Veenendaals dagblad E .E .G.-landbou wminister s eens over devaluatiebeleid Buiten Moorden in Los Angeles nog steeds een raadsel Viet-Cong beschiet talrijke doelen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NA MARATHONZITTING VAN 18 UUR Nederlandse delegatie tegen dr. Mansliolt Ministers in discussie Pan Am weer aan het werk Noord-Ierland vreest onlusten Corruptie 111 Azerbeidsjan Herdenking van Nagasaki Groot offensief verwacht Schip breukelingen in Kanaal Vrouw ontvoerd in Z.-Afrika Zestig werklozen in Zwitserland Nieuw vliegveld bij Dusseldorp Bewolking en minder warm ARCHEOLOGISCHE VONDST IN POLEN Wezel-lore; TEVREDEN TEGES TRUCK OP VLIEHORS LEEK SCHIETSCHIJF PER RUBBERBOOT OVER STILLE OCEAAN PORTUGAL KONDIGT VERKIEZINGEN AAN ZES KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN zingende dolfijnen ...In het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 1 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 12 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I87 A Drukke discussies ander de mi- j nisters van de Gemeenschappe- j lijke Markt tijdens de bijeenkomst over de devaluatie van de Franse Franc. V.l.n.r. de Duitse minister van Economische Zaken Karlj Schiller, de Franse minister van j Landbouw Jacques Duhamel, de I Franse permanente vertegenwoor diger Jean Marc Boegher. de Fran- j se minister van Financiën Valery Giscard d'Estaihg en de Nederland- j se minister van Financiën dr. H. J. Witteveen. BRUSSEL Na een zitting die van maandagochtend 11 uur tot vanmorgen 5 uur heeft geduurd, zijn de ministers van de zes EEG-landen tot een akkoord gekomen over een regeling voor het probleem van de landbouwprijzen na de devaluatie van de Franse frank. Door middel van een ingewikkeld stelsel van belastingen en subsidies zal de weerslag van de waardevermindering van de frank worden gespreid over een periode tot het einde van de zomer van 1971. De commissie van de Europese gemeenschappen zal deze regeling met de Franse regering uitwerken. In november zal worden nagegaan of het systeem eventueel moet worden gewijzigd. De Franse minister van Landbouw. Jacques Duhamel, sprak van ..een behoorlijke oplossing". Voor het eerste jaar van de aanpassingsperiode van twee jaar zullen de Franse interventieprijzen met 11.11 procent worden verlaagd. t NEW YORK Het kantoor- en vrachtpersoneel van de Pan American World Airways heeft een nieuw drieja rig arbeidscontract goedgekeurd. Na een vierdaagse staking zal het werk he denmorgen hervat worden. Het voorstel werd goedgekeurd met 65 tegen 35 procent van de uitgebrachte stemmen. De luchtvaartmaatschappij is voor nemens haar vluchten onmiddellijk te hervatten. WARSCHAU Op de Bronislawa- heuvel in de Poolse stad Krakau zijn de fossiele overblijfselen van reuzen- dierén gevonden. Bij onderzoek bleken hierbij de beenderen van negen mam moeten en een holenbeer (ursus spe- laeus) te zijn. Deze dieren hebben on geveer 50.000 jaar geleden op het grond gebied van het huidige Polen geleefd. Geleerden hadcTen reeds eerder ver ondersteld, dat zich 22.000 jaar geleden op deze heuvel een nederzetting van mammoetjagers zou hebben bevonden. Deze hypothese is thans door deze vondst bewaarheid, want behalve de beenderen van dieren zijn er goed ge conserveerde hutten gevonden. Deze hutten waren gebouwd van dierenbeen- deren. De vondst gooit de theorie om ver, dat de mens uit het stenen tijdperk alleen in holen geleefd zou hebben. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES j j 3 Cinds oude tijden hebben de bui- 3 tenmensen zich met het wezel- j tje bezig gehouden en heel wat j *1 volksgeloof bleef ervan hangen. J Ovidius meende al, dat het wijfje 3 3 de jongen door de bek ter we- 2 reld, bracht en Plinius beweerde, J dat het felle rovertje met slangen 5 3 zou vechten, dat zijn as inwen- 3 5 dig gebruikt een geneesmiddel J 3 bij vallende ziekte (epilepsie) zou S 3 wezen en dat zijn moedige hart de Z gave van waarzeggen schonk. De 3 oude valkeniers benutten een afge- 5 3 richt exemplaar om vogels aan te loken, die in de dekking verscholen 3 3 zaten, maar ik begrijp niet goed, J j hoe zij dit deden. Wie zich verder 5 wil verdiepen in de wonderlijke za- 3 3 ken, die de wezel omringen, kan 3 ik het proefschrift van E. Schott j aanbevelen: ..Das Wiesel in 5 J Sprache und Volksglauben"Het 5 mijne is helaas in de oorlog ver- 2 S loren gegaan, anders had ik nog J eens kunnen nakijken of de schrij- 3 3 ver ook melding maakt van het J 3 volksgeloof, dat soms de ziel in de 2 gedaante van een wezel het 5 lichaam van de mens zou veria- j 3 ten. Dit gebeurde bij de slapende J 3 Gunthram, koning der Longobar- j 3 den, wiens schildknaap uit de mond 5 slang nu en dan bij, wanneer ik 3 een wezel haast pootloos lijkend, 3 3 over het strooisel van de bosbodem 3 3 of door het gras zag kronkelen. Dat J 3 eertijds het primitieve landvolk 3 zulk een rovertje met het kruipend 3 S gedierte vergeleek en er vele ana- 5 3 logieën op trok, behoeft dan ook 3 3 nauwelijks te verwonderen. 5 12 aug. 1969 A. B. WIGMAN 5 Staatssecretaris Günther Harkort van Buitenlandse Zaken uit Bonn sprak van ..de begrafenis van de gemeenschappe lijke landbouwmarkt met uniforme prij zen". „Wij hebben zolang geconfereerd, omdat wij de grafsteen zo wilden plaat sen, dat er tezijnertijd een wederop standing mogelijk is", aldus de West- duitse staatssecretaris. De Belgische minister Snoy toonde zich tevreden over het resultaat, omdat z.i. het vraagstuk van de muntdispariteiten de gemeenschappelijke markt niet zal scheef trekken. „Wij moesten er voor zorgen dat de devaluatie voor Frank rijk heilzaam is en daarom mochten wij niet onmiddellijk prijsaanpassingen op leggen, d.w.z., wij moesten toestaan, dat de Franse landbouwprijzen niet he lemaal dezelfde zijn als die van de ge meenschap. De beslissing is redelijk en geeft blijk van gemeenschapszin. De commissie heeft een zeer belangrijke rol gespeeld. Zij voorziet trouwens in alternatieven om mogelijke fouten te verbeterefi", aldus de Belgische be windsman. In de ellenlange discussie stond de Nederlandse delegatie tegenover de vijf andere. Hel onderwerp van de on enigheid was een voorstel, dat maan dagmorgen vroeg was ingediend door de landbouwdeskundige van dc EEG, de Nederlander dr. S. !>!ansholt. Mansholt wilde hel gemeenschappe lijke landbouwprij.shelcid voor dc ko mende twee oogstjaren schorsen. Hij wilde verder de gevolgen van de Fran se devaluatie ongedaan maken, door importsubsidies en exportbelastingen aan de Franse grens van 11,11 pet. voor het eerste oogstjaar en 5,6 pet voor het tweede oogstjaar. Aan het slot van het oogstjaar 1970/ 71 zouden de Franse landbouwprijzen dan met het volle bedrag van de deva luatie van jongstleden vrijdag worden verhoogd. De Nederlandse delegatie die onder lei ding stond van de minister van Finan ciën dr. H. Witteveen en de minister van Landbouw ir. Lardinois, voerde aan dat het voorstel Mansholt grote ge varen voor de toekomst van de EEG in hield en dat het voor het einde van dit jaar opnieuw in studie genomen diende te worden in de hoop dat een alterna tieve en betere oplossing gevonden zou kunnen worden. Alle andere delegaties waren bereid het voorstel-Mansholt te