De Arabische fruitoogst door aanval op G hor-Kanaal vernietigd Landbouw VenhcJe koek Over de grenzen Na bevrijding uit de quarantaine Zegetocht voor t.v. Zambia naast kopermijnen met schadeloosstelling Hoe is h et mogelijk. Omgekomen door dorst Heinrich Böll wil boycot Defregger Water van Weser vergiftigd 592ste Staatsloterij Mein Kampf in het Engels Hout gevonden dat van Noachs ark kan zijn Groot verlies bij bouw van de Queen E. II Mooie Consul in de val Sonde-7 op de terugweg Lijkschouwing in zaak-Kennedy WEER IN EUROPA i I 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 MOGELIJKE MOORDENAAR VAN M'BOYA LINDBERG GENERAAL IN ARREST IN ATHENE Foltering Wat is die Spar vandaag weer voordelig. geef hem morgen mannen zijn er gek op DINSDAG 12 AUGUSTUS 1969 ASTRONAUTEN WACHT ZEER DRUK PROGRAMMA HOUSTON Bevrijd van drie we ken afzondering ontspanden de astro nauten van de Apollo-11 zich maan dag bij hun gezinnen voordat zij een zeer drukke ronde van viering ter gelegenheid van hun historische maan landing tegemoet gaan. Zondagavond zijn Nell A. Armstrong, Edwin E. Aldrin jr. en Michael Col lins rechtstreeks naar hun huizen ge gaan, toen zij uit quarantaine vrijgela ten werden. Enkele uren voordien had den de doktoren verklaard, geen bewij zen gevonden te hebben van vreemde bacillen of van infectie bij de astronau ten door het contact met de maan. Het wervelwindschema van vieringen begint vandaag als Armstrong, Aldrin en Collins een persconferentie geven om verslag uit te brengen van hun ge durfde missie. In de middag zal een lunch in de bin nenstad van Houston bijgewoond wor den door ongeveer 700 mensen die aan de ruimtevaart verbonden zijn. Woensdag vliegen de astronauten en hun gezinnen naar New York voor de ticker tape parade en een bezoek aan de Verenigde Naties, in de middag ge volgd door een nieuwe parade in Chica go. De dag wordt besloten in Los Ange les met een gala-staatsdiner waar pre sident Nixon gastheer zal zijn. Zaterdag zullen zij geëerd worden door een parade in Houston gevolgd door een party in Texas-stijl. In de weken die daarop volgen zul len zij in veel Amerikaanse steden ver welkomd worden en voor het congres verschijnen. Er wordt ook gesproken over een wereldreis. Onder hen die voor het diner met de maanreizigers, uitgenodigd zijn, bevin- en zich de luchtvaartpionier en oceaan vlieger Charles Lindberg, de artiest Jack Benny, de zangers Don Ho en Ge ne Autry en alle 50 gouverneurs met hun vrouwen. Slechts weinigen hebben de dure uit nodiging voor het feest afgeslagen. Het thema van de maanreis zal te zien zijn in de pièces de milieu, doos jes met snoep en er zal een speciaal maanvormig dessert gemaakt worden door de chefd'hotel. De zegetocht door enkele Amerikaan- sa steden, de grote feestavond te Los Angeles alsmede een persconferentie zullen geheel door de televisie worden opgenomen en in totaal zal negen uur van dit alles via satellieten rechtstreeks de wereld worden ingezonden. De opnamen gaan via landkabels naar New York naar het bureau van de American Broadcasting Company en vandaar naar het station van de Comsat (Communications Satellite Cor poration) naar Etam in West-Virginië. Daar zendt men de beelden naar de In telsat 3-satelliet, die 35.700 kilometer boven de Equator hangt, die ze dan weer doorstuurt naar Reisting in West- Duitsland. Van Reisting komen ze te recht op het net van de Eurovisie, waar op 25 omroeporganisaties zijn aange sloten. Edwin „Buzz" Aldrin gaat tegen het einde van oktober een bezoek brengen aan Zweden. Zijn grootvader was af komstig uit de plaats Varmland in West-Zweden. INDEPENDENCE In de z.g. „Val lei des doods", een zeer onherbergzaam gebied ten noordoosten van Los Angeles in