Chinezen en Russen voeren in Sinkiang kleine oorlog Franse vakbonden dreigen met loonacties I 11 Franse N.A.V.O.-spion werd gechanteerd Aanval op Dubcek MAANMANNEN' BEJUBELD BIJ INTOCHT IN NEW YORK Brandstof Ruil van dochtertje voor radio ongedaan gemaakt Over de grenzen Doden en gewonden bij gevechten TICKER TAPE PARADE" VOOR ASTRONAUTEN WEER IN EUROPA Zwavelzuur Telefonade van Edward Kennedy Levensgeesten na 24 uur weer opgewekt MEER PROVOCATIE EXPLOITATIE RUSSEN „EREBURGERS" MET BAJONET TOEGANG TOT BIJNA ALLE GEHEIMEN MONT BLANGTUNNEL DUURDER NOODLOTTIG V.N. Banket VOOR ENGELSE WET NIET STRAFBAAR DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 TOKIO Aan de grens van de Chinese provincie Sinkiang, waar zich het nucleair arsenaal en de raketbeproevingsgebieden van de regering Peking be vinden, zijn gisteren gevechten uitgebroken tussen Chinese en Russische troe pen. Volgens China zijn enige honderden Russische militairen onder dekking van helikopters en pantservoertuigen, Sinkiang binnengevallen en zijn er aan Chinese zijde vele verliezen geleden. Kort na de Chinese melding, uitte de Russische regering de beschuldiging, dat Chinese troepen op Russisch grondgebied waren doorgedrongen en dat in gevechten slachtoffers waren gevallen. De nationaliteit van de slachtoffers werd echter niet bekend gemaakt. Volgens Radio-Peking waren „vele Chinese grenswachten gedood en ge wond" in het gevecht, dat zou" hebben plaatsgehad in de omgeving van Tieh- liekti in het district Joemin, twee kilo meter diep in China. Het persbureau Nieuw China, meldde, dat in een offi ciële Chinese protestnota aan de Russi sche ambassade in Peking verklaard was, dat de „toestand zich ontwikkelt". Het beschuldigde de Russe n ervan „grote aantallen troepen en tanks sa men te brengen in een poging nog gro tere conflicten te provoceren". In een uitzending in de Engelse taal zei Nieuw China later, dat Russische troepen, met steun van „twee helikop ters en dozijnen tanks en gepantserde voertuigen, Tiehliekti waren binnenge drongen „ongerechtvaardigd 't vuur openden op de Chinese grenswachten, die normale patrouilledienst verricht ten, waarbij velen ter plaatse werden gedood en gewond en zij ook werden in gesloten". De Chinezen werden „buiten de gren zen van verdraagzaamheid gedreven" en waren „gedwongen in zelfverdedi ging terug te vechten". Aan de 10.000 kilometer lange grens tussen de Sovjet-Unie en China is het dit jaar al verschillende malen tot bloe dige gevechten gekomen. Het laatse gerapporteerde incident had op 11 juni plaats in de bergachtige omgeving van Joemin in Sinkiang, waar zich het Chi nese proefterrein voor kernwapens en raketten, Lop Nor, bevindt. Peking heeft te kennen gegeven, dat de Russische militairen en de Chinese grenswachten nog steeds schoten wis selen. Het heeft in de protestnota aan Rusland dit land ervan beschuldigd een „nieuw bloedig incident" te scheppen •n geëist, dat de Russische regering „onmiddellijk al de binnengedrongen troepen van het Chinese grondgebied terugtrekt en onmiddellijk het vuren staakt". In de Chinese nota staat, dat als de Russische regering niet aan deze eis voldoet, zij „volledig verantwoordelijk moet worden gehouden voor alle ernsti ge gevolgen daarvan". In de Russische versie, gepubliceerd door Tass, staat, dat het incident be gon met het binnendringen in Russisch gebied van Chinese troepen. Russische grenswachten vuurden waarschuwings schoten af, maar inplaats van het Rus sische gebied vreedzaam te verlaten openden de Chinezen het vuur met ma chinepistolen en trachtten zij twee groepen soldaten, elk 60 tot 70 man sterk als versterkingen over de grens te krijgen. „Door de maatregelen van de Russi sche grenswachten werden de grens- schenders van Russisch gebied verdre ven", aldus Tass. