„Wij voelden ons als kleine jongens in een snoepwinkel Pentagon zwicht voor de druk Senaatscommissie Richtlijnen voor dag der schande Duitse politie op spoor valse munters van Roemenië leeft niet meer volgens liet boekje Hoe is hel mogelijk. Donau thans afgedamd Derde persoon in auto van Kennedy Fransen zijn niet ontevreden over compromis Grote spanningen in Zambia Ortiz Sanz uit Indonesië Griekse gezant in Parijs treedt af Huiszoeking Koeznetsof V.S.-soldaten in kerk gevlucht WEER IN EUROPA VERDRAG MET THAILAND SNOEPWINKEL TICKER TAPE BLOEMETS OP GRAF VAN JAS PALACH STAKING DUURT IN PORT TALBOT VOORT Bloemen ETHIOPISCH VLIEGTUIG ff WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 „TIME" doet In Washington een nieu we theorie over het ongeluk van se nator Edward Kennedy de ronde, na melijk. dat de secretaresse. Marv Jo Kopechne. die bij het autoongeluk van 18 juli j.I. verdronk, op de ach terbank van de auto zat. toen deze op het eiland Chappaquiddick in het water reed en dat een ander meis je naast de senator op de voorbank zat. Het blad. dat toegeeft dat het verhaal nog niet meer dan „roddel" is.-zegt: „een federale agent die in het geheim was aangesteld om Kennedy te be schermen, zag Mary Jo 's avonds om 11 uur vermoeid het buitenhuis ver laten. waarna zij op de achterbank van Kennedy's zwarte Oldsmobile ging slapen. Enige tijd later gingen Kennedy en een ander meisje op het feest, Rosemary Keough, de auto in, kennelijk zon der te merken, dat Mary Jo achter in lag te slapen en reden weg in de richting van Dike Bridge. Rosemary en Kennedy wisten heel huids uit de in het water geraakte auto te ontsnappen, maar bemerkten niet dat Mary Jo verdronk". Volgens „Time" verschaft deze theorie een verklaring voor het feit, dat na het ongeluk in Kennedy's auto de handtas van mej. Keough werd ge vonden. Het voegt er echter aan toe, dat Mary Jo naar alle waarschijn lijkheid wakker moet zijn gewor den, toen de auto over de smalle, onbestrate weg reed. Eerder hebben de rubriekschrijvers, Drew Pearson en Jack Anderson reeds beweerd, dat Kennedy zijn neef Joseph Gargan verzocht had de schuld voor het ongeluk op zich te nemen, wat door de senator is ontkend. „Time" concludeert uit de „roddelthe orie". dat deze niet zozeer een lei draad is voor de ware toedracht van het ongeluk, als wel een aanwijzing hoever de speculaties in de zaak zijn gevorderd „bij afwezigheid van een afdoende verklaring van Kennedy". WERKEN OP MAAN MAKKELIJKER DAN VERWACHT WERD HOUSTON De astronauten van de Apolln-11. Neil A. Armstrong en Edwin E. Aldrin hebben ge/egd. dat het op de maan makkelijker werkte dan /.ij hadden verwacht. Zij zeiden spijt te hebben dat zij niet langer op de maan hadden kunnen blijven. ..Het was niet moeilijk de ladder af te klimmen naar het oppervlak van de maan", vertelde Armstrong, de eerste mens die voet op de maan heeft gezet, op 20 juli. „En het was niet moeilijk er te werken'*. Aldrin. die na twintig minuten volgde, zei dat zij beiden hadden gemerkt, dat het gemakkelijker was je op de maan te bewegen dan was voorspeld. „Wij merkten dat de gewone manier van voortbewegen, een voet voor de ander zetten enz., de beste was". De kangeroe-loop, twee voeten tegelijkertijd, ging ook, maar niet zo gemak kelijk. aldus Aldrin. Zoals we al verwachtten, moesten we op de maan twee of drie stappen vooruit denken, tegen op aarde een of twee voegde hij er aan toe. Armstrong, Aldrin en Michael Col lins, de man die in de Apollo-11 bleef, terwijl zijn collega's naar de maan af daalden, hebben dinsdag een perscon ferentie gegeven over hun belevenis sen. Zondag zijn zij uit de quarantai ne gekomen, waarin zij na hun terug keer op aarde hebben verkeerd. Op de persconferentie werden films en dia's getoond van de maanreis en de landing, waarbij de astronauten commentaar gaven. Armstrong