„Tropendienst" op aantal lagere- en kleuterscholen Man verdacht van moord op eega VERSTOPPING? Oud-verzetstrij ders willen extremistische krachten beteugelen EINDE HITTE-PERIODE LIJKT IN ZICHT WATERVOORRAAD BAART NOG GEEN ZORGEN I AUTODIEF VERONGELUKT Veel vraag naar bij Werkspoor ontslagenen Broodbezorgers in Groningen staakten één dag BROMFIETSER VERONGELUKT Explosies in rioolputten „Grote trek"" uit Suriname naar Nederland Ouders hielden kinderen thuis Grote verbazing in Asperen Onervaren inbreker kwam gewond naar bureau W intervakantie nam een grote vlucht MAATSCHAPPIJ AANPASSEN ZONDER IN CHAOS TE VERVALLEN Ruim 250 man GEDETINEERDE KWAM NA VLUCHT SNEL TERUG REMBRANDT-ETS WAS FOTOKOPIE Geen noodkreten Ambtenaren W aterverbruik Branden Noodeditie BUS REED OVER VOET VAN BEJAARDE MAN Kamerlid vraagt over verlengen rijbewijs door particuliere bureaus BIJ NIJMEGEN OMRIJ-VERGOEDING VOOR BOEREN Op bed Niets vermist Kampeerders gaven verkeerden pak slaag N0UR1LAX Terreur Opvoeding Gewone volk DINSDAG 12 AUGUSTUS 1969 iimaiiaiiiamiiiiMiiiHHHiMiiiiiiigiiiiiauHiii (■■■■■■■■■■■ai V«aai laiaaaaiiaaaaaiaiaaaaiaiaiaafiaaiti DEN HAAG Op een aantal kleuter- en lagere scholen is gisteren een tropendienst" ingevoerd. De kinderen krijgen geen vrij maar beginnen 's mor gens vroeger (variërend van half acht tot acht uur) en mogen "s middags om ongeveer één uur naar huis. ASPEREN Enkele uren nadat gisterochtend het lijk van zijn 48-jarige vrouw Corrie in bed was gevonden, arresteerde de politie haar even oude man, Hennie V., in zijn woning in Asperen. De man blijft ontkennen. Het drama in het nieuwbouwhuis aan de Leerdamseweg in Asperen (bij Leerdam), heeft grote verbazing gewekt in het dorp; ROERMOND De 24-jarige S. uit Valkenswaard is in de nacht van zon dag op maandag in Nederweert met een gestolen bestelwagen tegen een boom gebotst. S. werd uit de wagen geslin gerd en stikte in de modder van een sloot. Een automobilist ontdekte het onge luk in de loop van de morgen. S. had de bestelauto in Blerick gesto- stden. UTRECHT Er is grote vraag naar de metaalbewerkers van de af deling staalconstructies bij Werkspoor in Utrecht, die ontslagen moeten wor den. Het gaat om 170 man, die wegens sluiting van de afdeling zonder werk komen. Hun zal zo mogelijk een baan binnen het concern van WMF Stork - Werkspoor worden aangeboden. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau van Utrecht zijn intussen al vierhon derd aanvragen voor deze werknemers binnengekomen. Niet alleen uit Utrecht maar tot in Brabant toe willen bedrij ven de mensen van Werkspoor heb ben. Pas eind vorige week is de defi nitieve beslissing tot sluiting gevallen na protest van de vakbonden. Het ar beidsbureau kan nog niet bemiddelen omdat Werkspoor nog geen lijst van ontslagen werknemers kan aanbieden. In Breda komt werk voor ruim 250 man bij de dochteronderneming van het Amerikaanse concern Ambac. Het bedrijf heeft een order voor pompen voor dieselmotoren gekregen, groot 35 miljoen gulden. In de komen de drie jaar zullep 50.000 pompen per jaar moeten worden afgeleverd. In de jaren daarop zal dat aantal tot 80.000 per jaar worden opgeschroefd. Bij Ambac werken al 450 werknemers. ROTTERDAM De 22-jarige gede tineerde V. H. uit Rotterdam zag gister middag de kans schoon en verliet het St. Franciscusziekenhuis, waar hq ver pleegd werd. Omdat hi aan zijn blinde darm ge opereerd was kon hij het echter op straat niet lang volhouden. Binnen an derhalf uur was hij terug in het zie kenhuis. V. H. zat