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft bij de Chinese am bassade in Moskou een „krachtig pro test" ingediend en gewaarschuwd dat de Chinese regering „alle verantwoor delijkheid draagt voor de ernstige ge volgen van de Chinese provocaties aan de Russisch-Chinese grens". Het jongste incident komt vijf dagen nadat Moskou en Peking een overeen komst over de scheepvaart op de rivie ren en de meren aan de grens tussen beide landen hadden gesloten. Dit werd door sommige waarnemers gezien als een aanwijzing, dat beide partijen ma tiging in het grensgeschil betrachtten. In de provincie Sinkiang in het noord westen van China is het reeds lang on rustig. De Russen en Chinezen beschul digen elkaar over en weer van het ver oorzaken van grensincidenten, waarbij de Chinezen de Russen ook beticht heb- PARIJS De leiders van de Franse arbeidersbeweging hebben de eerste waarschuwing laten horen, dat ernstige conflicten kunnen uitbreken als gevolg van de devaluatie van de Franse frank. Communistische- en niet communis tische vakbondleiders hebben gewaar schuwd, dat de arbeiders niet zullen toestaan dat een golf prijsverhogingen dat wat overgebleven is van de conces- PRAAG Sovjet-maarschalk Ivan Konjef is weer ereburger van Litome- rice in Noord-Bohemen, zo meldt het partijblad Rude Pravo. Het was hem na de invasie ontnomen. „Toen kame raad Konjef onlangs voor de televisie te kennen gaf, hoezeer hij het hem in 1945 verleende ereburgerschap op prijs stelde, konden wij dat niet negeren. De burgerij zou ons dat nooit verge ven hebben", aldus het stadsbestuur volgens Rude Pravo. Ook drie andere Russische officieren zijn als ereburgers van Liitomerice „ge rehabiliteerd". Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. S W s. g x CO S.2 bO 8 e Amsterdam mist 22 0 De Bilt half bew. 22 0 Deelen half bew. 23 0 Eelde mist 21 0 Eindhoven zw. bew. 22 0 Den Helder half bew. 21 0 Rotterdam half bew. 21 0 Twente licht bew. 22 0 Vlissingen licht bew. 19 0 Zuid-Limburg onweer 22 1 Aberdeen mist 20 0 Athene onbew. 32 0 Barcelona mist 27 0 Belgrado onbew. 31 0 Berlijn half bew. 22 0.1 Bordeaux zw. bew. 29 0.2 Brussel licht bew. 22 0 Frankfort zw. bew. 26 1 Genève zw. bew. 29 0.1 Grenoble zw. bew. 30 1 Helsinki onbew. 28 0 Innsbruck licht bew. 26 5 Kopenhagen licht bew. 21 0 Lissabon onbew. 25 0 Locarno zw. bew. 27 0.2 Londen onbew. 19 0 Luxemburg zw. bew. 23 0 Madrid half bew. 36 0 Malaga half bew. 30 0 Mallorca licht bew. 34 0 München half bew. 26 5 Nice zw. bew. 27 0 Oslo zw. bew. 30 0 Zürich onweer 24 31 ben, van het ontvoeren van Chinese burgers uit Sinkiang. De Russen hebben al jarenlang grote belangstelling voor de provincie. In de begindagen van het communistisch be wind in China namen zij Sinkiang prak tisch over om er de rijke uraniumlagen te exploiteren. Later gaven zij deze ex ploitatierechten op. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, geen partij zullen kiezen in de Chinees-Rus sische grensgeschillen die in ernst en omvang schijnen toe te nemen. Was hington zal blijven streven naar bete re betrekkingen met zowel Peking als Moskou, aldus de woordvoerder van het ministerie Carl Barthsch. Hij zei dat het State Department geen specifieke inlichtingen had ontvangen over de ge vechten langs de grens van Sinkiang. Door duizenden toegejuicht en be dolven onder een regen van confet ti hebben de Apollo-11 astronauten hun intocht in New York ondergaan. sies die de regering van de voormalige president Charles De Gaulle ontwron gen werden, na de algemene staking van mei en juni 1968, teniet gedaan wordt. Aan Gaullistische zijde wordt ook ge mord, daar sommige fanatieke volge lingen van De Gaulle scherpe kritiek leveren op de beslissing