Veenendaals dagblad Buiten Minimumloon voor Amerikanen Van 731/2 tot bijna 64 cent gedaald Voedseltekorten in T sjeeho-Slowakije Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei F 50.000 voor omstreden Rubens Viet-Cong verwoestte ziekenhuis DE GAULLE'S POLITIEK THANS VERLATEN Geen navolging verwacht Meisje in lift doodgedrukt Hot-liiie tussen Washington en Bonn Man gegrepen die na dodelijke botsing doorreed GISCARD GEHEIM Vlug rovertje mm MIJ. GENEESKUNST INog geen behoefte aan wetswijziging abortus Beter sociaal stelsel in V.S CERMK RUSSEN MET DE SCHULDIGE) PROF. QUERIDO NEEMT VOORTIJDIG ONTSLAG SLUITING WERKSPOOR IN UTRECHT GAAT DOOR Zomers weekend ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410 2569. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adit».), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 9 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I85 COMPLETE VERRASSING PARIJS Frankrijk heelt de franc gedevalueerd met 12^4 procent. Dit betekent dat de officiële prijs van de Franse franc van circa 73V4 cent is teruggebracht tot circa 64 cent. Het Franse kabinet heeft dit besluit gisteravond na een spoedzitting bekend gemaakt. Daarmee zorgde het voor een complete verrassing. De directe gevolgen voor Nederland van de Franse devaluatie zijn: 0 Franse produkten die in Neder land worden ingevoerd, zullen goedkoper worden: 0 Nederlandse produkten die naar Frankrijk worden uitgevoerd, zul len moeilijker kunnen concurreren; 0 Voor de Nederlandse toerist die naar Frankrijk gaat, wordt het goedkoper. Hij krijgt voor zijn Neder lands geld meer Franse francs. De beslissing van het Franse kabinet komt 4Vi maand na het aftreden van president de Gaulle, die steeds wars was van een devaluatie. De Grenswisselkantoren in ons land hebben onmiddellijk hun koersen van vreemd geld aan de -nieuwe situatie aangepast. Bij een thans officiële prijs van circa 64 gulden (voorheen 73,50 gul den) per honderd Franse francs, reke nen zij 62 gulden. De koersen van de andere geldsoorten van de Europese Ge meenschap hebben de Grenswisselkan toren met vijf procent verlaagd, met uitzondering van de Westduitse mark. In de door de minister van Finan ciën. Giscard d'Estaing afgelegde ver klaring wordt nog meegedeeld, dat het deviezentoezicht gehandhaafd zal blij- van totdat er een einde zal zijn geko men aan de internationale monetaire onzekerheden, terwijl voorts de kre dietbeperking gehandhaafd blijft. De; minister wees er voorts nog op, dat Frankrijk in de tweed helft van 1968 per maand gemiddeld 500 miljoen dol lar aan deviezen heeft verloren en on geveer 200 miljoen dollar per maand in de eerste helft van dit jaar. Giscard d'Estaing zei, dat Frankrijk dit jaar zijn reserves zo snel verloor dat, als niet opgetreden werd, de reser ves min de buitenlandse schulden „ge lijk gestaan zouden hebben met nul", voor het einde van het jaar. De devaluatie kwam als een volko men verrassing. Het geheim werd goed bewaard. De regering koos een vrijdag in au gustus om het bekend te maken, om dat dan een groot aantal Franse finan ciers en markthandelaars met vakantie Is en de banken tijdens het weekeinde tot maandag gesloten zijn. Giscard d'Estaing onthulde, dat de beslissing tot devaluatie op 16 juli ge- 5 Dij het kijken naar een paar soor- ten van onze muizen hebben j we meteen begrependat ze door J het wegvallen van de dag- en nacht- j roofvogels behoudens een minus- j cuul restant min of meer de j wind in de zeilen hebben. Altoos j 5 zijn er echter hele populaties zwaar j j geteisterd door langdurige regens j 5 of door een andere welkome epide- i mie, door eksters en het kraaien- volk. Eigenlijk voelen de kleine paria's zich nooit veilig en het is S op vele plaatsen de behendige fa- natieke wezel die hen kort houdt. j In de omgeving van ons oude huis J had hij alles, wat zijn hartje be- J geerde: een rauwe begroeide wal mét ontelbare schuilhoeken in ver- weerde stompen en windworpen, 0 voormalige konijneholen, molle- 5 nesten, onderaardse corridors, een j gezellig