Meer aandacht voor de recreatieve zwemsport „ZWEMINSTUIVEN" IN HET VALLEIBAD Instructeurs W. Kok en H. Uri namen initiatief KERKELIJKE ONRUST IN RUSTIG OVERBERG Vanavond DWS-B tegen DOVO 1 JONGENS REDDEN VROUW VAN VERDRINKINGSDOOD Hevel nieuwe praeses van V.V. Advendo Inbraak bij Panelcraft De Luchtpost Brandweerlieden besproeiden veld van ,Renswoude' Voetbaljeugd naar hoofdstad VEILING RESTEREN Brand vernielde schuurtje Recht Kiezen Reputatie AAN U HET WOORD Geen verrassing In de clinch BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Voorkoming van 'vissterfte WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 -T- Het Valleibad in Veenendaal. VEENENDAAL Twee jonge instructeurs van het Valleibad in Veenendaal, de heren Wim Kok en Henk Uri, hebben "n leuk initiatief genomen voor het a.s. seizoen. In navolging van enkele andere gemeenten o.a. Ede gaan de instructrices en instructeurs van het overdekte bad in Veenendaal veel meer aandacht besteden aan de recreatieve zwemsport, want volgens de initia tiefnemers komen de mensen die voor louter recreatie het bad bezoeken, veel te kort. Het tweetal, dat via zijn studie veel is geconfronteerd met deze materie Uri en Kok studeren voor ambtenaar van sportzaken was van mening dat vooral de recreatie duidelijk tot zijn taak behoorde en heeft onlangs de sportstichting van de plannen op de hoogte gesteld. De bestuurders van de stichting waren onmiddellijk enthousiast en stellen binnenkort enkele extra-zwemuren vast voor recreatieve doeleinden. Op die uren kan iedereen zowel de jeugd als de oudere zwemsters en zwemmers dan in het Valleibad terecht voor een soort „zweminstuif". In enkele gemeenten is iets derge lijks al eens met succes gehouden. Wim Kok: „Je moet in de toekomst kijken. Een relatief zeer kleine groep bezoekers beoefent het wedstrijd/wem men. Daarnaast komt nog een aantal mensen dat ook zwemt voor de presta tie, doch verreweg de meesten hangen maar wat rond. Deze mensen zwem men tien minuten en vervelen zich dan in een overdekt bad. Voor die groep nu gaan we in de komende tijd veel doen". Zijn collega Uri vindt dat de recrean ten recht hebben op veel meer aan dacht. „Wij zijn trots op het hoge be zoekersaantal en willen dat uiteraard nog verhogen, maar het valt op dat een zo uitzonderlijk grote groep zich De grasanjers zijn uitgebloeid en kun nen nu, indien nodig worden ver plant. Om de drie jaar dienen ze te worden opgenomen, vooral wanneer deze voor randen gebruikt worden, krijgen ze op de duur een veel te grote omvang, groeien dan te ver over het pad heen, en indien deze smal zijn, groeien ze soms totaal dicht. Haal de planten bij niet al te zonnig weer uit de grond, bemest en spit de grond behoorlijk. Scheur de planten in stukken, elk deel of stukje kan weer een nieuwe plant vormen. Een gemakkelijk werkje, want wortels behoeven er niet van te zitten. Zet 3 of 5 scheuten bijeen, dan krijgt u eerder weer een behoorlijke plant. Indien het droog en warm weer is, moet men wel enige malen flink gieten tot de planten aan de groei zijn. De eerste tijd lijkt het wel of de planten dood zullen gaan, doch als er een paar donkere regenach tige dagen komen, herstellen ze zich heel vlug. De in april uitgezaaide strobloemen, behoren tot de eenjarige zomerbloe men, kunnen nu, indien ze in volle bloei staan, gesneden en gedroogd worden, opdat we in de komende winter tenminste nog wat bloemen hebben. De strobloemen worden ge sneden als de bloemen geheel open zijn en de zon schijnt. Na het snij den hangt men ze ondersteboven op een donkere luchtige plaats te dro gen. De bladeren worden later ver wijderd. De Pioenrozen zijn uitgebloeid