„De baansport gaat weer opleven" AJACIED GERT BALS VOETBALLER VAN HET JAAR' ROEIPROFESSOR ADAM BLIJFT REGISSEUR ACHTER DE SCHERMEN OVEREENKOMST TUSSEN KNVB EN NOS Uitgebreid honkbalprogramma Iris Kellet Europees kampioene TITEL VOOR SERCU Koster/Westerhuis Ned. kampioen gestuurde tweeën Kavalek is vrijwel onbereikbaar Okker met Riessen bij laatste vier Weekendsport op radio en televisie Recordevenaring OOK VAN DER LANS NIET IN FINALE Gesmeerd Opleveren Vuil spel HEIN VAN BREENEN: Medailles Afgunst Tegenwicht Idealen Basis Wroeten Zwemmen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 Voor stayer Piet de Wit kwam het berouw te laat HILVERSUM Na verscheidene, de afgelopen maanden gevoerde be sprekingen, hebben delegaties van KNVB en NOS met ingang van 10 au gustus 1969 voor de duur van een jaar een overeenkomst gesloten voor tv- en radio-uitzendingen van competitie- en bekerwedstrijden van de KNVB be taald voetbal, aldus werd gistermor gen in een gezamenlijk communiqué van de KNVB en NOS meegedeeld. Uitgaande van de door de omroep te verzorgen uitzendingen en reportages met het oog op de tot nu toe bestaande informatie en nieuwsvoorziening door de omroep, en rekening houdend met de wederzijdse belangen van beide partijen, werd onder meer het volgende overeengekomen: De NOS zal zich bij de televisie-uit zendingen beperken tot het uitzenden van samenvattingen van drie wed strijden per wedstrijddag, met een maximum van 15 minuten per wed strijd, eventueel aangevuld met karak teristieken of flitsen van drie andere ontmoetingen met een maximum van 3 minuten per wedstrijd. De keuze van deze wedstrijden staat geheel ter be oordeling van de NOS. De televisieuit zendingen zullen niet voor 19.00 uur op de wedstrijddag beginnen. De NOS zal voor deze tv-uitzendingen de KNVB ten behoeve van de clubs sectie betaald voetbal voor het seizoen 1969/1970 een bedrag van f 250.000 beta len. Met betrekking tot de radio-uitzen dingen zal de NOS zich op de wedstrijd dag voor 16.00 beperken tot het uitzen den van flitsen en het geven van de standen van competitie- en bekerwed strijden. Voor deze radio-uitzendingen is de NOS aan de KNVB geen vergoe ding verschuldigd. De NOS zal zich ver der onthouden van 't op enigerlei wij ze van tevoren bekend maken van wel ke wedstrijden gedeelten via radio of tv zullen worden uitgezonden. APELDOORN Het komende week eind staat er voor de oostelijke honk ballers heel wat op het programma. Vanmiddag om halfdrie speelt het tweede negental van Robur '58 de be langrijke thuiswedstrijd tegen Hazen- kamp II. Zelf wonnen de Rob.urreser- ves het afgelopen weekeind met 6-3 van Animals, terwijl Hazenkamp zeer ver rassend'met 8-7 van Hitters verloor. Daar voorts de destijds door Hazen- kamp II van Base Ball Pals gewonnen wedstrijd moet worden overgespeeld, heeft Robur II plotseling nog kans ge lijk met de Nijmegenaren te eindigen, winnen laatstgenoemden echter, dan zijn ze kampioen. In deze afdeling wordt verder gespeeld: Base Ball Pals - Alcides. De jeugd van Robur '58 die jl. za terdag vrij verrassend met 14-9 van Animals verloor, ontvangt vanmiddag om half vijf de juniores van Hazen- kamp, die over een sterke ploeg be schikken. Het oostelijk negental speelt zondag in Dieren tegen de rayonsteams van Noord-Holland, Noord-Brabant en het Noorden. De wedstrijden beginnen om half 11. Vijf spelers van Robur '58 ont vingen een uitnodiging voor de ooste lijke ploeg, te weten: B. Jans, P. Jahn, E. v.d. Sluis, T. v.d. Sluis en C. de Vries. Voorts zal coach D. de Vries assistentie verlenen bij de leiding van de „Oostelijken". ANTWERPEN