„Bestaan van Werkspoor hangt af van N.S.-order" Flessehals verdwijnt uit Rijksweg 12 Fransen gaan door met kernproeven 1 ■n Trm n ANZUS-landen zijn bezorgd over Laos „Centrum-linkse politiek wordt voortgezet" eiber JEUGD VROLIJKTE NIEUWBOUW OP Westinghouse heeft plannen in Nederland Kort geding over levering van bladen aan leesportefeuilles Alleen afzet op binnen landse markt Jeu^dij» viertal reed auto klem en beroofde inzittenden Dcfregger blijft ambt uitoef enen Goede toekomst Nederlandse ijzer en staalindustrie Arrestaties in bvrie Mail aan nier verwond bi] beroving Districtsbestuurder Metaalbond-N.V.V. pessimistisch over Utrechtse vestiging N.S. MAAKT VESTIGING LN DE RANDSTAD AANTREKKELIJKER lSucleaire afschrik-macht HAVEN VOOR SOVJET- VISSERSVLOOT OP CAN ARISCHE EIL. IVVV: „vrije verkiezingen in Tsj.-Slowaki je" GEVLUCHTE PATIËNT STICHTTE BRAND China niet irriteren" TSJECHISCH DIPLO MAAT LOOPT OVER Filosoof Adorno overleden VERPLICHTINGEN VONNISSEN IN SAIGON Premier Rumor: SPOORWEGEN GAAN 200 KOLENBAKKEN OMBOUWEN TOT CONTAINERS ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 JSL. .SfcSö&U-'? iï: w£:' UTRECHT „Als de order voor rollend materieel van de Nederlandse Spoor wegen dit najaar niet afkomt, hangt het voortbestaan van heel Werkspoor- Utrecht aan een zijden draad". Dit zei het hoofd van het district Utrecht van de Metaalbedrijfsbond - NVV, de heer J. Meynikman, gistermiddag op een persconferentie, die was belegd naar aanleiding van de voorgenomen sluiting \an de afdeling Staalconstructies van Werkspoor-Utrecht. Op deze afdeling werken 220 mensen, maar op de afdeling Rollend Materieel werkt de helft van de 2200 man personeel van het bedrijf. Als behalve de staal constructies ook de wagonbouw wegvalt, aldus de heer Meynikman. moet drie kwart van Werkspoor-Utrecht worden afgeschreven. Werkspoor-Utrecht, de enige Neder landse wagonfabriek, is voor zijn af zet uitsluitend afhankelijk van de bin nenlandse markt. Op de buitenlandse markt kan het bedrijf niet concurre ren. omdat landen als Duitsland en Frankrijk hun eigen producenten van rollend materieel een bepaalde steun geven, waardoor deze in enkele geval len zelfs beneden de kostprijs kunnen aanbieden. Indien de Nederlandse Spoorwegen hun ambitieuze plan „Spoor naar '75" willen realiseren, is daarvoor een be langrijke financiële steun van de over heid (volgens de heer Meynikman hon derden miljoenen guldens) nodig. De heer Meynikman zei, dal het, als het bestaan van de enige Nederlandse wa gonfabriek afhangt van NS-orders, al leen maar reëel zou zijn als de over heid aan die steun de voorwaarde ver bindt, dat Werkspoor althans een deel van de orders krijgt, zeker als de prij zen van dit bedrijf op ongeveer hetzelf de niveau liggen als die van de buiten landse fabrieken. De bedragen die Werkspoor vraagt zijn volgens de heer Meynikman reëel. N.S. heeft op het ogenblik een order van tien treinstellen lopen bij Talbot in Aken. Werkspoor is bezig met een serie van 33 treinstellen, waarvan de laatste vóbr eind mei 1970 moeten zijn afgeleverd. De heer Meynikman is niet optimis tisch gestemd over de toekomst van de 170 werknemers van de afdeling Staal constructies van Werkspoor, die bij een sluiting van deze afdeling niet bij het bedrijf kunnen worden herplaatst. In de eerste plaats ontbreekt, volgens hem. binnen het 28.000 werknemers tellende YMF-concern een gecoördineerd per soneelsbeleid. zodat moeilijk valt na te gaan in welke andere VMF-onderne- ming eventueel vacatures zijn. die door de mensen van Werkspoor kunnen wor den vervuld, terwijl bovendien bij ver schillende van deze ondernemingen ook reorganisaties aan de gang zijn. Officieel is nog niet tot sluiting van de afdeling Staalconstructies besloten, maar volgens de heer Meynikman is dat een farce. De ANMB-bestuurder begrijpt niet, waarom de directeur van het arbeids bureau in Utrecht zich zo optimistisch heeft uitgelaten over de herplaatsings