Nathans vredesschip kan vertrekken Zoon ex-koning Saoed eist bij ABN miljoenen op AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: 4^2% AMRO BANK Contract getekend Officier raakt overtuigd dat Hennie V. z'n vrouw doodde Geld bijeen na actie van 75 dagen Verdachte blijft earnavalsmoord ontkennen Grote duinbrand bedreigde earavankamp Mislukte overval op pompstation Vijftig pompen zullen 's nachts open blij ven Botsing na slip tijdens regenbui Archeologen duiken naar verzwolgen dorp AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK s Weduwe van oud-minister eist van staat f 22.352,- AANWIJZINGEN BIJ ZANDVOORT Over 3 maanden „MEER" „MERKWAARDIG" VERWONDERING PROBLEMEN Luchtverkeersleiders blij met „eerste stap WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 Nathan tekent het contract waar- mee de Peace Ship Fund New York eigenaar wordt van de Groningse kustvaarder Cito. Links de heer i Dee van de Groningse rederij. BREDA De 21-.jarige A. van B. uit Breda blijft hardnekkig ontkennen iets te maken te hebben met de op 7 fe bruari in Breda gepleegde moord op de 29-jarige typograaf H. Mallens uit Et- ten-Leur. Hoewel Van B, zegt de heer Mallens zelfs niet te hebben gekend, heeft rech- ter-commissaris mr. Raaymakers giste ren de termijn, die de verdachte door de politie mag worden vastgehouden, met zes dagen verlengd. De politie verwacht niet, dat Van B. op korte termijn al iets zal bekennen. „Het is een nogal harde jongen, die een oude bekende is van de politie. In het verleden werd hij enkele malen ver oordeeld wegens inbraken. Hij had ech ter nog nooit een geweldsmisdrijf ge pleegd", verzekerde de politie. De officier van justitie, mr. K. Thijs- sen, meent echter over voldoende aan wijzingen te beschikken, die in het na deel van Van B. zijn. Wanneer de verdachte over zes dagen nog geen bekentenis heeft afgelegd, dan kan wanneer er voldoende reden voor is in raadkamer worden beslist zijn hechtenis met 30 dagen te verlen gen. Zonodig kan de hechtenis daarna steeds met 30 dagen worden verlengd. Zoals bekend werd het lijk van de heer Mallens op een ochtend tijdens de carnavalsdagen gevonden in een dood lopend steegje in Breda. De nacht daar voor had het slachtoffer een naburige homofielenbar bezocht. Toen pas bleek dat het slachtoffer zelf ook homofiel was geweest. Tot de arrestatie van Van B. dacht de Bredase politie steeds dat de moor denaar van de heer Mallens in kringen van homofielen moest worden gezocht. Deze theorie heeft men nu goeddeels laten varen. Van B. is geen homofiel. ASPEREN Uit het sectierapport van dokter J. Zeldenrust blijkt, dat de 49-jarige Corrie V., die in de nacht van zondag op maandag in haar huis in As- peren werd vermoord, door wurging om het leven is gekomen. Haar man, Hen nie V., die enkele uren na het ontdekken van de moord werd gearresteerd, blijft ontkennen iets met de dood van zijn vrouw te maken te hebben gehad. „Zijn houding is erg apathisch", ver telde ons gisteren de officier van justi tie in Dordrecht, mr. F. H. von Meyen- feldt. De heer Von Meyenfeldt verzekerde ons ook er steeds meer van overtuigd te raken dat Hennie V. de moordenaar van zijn vrouw is. - „Wij vragen ons af wat het motief van Hennie V. kan zijn geweest. Dat is op het ogenblik de grote vraag tijdens het onderzoek", zegt de politie die er niet in gelooft dat Hennie V. zijn vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering zou hebben vermoord. Mr. Von Meyenfeldt zegt daarover: „Wij hebben wel enkele vage vermoe dens over het motief dat Hennie V. kan hebben gehad. Wij onderzoeken nu bijvoorbeeld of hij zich van zijn vrouw heeft willen ont doen, omdat hij elders misschien een vriendin zou hebben gevonden". Gisteren hebben zich bij de politie twee jongens van zeventien jaar ge meld die beweerden om halfvijf in de nacht van de moord op een meertje in de buurt van het huis, waar Corrie V. werd vermoord, een man in een roei bootje te hebben gezien. Toen de man de twee jongens zag, ging hij naar de wal, rende naar zijn auto en reed vol gas weg. Volgens de twee jongens, die clande stien in het meertje hadden zitten vis sen, kwam de auto wat kleur en merk betreft overeen met de auto van Hennie V., die zij zeiden goed te kennen. De politie stelt op verzoek van de of ficier van justitie naar dit verhaal een onderzoek in. Volgens haar