Middel tot verdere opbouw van de samenleving Bijdrage sociaal-culturele vernieuwing Wens ging 11a bijna 10 jaar in vervulling 'I WAS BESLIST GEEN KOUD KUNSTJE.... Regionaal zwembad zou het instructiebad minder urgent maken Een goed begin is het halve werk Openinsvoorstelling was het Dorpshuis waardig Kapsalon en autobedri j f in Rhenen geopend BESTUUR, HOU JE ROER RECHT Belevenis Dieren worden geprijsd KESTEREN - „Dit is voor Kesteren een vreugdevol, maar bovenal historisch moment'". Deze woorden kwa- Klanten men gistermiddag uit de mond van burgemeester D. J. Pott bij de opening van het Dorpshuis in Kesteren. Een droom, die bijna tien jaar had geduurd, was verwezenlijkt, kesteren heeft een Dorpshuis! Wens 11 kilometer Lieide Voltooiing dorpshuis complex in gevaar Vier miljoen Schilderij Beheerder H. A. Weiman: DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 HET DORPSHUIS IN RESTEREN IS OPEN „Eindelijk kunnen we ook in onze gemeente spreken van een degelijke huisvesting voor het verenigingsleven. Het Dorpshuis is een middel tot verdere opbouw van de samenleving. Het opent perspectieven voor een betere samen werking op velerlei gebied. Bovendien draagt het Dorpshuis bij tot een sociaal- culturele vernieuwing", aldus burgemeester D. J. Pott in zijn openingstoe spraak, die werd aangehoord door een honderdtal genodigden, wieronder vertegenwoordigers van de plaatselijke bevolking. Namens de Nederlandse Imkersbond sprak de heer J. van Appeldoorn. „Het is uiteraard niet mogelijk om in deze fraaie ruimte een stal met bijen te plaatsen, maar toch zullen wij als im kers hier vaak komen en ons thuisvoe- len", zei hij. Spreker bood de vereni ging een envelop met inhoud aan, even als de heer D. Ravestein namens de ijsclub OTSG. De voorzitter van de Sportvereni- De sir eekmuziekschool Kesteren en Omstreken" heeft in het nieuwe Dorpshuis een onderdak gevonden. De school zal gebruik gaan maken van een aantal vertrekken, waarvan op de foto de kamer van de directeur, de heer Van Alphen. ging „Kesteren", de heer A. M. van den Maagdenberg, zei geen cadeau te kunnen aanbieden. „Onze vereniging zit in grote financiële nood door de bouw van het clubhuis, dat bijna ge reed is. Wij hopen echter een van de grootste klanten te worden van het Dorpshuis en menen op die manier veel goed te kunnen maken". Mevrouw Van Stuyvenberg-Van de Vlist, die namens de Ned. Ver. van Aan de realisering van het Dorps huis zijn vele jaren van arbeid vooraf gegaan. De bevolking van Kesteren liet zich daarbij niet onbetuigd. Eendrach tig schaarde men zich achter de plan nen van de in het leven geroepen Ver eniging tot Oprichting, Instandhouding en Exploitaie van een Verenigingsge bouw in Kesteren. „Doorzettingsver mogen en financiële bijdragen van binnen en buiten onze gemeente hebben tenslotte tot resultaat geleid", merkte burgemeester Pott op. Als voorzitter van de vereniging met de zo lange naam heette hij vervolgens de eerste ..Dorpshuisbewoners" van harte wel kom. Het zijn een 9-tal plaatselijke verenigingen alsmede de streekmuziek- •ehool „Kesteren en Omstreken". De wens van burgemeester Pott, dat de bevolking van zijn gemeente het Dorpshuis zal gaan beschouwen als een ontmoetingscentrum werd gevolgd door de mededeling, dat er' over enkele maanden een openbare leesbibliotheek in zal worden gevestigd. Ook hieraan bestaat in Kesteren al geruime tijd een grote behoefte. „Er is nog gelegenheid voor een klei ne uitbreiding van het Dorpshuis en ik hoop, dat die in de toekomst nog eens nodig zal zijn. In ieder geval mogen we nu niet op onze lauweren gaan rusten. We moeten blijven werken om het tot een succes te maken", aldus de heer Pott. De architect van het Dorpshuis, oud- inwoner van Kesteren de heer R. Olt- hof, kreeg als eerste in de rij van spre kers het woord. „Ik had niet kunnen dromen in mijn