in voorarrest wegens poging tot doodslag. TOOWOOMBA, AUSTRALIë De „ets" van Rembrandt die in het bezit is van de 39-jarige Leo Verwater uit Toowoomba in Australië blijkt niet echt te zijn. Een onderzoek door deskundigen van het museum in Melbourne heeft uitge wezen dat het een Franse fotokopie- druk is. Na een' voorlopig onderzoek was de waarde van het werk op 400.000 gulden geschat. GRONINGEN De uit het begin van deze eeuw daterende Arbeidswet, waarin onder meer het bakkersbedrijf wordt verboden om op zondag voor twaalf uur 's nachts met het werk te beginnnen, moet naar de mening van de directeur van de Coöperatie Noord te Groningen, de heer J. Geelkerken, nodig op de helling. Hij zei dit naar aanleiding van een protestdemonstra tie van de broodbezorgers van genoem de coöperatie. Deze bezorgers beslo ten namelijk gistermorgen om niet te gaan venten. Tijdens de vakanties is er een zoda nige verandering gekomen op het ge bied van de broodprijs, dat zij zich be dreigd voelen. In supermarkten en in warenhuizen wordt 65 cent voor een brood berekend, terwijl de venters 71 cent moeten vragen, aldus is door de overheid vastgesteld. Het gevolg is dat zeer veel huisvrouwen het goedko pere brood prefereren. Verder moet men vooral op maandagmorgen vroe ger kunnen uitrijden, omdat naar het oordeel van de bezorgers de brood ver koop voor twaalf uur 's middags gro ter is dan na twaalf uur. Dit vroegere uitrijden nu wordt onmogelijk ge maakt door genoemde arbeidswet, die verbiedt om op zondag met de pro- duktie te beginnen. Overigens zal ge tracht worden op de overige dagen wel vroeger met het venten te beginnen dan tot nu toe het geval is. De brood bezorgers hebben vandaag hun werk weer normaal hervat. De heer Geelkerken benadrukte dat de demonstratie niet moet worden ge zien als een actie tegen het bedrijf, maar als een protest tegen de door de wet geregelde zaken als arbeidsuren en broodprijzen. Het was gisteren - de eerste school dag - vooral in de houten noodgebou wen niet meer te harden. Veel Limburgse schoolhoofden zagen af van een zogeheten tropenrooster, maar lasten extra zwemlessen in. De leerlingen van weer andere lagere scholen werden door hun onderwijzers meegenomen naar schaduwrijke bos sen, waar zij biologielessen kregen. In Amsterdam kregen leerlingen van enkele kleuterscholen gistermiddag vrij. De leerlingen van lagere scholen kregen veelal minder inspannend werk te doen of werden - met goedvinden van de inspectie - een uur eerder naar huis gestuurd. In Brabant, Utrecht en Noord-Neder land kwamen echter bij de verschillen de inspecties nauwelijks noodkreten van schoolhoofden binnen. In Den Haag, Groningen, Friesland en Dren the verzekerden de inspecteurs van het lager onderwijs ons, dat het in de mo derne schoolgebouwen - ondanks de warmte - best uit te houden was. „Vroeger, toen er nog verschillende oude scholen waren met kleine raam pjes, was de situatie vaak heel wat erger", vertelde men ons. Ook voor de ambtenaren van Naar- den is een „tropendienst" ingesteld. In Zwolle gold voor ambtenaren al zo'n regeling. In Naarden werken de ambtenaren van 's morgens zeven tot twaalf uur. 