echter kan de onbekende man onmogelijk Hennie V. zijn geweest. „Wij hebben vastge steld, dat Hennie V. om halfvijf die nacht aan het werk was in de melk fabriek in Schoonrewoerd. Het is mogelijk, dat de man die door de twee jongens werd gezien, ook een clandestiene visser is geweest", aldus de politie. AMSTERDAM Het geld voor Abe Nathans vredesschip is binnen. Na een actie die 75 dagen heeft geduurd kon ds. W. van Boeyen van de stichting „Vredesschip fonds Holland" gistermiddag in Amsterdam bekend maken, dat de opbrengst van de actie ruim f 165.000 bedroeg, f 5000 meer dan de Gro ningse eigenaren voor het schip vroegen. ZANDVOORT In de noordelijke dui nen van Zandvoort heeft gisteren een grote brand gewoed. De brand brak gistermiddag uit vlak langs de spoorlijn Zandvoort-Haar- lem. Doordat de wind steeds van rich ting veranderde ontstonden telkens nieuwe brandhaarden. De brandweer van Zandvoort rukte met alle materiaal uit doch moest al spoe dig de hulp inroepen van de korpsen Bloemendaal en Haarlem, alsmede van enige honderden militairen uit Haarlem. Met 'n groot aantal vrijwilligers geluk te het tenslotte het vuur te bedwingen juist voordat het vuur het caravan kamp De Duinrand had bereikt. Niet voorkomen kon worden dat ongeveer 20 hectare beplanting door het vuur vernield werd. Talloze vogels en klein wild vonden in de metershoge vlam menzee de dood. Om zes uur gisteravond tekende Abe Nathan het koopcontract, waarmee het schip de kustvaarder Cito in het bezit kwam van de „Peace ship fund New York". Dit fonds, waarvan Nathan voorzitter is, zal nu geld moeten inza melen om het schip te kunnen uitrusten voor zijn doel: met radiouitzendingen pogen de spanningen tussen Israël en de Arabische landen te verminderen. Nathan verwacht, dat de uitrusting, met als voornaamste onderdelen een 50 kilowatt zender en radio-ontvangers, 150.000 dollar (ongeveer f 540.000) zal gaan kosten. Alles zal in het werk wor den gesteld het schip zondag naar New York te laten vertrekken. Voor die tijd zal een bemanning moeten worden ge vonden en indien mogelijk een lading om de kosten van de overtocht te dek ken. Volgens Nathan zal het schip, dat in Panama staat geregistreerd, uiterlijk over 3 maanden operationeel zijn en met een zo internationaal mogelijke be manning onder wie Israëli's en Ara bieren werken. Velen hebben zich al als vrijwilliger opgegeven, aldus Na than. Ligplaats wordt de Middellandse Zee, even buiten de territoriale wate ren van Israël en Egypte. Nathan vertrekt binnenkort naar New York om daar de inzamelingsactie voor de uitrusting op gang te brengen. Onder de meer dan anderhalve ton die in ons land werd ingezameld bevond zich f 39.000 van een actie van de Ikor- commissie De wilde ganzen en f 7.000 van een collecte in de Friese kerken. Als Nathan er onverhoopt niet in slaagt in de Verenigde Staten de beno digde gelden voor de uitrusting binnen te krijgen of het schip om een andere reden bijv. doordat de uitzendingen worden gestoord niet aan zijn doel kan beantwoorden zal het weer worden verkocht. Het Nederlandse fonds heeft zich in dat geval het recht voorbehou den een nieuwe bestemming aan de op brengst te geven. LOSSER De 61-jarige fabrieksar beider H. J. Dijkstra uit Losser kwam gisteravond om het leven toen hij op zijn bromfiets op de kruising Ensche- desestraat/Broekhoe kweg in Losser werd gegrepen door een personenauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. DEN HAAG Drie waarschijn lijk Duitse jongelui hebben gister avond om ongeveer kwart voor negen een mislukte overval gepleegd op een benzinestation in Den Haag. De jonge lui waren in een oude auto met een Duits kenteken bij het benzinestation komen voorrijden. Zij tankten voor drie gulden benzine. Toen zij weggereden waren ging de pompbediende, de 38-ja- rige heer J. Noordoven naar binnen. Nauwelijks was hij het benzinestation binnengegaan of de drie jongelui storm den het kantoortje binnen en schoten drie traangaspatronen af. Eén van hen probeerde de geldla in het kantoortje open te rukken. De heer Noordhoven schopte in de richting van de overval lers en zette het op een schreeuwen. De overvallers vluchtten daarop naar buiten zonder geld te hebben kunnen meenemen en sprongen in hun auto. De pompbediende heeft de auto in de rich ting Monster zien verdwijnen. DE MEERN Om even