aanvaarden, maar de Nederlanders hielden tot zons opgang koppig vol in de hoop op een compromis. Uiteindelijk werd het plan-Mansholt voor ongeveer 200 landbouwprodukten en levensmiddelen alleen voor het oogstjaar 1969 70 met algemene stem men goedgekeurd. Op de commissie is een beroep ge daan om een voorstel voor te bereiden voor een alternatieve methode ter be scherming van de Europese boeren te gen de Franse devaluatie. De voorstel len van de commissie zullen op 30 nov. aan de ministerraad worden voorge legd en de raad heeft erin toegestemd uiterlijk op 31 december een beslissing te zullen nemen. Het compromis sluit de volledige uit voering van het plan-Mansholt voor het oogstjaar 1970/71 niet buiten, maar schrijft wel een nieuw besluit van de ministerraad voor. De ministers van Landbouw en Fi nanciën van de Europese Economische Gemeenschap hebben besloten de waar de van de rekeneenheid tc handhaven op 0,88876 ounce fijn goud of één dol lar. Maar in het landbouwjaar 1969/70 zal in Frankrijk een bijzonder systeem worden toegepast waardoor dc waarde van de rekeneenheid in dat land in fei te met 11,11 procent wordt verminderd. In Frankrijk zullen de garantieprijzen 11,11 procent lager liggen dan in de andere landen van de gemeenschap, wat betekent dat de Franse boeren niet van de devaluatie zullen profiteren. De bedoeling is te voorkomen dat de overschotten aan landbouwprodukten verder toenemen en de levensmiddelen- prijzen gaan stijgen. De.ministers hebben ook besloten dat Frankrijk heffingen zal instellen op de uitvoer van ongeveer 200 landbouw produkten naar de andere EEG-landen en derde landen en subsidie zal verle nen op de invoer uit de andere lidsta ten. De grootte van deze heffingen en subsidies is nog niet vastgesteld. Het doel ervan is verstoring van de markt als gevolg van de devaluatie te voorko men. Tenslotte besloten de ministers een rapport te bespreken dat de Eu ropese Commissie overigens nog moet opstellen over de manier waarop de heffingen werken. Die bespreking zal voor 30 november moeten plaatshebben. In het rapport zullen zo nodig alterna tieve voorstellen worden gedaan. LONDONDERRY' Maandagavond Iaat is er in Londonderry in Noord-Ier land weer gevochten tussen katholieken en protestanten en tegen deze groepen, door de politic. Het begon toen de twee tegenstanders elkaar met stenen begonnen te gooien. De politie, uitgerust met rieten schilden en stokken en helmen, greep meteen in. Eén man werd gearresteerd. Drie po litiemannen en een demonstrant werden gewond. Hier en daar in Londonderry hebben de mensen, die vrezen dat het bij deze actie niet zal blijven, hun ramen ge barricadeerd. Vaak heeft men over de planken leuzen geverfd als: „Vrede door vooruitgang", of „wij wensen vre de". De toestand in de stad blijft gespan nen ofschoon kerkelijke leiders van ka tholieke zowel als protestantse zijde al les doen wat in hun macht is om de vre de te bewaren. Aan de vooravond van de optocht van ca. 10.000 protestanten door Londonder ry heeft een vroegere leider van de ka tholieke oppositie, Eddy Mcateer, ge zinspeeld op Ierse interventie ten gunste van de katholieke minderheid in Noord- Ierland. De protestanten herdenken vandaag het ontzet van Derry dat in 1689 door de katholieke koning Jacobus II werd belegerd. De regering heeft enige tijd overwogen de optocht te verbieden, maar is hiervoor kennelijk terugge schrokken. In Londonderry zijn de feestelijkheden gisteravond al begon nen met het ontsteken van vreugdevu ren. Mcateer verklaarde zondag dat indien de protestanten geweld zouden plegen, dit zou betekenn dat het laatste be