Piet de Wit beheerste zich. De Nederlandse stayerskampioen lag in de cabine uit te hijgen na de eerste herkansingsrit, die een finaleplaats had opgeleverd voor de Westduitser Dieter Kemper. „In Amsterdam zal ik ze een lesje geven", zo zei De Wit, die nauwelijks zijn teleurstelling kon verbergen over de gemiste kans. „Dit is geen piste voor mij. Ik mis hier de wind, de grote motoren, de afstand om aan te kunnen zetten. Misschien zou het toch nog wel zijn gegaan, wanneer ik niet de fout had gemaakt om 63 te gaan rijden. Dat was te klein. Het duurde nu tc lang voor ik op snelheid lag. Ik had beter 64 kunnen laten monteren". Het berouw kwam te laat. De Wit, die op een normale open piste tot de grote kanshebbers op de titel zou hebben behoord, was op het Antwerpse hout als een figurant afgegaan. Het had Piet de Wit aan macht ont broken om de gangmakerskongsi te doorbreken. Het was in het Antwerpse sportpaleis namelijk een publiek ge heim geworden dat ten koste van alles een Westduitser in de finale bij de stayers zou moeten komen. Baandirec- teur Weckerling, die het beheer heeft over de pistes in Frankfort, Dortmund en Bremen en daardoor één van de grote mannen achter de schermen is, had het zo gewild. Hij ook had ervoor gezorgd dat Dieter Kemper in de eer ste herkansingsrit niet achter de mid delmatige gangmaker Ceuremans be hoefde te rijden, maar Bertus de Graaf kreeg, één van de top-gangmakers op het Antwerpse hout. De Duitse wieler bond kon De Graaf niet betalen: Kern- per zelf ook niet. Het was de heer Wec kerling, die waarschijnlijk met een se rie contracten (achter de waarheid komt men nooit, want de betrokkenen zwijgen als het graf als er maar ge vraagd wort) de affaire voor De Graaf aantrekkelijk maakte. De zaak liqp gesmeerd. Kemper, die van kop mocht vertrekken, werd vak kundig door De Graaf naar de zege ge- loodsd. Niet één keer werd de West duitser, die het blijkens zijn onrustige zit nog vrij moeilijk had, aangevallen. Achter hem reden de Zwitser Plattner, die ook in de „slag" zat, de Spanjaard Hortellano, de Italiaan Carniel en Piet de Wit. Iedereen keek naar iedereen, maar niemand verhoogde het tempo, laat staan dat serieus werd aangepakt. Kemper bereikte de finale dan ook in een „fauteuil" zoals dat in wielerkrin- gen heet. Aan de dampende De Wit, die vol gens zijn manager het complot wel had willen doorbreken, maar deze avond niet sterk genoeg was geweest, werd er na afloop gevraagd of hij al contracten heeft voor de Duitse winterbanen. De Zaankanter gaf een ontwijkend ant woord: „Ik ben kampioen van Neder land, ze moeten mij er wel bij heb ben. Die kampioenstrui moet toert wat opleveren". Buiten de cabine stond gangmaker Joop Stakenburg nerveus aan een si garet te trekken. „Je moet een klas be ter zijn om er tegenin te kunnen gaan", zo zei deze Amsterdammer. Verder wil de hij niet gaan. Ook voor hem is het stayeren een belangrijk deel van zijn broodwinning. Er heerste na deze rit een sfeer van onbehagen op het middenterrein. Men voelde zich niet gelukkig met de gang van zaken. Maar hardop durfde bijna niemand beschuldigingen te uiten. Al- Zondag breekt het voetbalgeweld weer los. Dan wordt het menens voor de ere-divisieclubs. De tijd van voorbereiden is voorbij. Franz Hasil, Feijenoords nieuwste aanwinst, is hier in actie tijdens de laatste training van de landskampioen voor de wedstrijd tegen Telstar. Rotterdam verwacht veel van deze Oostenrijkse scherp schutter. leen soigneur Leen Jansen spuide open lijk zijn gramschap: „Pas wanneer men de gangmakersmotoren met robots uit rust, zal er sprake zijn van een