kansen, terwijl nog geen lijst is gepu bliceerd met de functies en leeftijden van de betrokken werknemers. De 100 werknemers, die wel in dienst van Werkspoor kunnen blijven, zijn handarbeiders, die inderdaad ook el ders direct ander werk zouden kunnen krijgen, maar de overige 170 zijn over het algemeen beambten met een ver moedelijk niet zo „aantrekkelijke" leef tijd. De heer Meynikman herinnerde eraan, dat verschillende oudere perso neelsleden, die in 1966 en 1968 bij Werk spoor zijn ontslagen, nu nog werkloos AMSTERDAM De Franse dochter van Westinghouse Electric Internatio nal Company (WEICO), Westinghouse Electrics S.A. heeft, een dochtermaat schappij opgericht in Nederland. Het doel van de vennootschap is de ontwik keling van de Amerikaanse groep van Westinghouse op het gebied van de zwa re elektronische industrie in Europa te bevorderen. Als president van de nieu we „dochter", is aangewezen Louis Ar- mand. Armand is o.m. lid van de Aca démie Frangaise en ere-president van de Franse Spoorwegen (SNCF). WEICO is de devisie, waarin alle belangen die Westinghouse Electric Corp. (WECO) buiten de V.S. bezit, zijn gebundeld. WEICO heeft in Europa 14 maatschap pijen onder haar beheer, waarvan zes in Zwitserland, twee in Italië, twee in West-Duitsland en vier in Frankrijk. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben besloten een zogenaam de „mobiliteitspremie" in te stellen, om de bereidheid naar de randstad te verhuizen te bevorderen. De premie be draagt f 2500 voor gehuwde en f 1250 voor ongehuwde personeelsleden. Op het ogenblik gaat het om rangeer ders, stationsassistenten en technische onderhoudsmensen. De premie geldt dus niet voor alle vacatures. Het instel len van de premie is een gevolg van het feit, dat de Spoorwegen er wegens de arbeidskrapte in de Randstad niet in zijn geslaagd de normale uitstroming van personeel in de vermelde groepen op te vangen door nieuw personeel. Men hoopt door middel van de nieuwe premie de meest dringende vacatures voor mensen buiten de Randstad aan trekkelijker te maken. zijn. In de provincie Utrecht waren in 1962 circa 24.100 mensen werkzaam in de metaalindustrie. In 1966 waren dat er maar 500 meer, terwijl lande lijk de stijging zes procent was. In de stad Utrecht daalde het aantal me taalbewerkers in die vier jaar zelfs van 13.000 tot 11.500. PROTEST In een gistermiddag uitgegeven com muniqué hebben de gekozen onderne mingsraadsleden van Werkspoor N.V. in Ut/echt gezegd met klem te blijven protesteren tegen de sluiting van de af deling Staalconstructies. „De discussie, die volgde na de be kendmaking door de directie van de voorgenomen sluiting van de „Staco", heeft er niet toe geleid, dat de onderne mingsraad overtuigd is vaji de nood zaak van de sluiting van deze produk- tiegroep", zo werd meegedeeld. De ondernemingsraadsleden handha ven hun kritiek met betrekking tot de late voorlichting, die zij hebben gekre gen en „waardoor zij voor een voldon gen feit zijn geplaatst". Volgens de ver klaring van de ondernemingsraadsle den, is de basis van vertrouwen geweld aangedaan. „Afhankelijk van de oplos singen, die voor de betrokkenen zullen worden gevonden, zal de mate van her nieuwing van het vertrouwen mogelijk zijn", aldus het communiqué van de gekozen ondernemingsraadsleden. AMSTERDAM Vier jeugdige Ha genaars worden ervan verdacht gister nacht op de Osdorperweg in Amster dam-West met hun auto een Flngelsc wagen tot tweemaal toe te hebben klemgereden en de zes inzittenden on der bedreiging met loden staven en fietskettingen te hebben gedwongen uit te stappen. De Hagenaars, die hun slachtoffers 's avonds, in het Amsterdamse jeugd centrum Paradiso zouden hebben ont moet. namen hen, aldus de verklaring van de 22-jarige Amerikaan, die de Engelse wagen bestuurde, verdovende middelen af. Ook moest een van hen zijn zakken leeghalen en stond een an der aan de afpersers f 25,- af. Nadat de Engelse wagen was door