vertelde, dat Aldrin en hij zich na de landing uitstekend, goed en prettig voelden. Daarom besloten zij met hun werk op de maanbodem onmiddellijk te beginnen. Hij noemde hun werk op de maan een „aangena me onderneming" en het „avontuur van dit decennium". De temperaturen waren niet te hoog en de maanpakken werkten uitstekend. Toen Armstrong voet op de maan zette had hij gezegd: „Dit is een kleine stap voor een mens, maar een reusachtige sprong voor de mensheid". Hij zei nu, dat deze woor den eerst kort voor het uitstappen uit de LEM bij hem waren opgekomen. De zwaartekracht op de maan is 1/6 van die op de aarde. Beide maanwan- delaars hadden deze kleinere zwaarte kracht veel aangenamer gevonden. Zij hadden te weinig tijd gehad om alle dingen te doen die zij graag hadden gewild. Zo hadden zij door tijdgebrek niet de bijzonder bizarre rotsformaties in de nabijheid van de landingsplaats kunnen onderzoeken. Aldrin zei dat maanwandelaars voor zichtig moeten zijn. als zij over klei ne oneffenheden en miniatuurkraters WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie. Meivin Laird, heeft er na een incident eindelijk in toe gestemd, dat leden van de senaatscom missie voor de buitenlandse b: kkin- gen inzage krggen in een geheim docu ment betreffende „de verdediging van Thailand". Senator Frank Church was woedend weggelopen van een „hearing" achter gesloten deuren, nadat een amb tenaar van het Pentagon had gewei gerd de commissie kopieën te tonen van wat het ministerie van Defensie een eventualiteitsplan noemt. Leden van de commissie spraken de vrees uit dat de in 1965 getekende over eenkomst niet zomaar een „werkdocu ment" was, maar een buiten de bepa lingen van de ZOAVO (Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie) vallende geheime defensieverplichting, die Ame rika in een nieuw Vietnam kon verwik kelen. De commissie voor de buitenlandse betrekkingen, met William Fulbright aan het hoofd, had al herhaaldelijk om inzage in het document gevraagd, maar steeds nul op het rekest gekre gen. Na de hearing van dinsdag noem de senator Church tegenover de senaat PARIJS Over het resultaat van de besprekingen die de ministers van Landbouw der EEG-landen in Brussel hebben gevoerd in verband met de de valuatie van de Franse Frank, is men in Frankrijk niet ontevreden. De eerste reacties van de boerenorganisaties zijn gereserveerd. De voorzittr van ht da gelijks bestuur van de Franse Kamer van Landbouw, René Biondelle, heeft gezegd dat het „compromis" van Brus sel de Franse landbouw alleen kan te vredenstellen, als het gepaard zou gaan met een verhoging van de melk- en rundvleesprijzen. Wat de andere pro- dukten betreft zijn de Franse boeren wel bereid een offer te brengen aan het nationale belang. Vooral voor tarwe en suikerbieten willen ze wel van prijsver hogingen afzien. De Franse minister van Landbouw, Duhamel, heeft in een radio-interview gezegd, dat de besluiten van Brussel niet tot prijsverhogingen voor graan, olie houdende planten en bieten zullen lei den, maar dat de producentenprijzen van melk in de komende dagen waar schijnlijk een kleine stijging zullen on dergaan. Ook voor rundvlees moeten de richtprijzen opnieuw worden vastge steld. De minister bleek van mening dat de opbrengst van de exportbelas ting niet door de Europese Economische Gemeenschap maar door Frankrijk zelf beheerd moet worden. Het geld dient rijns inziens te worden gebruikt voor sociale maatregelen ten gunste van de landbouw. „In het algemeen hebben we gekregen wat we willen", zo besloot Duhamel zijn commentaar op de resul- taten van het overlég in de Europese ministerraad. de nieuwe weigering „typerend voor de arrogante wijze waarop het Pentagon tegenwoordig het Congres behandelt". Later op de dag liet minister Laird weten dat hij senator Fulbright had ver zekerd dat „elke senator