van president Georges Pompidou, de frank te deva lueren. De voormalige minister van staat van De Gaulle, Jean Marcel Jeanneney schreef in een artikel in de conservatie ve „Le Monde", dat de devaluatie van Pompidou gebaseerd is op „foutieve analyses" van de Franse economische toestand en in feit, de Franse handels balans slechter zal doen worden in plaats haar te verbeteren. Georges Séguy, secretaris-generaal van de communistische CGT, de mach tigste federatie in het land, zei, dat de gehele arbeiders beweging zich voor bereidt „op de onvermijdelijke worste ling" die voor de boeg ligt. Séguy zei, dat de door de communis ten geleide vakbeweging bereid is de regering te helpen om „hen te straf fen die verantwoordelijk zijn voor de minetaire crisis - de speculanten van de handelsbanken en de grote in dustrie". „Maar zij zijn het juist, die in de regering de boventoon voeren en die de politiek ervan bepalen in over eenstemming met hun wil, hun behoef ten en voor alles hun winsten. Tussen hen en ons is geen samenwerking mo gelijk". De enige mogelijke manier om „een uitbarsting van woede te voorkomen is, aldus Séguy, een glijdende loon schaal die het loon van de arbeiders automatisch gelijke tred doet houden met prijsstijgingen. Laurent Lucas, secretaris-generaal van de niet communistische democrati sche arbeidsfederatie, heeft een uur ge confereerd met de minister van Arbeid, Joseph Fontanet. Hij deelde de pers mee, dat hij de vrees van zijn beweging te kennen had gegeven, dat de maatregelen van de regering voor prijscontrole niet doel treffend zullen zijn en gewaarschuwd, dat de arbeiders „concreet optreden" verwachten, om hen te beschermen te gen de schadelijke uitwerking van de devaluatie. „De devaluatie is een gevolg van een regeringspolitiek die zich meer zorgen maakt over de verdediging van de ka pitalistische belangen, dan over de eco nomische en sociale vooruitgang", al dus Lucas. PARIJS De tol die van de Franse automobilisten aan de ingang van de Mont Blanctunnel gevraagd wordt, is met twaalf en een half procent ver hoogd. Dit geldt bovendien voor al de genen, die deze tol in Franse francs willen betalen. Dit is een van de onverwachte gevol gen van de devaluatie van de franc. PARIJS Francis Roussilhe, een 40-jarige Franse vertaler van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, is for meel in staat van beschuldiging ge- gesteld wegens hoogverraad en spio nage. De maximum straf voor deze misdaden is de doodstraf. Roussilhe is verleden week door de Belgische veiligheidspolitie gearres teerd in Brussel. Hij zou NAVO-docu- menten hebben doorgegeven aan een niet nader genoemd Oost Europees land, vermoedelijk Tsjecho-Slowaklje. Volgens de geldende NAVO-regeling, is Roussilhe daarop overgedragen aan de Franse autoriteiten ter berechting. Roussilhe zou reeds jaren geleden zijn begonnen met zijn spionageactivi- teiten. Als vertaler had hij toegang tot allerlei geheime documenten. De Belgische geheime dienst ver dacht hem reeds enige tijd. Verleden week bleek hij bij het verlaten van zijn bureau een aantal geheime documen ten bij zich te hebben. Roussilhe werk te reeds 17 jaren bij de NAVO. Hij is getrouwd en vader van drie kinderen. Hij zit nu in de Parijse Santé-gevange- nis. Toen enkele jaren geleden het hoofd kwartier van de NAVO uit Parijs naar Brussel verhuisde was hij een van de knapste vertalers. Inmiddels was hij ook agent gewor den van een buitenlandse mogenheid. Hij werd hierin verwikkeld door het bekende procédé: een etentje, enkele schijnbaar onbelangrijke inlichtingen, een klein handgeldje en daarna chanta ge. Het staat vast, dat Roussilhe eer der slachtoffer is, dan initiatiefnemer. De Franse veiligheidsdienst acht het zelfs niet uitgesloten, dat een andere