vroegere woonplaats nog eens een Dorpshuis te mogen cre- eren. Het was voor mij een boeiende opgave", zei hij. De architekt vertelde, dat zowel de grootte van het bouwter rein, als van het budget voor hem niet alles mogelijk had gemaakt. „We hebben nogal eens tot een compromis moeten komen en tenslotte zaten we op de rand van het bouwterrein en het bud get". De heer Olthof bood voor het Dorpshuis een mededelingenbord aan namens de Koninklijke Nederlandse Heide Mij. De aannemer, de heer D. Rave stein uit Kesteren, bracht dank voor de vele complimenten, die hij en zijn per soneel voor het resultaat hebben mo gen ontvangen. Als aardige bijzonder heid vertelde hij, dat de latjes waar van het plafond is gemaakt een totale lengte hebben van maar liefst 11 kilo meter. „Voor de streckmuziek.school „Keste ren en Omstreken" is het Dorpshuis een uitkomst. Het is een huisvesting waar eigenlijk niemand op heeft dur ven rekenen", aldus de heer M. A. Dankmcier, adjunct-rijksinspecteur voo het muziekonderwijs. „De school in Kesteren ontwikkelt zich zeer gunstig en neemt een steeds belangrijker plaats in de omgeving in. Daarom is een doel matige behuizing eigenlijk onontbeer lijk". Het bestuur van de Vereniging tot Oprichting, Instandhouding en Ex ploitatie van een verenigingsgebouw in Kesteren V.l.n.r.: A. Datema, J. van Eldik, G. Mollema (secretaris), burge meester P. J. Pott (voorzitter)A. M. v. Mameren (penningmeester), me juffrouw H. Scholten en de heer J. van Riemsdijk. Het dorpshuis in Kesteren, dat gis teren werd geopend. Plattelandsvrouwen, afdeling Kesteren- Opheusden, sprak, feliciteerde niet al leen het bestuur van de Vereniging tot Oprichting, Instandhouding en Exploi tatie van 'n Verenigingsgebouw in Res teren met het Dorpshuis, maar ook haar eigen vereniging. „Het is nergens beter dan in een eigen huis", merkte zij onder andere op. Mevrouw Van Stuyvenberg-Van de Vlist bood namens haar vereniging een fraaie plant aan, die een plaatsje zal krijgen in de hal van het Dorpshuis. De heer W. Schepers, directeur van de lagere land- en tuinbouwschool in Kesteren voerde ook namens de Gel derse Maatschappij van Landbouw, de ponyclub „De Bataviertjes" en de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde het woord. Hij bood en kele enveloppen met inhoud aan. Tenslotte stak de nestor van de ge meenteraad in Kesteren, de heer J. van Appeldoorn, de burgemeester een pluim op de hoed. „Wij zijn u als raad en bevolking veel dank verschuldigd voor uw intensieve inzet als voorzitter van de vereniging, maar ook als hoofd van de gemeente", merkte hij op. Bur gemeester Pott antwoordde: „De liefde voor mijn gemeente heeft mij gedwon gen normaal mijn plicht te doen". Vervolgens werd de aanwezigen een receptie aangeboden, waarna de gele genheid werd gegeven om het gebouw te bezichtigen. De Rhenense organist Leo van Stenfoort, zorgde op de piano voor gezellige achtergrondmuziek. KESTEREN De bouw van het instructiebad, dat over enige t\jd santen met het Dorpshuis en het gymnastieklokaal één complex zou moeten gaan vormen, is aan een zijden draadje komen hangen. De plannen om een regionaal zwembad voor Kesteren, Dodewaard en Echteld te gaan bouwen zjjn hier debet aan. Een en ander bleek gisteravond t^dnes de openingstoespraak van burgemeester D. J. Pott in het Dorpshuis. Het regionale zwembad, dat is gepro jecteerd tussen de drie genoemde ge meenten. zou een overdekt instructie bad in Kesteren wel eens minder ur gent kunnen maken, zo was de mening KESTEREN Mevrouw Spie- ringh, inwoonster van bejaarden centrum 't Anker in Kesteren heeft ter gelegenheid van de opening van het dorpshuis een schilderij aange boden, dat speciaal voor deze ge beurtenis door haar echtgenoot was vervaardigd. De heer Spieringh is echter enige tijd geleden overleden. Het schilderij, dat een pottenbak ker uitbeeldt, heeft