Veenendaals dagblad Britse troepen gereed om orde in Londonderry te herstellen Buiten Franse NAY O-ambtenaar pleegde spionage Israël waarschuwt Libanon ernstig Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NA VELDSLAGMET ZEKER 130 GEWONDEN Felle brand bij chemische fabriek Kilo suiker voor 1 cent Grote brand in Meppel JAMIN nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations W eer arrestaties in Griekenland herenflikken Satelliet doet vreemd Achtste moord in Los Angeles Bernadette Devlin wil ingrijpen van Wilson Heldring herleeft I FRA1S8E1V BERNADETTE ELDERS Jongetje door na met trein Veiligheidsraad bijeen „OVERTROKKEN" GEEJS PLANNEN Zomer blijft Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 - 43e JAARGANG no. I88 LONDONDERRY In de Noordierse stad Londonderry heeft gisteren de hele avond en vannacht een ware veldslag gewoed, waarbij zeker 130 gewon den zijn gevallen. Vanmorgen vroeg zijn „uit voorzorg" drie Britse compagnieën infanterie (samen ongeveer 300 man) van het regiment van de Prins van Wales naar een marinebasis aan de rand van de stad overgebracht. De regering van Noord-Ierland heeft tot dusver echter niet om ingrijpen van Britse troepen gevraagd. MEPPEL Do Drentsche Stoom - wasinrichting Be^er NV te Meppel is vannacht in een uur tijd vrijwel ge heel afgebrand. De schade beloopt ten minste 700.000 tot 800.000 gulden. Deze raming zou tot over het mil joen kunnen uitlopen wanneer zou blij ken dat ook de grote stoomketel, die de machinerieën in het wasserijbedrijf van stoom placht te voorzien onherstel baar beschadigd is. Het bedrijf telde 53 man personeel. Behalve de wasserij werd ook de en kele jaren geleden gestichte wasseret te een prooi van de vlammen. Alle wasgoed dat in behandeling was, ging verloren evenals de gehele administra tie. De brandweer kon slechts met gro te moeite voorkomen dat het vuur oversloeg op de aangrenzende panden. Enk van deze huizen liepen water schade op. De wasserij is in het cen trum van Meppel gelegen. ATHENE De Griekse politie heeft •en iantal personen gearresteerd die verdacht worden van de bomaanslag van tien dagen geleden op het Griek se ministerie van Voorlichting en van de bomaanslag van zaterdag op een kantoor van de Griekse luchtvaart maatschappij in Athene, zo is van goed ingelichte zijde vernomen. Omtrent de identiteit van de gearresteerden is nieL bekendgemaakt. De Griekse autoriteiten hebben op het eiland Rhodos de voormalige minister en luitenant-generaal b.d. Soft'des Tsannetis gearresteerd ADVERTENTIE morgen ISO gram van 108 voor 98 niet te geloven voor die prijs! E \Tooral op de Veluwe en in de z Betuwe leeft de naam van do- minee O. G. Heldring voort, dank j zij het zegenrijk werk, dat hij er j naliet. Hij behoorde tot de kring E van het Réveil en leefde van 1804— E E 1876. Omtrent de dertiger jaren E E schreef de jonge predikant te- i zamen met zijn collega Graadt Jonckers het boekje ,,D e Velu- zwe, eene wandeling" dat Ao 1841 verscheen. Het is heel zeld- 5 zaam geworden en als ge van deze E originele editie een exemplaar be- E I zitmoet ge er zuinig op wezen, j Ik zou het mijne niet graag willen E E missen, ook al kwam er thans bij z E Gijsbers en Van Loon te Arnhem E een gezellig fascimile herdruk van z E de pers, want uiteraard mist deze z de patine van de eerste uitgave. E Met de jaren zal die wel verschij- nen. In dit werkje ontpopt Heldring zich als een aartswandelaar, die E E oog heeft voor vele zaken langs zijn E pad. Later zou de Rotterdamse E E predikant Craandijk (18341912) E E hetzelfde doen, maar hij doorwan- 5 j delde heel Nederland, terwijl Hel- dring veel dichter bij huis bleef. Zijn relaas heb ik vele keren ge- lezen en herlezenvooral wat hij l schreef over Hoenderloo en het Beekberger Woud had mijn grote E E belangstelling, doch ook op Keijen- E berg en Quadenoord, Hoekelum, E E Ede, de Valk, Voorthuizen, Gar- 5 E deren, Uddelermeer, Soeren en noemt u maar op, keek de schrij- z ver terdege uit zijn ogen en zijn ouderwetse taal en schrijftrant z boeien nog onveranderd, Nu de kans er weer is, zal menigeen zich E haasten dit gezellig rustige Veluwe- E wandelboekje aan te schaffen en E E te lezen over de veel-verscheiden z indrukken, die een intellectueel 5 auteur in dit gewest onderging. Ge E zijt er voor 259 biz. a 14,50 niet aan bekocht. 