Californië, zijn in het weekeinde drie mensen om het leven gekomen. Zij maakten vrijdag met een caravan een tocht, toen zij verdwaalden en in de be ruchte vallei terechtkwamen. Hun auto raakte defect en zij probeerden te voet de bewoonde wereld te bereiken. Hun lijken werden maandag gevonden. Zij bleken van dorst te zijn omgekomen. De drie bemanningsleden van de Apollo-11 zijn zondagavond uit quarantaine ontslagen. Op de foto drukken v.l.n.r. Edwin E. Aldrin, Mi chael Collins en Neil Armstrong vele handen van NASA-mensen na hun ont slag. HAMBURG Heinrich Böll, de voor aanstaande katholieke Duitse roman schrijver heeft verklaard, dat de gehe le katholieke geestelijkheid zich moet distancieren van de hulp-bisschop van München, Matthias Defregger. „Wat mij verbaast" aldus Böll in een vraaggesprek voor de tv „is dat de gehele katholieke geestelijkheid in Duitsland zoiets aanvaardt, zonder openlijk een standpunt in te nemen. Ik zie werkelijk uit naar een zich losma ken van dit soort van persoonlijke ver binding van reserve-officier en bisschop - in welk geval de reserve-officier verreweg de sterkste schijnt te zijn. Böll leverde commentaar op een uit spraak van een week geleden voor de tv door Defregger waarin hij zei zich wettelijk en moreel onschuldig te voe len voor het doodschieten als repre saille van 17 Italiaanse dorpelingen in 1944 in Filetto. De bisschop was toen reserve-kapitein bij de Duitse Wehr- macht en gaf het executiebevel door. Verschijnend in het tv-programma „Panorama", zei Böll dat hij een scherpe tegenstelling ziet ussen Defreg- ger's betuiging van onschuld en zijn er kenning dat hij een „zeer zware last" moet torsen ten gevolge van de massa moord in Filetto. Böll deed ook een scherpe aanval op de woedende tegenaanval van Defreg ger tegen een „bepaalde Pers", omdat die de rol van de voormalige kapitein in de executie gepubliceerd had. Bisschop Defregger zei hij, sprak „in de taal van het casino voor officie ren van de kapitein of de majoor". BREMEN Een chemische stof af komstig uit een Zweeds schip, is in de Noordduitse rivier de Weser terechtge komen. Uit voorzorgsmaatregel werd bepaald dat men over een afstand van 40 km niet in de rivier mocht zwem men. Het lekken ontstond nadat er in de „Inga" uit Helsingborg brand was ont staan. Het bluswater voerde een hoe veelheid insecticide mee in de rivier. De vergiftiging was niet ernstig en leverde geen gevaar op voor vissen en dieren, aldus is door een Bremense havenautoriteit verklaard. ADVERTENTIE 12 AUGUSTUS 1969 DERDE KLASSE Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van 25.zijn gevallen op nrs. eindigende op 1 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 22 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 17 50.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 42 50.zijn gevallen op nrs. eindigende op 33 100.— zijn gevallen op nrs. eindigende op 43 200.zijn gevallen op nrs. eindigende op 740 400.zijn gevallen op nrs. eindigende op 576 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 857 2000.zijn gevallen op nrs. eindigende op 6777 5.000.is gevallen op het nummer 098529 5.000.is gevallen op het nummer 076268 f 5.000.is gevallen op het nummer 081684 5.000.is gevallen op het nummer 085423 5.000.is gevallen op het nummer 032009 f 10.000.is gevallen op het nummer 084834 25.000.is gevallen op het nummer 083963 50.000.— is gevallen op het nummer 067870 100.000.