voor midder nacht heeft de heer E. H. van Kempen uit Schiedam als 25.000ste Nederlander gebruik gemaakt van de automatische, door de computer bestuurde benzine pomp. Dit benzinepompstation werd een jaar geleden bekend, omdat minister Bakker van Verkeer en Waterstaat er de eerste onbemande „nachtservice" voor automobilisten opende. De be windsman verklaarde toen te zullen overwegen' een aantal rijkswegpomp stations te verplichten 's nachts open te blijven op voorwaarde dat de proef met automatische apparatuur zou sla gen. Nog dit jaar zullen dan ook 50 pompstations in de nacht open moeten blijven voor automobilisten die benzine gebrek krijgen. Eind 1971 zullen 104 stations benzine moeten kunnen leve ren in de nachtelijke uren. PRINS KHALID BEN SAOED UTRECHT Bij een botsing op de rijksweg ArnhemUtrecht is gister avond de 23-jarige ober C. L. van Vliet uit Woerden om het leven gekomen. Hij raakte vlak voor de Galecopperbrug bij Utrecht tijdens een hevige regenbui met zijn auto in een slip. Op de brug is de vangrail onderbroken en de auto van de ober botste tegen een uit tegenover gestelde richting komende wagen. HAARLEM Gistermogen kwam de zeventienjarige Annemarie Muyser uit Amsterdam, die een bromfiets bereed in Haarlem in botsing met een autobus. Ze viel en kwam onder de wielen van de bus terecht. Ze overleed ter plaatse. TERHEIJDEN Voor haar ouder lijke woning in Terheijden is gister avond de 7-jarige Ingrid Hackmann door 'n busje aangereden. Het kind was op slag dood. Het meisje stak zonder te kijken plotseling de weg over. BAARLE-NASSAU Op de Bredase- weg in Baarle-Nassau is gistermiddag een personenwagen bij een inhaalma noeuvre tegen een links van de weg staande boom geschampt en daarna te gen een trailer met oplegger gereden. De 20-jarige bestuurder J. M. Bras penning, uit Turnhout (België) werd op slag gedood. De mede-inzittende C. J. Haneveer uit Baarle-Nassau is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Breda. DEN HELDER Het door de Aller heiligenvloed van 1 november 1570 ver zwolgen dorp Husedunia tussen Den Hel der en Texel vormt het doelwit van een groep amateurarcheologen. Volgende week zondag gaan zij een eerste duik- poging wagen in het Marsdiep om de overblijfselen van het dorp terug te vinden. Het groepje staat onder leiding van Daniël Groot en Willem 't Hart, die de afgelopen maanden regelmatig hebben getraind in het zwembad op de rijks werf. De amateur-archeologen verkre gen bij de voorbereiding op hun verzoek de medewerking van de Koninklijke Marine en het Nederlands instituut voor onderzoek der zee. Met de coaster Hunter vertrekken zij 24 augustus naar de plaats waar Huse dunia zou moeten liggen. De zee is daar ongeveer dertig meter diep. Netten die de vissers uitwierpen raakten op die plaats regelmatig verstrikt; misschien zijn ze blijven vasthaken aan restanten van huizen of een toren van 't verdron ken Husedunia. Voor de Allerheiligenvloed bestond Texel niet eens. Het eiland vormde toen één geheel met Den Helder. 2 AMSTERDAM Het lommerrijke Bloemendaal bij Haarlem wacht een vorstelijke inwoner: prins Khalid ben Saoed. 32-jarige zoon van wijlen exkoning Saoed van Saoedi-Arabië. De prins gaat in Bloemendaal een huis huren om daarin te wonen als hij in Nederland is. Hij logeert thans in het Amsterdamse Amstel Hotel. De prins zit met een zwaar financieel probleem. Op zijn naam heeft zijn vader indertijd een grote som geld bij de Algemene Bank Nederland ondergebracht, maar hij kan er nu niet aankomen, omdat er beslag op is gelegd. Om hoeveel gaat het? Zestig miljoen dollar (ruim twee honderd miljoen gulden)? Een exact antwoord geeft de prins niet: alleen: „Het is meer". De president van de Algemene Bank Nederland, dr. H. W. A. van de Wall Bake, heeft niet veel moeite om de houding van zijn bank te verdedigen: „Het is een rechtszaak die al lang loopt. Na de dood van Koning Saoed zijn ze als idioten beslag gaan leggen. Het gaat, geloof ik, om honderdachttien broers en andere familieleden en ze hebben allemaal advocaten, en ze doen allemaal of 't geld van hen is". Het gaat volgens de bankpresident ook niet om een be drag van meer dan tweehonderd miljoen, althans niet bij zijn maatschappij. Kwalificatie van 's prinsens bewe ringen: „Geklets". Prins Khalid is niet meer in zijn vaderland geweest sinds enige jaren geleden