Veenendaals dagblad Politie schiet: dode en gewonden Buiten Veiligheidsraad besprak Midden-Oosten Strijd in Sinkiang duurt voort union Kapitale brand in Borculo Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Belfast in brand JAMIN Inbrekers slaan goede slag bij juwelier in Epe roomboterkoekjes v.s. Auto slipt: drie doden bij frontale botsing Groter tekort op handelsbalans in Engeland RADIO-PEKING MELDT: Man pleegde 41 moorden |_g|b In Tsj.-Slowakije zou gevochten zijn met Russen morgen 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Aan Heldring s j hand II j DEI LIS SC HOI'ES Dp Britse minister van Binnenland se Zaken, James Callaghan, hééft gis teravond na een telefoongesprek met premier Wilson, zijn vakantie in Zuid- Engeland afgebroken en is naar Lon den teruggekeerd. Wilson, die eveneens met vakantie is op de Scilly-eilanden, overweegt naar verluidt in de loop van de dag terug te reizen. ianvul AUGUSTUS: M ATR ASSENM A AND VAKANTIE VERLENGD WEGENS ONTBREKEN ONDERWIJZER MAAND LANG ONDER WATER 1 IVeer minder bestendig Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 14 AUGUSTUS I969 - 43# JAARGANG no. I89 N.-IERLAND OP DE RAND VAN BURGEROORLOG LONDONDERRY De hevige onlusten in de Noordierse stad Londonderry hebben zich gisteravond en vannacht uitgebreid tot andere steden in het land, en IJlster op de rand van een burgeroorlog gebracht. De twisten tussen de katholieken en de protestanten hebben de Britse provincie in de zwaarste crisis gestort sinds de deling van Ierland bijna vijftig jaar geleden. Bij de verwoede straatgevechten in Londonderry, zich concentrerend in en om de katholieke wijk Bogside, opende de politie vannacht voor het eerst het vuur niet revolvers, toen katholieke opstandelingen vanaf het dak van een depot een regen van benzinebommen op haar lieten neerkomen. Volgens on bevestigde berichten vielen daarbij een dode en enkele gewonden. De opstandelingen, goed georgani seerd en zelfs uitgerust met vestzak- zenders, ..veroverden" enkele straten op de politie, die herhaaldelijk traan gas gebruikte. Er woedde een enorme brand, die en hele straat op enkele huizen na in de as legde. A De strijd tussen protestanten katholieken in Noord-Ierlani neemt steeds groter vormen aa terwijl ook de verwoestingen steei groter worden. Op de foto een beelt van de verwoesting in Belfast, link een brandende autoshowroom m de tentoongestelde wagens op hu kant en brandend op straat. EPE In de afgelopen nacht of vroege ochtend is een inbraak ge pleegd bij de juwelier W. Huyssoon aan de Hoofdstraat in Epe. Volgens een voorlopige raming van de eigenaar is er voor ongeveer f 50.000 aan ringen, colliers, armbanden en broches weggehaald. Ook de complete kassa, met een inhoud van ongeveer f 1000 is meegenomen. De politie van Epe vermoedt dat hier vakmensen aan het werk geweest zijn. De daders hebben de zijruit er in zijn geheel uitgehaald, hetgeen een groot karwei moet zijn geweest. De ruit was vastgemaakt met een stalenstrip. De in brekers hebben ongeveer 50 ijzeren lip jes moeten ombuigen. Bovendien was de ruit gekit met zuigers. Via de hierdoor ontstane opening is men naar binnen gekropen, hetgeen een riskante daad is gelet op het feit dat'de betrokken win kel in het centrum van Epe is gelegen, waar ook in de nacht regelmatig ver keer passeert over de weg Apeldoorn- Zwolle. Volgens de voorlopige raming hebben de daders ruim 100 verlovingsringen. 100 fantasieringen, enkele kostbare col liers, een serie gouden armbanden en broches meegenomen. Verscheidene zeer kostbare voorwerpen werden ongemoeid gelaten. De inbraak werd vanmorgen om half zeven ontdekt door de zoon Wim die naar zijn werk ging. De zij-etalage was niet voorzien van een alarm-instal latie. ADVERTENTIE TYominee Heldring kunnen we door het gisteren aangekondigde herdrukte, oude toeristische boekje óver de Veluwe precies volgen, s want hij was een nauwgezet man. Gelukkig verveelt hij nooit door dl te precieze wegwijzing noch door breedsprakigheid, al kijkt natuur- lijk niet zelden de predikant om de hoek. We zien, hoe gezapig het le- ven toen op de eenzame Veluwe voortgleed en wordeh telkens ge- waar, hoe de auteur van zijn tocht genoot. Hij prijst ,,den icandelaar, j die niets dan zijnen staf noodig heeft en die gedachten