Willem van Mourik gaat z'n objecten exposeren DAT ZOIETS KAN VOOR ZULKE PRIJZEN SUPER-G0ED-K00P SNIJW0RST heerlijke perziken malse sperzieboontjes A* Kopen bij de Spar is sparen bij de koop. Vakantiedrukte was dit jaar goed gespreid Mijn atelier is een lijkenhuis of zo" THEEZAKJES ®THEER00DMBK schouder- Q69 karbonade 500gram weekendaanbiedingen fijne sappige handperen nu meer dan ooit! [0Zoete Spaanse wijn fles Jus d' Orange "Sevilla" gezinsfles 98 I® Witte bonen in tomatensaus "98 I® Fritessaus in emmertje 760 gram •J68 Paprijst Elfduizend man en drieduizend voertuigen voor tien dagen naar Duitsland VERZORGING EN ONDERHOUD SPELEN DOORSLAGGEVENDE ROL Show Géén 2 kwartjes Zendtijd 1kflo I beüin&xd' 250 [0Pepminta 5 1- 0 Lever pastei*» g*». 57 |®Spaghetti/>,™ 45 0Tarwekoeken pak 69 0Poederkoff ieSVamL55 8 Panky wafels 89**79 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 MENTALITEIT SLAPEN TAAL UIT DE KERKEN MARKTEN 9 wü^üjkwewHjdeSPAR: -mm q 1 doos of pakje 20 stuks a4 gram 200 gram van voor 1 kilo (7 a 10 stuks) 1 kilo S WEER NAAR SCHOOI 1! bey in bu de SPAR! i Oefening „Torenvalk" stelt hoge eisen aan mens en materieel (Van een onzer redacteuren) HARDERWIJK Eind van deze week trekken bijna elfduizend man van de Vierde Divisie, thans onder bevel van generaal-majoor C. Knuist met een kleine drieduizend voertuigen uit voor een oefening in groot verband die zich de volgende week zal afspelen in 'n gebied van rond 6.000 vierkante kilometer, gelegen tussen de steden Luneburg. Brunswijk, Hildesheim, Hameien, Hannover en Soltau. Hoewel de oefening de naam „Torenvalk" draagt, gaat het deze keer niet zozeer om de snelheid van de voertuigen en de beweeglijk heid van de onderdelen als wel om de verzorging van mensen en materieel. Een belangrijke taak is dus toegedacht aan het treinenbataljon met zijn inten dance, geneeskundige troepen, herstelcompagnieën en genie-eenheden. Bij de oefening „Torenvalk" zullen de Nederlandse troepen gebruik maken van Duitse tanks, de zogenaamde Leo pards, afkomstig van eenheden die vlak bij het oefengebied zijn gelegerd. Dat spaart het vervoer van eigen tanks van uit Nederland uit. Een overigens flin ke besparing als men weet dat het ver voer van één tank per spoor gauw zo'n vtff- tot zesduizend gulden gaat kosten. Voor een bataljon met 'n vijftig tanks betekent dat dus al een besparing van drie ton. Voorts heeft 't gebruik van VARIK De RK-kerktoren van Va- rik staat in de steigers en dat zal voor al pastoor Roeleveld verheugen. Nog niet zo heel lang geleden toonde hij zich erg bezorgd over de vervallen toe stand van de toren, waarvoor bis schoppelijke instanties niet bereid ble ken de restauratie-kosten (ongeveer f 30.000,-) te financieren. Sinds die uit spraak is er veel gebeurd, want via en kele giften is het bedrag van f 10.000,- ruimschoots overschreden, zodat men met de restauratie kon beginnen. Uiter aard moeten de parochianen het „To renfonds" niet vergeten, maar men weet wat er voor terug verkregen wordt. Leopards het voordeel dat men op ver schillende niveaus reeds nu kan wennen aan dat nieuwe wapen dat zoals bekend, te zijner tjjd de Centuriontank gaat in nemen. t Sinds het Nederlandse leger een jaar of acht geleden, mede op aandrang van onze Navo-partners is overgegaan van een lopende troep naar de rijdende, ge pantserde troep, hebben zich in de be velvoering grote veranderingen voltrok ken. Er is een andere mentaliteit ge groeid en de accenten zijn verlegd op sneller bewegen en vlugger beslissen. Dat stelt echter aan het materieel vrij grote eisen. De Engelse, Duitse en Ame rikaanse troepen, die al wat langer met dit bijltje hakken en met het gepant serde materieel wat langer ervaring hebben opgedaan, zijn tot de conclusie gekomen dat bij een optreden van pantsers de eigenlijke bewegingen