13 aug. 1969 A. B. WIGMAN ItllMMMIIMMtl IIMMMIHIIMMIHaMM De onlusten begonnen tijdens een mars van duizenden jonge protestanten door deze overwegend katholieke stad bij de jaarlijkse herdenking van de nederlaag van de katholieke koning Jacobus II tijdens het beleg van Der- ry, nu 280 jaar geleden. Toen de stoet de door barricaden afgesloten wijk Bogside naderde, werden de marcherende protestanten en de po litie op stenen en benzinebommen onthaald. Daarna braken straatge vechten uit. Op het hoogtepunt van de strijd, om streeks middernacht, werden ver scheidene gebouwen in brand gesto ken, waarna de politie met speciale toestemming van de minister van Bin nenlandse Zaken Robert Porter voor het eerst sinds vele jaren tot het ge bruik van traangas overging. De ka tholieken trokken zich daarop voor het merendeel terug in het centrum van Bogside, maar de hele nacht kwamen er nog gevechten voor. Onder de gewonden zijn bijna honderd politiemannen. De straten waren vanmorgen bezaaid met stenen, glas en de verkoolde res ten van barricaden. Twee fabrieken en een benzinestation waren door brand ernstig beschadigd. Pogingen om het gerechtsgebouw in brand te steken zijn verijdeld. „Voor zover bekend zijn zes arrestaties verricht", aldus een woordvoerder van de poli tie. Volgens de politie moet het oproer ge organiseerd zijn geweest. „Dit was geen spontane uitbarsting. Er zijn honderden benzinebommen gebruikt en die moeten tevoren zijn klaarge maakt", aldus een woordvoerder. De politie meldde ook dat katholieke be togers uit een garage een grote hoe veelheid benzine hadden gestolen, dat ze over een „onbeperkte voor raad benzine" beschikten en dat men slechts kon hopen dat ze door de fles sen zouden heenraken, die voor de Molotof-cocktails werden gebruikt. Van drie politiemannen raakte door benzinebommen de kleding in brand. Er gingen tijdens de strijd vannacht geruchten, dat zich onder de „oproer lingen van Bogside" jonge Franse revolutionairen bevonden. Anderzijds werd van welingelichte zijde verno men, dat de politie documenten had gevonden die aanwijzingen van Fran se revolutionairen voor het voeren van straatgevechten bevatten. Bernadette Devlin (22). die als afge vaardigde van de Noordierse katho lieken zitting heeft in het Britse La gerhuis. heeft vannacht samen met een andere leider van de beweging voor gelijke burgerrechten, Eamon McCann, de Britse regering verzocht in Noord-Ierland tussenbeide te ko men en de grondwet op te schorten. Er moest onmiddellijk een constitu tionele conferentie worden belegd, met deelname van vertegenwoordi gers van Engeland, Noord-Ierland en de Ierse republiek. Het land was on der de bestaande grondwet onbestuur baar, zo zeiden ze in een verklaring. De bevolking van Bogside zag zich ge plaatst tegenover „een gecombineer de macht van politie en aanhangers van Paisley". De politiemannen han delden in strijd met de orders van hun superieuren en konden niet meer als vertegenwoordigers van wet en or de worden beschouwd. Het land be vindt zich in een chaos, aldus Berna dette Devlin en Eamon McCann, pre mier Wilson en zijn regering op hun verantwoordelijkheid wijzend. „Wij vinden dat het leven van het Ierse volk belangi ijker is dan de carrière van Harold Wilson". Bernadette Devlin had eerder op een van de barricaden vergeefs gepro beerd haar jonge landgenoten van verdere gewelddaden te weerhouden. Ook in andere Noordierse steden zijn gisteravond en vannacht ongeregeld heden voorgekomen. In de hoofdstad Belfast werden vanmorgen vroeg ben zinebommen geworpen naar een poli tieauto en de woning van een recher cheur, die in 1966 als getuige was op getreden in een proces waarbij drie personen tot levenslang werden ver oordeeld