Franse spion, Georges Paques, hoofd van de voorlichting van de NAVO. toen hij in 1963 werd gearresteerd, hierin de hand heeft gehad. Wel staat vast, dat toen Georges Paques eenmaal ach ter slot en grendel zat, zijn rol werd overgenomen door Roussilhe. Hij werd uitgerust met de beste camera's die in Oost Europa vervaardigd worden. Voor zijn inlichtingen werd hij integenstel- ling tot Georges Paques vorstelijk betaald. Hij bezat dan ook twee flats, NORTHEIM In de Westduitse deelstaat Neder-Saksen is door een on geluk in een glasfabriek 6.000 liter zwavelzuur van 98 pet in de Wezer te rechtgekomen. Volgens de politie stroomde het zuur na een ontploffing, waarbij niemand werd gewond, in twee beken die in de Zwezer uitmonden. De inwoners van de betrokken plaats Volpriehausen in het district Nort- heim zijn gewaarschuwd. MANCHESTER (New Hampshire VS) Het blad de Manchester Union Lea der heeft geopenbaard, dat voor reke ning van Edward Kennedy kort na het ongeluk waarbij Mary Jc Kopechne verdronk, 17 telefoongesprekken zijn gevoerd. Kennedy had pas negen uur na het ongeluk de politie gewaarschuwd. Vijf van de gesprekken werden gevoerd voor middernacht. Ge bruik werd gemaakt van een telefoon ten name van Sidney Lawrence. Dat is de eigenaar van het huisje, dat was gehuurd voor de fuif die Kennedy die avond had gegeven, namelijk op de avond van de 18e juli. Het eerste gesprek was gevoerd met het ouderlijke huis van de familie Ken nedy te Hyannisport, en had 21 minu ten geduurd. Het tweede en het vijfde gesprek, dat vlak voor middernacht werd gevoerd, was geweest met het nummer van Theodore Sörensen in New York. (Sörensen is de voormalige schrijver van de toespraken van wijlen president John Kennedy. Hij heeft voor de televisie-uitzending van Edward Kennedy uit zijn ouderlijk huis, Hyan nisport enkele malen bezocht). Twee andere gesprekken werden ge voerd met een geheim nummer in Boston, en een gesprek werd aange vraagd, maar niet gekregen omdat er geen gehoor kwam, met het huis van de Washingtonse advocaat Burke Mar- chall, een oud-assistent minister van Justitie. De andere gesprekken werden ge voerd via een openbare telefoon, die zich bevond in de Shretown Inn, het hotel waarin Edward Kennedy kamers had geboekt zolang hij deelnam aan de zeilregatta van de jachtclub van Edgartown. een in Parijs en een in Brussel. Als vertaler, had hij toegang tot vrij wel alle documenten betreffende de Europese verdediging, de bases en de getalssterkte van de strijdkrachten van de NAVO, de economische kracht en zwakten van de Atlantische landen en de processen-verbaal van de bespre kingen in de Raad van de NAVO over de verschillende aspecten van de inter nationale politiek. Toch was er één sector, die voor hem was afgesloten: die van de strategische geheimen en van de bewegingen van de strijdkrachten, alsmede van de Europese atoombescherming. Een poging om zich meester te ma ken van enkele van deze geheimen, is hem noodlottig geworden. Toen Roussilhe in het begin van de vorige week laat in de avond een sector van de NAVO binnensloop, waar hij niets te maken had, werd hij na zijn terugkeer dor de Belgische politie ge arresteerd. Niet alleen kon hij geen enkele steekhoudende reden aanhalen, waarom hij zich daar op dat uur be vond, maar bovendien vond men op hem een film met documenten, die met „top secret" (zeer geheim) gewaar merkt waren. NEW YORK De Amerikaanse maanreizigers zjjn woensdag in New York luidruchtig verwelkomd door tal loze landgenoten na hun eenzame mis sie in de ruimte. Zij kwamen niet naar „de zee der rust" dit was New York op zijn drukst. De menigte juichte de maan mannen toe, die door de Amerikanen op de aarde in de geest vergezeld wa ren op een van de meest epische avon turen