drijf van het eeuwenoude drama van Ierland is begonnen. DEN HAAG Onder bepaalde zicht- omstandigheden, bijvoorbeeld bij lichte zeenevel, kan een voertuig, van de lucht uit gezien, lijken op een doel- schijf. Dit komt door de vrijwel gelijke contouren, afmetingen en kleur. Dat is de voorlopige conclusie in het rapport van de commissie-Martens. De ze commissie heeft een onderzoek inge steld naar de toedracht van het ongeluk van vorige week dinsdag, waarbij tij dens schietoefeningen van Starfighters de korporaal E. J. de Haan dodelijk werd getroffen en drie andere militairen licht werden verwond. Voorlopig zullen de oefeningen op de Vliehors niet worden hervat. In het rap port doet de commissie enige aanbeve lingen om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. Voortaan mo gen tijdens de oefeningen geen voertui gen bij de schietschijven zijn en zullen alle voertuigen en obstakels een opval lende kleur krijgen en met zwaailich ten worden uitgevoerd. Vorige week trof de vlieger van de Starfighter met zijn twintig mm kanon, achtttien maal de truck. In de afgelopen twintig jaar is nim mer een dergelijk ongeluk voorgeko men, hoewel volgens dezelfde methode schietoefeningen met vliegtuigen door alle Westeuropese luchtmachten wor den gehouden. PAPEETE (Tahiti) Drie Italianen zijn er in een rubberboot in geslaagd de 7200 kilometer lange afstand af te leggen over de Stille Oceaan van Peru naar de atol Roroia bij Tahiti. Het zijn de ex-officier Mario Walli (50). de na vigator Vittorio Marcioci (32) en came raman Sergio Groei (32). Zij deden 70 dagen over de tocht in hun boot Celeus- tra die met drie zeilen was uitgerust LOS ANGELES De politie van Los Angeles die een onder/,oek instelt naar dc vijfVoi 2:ge moord ten huize van de filmregisseur Polanski, heeft naar aanleiding van de ondervraging van de 19-jarige bediende William Garisson verklaard dat geen concreet bewijsmateriaal is gevonden dat hem met de misdaad in verband brengt, en de man vrijgelaten. MOSKOU De nieuwe leider van de communistische partij in het olierijke gebied de Kaspische Zee, heeft aange drongen „op een genadeloos toeslaan" tegen corruptie, intrigue, steekpennin gen en immoraliteit onder de autoritei ten van de Sovjet-republiek Azerbeid sjan. Geidar Alief. die een maand geleden eerste secretaris van de partij van Azer beidsjan werd, heeft dit in eeh barse re de op 5 augustus verklaard. Een verkorte tekst, die gepubliceerd werd op twee bladzijden van de Bakin- sky Rabochy (Bakoe Arbeider), was per post in Moskou aangekomen. „De meest onade'.oze slag moet toegebracht worden aan de omkoperij. Wij moeten de omstandigheden die wij hebben la ten ontstaan uitdelgen" aldus Alief voor een bijeenkomst van het centrale comi té van de partij. In het vredespark in Nagasaki (Japan) is een plechtigheid ge houden waarbij gebeden gezegd werden voor de zielen van hen die vielen tijdens de atoombomaanval op die stad in 1945. Er werden bran dende fakkels meegedragen. Op de achtergrond is het silhouet van het gedenkteken voor de vrede zicht baar. Een politiewoordvoerder, sergeant Jess Buckles, zei dat in de ondervra ging de naam van een man was ge noemd, naar wie men nu zoekt, maar er zijn echter geen aanwijzingen, dat 't onderzoek tot een man beperkt moet blijven, het kan een man geweest zijn, maar ook twee of drie, aldus Buckles. Op de vraag naar wat voor persoon men zoekt zei Buckles: „wat kan men, vanuit mentaal standpunt bezien, zeg gen over iemand die vijf mensen heeft gedood?" Hij geloofde echter dat men niet met een maniak te maken had. Enige uren na het afleggen van zijn