voor het doodschieten van een katholieke cafébediende. Er vie len geen slachtoffers. In de 20 km van Londonderry gelegen stad Strabane bekogelde een menig te een politiebureau met stenen en werd een auto in brand gestoken. Ex plosies van benzinebommen zijn ver der gemeld uit Coalisland, Newry en Dungannon. De Noordierse premier Chichester- Clark heeft met het oog op de ge spannen situatie besloten, zijn voor komende maand vastgestelde bezoek aan Amerika uit te stellen. De regering van Noord-Ierland heeft alle betogingen in de openlucht verbo den. Het besluit werd genomen door mi- Een in Londonderry bij de onlusten gewonde politieman wordt door zijn collega's weggedragen. In deze Noord ierse stad was het gisteren en van nacht zeer onrustig. PARIJS De Franse contraspionagedienst ondervraagt op het ogenblik een Franse NAVO-functionaris, enkele dagen geleden gearresteerd wegens „ernstige vergrijpen tegen de veiligheid". Dit is in Parijs meegedeeld door een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De naam en functie van de functionaris zijn niet onthuld. Hij zal voor het Franse hof voor de veiligheid van de staat moeten verschijnen. BERNADETTE DEVLIN Ierland gaat voor Wilson nister van Binnenlandse Zaken Robert Porter, met instemming van het gehe le kabinet. Het verbod treft onder an dere een aantal godsdienstige betogin gen die voor de volgende week op het programma stonden. Zaterdag a.s. zou de extremistische dominee Ian Paisley een betoging leiden in Newry. Eruige uren voor afkondiging van het verbod waren bij hevige straatgevech ten in Londonderry, na afloop van een protestantse optocht meer dan 300 bur gers en politieagenten gewond geraakt en zeer grote vernielingen aangericht. KAAP KENNEDY Een experimen tele ruimtesatelliet die in een baan om de aarde is gebracht, de ATS-5, is op een verkeerde plaats boven de aar de geland en draait bovendien alsmaar om en om. De satelliet, zogenoemd omdat het de vijfde. Applications Technology Sa tellite" is heeft 12 miljoen dollar gekost. De technici te Kaap Kennedy hebben evenwel de hoop niet verloren, dat de ATS-5 weer tot de orde zal kunnen worden geroepen en terecht zal komen om de bedoelde plaats bo ven de Grote Oceaan, ruim 900 km ten westen van Zuid-Amerika. De ATS-5 werd gelanceerd met be hulp van een Atlas-Centaurraket. Het voornaamste doel van de raket is ge gevens te verzamelen en terug te zen den die van nut zouden kunnen zijn voor toekomstige ruimteschepen of sta tions. Van de satellieten van het type ATS zijn er tot nu toe vijf de ruimte in gestuurd en er zijn, met inbegrip van de laatste, reeds drie op een verkeer de plaats terechtgekomen. UTRECHT Een onbekend jongetje heeft gistermiddag paniek veroorzaakt bij de machinist van de trein Weert- Eindhoven. De machinist zag dat hij het jochie, dat een niet beveiligde over weg even buiten Weert op fietste aan reed. Hij remde uit alle macht en sprong uit zijn cabine, maar van het kind was geen spoor te bekennen, ook niet onder de trein. Voor alle zekerheid reed de machi nist terug naar Weert, waar de trein aan een grondig onderzoek werd onder worpen. Men vond één krasje, plus een reiziger die vertelde, dat hij het jonge tje na de aanrijding doodkalm weg had zien fietsen... De trein vertrok met een vertraging van twintig minuten, voor de tweede keer uit Weert. De politie in Weert pro beert nu uit te vinden, welk kind zoveel paniek heeft veroorzaakt. Blijkens een verklaring van de NAVO-woordvoerder in Brussel, is de Fransman door de Belgische autoritei ten aangehouden. Nadere gegevens werden niet verstrekt. Gisteravond laat is er door Franse autoriteiten verklaard dat de gearres teerde NAVO-functionaris een vrij be langrijke alhoewel niet hoge positie had bekleed, en dat hij inlichtingen had doorgegeven aan het Sovjetblok. Deze inlichtingen waren „kwantitatief belangrijker geweest dan kwalitatief". Toen de man enkele dagen geleden in Brussel was gearresteerd, had hij een vrij groot aantal documenten in zijn bezit. Over de identiteit