gereden werd hij opnieuw tot stoppen gedwongen en eisten de overvallers meer geld. Toen de inzittenden, onder wie ook een 22-jarige Nederlander, dit weigerden, werd de achterruit van de auto ingeslagen. Op de nadering van andere auto's nam het viertal de vlucht. Zij werden nog dezelfde nacht in Den Haag aan gehouden en zijn inmiddels voor ver hoor naar Amsterdam overgebracht. De verdachten zijn de automonteur K. R. S. H. (18), de elektriciën C. S. (18), R. van der K. (18). zonder beroep en de bijrijder ,T. B. (16). De politie kwam hen op het spoor door het ken teken van hun auto, dat door een van de overvallenen was genoteerd. In het kader van de kindervakan tie activiteit, heeft de jeugd in Amsterdam-Osdorp een poging ge daan de troosteloze nieuwbouvbwijk met eigen kunstwerken op te vro lijken. ROME Het Vaticaan heeft een be richt van eeft Italiaans persbureau te gengesproken, als zou de Congregatie van de Bisschoppen de omstreden hulp bisschop van München, mgr. Matthias Defregger, hebben gevraagd zijn ambt tijdelijk niet uit te oefenen. Het r.-k. persbureau Asca had u!t München ge meld, dat dit verzoek o.a. inhield, dat de hulpbisschop althans voorlopig geen wijdingen zou verrichten. Het Vaticaan liet daarop weten, dat er bij de ge noemde congregatie van een dergelijk verzoek niets bekend was. De bascule- brug over de Gouwe bij Wad- dinxveen zal binnen enkele jaren wor den vervangen door een aquaduct. Dat is een gevolg van de moder nisering die rijksweg 12 tus sen Den Haag en het kruispunt Oudenrijn zal ondergaan. Vanaf de Gouwe tot aan het Oudenrijn circuit zal de weg binnen enkele jaren worden voorzien van tweemaal drie rijstroken. Nu is dat twee maal twee rijstroken. IJARIJS Frankrijk zal in de zomer van het volgend jaar een nieuwe reeks proeven met waterstofbommen verrichten in de Stille Oceaan, zo is gisteren bekendgemaakt. Het besluit om met die proeven door te gaan, ondanks de beperkingen in de defensiebegroting \;oor 1970, onderstreept Frankrijks vast beslotenheid zich te concentreren op de ontwikkeling van zijn nucleaire af schrik-macht, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Pa rijs. Hij raamde de kosten van de nieuwe serie proeven op circa 220 mil joen gulden. Frankrijk bracht zijn eerste water stofbom - van twee megaton - op 24 augustus vorig jaar tot ontploffing in MADRID Een Russische vissers vloot, bestaande uit ongeveer 200 sche pen, zal waarschijnlijk een nieuwe ha ven krijgen op de Canarische eilanden. Volgens persberichten, die dit gisteren in Madrid bekendmaakten, zijn de con tracten tussen de Russische en Spaan se autoriteiten reeds getekend. De ha ven, die vorig jaar november gereed kwam (aanlegkosten 14.300.000) en die nog niet officieel in gebruik is ge steld, zal door de Russische vloot wor den gebruikt voor het innemen van voorraden, het opslaan van een groot gedeelte van de vangst en het uitvoeren van reparaties. De president van de Russische vloot, Isnaili Babaev, heeft onlangs enkele dagen op de Canarische eilanden door gebracht. In de Atlantische Oceaan bij de Canarische eilanden vissen regel matig vloten van vele landen, omdat er zich een van de rijkste visbanken ter wereld bevindt. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS 1 de Moeroera-archipel, 12.00 km ten zui den van Tahiti. Het beproefde een an dere, minder krachtige op 8 septem ber. Deze proeven ontlokten protesten aan Australië, Nieuw-Zeeland. Japan en Zuidamerikaanse landen, die radio actieve neerslag vreesden. De Fransen gaven steeds als commentaar, dat hun proeven „schoon" waren. GESCHRAPT De nieuwe serie kernproeven zou oor spronkelijk reeds dit jaar zijn gehóu den, maar werd geschrapt in het ka der van dè bezuinigingsmaatregelen die volgden op de monetaire crisis van no vember. Volgens welingelichte kringen zal het defensiebudget in 1970 vier pro cent van het bruto nationaal produkt uitmaken tegen 4,02 procent dit jaar. Deze vermindering