiefjes schrijver van het dagblad ,,Newsday"dat in Long Island uitkomt. McGrady wist 24 collega's voor zijn plan te win- nen. Zij verzonnen de naam Pe- nelope Ashe" voor de auteur van het boek. Niemand heeft het plan doorge-% Z had, zelfs niet de gezaghebbende Nem Ynrk Times Book Review. 4 g New York Times Book Review. Daar werd het boek kort bespro- ken: ,,ln de categorie erotische fantasie, zouden we dit boek een c 2 willen geven". Naked came the strangergaat g over seks in de NewYorkse voor- steden. Er zijn reeds 20.000 g exemplaren van de gebonden edi- tie a 5,95 dollar verkocht sinds de roman 3 augustus in de winkel kwam. De rechten voor de pocketuitga- zomer van 1966 in drie weken ge- schreven, aldus onthulde McGrady. f Wie aan het plan meedeed moest een hoofdstuk schrijven. ,.Wij ont- vingen van iedereen een hoofdstuk, vertelde McGrady. De meeste wa- t ren slecht genoeg geschreven en g konden zo worden opgenomen. Ze moesten heel commercieel en sexy zijn. De stijl die het publiek ver- wacht. g 2 ,,Een paar hoofdstukken waren g te goed, die moesten terug om her- zien te worden". 2 naar Roemenië te komen om de feesten ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van het communisme in dat land bij te wonen. Ceausescoe heeft de Russische leiders voorgesteld, bij die gelegenheid het nieuwe Roemeens-Russische vriend- schaps- en samenwerkingsverdrag te ondertekenen. De Russen lieten in hun verklaring toch nog een deur open voor Roeme nië. Voortbordurend op een verdere in tegratie in het Warschaupact zegt de verklaring, dat een dergelijke integra tie zich moeten voltrekken „binnen de principes van het internationaal socia lisme, van de vrije wil en van de staatssoevereiniteit". Het eerste punt is ook in Boekarest het voornaamste onderwerp van ge sprek geweest. Hoewel Ceausescoe te gen Katoesjef zou hebben gezegd, dat al het nieuws over het bezoek van Nixon in de kranten te vinden was, me nen waarnemers, dat Nixon tegen Ceausescoe „iets concreets" inzake de kwestic-Vietnam heeft gezegd. Wel ingelichte kringen spreken over een „vredelievend gebaar ten opzichte van Hanoi" om zodoende meer haast te zet ten achter het vredesgesprek in Parijs. Deze kringen wijzen er dan op dat op het partijcongres de delegaties van Noord-Vietnam en de Vietcong aanwe zig zijn, een bewijs dat Hanoi niet ver bolgen is over het feit dat de Roemenen een officieel bezoek' hebben toegestaan aan de chef van het Witte Huis. In zijn berichtgeving van het Roe meense partijcongres maakte de Prav- da geen melding van Ceasescoe's indi recte kritiek op de anti-Chinese houding van de Sovjet-Unie tijdens de commu nistische wereldconferentie van juni j.l., noch van de veroordeling van de voor malige partijleiders Gheorghioe-Dej wegens de zuiveringsprocessen die on der diens bewind zijn gehouden. SAN ÜIEGO, (Californië) Twee Russische geleerden die 55 dagen lang op zee zijn geweest mt een Amerikaan se expeditie ter bestudering van de Stille Oceaan, hebben verklaard, ervan overtuigd te zijn dat de vondsten van hun expeditie belangrijker voor de mens zijn dan de maanmonsters die de Apollo-ll-astronauten hebben mee gebracht. „Als ik kapitalist was, zou ik geen moment aarzelen om mijn laatste cent op de oceaan te zetten", zo verklaarde de zeegeoloog dr. Alexander Lisitzin, lid van de academie van wetenschap pen van Moskou, enthousiast. Hij keert volgende week met zijn collega dr. Va- lery Krasjeninnikef terug naar Rus land, met vier grote kisten vol mon sters van de oceaan. Tijdens de expeditie zijn tussen Ho- noloeloe en het eiland Goeam boringen verricht die rotsen en sedimentair ge steente hebben opgeleverd met daar in micro-organismen in volmaakte staat van conservering. Deze kunnen volgens dr. Krasjeninnikef een zeer belangrijk inzicht verschaffen in het geboortepro ces van de aarde. Aangezien uit de vondsten van de Amerikaansemaan wan delaars kennelijk slechts valt te con cluderen dat op de maan geen leven be staat, achten de Russen de vondsten van hun Oceaanexpeditie van meer be lang voor de