afzonderlijk die lid is van de commissies voor de buitenlandse betrekkingen, de strijd krachten of de toewijzingen, te allen tij de op het Pentagon het document mag inzien". LOESAKA President Kenneth Ka- oenda van Zambia heeft een vergade ring van do nationale raad van de rege rende partij in Zambia plotseling afge broken na verklaard te hebben, dat Zambia nagenoeg in een economische oorlog gewikkeld is met „machtige ge vestigde belangen" in Engeland, de Ver. Staten en Zuid-Afrika. Het afbreken van eerdergenoemde bijeenkomst, die tot donderdag zou du ren, volgde op de bekendmaking van maandag, dat Zambia zijn belangrijke koperindustrie zal nationaliseren met een Zambiaans aandeel van 51 pet. Dr. Kaoenda heeft gezegd dat eenhe den van het Zambiaanse leger, de luchtmacht en de politie in paraatheid zijn gebracht ter bewaking van vitale installaties in Zambia tegen kwaadwil lende binnenlandse en buitenlandse ele menten. Kaoenda heeft verder minis ters en hoge functionarissen van de re gerende Verenigde Nationale onafhan kelijkheidspartij naar alle delen van het land gezonden. De Zambiaanse regering schijnt ver rast te zijn door de kritiek op Kaoenda's hervormingen in het mijnwezen van Zambia in een deel van de Britse pers. In zijn toespraak tot de partijraad zei dr. Kaoenda. dat hij maatregelen nam via de buitenlandse vertegenwoordigin gen van Zambia om de druk van het buitenland op Zambia te bestrijden. De Zambiaanse minister van Voorlichting. Sikova Wina, heeft na de bijeenkomst van de partijraad tegenover verslagge vers gezegd, dat de maatregelen onder meer zullen zijn het plaatsen van adver tenties in grote Britse en Amerikaanse kranten en het voeren van geheime be sprekingen met invloedrijke personen in financiële en mijnbouwkringen. ADVERTENTIE ttal is die Spar vandaag weer voordelig. lopen en daarbij op dikke lagen maan- stof terechtkomen. Men moet, aldus Aldrin bjj het lopen op de maanbo dem voorzichtig zijn, omdat de snel heid groter dan op aarde is. Hij sprak van een snelheid van 8 tot 10 km/h. Daarom moeten astronauten steeds drie tot vier stappen vooruit denken en niet als op aarde zich alleen op de volgende stap concentreren. Armstrong vertelde dat na de lan ding van de LM nog voor 14 a 20 se conden brandstof aanwezig was. „Dat lijkt weinig, maar het is in werkelijk heid nog een lange tijd". Armstrong werd gevraagd naar het moment dat president Nixon met beide astronauten sprak en beiden als verstomd op de maanbodem toehoorden. „Was u daar werkelijk zo sprakeloos?" Armstrong antwoordde lachend: „O, wij waren ongeveer 2V« uur sprakeloos". Aldrin voegde er aan toe: „Wij wisten ten slotte precies waar wij waren". Armstrong zei, dat de grootste moei lijkheid was geweest, dat zij te weinig tijd hadden gehad op de maan. „Wij hadden stukken van de diepere lagen van de maanbodem willen neenemen en de iets verder gelegen kraters wil len verkennen", zei hij. „Wy voelden ons als jongetjes van vijf in een snoepwinkel. Er was zo veel, dat we hadden willen doen, dat wij tijd en handen tekort kwamen". Toen de foto's van de aarde wer den getoond zei Armstrong „wij von den het echt niet leuk om de maan te verlaten, maar het was ook wel bij zonder fijn de aarde weer te zien". Tijdens de daling deelde de controle op de grond mee, dat zij moesten op houden de computer om landingsgege- vens te vragen. In de plaats daarvan, gaf de grond de gegevens door van een serie dramatische „go's". Toen de „Eagle" het maanoppervlak naderde, voerde het richtsysteem de moduul rechtstreeks naar een met kei en gevulde krater. Armstrong ging over op de handbesturing en vloog naar een plaats die ongeveer 600 meter ver der lag. Als hij 20 seconden meer nodig had gehad, om een goede plek te vinden, zou hij de landingspoging hebben moe ten laten schieten, de stijgmotor van de „Eagle" moeten hebben ontsteken en zich weer bij Collins in het moeder schip voegen Lt.