een plaatsje ge kregen in de hal van het Dorpshuis. Vele bezoekers hebben gisteren met bewonderende blikken bij het schil derij stilgestaan. van burgemeester Pott. In eerste in stantie denkt met het openluchtbad te kunnen financieren uit het Fonds Regio naal Welzijn, waarin onlangs vier mil joen gulden werd gestort, die binnen vier jaar kan worden besteed aan pro jecten binnen de regio. Omdat alle plannen thans nog in een beginstadium zijn, kan nog niets met zekerheid over het wel of niet doorgaan van bouw van het instructie bad in Kesteren worden gezegd. Aange nomen wordt, dat ook getracht zal wor den dit te realiseren. RHENEN Gistermiddag openden in Rhenen twee nieuwe zaken hun bc- drijfspoorten. Op het adres Verlengde Acacialaan 27 was dat de herenkapsa lon van de heer J. v.d. Scheur en op de Achterbergsestraatweg de nieuwe Ford-vestiging van de firma Van der Kolk uit Veenendaal. De kapsalon van de heer v.d. Scheur, modern ingericht, stond de gehele mid- dat ter bezichtiging open. Namens het gemeentebestuur gaven wethouder T. van Lienden en de gemeentesecretaris de heer W. C. Pieters blijk van belang stelling. De Ford-vestiging werd officieel ge opend door de burgemeester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Ro senthal, in tegenwoordigheid van de beide wethouders, de gemeentesecreta ris en veel genodigden, waaronder tal rijke afgevaardigden uit de automobiel- wereld. „We hebben een schone gemeente'', aldus sprak de Burgemeester, „jam mer dat er zoveel hogere instantie» zijn, die ten koste van alles dat na tuurschoon door dik en dun willen be schermen. Maar ergens moeten we er wel eens wat van opofferen, anders komt de ontwikkeling van onze gemeen te in het gedrang". Namens Ford-Nederland bood de commercieelleider in ons land de ge lukwensen aan, waarna de heer Koch namens de firma een dankwoord sprak aan het adres van de vele belangstel lenden en daarna uitvoerig de werking van het nieuwe bedrijf liet demonstre ren aan de hand van hypermoderne machines, die er voor kunnen zorgen, dat de auto zo snel mogelijk weer vei lig op de weg kan verschijnen. Op de ruime terreinen rond deze nieuwe ves tiging stonden talrijke automobielen tentoongesteld. De Ford-show duurt tot en met zaterdag 16 augustus tot 22 uur. De allernieuwste Ford-modellen staan tér bezichtiging. RESTEREN Wie denkt dat de rea lisering van een Dorpshuis een koud kunstje is, vergist zich. De bevolking van Kesteren, die gisteren met de opening van het Dorpshuis een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan, weet daarvan mee te praten. Bijna tien jaar heeft men er op moe ten wachten. De eerste vergadering, die later zou leiden tot de oprichting van de Ver eniging tot Oprichting, Instandhou ding en Exploitatie van een Vereni gingsgebouw in Kesteren, werd ge houden op 31 oktober 1959. In 1962 vond de goedkeuring plaats van de verenigingsstatuten. Onmiddellijk barstte in Kesteren de ac tiviteit los. Er werden bazaars geor ganiseerd en tal van andere evene menten. Ook werd maandelijks huis aan huis in het dorp oud papier opgehaald, waarvan de opbrengst was bestemd voor de bouw van het Dorps huis. De resultaten waren verbluf fend. In 1963 werd het eerste schetsplan ver vaardigd, dat echter later werd ach terhaald door nieuwe ideeën en in zichten. Er werd een nieuw plan ontworpen, dat in 1967 een definitie ve vorm kreeg. Toen, eveneens in 1967, ca. 25 procent van de totale bouwsom (f 250.000, door middel van acties bijeen was, kwamen de subsidies van overheids instanties en andere instellingen los. Het tempo van de medewerking was ongekend snel en in 1968 kon met de bouw van het Dorpshuis in Kes teren worden begonnen. Een jaar la ter vond onder grote belangstelling de opening plaats. Ook nu het Dorpshuis in Kesteren een feit is zal de activiteit om het in stand te houden