van eeuwen. Zij waren naar New York gekomen, naar een massale „ticker tape para de" viering, alvorens naar het westen te gaan naar Chicago en Los Angeles. Het was een mooie, warme en zonni ge dag. Neil A. Armstrong (39), Edwin A. Aldrin jr. (39) en Michael Collins, (38) landden om 14 uur 45 op het Ken nedy vliegveld. Met hen waren hun vrouwen en hun kinderen. Tegenover het stadhuis ontrolden stu denten van Pace College een enorme spandoek op de derde verdieping van het gebouw waarop stond: „Pace col lege begroet de mannen van de Apol lo-11". De vlaggen van Amerika, de staat New York en de stad New York wap perden aan vlaggestokken om het park van het stadhuis. Rode, witte en blauwe plakplaatsjes van de Apollo-11 waren geplakt op de voorruiten van de motoren van de po litie. Sleepboten begroetten de astro nauten met drie stoten op de stoom fluit en andere schepen sloten zich aan bij het luidruchtige koor. De astronau ten wuifden naar de toeschouwers en achter hen spoten enorme fonteinen de lucht in als teken van verwelkoming. Het gillen van de scheepshorens hield aan. Toen de stoet Broadway opreed, werd de straat spoedig bedolven onder de „ticker tape" en de wimpels. De me nigte daar die zes tot acht rijen diep stond volgde de stoet noordwaarts, con fetti, ticker tape en andere papiertjes vielen dichter dan in een zware sneeuw bui. De astronauten genoten zichtbaar van de opwindende verwelkoming. Toen de stoet ongeveer halverwege gekomen was tussen Broadway en het stadhuis werd de menigte nog groter, duizenden mensen, met Apollo-speldjes op wuifden met Amerikaanse vlagge tjes. Een donderende gejuich van meer dan 10.000 mensen barstte los om het stadhuis toen de astronauten met de burgemeester naar buiten kwamen. Burgemeester Lindsay stapte naar de microfoon en introduceerde kardinaal Terrance Cooke, die zei: „O Heer van het heelal, wij danken u voor de veilige terugkomst van deze drie dappere man nen, die naar de maan gingen voor de vrede van geheel het mensdom". Lindsay bood de astronauten toen de gouden medailles van de stad New York WENEN Lubomir Strougal, de tweede man in de Tsjechoslowaakse communistische partij, heeft een aan val gedaan op Alexander Dubcek, om dat hij „ernstige fouten" gemaakt zou hebben voor de invasie van verleden jaar augustus. Hij zei: „De voormalige leiding Dubcek bedoelend heeft de invloed van het imperialisme grotelijk onder schat". Hij voegde eraan toe: „Eveneens en terzelfdertijd, werd de bezorgdheid on derschat van de vrienden van Tsjecho- Slowakije, in het bijzonder van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Overeenkom sten en verplichtingen waaraan de communistische partij zich gebonden had, werden niet nagekomen. Verder was er een gemis aan standvastigheid en een gebrek aan serieuze benadering ook in verband met de binnenlandse toestand van Tsjecho-Slowakije". Strougal, die ook vice-leider van de partij onder Gustav Husak is en hoofd van de partij in Bohemn-Moravië, sprak voor communisten in Ceske Budejovice. Uittreksels van zijn rede werden doorgegeven door het Tsjecho slowaakse persagentschap C.T.K. Strougal wordt beschouwd als nog orthodoxer dan Husak. In zijn rede dreigde hij ook, dat „mensen die de weg gekozen hebben van avontuurlijk gedrag, van illegaal en ondermijnend werk, er op moeten rekenen, dat zij vroeger of later ter ver antwoording geroepen worden". Hij zei, dat „anti-socialistische krach ten in het land hun toevlucht nemen tot half-legale en illegale methoden en proberen de spanning in de Tsjecho slowaakse maatschappij te vergroten. Hij zei verder, dat er plannen zijn „op georganiseerde wijze op te treden" te gen de nieuwe Tsjechoslowaakse lei ders. Hij deed niet alleen een aanval op de „anti-socialistische