-generaal Samuel Phillips, de ma nager van het Apollo programma noemde het een „teamlanding met Neil aan het stuur en Aldrin. die de snelheid en de hoogte oplas, terwijl de officier op de grond die de leiding van de richting had „go's" doorgaf, niet tegenstaande de alarmen en terwijl de communicator van de capsule dit alles aan de bemanning doorgaf. Vandaag gaan de drie astronauten van de Apollo 11 naar New York waar, de traditionele „Ticker tape parade" (intocht met confetti van gescheurde beursbandjes) op en nabij Broadway wordt gehouden. Vandaar gaat de stoet naar het stad huis. Om 18 uur 15 w.t. vliegt het gezel schap naar Chicago. Daarna is Los Angeles aan de beurt waar president Nixon een grootscheeps erebanket aanbiedt, met als gasten on der meer alle Amerikaanse astronau ten, met. hun vrouwen, die tot nu toe een ruimtevlucht hebben gemaakt. A Ook de familieleden van de Apollo- 11-astronauten hebben de eerste persconferentie bijgewoond die de mannen sinds hu* historische landing op de maan in het Ruimtevaart Cen trum hebben gegeven. Achter me vrouw Joan Aldrin en mevrouw Janet Armstrong en op de voorgrond Ann Collins (7), mevrouw Pat Collins en Michael (8). WENEN In Wenen is een door „ar beiders en studenten" ondertekend pamflet ontvangen, dat in Tsjecho-Slo- wakije is verspreid en waarin richtlij nen worden gegeven voor de op 21 augustus te volgen gedragslijn. In dit stuk wordt de eerste verjaardag van de inval van Oosteuropese troepen in Tsje- cho-SIowakije tot nationale rouwdag en „dag van de schande" uitgeroepen. Een algemene staking wordt afgewezen om dat „de verraderskliek" daarvan mis bruik zou kunnen maken om verdere LONDEN De sinds zeven weken stakende hoogovenarbeiders van de Britse staalfabriek in Port Talbot (Wa les) hebben voor de derde maal gewei gerd het werk te hervatten. Zij verwier pen bij handopsteken een oproep tot werkhervatting van de voorzitter van een door de regering ingestelde com missie van onderzoek. Zij spraken zich eerder uit tegen bemiddeling van het Britse vakverbond TUC en hun eigen vakorganisatie. De staking heeft de ge nationaliseerde Britisch Steel Corpora tion tot dusver 51 miljoen gulden aan produktieverlies gekost. BONN In een warenhuis In Mann heim is de 30-jarige Italiaanse kelner Nino N. gearresteerd, toen hij een vals vijftig-markbiljet uitgaf. De Westduitae politie vermoedt met deze aanhouding de bende valsemun ters op het spoor te zijn, die gedu rende twee weken in West-Duitsland en Nederland opereert. De politie verrichtte de arrestatie, nadat de Italiaan met een vals bankbil jet wat kleine aankopen wilde betalen. Een metgezel van hem nam daarop de vlucht. Daarbij gooide deze 26 valse bankbiljetten weg. Het verhoor van de in Mannheim ge- DJAKARTA Ortiz Sanz, het hoofd van de VN-missie tijdens de „daad van vrije keuze" is West-Irian. heeft bij zijn afscheid van president Soeharto van In donesië een aookstandaard gekregen. Het werk van de missie, waarmee een miljoen dollar gemoeid is geweest, is nu afgesloten. PARIJS Volgens diplomatieke zegslieden is de Griekse ambassadeur in Parijs, George Christopoelos. uit de diplomatieke dienst getreden uit pro test tegen zijn terugroeping door de mi litaire junta. De 58-jarige Christopoelos, die in de cember vorig jaar tot ambassadeur in de Franse hoofdstad werd benoemd, werd vorige maand naar Athene terug geroepen. nadat hij het militair bewind herhaaldelijk gewaarschuwd had dat het geïsoleerd raakte in de diplomatie ke gemeenschap. In het afgelopen week einde heeft hij zijn ontslag uit de diplo matieke dienst ingediend, aldus de zegslieden. Naar in welingelichte kringen verno men is had Christopoelos er bij het be wind in Athene op aangedrongen, zo spoedig mogelijk de democratie in Grie kenland te