en het loof wordt er nu bepaald niet mooi er op. Bega niet de fout het lelijk woirdende loof af te snijden, dat mag niet eerder gebeuren dan wan neer het loof geheel afgestorven is. Andere uitgebloeide gewassen, o.a. Papavers en Riddersporen kan men nu gerust afsnijden. In de rotstuin(tje) kan men niet schof felen, dus moet men hier steeds wie den. Houdt dat goed bij, anders groeien de planten helemaal onder het vuil. Er zijn nu ook verschillen de rotsplanten die een te grote plaats in nemen, dan moet het mes er aan te pas komen. Doet men dat niet, dan groeien tenslotte de zwak kere planten er geheel onder. Ver schillende planten zullen nu ook vol zaad zitten, dit moet verwijderd worden. In de dahlia's en chrysanten, ook in tal van andere gewassen, kunnen oorwormen heel schadelijk worden. De oorwormen kunnen we wel van gen en vernietigen. In een omge keerde bloempot boven op een stok. tussen de planten, doet men hout wol. De lastige oorwormen kruipen daar graag in, waarna ze 's mor gens gedood kunnen worden. Door oude stukjes vitrage gordijn op de planten te leggen kunnen ze ook ge vangen worden. De slakken tonen ook graag hun vraatzucht, ze kun nen de planten geheel kaal vreten. Er zijn tegen slakken gelukkig meer verdelgingsmiddelen, die men tus sen de planten kan strooien of hier en daar een beetje op schotels, die met de grond gelijk worden inge graven. Een zaak in tuinbouwbeno- digdheden kan u er aan helpen. De meeste leliesoorten worden in het voorjaar geplant, doch de schone Madonna-lelie moet nu geplant wor den. Ze kunnen dan voor de winter nog en roset van bladeren vormen, waardoor ze de winter goed over blijven. Bij lelies moet de mest (ge droogde stalmest of Compost) zo wel boven als onder de bol worden aangebracht. Plant de Madonna- of Kerklelie 18 cm diep. Alle lelies houden van koele grond, de zon mag niet op de voet van de lelie schijnen, plant deze dus steeds tus sen andere vaste planten of lage heestertjes. Wanneer scherpe zon nestralen de lelies op de voet pla gen, dan gaan ze verloren! Dat de Madonna-lelie ook zeer goede grond boven de bol verlangt is ge legen in het feit, dat de stengel bo ven de bol wortels maakt. Vergeet dus niet de grond boven op de bol, die 18 cm diep is geplant, te ver mengen met mest of Compost. Zorgt mer tevens dat ze tussen vaste plan ten of lage heestertjes wordt ge plant, dan verkrijgt men een mooi gewas, dat rijkelijk bloeit. Ongetwij feld zullen er onder de lezersessen) zijn, die nu weten wat de oorzaak is van het wegkwijnen en geheel verloren gaan van hun lelies. In ons groentetuintje is om deze tijd niet veel meer te zaaien, het werk bepaalt zich hoofdzakelijk tot het oogsten van de gewassen en tot het schoonhouden van de tuin. Spinazie kan men echter nog wel zaaien en kan dan vóór de winter nog geoogst worden. Het beste is om nu rond zaad te nemen, dat is voor de herfst beter. Zaai de spinazie nu op rijtjes, het slechtere weer in het najaar heeft er dan niet zoveel invloed op als wanneer breedwerpig over het gehele bed wordt uitgezaaid. Het gewas staat dan te dicht opeen en de bladeren worden hierdoor nogal eens ziek. Haal nu de kop boven de 3e tros uit de tomatenplanten, er kunnen zich boven die 3e tros nog wel vruchtjes ontwikkelen, doch die worden bui ten toch niet meer rijp. Beter is het de kop uit de plant te snijden en dat komt de vruchttrossen ten goede. Zitten de planten te vol met bladeren, dan is het wel gewenst een deel er van weg te snijden of ze althans te halveren. De vruch ten komen dan beter in de zon te hangen en rijpen dan vlugger. Sla zou nog voor de laatste maal in dit jaar uitgeplant kunnen