genoeg heeft om zich ook niet één oogenblik te vervelen. Hem, die niet noodig heeftdat 's levens tooneel zoo vliegende voorbij ga, enkel om de f ledigheid zijns harten aan te vullen. Voor wien geene heide te lang is, j of hij ziet nog kans met zijnen vriend het gesprek een uur langer gaande te houden" Op ettelijke andere plaatsen mediteert Heldring over wat hem bezighield. Hij noemt ze verstrooide gedachten over de j Veluwe en ze geven aan zijn voet- reis een bijzonder cachet en effect. Hier en daar was hem een inwoner bekend, omdat deze als imker zijn bijen op het Betuwse Koolzaad bracht en met de Heumense domi- nee in kennis kwam. Later vond hij j prettig onderkomen, zoals bij mijn overgrootmoeder op de hofstede ,,Kreijenspraak" onder Lunteren, waar hij o.m. op kostelijke heide- honing werd onthaald. In het ver- dere verloop wordev oude Hoen- derloose namen levend in de pracht van het helaas aan de bijl prijsge- geven Beekbergerwoud. Ik juich het toe. dat in eender vorm en snit als de eerste druk deze her-uitgaaf is verschenen, want nu behoeft geen mens verlegen te zitten. A. B. WIGMAN 14-8-'69 Pas tegen vfjf uur vanochtend, na 48 uur van vrijwel onafgebroken strijd, kwam het tot een stilzwijgende „wa penstilstandovereenkomst". Jonge ka tholieken bleven de barricaden beman nen, maar aan het gooien van stenen en benzinebommen kwam een eind. Schietpartijen en brandstichting zijn van de ene stad op de andere overge slagen. Schoten vielen ook in de hoofd stad Belfast en Dungiven, terwijl gro te branden werden gemeld uit zes an dere steden, waar woedende menigten de straten in slagvelden hadden her schapen. Militante protestanten maar overwegend katholieken zorgden overal voor een orgie van geweld, elkaar en de politie vanachter barricaden met Molotof-cocktails en andere projectie len bestokend. Aan de rand van Londonderry ston den 300 man Britse troepen gereed om tussenbeiden te komen, maar noch de Britse regering, noch de regering in Belfast gaf daartoe het sein, hoewel politie-officieren naar verluidt waar schuwden dat de toestand hen volledig uit de hand zou lopen als- de Britse mi litairen niet snel opdaagden. De op standelingen in Londonderry lieten brandende auto's inrijden op de poli tie. Vanuit een rijdende auto werden politiemannen beschoten. Voor zover rond middernacht bekend, waren 33 po litiemannen gewond geraakt. Over slachtoffers onder de oproerlingen was niets bekend. Het Bril.se Lagerhuislid Bêrnadette Devlin, een voorvechtster van gelijke burgerrechten voor de gediscrimineer de katholieke minderheid in Ulster, leidde gisteravond in Londonderry „verzetsacties", zeggend „dit is ook m(jn strjjd. Deze mensen zullen strij den tot het einde". De dag tevoren was ze al middelpunt van controverse ge worden toen Britse kranten haar, ste nen verzamelend voor gebruik als pro jectielen, afbeeldden. Dit was het beeld in de rest van het land: BELFAST Er werden schoten af gevuurd op dc politie en ook een hand granaat gegooid die echter niet explo deerde. Ongeveer 250 mensen vielen een politiebureau aan, met benzine overgoten barricades werden in brand gestoken en auto's uit een showroom in het vuur geworpen. Een jongeman is met een kogel wond in de nek in ernstige toestand in het ziekenhuis op genomen. Een ander kreeg een schot wond aan de heup. DUNGANNON De politie opende het vuur nadat een brandstichten de menigte het kantoor van een krant, het gerechtsgebouw, het arbeidsbu reau, een magazijn en acht bussen had aangevallen. Ook daar zijn twee per sonen door kogels gewond. DUNGIVEN Een jongeman in een been geschoten, een gebouw van pro testanten afgebrand en schietende poli tie na een aanval op het politiebureau. Onlusten, gepaard gaande met brandstichting, kwamen verder voor in de steden Lurga, Inniskillen, Newry, Armagh en Coalisland (twee gewonden door kogels). De Noordierse regering heeft politic- hulptroepen ingeschakeld, wat de woe de van de katholieken nog vergrootte, aangezien de leden daarvan alle vrij willigers vrijwel uitsluitend worden geworven via protestantse extremisti sche organisaties. Intussen stuurde de Ierse republiek geneeskundige troepen naar de grens met Ulster om daar veldhospitalen in te richten voor de slachtoffers van de onlusten. Premier Lynch van Eire deelde