betekent, dat be sparingen zullen moeten worden gedaan op de uitgaven voor conventionele doel einden. De verwachte besnoeiingen in orders voor militaire uitrusting zouden kunnen leiden tot vermindering van de werkgelegenheid. President Pompidou zei vorige maand op een persconferen tie, dat bij de defensie-uitgaven voor rang moet worden vereend aan de nucleaire sector. BRUSSEL Het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IWV) heeft zich gisteren uitgespro ken voor het houden van vrije verkie zingen in Tsjecho-Slowakije onder toe zicht van de Verenigde Naties. Het in Brussel gevestigde vakverbond deed dit in een boodschap aan de Tsjechoslo- waakse arbeiders ter gelegenheid van het feit, dat bijna een jaar geleden Russische en andere Oosteuropese troe pen Tsjecho-Slowakije bezetten. „De 21-ste augustus is tot een sym bool van onverhulde tirannie en onder drukking geworden", aldus de bood schap. Het IVW pleit daarin ook voor vrijheid van vakvereniging in Tsjecho- Slowakije en voor de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit dat land. WAGENBORGEN Een felle brand heeft donderdagavond de grote land- bouwschuur van de landbouwer W. Rumpf te Wagenborgen volkomen ver woest. In de schuur bevond zich een aantal landbouwwerktuigen, en grote hoeveelheden hooi, stro en gedorst graan. De schade bedraagt vele tiendui zenden gulden. De brand, zo is uit een onderzoek van de politie gebleken, werd aange stoken door een 13-jarige psychisch ge stoorde jongen, patiënt in een psychi atrische inrichting te Bronswijk, die aan de aandacht van het verplegend personeel was ontsnapt. DEN HAAG Uitgedrukt in pro- duktiemogelijkheden zullen de voor naamste ijzer- en staalindustrieën van de Europese gemeenschap in de jaren 1968-1972 groeien in een tempo van gemiddeld 15 procent, maar de Neder landse en Luxemburgse ijzer- en staal industrie zullen een uitzondering vor men, daar de eerste ver boven en de tweede ver beneden dit gemiddelde zal blijven. Aldus wordt gerapporteerd na een onderzoek, dat in januari jl. door de Commissie van de Europese gemeen schappen is ingesteld bij de onder de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vallende ondernemingen en dat ging over de verrichte en nog te ver richten investeringen en het effect daarvan op de produktiemogelijkheden. Eerder was opgemerkt, dat de inves teringsuitgaven van de ijzer- en staal industrie der gemeenschap vanaf 1968 een aanmerkelijke stijging ten opzichte van het voorgaande jaar te zien gaf. De ramingen voor 1969 wijzen volgens het onderzoek op een aanzienlijke stij ging, welke zich in de loop der ko mende jaren nog verder zou kunnen ontwikkelen, wanneer de ondernemin gen hun plannen voor de bouw van twee geïntegreerde fabrieken aan de kust van de gemeenschap ten uitvoer leggen. Zelfs wanneer men deze plan nen buiten beschouwing laat, zullen de aangekondigde produktiemogelijkheden van de gemeenschap vermoedelijk stij gen van 114,8 miljoen ton staal in 1908 tot 132,2 miljoen ton in 1972, hetgeen overeen zou komen met een stijging van in totaal 15 procent ofwel gemid deld 3,6 pet. per jaar. 55 (CANBERRA De regeringen van Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde A Staten hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de slechter wordende toe stand in Laos. Zij deden dit In een communiqué na afloop van een ministerscon ferentie van één dag in Canberra van de ANZUS-organisatie. De drie landen betreurden voorts wat z{) noemmden de onwil van Noord-Viet- nam zich te houden aan de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962. In dit ver band noemden zij de aanvallen in Laos en het gebruikmaken van Laotiaans ge bied voor acties tegen Zuid-Vietnam. Met instemming maakten zij gewag van vorderingen bij recent overleg met Singapore en Maleisië voor steun aan de defensie van deze twee landen. De ministers van Buitenlandse Za ken Rogers (Amerika), Freeth (Austra lië) en de