van de gearres teerde is verder niets bekend gemaakt Toen in oktober 1968 een Turkse amb tenaar bij de NAVO, Nahit Imren, werd gearresteerd in het bezit van 1500 zeer geheime documenten op een micro film, werd slechts gesproken van „ern stige fouten tegen de veiligheidsregels". In plaats van „fouten" spreekt men nu van „inbreuk". TEL AVIV Volgens Israël zijn vannacht weer twee Israëlische grensdorpen vanaf Libanees gebied beschoten. Vermoed wordt dat dit is gebeurd met Katocs- ja-raketten van Russische makelij. Het vuur werd beantwoord. Aan Israëlische kant waren geen slachtoffers gevallen en er was ook geen schade aangericht. Twee dagen geleden deed de Israëlische luchtmacht een aanval op gucrrillabases in Zuid-Libanon. Vandaag komt de veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de kwestie bijeen. Libanon verzocht dinsdag om een spoedbijeenkomst van de raad, waarna Israël eenzelfde verzoek indiende. In de afgelopen drie nachten zijn een aantal Egyptische verkenningspatrouil les de bestandslijn langs het Suez-ka- naal overgestoken en hebben verschei dene vijandelijke tanks en gevechtswa gens vernietigd, zo heeft een militaire zegsman dinsdagavond te Cairo ver klaard. Volgens hem keerden alle pa trouilles veilig op hun basis terug. Premier Golda Meir heeft Libanon gewaarschuwd dat het niet ontkomen kan aan de verantwoordelijkheid dat Arabische guerrillastrijders vanaf Liba nees gebied opereren. Mevrouw Meir le verde commentaar op een Israëlische luchtaanval op kampen van Arabische guerrillastrijders in Zuidoost-Libanon van maandag, waarin 8 mensen gedood en 21 gewond zouden zijn, aldus een on officieel cijfer in Beiroet. Terzelfdertijd zei mevrouw Meir in een rede. die uitgezonden werd door de radio, dat de Israëlische luchtaanval gericht was tegen saboteurs en niet te gen Libanon. In haar waarschuwing aan Libanon zei mevrouw Meir: „Als de Libanese autoriteiten niet met hen afrekenen zul len wij het doen. Onze politiek tegen over Libanon, is dat wij vrede willen. Wij zijn bereid ons nauwkeurig te hou den aan het bestand, maar dat moet wederzijds gedaan worden. De recente agressie vanaf Libanees grondgebied, de beschietingen en het leggen van mij nen door saboteurs moeten werkelijk op de rekening van dat land geschre ven worden". Vier Iraakse verzetscommando's zijn onlangs om het leven gekomen als ge volg van hevige botsingen tussen twee Palestijnse verzetsorganisaties, die in Arkoeb in Zuid-Libanon zijn gelegerd. Dit is door de Libanese pers gemeld. Het zou hier gaan om het „Arabische bevrijdingsfront" „Fal", dat is opge richt door de in Irak aan de macht zijnde Baath-partij, en „El Saika", die steun ontvangt van de Baath-partij in Syrië. Tussen beide organisaties zijn reeds meer geschillen ontstaan na het besluist van Damascus om alle oefen kampen van de „Fal" in Syrië te slui ten. Het officiële Iraakse persbureau heeft reeds twee weken geleden Syrië ervan beschuldigt alle „FaP'-commando's te hebben gearresteerd en ontwapend al vorens ze over de Jordaanse grens te zetten. BERKEL en RODENRIJS Van ochtend is de 51-jarige monteur T. van Middelkoop uit Berkel en Rodenrijs op zijn bromfiets te Berkel en Roderijs door een achteropkomende vrachtwagen bestuurd door S. uit Driebergen, ge raakt en op slag gedood. ADVERTENTIE zie pagina 10 AMMAN In Amman heeft het hoofd van het kabinet van koning Hoes sein, Al-Talhoeni, een nieuwe regering gevormd. Al-Rifai, de leider van het vorige kabinet, is vice-premier en mi nister, van Buitenlandse Zaken. Van de 18 ministers is de helft afkomstig uit het door Israël bezette deel van het land. In totaal zijn zeven leden van het oude kabinet in de nieuwe regering op genomen. ROTTERDAM „Co-op Nederland" gaat met ingang van morgen in al haar winkels Nederlandse suiker verko pen voor één cent per kilo, naar zij meedeelt, met het doel het belachelijke van prijsstuntacties aan te tonen en zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de suikeroorlog. Voorlopig zal hel aanbod een einde te maken