rommelig houtschuurtje en j een min of meer ongeregelde kleine heemstede, een beetje chaotisch met hooiklamp, keuenkot, kippen- j hok en veel bric-a-brac dus on- 5 getelde mogelijkheden; daarbij een 5 tafeltje-welbereid, dat ruimschoots J voorziet in de behoeften van een J half dozijn kleintjes, dat in de loop van april het levenslicht aan- S schouwt op een verborgen plek, waar zelfs de oude geroutineerde l'wildmeester geen weet van heeft. In de zin der Jachtwet behoort de wezel tot het schadelijke wild, doch in deze buurt staat geen mens hem naar het leven en zolang hij niet achter de jonge kuikens heenzit, doet hij er trouwens geen mens kwaad. Integendeel bevrijden deze kwieke rovertjes, die zó slank zijn, dat zij door de muizentunneltjes heen kunnen, de omgeving van een teveel aan deze schadelijke kna- gers. Daar willen We naderhand nog eens naar kijken. 9 augustus 1969 A. B. WIGMAN nomen werd. „Vanaf dat ogenblik tot vanavond wisten slechts acht personen in Frankrijk ervan", zei hij. Premier Jacques Delmas, die voor afging aan Giscard d'Estaing in zijn toespraak voor de tv zei, dat de maat regel noodzakelijk werd, omdat de frank een deel van zijn waarde verloren heeft op de buitenlandse markten en dat de bank van Frankrijk niet langer in staat was de oude pariteit te verdedi gen. De frank werd voor het laatst in de cember 1958 gedevalueerd tot een pari teit van 4.937 tegen de dollar. Verleden jaar november sprak presi dent De Gaulle op het laatste ogenblik zijn veto uit over een devaluatie van de frank, die genomen zou moeten wor den in overeenstemming met de ande re leden van de „club van tien". DEN* HAAG Minister Witte veen ver klaarde vanuit zijn vakantieverblijf zeer verrast tc zijn door de Franse devaluatie op dit ogenblik. In tegen stelling tol de gevolgde lijn van het afgelopen jaar, aldus de Nederlandse minister van Financiën, geeft men er in Frankrijk nu blijkbaar de voorkeur aan om tc devalueren boven voortzet ting van de deflatiepolitiek, die nood zakelijk was om de Franse betalings balans in evenwicht te houden. Minis ter W'itteveen had overigens wel de indruk, dat het evenwicht in de Fran se betalingsbalans zich dank zq de de valuatie zal herstellen. Minister W'itteveen verwachtte van de Franse devaluatie géén repercussies voor andere valuta. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, David M. Kennedy, heeft be vestigd, dat de devaluatie van de Franse frank geen invloed zal heb ben op de positie van de dollar. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Financiën heeft mee gedeeld, dat hij geen commentaar op de Franse devaluatie had. Hij kon alleen mededelen dat er geen sprake van was dat Engeland Frankrijk in de devaluatie zou volgen. Een woord voerder voor de Londense Kamer van Koophandel heeft gezegd, dat de de-, valuatie het de Britse exporteurs moei lijker zal maken, met name op de markten in het Midden-Oosten en Oost-Europa. De Britse export naar Frankrijk zelf zal volgens hem minder te lijden hebben, omdat 48 procent daarvan bestaat uit kapitaalgoederen, die min der gevoelig voor devaluaties zijn dan consumptiegoederen. In financiële kringen in Brussel ge looft men dat de Franse regering door de monetaire gevolgen van de mei-opstand tot devaluatie is gedwon gen. De Westduitse minister van Finan ciën, Franz-Josef Strauss, heeft de Franse devaluatie omschreven als een rechtvaardiging van het West duitse besluit, niet te revalueren. Hij zei dat nu een van de voornaamste wanverhoudingen van een valuta te genover de D-Mark is verdwenen. In Amsterdam wijst men er op, dat het voor de Bondsrepubliek moeilijk zal worden niet te revalueren, vooral nu men daar over een tegenwaarde van 3 miljard dollar beschikt. Het was de verwachting, dat Duitsland ze ker niet voor de verkiezingen van sep tember tot revaluatie zou overgaan. Wat Nederland zal doen, gaat afhan gen van de Duitse reactie en een zeer wel mogelijke Engelse devalu atie. Er wordt in Amsterdam nog wel op gewezen, dat de devaluatie in Frankrijk (met het niet