mens dan de maanmon sters. Besmet met maanstof mag de 24- jarige Heather Owens zitten lezen in het quarantaine centrum in Houston. Juffrouw Owens, die analiste is, kwam in contact met het buitenaardse goed je,-toen een vacuümslang scheurde. ADVERTENTIE ARNHEM Voor de gigantische fusie-operatie tussen de Algemene Kunst zijde Unie en het concern Koninklijke Zout-Organon. kunnen vijf aandelen van de laatste worden verwisseld in zes stukken A.K.U. Het betekent, dat de K.Z.O. voor ongeveer 1.4 miljard gulden opgaat in de A.K.U. De aandelen van beide concerns hebben een nominale waarde van f 20,—. De raden van bestuur van beide groepen zijn thans zover met hun on derzoek gevorderd, dat de omwisselings verhouding kon worden bekendgemaakt. Voor het uitvoeren van de fusie zal de AKU ook haar naam wijzigen. Bij de vaststelling van de ruilverhou ding hebben dc bedrijfsbesturen zich enerzijds sterk laten leiden door de ver houding van de beurskoersen, vooraf gaande aan de mededeling van 11 juli. Toen maakten de directies voor het eerst melding van de fusie-onderhande lingen. Anderzijds hebben zij ook rekening BEIROET Koning Feisal van Sa- oedi-Arabië heeft beslag gelegd op het gehele, onschatbar grote vermogen van zijn op 23 februari j.l. in Athene overleden broer, oud-koning Saoed. Fei sal heeft in 1964 zijn broer afgezet. Dit is donderdag bericht door het week blad „As-Sayyad" in Beiroet. De vier zonen van de overleden Ara bische monarch kunnen derhalve de erfenis niet in ontvangst nemen. Van deze zoons zijn er drie weer naar Sa- oedi-Arabië teruggekeerd, alleen prins Khalid woont nog in het buitenland. Volgens het Libanese blad, zou van Beiroet uit een verzegelde kist met al le documenten en andere bewijsstukken over de omvang van het vermogen van Saoed per vliegtuig naar de Saoedi-Ara- bische residentie Riad zijn overge bracht, waar hij namens koning Fei sal in ontvangst is genomen. Yaser Arafat, een van de belangrijkste woordvoer ders van de El Fatah beweging wordt met gejuich I begroet bij zijn komst naar de Vijfde Palestijnse Stu- I dentenconferentie in Amman in Jordanië. I)EN HAAG Dc maatschappijen van dc Koninklijke/Shell Groep hebben in het eerste halfjaar 1969 een nettowinst behaald van 186,7 miljoen pond sterling. Dit is 12 pet. meer dan in dezelfde periode van vorig jaar, toen 166,7 miljoen pond werd verdiend. L\\V\\\\\\\V\\\\W\TO\\\\\\\\W\\\\\\\\W\\«TOW Het resultaat werd bereikt na aftrek van aanvullende afschrijvingen van der tien miljoen pond. In de eerste helft van 1968 was dat vijftien miljoen. Het nettoresultaat over het tweede kwartaal 89,2 miljoen pond lag 10 pet. boven dat van hetzelfde tijdvak van vorig jaar (81.1 miljoen). In het twee de kwartaal werd zes miljoen pond voor aanvullende afschrijvingen gereser veerd tegen zeven miljoen in dezelfde periode van 1968. In alle sectoren van het olie- aard gas en chemisch bedrijf van de groep lag de activiteit op een aanzienlijk hoger peil dan een jaar geleden. In het tweede kwartaal werden 8,6 pet. meer rume olie en olieprodukten verkocht dan vorig jaar in dat tijdvak. De totale verkoopopbrengst nam met 5,ë pet. toe. In de Verenigde Staten stegen de be drijfskosten door de inflatie. Dit leid de tot enigszins hogere prijzen voor autobenzine. In Europa waren de verkochte hoe veelheden olieprodukten groter dan aan het begin van het jaar werd verwacht. Qe prijzen waren echter lager. In Engeland namen de verkochte hoe veelheden minder toe dan op het Euro pese vasteland, terwijl het prijsver- loop in het eerste halfjaar een dalende tendens te zien gaf, die zich tot nu toe heeft voortgezet. De verkoopop brengst van chemische produkten was 14 pet. hoger dan in het eerste half jaar van 1968. Vier mammoettankers zijn in het eer ste halfjaar voor de groep in de vaart gebracht. Eind juni maakten negentien schepen in de tweehonderdduizend tons- klasse deel uit van de groepsvloot, ver- gelecen met zeven een jaar eerder. De Koninklijke/Shell boekte het eerste half jaareen omzet van 2.870,8 miljoen pond ca. 25 miljard