herstellen. Ook zou hij dui delijk hebben gemaakt, dat de publie ke opinie in het buitenland zich steeds scherper opstelt tegen de onderdruk kingsmaatregelen in Griekenland. arresteerde Italiaan heeft nog niet tot verdere aanhoudingen geleid. De re cherche van de deelstaat Baden-Würt- tenberg in Stuttgart, die het onderzoek leidt, is er echter van overtuigt dat er nog ettelijke verdelers van valse bank biljetten op vrije voeten moeten zijn. De vervalste vijftig-markbiljetten zijn opgedoken in Mannheim (42 stuks), Düsseldorf (24). Frankfort, Hanau. Wiesbaden, Ludwigshafen en Essen. In totaal heeft de Stuttgarter recherche al meer dan honderd biljetten geregis treerd. Ze zijn voor een deskundige vrij ge makkelijk te herkennen aan de wat va ge kleur, het gedrukte „watermerk" en de te zachte papiersoort. Het aanvan kelijke vermoeden dat alle falsifica ties hetzelfde serienummer droegen blijkt onjuist te zijn geweest. Intussen zijn in Mannheim en Heil- bronn ook valse twintig-dollarbiljetten opgedoken. De recherche acht Let niet uitgesloten dat beide falsificaties uit dezelfde bron komen. maatregelen te nemen die de vrijheid nog meer zouden beperken. In plaats daarvan wordt opgeroepen tot „eenheid in haat en verachting". Deze moet met uiteenlopende middelen tot uiting wor den gebracht. De richtlijnen zijn: niemand zal ge bruik maken van vervoermiddelen. Met uitzondering van arbeiders die per trein gaan, zal ieder „ostentatief" te voet naar zijn werk gaan. Er zullen op de dag van rouw geen inkopen worden gedaan. Er zal geen bioscoop- of theaterbezoek zijn. Het opvoeren van komische stukken zal hierdoor de ac teurs bespaard blijven. Ook restaurants en cafeés zullen niet worden bezocht. Kranten en tijdschriften ziin eveneens taboe. Daarentegen zullen, voorzover dat mogelijk is, bij monumenten van beroemde mannen uit de Tsjecho-Slo- waakse geschiedenis en op graven van slachtoffers van de bezetting bloemen worden gelegd. Klokslag twaalf uur 's middags zal het werk voor vijf minuten worden neergelegd ter nagedachtenis van de slachtoffers van de bezetting en die van „de nieuwe terreur". Alle voertui gen zullen in die tijd stilstaan en de grote lichten ontsteken. Naar verluidt zijn talrijke Tsjecho- Slowaken gearresteerd die dergelijke pamfletten hebben verspreid. Een verklaring van de staatssecreta ris Majer kwam na een bekendma king door radio-Praag, dat ongeveer 200 opstellers van tegen het regime gerichte pamfletten berecht zullen wor den, evenals de arbeiders, die ze druk ten en mensen die ze verspreidden. Een overvloed van bloemen bedekken vandaag op de begraafplaats in Olsa- ny het graf van de Tsjecho-Slowaakse student, Jan Palach, die zich op 17 ja nuari op het St. Wenceslausplein in Praag met benzine overgoot en zich daarna in brand stak. De gehele dag trokken bezoekers langs de bescheiden grafzerk. Op verschillende bomen in de Praagse hoofdstad zijn gedichten aan geplakt die de 2I-jarige student in de filosofie aan de Karei-Universiteit heeft geschreven. KHARTOEM Zeven Ethiopische studenten hebben de bemanning van een binnenlandse lijnvlucht van de na tionale luchtvaartmaatschappij gedwon gen koers te zetten naar Khartoem, de hoofdstad van het aangrenzende Soe dan. Daar vroegen de studenten poli tiek asiel. Het toestel een Douglas DC 3 mocht daarop zijn reis van Asmara in Eritrea naar Addis Abeba voortzetten. Kind geruild voor radio-grammofoon PETERBOROUGH Een jong echtpaar uit het Britse stadje Peterborough heeft zijn dochtertje van twee jaar geruild voor een radio-grammofooncom- binatie. De 24-jarige moeder vertelde dinsdag tegen verslaggevers dat zij en haar l 26-jarige man op een kampeerterrein bij Peterborough woonden. Zij wilden j daar echter niet blijven en hadden daarom een flat in het stadje gehuurd. Hun dochtertje Jacqueline wilde echter niet mee. Zij