geringe per centage van 12,5 pet) daar tot for se verschuivingen in de prijzen zal leiden, omdat de devaluatie uiteraard invloed zal hebben op import en ex portprijzen. LONDEN Op 28 juli is een 9-jarig meisje in een lilt in een Londens hotel doodgedrukt tussen de lift en de schacht. Uit het onderzoek is thans ge bleken, dat het veiligheidssysteem van de lift onklaar was gemaakt, doordat iemand er een stukje karton van vijf centimeter lang tussen had gestoken. Dit was misschien door iemand van het hotel gedaan, om de lift te kunnen la ten werken terwijl de binnenste deur openstond, maar verder was hiervan niets bekend. Het betrof hier de tweede maal in zes weken tijds dat iemand in Londen was verongelukt, doordat de veiligheid van een lift met opzet buiten werkir^g was gesteld, vermoedelijk niet uit misdadig opzet, maar als gevolg van gemakzucht en/of vergeetachtigheid. mmm DEN HAAG Vijftigduizend gulden bracht het aan Rubens toegeschreven schilderij op, dat gisteren bij veiling houder Dick Leek in Den Haag on der de hamer kwam. Koper werd de directeur van de Rotter damse kunsthandel Koch, de heer A. F. D. Hartman, die ook het doek voor anonieme opdrachtgever in bezit kree Toen het doek werd geveild riep me vrouw De Visser, de vrouw van de eigenaar: „De waarde is aanvechtbaar, wie het koopt heeft een ontzaggelijke strop." Mevrouw De Visser vertelde aan om standers dat haar man en diens broer en zuster de eigenaren waren van het doek waren en dat het schilderij „bui ten medeweten van de eigenaren op de veiling werd aangeboden." Zij zouden het schilderij hebben ge ërfd- van de vader van de heer De Visser. Deze had het doek in 1935 ont dekt op de zolder van een huis dat hij inclusief inventaris had gekocht. Volgens mevrouw De Visser heeft de familie het schilderij aanvankelijk wil len verkopen, wat niet gelukt zou zijn. Het is toen via een van de drie eigenaars in Sittard bij kunsthandel Danielse terecht gekomen, die zou zien of het doek kon worden ver kocht. Deze kunsthandel zou het doek meegegeven hebben aan een relatie. Volgens mevrouw De Visser zou dit de heer Van Boven uit het Brabantse Oeffeit zijn. De heer Van Boven zou op zijn beurt trachten het schilderij te verkopen, maar niet dan na over leg met de familie De Visser, aldus mevr. De Visser. Nadien had de fa milie De Visser niets meer van de heer Van Boven vernomen. Vorige week vernam de familie dat het doek „Madonna met kind" in Den Haag zou worden geveild. De familie De Visser heeft de Haagse recherche ervan op de hoogte gesteld, dat zich volgens haar onregelmatig heden hebben voorgedaan bij de doorverkoop van het doek. De recher che is gistermiddag bij de veiling niet opgetreden. Er zijn immers geen bewijzen aangevoerd. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangeschre ven over de richtlijnen voor medische indicaties voor abortus provocatus. Het hoofdbestuur is er zich van be wust dat door een betere preventie het abortusvraagstuk in omvang wellicht kan worden verkleind, maar niettemin als reële problematiek blijft bestaan. „Indien nu aan de hand van talrijke adviezen en commentaren het hoofdbe stuur tracht tot het bepalen van een standpunt te komen, dan kan dit stand punt slechts zijn dat het van bovenaf opstellen van stringente richtlijnen over de indicaties tot medische abortus op dit ogenblik bij de huidige verscheiden heid van meningen niet verantwoord is te achten. Niet alleen in ons land. doch ook internationaal, is de strijd hiervoor kennelijk nog niet rijp", aldus het hoofdbestuur. WASHINGTON President Nixon heeft een aantal verbeteringen in de sociale voorzieningen ten behoeve van arme Amerikanen bekendgemaakt. Een ervan is dat een gezin een minimum-jaarinkomen van 1.600 dollar (bjjna 6.000 gulden) wordt gegarandeerd. Wanneer het Congres het program goedkeurt, kan het eind 1971 of begin '72 in werking treden, zo verklaarde de president vandaag in een televisietoespraak. De nieuwe bepalingen verlangen van een ondersteunde, dat hij passende ar beid aanvaardt of dat hij zich