eerlijke sitrijd. Het is een schandaal wat hier is gebeurd. Schrijf het maar rustig op. Mij doen ze toch niets. Ik heb die gasten toevallig niet nodig". De gangmakers speelden ook een vuil spel in de tweede herkansingsrit, waarin de kléine Spanjaard Julia het slachtoffer werd van een samenzwe ring tussen de Belg Romain Deloof en de Westduitser Ernst Rudolph. Deloof, geleid door Stakenburg, liet zich in de tweede helft van de koers afzakken tot vlak voor Julia, die de adem van Ru dolph achter Walrave in zijn nek voelde. Tien minuten voor tijd ging Ju lia in de tang. Rudolph joeg hem op, Deloof manoeuvreerde zo dat hij naast de kansloze Zwitser Jansen kwam te rijden, zodat er voor Julia geen uitweg was. De Spanjaard bezweek voor deze combine en speelde verder geen rol van betekenis meer. Voor de show lan ceerde Deloof in de laatste drie minu ten nog een aanval op de positie van Rudolph, ipaar slaagde niet. Het zou ook te gek zijn geweest, wanneer van daag in de eindstrijd drie Belgen zou den hebben gezeten. De verdeling is nu beter: de twee lan den met de meeste winterbaanprogram- ma's hebben elk twee finalisten: Bel gië met Proost en Verschueren, West- Duitsland met Rudolph en Kemper. Daarbij zijn „op eigen kracht" geko men, de Italiaan De Lillo en als enige Nederlander Jaap Oudkerk. AMSTERDAM Hein van Breenen (40), tijdens de spectaculaire Ronden van Frankrijk in de jaren '50 als „Tarzan" bijgeschreven in het register van nationale sporthelden, gelooft„De baansport gaat weer opleven". DUBLIN De Ierse Iris Kellet is tijdens het internationaal concours-hip- pique in Dublin Europees kampioene geworden. De 43-jarige amazone be kroonde met deze prestatie haar car rière. De Spaanse ruiterbond, die al maandenlang pogingen in het werk stelt om goede paarden uit alle delen van de wereld in zijn bezit te krijgen, deed een bod van niet minder dan 300.000 mark op haar paard Morning Light. Iris Kelles heeft het aanbod van de hand gewezen. De Britse Allison Westwood legde beslag op de tweede plaats voor haar landgenote Anneli Drummond-Hay, die daardoor haar ti tel kwijt raakte. Tot veler verrassing slaagden de Zwitserse Monika Bach- mann en de Frangaise Janou Lefèbvre er niet in om op een der ereplaatsen beslag te leggen. ANTWERPEN Ue Belg Patrick Sercu Is wereldkampioen op de sprint geworden b(j de beroepsrenners. H(j versloeg in de finale Robert van Lanc- ker in twee manches. AMSTERDAM Eind goed al goed geldt in de sport. Kieft en Van Klef- fens, die in de eerste maanden van het roeiseizoen triomfeerden, hebben het vrijdag op de tweede dag van de Ne derlandse roeikampioenschappen op de Amsterdamse Bosbaan aan den lijve ondervonden. De twee met stuurman van Eretes moest ditmaal met een bescheiden rol genoegen nemen. Even als Aegir trouwens, dat dank zij een vermetelde tactiek bij verrassing de eerste Nederlandse roeititel van 1969 naar Groningen hoopte te brengen. Commies en Weijschede veroverden snel de leiding en voerden bij het 1500- meter merkteken met anderhalve leng te voorsprong het veld aan. Op 250 me ter van de finish waren de onderlinge verschillen nauwelijks veranderd. De sterke Amstel-Skoll-combinatie, het ge hele seizoen de grote rivaal van Eretes, had het antwoord echter klaar. In nog geen 200 meter werd de achterstand ingelopen. Met meer dan een lengte voorsprong werden Koster en Wester huis Nederlands kampioen bij de twee- en met stuurman. Uitslag: 1. en Nederlands kampioen Amstel-Skoll-combinatie (Koster-Wes terhuis, Schippers, stuurman) 8.11.36; 2. Hollandia Roeiclub 8.14.84; 3. Eretes 8.19.01; 4. Aegir 8.20.82 5. Nereus 