Veenendaals dagblad Na afzondering van 21 dagen Buiten Goud voor Ottenbros en Oudkerk BOMAANSLAGEN OP ITALIAANSE TREINEN Tsjechische radio ziet „crisis zonder weerga" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Moezelwater vergiftigd Theodorakis blijft in ballingschap AUTO BOTSTE TEGEN TREIN: TWEE DODEN Gedeelte Tholen zonder water Vrachtwagens vast aan ^rens i China laat Nederlandse matroos vrij Koerswaarde van frank Kiesinger juicht gesprek met Moskou toe Bergongeluk op Jungfrau I Onverwachte I successen bij I ivereldtitels i wielrennen Roemenië zorgt voor defensie Dubbele moord in Los Angeles Weinig verandering BIJ HARMEIES Muishondje j zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. GRIJZE DEER TIROOLSE EXTREMISTEN VERDACHT Explosieve vloeistof lekte uit vrachtauto Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 11 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I86 ASTRONAUTEN UIT QUARANTAINE UTRECHT Op het baanvak Harme ienBreukelen is vanmorgen op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg een personenauto tegen de trein Rotterdam Amsterdam ge botst. De inzittenden van de auto, de heer J. Blom en zijn zoon, beiden af komstig uit Kockengen waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde om kwart voor acht vanmorgen. Door de botsing raakte een treinstel defect. Beide spo ren waren enige uren gestremd. THOLEN Zaterdagavond zijn op drie plaatsen de hoofdwaterleiding buizen in de gemeente Tholen door gebroken waardoor de gemeenten Tho len (gedeeltelijk), Poortvliet, Scherpe- nisse en St. Maartensdijk van water toevoer werden afgesloten. Het water komt vanaf een pompstation te Hal steren. Vermoedelijk zijn door de warmte de lassen van de buizen losge raakt, waardoor het water met grote kracht ontsnapte met als gevolg dat te Tholen drie flinke gaten, (sommige van vier bij vier meter) in het wegdek zijn geslagen. Het water overspoelde de straten en richtte veel schade aan. Van gemeentewege zijn direct de nodi ge maatregelen getroffen om de scha de zo snel mogelijk te herstellen. De leidingen naar genoemde plaatsen zijn afgesloten. De gaten in de weg en straat lijn zo gevaarljk, dat het verkeer is omgelegd en de politie de nodige maat regelen heeft getroffen. MOUSCRON Verscheidene Deense en Nederlandse koelwagens met vlees worden door de Franse douane aan de grensovergangen Mouscron-Tourcoing en Menen-Halluin tegengehouden. De wagens mogen Frankrijk niet in wegens de devaluatie van de Franse frank. Zij moeten wachten totdat de ministers van Landbouw van de zes EEG-landen heden in Brussel de „rekeneenheid" van „groen Europa" hebben herzien. Het Franse devaluatiebesluit werd n'et tijdig genoeg bekend bij de douane om de Deense en Nedrlandse vervoerders nog te waarschuwen. i herinnert u misschien, dat we g j Vf n0g njg( waren uitgepraat over 5 de wezel, een uitermate slank 1 roofdiertje, dat zelfs de muizen in J hun nauwe tunneltjes kan vervol- g j gen, vandaar de volksnamen muis- j hondje en muiswezel. Er zitten ge- noeg van die watervlugge, slang- g 2 achtige viervoeters in ons land, al j worden er ook op plaatsen, waar Z ze meer nut dan schaa doen heel J wat op de klem, met een scherpe J j hond of het geweer naar het leven J gestaan. De prooien worden nogal t j eens het slachtoffer van hun eigen g nieuwsgierigheid, want de wezel j J volgt een merkwaardige jachtme- 5 thode, bestaande uit dansende en springende bewegingen. Deze stra- t j tegie bestaat daarin, dat een vogel op de grond voorzichtig tot op enige 2 meters wordt benaderd. Dan begint g hij vreemde kunsten uit te halen, heen-en-weer te rollen, kopje-duike- S 1 en en hippend de aandacht te trek- ken, waarbij hij opspringt tot boven j 't niveau van het gras. Hierdoor l raakt de vogel als 't ware gebiolo- 0 tryrijmen noemen dit de death S danche" en ik zou graag een wezel j eens zo hebben zien pirouetteren, g maar tot dusver bleef het een vro- t S me wens. Zijn eigen nieuwsgierig- heid voert overigens de wezel niet g zelden ter verderve. Wordt hij