bleef maar huilen, al- dus de 24-jarige moeder, en wilde met alle geweld bij de Butlers blijven, die ook in een kampeerwagen op het terrein wonen. „Wij besloten toen haar daar te laten. Een paar dagen later kregen w ijde radio-grammofooncombinatie." De 24-jarige fabrieksarbeider Butler verklaarde dat hij de ruil bij wijze van grap had voorgesteld. „Ik heb er egen ogenblik aan gedacht dat zij er ernstig op in zouden gaan", zozei hij. „Maar nu zijn wij van plan het meisje langs officiële weg te adopteren". De Butlers hebben zelf geen kinderen Later zei de moeder van Jacqueline, dat zij haar kind toch terug wil hebben WENEN „Roemenië heeft het communisme van het boekje vaarwel gezegd en hanteert nu een systeem waarbij iedereen gerechtigd is zijn eigen oordeel te vormen". Deze uitspraak deed gisteren de secretaris van het centrale comité van de Roemeense communistische partij, Dumitru Popescoe, tijdens de bijeenkomst van het tiende partijcongres in Boekarest. Popescoe voegde daaraan toe dat de laatste vier jaar duidelijk te zien hebben gegeven, dat Roemenië geleidelijk de elementaire aspecten van het socialistische systeem opgeeft. „De realiteit maakt ons duidelijk dat degenen die de elementaire rechten van de mens proberen aan te tasten gedoemd zijn jammerlijk ten onder te gaan. De geschiedenis zal meedogenloos spreken over de imperialistische krin gen die de ijzeren wil van de volken proberen te breken". Ondanks het gebruik van het woord imperialisten zien waarnemers de ver klaring van Popescoe toch als een openlijke aanval op de politiek van de Sovjet-Unie, met name ten aanzien van de inval in Tschecho-Slowakije. Nicolae Ceausescoe, president en lei der van de communistische partij van Roemenië, heeft het congres van de Roemeense communistische partij be sloten met een rede waarin hij op rustige en niet provocerende wijze ver klaarde dat Roemenië zijn onafhanke lijke politiek zal voortzetten en verder zal gaan met de geleidelijke democra tisering van het leven in het land. Ceausescoe vermeed alles wat zou kunnen worden geïnterpreteerd als een polemiek met de Sovjet-Unie of haar orthodoxe bondgenoten. Hij wees erop dat het congres voor al zijn besluiten de instemming had verworven niet alleen van de Roemeen se afgevaardigden, maar ook van de de legaties van 70 zusterpartijen. Op de laatste zitting van het con gres werden via een verkiezing van nieuw presidium twee communisten van de oude garde uit de partijleiding verwijderd, Kivu Stoica en Gheorghe Apostol, beiden naaste medewerkers van Ceausescoe's voorgangers en naar men zei bijzonder pro-Moskou gezinde figuren. Door deze maatregel heeft Ceausescoe zijn greep op de partij nog versterkt. In zijn rede maakte Ceau sescoe geen gewag van het verdwijnen van beide partijfunctionarissen. Het congres, dat elke vier jaar bij een komt om het landsbeleid «te bepa len, heeft Ceausescoe met algemene stemmen herkozen tot secretaris gene raal van de partij. De slotzitting van het congres had plaats in het voormalige koninklijke pa leis, nu de zetel van de raad van state. Tegenover dit paleis staat het BELGRADO De afdamming van de Donau by Kladovo ten oosten van Belgrado is voltooid, meldt het Zuid- slavische persbureau Tanjoeg van daag. De afdamming is geschied in het ka der van een groot Zuidslavisch-Roe- meens project voor de bouw van een 12 miljard kw/u elektrische centrale. Met de afdamming is 90 pet. van alle bouwwerk aan het project voltooid. Bo vendien zijn de moeilijkste onderdelen ervan thans klaar. Sinds 4 augustus zijn honderdduizen den kubieke meters gesteente in de ri vier gestort. Het scheepvaartverkeer werd gestaakt op de rivier, waarop het verkeer bij internationaal verdrag ge regeld is. Aan de Roemeense zijde zijn sluizen gebouwd, die echter nog niet werken. Verwacht wordt, dat de elektrische centrale