worden, hoewel het geen zware kroppen meer worden. Heeft u misschien een kweekbak, dan raad ik u aan om de plantjes hier in te planten, dan zullen ze zich nog wel tot mooie kroppen ontwikkelen. De preivlieg tast vaak de preiplanten aan, waartegen over het algemeen weinig te doen is. Alleeji wanneer men diep geplant heeft kan men, bij aantasting door de preivlieg, het gewas nog redden door het juist on der de grond af te snijden. Met het loof worden dan tevens de boosdoe ners vernietigd, terwijl er vlug ge noeg weer bladeren bij komen. Aan J. H. v.d. W. In beleefd ant woord moet ik u zeggen, dat ik u niet begrijp. U stelde mij t.z.t. die vraag over „Grootvruchtige bra men", ik gaf u 'n volledig antwoord, doch toch ging u tegen de bocht in uw oor te luisteren leggen bij één die wel de klok had horen luiden, doch de klepel niet wist te hangen. Enfin, u weet nu uit ondervinding, dat het allemaal geen koks zijn die zen lang mes dragen. „Het is beter 'en halve gekeerd, dan geheel ver dwaald"! U bent dus door schade wijs geworden! Dank voor uw me dewerking en snoei de braamstrui ken zoals ik u t.z.t. aangaf. Dan loopt het niet wéér fout! Dank voor uw openhartig schrijven. E. J. Grijsen-Rhenen. maar wat verveelt. Wij stellen die mensen in de gelegenheid om wat te gaan doen. Bijvoorbeeld een balletje gooien, duiken, in ploegen baantjes trekken, kortom wij willen hun iets le ren". Het staat reeds vast dat de jeugd op zaterdagmorgen een „zweminstuif" kan bezoeken. De sportstichting heeft hiervoor reeds tijd beschikbaar gesteld aan de zwembadleiding. Maar ook wil len de instructeurs uren voor oudere dames en heren zo men wil in de vorm van een buikjesclub. De extra uren hiervoor worden nog bekendge maakt in een bespreking met de sport stichting. De n-ieuWe ideeën van Kok en Uri houden beslist geen prijsverhoging in. Het is een vorm van service aan de bezoeker. Maar hun plannen getuigen en ook van dat zij ver vooruitzien. Henk Uri: „Naar mijn mening verandert de sport helemaal. De sport helt steeds over naar de zuivere recreatie. In de naaste toekomst zie ik hele gezinnen in het weekend naar een immens sportcomplex trekken, waar vader, moe der en de kinderen vrijwel alle spor ten kunnen beoefenen in een meer re creatieve sfeer dan bij voorbeeld nu het geval is". En dat is niet zo ver wonderlijk volgens hem, want de men sen willen steeds meer zelf kiezen. Men wil ontspannen en in de meeste geval len gaat hun volstrekt niet om de prestaties. „Wanneer in Veenendaal de sporthal gereed komt kunnen de mensen het zwemmen en het beoefenen van ande re sporten uitstekend combineren. Gro te sportcomplexen met alles erop en eraan hebben de toekomst, centra waar je werkelijk van alles kunt doen waar je zin in hebt", is de mening van Wim Kek. Op de eerste zweminsluivcn treden Uri en Kok als instructeurs op, doch het ligt in de bedoeling dat na de inlooptijd specialisten van de zwem vereniging de bezoekers gaan bezig houden. De verwezenlijking van de plannen houdt ongetwijfeld meer werk in voor dit tweetal, maar dat hebben zij er graag voor over. Kok en Uri zijn trots op het hoge bezoekersaantal en dat het Valleibad nog meer in de be langstelling komt onder meer door de nieuwe initiatieven van de twee in structeurs is een duidelijke zaak. Het Valleibad heeft een geweldige re putatie verworven in Veenendaal en verre omgeving. Het diplomazwemmen maakte furore door de grote belang stelling van scholen uit Veenendaal en omliggende plaatsen, doch ook het aan tal larticulicre zwemlessen groeide on stuimig. Niet alleen mensen uit de gemeenten in de directe omgeving van Veenen daal kwamen naar het Valleibad, er