op- J geschrikt en verdwijnt hij in een holletje, dan duurt het n.l. zelden g j lang, of hij komt uit een of ander j gaatje poolshoogte nemen naar de indringer en daarbij maakt hij 1 graag „kegel" of mannetje" voor g j ruimer gezichtsveld. Het is net een i bruin paaltje en iedere wildschut l weet zich deze eigenschap ter nutte g te maken. J 11 aug. '69 A. B. WIGMAN. lwmu\vm\ttm\\\wvv\\\ttnu\u»«Hmun' HOUSTON, ruimtevaartcentrum Een quarantaine, die 21 dagen geleden be gon op de oppervlakte van de maan, is zondagavond voor de astronauten van de Apollo-Il geëindigd. De eerste maanreizigers hebben een wereld betreden, die erop wacht hun alle toekomende eer te bewijzen. Neil A. Armstrong, Edwin E. Aldrin en Michael Collins veilig en wel na de ge- durfdste ontdekkingsreis van de mens en een bizarre isolatie verlieten het la boratorium van ontvangst voor maanreizigers, om zich naar hun gezinnen te be geven. SIJM EN ALGRA 9000000000000 LEEUWARDEN Mevrouw Algra, de moeder van de 21-jarige matroos Sijmen Algra uit Leeuwarden, was gis teravond dolgelukkig en beduusd. „Ik kan .het allemaal nog niet verwerken", zei zij. Even daarvoor had mevrouw Algra van de heer A. Triebeis, hoofd van de afdeling personeelszaken van de N. V. Rederij Amsterdam uit Amsterdam te hoien gekregen, dat haar zoon in China vrij was gelaten. De agent van de Amsterdamse rede rij in Honkong had het bericht telegra fisch meegedeeld. Sijmen Algra werd als matroos van de m.s. Amstelstad op 31 december van het vorig jaar in Sjanghai gevangen genomen. Hij zou met een buks op een beeldje van Mao hebben geschoten. Morgen zal Sijmen Algra over de grens tussen China en Hongkong wor den gezet. Hij zal daar door een ver tegenwoordiger van de rederij in Hong kong worden afgehaald. Directeur mr. J. de Rooij van de Re derij Amsterdam: „Ik ben zeer ver heugd, maar behalve het telegram van onze agent in Hongkong weten we ver der ook nog niets". PARIJS Het Franse ministerie van Financiën en Economische Zaken heeft een lijst van de nieuwe koerswaarden van de Franse franc ten opzichte van de voornaamste valuta's gepubliceerd. Er werd bijgezegd dat het om voorlopi ge cijfers gaat, maar de definitieve koer sen zullen waarschijnlijk geen afwijking van betekenis te zien geven. De lijst luidt als volgt 1 dollar 5,55 franc 1 Pond Sterling 13,33 franc 1.000 lire 8,89 franc 100 Belgische franc 11,11 franc 100 Zwitserse franc 127,02 franc 100 marken 138,85 franc 100 gulden 153,43 franc 100 peseta 7,93 frank 100 Zweedse kronen 107,36 franc 100 Noorse kronen 77,76 franc 100 Deense kronen 74,06 franc 100 Oostenr. schilling 21,36 franc 100 Portugese escudo 19,32 franc 1 Canadese dollar 5,14 franc. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat het devaluatiepercentage offi cieel op 11,11 is gesteld. Het is het per centage dat door het internationale mo netaire fonds (IMF) een buitenlandse banken wordt gehanteerd. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 uit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen .in één pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 13.00 -14.30 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELU WESTRAND RONDVAART De ruimtevaarders konden de kunst matige, behandelde atmosfeer der quarantainekamers verlaten, nadat doktoren verklaard hadden geen aan wijzingen te kunnen vinden voor onbe kende ziektekiemen of infecties, door de astronauten opgelopen door hun aanraking met het maanstof. De quafantaineperiode begon op 21 juli, onmiddellijk na het einde van de maanwandeling van Armstrong en Al drin. De ruimtevaartpioniers hadden zich echter al sinds 25 juni niet meer vrij op de wereld kunnen bewegen. Op die dag begaven zij zich in een semi- quarantaine om hen voor hun reis naar de maan te vrijwaren voor nieuwe ziek tekiemen. Twintig personen, die de quarantaine met de astronauten deelden, werden eveneens vrijgelaten. Dr. Charles Berry, chef-arts van het astronautenkorps, zei, dat een commis sie te Atlanta toestemming had gege ven de ruimtevaarders vrij te laten, na