's Middags werken van één tot vier uur. Na vieren wordt de hitte in de ge meentelijke gebouwen ondraaglijk. Het ziet er intussen naar uit dat het einde van de hitte-periode in zicht komt. Er zijn weersveranderingen op til die de voorboden van minder sta biel en mooi weer zouden kunnen zijn. Het waterverbruik - sproeien van tui nen - is ook gisteren weer toegenomen. De waterleidingbedrijven maken zich echter geen zorgen over de watervoor raad. In Limburg wordt op het ogenblik tweemaal zoveel water verbruikt als anders. Alleen in Voorschoten is het voorlo pig verboden te sproeien, auto's te wassen, straten te schrobben en over dag wasautomaten te gebruiken. „Het lukt nog wel" zei ons daaren tegen een functionaris van de water toren in het Limburgse Schimmert. „Ook als de hitte en de droogte nog lange tijd aanhouden, zal het niet no dig zijn het water te gaan rantsoene ren". Ondanks herhaalde waarschuwingen - via radio en televisie - voor het ge vaar van bos- en heidebranden zijn ook gisteren weer hele stukken verloren ge gaan. Een korte, felle brand heeft gisteren vijf hectaren bos van het natuurreser vaat De Hoge Veluwe verwoest. De schade is ongeveer zesduizend gulden. Het vuur ontstond op de Harderwij- kerweg tussen Arnhem en Otterloo en is waarschijnlijk veroorzaakt door het achteloos weggooien van een sigarette- peukje. De brand werd ontdekt door de be- mannig van een helikopter van de vliegbasis Deelen, die onmiddellijk de brandweer van de omliggende plaatsen alarmeerde. Voor ten minste een ton schade is gistermiddag aangericht door een brand in een boerderij bij Tilburg. Het vuur ontstond toen een wagen met hooi bij het oprijden van het erf de elektrische bovenleiding raakte. Het hooi vatte onmiddellijk vlam; de vlam men sloegen na korte tijd over op een schuur, waarin honderd ton hooi en stro, en op het rieten dak van de boer derij. De brandweer kon voorkomen dat de hele boerderij uitbrandde. Tot viermaal toe is de Tilburgse brandweer gisteren uitgerukt voor een bosbrand. Het waren steeds branden in de wandelbossen die bij de gemeente Tilburg horen. Ongeveer 21 hectare bos ging verloren. Het Friesch Dagblad in Leeuwarden heeft gisteren een noodeditie moeten uitgeven nadat de motoren van de druk pers in brand waren geraakt. De nood editie werd gedrukt in, Kollum. In het Friese Wartena is gistermid dag een woonhuis en twee loodsen uit gebrand, evenals een opslagplaats van een kruideniersbedrijf. Niemand werd gewond. De brand is vermoedelijk ont staan door zelfontbranding van benzine die in een toilet was gegooid. Zes gezinnen en drie alleenstaanden zijn gistermiddag dakloos geworden toen een felle, uitslaande brand een groot deel van een pension in Baarn verwoestte. De schade wordt geschat op twee ton. Het blussen verliep moei lijk doordat de druk op de waterleiding te laag was. GENEMUIDEN Een 85-jarige in woner van Genemuiden werd maandag abrupt gestoord bij het znnebaden. De man, die op een bank voor zijn woning zat schrok wakker toen een autobus over zijn voet reed. De bejaarde is met enkele gebroken tenen en een gekneusde voet opgeno men in een ziekenhuis. BUSSUM In Bussum is de acht tienjarige A. Geerestein uit Hilversum op zijn bromfiets verongelukt. Hij Werd op een kruising aangereden door een rechts afslaande bestelauto die bestuurd werd door A. H. V. uit Bus sum. EMMEN In Emmen is gisteren de 21-jarige C. H. de Haan uit Ter Apel overleden. Hij was - zondag met zijn auto aangereden door een bestelwagen die geen voorrang had verleend. MEPPEL De 25-jarige mevrouw E. Nijhoff-Eijken uit Groningen is in Meppel overleden aan de verwondingen die zij zondagavond opliep bij een ver keersongeluk. Haar man bestuurde toen hun auto die frontaal in botsing kwam met een tegenligger die door te hoge snelheid en een verkeerde manoeuvre op de linker rijbaan terecht was geko men. Haar man is