Nieuwzeelandse premier Ho- lyoke spraken zich verder uit voor voor lichting van de pognigen tot een ge sprek met Peking te komen. tn dit verband verklaarde minister Rogers later op een bijeenkomst van de nationale persclub in Canberra, dat China duidelijk te lang buiten de we reldzaken is gebleven en dat dit een van de redenen is, waarom Amerika probeert contacten met Peking tc leg gen. Hij herinnerde eraan, dat Was hington zijn politiek ten aanzien van het verstrekken van paspoorten voor reizen naar China heeft verzacht. „Ons doel li alles uit de weg te ruimen, dat irriterend zou kunnen zijn en het Chi nese volk te herinneren aan de histo rische vriendschap die wij continentaal China toedragen". Overigens moest de minister toegeven, dat dit Amerikaan se streven tot dusver geen enkele po sitieve weerklank heeft gevonden. Hij kondigde aan dat er binnenkort een nieuwe poging zal worden gedaan om de dialoog met Peking hetzij in BEIROET De aan de Tsjecho-Slo- waakse ambassade in Libanon verbon den diplomaat Frantisek August, heeft met zijn gezin een toevlucht gezocht in de Amerikaanse vertegenwoordiging in Beiroet, zo meent het Libanese blad „Al Bayrak" te weten. August die beschouwd wordt als een aanhanger van de in ongenade geval len partijleider Dubcek, wordt naar werd bekendgemaakt, sinds bijna twee weken vermist. Hij maakte sinds juli 1966 deel uit van de staf van de Tsje- cho-Slowaakse ambassade in Beiroet. Deze ambassade heeft de Libanese autoriteiten om hulp gevraagd bij het opsporen van de diplomaat. Volgens de Libanese overheid is August althans niet onder zijn eigen naam uit het land vertrokken. FRANKFORT Theodor VV. Ador no, een van de toonaangevende Duitse filosofen en sociologen, is in Zwitser land op 65-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Adorno was op va kantie in Zwitserland. Hij overleed in, een ziekenhuis in Brigg. waarin hij was opgenomen. Adorno die zich veel heeft bezigge houden met de filosofie van de muziek, wordt beschouwd als een der geestelij ke vaders van „nieuw links". In 1933 heeft hij een leerschool aanvaard in Oxford. In 1938 ging hij naar de Ver enigde Staten waar hij tot 1941 in New York werkte. Adorno was de zoon van een .Joodse koopman. Adorno heeft Thomas Mann adviezen gegeven bij het schrijven van de roman „Dr. Faustus". Een van Adorno's bekendste werken is „Versuch über Wagner". Hij gaat hierin de betrekkingen na tussen het oeuvre van Wagner en de ideologie van Hitier. o w BEIROET Twee rechtse Libanese bladen hebben woensdag gemeld, dat er in Syrië talrijke arrestaties zijn ver richt in verband met een samenzwe ring tegen het bewind in Damascus. De reeks aanhoudingen zou twee da gen geleden zijn begonnen, in het bij zonder onder de aanhangers van een socialistische leider. Akram Al-Hoerani, die als balling in Libanon verblijft, en onder leden van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina". De lei der van laatstgenoemde organisatie, dr. George Habasj, heeft in Syrië gevan gen gezeten, totdat hij vorig jaar kans zag het land te verlaten. Aanleiding tolde arrestaties zou de aanhouding zijn geweest van de voormalige Syri sche stafchef generaal majoor Soewei- dani. die vorige week in hechtenis werd genomen, toen hij op een reis van Bagdad naar Cairo het vliegveld van Damascus aandeed. Warschau, hetzij elders weer op gang te brengen. Rogers gaf Australië en Nieuw-Zee land de verzekering, dat Amerika zich strikt zal houden aan zijn verplichtin gen in het raam van de Zuidoost-Azia tische-Verdragsorganisatie (ZOAVO) en de ANZUS. In antwoord op een vraag zei hij echter, dat het laatstgenoemde verdrag niet automantisch de Australi sche en NieuWzeelnadse troepen in Ma leisië en Singapore beschermt. Over de ze kwestie zal nog door de betrokken regeringen moeten worden beraad slaagd. Naar van Amerikaanse zijde in Can berra wordt vernomen, onderzoeken de V.S. de moeglijkheden die Sydney als vlootbasis