een studie van de medische bevindin gen van de reis. Toen de drie mannen door een grijze deur naar buiten stapten schudden zij iedereen, die in hun buurt kwam, har telijk de hand. Alleen Armstrong, de commandant van de LM en de eerste man die voet op de maan zette, sprak via een micro foon tot de meer dan 300 personen, die waren samengekomen om hem en zijn twee metgezellen eer te bewijzen. „Ik wil bijzonder graag van deze ge legenheid gebruik maken om jullie al len, die ik hier zie en die mijn gasthe ren zijt geweest in het maanlaborato- rium, dank te zeggen", zei Armstrong, kijkend naar een groep werkers, die de isolatie van de buitenwereld in stand hadden helpen houden. „Ik zou niet willen zeggen, dat ik graag nog eens een paar van zulke we ken zou willen beleven, maar ik ben zeer dankbaar dat wij de kans hebben gekregen onze taak te voltooien". NANCY In het dorp Charmes in de Vogezen is zondag een tankauto met propyleenoxyde. tegen eeir huis gereden. Een deel van de zeer giftige lading is in de Moezel gekomen. De overheid heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van het rivierwater. ROME Elf personen zjjn gewond b\j bomaanslagen op negen Italiaanse treinen. De politie is in het gehele land op zoek naar een bende van terroristische com mando's. Men verdenkt de Tiroolse extremisten, tegenstanders van de komende regeling van het Alto Adige-geschil tussen Oostenrijk en Italië, van het organiseren van bomaanslagen. Uit het eerste onderzoek naar de aanslagen op de belangrijkste toeris- tentreinen bleek dat alle bommen van hetzelfde soort waren. Men neemt aan dat zij volgens een Vér». te voren be raamd plan doo^r terroristen in Rome, Venetië en Pescara en misschien en kele andere steden in de passagiers- treinen zijn geplaatst. De zelfgemaakte bommen bestonden uit stukken explosief materiaal, die via een batterij in verbinding stonden met polshorloges, waarvan er tenminste 2 van Duits fabrikaat waren. Slechts een van de gewonden was een buitenlander. De ontploffingen kwamen in de vrij stille uren na middernacht. Enkele bommen ontploften in lege wa gons. In 7 treinen ontploften acht bommen. In twee andere treinen werden nog niet ontplofte bommen gevonden. Vier personen, onder wie een jonge Griekse vrouw, werden gewond door 2 ontploffingen bij Caserta, vlak bij Na pels. Drie passagiers liepen verwondingen De politie neemt de ravage op in een van de treinen die door een explosie werden vernield. op, toen door een ontploffing brand ontstond in een wagen bij Chiari op de lijn Milaan-Venetië. De directeur-generaal van de Itali aanse nationale veiligheidskrachten heeft een landelijk onderzoek bevolen en alle treinen worden doorzocht. Even voor middernacht werd een tijdbom gevonden in een trein, die juist uit Triest het centraal station van Mi laan was binnengereden. Een vrouwe lijke passagier, die een tweede-klasse compartiment verliet, zag een houten doosje bij de deur staan. Ze pakte het op en opende het. In het doosje bevond zich een horloge, dat door middel van draden verbonden was met een dynamietlading. De vrouw besefte niet wat het was en gaf het aan iemand van het stationsperso- neel. Die keek, wierp de doos op een niet gebruikt zijspoor en riep de poli tie. Deskundigen maakten de draden los en zeiden dat het helse tuig 15 minuten later had moeten ontploffen te mid dernacht, wanneer de trein onderweg zou zijn naar Domodossola en de Zwit serse grens. WASHINGTON De Duitse Bonds kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft zondag in een televisie-interview ge zegd, dat de voorgenomen besprekin gen over de bewapeningsbeperking tus sen de Sovjet-Unie en de Vereingde Sta ten zeer nuttig zouden zijn, als proef voor de bedoelingen van de Russen. Deze besprekingen en het nieuwe ini tiatief van de Westelijke geallieerden inzake Berlijn, zullen nuttig zijn bij het beantwoorden van de vraag of Moskou een soepeler benadering wenst van open vraagstukken, aldus Kiesinger te genover verslaggevers in het televisie programma „vraagstukken en