er nog ernstig aan toe. De bestuurder van de tegenligger kwam er met een paar snijwonden af. VALTHERMOND De 26-jarige J. Boekholt uit Valthermond is in Emmen overleden. Hij was eergisternacht met zijn brommer tegen een auto gebotst. VALKENSWAARD De 24-jarige H. Schreurs uit Valkenswaard is gister nacht met een in Blerick gestolen be stelwagen verongelukt. Het ongeluk ge beurde in Nederweert. Na een slippar tij reed de man tegen een boom en dook met de auto in een rechts van de weg liggende sloot. DEN HAAG De bemiddeling door particuliere bureaus bij de verlenging van een rijbewijs heeft het Tweede- Kamerlid drs. P. Janssen (groep-Aar- den) aanleiding gegeven schriftelijke vragen te richten tot de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnen landse Zaken. Drs. Janssen wijst erop dat deze bu reaus in staat zijn hun werkzaamhe den uit te oefenen, doordat de provin ciale griffies hun gegevens verstrek ken uit het register van houders van rijbewijzen en hij informeert er naar of dit mogelijk is op grond van artikel 120 van het Wegenverkeersreglement, waarvan de laatste zin luidt: „Door belanghebbenden kan, tegen vergoe ding der kosten, van dat register inza ge worden genomen". Het Radikale Kamerlid wil weten of de vergoeding voor het verstrekken van deze gegevens de door de ambte lijke instanties te maken kosten dekt en of de ministers met hem van me ning zijn dat de procedure ingewikkeld en tijdrovend is. Drs. Janssen merkt verder op dat een aantal van bedoel de bureaus hun cliënten bedragen in rekening brengt, welke ongeveer 2Vi maal zo hoog zijn als het bedrag dat gemoeid is met een verlenging via de normale ambtelijke weg, hetgeen zijns inziens een ongewenste situatie is. Re den waarom hij erop aandringt arti kel 120 van het Wegenverkeersregle ment in die zin te wijzigen, dat als belanghebbenden niet worden aange merkt degenen wier belang uitsluitend is gelegen in het gebruiken van deze gegevens om daarmee economisch voordeel te behalen. Sergeant Aliza Adar van het Israë lische leger had het gisteren ook warm. Deze militante jongedame ver blijft thans in Rome, in afwachting van de miss Universe-verkiezingdie eind augustus in Marina di Ravenna wordt gehouden en waarbij zij haar land zal vertegenwoordigen. NIJMEGEN Op het terrein van de Heilige Landstisehting bij Nijmegen zijn gisterenmorgen door vijf hevige explo sies zes putdeksels van elk vijftig kilo meters omhoog geslingerd. Een beton element vloog de lucht in. Tien putdek sels werden losgerukt. Tussen enkele arbeiders die met rio leringswerk bezig waren, schoot plotse ling een enorme steekvlam omhoog waardoor het hoofdhaar van twee van hen schroeide. De oorzaak van de explosies is nog niet bekend. Wel is een kruitlucht waar genomen. Het is mogelijk dat er oor logstuig is ontploft. AMERSFOORT De 36-jarige houtbe werker G. M. uit Enschede heeft in Amersfoort ervaren waartoe onerva renheid in het inbrekersvak kan lei den. De man wilde inbreken in een koffie huis je aan het Stationsplein. Hij sloeg een ruit in en stak zijn hoofd door het gat. Omdat hij enkele glas scherven over het hoofd zag kwam hij even later met een bloedend hoofd weer te voorschijn. De man zag geen andere oplossing dan zich op het politiebureau te laten ver binden. De man bekende toen maar zijn hopeloos mislukte inbraakpoging en gaf tevens toe dat hij de nacht daarvoor elders in Amersfoort de ruit van een juwelierszaak met een bak steen had ingegooid. Daar is het toen bij gebleven, want voorbijgangers