woensdagavond in een radio- en televisierede mee dat zijn regering er bij Engeland op had aangedrongen onmiddellijk de Verenig de Naties om het zenden van een vre destroepenmacht te vragen. Maar En geland heeft dit met kracht van de hand gewezen. De toestand in Noord- Ierland was een interne Britse aange legenheid, zo beantwoordde vannacht het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen dit verzoek. Tevens werd daarbij onderstreept, dat Ulster deel van Groot-Brittannië zou blijven uitmaken zolang de bevol king van dc provincie dat wenste. Lynch had in zijn toespraak en con ferentie over de constitutionele positie van Noord-Ierland bepleit, en de deling van Ierland in 1922 in een onafhanke lijk r.-k. zuiden en een overwegend protestants en door Engeland bestuurd noorden, de grondoorzaak der moei lijkheden genoemd. Zijn ambtgenoot in Ulster. Chichester Clark, sprak van een „lompe en onduldbare inmenging in onze binnenlandse aangelegenhe den". In Londen kwam het tot een hand gemeen tussen de politie en vijftig be togers, die trachtten het gebouw bin nen te dringen, waarin de vertegen woordiging van de Noordierse regering zetelt. Premier Harold Wilson, komt van daag naar Londen voor een bespreking m zijn minister van Binnenlandse Zaken James Callaghan over de toe stand in Noord-Ierland. IIEEKLEN Drie mensen zijn gis teren omgekomen bij een frontale auto botsing bij Heerlen: dc 21-jarige me juffrouw J. B. Slofstra uit Hoensbroek, haar zestienjarige broer en hun 57-ja rige plaatsgenoot J. Gelissen. De heer Gelissen, een gepensioneerd mijnopzichter. had in Heerlen een nieu we auto opgehaald. Hij was er voor zichtig mee op weg naar Hoensbroek. Halverwege werd hij geramd door het Dafje dat door mejuffrouw Slofstra bestuurd werd. Zij kon het autootje van haar vader, waarin zij mot haar broer en een Duitse lifter zal. niet meer houden toen het begon te slippen. Na de botsing sloeg de auto om en bleef ondersteboven liggen. De lifter werd licht gewond. Beide auto's werden vernield. Kilometerstand van de nieuwe auto: 00011. LONDEN Door een stijging van het tekort op dc Britse handelsbalans In juli tot 37 miljoen pond, had het pond sterling gisteren weer een slechte dag. Onmiddellijk na het bekend worden van de nieuwe handelcijfers, daalde de koers van het pond tien punten. Later op de dag deed de Bank van Engeland steunaankopen, voor het eerst sinds de devaluatie van de Franse franc. Het was duidelijk dat de internatio nale geldmarkt het resultaat van de Britse internationale handel over juli als teleurstellend beschouwt, welke verklaringen men er in Londen ook van geeft. Door de opzienbarende fout, die er in mei is ontdekt bij het berekenen van de Britse in- en uitvoer, zou het tekort over juli eigenlijk maar 27 miljoen pond moeten zijn, verzekerde het mi nisterie van handel. Maar niemand was daar gisteren erg van onder de in druk. NEW YORK Dc veiligheidsraad is woensdagavond te New York in spoed zitting b(jëen gewekt bp verfcoek van Libanon en Israël. Libanon bad geprotes teerd tegen Israëlische luchtaanvallen op het zuidoosten van zijn land en daarop had Israël ook een protest ingediend en om een bijeenkomst verzocht, omdat Libanon die luchtaanval door militaire handelingen had uitgelokt. De ambassadeur van Libanon, Edouard Ghorra, zei dat de Israëlische lucht macht in de nacht van 11 op 12 augus tus een „plotselinge en niet-uitgelokte" aanval had gedaan op zes dorpen in het zuidoosten van het land. Bij de aanval, die was ondernomen door tien bommenwerpers en zes jagers, waren vier nemen gedood en drie gewond. De Israëli's zouden napalmbommen hebben gebruikt, hetgeen volgens be richten in de pers, ook door een Is raëlische woordvoerder was toegege ven. De Israëlische ambassadeur, Josef Te- koah, zei dat „alle gedachten en daden van de Arabieren gericht waren op toe nemend geweld en groeiende span ning" en dit was de oorzaak van het feit dat Libanees grondgebied een ba sis was geworden voor de „terreuroor- log". In Beiroet bevinden zich organisaties van de terreurgroepen en in Syrië op geleide groepen saboteurs hebben hun basis in Libanon. „De Libanese autoriteiten schijnen niet in staat te zijn om deze aanvallen tegen te gaan, misschien wilden zij dit ook niet, maar Israël had geen ander alternatief gehad dan tot zelfverdedi ging over te gaan". Israëlische straalvliegtuigen zijn woensdag zowel aan het Jordaanse als het Egyptische front in actie gekemen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Zij brachten Jordaans geschut in het Jordaandal tot zwijgen en vielen Egyptische kustbatterijen .bij Adabija ten zuiden van Suez aan. Deze batte rijen hadden gevuurd op Israëlische eenheden in het gebied van Ras Masla op 13 km ten zuiden van Port Taufik. Alle toestellen waren behouden terugge keerd. 