verklaring werd bekend dat in Holly wood, op slechts enkele kilometers van de woning van de Polanski's een echt paar was vermoord. Later werden de beide slachtoffers door de politie geïdentificeerd als de heer en mevrouw Leno Labianca. De heer Labianca zou eigenaar van een aantal zelfbedieningswinkels in Los Angeles zijn geweest. Volgens onbevestigde berichten was op de ijskast in de woning van de Labi- anca's met bloed geschreven: „dood aan de zwijnen". Op de voordeur van de woning van de Polanski's in Bel Air was met bloed het woord „zwijn" ge schreven. Roman Polanski, Öie gisteren in Los Angeles uit Londen aankwam, liet door een vriend verklaren, dat hij en zijn vrouw het altijd goed hadden kunnen vinden. Hij jvas van plan geweest over enkele dagen naar huis terug te keren voor Sharons verjaardag hij had a een Rolls Royce voor haar gekocht en voor de geboorte van hun kindje, voor wie hij al een Ierse kinderjuffrouw had aangenomen. SAIGON De Vietcong heeft de afgelopen nacht 91 doelen in Zuid-Viët- nam met raketten en mortiervuur bestookt. Het was de hevigste beschieting sinds de nacht van vijf op zes juni. aldus een Amerikaans woordvoerder in Saigon, die 45 van de aanvallen belangrijk noemde. LONDEN De 36.000 ton metende Duitse tanker „Union" heeft vanoch tend in het nauw van Calais de vier leden van een Brits gezin opgepikt die in een uit de tweede wereldoorlog stam mend leger-amfibievoertuig naar Au stralië wilden reizen. Zondag was in "Folkstone de korte reis begonnen die negen maanden had moeten duren. Het amfibievoertuig was al spoedig gekanteld. De Britse kust wacht had de verzekeringsagent Bill Parry gewaarschuwd dat zijn voertuig niet zeewaardig was, maar desondanks had Parry met vrouw en kinderen het ruime sop gekozen. PRETORIA Een 45 jaar oude ont voerde vrouw, die dringend medische verzorging behoefde, omdat zij door een zenuwziekte in een dodelijke coma terecht zou kunnen komen, is vanmor gen door de politie teruggevonden. Twee uur tevoren was een blanke man na een vuurgevecht door de poli tie gearresteerd bij de uniegebouwen, het administratieve centrum van de Zuidafrikaanse regering te Pretoria. Voor zijn arrestatie werd hij in de schouwer gewond. Verwacht wordt dat de blanke man later op de dag voor de rechtbank zal verschijnen op beschuldi ging van de ontvoering van mevrouw Elizabeth van de Walt die terugge vonden werd in een verlaten Afrikaan se hut 200 meter van een zandweg en 8 km buiten Pretoria. Haar toestand werd goed genoemd. Zij is in het H. F. Verwoerd ziekenhuis opgenomen. De politie wist het losgeld tot een be drag van 75.000 rand in beslag te ne men. Mevrouw Van der Walt werd maan dagmorgen uit haar huis in de Water- kloofwijk ontvoerd. Haar Afrikaanse tuinman zei. dat een blanke man in een groene bestelwagen haar naar het voer tuig riep onder 't voorwendsel haar en kele planten te willen tonen, die hij haar wilde verkopen. Mevrouw Van der Walt, (aldus de tuinman) werd gillend in de auto gesleurd en weggevoerd. LISSABON De verkiezingen voor een nieuwe nationale vergadering in Portugal zullen waarschijlijk op 26 ok tober worden gehouden, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Lissabon maandag bekend gemaakt. De ambtstermijn van de kamerleden is vier jaar. Bij de verkiezingen van vier jaar ge- 1 den sprak 70 procent van de kiezers zich uit voor de kandidaten van de re gerende nationale unie, nadat de oppo sitie die voor veertig van de 130 zetels tegenkandidaten had willen stellen, de ze had teruggetrokken, Volgens de wet mag de oppositie al leen maar dertig dagen voor de verkie zingen