niet verslappen. Zo zal bijvoorbeeld de oud-papier-aktie normaal worden voortgezet ter on dersteuning van de exploitatie, die hoge bedragen vergt. KESTEREN De belangstelling voor de eerste voorstelling in het Dorpshuis te Kesteren was gisteravond groot. Alhoewel de zaal niet geheel bezet was en er wat meer bezoekers waren verwacht, kon toch worden gesproken van een geslaagde première. De toneelkring „Egelantier" uit Tiel verzorgde de opvoering van het toneelstuk „De zwanen van de Theems", dat door de au teur Cees Noteboom speciaal werd geschreven voor de Nederlandse Comedie De avond werd geopend door burgemeester D. J. Pott. In de opvallend steke en overtuigen de regie van Dirk Manders heeft „Ege lantier" gisteravond gezorgd voor toneelgebeurtenis van de eerste orde. Ook de keuze van het toneelstuk ge tuigde van een bijzonder artistieke smaak. Diep doorleefde scène 's, fel, aan grijpend en realistisch, wisten het pu bliek gedurende de gehele voorstelling te boeien. De acteurs van ..Egelantier" zagen met hun spel kans de kwaliteit de professioneel toneel te benaderen. Kortom, de openingsvoorstelling door „Egelantier" uit Tiel was het Dorps huis waardig. De eerste dag in het nieuwe Dorps huis van Kesteren is, naast een vreug devolle, zeer zeker ook een culturele belevenis geworden. De koers, die met de eerste uitvoering is ingeslagen, is beslist een goede. Daarom kan in feite het bestuur van het cultureelcentrum want dat moet het Dorpshuis beslist worden nog maar één welgemeend recht..." RHENEN De directie van Ouwe- hands Dierenpark heeft weer eens wat nieuws. „Kijk", aldus redeneert direc teur A. Ouwehand, „wanneer iemand mijn diergaarde bezoekt, ziet hij de meest uiteenlopende diersoorten, ook de meest exotische dieren. Alles wat hij er van wil weten, kan hij lezen op de in kleuren uitgevoerde bordjes, waarop in telegramstijl de belangrijkste bijzon derheden staan vermeld. Maar waar aan in de bijna veertig jaar van het bestaan van Ouwehands Dierenpark steeds weer voorbij wordt gegaan, dat is de nog nimmer beantwoorde vraag zo die al eens bij een bezoe ker mocht zijn opgekomen wat kost nu eigenlijk zo'n dier. Ook dat is een interessant onderdeel van een dieren tuin. En omdat men er bovendien geen flauw idee van heeft gaan we bij de meest sprekende gevallen aanduidingen plaatsen met de prijzen erop vermeld, die bij de aankoop zijn betaald. Wan neer je 200 meter vanaf de hoofdingang hebt gewandeld, ben je al voorbij ge gaan aan een in geldswaarde uitge drukt dierenbestand van ongeveer f 200.000,-, met de gebouwen en de aanleg meegerekend een slordig mil joen en dan heb je nog maar pas het achtste gezien! Naast de gedachte dat hel wellicht interessant zal zijn voor de dierentuin bezoekers te weten wat de meest tot de verbeelding sprekende dieren kosten, hopen we er ook mee te bereiken, dat men wat stipter de aanwijzingen zal op volgen om niet te voederen en geen ge vaarlijke rommel in de buitenverblij ven te deponeren, omdat men in het miljoenenlaantje al direct geconfron teerd wordt met de prijs die ervoor be taald moet worden.' m KESTEREN „Het horeca-be- drijf heeft me eigenlijk altijd al ge trokken. Misschien zou je zelfs wel kunnen zeggen dat het een roeping voor me is." Aan het woord is de kersverse beheerder van het Dorps huis in Kesteren, de heer H. A. Wei man, die gisteren zijn vuurdoop on derging. Tussen de bedrijven door ver telde de heer Weiman, dat hij veel van zijn functie verwacht. „De eer ste dag bevalt me eigenlijk al uit stekend en een goed begin is het halve werk". De beheerder wordt bij zijn werkzaamheden geassisteerd door zijn echtgenote, mevrouw Wei man-Spaan. Samen zullen zij voor de regelmatige bezoekers van het Dorpshuis weldra goede bekenden zijn. Op de foto de heer Weiman samen met zijn vrouw achter het buffet.

De Vallei | 1969 | | pagina 3