reisden ook zwemsters en zwemmers uit Lunteren, Bennekom, Driebergen, Doorn, Wijk bij Duurstede, Ingen, Zeist. Maarn, Ommeren, Heelsum, Barneveld en Maarsbergen naar ,,'t Veen" om lessen te volgen in het overdekte bad, dat onmiskenbaar een belangrijke streekfunctie heeft. SCHERPENZEEL „De Luchtpost- deed mede aan een tweetal wedvluch ten. De eerste was vanaf Dezier. Af stand van 386 km. In concours waren 123 duiven. Zij werden gelost om 6.30 uur en de eerste duif arriveerde om 12.51 uur. De uitslag was als volgt: J. van Oostrum 1, 17, 22; A. Rustenhoven 2, 9. 16; C. Gijsbertsen 3; P. J. van Eist 4. 6, 15. 18. 19; A. C. Koster 5. 10. 23, 24; T. H. Aarsen 6; W. van Schaik 8, 25; C. ter Burg 11, 20; G. Schipper 12; P. Wagensveld 13; M. Rotte 14. 21. De tweede vlucht was vanaf Hoek van Holland. Afstand van 94 km. In con cours waren 213 duiven. Zij werden ge lost om 8 uur en de eerste duif arri veerde om 9.40 uur. De uitslagen wa ren: Jo van de Bovenkamp 1, 31; W. van Schaik 2, 5; C. ter Burg 3, 22, 23, 32; W. Wagensveld 4. 8. 11, 12, 25; T. H. Aarsen 6, 10, 16, 30. 34, 35, 38, 40, 41; A. Rustenhoven 7, 27, 33. 39, 43; P. Wagensveld 9. 17. 36. 42; M. P. Rotte 13, 18; C. A. v.d. Wetering 14. 20. 21; J. van Oostrum 15; J. Bakker 19, 24, 28, 37: C. Gijsbertsen 26; W. Gijsbert sen 29. RENSWOUDE Maandagavond maakten de vrijwillige brandweerlieden hun wekelijkse oefenavond zeer nuttig door het voetbalveld van „Renswou- de" dat door de droogte enkele jale plekken begon te vertonen met de in houd van de tankauto's te besproeien. In de morgenuren had voorzitter J. D. Overeem contact opgenomen met de burgemeester en de brandweer-com mandant, waarbij vlot medewerking werd verleend. Indien de droge periode nog voortduurt zal de brandweer don derdagavond het veld nogmaals onder handen nemen. SCHERPENZEEL Het in het voor jaar voorgenomen uitstapje van de jeugdleden van de voetbalvereniging „Scherpenzeel" zal plaatsvinden op za terdag 16 augustus. De reis voert onder meer naar Amster dam waar een rondvaart en een rond rit langs alle bezienswaardigheden ge maakt zullen worden, 's Middags wor den er vanaf 14 tot 16 uur een 4-tal wedstrijden gespeeld tegen de jeugd van de Amsterdamse vereniging Aris- tos. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: EI 5689 per doosje a 250 gram, II 2759 per doosje a 250 gram. Rode bessen: EI 3255 per doosje a 250 gram, I 56152 per kg. Bramen: EI 4045 per doosje 250 gram. Eldense blauwe: I 87126, II 3065. Ontario: I 89—153, II 31—57. Washington: I 52—101, II 22—48. Czar: I 106—172, II 44—112. Opal: I 102—128. II 52. Vroege Tolse: I 181—251, II 89—133. Wijnpruimen: I 157256. Yellow transparant: I 55-60: 2230. I 60-70: 32—48, I 70-80: 50—53. Mantet: I 60-65: 51, I 60-70: 62—67, I 65-75: 71-73, I 70-80: 81—87. Precose de Trevoux: I 50-60: 3235, I 60-70: 5962. James Grieve: I 65-70: 43—54, I 70-80: 51—61, I 80-85: 59. Prin. bonen: I 59110. Snijbonen: I 5298. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld VEENENDAAL Vanavond om half zeven wordt op het rechtergedeelte van het Panhuiscomplex het Stenman-toer nooi, georganiseerd door voetbalvereni ging DOVO, voortgezet. De roodwitten spelen de derde wedstrijd in deze serie tegen het Amsterdamse DWS-B, dat voor de eerste maal in Veenendaal op bezoek komt. Tot op heden heeft alleen Go Ahead uit Deventer de Veenendaalse club een nederlaag kunnen toebrengen. Elink- wijk-B moest genoegen nemen met een draw. Na de match van vanavond komt waarschijnlijk Vitesse-B nog een wed strijd in het kader van het Stenman- toernooi spelen in Veenendaal. Tussen Veenendaal en Amerongen, sluimerend aan de voet van de