krachten", maar ook op partijleden die zich „in de rech tervleugel van de partij" bevinden „die in toenemende mate een standpunt in nemen dat vijandig is niet alleen te genover de partij, maar ook tegenover de socialistische staat". aan. Hij hing de medaille het eerst om de hals van Armstrong. Na de ontvangst op het stadhuis zijn de astronauten naar de Verenigde Na ties gegaan, waar zij werden ontvan gen door secretaris generaal Oe Thant. Armstrng zei in een korte toespraak tot de „geachte vertegenwoordigers van de planeet aarde", dat hy hoopte dat de mens die nu de problemen be heerst van het reizen naar andere pla neten ook de vraagstukken van het sa menleven op aarde zal leren oplossen. Na hun bezoek aan New York zijn de drie „maanmannen" van de Apollo-11, meteen doorgevlogen naar Chicago, daar werden zij ontvangen en bejubeld op een manier zoals Chicago nog nooit heeft meegemaakt. Een grote menigte was aanwezig op het vliegveld van Los Angeles toen daar de drie astronauten van de Apol- lo-ll aankwamen, woensdagavond. Per helikopter vlogen zij naar het Century Hotel voor het bijwonen, als eregasten van het banket dat hun en nog ongeveer 1390 anderen werd aan geboden door president Nixon. Voor het banket waren door het Wit te Huis 1500 mensen uitgenodigd. En kele tientallen konden aan de uitnodi ging geen gevolg geven veelal door re denen van gezondheid of afwezigheid. Tot hen behoorden de oud-presidenten Truman en Johnson, mevrouw Jacque line Onassis geboren Kennedy, de vrouw van wijlen president Eisenhower, gou verneur Rockefeller van New York, de vliegtuigbouwer en industrieel Howard Hughes en de luchtvaartpionier Charles. Lindbergh. ZüRICH Een 11-jarige jongen die eigenlijk al verdronken was en wiens hart stilstond, is na een behandeling van 24 uur weer bij bewustzijn geko men. De jongen was in een zwembad bij Zürich verdronken. De badmeester poogde direct zijn levensgeesten weer op te wekken. Daarna werd bij het ver voer naar het ziekenhuis 20 minuten lang mond-op-mondbeademing toege past, echter zonder succes. Pas na diverse injecties begon het hart van de jongen weer te kloppen. De behandeling werd zolang voortgezet tot hij weer tot bewustzijn kwam. T~fce reeks nieuwe incidenten tussen Rusland en China hebben een sle pend conflict in een accuut stadium gebracht. Niet dat men nu direct voor een oorlog hoeft te vrezen, maar de brandstof ligt hoog opgestapeld en een onvoor zichtige daad kan veel grotere gevol gen hebben dan tot nu toe. De haard van dit alles is de teleurstel ling van de Russen, dat een commu nistisch China hen niet als leider er kent en niet dankbaar is voor alle geboden hulp. De Chinezen van hun kant hebben hun afhankeiykheid van de Sovjets om gezet in een gevoel van meerderwaar digheid, het weten beter communisten te zfjn dan de door „burgeriykheid" afgedwaalde Russen. Bovendien zyn er vele oude grenscon flicten, sommige wel honderd jaar oud, tussen de beide landen en wel in de overgangs- en grensgebieden waar volkeren wonen die door beide landen eeuwenlang zyn overheerst. MAO TSE-TOENG meerderwaardigheid De kans op een conflict komt eerder van China dan van Rusland, dat veel meer te verliezen heeft. TJoe zal het aflopen als het huidige grensgeschil tussen de Sovjet-Unie en China zou verergeren tot een oor log? De Sovjet-Unie beschikt over een over macht op militair gebied, maar China heeft, met zijn 750 miljoen mensen, een bevolking die driemaal zo groot is als die van de Sovjet-Unie. Volgens de laatste gegevens heeft de Sovjet-Unie thans 3,5 miljoen man onder de wapens en China 3 miljoen. Moskou kan nog, indien nodig is, snel een miljoen man extra mobiliseren, maar China beschikt over een enorme „volksmilitie", die in staat zou zijn om een