8.31.16; 6. Argo 8.39.53. De race van de ongestuurde tweeën eindigde in een dramatische nederlaag voor de Willem III-formatie. Het gehe le seizoen waren Benneke en Steenkist oppermachtig. Nu moesten de Amster dammers wijken voor het geweld van Luynenburg en Stokvis. Halverwege de race namen de Neriden de leiding. Met een tussensprint trachtte de Wil- DIEREN De Tsjech Kavalek heeft vrijdag in de zevende ronde van het open schaakkampioenschap van Neder land een overwinning behaald op de Westduitser Schiffer en daarmee vrij wel onbereikbaar geworden voor zijn concurrenten. Interessant is de vraag, wie achter de Tsjechische grootmees ter tweede zal worden. Boehm maakt een goede kans na zijn uitstekende overwinning op Cortlever. De schaak meester beheerste een door Boehm in praktijk gebrachte variant uit de Al- jechin-verdediging minder goed en werd daarna tactisch overrompeld. Op merkelijk is dat nu de finale in zicht komt, alle bekende schakers zich in de kop van het peloton hebben genesteld. Zowel Soos, Henneberke als Hartoch wonnen hun partijen. Utslagen: zevende ronde: Kavalek (Tsj.Sl) - Schiffer (WD1) 1-0; Cortlever - Boehm 0-1; Henneber ke - A. van de Berg 1-0; Rosell (Den) - Jansen 1-0; Van der Lijn - Vogel %-Vt; Bang (Den) - Marcus 1-0; Piket - Lenstra 1-0; Van Dijken - Etmans 1-0; Klaassen - Hartoch 0-1; Soos (Roem) - Schouten 1-0; Van der Weide - Eybergen 1-0; Crabbendam - T. Tim man 1-0; Van der Vliet - J. van der Berg V1-V2; Reuben (GB) - Sanders 1-0; Verholt - Van der Heyden 1-0; Klein - Van Oosten 0-1; Schendstok - Boersma 1-0; Van der Spek - Koever mans 0-1. Stand: 1. Kavalek 7 pnt; 2/3. Boehm en Schiffer 5'/i pnt; 4. Henneberke 5 pnt; 5/8. Bang, Cortlever, Van Dijken, Pi ket 41/» pnt. lem-lll-ploeg het gat te dichten. Even scheen dat te gelukken. De zucht naar tempo-winst maakte echter dat de ploeg zich herhaaldelijk verstuurde en zelfs de halisering raakte. Met groots machtsvertoon behaalden Luynenburg en Stokvis, die donderdag al een kam pioensmedaille in de vier zonder stuur man veroverden, hun tweede nationa le titel. Ruim vier lengten bedroeg het verschil aan de finish. Benecke en Steenkist kunnen nog slechts hopen dat de technische adviescommissie bij de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschap pen in de Wörthersee bij Klagenfurt waar de prestaties in de voorgaande maanden zwaarder zullen tellen dan de verrichting in het nationale kampioen schap. HEIN VAN BREENEN speurder Rob Meyer met bemanning Tony van Oeveren heeft de tweede plaats behaald bij het wereldkampioenschap Vaurien. Kampioen Werd de 33-jarige Franse wiskundeleraar Jean Quevarec uit Lorient, die als bemanning zijn vrouw Marie-José heeft. Quevarec won al driemaal eerder de wereldtitel. De korte, vierkant gebouwde ras- Amsterdammer constateert toenemen de interesse onder de jonge wielren ners. Hij staat er sedert mei van dit jaar bij als trainer der achtervolgers. „Moet je horen" roept hij met vlam mende ogen onder de kortgeknipte kuif, „die knullen waren niet van de weg naar de baan te krijgen, omdat ze liever in criteria wat centen wilden pakken. Dat is veranderd, omdat er nu ook voor baanrenners goed geld op tafel komt. En dat gezeur over het missen van wegwedstrijden... Ik zeg die kna pen: je kunt straks vallen in een weg wedstrijd en je arm breken. Dan sta je toch ook een tijd aan de kant. Weet je wel, ik troef ze gelijk af". Hein van Breenen spreekt de taal der renners. Een ijzersterke basis voor een echt contract: vrijwel dage lijks verlaat hij in de middaguren zijn groentezaak om werkend in het Olym pisch Stadion of speurend