Ame- rongseberg, ligt het langzaam groei ende dorp „Overberg", dat u echter nog tevergeefs op uw landkaart zult zoeken. Door de toeristen, die 's zomers de campings overbevolken, krijgt de naam „Overberg" in het westen van het land als toeristencentrum een goe de bekendheid. Ook vinden vele delin- quente jongens door hun verblijf in de Rijksinrichting te Overberg hun evenwicht en de weg naar de maat schappij terug. In Overberg staat ook een iief, wit kerkje van de Ned. Herv. Kerk, waar in 's zondags de gelovigen twee keer en de „minder" gelovigen één keer sa men komen. Wanneer zij naar de kerk gaan, bedienen zij zich veelal van mo derne hulpmiddelen, zóals de snelle auto. Iedereen in Overberg gaat met de tijd mee: de boeren bewerken hun land op moderne wijze en met moder ne hulpmiddelen. Er is al een zelfbe dieningszaak en televisieantennes ont sieren vele rode daken. Ja, iedereen probeert gelijke tred met de tijd te houden. Alleen in het witte kerkje schijnt de tijd nu al meer dan vijftig jaar stil te staan. De sfeer in deze Hervormde Kerk doet onwezenlijk aan en doet de mensen van buiten schrikken, omdat zij zich plotseling in een andere tijd wanen. Gezangen zijn onbekend en zij worden dus als ongeoorloofd terzijde geschoven. Wanneer men God lof zingt klinkt het als een klaaglied, ontstel lend en verdrietig langzaam, zonder enig sprankje blijdschap, die het ge loof toch met zich mee moet brengen. Men wil nieuw-testamentisch leven, maar men blijft oud-testamentisch zin gen. Voor de jeugd is de kerkgang een martelgang geworden en voordat de kerkgangers devoot op de kerkbanken neerzijgen, heeft zich in menig huisge zin al het een en ander afgespeeld, al zal men dit nooit willen bekennen. Voor velen is de kerkgang een traditie geworden, de dienst zelf een slaap- uurtje of de kerk de plaats, waar pe permuntjes gezogen kunnen worden. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Verder is men noch warm noch koud, maar lauw. Heeft men hier nog nooit de tekst gelezen: „Oomdat gij lauw zijt, zal Ik U uitspuwen"? Het kerkelijk leven in deze gemeen te staat op een heel laag pitje en sud dert maar wat en de leden sudderen onbekommerd mee. Het lijkt allemaal heel vroom en heel principieel, maar in wezen vindt men het wel heerlijk zo rustig te kunnen slapen en zich niet te hoeven vermoeien. Een aantal mensen, vooral zij die van buiten kwamen en daar iets van het blijde geloofs- en kerkelijk leven hebben mogen proeven, hebben de kerkeraad om een gemeenteavond gevraagd om eens over deze zaken te spreken. Het was nog maar tien jaar geleden dat er een gemeenteavond ge houden was, dus de kerkeraad meen de bij monde van een hunner ouder lingen in eerste instantie te moeten weigeren. Gedurende deze tien jaren heeft de kerkeraad het voor het zeggen gehad en de gemeenteleden hadden geen en kele inbreng. De heren kerkeraadsle- den zagen de bui hangen en het hoeft daarom niemand te verbazen, dat men aanvankelijk weigerde, maar de druk werd zo groot, dat er in mei toch een Gemeenteavond werd belegd, die ta melijk goed bezocht werd. Op deze avond is gebleken hoe wei nig de kerkeraadsleden die zich angstvallig in de rijen tussen de leden hadden genesteld en/of verborgen voor hun taak berekend zijn. Daarom is het nu ook duidelijk waarom men hier in de Hervormde Kerk van Over berg zoveel jaren achterop is geraakt. Ds. Kaastra uit Amerongen, waaron der Overberg ressorteert, heeft de avond geleid en voelde zich zichtbaar niet op zijn gemak om deze vragen, OPI.JNEN Mevrouw V. Acquoy- den Otter heeft de kamer vol staan met felicitatie-bloemstukken. „Je zou zeggen dat er iemand jarig is ge weest of dat er