aan om scholing onderwerpt. Het nieuwe pro gram is er op gericht mensen van de ondersteuningslijst naar de loonlijst over te hevelen, aldus Nixon. Het program voorziet voorts in toe lagen voor de zogenoemde „werkende armen", waarmee wordt bedoeld de genen die met hun arbeidsinkomsten niet de minimum-grens van 1.600 dol lar bereiken. De hervormingen zullen het huidige aantal sociaal ondersteun de Amerikanen, ongeveer 10 min., met 12.4 min. doen toenemen. Nixon zei dat het huidige systeem van sociale welzijnszorg een kolossaal fiasco is, zowel van de noden van de armen alsvan de drastisch groeiende last op de belastingbetaler uit gezien. De president schatte de kosten van zijn nieuwe „gezinsbijstandprogram" waar in onder meer wordt voorzien in kinder verzorgingstehuizen voor werkende mo- ders en beroepsopleidingen voor 'onge schoolden, gedurende het eerste jaar op ongeveer 4 miljard dollar (14.62 miljard gulden). Deze komen bovenop het be drag dat naar schatting thans aan so ciale welzijnszorg wordt uitgegeven: 4.2 miljard dollar. Het nieuwe plan zal, zo zei Nixon, in het begin meer financiële offers vragen dan het huidige stelsel, maar op de lange duur worden deze minder, waarna zij zich financieel moe ten kunnen redden. Een van de hulp middelen daarbij zal een met elektro nische breinen uitgerust centraal ar beidsbureau zijn. kan worden toegeschreven. „Het aantal Russische troepen over treft niet het aantal toeristen in Tsje- cho-Sloawkije en de omzet in levens middelenzaken is slechts anderhalf pet. voor de Russische troepen", zo zei hij. De geruchten over de voedseltekor ten waren volgens Cernik bedoeld om de huidige politieke toestand te ver slechteren. Deze zomer kampt Tsjecho-Slowakije met tekorten aan eieren, vlees, lucifers, fruit, groenten, mineraalwater en zelfs bier, het nationale produkt bij uitstek. Evenals andere Tsjecho-Slowaakse fun- tionarissen waarschuwde Cernik in het interview dat de regering zal optreden tegen anti-Russische en anti-communis tische elementen. Tegenover de beweringen van critici dat het bewind alleen maar het mili taire en het politie-apparaat versterkt, bracht hij in, dat ook de andere orga nen van het staatsbestuur versterkt worden. „Op het ogenblik is onze ge meenschap zeer gevoelig. Onze belang rijkste taak ligt in het treffen van zeer scherpe maatregelen ter handhaving van rust en orde". Voorts zal alles in het werk worden gesteld om de betrek kingen te normaliseren met de Sovjet- Unie en de vier andere landen van het Pact van Warschau, die vorig jaar met troepen Tsjecho-Slowakije zijn binnen gevallen. Cernik werd geïnterviewd door Jan Zelenka, een voormalige aanhanger van de afgezette president Antonin Novotny. Hij werd donderdag benoemd tot di recteur van dè Tsjecho-Slowaakse tele visie. Het vraaggesprek viel samen met een reeks oproepen en waarschuwingen van vakbondszijde, door het parlement en leiders van organisaties om de rust te bewaren op de eerste „verjaardag" van de inval. „Als wij spreken van or de en discipline, bedoelen wij met name het in acht nemen van die legale nor men die nu in Tsjecho-Slowakije gel den", zei Cernik. De bevolking van Praag werd in al le kranten gewaarschuwd. Het presi- A WASHINGTON Zoals aangekon digd in het na de besprekingen tussen president Nixon en kanselier Kicslnger uitgegeven communiqué, zal een nieuwe „rode lqn" worden aangelegd tussen Washington en Bonn. De officiële woord voerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zei dat de lqn waarschqnlqk binnen een maand in bedrqf zal worden gesteld. Evenals die tussen Washington en Moskou en Washington en Londen zal er een telex-telefoon-verbinding zqn waarop een rechtstreeks contact kan worden gemaakt tussen de Amerikaanse en Westduitse hoofdsteden. De Westduitse bondskanselier, Kurt Georg Kiesinger heeft in de nationale persclub van Washington gezegd, dat zijn regering het van essentieel belang acht, dat de Verenigde Staten deelne men a&n een Europese veiligheidsconfe rentie, zoals door de Oosteuropese lan den