biedt, als eventuele vervan ging van Singaopre. Minister Rogers zei dat Amerika graag wil weten, wat Moskou precies verstaat onder een nieuw systeem voor collectieve veilig heid in Azië. Volgens hem wil de Sov jet-Unie duidelijk China „intomen". De Aziatische landen zouden niet enthou siast zijn over het Russische plan. Ove rigens noemde Rogers een Russisch voorstel, dat beoogt met niet-communis- tische staten samen te werken tegen een ander communistisch land, een interessante politieke kwestie. SAIGON In Saigon zijn gisteren drie Zuidvietnamezen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, omdat zij zouden hebben deelgenomen aan aan slagen op premier Tran Van I-Ioeong en op generaal Ngoejen Van Kiem, lid van het militaire kabinet van presi dent Thieu. Eerstgenoemde aanslag op 1 februari j.l. Twee van de in totaal 25 verdachten kregen elk 20 jaar dwangarbeid en drie resp. 15, 10 en 7 jaar. 16 anderen wer den veroordeeld tot straffen variërend van 5 jaar dwangarbeid tot een jaar gevangenis. De laatste verdachte, een vrouw, was al eerder om gezondheids redenen op vrije voeten gesteld. ROME De door de Christen-demo craten gevormde Italiaanse minder heidsregering onder leiding van pre mier Mariano Rumor zal de politiek van de in juli afgetreden centrum-linkse coalitie voortzetten. Dit heeft Rumor gisteren in een regeringsverklaring in het parlement meegedeeld. Als belangrijkste taken van het nieu we kabinet noemde hij universitaire hervormingen, belastinghervorming, aanvaarding van nieuwe regelingen voor de werknemers en goedkeuring van een financieringswet voor de in voering van autonome gebieden. Ru- mor beloofde dat het kabinet zal aftre den, zodra er een nieuwe coalitie kan worden gevormd. Hiernaar zal met de hoogste voorrang worden gestreefd. De regering zal krachtig optreden te gen eventuele nieuwe gewelddadighe den in de komende herfst, wanneer Ita lië mogelijk opnieuw een golf van so ciale onrust te wachten staat. Italië, al dus Rumor, blijft trouw aan Europa en de N oord a tl an t ische Verdragsorganisa- tie. Rumor beloofde verder, dat hij krach tig zal streven naar toelatingi van Groot-Brittannië tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Hoewel hij niet optimistisch was, zag hij in de ontwik kelingen van de afgelopen maanden een „positieve evolutie", ook al ver keert deze slechts in een beginstadium. De Italiaanse premier zei nog, dat het nieuwe kabinet een snellere ont wikkeling in de richting van economi sche integratie en een douane-unie van de Europese Economische Gemeen schap voorstaat. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen heeft dezer dagen materiaal be steld voor de ombouw van 200 kolen bakken tot containerwagens. Het proto type van de wagen is onlangs aan een serie stootproeven onderworpen, waar van de resultaten gunstig zijn uitge vallen. De hoofdwerkplaats Amersfoort zal 100 wagens ombouwen, de Nederlandse industrie zorgt voor de rest. De hele serie moet medio 1970 omgebouwd en in dienst zijn. Men hoopt dan het tekort aan containerwagens te hebben opge heven. De wagen bestaat uit een onderstel en een verschuifbaar raamwerk, waar op de container wordt geplaatst. In verband met de hogere snelheid van de goederentreinen, zijn de nieuwe wagens geschikt gemaakt voor snelheden van 100 kilometer per uur. DEN HAAG Een 32-jarige in Den Haag wonende en uit Turkije afkomsti ge man is gisternacht op de Stations weg in Den Haag door twee onbekende mannen overvallen en beroofd van f 110. De overvallers hadden hem in de buik en de rug geschopt, waarbij een van de nieren werd beschadigd. Gisteren is de man in het ziekenhuis Zuidwal aan de beschadigde nier ge opereerd. Bij de beroving was de man bewus teloos geraakt. Toen hij weer bij was gekomen, was hij op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis gegaan, waar hij werd opgenomen. De toestand van de man was zodanig, dat hij nog geen uitvoerige verklaring