van deze voertuigen maar rond de tien pro cent van de hele actie uitmaken, de overige negentig procent bestaat uit on derhoud en verzorging van de voertui gen. „Het werken met pantsers hebben wij tijdens vorige oefeningen, we her inneren daarbij aan „Koningsgambiet" en „Edelman" vrij behoorlijk onder de knie gekregen" hoorden wij op de staf van de Vierde Divisie in Harderjvijk, waar men ongeveer een half jaar be zig is geweest met de voorbereiding van de oefening „Torenvalk". Maar het on derhoud van mens en materieel is daar bij toch wel eens een moeilijke zaak gebleken. Wij gaan daar nu extra aandacht aan besteden". Die extra aandacht bestaat onder meer uit de bepaling, dat iedere mili tair die aan de oefening deel zal ne men per etmaal zeker zes uur slaap zal moeten krijgen. Dat houdt de man fit en voorkomt ongelukken. Verder sleept de divisie een gigantisch „gara gebedrijf" mee, hersteleenheden die de grootste en zwaarste reparaties „te vel de" uit kunnen voeren. Er wordt extra op gelet dat zowel de koude als de warme „hap", waarvoor 45 ton brood nodig is, 18 ton vlees, 20 ton melk en 45 ton aardappelen, om van de ruim 100.000 stuks fruit maar niet te spre ken, op tijd bij de onderdelen is en dat de voorraad benzine van 900 ton en dieselolie, 125 ton, tijdig over de op slagplaatsen is verdeeld. De divisie, twee brigades waarvan één uit ons land, de 13e pantser infan teriebrigade, en één uit Seedorf-Hohne, de 41e pantserbrigade, oefent alleen op de wegen in vakken van zo'n 20 bij 25 kilometer. Men gebruikt geen militai re oefenterreinen van de bondgenoten, waarvoor altijd toch nog zo'n twintig duizend gulden per dag op tafel zou moeten worden gelegd en men vermijdt de grote steden waar de kans op het veroorzaken van schade natuurlijk be trekkelijk groot is, afgezien nog van de ongewenste verkeersopstoppingen. Een aardig aspect van een dergelij ke oefening, samen met Duitse militai ren, vormen de taalmoeilijkheden. De eerste indruk is dat de Nederlander zich veelal wel met de Duitse taal kan redden en dat is tot op zekere hoogte ook wel waar, voorzover het de gewo ne spreektaal betreft. Maar het Duit se militaire „vakjargon" is met zoveel DEN HAAG De vakantiespreiding is dit jaar duidelijk merkbaar geweest. Dit blijkt uit recente informaties die de Stichting Recreatie van een aantal toe ristische instellingen en -bedrijven heeft gekregen. Hierbij kwam vast Ie staan dat in ons land zowel in de eerste twee weken van juli, (de „metaaP'-vakantic.) als in de laatste twee weken (de Duitse vakantie-invasie uit Rijnland-Westfa- len) de vakantiecentra goed bezet wa ren. Van een opeenhoping van de vakan tiedrukte uitsluitend in de periode van de bouwvakvakantie (de eerste twee weken van augustus) is geen sprake geweest ook al was deze periode hier en daar extra druk. Evenmin leverde de vakantiedrukte op de reisdagen gedurende de weekein den noemenswaardige moeilijkheden op. Naar de mening van de Verkeerscen- trale van de Rijkspolitie te Driebergen heeft men een duidelijke spreiding van het verkeer over de weekeinden 28/29 juni, 12/13 juli en 26/27 juli kunnen con stateren. Zelfs was er aldus de Ver- keerscentrale van de Rijkspolitie geen sprake van ernstige piekuren op deze reisdagen. De verkeersstroom ver deelde zich over een groot deel van de betreffende reisdagen. De ervaringen van het Nationaal Bu reau voor Toerisme wijzen ook in deze richting. Uit een aantal gehouden steek proeven ontstond het volgende beeld: weekeind 28/29 juni was de toeristen- stroomverdeling redelijk; 12/13 juli re delijk tot goed en 26/27 juli goed. Hier uit valt af te leiden dat een geleidelij ke topbezetting bereikt werd. Ook be staat er de mening dat vooral de kam perende vakantiegangers onder invloed specifieke uitdrukkingen doorspekt, dat de aanwezigheid