optreden. Zij mag onafhankelijke kandidaten stellen. In die periode mo gen er ook politieke bijeenkomsten worden gehouden, mits er toestemming is gevraagd en verkregen. BERN Eind juli 1969 bedroeg het aantal werklozen in Zwitserland, een natie met zes miljoen inwoners, 60 en het aantal vacante betrekkingen 4650. Twee raketten van 12,2 cm kwamen in Saigon terecht zonder schade aan te richten. Andere doelen waren o.a. Hoee waar een dode viel en twee mensen werden gewond, Gia Nghia, waar acht gewonden vielen, en een rtiilitair hospi taal bij Danang, waar ongeveer 20 pa tiënten verwondingen opliepen. De Amerikaanse woordvoerder noem de het te vroeg om te constateren, dat er een einde is gekomen aan de betrek kelijke gevechtspauze die op 19 juni be gon. Intussen hebben zware Amerikaanse bommenwerpers in 12 uur tijd bijna 1.400 ton bommen geworpen op stellin gen en concentraties van de Viet-Cong. De gevechten in Zuid-Vietnam ziin de zwaarste geweest sedert twee maan den, en Amerikaanse militaire kringen menen tekenen te bespeuren die wijzen op een op handen zijnde vijandelijk of fensief. De vijand zou zich thans voor bereiden op een najaarsoffensief uit te voeren in augustus en september. Een en ander zou onder meer gebleken zijn uit inlichtingen verstrekt door overlo pers. In de afgelopen 24 uur zijn Ameri kaanse eenheden infanterie krachtig aangevallen langs de grenzen met Laos, Cambodja en de gedemilitariseerde zo ne. In het laaggeleden gebied ten zui den van Da Nang zijn tijdens vijande lijke aanvallen met raketten en mortie ren drie Amerikaanse helikopters neer gehaald. In hetzelfde tijd val sneuvel den er tenminste 38 Amerikanen en 152 Zuidvietnamezen en bedroeg het aan tal Amerikaanse gewonden 144. RUSSELVILLE Zes kinderen, m leeftijd variërend van een tot tien, zijn omgekomen bij een brand in een wo ning ten zuiden van Russwville (Ar kansas). De ouders van de kinderen wisten te ontkomen aan het vuur dat de woning volledig verwoestte. Zij worden in een ziekenhuis behandeld wegens shock. De oorzaak van de brand is niet vast gesteld. DUSSELDORP De Westduitse deel staat Noordrijnland-Westf alen is van plan de grootste luchthaven ter wereld aan te leggen. Berekend op de eisen die aan het einde van deze eeuw zullen gelden, zal de luchthaven jaarlijks veer tig miljoen passagiers kunnen verwer ken. Het grootste aantal passagiers ver werkt nu Chicago nl. dertig miljoen per jaar. Volgens de minister van Verkeer van genoemde deelstaat, Kassmann, in een vraaggesprek met de „Westfalische Rundschau" zal de nieuwe luchthaven ten noordoosten van Dusseldorp komen, in de driehoek tussen Hamm, Unna en Kamen. De aanlegkosten zouden een miljard mark bedragen. De twee vliegvelden die Noord rij n- land-Westfalen nu bezit Dusseldorp met negen miljoen passagiers per jaar en Bonn-Keulen met 4,6 miljoen passa giers kunnen niet meer worden uit gebreid. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro- gramma.Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELU WESTRAND RONDVAART j Het afgelopen etmaal werd met 5 oostelijke winden droge en warme jj lucht uit centraal Europa naar ons land gevoerd. Hier stegen maandag de temperaturen plaatselijk tot 30 graden. j Inmiddels is boven Zuid-Engeland en Frankrijk een storing ontstaan jj waarin plaatselijk onweer voor komt. Achter deze storing om stroomt over Frankrijk koelere lucht naar het noorden. In ons land zal onder invloed van deze storing woensdag meer bewol king voorkomen, waarbij plaatselijk enkele buien kunnen vallen. Daar- bij wordt het van het zuiden uit minder warm.

De Vallei | 1969 | | pagina 1