gulden.) of 7,7 pet. meer dan in het 'eerste halfjaar 1968. De kapitaaluitgaven van de groep na men in het eerste halfjaar (vergeleken met dezelfde periode van 1968 toe van 228 miljoen tot 257 miljoen pond, in het tweede kwartaal van 121 miljoen tot 133 miljoen. De kasmiddelen en kortlo pende beleggingen beliepen 30 juni 641,6 (v.j. 646,8 miljoen), de leningen op lange termijn 638,8 (579,7) miljoen. De produktie van ruwe olie nam toe met ca. 12 pet. Er werd bijna 5 pet. meer verwerkt en bijna 22 pet. meer aardgas verkocht (118 miljoen kubieke meter per dag.) ADVERTENTIE O BRUSSEL Siemens gaat in Lan- klaar (Belgisch-Limburg) een fabriek bouwen waar 2400 mannen en vrouwen aan de slag kunnen. Lanklaar ligt juist tegenover Born in het Nederland se Limburg. Prins Khalid zou hebben getracht bij een bank in Nederland zijn aandeel in het tegoed van zijn vader te krijgen. De bank zou dit hebben geweigerd en zich daarbij hebben beroepen op de orders van de regering van Saoedi-Ara- bië. Volgens de laatste wil van koning Saoed, zou een bedrag van ongeveer 580 miljoen gulden in contanten onder de vier zoons gelijkelijk worden verdeeld. Ook de onroerende goederen van Sa oed zijn volgens „As-Sayyad" in be slag genomen. Twee vertrouwelingen van Saoed die met de regering van de nalatenschap bezig waren, zouden in Saoedi-Arabië zijn gearresteerd, en de in hun bezit zijnde documenten hebben moetep afstaan. Een deel van het omvangrijke auto park, allemaal luxe-limousines, van het Saoedische hof is onlangs in Beiroet on der de hamer gekomen. DJAKARTA De Indonesische Mi nister van Binnenlandse Zaken, gene- raal-majoor Amir Machmud, heeft gis teren verklaard dat in 1971 aan West- Irian volledige autonomie zal worden gegeven. De minister legde de verklaring af in de wetgevende vergadering van het gebied. Met de voorbereiding van de autonomie zal volgende maand wprden begonnen. Minister Machmud maakte verder be kend, dat de Indonesische regering bij na 270 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor de ontwikkeling van West- Irian in de belasting jaren 1969 en 1970. 1970. Minister Adam Malik (Buitenlandse Zaken) verklaarde dat zijn Amerikaan se ambtsgenoot William P. Rogers zich ingenomen had verklaard met de uit slag van de volksuitspraak, op grond waarvan West-Irian deel zal blijven uit maken van de Indonesische republiek. Malik had op Bali een informele bespre king met Rogers. WARSCHAU Polen wordt geteis terd door een der droogste perioden sinds 1951, aldus werd donderdag in Warschau bekendgemaakt. Sinds 9 ju li is er geen regen meer gevallen en de temperaturen hebben de afgelopen we ken voortdurend rond de 30 graden Cel sius geschommeld. In 1951 hield de droogte 80 dagen aan. Op ongeveer de helft der Poolse ri vieren is de scheepvaart gestremd ten gevolge van de lage waterstand. In Wroclaw is het water gerantsoe neerd en komt er slechts op bepaalde uren van de dag water uit de kranen. In juli zijn 2800 bosbranden uitgebro ken. Ondanks de droogte wordt een goede oogst verwacht, hoewel waarschijnlijk het record van verleden jaar niet zal worden gebroken. Er kunnen tengevol ge van de droogte echter moeilijkheden komen met de aardappelen en suiker bieten. Voor donderdagavond en vrijdag wer den verspreide regenbuitjes verwacht. KÖNIGSHOFEN De Beierse staatspolitie heeft bekendgemaakt, dat een Oostduitse militair heden getracht heeft naar het Westen te ontkomen. Toen hij reeds 12 meter op Westduits grondgebied was, vuurden zijn collega's 20 schoten op hem af. De man stortte neer, Vermoedelijk ernstig aan de nek en elders getroffen. Voordat de West duitsers konden ingrijpen, sleepten de Oostduitsers de gewonde weer terug op hun gebied. Even later verscheen daar een ziekenwagen waarin de man werd gedragen, toen reed de wagen heen. De Westduitsers hebben mondeling wegens het schenden van hun grondge bied geprotesteerd. In de buurt van Coburg heeft zich ook een grensincident afgespeeld. Een jonge vrouw trachtte naar het Westen te ontkomen maar zij werd door de Oostduitse grenswacht