nooit-eindigende „volksoor log" te voeren. De Sovjet-Unie is oppermachtig waar het raketwapens betreft, zy beschikt over zeker 1000 intercontinentale ra ketten en over 750 voor het gebruik op kortere afstand. China is nog maar kortgeleden raketten gaan maken en dat zyn voornameiyk wapens met een klein bereik. De luchtmacht van de jet-Unie be staat uit 4000 machines, voor het me rendeel nieuwe. China heeft vermoe- deiyk niet meer dan 3000 oorlogsvlieg tuigen waarvan een deel verouderd is. Wat de marine betreft is ook de Sovjet- Unie ver in het voordeel, zy beschikt over 350 onderzeeboten en 1000 opper vlakteschepen van verschillende ty pes, voor het merendeel nieuw en goed uitgerust. China heeft voornameiyk schepen voor de kustverdediging en verder enkele tientallen onderzeeboten, sommige met een kleine, de rest met een grote actieradius. Aan de oosteiyke grens heeft de Sovjet- Unie ongeveer 30 divisies staan het geen neerkomt op ongeveer 300.000 man. Die grens met China is 7200 kilometer lang. Hoe sterk de Chinese troepen zQn is niet bekend, maar men weet dat zy de laatste tyd zyn versterkt. LONDEN In het kinderloze gezin van het echtpaar Butler in de En gelse stad Peterborough heerst gisteravond grote droefheid. De ouders van de tweejarige Jacque line Thorne, die in mei van dit jaar het meisje aan de Butlers hadden afgestaan in ruil voor een radio-grammofoon, hadden het kind teruggeëist en ook terugge kregen. De moeder, de 24-jarige Shirley Thorne, vrouw van 'n vuilnisman, kreeg spijt van de ruil en slaagde er via de gemeentelijke instanties in haar kind weer terug te krijgen. Dé „ruil" kwam in mei tot stand toen het echtpaar Thorne uit de caravan waar het gezin woonde naar een flatwoning trok. Behalve Jacqueline had het echt paar Thorne nog een ander doch tertje van zeven maanden. Boven dien verwacht mevrouw Thorne in februari haar derde kind. Toen ze verhuisde van de caravan naar de flat had zij het gevoel dat ze Jacqueline niet meer aankon. „Ze werkte op mijn zenuwen", zei ze. Ruim drie maanden lang heeft de tweejarige Jacqueline Thorne door gebracht in het gezin van de But lers in Peterborough. Gisteren moest het meisje tot verdriet van haarzelf en van haar pleegouders naar haar echte vader en moe der terug. Het kind speelde altijd bij het kinderloze echtpaar Butler dat in caravan naast die van de familie Thorne woonde. Daarom leek het een goed idee om Jacqueline aan deze mensen te geven, toen de moeder van het meisje de druk te in het gezin niet meer aankon. De 24-jarige mevrouw Shirley Thorne (rechts met haar echtgenoot Arthur), die haar 2-jarig dochtertje Jacqueline drie maanden geleden voor een radio-grammofooncombinatie ruilde, is er in geslaagd haar kind terug te krij gen. Links de heer en mevrouw Butler met Jacqueline Thorne. De Butlers gaven de Thornes een radio met grammofoon in ruil voor het kind. Ze kregen een schriftelij ke verklaring dat ze het meisje konden adopteren. Om melk te kopen voor haar baby verkocht Shirley Thorne de raio al gauw voor 25 gulden. Jacqueline was intussen erg gelukkig bij haai pleegouders die ze „mamma er. pa" noemde. Gewapend met een andere radio met grammofoon die mevrouw Thorne voor 85 gulden tweedehands op de kop had getikt, trok ze gis teren naar mevrouw Butler. Maar die zei dat ze met haar radio kon ophoepelen. ,Ik weet dat ik een vergissing heb begaan", zei Shirley Thorne nog, „en die wil ik goedmaken". 'olgens de Engelse wet heeft het echtpaar Thorne- niets strafbaars gedaan door Jacqueline aan an deren te geven om te adopteren, ook al gebeurde dat in ruil voor een radio. Het behoudt alle recht op het kind. De gemeente Petersborough zorgde er dan ook voor dat Jacqueline terugging naar haar ouders.

De Vallei | 1969 | | pagina 7