in mei 1970 stroom zal gaan leveren via de eerste generator, die door 't water van de Donau wordt aan gedreven. De vijf andere generatoren zullen echter niet voor medio 1971 in werkin gesteld kunnen werden. MOSKOU De Russische geheime politie heeft uit de woning van de au teur Anatolv Koezntsof. die vorige maand asiel vroeg in Engeland, een groot aantal brieven en manuscripten van andere schrijvers in beslag geno men. Dit is uit gewoonlijk betrouwbare bronnen in Moskou vernomen. De woning van Koeznetsof in de stad Toela, 160 kilometer van Moskou, is vijf dagen geleden in tegenwoordigheid van zijn vrouw en secretaresse doorzocht. Ook de woning van zijn secretaresse werd doorzocht. Bij de meer dan 150 brieven die in beslag werden genomen, zouden ook brieven zijn van Graham Greene en de Russische schrijver Alexander Solzje- nitsyn. gebouw van het centrale comité van de partij. Vanaf het balkon van dit gebouw, heeft Ceausescoe vorig jaar de invasie in Tsjecho-SIowakije veroor deeld. Na zijn rede voor het congres ver scheen Ceausescoe op heit balkon van het gebouw van de raad van state in gezelschap van de Russische afgevaar digde Konstatin Katoesjef en de Spaan de afgevaardigde Dolores Ibarruri (La Passionaria). Katoesjef keek heel tevre den en klapte verschillende malen in zijn handen. Het volk dat zich voor het gebouw had verzameld juichte Katoe sjef hartelijk toe, doch Ceausecoe oogste meer enthousiasme. Het was 'n goed geleide bijeenkomst die niet gekenmerkt werd door grote spontaniteit. Ceausescoe dankte de buitenlandse de legaties „die maar hun landen de over tuiging kunnen meebrengen dat Roeme nië vastbesloten is het communisme te handhaven". HONOLOELOE. (Hawaii) Acht Amerikaanse soldaten die maandag on derdak zochten in een kerk in Hono- loeloe, hebben gezegd dat zij over eengekomen zijn daar te blijven „tot de militaire autoriteiten of de Ameri kaanse recherche ons komt halen". De kerkelijke autoriteiten hebben on derdak verleend aan vier matrozen, twee soldaten, een soldaat van de lucht macht en een marinier die maandag ge zamenlijk verklaard hebben „dat zij het er over eens zijn, dat de oorlog in Viet nam illegaal is". Basic Louis Parry, 21, van de lucht macht heeft zondagmiddag een vredes mars in Waikiki geleid waarbij zes an dere militairen zich bij aansloten en la ter naar de kerk gingen. De achtste soldaat, de leerling ma troos, Robert Matheson, 20, sloot zich later bij de groep aan. In de nabijheid van de kerk werd mi litaire politie waargenomen. De Ameri kaanse militaire autoriteiten hebben verklaard, dat zij geen onmiddellijke plannen hebben tot arrestatie over te gaan. Maar de enige marinier die er bij betrokken is werd maandag door de marinecommandant verzocht zich over te geven. Lt. Generaal Henry Buse jr. zei: als hij een geschikte jongen is, meldt hij zich. Wij gaan daar geen peloton naar toe sturen om hem er uit te sleuren. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. a Si c IH Cu cK 2 £.2 M e Amsterdam half bew. 28 18 De Bilt regen 27 11 Deelen regen 28 13 Eelde zwaar bew. 26 3 Eindhoven zwaar bew. 26 9 Den Helder zwaar bew. 26 2 Luchth. R'dam licht bew. 27 7 Twente mist 26 9 Vlissingen onbew. 22 3 Zuid-Limburg half bew. 28 8 Aberdeen zwaar bew. 20 0 Barcelona zwaar bew. 30 0 Belgrado onbew. 28 0 Berlijn geh. bew. 23 0 Bordeaux onbew. 25 7 Brussel half bew. 24 7 Frankfort regenbui 26 4 Genève zwaar bew. 23 1 Grenoble zwaar bew. 25 3 Helsinki onbew. 27 0 Innsbruck zwaar bew. 25 2 Kopenhage onbew. 22 0 Locarno zwaar bew. 23 7 Londen motregen 22 5 Luxembur mist 20 20 Madrid licht bew. 34 0 Malaga zwaar bew. 29 0 Mallorca licht bew. 35 0 Münche»- regenbui 24 0.1 Nice licht bew. 26 0 Oslo onbew. 29 0 Parijs zwaar bew 26 18 Rome onbew. 29 0 Stockhol onbew. 27 0 Wenen zwaar bew. 25 0 Zürich zwaar bew. 29 5

De Vallei | 1969 | | pagina 7