beschoten en ge raakt, in een van haar schouders. Toen werd zij opgehaald in een militair voer tuig en weggevoerd. Zij moet tussen de 20 en 25 jaar oud geweest zijn, zo te zien. gehouden met de winsten per aandeel, de winstverwachtingen en de intrinsie ke waarden, zo delen zij thans mee. In de week van 18 augustus publice ren beide vennootschappen hun resulta ten over het eerste halfjaar van 1969. Begin september verschijnt het officiële fusiebericht. NEW YORK Een vooraanstaande protestantse theoloog in Amerika, P. W. Reinhold Riebuhr, heeft president Nixon er van beschuldigd, dat hij hel beginsel de scheiding van kerk en staat ondergraaft, door de zondagsdiensten die sinds enige maanden in het Witte Huis worden gehouden. De 77-jarige theoloog schrijft in het weekblad „Christianity and crisis", dat het staathoofd „door een merkwaardige mengeling van onschuld en arglist" een conformerende religie heeft ingesteld. Als voorbeeld noemt hij 'n passage uit 'n preek, die tijdens een van de diensten in het Witte Huis is uitgesproken: „De vinger Gods heeft Richard Milhous Ni xon aangewezen, door hem de visie en de wijsheid te geven, om de wereld en de beschaving te redden". Volgens dr. Niebuhr hebben de vroe gere leiders van Amerika een nationa le godsdienst verboden, omdat zij wis ten dat „een combinatie van religieuze heiligheid en politieke macht, een kop pig mengsel vormt voor een conserva tisme van de status quo". Tot dusver heeft Nixon tien zondagsdiensten ge- houdën waarvoor vertegenwoordigers van de katholieke, protestantse, Joodse en andere geloofsgemeenschappen wor den uitgenodigd. Dr. Niebuhr beschuldigde de prési dent er ook van dat hij semi-officiële steun geeft aan de evangelist Billy Gra ham, een persoonlijke vriend van het staatshoofd, die als eerste een zondags dienst in het Witte Huis leidde. De theoloog vraagt zich af, of ook wijlen dr. Martin Luther King, in aanmerking zou zijn gekomen voor een preek bij Nixon. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. a B ex u t c <v «J y £.2 60 d> C' Amsterdam onbew. 24 0 De Bilt mist 24 0 Deelen mist 24 0 Eelde mist 23 0 Eindhoven onbew. 24 0 Den Helder onbew. 22 0 Rotterdam onbew. 24 0 Twente mist 23 0 Vlissingen onbew. 23 0 Zuid-Limburg mist 25 0 Aberdeen zw. bew. 15 0 Athene onbew. 31 0 Barcelona onbew. 28 0 Belgrado licht bew. 29 0 Berlijn onbew. 25 0 Bordeaux mist 35 0 Brussel onbew. 24 0 Frankfort onbew. 26 0 Genève half bew. 30 0 Grenoble zw. bew. 30 0 Helsinki onbew. 24 0 Innsbruck zw. bew. 29 0.5 Kopenhagen licht bew. 24 0 Lissabon licht bew. 31 0 Locarno licht bew. 29 0 Londen mist 25 0 Luxemburg onbew. 26 Madrid licht bew. 37 0 Malaga onbew. 30 0 Mallorca licht bew. 33 0 München onbew 26 0 Nice zw. bew. 29 0 Oslo onbew. 30 0 Parijs onbew. 28 0 Rome zw. bew. 30 0 Stockholm licht bew. 31 0 Wenen regen 27 4 Zürich half bew. 28 0 |n politieke kringen in Israël wordt gevreesd dat de oorlogshandelingen aan de oostelijke grens niet Jordanië zich zullen gaan uitbreiden. Niet di rect een nieuwe oorlog, wel fellere gevechten. Naar aanleiding van de zware bombar dementen van woensdag werd door een niet nader genoemd prominent politicus gezegd „dat het heel erg was". „Het Arabische Legioen heeft er aan deelgenomen en dat heeft in zes we ken niets van zich laten merken". De voornaamste gevechtsactiviteit van de laatste weken wordt toegeschre ven aan leden van de El Fatah en andere guerrilla-organisaties. Het feit dat men gelooft dat de oorlog in intensiviteit zal toenemen wordt ook ontleend aan berichten dat zich in de afgelopen paar weken tal van malen Syrische en Iraakse troepen verplaatsingen hebben voorgedaan. Volgens de laatste berichten in de Israë lische pers zouden er thans in Jorda nië, Syrische en Iraakse troepen staan ter totale sterkte van 50.000 man. En volgens berichten uit Cairo en andere Arabische hoofdsteden zou dc Egyptische president Abd'al Nas- KONING HOESSEIN moed der w'anhoop ser, Syrië, Jordanië en Irak hebben verzocht, om meer actief te worden op het Israëlische oostelijke front, op