naar talen ten te bouwen aan de opbloei van de baansport. Zijn eerste ervaringen aan het begin van dit seizoen na een interne reorganisatie j waren niet bemoedi gend. „Jongens als Leunis, Westrus en BONN ln Duitsland noemen ze hem de „roeiprofessor" bondstrainer Karl Adam, grossier in kampioens-achten en waarschijnlijk 's werelds meest succesvolle roeispecialist. Nu is hij plotseling teruggetreden. Een fa belachtig hoofdstuk in de historie van de Westduitse roeisport is opeens afgesloten. Adam wist eigenlijk niets van roeien. Als student was hij een pri ma amateurbokser, maar de „roei spanen" kende hij alleen van spele varen met zijn meisje. Hij werd le raar wis- en natuurkunde in Ratzp- burg bij Lübeck. Puur toevallig kreeg hij op zijn school de supervi sie over de roeiclub. Sindsdien maak te Adam kampioenen met wiskundi ge precisie. Geen gemakkelijke man: een rui- ;e sportman met heel eigen ideeën, die hij onbewimpeld uitspreekt. In de roeiwereld heeft Adam zich van meet af aan heel wat tegenstanders gemaakt. De moderne topsport be ziet hij nuchter. In sport als vrien delijke tijdspassering gelooft hij niet, Dok niet in toegepast zweverig utopis me. Hij is een promotor van de ijze ren training, de vindingrijke metho den met realistisch oog voor de poli tiek en commerciële achtergrond van de sport van vandaag. Toch weinigen willen of kunnen dit begrij pen gaan zijn denkbeelden veel verder dan lichamelijke toppresta ties. Ratzeburg zijn vermaarde Roeiaca- dernie, eerst ploeterend in een paar provisorische barakjes, nu sinds een paar jaar in een ultra-modem ge- boüw. Binnen een jaar of tien sleepten zijn ploegen, twee gouden en een zil veren Olympische medaille in de wacht, twee wereld- en vijf Europe se kampioenschappen. Adams trai ningsstijl werd internationaal een begrip. Zijn voorbeeld werd de grond slag voor de roeisuccessen van de Russen en de Oostduitsers. De naam Adam is synoniem geworden met de overwinning. Andere trai ners en verenigingsploegen zijn ner gens. Het is ongèëvenaard en lang zamerhand ook een tikje vervelend. Die zijn voor Adam onverbreke lijk verbonden met geestelijke, maar hoogst reële krachten van de per soonlijkheid. Die geestelijke krach ten ziet hij als onmisbaar tegen wicht voor de „renteniersmentali teit in onze technische civilisatie". In de oude plunje, die hij het lief ste draagt, heeft Adam ongetelde uren zijn ploegen voortgezweept, met megafoons en walkie-talkies, over het meer bij Ratzeburg, dat hij knorrig „de spuwbak" noemt Hij laat de mensen trainen met speciaal ontworpen riemen, die meer op kolenschoppen lijken. Hij haalt ze naar het Silvrettastuwmeer voor conditietraining op tweeduizend meter hoogte in de Oostenrijkse Al pen. Allang leraar-af, stichtte hij in Het kamp van hen, die de norse Adam niet kunnen zetten, versterkt zich met de jaloersen. Dezer dagen gevraagd naar de reden van zijn plotseling aftreden, zei de roei-pro- fessor: „Vermijden van afgunst". Dat is typisch Adam, maar toch niet de hele waarheid. Hij is nu 57 jaar en vindt het tijd om op te schui ven. Verdwijnen doet hij geenszins, want als directeur van de Roeiaca- demie houdt hij de supervisie en de training draagt hij over aan zijn vriend en assistent Manfred Rulffs (34), die hij zelf heeft gevormd. Adam blijft de regisseur achter de schermen. En hij wil nu eindelijk tijd vinden voor zijn idealen op het gebied van de schoolsport. „Niet om Olympische kampioenen te fokken, maar om de jongere gene ratie door de sport een prestatiebe- wustzijn te geven, dat ook door dringt op geestelijk gebied". AMSTERDAM Gert Bals is