omtrent het ge beurde heeft kunnen afleggen. Met. ingang van 1 november a.s. is drs. A. J. Middelhoek (37) benoemd tot directeur der Rijksbegroting bij het ministerie van Financiën. De heer Mid delhoek, die thans onderdirecteur van het Centraal Planbureau is, wordt de opvolger van prof. dr. W. Drees jr.. die per 1 oktober a.s. is benoemd tot thesaurier-generaal. AMSTERDAM Vier exploitanten van leesportefeuilles hebben een kort geding aangespannen tegen de Ver enigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven VNU en de N.V. Aldipress, het distributieorgaan der VNU-bladcn, om het verbod tot levering van geïlus- strccrde weekbladen aan de exploi tanten opgeheven te krijgen. Het ge ding heeft vrijdag voor de vice-presi dent van de Amsterdamse rechtbank mr. W. C. Hassoldt, gediend. De raadsman van de exploitanten, mr. dr. D. A. Hoogenraad. die op merkte dat het vier betrekkelijk gro te bedrijven zijn, zei dat de porte feuilles voor een essentieel gedeelte bestaan uit door de VNU of dochter ondernemingen uitgegeven bladen. „Zonder die uitgave is er geen be staansmogelijkheid". In de laatste jaren heeft zich een grote concentratie voorgedaan, zowel op het gebied van uitgaven als op dat der distributie. De grote uitgaven van de geïllustreerde weekbladen zijn vrij wel allemaal in VNU-handen, aldus mr. Hoogenraad. De Aldupress distri bueert ook de grossiers. Zelfstandige grossiers zijn er vrijwel niet meer. „De VNU zegt: Ik wens niet, dat aan jullie geleverd wordt". Het is onmogelijk die tijdschriften elders te verkrijgen. Door de VNU en Aldipress wordt nu verboden aan enige leespor tefeuille direct of indirect tc leveren, zei pleiter. Hij citeerde een brief van de directeur van Aldipress, waarin stond: „Wij willen het leesportefeuil lekwaad elimineren"., De organisatie van leesportefeuille uitgevers (NOLU) heeft zich vorig jaar oktober met een rekest tot de minis ter van Economische Zaken gewend, met het verzoek de VNU een leve ringsplicht op te leggen. Dit verzoek werd gedaan op grond van de wet economische mededinging. In het kort geding wordt gevraagd het verbod voorlopig op te heffen, totdat de mi nister heeft beslist. Mr. Hoogenraad zei, dat de eiser en zijn collega's open staan voor een regeling indien een an dere prijs voor weekbladen zou moeten worden betaald. Wat nu gebeurt, is volgens mr. Hoogenraad een boycot en dat is onrechtmatig. „li\ liEll)ER BELAISG" Dc administrateur van de NOLU deelde mee. dat de bladen tegen „zwarte" prijzen worden gekocht. Een regeling zou zjjns inziens in het be lang van beide partijen zijn. De raads man van de VNU, mr. H. .1. F. M. Hüffer, zei dat de eisers zich tot de uitgever, de Geïllustreerde Pers en de Spaarnestad, hadden moeten rich ten. D# VNU is de holdingmaatschap pij. Hij betoogde dat er door de uitge vers nimmer geleverd is aan de lees portefeuilles, die als concurrent wor den beschouwd. Er is een steeds stij gende markt van leesportefeuilles, zo merkte de advocaat op. „Het vreet langzaam in op het gebied van de uit gevers". Er is geen sprake van, dat het de leesportefeuille-uitgevers van de ent op de andere dag onmogelijk is ge maakt, zei mr. Hüffér. Vorig jaar ju ni en oktober is er de grossiers en kioskondernemingen nogmaals op ge wezen, dat er geen bladen ter be schikking van leesportefeuilles mogen worden gesteld. Als men door zou gaan met levering, dan zal men zelf uitgesloten worden van levering van de bladen door de uitgevers. In au gustus is er nogmaals op gewezen. De leesportefeuilles worden als een belangrijk gevaar beschouwd voor de uitbouw van de eigen uitgaven. Mr. Hüffer concludeerde, dat de vordering niet ontvankelijk is en de zaak geen spoedeisend karakter heeft. Het gaat om een al jarenlang bekend standpunt, dat de uitgevers innemen. Uitspraak vrijdag 15" augustus. WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHEHRNEDERLANDN V 020 946287 AMSTERDAM

De Vallei | 1969 | | pagina 6