— is gevallen op het nummer: 049958 De extra prijs van 500.000.is gevallen in serie A op het nummer080304 En de troostprijs van 5.000.op nummer080304 van elk van de andere series. LOESAKA De regering van Zam bia heeft alle mijnrechten in haar land tot zich getrokken. De rechten om be staande en nieuwe mijnen te exploi teren in veel gevallen eeuwigdurend zullen worden vervangen door huur overeenkomsten voor 25 jaar. Zambia is op Chili en de Verenigde Staten na, de grotste koperproducent ter wereld. De president van Zambia, Kenneth Kaoenda, heeft dit gisteren bekendge maakt voor de nationale raad van zijn partij. „Ik verzoek de mijneigenaars 51 procent van hun aandelen aan de staat over te dragen", aldus Kaoenda. „Ik geloof niet dat het land economi sche onafhankelijkheid kan krijgen zonder de bestaande mijnen volledig in handen te krijgen." De aandelen van Zambiaanse koper mijnen kregen daarmee gisteren een verlies te incasseren van 10 miljoen pond sterling. Kaoenda kondigde aan dat de grond- LONDEN In weerwil van heftige protesten van Beieren is de Londense uitgeverij Hutchinson van plan in ok tober een beperkte nieuwe editie van Hitiers „Mein Kampf" in het Engels uit te geven. De directeur van de uit geverij, Sir Robert Lusty, heeft gezegd, dat de uitgeverij in haar voorwoord op de bezwaren van de regering van Beie ren die het auteursrecht heeft wil wijzen. De Londense uitgeverij, die in 1933 de originele Engelse editie van Mein Kampf uitgegeven heeft, is van plan „ongeveer 2.000 tot 3.000 exemplaren te produceren, die hoofdzakelijk voor bi bliotheken bestemd zouden zijn. ISTANBOEL - Stukken hout die van on geveer 4000 jaar her dateren en mis schien overblijfselen van de Ark van Noach kunnen blijken, zijn door een Amerikaanse stichting in 'n gletsjer op de berg Ararat in Oost-Turkije gevon den. De 5000 m hoge berg is een aan Rus land grenzend geheim militair gebied. De Amerikaan R. E. Crawford, pre sident van de „search" (Scientific Ex ploration and Archeological Research Foundation) heeft de pers verteld, dat dit de eerste mededeling over de vondst was. De stukken zijn 31 juli en 2augustus gevonden door een ploeg van zes man onder leiding van een Amerikaan, ook Crawford (Harry) geheten. Het was zijn zevende expeditie naar de berg. Het hout werd op de noordwestelijke hel ling op 4000 m hoogte gevonden. De ontdekking gebeurde in een glets jer op een diepte van meer dan 20 me ter onder zeer gevaarlijke omstandig heden tengevolge van het smeltende ijs, scheuren in de gletsjer en sterke winden. De Fransman Fernand Navarra heeft op ongeveer dezelfde plek in 1945 een met de hand gehakt stuk hout van an derhalve meter gevonden, dat na onder zoek ook 4000 jaar oud bleek te zijn. Het hout, herkend als Griekse eik, een soort boom die rond Ararat en Mesopo- tamië groei wordt thans onderzocht door research-centra in Turkije, de Ver. Staten en Frankrijk. ATHENE De gepensioneerde gene raal Sophocles Tzanetis een vroegere minister van Openbare Veiligheid, is door de veiligheidspolitie ln Athene ge arresteerd. Dit is uit welingelichte bron in de Griekse hoofdstad vernomen. Na zijn arrestatie op het eiland Rho- dos, is de 61-jarige generaal naar Athe ne overgebracht. Generaal Tzanetis was in 1965 hoofd van het directoraat van de nationale veiligheid, het hoogste veiligheidsor gaan in Griekenland en minister in het kabinet Paraskevopoelos. Hij staat be kend om zijn royalistische sympathieën. De reden van zijn arrestatie is niet bekend. wet zal worden aangepast om deze maatregelen van kracht te laten wor den. Andere mijnbouwmaatschappijen blijven welkom, maar tegen dezelfde voorwaarden. De overneming gebeurt door de overheidsinstelling voor indus triële ontwikkeling (Indeco), die de maatschappijen schadeloos zal stellen met in de toekomst uit te keren divi denden. In Japan, een van de grootste afne mers van Zambiaans koper, gelooft men niet dat de directe gevolgen ern stig zullen zijn. LONDEN De bouwers van de Queen Elisabeth II hebben op de bouw van dit meest moderne luxe passagiers schip ter wereld een verlies van meer dan 8,5 miljoen gulden geleden. Dit is bekendgemaakt door de Upper Clyde- werven, een consortium van werven dat met regeringssteun werkt, in een ver slag aan de aandeelhouders. Het 65.000 ton grote schip, dat 255 miljoen gulden heeft gekost en aan bij na 2000 passagiers en 900 bemannings leden plaats biedt, heeft in mei, na tijdrovende moeilijkheden, zijn eerste tocht over de Atlantische Oceaan ge maakt. 