dat de Israëli's geschut terug trekken uit de Kanaal-Zone. Israëlische politieke waarnemers is het ook opgevallen, dat koning Hoes sein van Jordanië minder gematigd is gaan optreden de laatste tijd. In recente toespraken heeft de koning gezegd, dat de pogingen van de Gro te Vier om tot een regeling in het Midden-Oosten te komen, tot nu toe niets hebben opgeleverd en dat hij als de enige weg die nog open stond, die was van „verdere actie, opbouw, en samenwerking in strijd en opoffe ring, totdat de overwinning is be reikt". Men maakt zich te Tel Aviv wel zorg over de verandering van de houding van Hoessein. Deze heeft onlangs ook gezegd, dat de luchtverdediging van zijn land spoedig voltooid zal zijn, en dat Jordanië dan „gesloten zal zijn voor vliegende vreemdelingen". Hoes sein was tot nu toe gematigder dan zijn Arabische „collega's en is blijk baar gedwongen scherper op te tre den. TAe laatste tyd, onder meer jl. woens- dag, hebben Israëlische vliegtuigen diverse aanvalsvluchten uitgevoerd zonder daarbij op tegenstand in de lucht te stuiten. Maar hier kon wel eens een eind aan gaan komen. Naar schatting hebben Israëls tegenstan ders in het Oosten Jordanië, Syrië en Irak thans de beschikking over ongeveer 380 vliegtuigen, voor een groot deel door de Sovjet-Unie gele verde Migs die voornamelijk deel uit maken van de Syrische en de Iraak se luchtmachten. De Jordaanse luchtmacht bestaat in de eerste plaats uit jagers van Britse en Amerikaanse makelij, waaronder Hunter en Starfighters. Op de grond beschikken de vijanden van Israël over ongeveer 1.000 ge vechtswagens en tamelijk veel artil lerie, waaronder lange-afstandsge- schut. Het Jordaanse leger is uitgerust met Patton-tanks, terwijl de strijdkrach ten van Syrië en Irak beschikken over Sovjet-gevechtswapens van het type T-54 en T-55. Israël vreest geen openlijke strijd. Wel de afmattende guerrilla, die misschien scherper wordt. PASADENA (Californië) De ont dekking van sporen die er op zouden kunnen wyzen dat er zeer kleine vor- irlcn van leven zijn in de nabijheid van de rand van de zuidpoolkap van Mars, werd meegedeeld door een geleerde. Dr. George C. Pimentel, scheikundi ge van de universiteit van Califor nië, zei, dat de instrumenten aan boord van de Mariner-7 bewijzen hebben ont dekt van methaan en ammoniak twee essentiële elementen van leven ter wijl de satelliet maandag de planeet van dichtbij passeerde. „Als deze elementen werkelijk daar zijn", aldus verklaarde hij tijdens een persconferentie, „kunnen wij niet ont komen aan het feit dat zij van bio logische oorsprong zijn". Dit is het eerste bericht van organi sche substanties van de Mariners-6 en -7. In tegenstelling tot bevindingen van andere experimentatoren die zeiden dat de zuidpoolkap van hard kooldioxy- de bestaat, zegt Pimentel, dat zijn in strumenten aantonen dat de kap uit ijs bestaat met een wolk bevroren par tikels er boven. Hij zei, dat deze wolk alle micro-or ganismen in het gebied van de pool kap beschermt tegen dodelijke zonne straling. Pimentel was een van ver schillende geleerden die de weten schappelijke bevindingen van de Mari ner-7 bespreken in' het laboratorium voor straal voortstuwing. De geleerde dr. Charles Hord van de universiteit van Colorado heeft uit- de gegevens van de ultraviolette spectro meter van de Mariner-7 opgemaakt, dat de ultraviolette zonnestralen op de poolkap sterk genoeg zijn om alle aardse vormen van leven te vernieti gen. De Franse geleerde prof. Jacques Ruffie heeft, in een artikel in het dag blad „Le Monde" verklaard, dat, zo er leven bestaat op andere planeten, dit mogelijk in de vorm van mierachtige insekten zal zijn. Amerika wil in 1971 twee Mariner- sonden in een parkeerbaan om Mars brengen, die drie maanden lang gege vens over de rode planeet moeten ver zamelen. In 1973 wil men twee onbe mande sonden van het type „Viking" een zachte landing op Mars laten uit voeren. Zij moeten grondmonsters van Mars analiseren en de gegevens naar de aarde seinen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6