zijn vader van de troon werd geschoven, naar Athene vertrok en daar later stierf, ter wijl Saoeds broer Feisal koning van Saoedi-Arabië werd. Prins Khalid was onder zijn vader hoofd van de Nationale Garde. Koning Saoed deponeerde indertijd bij banken over de hele wereld kapitale sommen, na zijn dood betaalbaar aan prins Khalid en drie van zijn broers die hem bij zijn ver trek uit Saoedi-Arabië vergezelden. Zij zouden het geld na 's konings overlijden moeten inventariseren, bijeenbrengen en onder de familie verdelen. Toen prins Khalid bij de A.B.N. kwam om alvast wat contanten op te nemen voor zijn dagelijks levensonder houd, bleek hem dat hij niet aan het geld kon komen. „Hoogst merkwaardig en niet in overeenstemming met wat gebruikelijk is in de internationale bankwereld. Ik betreur het ten zeerste". Prins Khalid ben Saoed wil zijn geld graag in Nederland beleggen. „Daarbij zou ik dan in de voetstappen van mijn vader treden. Die probeerde zelfs zijn geld vanuit Zwitserland naar Nederland over te maken. Reden is natuurlijk de integriteit, de goede reputatie en de lange geschiedenis die Nederland op het gebied van handel en economie bezit". Daarom verwondert de prins de houding van de bank des te meer. Hij gelooft zelfs dat het standpunt van de bank een grote invloed zou hebben op Arabische inves teerders in de hele Arabische wereld. „Als zij de details van deze zaak zouden horen, zouden ze zeker hun ge zichtspunten herzien, waar het gaat om het plaatsen van geld bij een Nederlandse bank". Maar de oplossing voor de fortuinen verkregen uit de rijke oliebronnen van Saoedi-Arabië zal er komen, weet prins Khalid. Werd het beslag op het geld niet door koning Feisal ge legd? Is het Arabische ondoorgrondelijk heid of diplomatie als de sinds enige tijd weer vrijgezelle prins zegt: „De positie van de koning is die van hoofd van de familie. Met zijn alom bekende wijsheid zal hij de misverstanden uit de wereld helpen". ADVERTENTIE Tot 7% rente! 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. 7% rente op een AMRO-spaarrekening niet een vaste termijn van 24 maanden. „De reden waarom ik na mijn vaders dood niet naar mijn vaderland ben te ruggekeerd, ligt eenvoudigweg hierin dat ik bepaalde problemen en zaken had op te lossen in Arabische en Euro pese landen. Er is geen twijfel dat ie mands plaats in zijn vaderland is. Dat staat er dan nog los van dat ik zijne majesteit koning Feisal als een vader voor mij beschouw, wien ik gehoor zaamheid, waardering en loyaliteit ver schuldig ben. Ik wens mijn geliefde land en de Saoedische familie alle suc ces onder de regering van de monarch, Feisal de grote". DEN HAAG De weduwe van oud minister dr. G. W. M. Iluysmans eiste gistermorgen een schadevergoeding van 22.352 gulden van de Staat der Ne derlanden. Haar zaak diende voor de Raad van State, waar prof dr. L. J. M. Beel als vice-voorziltter fungeerde. Mevrouw M. A. C. Huymans-Janssens kreeg in sep tember van het vorige jaar van het Rijk 62.000 gulden, dat haar als achter stallig pensioen werd uitbetaald. Ook kreeg zij 19.045 pensioen per jaar. Haar advocaat, mr. J. Y. Groene- veld, meende dat de uitbetaling twaalf jaar te laat is gebeurd en dat zij daar door een renteverlies van 20.000 gulden heeft geleden. Bovendien is ook ver zuimd haar de compensatie van de pre mieheffing op a.o.w. en a.w.w. te ver goeden, wat een verlies van 2300 gul den opleverde. Wat de laatste eis betreft weerlegde de heer B. Winkelman, vertegenwoordi ger van de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, dat, toen mevrouw Huys mans werd uitbetaald, zij al 66 jaar was. Mr. Groeneveld wees erop dat zij daardoor wel te veel aan inkomstenbe lasting heeft betaald. Over de eis tot schadevergoeding zei de heer Winkelman, dat een dergelijke regeling niet bij de wet is geregeld. 99 SCHIPHOL Het bestuur van het Nederlands Luchtverkeersleidersgilde is van mening, dat de recente salaris verbetering voor het verkeersleidingper- soneel als onderdeel van het totale pak ket van eisen een eerste stap is in de goede richting. Het gilde spreekt zijn waardering uit over het feit, dat deze verbeteringen binnen het ambtelijk be stel op vrij korte termijn verwezenlijkt konden worden. Naar vervulling van een aantal andere wensen zal het gilde ech ter blijven streven.

De Vallei | 1969 | | pagina 11