5? NEURENBERG Voor ruim 25.000 gulden kocht de 50-jarige pas toor Georg Janson uit Hohenberg (Beieren) van de Münchenaar Hans Herman Weyer een „doctorstitel". Teon de handelaar in titels, die in West-Duitsland de bijnaam „de mooie consul" heeft, de titel aan een Italiaanse promotor wilde verlenen, voelde de pastoor zich bedrogen. Hij nodigde Weyer voor verdere za ken in zijn pastorie uit. De Münche naar werd daar zondag opgewacht door de pastoor en tien flinke kna pen. De aanwezigheid van de vast beraden uitziende boeren dwong Weyer ertoe, een deel van de koop som, nl. 13.500 gulden, terug te beta len. De pastoor hoopt ook van het restant nog iets terug te zien. TEL AVIV De Israeli's hebben de Jordaniërs opnieuw getroffen op de plaats waar het 't meest zeer doet het Ghor irrigatiekanaal. De aanval op het 64 km lange kanaal van zondag door Israëlische straal jagers betekent de ondergang van hele Arabische fruitplantages en oogsten langs de oostelijke oever van de Jordaan. Het water stroomt terug in de Jarmoek rivier en het zuidelijke einde van het Ghor Kanaal is volkomen droog gevallen. Een woordvoerder voor het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard dat de Israëlische luchtaanval op het kanaal het gevolg is van het feit dat Jordanië zijn belofte van zes weken geleden, om een einde te maken aan de guerrilla-aanvallen op Israëlisch gebied vanaf Jordaans ge bied, niet is nagekomen. In hetgeen neerkomt op een belangrijke escalatie aan het oostelijke front is door het Is raëlische leger melding gemaakt van 38 incidenten in de eerste tien dagen van augustus. De incidenten, alle in de Beisan vallei en het gebied van El Hamma, omvatten 8 aanvallen met ar tillerie en mortieren, 2 aanvallen met Katjoesja raketten, 9 incidenten met bazoeka's, 18 incidenten met lichte wa pens en 1 sabotagedaad. Het ernstigste incident was het opblazen van een bus waarbij 2 Israëli's gedood en 12 ge wond werden. De Jeruzalem Post schreef maandag dat koning Hoessein van Jordanië „ver kozen heeft de instructies van Nasser te volgen en een „tweede front" tegen Israël te openen als afleiding... om de Egyptische strijdkrachten langs het Suez-Kanaal rust te geven en ze te reorganiseren na een periode van he vige gevechten en tegenaanvallen uit de lucht." De Israëli's stelden 23 juni met een commando-overval het kanaal ook al buiten werking. Onder een ongeschre ven bestand werd de Jordaniërs toege staan het kanaal te herstellen, nadat zij, volgens de Israëli's beloofd hadden dat aanvallen van guerrillastrijders voorkomen zouden worden. Egyptische- en Israëlische strijd krachten hebben maandag gedurende drie uur een hevig artillerieduel ge voerd, aldus deelt het Egyptisch mili taire opperbevel mee. Israëlische straaljagers hebben Ara bische guerrillaconcentraties aan de voet van de berg Hermon in Libanon maandag bestookt, aldus deelt het leger mee. De aanval van 30 minuten volgde op een serie van 21 sabotage-incidenten in juli, die toegeschreven worden aan saboteurs die in Libanon in kampe menten verblijven, aldus een woord voerder. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Defensie Amnon Lev, heeft gezegd, dat de berichten uit Beiroet over het folteren en ter dood brengen (door Israëli's) van mensen in de bezette gebieden van Jordanië en Egypte „alle grond misten en uit de lucht gegrepen waren." „Deze beschuldigingen" zei Lev „zijn herhaalde malen naar voren ge bracht en even zovele malen is bewe zen dat zij onjuist waren." Het inter nationale Rode Kruis bezocht regelma tig saboteurs die in Israël waren ver oordeeld en gestraft, en die hadden nooit dingen gemeld die strookten met de te Beiroet geuite beschuldigingen. „Er kan wel eens iets onbelangrijks aan de hand zijn, bijvoorbeeld als een gevangene niet twee maal per week MOSKOU Het Russische ruimte station Sonde-7 is na enkele omwente lingen rond de maan weer op de terug weg naar de aarde. Dit heeft het Rus sische persbureau Tass officieel bekend gemaakt. De Sonde-7, die vrijdag werd gelan ceerd, is na een koerscorrectie in de vastgestelde baan om de maan geko men. Tijdens de driedaagse reds naar de maan, heeft de Sonde foto's van de aarde gemaakt. Tevens werd veel aan dacht besteed aan het beproeven van de verder ontwikkelde boordsystemen. De omwentelingen rond de maan werden gebruikt voor het maken van foto's van het maanoppervlak en het bestuderen van de onmiddellijke omgeving van de maan. Geleerden verbonden aan de radiote lescoop te Jodrell Bank in Engeland hebben de mogelijkheid, dat het jong ste Russische maanverkenningsvoer- tuig Sonde-7 bemand is, niet volledig uitgesloten. een warme douche krijgt, waarop hij recht heeft, maar dat wordt dan door ons weer goedgemaakt." Elke door het Rode Kruis ingediende klacht wordt onderzocht en eventuele fouten worden dan hersteld. In Israël zitten op het ogenblik ongeveer 1000 Arabieren in de gevangenis omdat zij saboteurs of anti-Israëlische agenten waren, aldus de woordvoerder. NEW BEDFORD De officier van Justitie van de staat Massachusetts, Ed mund Dinis, heeft gezegd dat hij de ge rechtelijke autoriteiten van de staat Pennsylvania zal verzoeken, het lijk te mogen laten opgraven van Mary Jo Kopechne, opdat dit geschouwd kan worden. Mej. Kopephne verdronk op 18 juli nadat de auto waarin zij en senator Ed ward Kennedy reden bij het eiland Chappaquiddick te water was geraakt. Kennedy had het ongeluk pas negen uur later aan de politie gemeld. De se nator ontving hiervoor een voorwaarde lijke straf van twee maanden gevange nis. De ouders van Mary Jo zijn, naar be kend is, sterk gekant tegen opgraving van het lijk van hun dochter. Als de rechter dit evenwel goedkeurt kunnen zij zich er niet tegen verzetten. ADVERTENTIE Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. <3 max. te: gisteren co 1 Amsterdam half bew. 28 0 De Bilt licht bew. 28 0 Deelen half bew. 28 0 Eelde onbew. 25 Eindhoven licht bew. 29 0 Den Helder half bew. 26 0 Luchth. R'dam licht bew. 28 0 Twente licht bew. 25 0 Vlissingen half bew. 27 Zuid-Limburg licht bew. 30 0 Barcelona licht bew. 27 Belgrado licht bew. 26 0 Berlijn licht bew. 23 0 Bordeaux zwaar bew. 27 15 Brussel half bew. 29 Frankfort licht bew. 28 Genève zwaar bew. 26 0 Grenoble zwaar bew. 29 0 Helsinki onbew. 28 Innsbruck licht bew. 24 Kopenhagen onbew. 21 0 Lissabon licht bew. 26 Locarno zwaar bew. 26 Londen geh. bew. 30 3 Luxemburg licht bew. 28 Madrid onbew. 34 Malaga onbew. 29 0 Mallorca licht bew. 30 0 München onbew. 23 Nice zwaar bew. 26 Oslo onbew. 26 Parijs regen 31 11 Rome half bew. 29 Stockholm onbew. 27 Wenen zwaar bew. 22 Zürich onbew. 