antwoor den". LAUTERBRUNNEN Naar nu pas bekend is geworden, is er eind vorige week op de Jungfrau een, ernstig onge luk gebeurd. Men heeft vijf lijken zien liggen. Zondagochtend werd een red dingspoging van twaalf man, onder steund door een helikopter van de Zwit serse bergwacht gedaan. De poging moest wegens de gevaren gestopt wor den. Over de identiteit van de doden is nog niets bekend. Er bevinden zich veel alpinisten op de berg. Vanaf half juni zijn er nu in de bergen 45 doden en 65 gewonden gevallen. ROTTERDAM Een wandelaar langs de Spangenkade in Rotterdam bracht zondagmiddag politie, brandweer, geneeskundige dienst, douane en een chemisch expert in actie, doordat hij ontdekte dat uit een stilstaande vracht auto, geladen met circa 75 vaten, een vloeistof ontsnapte. Bij onderzoek bleek dat de vrachtwagen geladen was met dinitrotoluene en dat twee van de va ten lek waren geworden. Deze che- sche stof is brandbaar, giftig en explo sief. De gevaarlijke lading is bestemd voor een munitiefabriek in Wenen (Oos tenrijk). De brandweer heeft de twee vaten naar een afgesloten terrein aan de Waalhaven gebracht. Harm Ottenbros is zondag in zijn woonplaats Hoogerheide gehuldigd. S i I Nederland heeft in de slotfase van de wereldkampioenschappen j wielrennen twee gouden plakken veroverd. Zaterdagmiddag be- haalde Jaap Oudkerk de stayers- titel en op de weg verraste Harm Ottenbros vriend en vijand door een klinkende overwinning, waar- van de glans nog lang zal afstra- len. In een heroïsch duel met de Belgische kampioen .Tullen Ste- 5 'vens besliste Ottenbros de strijd in zijn voordeel na een bijzonder enerverende en tactisch zeer knap gereden sprint. Good-old Peter Post veroverde zaterdag bij de achtervolging de bronzen medaille. ATHENE Het gedwongen verblijf van de componist Mikis Theodorakis in een dorpje in Griekenland zal met een jaar verlengd worden, zo is uit goede bron in Athene vernomen. Theodorakis verblijft met zijn vrouw en twee kin deren sinds de militaire staatsgreep van 1967 gedwongen in 't dorpje Zatou- na in de Pelopenesus. Het kantoor van de Olympic Airways in het centrum van de Griekse hoofd stad is zaterdag getroffen door een bomaanslag, waarbij negen mensen licht gewond werden. Enkele minuten na de explosie liet de politie alle toe stellen van de Griekse luchtvaartmaat schappij doorzoeken. Hiervoor werd geen officiële reden gegeven, maar men neemt aan dat het hier ging om een vei ligheidsmaatregel. BOEKAREST Roemenië heeft trouw beloofd aan het Warschau-Pact, maar tegelijk duidelijk gemaakt dat het zijn eigen verdediging wil verzor gen. Minister van Defensie Ion lonila zei op het partijcongres, dat de Roe meense defensie-industrie steeds meer bedraagt tot de bevoorrading van de Roemeense strijdkrachten, zodat Roe menië hopelijk niet langer afhankelijk zal zijn van Sovjetrussische wapenleve ranties. Deze zijn de laatste vier of vijf jaar steeds minder geworden en nu hijna opgehouden. De Roemenen heb ben nu zelfs gebrek aan onderdelen voor hun MIG-straaljagers en hun tanks. Vermoed wordt dat de Russen hun ongenoegen met de onafhankelijke po litiek van het land willen tonen. Ionita verklaarde echter dat „ons leger gereed is om zijn verplichtingen onder het Warschau-Pact ieder ogen blik te vervullen". De militaire samen werking met de landen van het Pact moet gebaseerd zijn op de principes van gelijkheid, soevereiniteit, onafhan kelijkheid en niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden van andere lan den, zei hij. Ionita herinnerde de Sovjet-Unie en zijn orthodoxe bondgenoten eraan, dat Roemenië geen vreemde troepen op zijn bodem zal dulden zonder toestemming van de leiding van het land. HAARLEMMERMEER Bij een brand in een veehouderijbedrijf in Haarlemmermeer zijn zaterdagavond negen koeien verbrand. De brand is ontstaan in 't naast de koeienstal staan de varkenshok. Daar was, met het oog op het bereiden van varkensvoer, even tevoren een kachel aangestoken, de schade wordt geschat op zestigduizend gulden. PRAAG Een „crisis zonder