van een aantal gespe cialiseerde tolken, ook ten behoeve van de officieren, echt geen luxe is. Wie zal, om een voorbeeld te geven, het Duitse (militaire) werkwoord „Ringen" nu eens goed voor ons vertalen? En met de Duitsers zullen wij het in eerste instantie moeten doen. De Ame rikanen staan te ver van ons af, de Engelsen zijn in uitrusting en bewape ning op tal van stukken nog van ons verschillend al is er reeds veel genorma liseerd en de Belgen zetten met een paar divisies weinig zoden aan de dijk. Duitsland is met zijn twaalf divisies, als we het wel hebben, ook in militair opzicht onze grote broer. Een andere interessante zaak die tij dens deze oefening zal worden be proefd is het op grote schaal door schrijden van twee brigades hetgeen eigenlijk nog nooit goed is beoefend. Een zaak die tot in details zeer serieus moet worden voorbereid en uitgevoerd, een kwestie ook waarbij meer techniek dan tactiek te pas komt. Het terugtrek ken van yoorste eenheden door de. li nies van meer achterwaarts opgestelde troepen heeft, men leze er de krijgsge schiedenis maar op na, in het verleden al veel ellende teweeggebracht: bom barderen van eigen troepen, vernieti gen van eigen installaties en meer van die nare zaken. Op papier zijn de zaken rond. Hoe het in de praktijk daar tussen Weser en Elbe zal gaap, hopen wij in een la ter stadium te kunnen vertellen. TIEL Willem van Mourik (19 jaar, decorateur in Tiel, woonachtig in Dreu- mel) maakt de maatschappij dezelfde verwijten als zjjn kunstbroeders. „Het is absurd om de mensen kunst bij te brengen door reprodukties van Breughel in de Oudheidkamer. Onze wereld is liefdeloos en gehaast. Dat moet je in je objecten tot uiting brengen. Je kunt niet meer als Rembrandt twee of drie maanden voor een schilderij uittrek ken". Dat is dan heel in het kort de mening van Dreumels kunstenaar Willem van Mourik. Hij maakt objecten (van aller lei materiaal uit het dagelijks leven, zoals stoelen) en die staan nu allemaal in een schuur bij zijn woonhuis. Twin tig van die objecten zullen met ingang van zaterdag 16 augustus tentoongesteld worden. „In een kleuterschool", zegt Willem van Mourik. „Een gebouw dat bij de maatschappij hoort, vind je niet? De musea zouden moeten verdwijnen. Ka- rel Appel heeft niet voor niets gezegd, dat ze allemaal platgebrand moesten worden. Rembrandt is van historische en esthetische waarde, maar deze tijd is anders. Een kunstenaar kan zich niet meer terugtrekken op een donker zol derkamertje. Objecten maken is iets als journalistiek: registreren. Je opslui ten kan niet meer". Voor het eerst gaat de jonge Dreumel- se kunstenaar alleen exposeren, nadat hij vroeger zijn scheppingen weieens in groepsverband getoond had. „Een one- man-show. Ja, show kun je wel zeggen. In de hal van de Kleuterschool in de Nieuwstraat, zaterdag 16 en 23 augus tus en zondag 17 en 24 augustus. De openingstijden zijn van 13.00 tot 19.00 uur. De mensen kunnen kopen, uiter aard. En geen reprodukties van zigeu nerinnen met een half naakte borst. Loop langs een flat en je ziet overal die afbeeldingen". Eén van de objekten van Willem van Mourik („zonder titel") kost f 1.300. Hij schiet in de lach bij het noemen van deze prijs, maar hij wijdt er niet verder over uit. „Ach, de verdiensten zijn niet zo erg goed. Daarom werk ik ook hier bij Brand en Zn. Toch wil ik professioneel worden". Twee jaar lang heeft hij de kunstaca demie gevolgd en omdat hij die niet af maakte bezit hij geen „akte academisch gevormd". Met als gevolg weer weinig financiële bijstand in de vorm van sub sidies. Hij ziet er niet naar uit, dat hij daar bijzonder door teleurgesteld is. Ook van de plaats van zijn atelier ziet hij de humor in. ,,'t Is op het kerkhof. In een lijkenhuis of zo. Er schijnen geen lijken meer te zijn. In ieder geval is het er