aan de sui keroorlog. Voorlopig zal het aanbod voor een week gelden en wie zich in die tijd een kilo suiker voor een cent wil verwerven zal er voor minimaal drie gulden (fris)drank bij moeten kopen. Het stunten met prijzen van eerste levensbehoeften, legt Co-op uit, ver stoort een moeizaam verworven even wicht van de prijzen van produktie, groothandel en distributie, een even wicht dat wordt bepaald in nauw over leg tussen regering, fabrikanten, en bo nafide handel. Gezien de concurrentie verhoudingen in het Nederlandse le- vensmiddelenbedrij!' kan de consument er van op aan, dat de prijzen voor hem zo laag mogelijk zijn. „Co-op Nederland" vindt dat de acti viteit van prijsboksers, die niet de ver antwoording hebben voor een groot, modern en goed geoutilleerd winkel ap paraat nu lang genoeg heeft geduurd, omdat het stunten de marktverhoudin gen aantast en op den duur wellicht het in stand houden van eigentijdse, opti maal georganiserde supermarkten on mogelijk maakt. „Co-op Nederland" deelt verder mee, de vele tienduizenden guldens die de ac tie gaat kosten er graag voor over te hebben om zo snel mogelijk een eind te maken aan de suikeroorlog en om de Nederlandse consument duidelijk te maken dat het tegen lage prijzen ver kopen van een artikel uit het levens middelenassortiment geen kunst is. De kunst is veeleer het verkopen tegen zo laag mogelijke prijs van het totale le vensmiddelenpakket van de best denk bare kwaliteit. Albert Heijn zal het voorbeeld van de Co-op niet volgen. „Het is een wat over trokken zaak. Wij zijn niet zo zenuw achtig als de Co-op van de suikerslag en hebben er ook niet zoveel verlies voor over". Op een pak suiker moet de Co-op naar schatting ruim een gulden den toeleggen. De Gruyter beperkte het commentaar tot: „Deze prijs wijkt af van de rede lijkheid". De aanbieding van een kilo suiker voor 88 cent bij een pond koffie blijft gehandhaafd. Ook Simon de Wit, die als eerste grootwinkelbedrijf aan de suikeroorlog begon, had gisteravond nog geen plan nen tot een tegenactie. Volgens de Co-op wordt er op de drank lang niet zoveel winst gemaakt dat het verlies op de suiker wordt ge dekt. „De winstmarge is net als in de hele levensmiddelenbranche zo scherp mogelijk. Bij de suiker wordt onze goed koopste kwaliteit verkocht". LOS ANGELES Dinsdag is in Los Angeles opnieuw een moord gepleegd, de achtste sinds zaterdag. Het slacht offer is de 51-jarige William Lennon. vader van de „Lennon Sisters", een vocaal ensemble. De moord werd gepleegd op een golf terrein en is volgens de eerste berich ten gevolgd op een vechtpartij tussen Lennon en een andere man, die een go- weer bij zich had. Lennon wist zich aan vankelijk los te rukken, waarna zijn aanvaller drie keer op hem schoot. ENSCHEDE Bij een buitenopslag van de chemische fabriek Fischer en Perton brak gistermiddag brand uit De brand ging gepaard met daverende explosies van vaten wasbenzine, terpentine en zwavel. De giftige zwavel dampen hinderden het blussing atv erk erg. Oorzaak en omvang van de schade zijn nog niet vastgesteld. (Van onze weerkundige medewerker) De verfrissende bui, die er giste- ren en vannacht gevallen is (Am- j sterdam 18 mm) kondigde niet het i einde van het zomerweer aan. In de j tweede helft van deze week zal het Azoren-hogedrukgebied voor eeri i herstel van de temperatuur zorgen j en zijn in Gelderland opnieuw mid- dagwaarden van op z'n minst 24 a 25 graden C. te verwachten. Aanvankelijk kan er nog een plaatselijke bui vallen, maar don derdag en vrijdag is overwegend vriendelijk en zomers weer te ver wachten. Ook het omvangrijke maximum boven Scandinavië, de Oostzee en Rusland houdt stad. Tot nu toe heeft augustus in onze I omgeving negen zomerse dagen ge- bracht tegen zes normaal in de hele maand. De zomerzon is circa 45 uur j voor op het schema. Ook in de warme zomers van 1947 en '59 was het weersverloop in augustus zoals we nu meemaken: warme perioden, onderbroken door enkele buienstoringen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1