vrij dag in Amsterdam uitgeroepen tot voetballer van het jaar. De Ajax- aanvoerder kreeg 36 stemmen van de 110 sportjournalisten, die deelnamen aan de door het weekblad Nieuwe Re- vu uitgeschreven „Poll". Gert Bals kwam daarmee in het be zit van het beeldje ,,de Crack", dat hem werd overhandigd door Johan Cruyff, vorig seizoen voetballer van het jaar. De prijs-uitreiking zou oor spronkelijk zijn verricht door AC-Mi- lan-ster Gianni Rivera, maar de art sen, die over diens gezondheid waken, vonden een retour-vlucht Milaan-Am- sterdam op een dag te vermoeiend. Gert Bals was veruit favoriet bij de sportjournalisten. Na de 36 stemmen, die hij op zich verenigde, werd Rinus Israël (Feijenoord) tweedq met 8 stemmen. Johan Cruyff en Jan van Beveren deelden de derde plaats met elk 6 stemmen en Roggeveen (Hol land Sport) werd vijfde met 5 stem men. HAMBURG Nadat Tom Okker zich donderdag reeds voor de kwartfi nales van het heren-enkelspel van de open Duitse tenniskampioenschappen in Hamburg had geplaatst, kwalifi ceerde hij zich vrijdag ook voor de laatse vier van het heren-dubbelspel. Samen met zijn vaste dubbelspelpart ner Martin Riessen versloeg Okker de Westduitser Wilhelm Bungert en de Australiër Ray Ruffels met 6-2, 6-1, 6-1. Bij de laatste acht van het heren enkelspel plaatsten zich vrijdag Roy Emerson (door een viersetszege op Owen Davidson) en Christian Kuhnke (na een felbevochten vijfsetter op de Zuidafrikaan Robert Maud). Judy Tegart, de grote favoriete bij de dames, had het moeilijk tegen de Westduitse Edda Düchting-Buding. Na een stand van 6-1, 1-B buitte de Aus tralische speelster echter de conditio nele zwakten van haar tegenstandster afdoende uit en won de beslissende set met 6-3. „Ik kon eenvoudig niet meer bij deze hitte", steunde Edda Düchting, toen de thermometer weer dicht bij de vijftig graden stond. Judy Tegart is overigens de enige Australi sche speelster, die zich handhaafde. De als tweede geplaatste Kerry Melville, die last heeft van influenza, verloor haar kuisen in een twintig games du rende uitputtingslag, nadat zij de eer ste set tegen de Zuidafrikaanse Pat Walkden met 6-2 had gewonnen. Toen Pat Walkden eenmaal de tweede met 11-9 op haar naam had geschreven was de tegenstand van de Australische gebroken: 6-2. De andere twee kwart finalisten komen uit West-Duitsland: Helga Niessen versloeg de Tsjechische Vlasta Vopickova (6-2, 6-1) en Helga Hösl-Schultze won van de Zuidafri kaanse Maryna Procter (6-4, 6-2). Cornelisse hadden allemaal zo'n grote mond. Ze zouden naar de baan komen maar ik heb ze nooit gezien. Toen kre gen we wat wedstrijden in Aarhus en Roubaix. We maakten een selectie en wat dacht je? Alle renners bedankten. Geen zin". „Nou, ik dacht: als het zo moet gaan, sturen we maar niemand naar de wereldkampioenschappen. Ik pik zo wat jongens uit de „Populaires" van Amsterdam en Alkmaar en die zijn naar het buitenland gegaan. Ze heb ben daar niet goed gereden natuurlijk, want zo ver waren ze nog niet. Sinds dien is er wel wat verbeterd in korte tijd. De vergoedingert werden behoor lijk verhoogd en dat vertelden die klei ne jongens natuurlijk door, dat voel je wel en zo groeide de belangstelling". Pratend met tientallen amateurs kweekte Hein van Breenen begrip. Hij werkt vanuit de wetenschap, dat elke jonge renner droomt van successen op de weg. „Daar ligt de basis voor elke renner". In samenspraak met algemeen coach Joop Middelink wenste hij aanpassing aan veranderde omstandigheden. „Als ik over mijn tijd praat, praat ik over de Boerenoorlog. Er is geen vergelij king meer mogelijk". Het verbod aan renners