iets heel bijzonders EDERVEEN De Ederveense voetbalvereniging Advendo heeft op een ru moerige buitengewone ledenvergadering een geheel nieuw bestuur geko/en. Dat was wel te verwachten, want een aantal bestuursleden wist enkele weken geleden reeds te melden dat „er weer een frisse wind door de Advendo-gele- deren zou gaan waaien". De heer H. Hommes heeft bedankt als voorzitter en wordt opgevolgd door de heer M. Hevel. Als secretaris werd benoemd de heer G. M. Hazeleger, een man die vorig jaar bedankte voor deze functie. Het is ook geen verrassing dat ex-penning meester J. T. van Beek weer in ere hersteld is. Hij deelde enige tijd gele den reeds mede deze functie weer te willen veroveren en werd op de verga dering ook inderdaad als zodanig be noemd. Als medebestuursleden werd met al gemene stemmen benoemd de heren L. M. de Frel, H. Rebel, A. van Kessel en G. Pater. Binnenkort zullen de exac te taken aan dit viertal worden opge dragen. De aftredende voorzitter Hommes heeft het maandagavond in „Markt- zicht" toch nog zwaar te verduren ge had. De aanwezigen maakten hem vele verwijten en de gemoederen raakten nogal eens verhit. Ook ging de hoofdonderwijzer uit De Klomp nog even in de clineh met zijn grote tegenstander, Van Kessel. Dit Advendo-duo moet bijzonder verheugd zijn geweest over het feit dat de pers op de vergadering werd weggestemd, want daardoor werd de mogelijkheid geschapen om bepaalde uitlatingen, ge daan in de interviews van de afgelopen weken, te verwijzen naar het rijk der fabelen. Welnu, zowel de heer Hommes als zijn eollega Van Kessel heeft hier van dankbaar gebruikgemaakt... Men had het veelvuldig over onjuist heden in verschillende artikelen, ver draaiing van de feiten en zeer overdre ven berichtgeving. Ook de afgetreden penningmeester Van Beek kreeg het nog even flink aan de stok met de heer Hommes. Er wer den harde woorden gesproken, tot groot genoegen van de ruim zestig aanwezi gen, doch de zaak bleef te onduidelijk om als „uitgepraat" te worden be schouwd. Voorzitter Hommes is verdwenen van het Advendo-toneel. De vereniging is uiterst tevreden met het nieuwe be stuur en men gaat de nieuwe competi tie zeer optimistisch in. Men prijst zich namelijk gelukkig met de omstan digheid dat ook de motor van Advendo de heren Van Kessel en Van Beek is gemonteerd in het nieuwe be- stuursvoertuig.... is gebeurd", zegt ze. Dat laatste is waar. Dat deze 38-jarige vrouw haar gasten op de haar eigen hartelijke manier (nog) kan ontvangen, is een bijzonderheid want vorige week om streeks deze tijd ontsnapte ze ter nauwernood aan de dood. Mevrouw Acquoy is na minstens vijf minuten bewusteloos in de Waal te hebben gelegen, gered door Peter den Hartog met hulp van Jan van Doesburg. Twee knapen die in een recordtijd van „De Put" de Waal zijn inge zwommen en de bewusteloze vrouw (die niet kan zwemmen) naar de veilige wal brachten. Ze hebben het water uit haar longen gepompt en tenslotte kwam ze bij. Dat ze het ge haald heeft is aan twee factoren te danken: ten eerste kwamen er lucht bellen in haar longen waardoor ze bleef drijven en ten tweede de handelingen van de jongens en de ter plaatse aanwezige arts Zijlker. Op de bewuste dinsdag was ze naar de Waal gegaan in gezelschap van haar man die zou gaan vis sen kinderen en buren (onder wie buurman Cees Wakker). „Ik kan niet zwemmen", vertelde ze, „maar ik ging 'pootje-baden'. Op een gege ven ogenblik gebeurde 't; eensklaps voelde ik geen grond meer onder m'n voeten en ik begon gegrepen door een panische angst te roe pen en te schreeuwen. Wat er daar na gebeurde, weet ik niet meer, maar op de wal kwam ik weer bij". Toen de hulpeloze