13 Israëlische soldaten zouden gewond zijn, van wie vier zwaar. vROME In het Italiaanse dorpje Filetto is een Russisch televisieteam aangekomen, dat een documentaire wil maken van het dorpje in verband met de kwestie van de Duitse hulpbisschop Matthias Defregger. HONKONG Radio-Peking heeft gemeld dat Russische troepen nog steeds op Chinese stellingen in de provincie Sinkiang vuurden na het bloedige grens incident van de vorige dag, waarhij volgens China vele Chinese grenswachten sneuvelden of werden gewond. Volgens de laatste berichten uit het gebied, aldus radio-Peking, trekken Russische troepen zich samen bij de grens en zetten ze hun beschieting van Chinese grenswachten voort. De radio verklaarde dat de botsing van woensdag door de Sovjet-Unie voor af was beraamd en dat 't Kremlin stappen nam om de spanning op te voeren, terwijl het voorgaf dat het de toestand aan de grens wilde normaliseren. Volgens radio-Peking was het grens incident van gisteren het tweede van deze a-ard in een week. Op 8 augustus hadden in hetzelfde gebied Russische troepen al het vuur geopend op Chine se grenswachten. Ernstig bloedvergie ten was die dag voorkomen, dank zij de „zelfbeheersing" vai\ Chinese kant, al dus Radio-Peking. De Russen hadden zich trouwens al jaren in de bewuste sector Tiehliekti en de gebieden ten noorden en zuiden daarvan aan grens overschrijdingen schuldig gemaakt. In juli 1967 hadden Russische bulldo zers wegen die door Chinese patrouil les werden gebruikt, over een lengte van zeven km vernield. Midden juni dit jaar, waren Russi sche troepen in deze sector drie km op Chinees gebied doorgedrongen, hadden daar eigenmachtig grenspalen gesla gen en wegen en loopgraven aangelegd, zo meldde de Chinese radio. Wat de hui dige spanning aangaat, „het Chinese volk volgt de toestand aandachtig". De Russische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft onder de an dere delegaties en pers het Tass-bericht verspreid, over het protest van Moskou tegen „de schending van de Russische grens door verscheidene groepen Chi nese militairen in het gebied van Semi- palatinski". Er werd geen commentaar bij gegeven. Intussen heeft China nogmaals een aanval gericht op de in juni gehouden communistische wereldconferentie in Moskou. Het Pekingse volksdagblad noemde deze bijeenkomst donderdag een farce. Het blad schreef, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko de conferentie onlangs nog als „een briljant hoofdstuk in de geschiedenis had bestempeld". „Hij schijnt helemaal niet te weten wat schaamte is", aldus het' Volksdagblad. De Sovjet-Unie had tot eenheid opge roepen maar dat was bedrog. In Gromy- ko's politieke rapport aan de Opperste Sovjet werd de anti-imperialistische strijd niet vermeld, wel gesproken over de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, zo schreef het blad. Voor berichten over de gevechten van gisteren en beschouwing over de aard van de strjjd, zie elders in dit blad. BOMBAY Woensdag is te Bombay een 40-jarige man ter dood veroor deeld. Hij zal worden opgehangen. De man heeft bekend in de loop van enkele, jaren niet minder dan 41 man nen, vrouwen en kinderen te hebben vermoord. Het waren voornamelijk mensen uit de armste wijken en het motief was diefstal. Het feit dat de moordenaar, R,aman Raghav geheten, een psychopaat was die het moorden eenvoudig niet kon la ten, weerhield de rechtbank niet hem tot de strop te veroordelen. BORCULO Gisteravond omstreeks half acht is brand uitgebroken in het malerijbedrijf van de Verenigde Land bouwcoöperaties „De Achterhoek" te Borculo. Het gehele bedrijf, waarin grote hoeveelheden graan- en mcel- produktcn lagen opgeslagen, is ver loren gegaan, evenals het gehele machinepark. Ook een nabijgelegen graansilo werd