om uit te komen in criteria als zij zich voorbe reiden op de wereldkampioenschappen op de baan werd opgeheven. „Laten ze hun gang maar gaan, dat kan toch geen kwaad". Daarmee ging kwieke Van Breenen het misverstand te lijf dat baan- en wegrenners in onvergelijkbare werel den leven. „Toch komt het allemaal wel", ver zekert Van Breenen. „Er zijn nu goe de voorwaarden en talent sluimert er genoeg. Ik heb dat gemerkt bij het 25 km kampioenschap voor nieuwelingen. Daar ontdek je ze". Toch signaleert hij nog schaduwzij den. „Eigenlijk zouden ook de be roepsrenners moeten meewerken om de baansport te stimuleren. Als ik een profploeg had zou ik alle renners in schrijven op de verschillende num mers. Laten ze het maar proberen". Bedrijvig rondstappend in de wiel er- wereld wil Hein van Breenen het zijne doen. „Veel babbelen met die knullen, weet je wel. Als er ergens iets scheef zit ga ik erop af en dat gebeurt nog al eens want ik kom overal achter. Zo dra ik iets hoor ga ik wroeten. Als ik in Amerika zou wonen zou ik vast en zeker chef van de F.B.I. zijn gewor den." v i> „Af en toe neem ik die knullen flink onder handen. Moet je duisteren, zeg ik dan, ik heb het vroeger niet goed gedaan. Ik heb wel wat bereikt, maar ergens ben ik toch stom geweest Ik wil nu, dat jullie dat later van je zelf niet hoeven te zeggen." Tot de sportevenementen, die aan de orde komen in helt N.O.S.-televisie- programma „Studio Sport", dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland I wordt uitgezonden, behoren onder meer de wereldkkampioenschappen wiel rennen op de weg voor profs op het cicuit van Zolder (België), waarvan ook 's middags van 15.30 tot 17.00 uur via Nederland I een reportage wordt uitgezonden; de motorwegraces in Raalte de zweminterland Nederland-Frank rijk (jeugd) in het zwembad „Den Hommel" in Utrecht; de auroraces (formule 5000) op het circuit van Zandvoort. In het sportprogramma „Langs de lijn" van de N.O.S.-radio (14.30-17.00 uu en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) wordt onder meer aandacht besteed aan: de wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg voor profs ln Zolder. de zwem- en waterpolowedstrijden Nederland - Frankrijk (jeugd) ln Utrecht; de paardenkoersen in Alkmaar en Baarlo; de toto uitslagen. De NOS-radio verzorgt zaterdag een aantal reportages van de nationale roeikampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam. Deze reportages zijn te horen in het VARA-programma „Tus sen start en finish" (12.30-13.00 uur via Hilversum II), de NCRV-Sportshow (17.02-18.00 uur via Hilversum III) en het KRO-programma „Goal" (22.45- 23.55 uur via Hilversum I). Verslagge ver is Steven Blaisse. De NOS-televisie zendt een korte re portage uit in de sportrubriek van het programma „Scala", dat zaterdag van 19.03 tot 19.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden en waarin voorts nog aandacht wordt besteed aan de wereld kampioenschappen wielrennen in het sportpaleis in Antwerpen. In het RONO-programma „Sport voor Sport" van zondag zal aandacht worden besteed aan wedstrijden in de sector betaald voetbal tussen Go Ahead-Holland Sport; ADO-FC Twente; GVAV-Ajax en NEC-AZ'67. Gosso Ber- ga geeft een verslag van de nationale wegraces die in Raalte worden gehou den. BOEDAPEST De Hongaarse zwem ster Judith Turoczy heeft vrijdag bij wedstrijden in Boedapest haar eigen Europese record op de 100 meter vrije slag geëvenaard. Zij zwom voor de tweede maal in haar carrière een tijd van 60.2 seconden. De eerste maal ge beurde dat een jaar geleden, eveneens in Boedapest.

De Vallei | 1969 | | pagina 9