vrouw afdreef en uiteraard ook door haar geroep werden de mensen aan de oever overvallen door een vorm van mach teloosheid en paniek. Cees Wakker rende naar het zandgat „De Put" om hulp te halen. Onmiddellijk kwa men Jan van Doesburg en Peter den Hartog in actie. De eerstgenoemde rende naar de oever, sprong het wa ter in, maar bleek toen zo moe te zijn dat hij nauwelijks iets kon doen. Zijn vriend Peter beduidde hij de krib op te lopen en vandaar in het water te springen. Deze wist de vrouw in eerste in stantie terug te halen (later gehol pen door Jan) en op de wal te bren gen. De beide jongens pasten kunst matige ademhaling toe en later nam dokter Zijlker het karwei over. De vrouw haalde het. „Waarom gaat men nu in de Waal als men de zwem kunst niet machtig is?", zo vroegen we de dolgelukkige vrouw. „Ach", zegt ze, „je kan een heel eind het water inlopen, zo ondiep is 't. We zouden gaan 'pootje-baden'. M'n man zat een eindje verderop te vis sen en die wilde ik eigenlijk verras sen door plotseling voor hem te staan. Maar, ze krijgen mij de Waal niet meer in. Er wordt genoeg voor gewaarschuwd dat de rivier gevaar lijk is en zeker wanneer je niet kunt zwemmen. Ik weet het nu. En alle mensen in 't dorp zijn ervan ge schrokken. Over een tijdje zijn ze dit voorval vergeten en dan gebeurt re weer een ongeluk. Laat ze maar op passen". „Hè", zegt ze ik krijg er nog nacht merries van. Ik droom van de ver schrikkelijkste dingen. De dokter zegt dat het wel zal slijten". Blij zit ze tegenover ons. Het adres van Pe ter den Hartog hangt aan de muur. „Die krijgt een mooi horloge van ons", zegt ze, „want hij heeft mij uiit de gevarenzone gehaald. Ook Jan van Doesburg heeft zijn uiterste best gedaan. Ik ben die twee kanpen heel dankbaar". „Ja", zegt Jan, „ik was te moe van het hardlopen. Ten slotte is het nog een heel eind van „De Put" naar de Waal". Mevr. Acqucy is misschien wel de gelukkig ste persoon uit Opijnen. Ze heeft haar badpak in tweeën gescheurd. Dat wil ze niet meer zien en toch heeft het feit dat ze het zwempak droeg bijgedragen aan haar redding. Met normale kleren aan was ze on getwijfeld naar de diepte gegaan. die voor hem al geen probleem meer zijn, te beantwoorden. Hij zat tussen twee vuren en wist er altijd geen raad mee, maar men kreeg toch wel de indruk dat hij de gang van zaken in kerkelijk Overberg graag an ders zag! De kerkeraadsleden zelf hebben gezwegen en durfden de oppo sitie niet aan. Wel meende een der ouderlingen de voot te moeten opmerken, dat „de troep van importmensen onrust kwam zaaien". Hij was kennelijk bang dat deze „troep" hem wakker zou schud den, zodat hij voor een LEVENDE kerk aan het werk zou moeten. Is men bang om het zwarte jasje uit te doen en eens flink in Gods Wijngaard aan het werk te gaan, daarbij gebruik makend van nieuwe middelen, die bij de mens van nu aanslaan en door God gezegend kunnen worden...? In de kerk van Overberg moet veel veranderen, vinden vele leden. Men is hier hervormd, niet op Gereformeerde grondslag en daarom heeft men recht op datgene, wat andere Hervormden allang hebben. De gemeenteleden wil len veel meer inbreng hebben en niet als onmondigen behandeld worden. De benoeming van kerkeraadsleden moet op meer democratische wijze plaats vinden, zodat men niet steeds dezelfde gezichten terugziet. De leden moeten mee beslissen in het beroepen van een nieuwe voorganger. Laat men nu toch eindelijk eens de mooie en blijde ge zangen zingen en ook vlugger, want zoals het nu gebeurt is het een aan fluiting voor het woord „Evangelie", hetgeen Blijde Boodschap betekent. Laat men in godsnaam eens aan de jeugd denken, want zo wordt, zij