voorkwamen juist op tijd dat de Enschedeër er met een rijke buit vandoor ging. PARAMARIBO De Surinaamse kranten hebben van hun bezorgdheid blijk gegeven over het vertrek van duizenden, veelal jonge Surinamers naar Nederland. „Do Ware Tijd" meldt, dat dit jaar reeds 6000 personen een paspoort heb ben aangevraagd. In 1967, aldus het blad, vertrokken 7600 Surinamers. „De verwachting is derhalve, dat dit totaal dit jaar een fors eind zal worden over schreden." Het dagblad „Suriname" bericht dat op de afdeling van de vreemdelingen dienst al enige dagen een ongekende drukte heerst. Dagelijks staan daar tussen de 50 en 100 mensen, overwe gend opgeschoten jongens en meisjes, dié voor verdere studie naar Neder land gaan. „Nederland slurpt on ze jeugd op", zei een beambte mis troostig bij het zien van de vertrek kende jongeren. Ook het ochtendblad „De Vrije Stem" maakt melding van de „grote vlucht naar Nederland". De schrijver merkt op: „Mijn God, het Surinaamse jeugdvolk trekt weg." „Het zijn slechts enkelen, die later weer zullen terugke ren naar hun geboorteland, maar het gros blijft achter, ze vestigen ér zich voorgoed, ze trouwen, stichten gezin nen in het sneeuwland en... wij blijven ze kwijt." REUVER Bjjna dertig eigenaren en pachters uit de Middenlimburgse ge meenten Stevensweert en Echt, die een jaar of tien geleden grond hebben afge staan voor werkzaamheden aan het Julianakanaal, zullen binnenkort van het Rijk samen een omrjjschadevergoe- ding van 200.000 gulden krijgen. Door de opheffing van de brug over het Julianakanaal bij Stevensweert moeten ze ongeveer vijf kilometer om rijden om hun grond te bereiken. Zij die geen grond hebben afgestaar voor het werk aan het Julianakanaal krijgen geen omrijschadevergoeding. Hennie V. was melkontvanger in een zuivelfabriek in Schoonerwoerd, waar hij regelmatig nachtdienst verricht. Toen hij gisterochtend om ongeveer half elf op de fiets van de melkfabriek naar huis kwam, zwaaide hij vrolijk naar zijn buurman en vriend, de heer J. van Leeuwenburg, die juist gisteren jarig was. en buren, een rustige, intelligente man. Hij is vroeger zeeman geweest. Tot voor een half jaar dreef hij een melkzaak in Zaltbommel. Man en vrouw waren neef en nicht. Hun huwelijk leek voor de buitenwereld zonder haken en ogen. Tegen de politie verklaarde Hennie V. later op de dag, het toen al vreemd te hebben gevonden, dat zijn vrouw de markiezen niet voor de ramen had la ten zakken. Drie minuten, nadat hij zijn huis was binnen gegaan, belde hij de heer Van Leeuwenburg op. „God Jan,, kom vlug. Corrie is vermoord", riep hij huilend in de telefoon. Onmiddellijk rende de heer Van Leeu wenburg naar het huis van Hennie V., waar hij diens vrouw in nachtkleding in de slaapkamer op bed zag liggen. Voordat hij de politie waarschuwde, legde de heer Van Leeuwenburg een la ken over het lijk. De politie tast in het duister over de doodsoorzaak. Wel is duidelijk dat er geweld is gebruikt. Het lijk en de ka mer toonden sporen van een worsteling en aan het hoofd van de vrouw waren blauwe plekken te zien. In een Leer- dams ziekenhuis verrichtte de anatoom patholoog dr. J. Zeldenrust gistermid dag sectie op het lijk. Volgens de politie werd de indruk ge wekt, dat het huis door de moordenaar was doorzocht. Er wordt echter niets vermist. Buren menen zich te herinne ren, dat zij gisternacht rond twee uur in het huis van Hennie V. gillen heb ben gehoord. Korte tijd later zagen zij Hennie V. op de fiets naar zijn werk gaan, waar hij die nacht om