door het vuur aange tast. De brand werd bestreden door de brandweren van Borculo, Zutphen, Neede, Eibergen en Lochem. De na blussing zal vermoedelijk nog de ge hele dag in beslag nemen. Volgens een eerste schatting zou de schade enkele miljoenen guldens be dragen. In het bedrijf werken 35 men sen. Men is van plan de werkzaam heden voort te zetten via de neven vestiging in Eibergen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warm lopen van een machine in de drogerij. (Voor een uitvoeriger verslag zie pagina 3). TOKIO Radio-Peking heeft omgeroe pen, dat op zijn minst 36 Russische en Tsjechoslowaakse soldaten zijn gesneu veld, tijdens een vuurgevecht, dat on langs is geleverd in het district Soko- lof in het door de Sovjets bezette Tsjecho-Slowakije. In een uitzending in de Japanse taal heeft radio-Peking verklaard dat de Russische bezettingstroepen het vuur openden. Daardoor sneuvelden aan Tsjechische zijde een officier en vijf minderen. „De Tsjechoslowaakse soldaten gin gen onmiddellijk tot de tegenaanval over en doodden op zijn minst 30 Rus sische soldaten", aldus werd bekend gemaakt. „Van zulke incidenten wordt herhaaldelijk melding gemaakt". Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken meldt dat het aantal Tsjechoslowaken dat politiek asiel vraagt in West-Duitsland op het ogen blik aan het toenemen is. Vorige week bedroeg het aantal 261, de week daarvoor 249 en de weken daarvoor schommelde het tussen de 150 en 170. De leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Husak. heeft vandaag wederom gewaarschuwd tegen het houden van demonstraties op 21 augustus, de dag dat het een jaar geleden is dat troepen van het ver drag van Warschau, met aan het hoofd die van de Sovjet-Unie, 'Tsjecho-Slowa kije binnen vielen. Hij zei dit in een toespraak tot par tijfunctionarissen van de stad Praag en uit Centraal-Bohemen. „Iedereen moet zichzelf op de proef stellen", zei Hu- sak. „Het socialistische systeem zal hem behandelen zoals hij het socialis me (lees communisnje) tegemoet treedt". Husak trok verder van leer tegen degenen in het land die voortgaan met. het drukken en verspreiden van ille gale vlugschriften. Indirect beschul digde hij als de grote boosdoeners, de journalisten, die de laatste tijd waren ontslagen en de liberale partijfunctio narissen die uit hun functie waren ge zet. BODEGRAVEN De zomervakan tie van de leerlingen van de eerste en tweede klas van de r.-k. lagere school in Bodegraven is met twee weken ver lengd. In die tijd zal het schoolbestuur trachten een leerkracht te vinden voor deze klassen. Tot op heden is dit mislukt. Er zijn wel kandidaten geweest, maar zij wei gerden in de school te werken. De school is wat de accommodatie betreft middeleeuws en ligt nogal veraf. De enige oplossing zal de bouw van een nieuwe school zijn. Het gemeente bestuur van Bdegraven heeft drie ton beschikbaar gesteld voor de bouw van een school, maar de plannen van het schoolbestuur zijn door de inspectie voor het lager onderwijs afgewezen. UDINE 12 Italiaanse aquanauten 11 man en een meisje van 17 jaar die een maand op de bodem van een Alpenmeer willen doorbrengen, hebben hun eerste „capsule" paar beneden ge laten. Het is de bedoeling dat de aquanau ten acht uur per etmaal onderzoekingen verrichten in het ijskoude water, op 40 meter diepte. De rest van de 24 uur, zal men ver blijf houden in een van de capsules, die zijn uitgerust met bedden, een keuken, douches die warm water geven, televi sie en telefoon. 4 Men wil een maand lang onder wa ter blijven behalve in het geval dat ei- zieken zouden' zijn. 0 O j 5 Boven het vasteland is het weer 2 iets minder bestendig geworden 5 door de aanwezigheid van enkele 5 storingen. Deze trekken van Spanje 2 2 over Frankrijk naar Duitsland, en 2 2 veroorzaken daarbij in hun omge- 5 ving plaatselijk enkele regen- of on- 5 2 weersbuien. In Zuid-Frankrijk en 2 ook in het Alpengebied viel daarbij 5 in de nacht van woensdag op don- derdag hier en daar ongeveer 20 2 2 mm neerslag. In het komende et- 5 2 maal blijven dergelijke storingen het weer in West-Europa bepalen. 2 2 Ook in ons land is er kans op een lokale onweersbui. Overigens zal het weer een zonnig karakter heb- 2 j ben met weinig wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1