het niet gewild, de jeugd verhinderd om tot Hem te komen, Die ons het tegen deel opdroeg. Laat men toch eens aan de vele schipperskinderen denken, die iedere zomer hun vakantie in Over berg doorbrengen en trouw de kerk bezoeken, waar zij zich duidelijk zicht baar zitten te vervelen, omdat er voor hen geen woord bij is. Laat men eens aan de toeristen denken, die nu meer en meer wegblijven, omdat zij een be schimmelde wereld binnenstappen. Op de gemeenteavond in mei van dit jaar zijn hierover vragen gesteld, die niet beantwoord zijn... nog steeds niet! Ook is er nog niets veranderd, inte gendeel. Wel gaat het kerkbezoek ach teruit en geen wonder, want men is niet van plan om nog eens tien jaar op een gemeenteavond te wachten. Dus zullen er andere wegen moeten worden bewandeld die dan wel niet naar Rome, doch wel eens tot de Sy node kunnen leiden. Want deze aan traditie vastgeroeste, dictatoriaal in gestelde kerkeraad kan niet altijd de wensen van een groep leden, die alleen maar in blijdschap hun geloof willen blijden, blijven negeren! De kerkeraad zal op de gestelde vragen een duidelijk antwoord moeten geven, niet over tien jaar, maar nu! God geve, dat men hier in het lieve, witte kerkje van Overberg spoedig met meer vreugde zal samenkomen, dan nu. J. Dek VEENENDAAL Een grondig® schoonmaakbeurt van zijn bromfiets is de Veenendaler B. duur komen te staan. In een schuurtje achter zijn woning aan de Larikslaan gebruikte hij op overda dige wijze benzine, die hij aanstak om de zaak schoon te branden. Het vuur liep uit de hand met als gevolg dat de brandweer er aan te pas moest komen om de zaak te blussen. Twee bromfiet sen en een rijwiel werden door de brand zwaar beschadigd. KESTEREN In de afgelopen nacht is ingebroken bij Panelcraft te Keste ren. Er worden enkele kantoorbenodigd heden vermist. Van de daders ont breekt ieder spoor. Geboren: Magdalena Maria Johan na, d.v. R. F. M. van Berkel en D. M. F. Scholte, Duyst v. Voorhoutlaan 22; Cornelia, d.v. T. v. Gent en J. v.d. Fliert, Ubbeschoterweg 19; Geurt, z.v. G. Moesbergen en J. Sterkenburg, Van Arckelweg 21; Gerrlt, z.v. L. A. de Fluiter en H. Vink, Van Arckelweg 9. Onder invloed van het fraaie zomer weer, gepaard aan relatief geringe re genval en van de verontreinigingstoe stand van het water, doen zich op vrij veel plaatsen in het land vissterften voor. In de meeste gevallen blijken de ze sterften het directe gevolf van zuur stofgebrek, dat met name aan het einde van de nacht, «kis bij de ochtendscheme ring en kort daarna, optreedt. Dit wordt van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij, de afdeling Sport- visserij en Beroepsbinnenvisserij te Utrecht, medegedeeld. Soms blijft vis sterfte nog uit en komen tijdelijk alleen grote hoeveelheden luchthappende vis sen aan het oppervlak, die na zonsop gang weer onder water verdwijnen. De ze situatie wijst dan op een zeer kwets bare waterkwaliteit, die bij het plotse ling uitblijven van zonneschijn, of na een hevige onweersbui, alsnog aanlei ding tot een flinke sterfte kan geven. In al deze situaties verdienen, waar enigszins mogelijk, inlaten van beter water en doorstroming sterke aanbeve ling om daarmede een overmatige al gen ontwikkeling af te remmen. Daar naast worden bij aal en paling in som mige wateren verschijnselen van rood- ziekte waargenomen, die vrij veel sterf te onder deze vissoort kan veroorzaken. De enige maatregel die men kan ne men is het verwijderen en begraven van de aangetaste aal, terwijl beroeps vissers hun karen moeten desinfecteren door deze beurtelings enige dagen op de kant te laten drogen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3