ongeveer half drie moest beginnen. Om half twee gistermiddag werd de heer V. in zijn woning aangehouden. Hij werd voor verhoor naar het politiebure in Leerdam gebracht. De politie wil niet zeggen, op grond van welke feiten zij dit heeft gedaan. Vast staat, dat de moord in Asperen grote verslagenheid heeft gewekt, om dat het kinderloze echtpaar zeer goed stond aangeschreven. De vrouw die voorzitster was van de plaatselijke af deling van de Plattelandsvrouwenver eniging, stond bekend als een bazig ty pe. Haar echtgenoot is, volgens vrienden MEPPEL Ouders van zeventien leerlingen van de lagere school Koe- dijkslanden in Meppel hebben hun kin deren gisteren thuis gehouden. Totdat de nieuwe school klaar is over acht maanden zouden de kinde ren worden ondergebracht in een lokaal van de oude kweekschool maar de ouders willen dat niet. Ze vinden de kweekschool te oud en te vies. Boven dien zijn er ratten, menen de ouders. LEEUWARDEN Ruim veertig kam peerders van de camping Pomona in Rijs (Gaasterland) hebben dit weekein de 's nachts per abuis met stokken, een aantal jongelui uit Bakhuizen af-* geranseld. Eén van de auto's van de jongelui werd op de kop gegooid en de deur werd ingetrapt. Van een andere auto werd de voorruit vernield. Achteraf bleek dat een verkeerde groep was afgestraft. Eerder had de camping bezoek gehad van enkele jon gelui uit Bakhuizen, die zich niet netjes gedroegen, vuile taal uitsloegen al dus de politie en 's nachts tenten openden. SCHIPHOL De afgelopen winter zijn tweemaal zoveel Nederlanders als vorig jaar per vliegtuig naar de winter sport en andere vakantieoorden gegaan. Deze verdubbelde belangstelling blijkt uit de cijfers van Martinair Hol land over de eerste zes maanden van 1969. Malaga in het zuiden van Spanje was het meest in trek. Voorheen was Palma op Majorca favoriet. ADVERTENTIE pil bestaan? Nourypharma In Oss maakt ze: DEN HAAG De Nederlandse oud-verzetsstrijders ontwaren links en rechts (letterlijk) extremistische krachten die er op uit zijn onze menselijke waarden en verworvenheden omver te werpen. De onlangs opgerichte Stichting Gees telijke Weerbaarheid zal hieraan een einde proberen te maken. In deze stichting werken samen de Nationale Federatieve Raad van het voor malig verzet in Nederland (N.F.R.), de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd (Expogé) en het Veteranen Legioen Nederland (V.I.N.). Het idee is afkomstig van de oud verzetsstrijders en latere staatssecre taris Borghouts en is overgenomen en uitgewerkt door de voorzitter van de N.F.R., de heer C. C. van den Heuvel. Het heeft jaren geduurd voordat de sa menwerking een feit was, maar nu is het zover, en 1 september zal de stich ting een eigen blad Basis, gaan uitge ven. De heer Van den Heuvel: „Wij wil len een centrum worden voor impulsen en initiatieven om op die manier onze maatschappij aan te passen aan de nieuwe tijd zonder in een totale chaos te vervallen. Onze democratie zou in gevaar zijn. Welke gevaren bedoelt u? „Links en rechts extremisme steekt overal de kop op en probeert de geves tigde orde omver te gooien. Ik denk daarbij aan de neo-nazi's in Duitsland, de Volksunie in België en enkele recht se groeperingen in Frankrijk. Bij Links- extremisme doel ik op de Amerikaan se New-Left organisatie, en aan men sen als Dutschke en Cohn-Bendit en na tuurlijk aan het communisme. „Al deze organisaties trachten hun doelstellingen te bereiken door grof ge weld en terreur, de democratische mid delen en mogelijkheden worden gene geerd". Welke krachten bedreigen in Ne derland de gevestigde orde? „De rechtse elementen in groeperin gen als de Boerenpartij (bijv. ex— N.S.B.