lekker rustig. Ondanks zijn gramschap over verou derde opvattingen in de schilderkunst ondanks zijn geringe verdiensten met de objecten en ondanks het publiek dat 'n knaak blijft uitgeven voor bet borst beeld van een zigeunerin, blijft hij op timistisch. „De impressionisten hebben dertig jaar moeten vechten voor erken ning. Zij gingen heit zolderkamertje af en gingen buiten schilderen. Picknicken, om zo maar eens iets te noemen, was onder meer daarvan een gevolg". De mensen die zijn „one-man-show" willen zien moeten daarvoor 2 kwart jes betalen. Om iets van de ideeën van Willem van Mourik te leren, krijgen ze dan een folder uitgereikt, waarop te le zen valt: De recente objecten getuigen van een zekere sociale relatie. Hij ge looft namelijk dat je niets van wat een kunstenaar doet, buiten het licht van de maatschappij kunt be zien en dat daardoor door ver nieuwingen in die maatschappij ook steeds een vernieuwing in ex pressie en materiaalkeuze ont staat (nieuwe realiteiten) wat nood zakelijk is voor een vooruitgang (hoewel velen het ervaren als een achteruitgang). In zijn objecten speelt hij niet met sentimenten of wekt deze bij de beschouwer niet op om voortdurend in een schijnwe reld te blijven leven, maar laat de realiteit in essentie zien, om het le ven zelf te bereiken, wat de absolu te kunst is". Traditioneel is in ieder geval een woord dat in de vocabulaire van de jon ge kunstenaar niet voorkomt. Om z'n zachts gezegd verafschuwt hij het. „Frisse lucht bij de ingang verkrijg baar", staat er onderaan de folder te lezen en daarnaast ondertekent hij met „Willem van Mourik, The Best There Is". Titels van objecten: zomer 2000, Hollands Landschap, doperwten. „Het is allemaal een beetje ironisch bedoeld". Over zijn andere activiteiten wil hij niet zoveel zeggen. „Er is zo weinig ze ker, maar als je erop staat. We (een paar jongens uit Nijmegen en Ewijk) gaan proberen een hald uur zendtijd bij Veronica te krijgen. Tussen de muziek door berichten over aktuele tentoon stellingen en intervieuws met kunste naars. De mensen worden overspoeld door wasmiddelen. Dat is toch te gek. Bij Veronica waren ze wel enthousiast. Als Jan van Veen uit Amerika terug komt (na "1 september) gaan we met hem praten. Verder maak ik decors voor het Totaal Theater in De Agnie- tenhof", „Maar ja", is ongeveer zijn besluit, „kunstenaars schijnen zo vaak schan dalen nodig te hebben om hun ster te laten rijzen". van het uitzonderlijk mooie weer lan ger zijn gebleven, waardoor tijdens het weekeind dat de bouwvakvakanties aanvingen een aantal kampeerterreinen overvol raakten. Voorts is gebleken dat dit jaar de vraag naar pensionaccom modatie beduidend minder was dan an dere jaren, terwijl de vraag naar bun galows, appartementen en vakantiehuis jes is toegenomen en ook het aantal kampeerders groter is geworden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leens, Warfhuizen, Wehe, Zuurdijk (streekgemeente Marneambt) (toez.) E. van Stuyvenberg, kand. te 's-Gravenhage. Vrye Evang. gemeenten Beroepen tot predikant in algemene dienst voor de polders H. Raven te Utrecht. Benoemd tot predikant in alge mene dienst voor de Samosirzending (thuisfront) M. Vink, zendingspredikant op Sumatra. Vr(je Bapt. gemeenten Bedankt voor Antwerpen W. Kos te Hengelo. VEENENDAAL 12 augustus 1969. Eiermarkt, aanvoer ca. 48.000 stuks. Prijzen: grote eieren f 11.00-f 12.50; kleine eieren f 8.00-f 10.00 alles per 100 stuks. Handel: matig. hoe ts 1 mogelijk 189 98 zak 500 gram werphengel spinhengei werphengel voor zeevisseri) nog v«rfcr(Jgba«r zijn hengelset voor tongen» t»«.- 4 50 spufpoattn a vakantie- <A kampeerhengel met molen i«.» so h»»p. Vierdelige insteekhengel 114.- SfS-7»9»l: 110.- zeevishengel met molen M«, ««4 SFS-zfls *143.» *an lOOgraro 23® 5J5

De Vallei | 1969 | | pagina 8