weerga" wordt voorbereid door rechtse, anti-com munistische elementen in Tsjecho-Slowakjje, aldus heeft radio-Praag verklaard. De radio zei niet hoe de crisis voorbereid wordt of welke vorm zij aanneemt. Klaarblijkelijk is het een toespeling op voorstellen voor een passieve demonstratie ter herdenking van het feit, dat het op 20-21 augustus een jaar geleden is van de Sovjet-invasie, als „een dag van schande". In op grote schaal verspreide pamflet ten wordt de bevolking opgeroepen naar het werk te lopen en winkels, theaters en restaurants op 21 augustus te boycotten om partijleider Gustav Husak te bew ijzen, dat zij het niet eens is met zijn pro-Sovjet-politiek. Radio Praag veroordeelde ook de Tsjechoslowaakse leiders die Husak voorgingen. President Svoboda en partijleider Husak van Tsjecho-Slowakije zijn in Praag teruggekeerd na, wat genoemd wordt, „een korte vakantie" aan de Krim. Het persbureau „Ceteka" dat de terugkeer meldde voegde geen verdere bijzonderheden toe aan een Russische verklaring dat daar gehouden besprekin- LOS ANGELES In een woning in de buitenwijk Hollywood van Los Ange les is zondagavond het stoffelijk over schot gevonden van twee oudere men sen, een man en een vrouw die kenne lijk met messteken om het leven zijn gebracht. De moordpartij vertoonde sporen van overeenkomst bestond tussen beide Sharon Tate en vier andere personen in de woning van miss Tate en haar man, de Poolse filmregisseur Roman Polanski. (zie elders in dit blad). Naar mededeling van de politie was het hoofd van de vermoorde man, be dekt met een laken, dat van de vrouw met een nachtgewaad. Van een van de vijf slachtoffers in de woning van de Polanski's was het hoofd bedekt met een kap. De plaatsen van de twee mis daden zijn maar enkele kilometers van elkaar verwijderd. Een politierechercheur gaf toe dat er overeenkomst bestond tussen beide moordpartijen, maar dat men niet wist of zij door hetzelfde persoon of perso nen waren gepleegd of dat het een imi tatie betrof. HAARLEM Gisteravond is de an- derhalfjarige Susanne Freund uit Es sen om het leven gekomen toen de auto van haar grootouders, het echtpaar Klinken uit Essen, op de westelijke randweg van Haarlem in 'n scherpe bocht de vangrail raakte. Daarbij werd het dak van de wagen opgengescheurd. De heer Klinken moest een been word- den geamputeerd. gen met partijleider Breznjef en pre sident Podgorny de „broederlijke ban den" tussen de twee partijen hadden versterkt. Het radiobericht over hun vertrek per vliegtuig was het eerste wat be kendgemaakt werd over de Tsjechoslo waakse leiders sedert hun aankomst op 2 augustus. Waarnemers zeiden, dat Breznjef en Podgorny blijkbaar het Praagse regi me waarschuwden, veiligheidsmaatre gelen te nemen om anti-Sovjet uitbar stingen te voorkomen bij de herdenking van de Sovjet-invasie van een jaar ge leden op 20 en 21 augustus. De radio repte niet over een westers bericht van het weekeinde, dat nieuwe Sovjet troepen uit Polen, Oost-Duits- land en de Sovjet-Oekraine oprukken naar Tsjecho-Slowakije. Ook het afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een gebied met hoge barrometer- standen, waarvan het centrum bo ven Scandinavië lag. De oostelijke wind die aan de zuidzijde van dit hogedrukgebied waaide, transpor teerde warme lucht naar onze om geving. Vannacht daalden in deze lucht de temperaturen op enkele plaatsen tot omstreeks 12 graden. Boven Noord-Polen bevindt zich in de bovenlucht een storing die daar veel bewolking veroorzaakt. Het ladt zich echter aanzien dat deze bewolking niet tot ons land zal door dringen. Het frontensysteem van een depressiewaarvan het cen trum ten westen van Ierland ligt, trekt langzaam naar het oosten. Dit frontensysteem zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er wordt dan ook wei nig verandering in het algemene weerbeeld verwacht, zodat morgen opnieuw met droog en zonnig weer rekening gehouden moet worden, waarbij de kans op onweer klein blijft. In het temperatuurverloop komt weinig verandering.

De Vallei | 1969 | | pagina 1