-ers) en elementen uit de Studen- tenvakbewegang, de Socialistische Jeugd en het Marxistisch-Leninistische Front. Overigens is het gevaar in Nederland nog niet zo groot, maar we moeten ze wel in de gaten houden. Hoe bedoelt u dat? De in ons lang opererende extreme fi guren proberen vreedzame acties voor veranderingen en vernieuwingen, kwa lijk te beïnvloeden. Neem bijvoorneeld demonstraties tegen Griekenland of Portugal. Hoeveel werkelijk bonafide De heer C. C. van den Heuvel, voorzitter van de Nationale Federatieve Raad, werkte het idee van oud-staatssecretaris Borg houts verder uit. verontwaardigde landgenoten staan bij de ambassades te protesteren? Het me rendeel wil alleen maar rotzooi schop pen en is belust op rellen" - „Bij het bouwvakoproer twee jaar ge leden in Amsterdam ontstond bijna re volutie doordat extreem linkse figuren de gerechtvaardigde actie van de bouw-» vakkers aangrepen om heibel te schop pen en de stad in verwarring te bren gen. Daarom moeten we die jongens in de gaten houden en door middel van een tegenactie hun groeiende invloed proberen te stoppen". Hoe wil uw organisatie Geestelijke Weerbaarheid dat gaan doen? „Het probleem is alleen maar op lan ge termijn op te lossen. Het is een kwestie van opvoeding en voorlichting van de jeugd. We zullen de extremis ten duidelijk moeten maken hoe ver schrikkelijk ze ernaast zitten als ze de democratische rechtsorde omver wil len gooien om op die manier hun ideeën ingang te laten vinden". „Overal in het land richten we dis cussiegroepen op waar we allerlei jon gelui uitnodigen om met elkaar de za ken op een rijtje te zetten. Verder zul len we gaan ijveren voor staatsrechte lijke vorming op de scholen". Is de verdediging van onze demo cratie en de gevestigde orde niet meer een zaak van de regering, de justitie en de politieke partijen dan van het voormalige verzet? „De regering heeft op vele punten gefaald. Het Nederlandse onderwijs had al jarenlang staatsrechtelijke vor ming op de scholen moeten brengen. De politie en justitie hebben jaren zon der richtlijnen gewerkt bij het optreden tegen oproer en relletjes". „De politieke partijen doen er vrijwel niets aan en als ze het zouden doen, gaan ze niet ver genoeg. De verzets strijders en veteranen hebben in de oor logsjaren onze democratie verdedigd en dat gaan we nu weer doen. U heeft bezwaren tegen relletjes en revolutie. Wat denkt u van studenten acties en andere demonstraties? „De studenten hebben enkele gerecht vaardigde eisen, die het gewone volk wel aanspreken". „Maar het gewone volk heeft niet door dat achter die simpele eisen een veel grotere gedachte schuilgaat: de verpo- litieering van de universiteit, als onder deel van een totaal andere maatschap- pijvorm waarin de democratie over boord word gegooid". „In het algemeen vind ik dat iemand, die het gebruik van geweld om zijn doel te bereiken rechtvaardig vindt, zich bui ten de democratie stelt". „De stichting Geestelijke Weerbaar heid wil nog meer organisaties bij het werk gaan betrekken. Wij denken aan jeugdorganisaties, politieke jongeren organisaties en de jongerenafdelingen van de vakbonden. Verder proberen we ook internationale contacten te leggen". „Ons doel is, kort geformuleerd, een maatschappij waarin de mens zdch vrij kan ontwikkelen met behulp van wat hij heeft meegekregen en heeft geleerd".

De Vallei | 1969 | | pagina 7