25 Tke gevolgen van de waardeverminde ring van de Franse franc onder strepen nog eens hoe onvolmaakt de Europese Gemeenschap is: het land bouwbeleid, door onze landgenoot dr. Mansholt zo voortvarend van de grond geholpen, is duidelijk te ver vooruit- geijld op andere noodzakelijke ge meenschappelijke regelingen, vooral die voor het beheersen van de con junctuur. Kennelijk hebben de Zes zich bij het formuleren van het landbouwbeleid onvoldoende rekenschap gegeven hoe noodzakelijk het wel is dat hun eco nomieën in de pas blijven, dat de ontwikkeling van prijzen, lonen en de daarvan zo afhankelijke betalingsba lansen min of meer gelijke tred zou den houden. Of misschien beseften zij die noodzaak ook wel, maar re kenden zij erop dat ook op dat terrein meer voortgang zou worden geboekt. In elk geval sit men duidelijk om hoog. De gemeenschappelijke land bouwprijzen luiden in z.g. Europese rekeneenheden, die in waarde gelijk zijn aan de Amerikaanse dollar. Voor Franse boeren betekent de waardever mindering van de franc derhalve een verhoging van het inkomen in francs. Om precies te zijn met 11.11 procent. In allerijl hebben de ministers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux gisteren in Brussel op nood maatregelen zitten broeden die een Nahashon Issac J. Njenga Njoroge (midden) is in staat van beschul diging gesteld, verdacht van de moord op Tom M'Boya. Hij verlaat hier het gerechtsgebouw in de Kenyase hoofd stad Nairobi aan het eind van de eerste dag van het vooronderzoek naar de dood van Tom M'Boya. Njoroge is een lid van de Kikoejoe- stam. Minister M'Boya, een van de briljant8te figuren van het nieuwe Afri ka, was een Loexo. Zijn dood gaf aan leiding tot felle stammentwisten. DR. MANSHOLT te ver verder uitglijden van de toch al so verliesgevende landbouw in de Zes moeten voorkomen. Het gaat om een soort afscherming van de Franse markt van de rest van de gemeenschap. Het is immers dui delijk dat hogere prijzen voor do Franse boer een extra stimulans vor men om de produktie te vergroten en dat deze boeren dus een prettiger positie krijgen ten opzichte van hün collega's uit de Vijf. Oovendien zou de Gemeenschap als gevolg daarvan opnieuw ectra mil joenen beschikbaar moeten stellen om al de overtollige produkten op te slaan of tegen sterk verliesgevende prijzen op de wereldmarkt af te zet ten. Hiervoor een oplossing vinden, bete kent onmiddellijk dat het zo moei zaam opgebouwde systeem van ge lijke prijzen in elk van de Zes ge deeltelijk wordt teruggeschroefd. Dit is des te pijnlijker nu nog meer van deze maatregelen dreigend in de lucht hangen. Bij een mogelijke opwaardering van de Westduitse mark dit najaar, zullen de landbouwprodukten in de Bonds republiek in marken goedkoper worden. De boeren daar zullen in dat geval minder gaan verdienen ter wijl de collega's in de rest van de gemeenschap beter uit zullen zijn. Uet is echter telkens een stap terug in het proces van eenwording als een partner zijn geldeenheid veran dert. Het zal ook steeds moeilijker worden als men niet toekomt aan een werkelijke gezondmaking van de (te overvloedig producerende) landbouw. Slechts wanneer de zes landen, de eco nomische en monetaire politiek nauw op elkaar willen afstemmen, zal de weg terug niet meer ingeslagen be hoeven te worden. Het feit dat de Franse regering het niet nodig vond haar partners in de gemeenschap te raadplegen alvorens tot devaluatie over te gaan duidt ech ter niet op een grote bereidheid in die richting. PARAMARIBO Suriname ontkent dat troepen het omstreden grensgebied met guyana zijn binnengedrongen. Men acht 't niet onwaarschijnlijk dat Guya na het bericht de wereld heeft ingezon den in verband met het bezoek dat de Guyanese minister van Staat, Shridat Ramphal, momenteel aan Brazilië brengt. Dit bezoek, aldus werd gezegd, heeft onder meer ten doel Braziliaanse steun los te krijgen bij de grensgeschil len van Guyana met Venezuela en Su riname. ADVERTENTIE eens een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter mee.

De Vallei | 1969 | | pagina 5