is voorgesteld. Ook zei hij, dat zijn regering bereid is de diplomatieke be trekkingen te hervatten met de commu nistische landen in Oost-Europa, zoals reeds geschied is met Zuid-Slavië en Roemenië. West-Duitsland is volgens hem bereid de mogelijkheden te onder zoeken om tot een regeling met Polen te komen, nog voor een vredesverdrag met dat land wordt gesloten. CAM RANH DAY Zuid-Vietnam) Patiënten van het Amerikaanse 6e veldhospitaal bij een ravage die 'er aan hun ziekenzalen overbleef na een aanval van Viet Cong commando's. Twee Amerikanen werden gedood en 57 gewond toen de commando's door de gebouwen renden, terwijl ze her en der springladingen neerwierpen. DEVALUATIE FRANSE FRANC i PRAAG Premier Oldrich Cernik van Tsjecho-Slowakije heeft berichten te gengesproken, dat het heersende tekort aan voedsel in het land wordt veroor zaakt door de Russische bezettingstroepen. In een vraaggesprek voor de Tsjecho- slowaakse televisie zei Cernik, dat dit tekort in geen enkel geval aan de Russen dium van het parlementaire nationale front schreef „discipline is op dit mo ment in het bijzonder de enige ware manifestatie van patriottisme. MAASTRICHT Wegens een vlucht misdrijf heeft de Maastrichtse politie gisteravond procesverbaal opgemaakt tegen de woonwagenbewoner B. uit Maastricht. De man reed gistermiddag met zijn wagen in op de tienjarige G. Antes, die achter het Geusel-stadion te Maastricht plotseling de weg overstak. Het jongetje overleed ter plaatse. De bestuurder van de wagen ging er vandoor maar de po litie wist hem op te sporen. Bij zijn aanhouding bleek dat de man geen rij bewijs bezat en dat zijn wagen gedeel telijk gedemonteerd op een snel geïm proviseerde schroothoop in het woon wagenkamp had gesmeten. Aan d© auto. waarvan de motor nog warm was kleefden haren en bloed. AMSTERDAM Prof. dr. A. Queri- do (68), hoogleraar in de sociale ge neeskunde aan de universiteit van Am sterdam heeft twee jaar voor het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van begin volgend jaar ont slag gevraagd omdat hij vindt dat de ontwikkeling aan de universiteit de verkeerde kant opgaat. De zijns inziens te ver doorgevoerde inspraak is niet in het belang van de universiteit en zowel het onderwijs als het onderzoek zullen vastlopen. Ook acht prof. Querido het mogelijk dat hij niet meer in staat is de moderne ontwikkeling te volgen. UTRECHT Na drie vergaderingen met de ondernemingsraad en een aan tal besprekingen met de vakbonden in de afgelopen drie dagen, heeft de direc tie van Werkspoor-Utrecht NV gister middag besloten, het voornemen om de activiteiten van de produktgroep staal constructies in de loop van volgend jaar te beëindigen, uit te voeren. Een voortzetting van deze afdeling zou aanzienlijke verliezen veroorzaken, ter wijl alternatieven die zijn bestudeerd geen redelijke oplossing bleken te bie den. Met de vakbonden zal in de komende weken worden gesproken over de socia le consequenties van de sluiting. Vast, staat, dat ruim 100 van de 270 in of voor de afdeling staalconstructies wer kende personeelsleden binnen Werk spoor herplaatst kunnen worden. .Voor de overigen zoekt men naar vacatures bij zusterondernemingen in het VMF- concern en bij andere bedrijven in Utrecht. I I Van onze weer kundige medewerker) 5 De luchtdrukverdeling is nog 5 steeds uitermate gunstig. Een ho- 5 5 gedrukgebied van Scandinavië over 5 5 orize omgeving tot België geeft de mogelijkheid van zomers weer ge- 5 5 durende het hele weekeinde. De zon 5 houdt vol en het zal op de meeste y plaatsen droog blijven. Pas zondag- 5 middag of -avond wordt de kans op 5 een lokale or weersbui groter in ver- band met het doordringen van een S koufront uit het Oostzeegebied. We J verwachten vandaag en morgen in Gelderland maximumtemperaturen tussen 26 en 29 graden. 5 Morgen: Zon op: 05.15, onder: 20.14. Maan op: 01.34, onder: 19.34. 5 j In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen iij één pro- gramma.Tijden: 10.00 -11.30 - 13.00 14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1