Tijdrit voor Balk belangrijker dan de ploegachtervolging De Vroet coach van amateurs Hajer en Schneider in halve finales Zwemrecords Nog week rust voor Cherie Spencer ROEIERS IN NOOD Programma Brno Van Dijk herkozen in FIAC-bestuur Open brief dr. Meinsma aan sigaretten-industrie Niet tot de grootsten „Spionnen" Geslaagd Waardige opvolger Hoofdrol Gevreesd man Guldemond te vroeg van start Zuinig Uitslagen Nog één Ambtenaren krijgen 0,66 pet. meer salaris Chevron alweer aan het werk Davis Cup Een handvol namen uit de1 lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen f 10, f 25, f 50, f 100 of f500! Spel mee, win mee r -"l MORGEN ALS ADVERTENTIE IN ENKELE BLADEN Voorwaardelijke straf voor kapitein die fataal bevel gaf P.v.d.A.-LEIDERS NAAR ROEMENIË EN ISRAËL VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 BRNO Klaas Balk, de eerste Nederlander, die bij de wereldkampioenschappen te Brno in de slag moet, heeft meer onbewust dan bewust de training van de Neder landse achtervolgingsploeg in de war gestuurd. De 20- jarige Balk is, net als het gros van de wielrenners een individualist, die terecht meer gespitst is op de tijdrit over 1000 meter, die hij bovendien al vandaag moet rijden, dan op de 4000 meter ploegachtervolging, waarvan de kwa lificaties pas voor dinsdag op het programma staan. Balk trainde privé, was wel gelijktijdig met de anderen Piet Hoekstra, Tino Tabak en Frans van der Ruit in de baan, maar concentreerde zich volledig op zijn eigen voorbereiding en hield zich afzijdig van de ploeg, die temidden van de talrijke trainende renners toch niet echt kon oefenen voor de ploegachtervolging. Donderdagmorgen was de gezamenlijke wegtraining van de ploegenachtervolgers ook al geen succes geweest. Klaas Balk vertelde: „Voor die 1000 meter heb ik vele spiertjes nodig, dan kan ik toch niet serieus op keien en heuvel- op gaan trainen. Daar heb je de kans dat alles hard wordt." Die 1000. meter van Balk is een een malige explosie, er is geen kans op herstel. In iets meer dan een minuut, in een enkele rit wordt vanmiddag de strijd om het wereldkampioenschap be slist. Het is een titelstrijd waarvoor Balk niet tot de grootste favorieten behoort, hoewel hij normaal gesproken zeker bij de eerste zes moet kunnen rijden uit het veld van ongeveer vijfentwintig renners. De eerste kanshebber blijft natuurlijk Niels Fredborg, de Deen. Fredborg greep zowel in Amsterdam als in Montevideo bij veel mindere con currentie de wereldtitel en eindigde in Mexico op dit nummer op de twee de plaats. Achter Trentin, de enige amateur, die wereldkampioen is ge weest in de drie snelheidsnummers: sprint, 1000 meter en tandem. Pierre Trentin zal overigens vandaag zijn kansen niet verdedigen. Toto Ge- rardin, de Franse baancoach, heeft Pierre Moreion, als wielrenner de twee lingbroer van Trentin, ingeschreven om dat zijn eerste man op dit nummer last heeft van een lichte bronchitis en daar door zijn toptijden van de laatste sei zoenen niet meer kan verwezenlijken. KLAAS BALK Buiten Moreion en Fredborg is ook de kleine Amerikaan Jack Simes een van de gegadigden voor een plaats op het erepodium, en ook de rijzige Lesley King van Trinidad, die de laatste maan den in Nederland heeft getraind. Naast deze Amerikanen is er ook nog de Poolse renner Kierzkowski, die vermoedelijk de voorkeur zal krijgen boven de veel oudere Latocha, die bij de kampioenschappen in Amsterdam verrassend tweede werd achter Tren tin. Zo'n laatste dag voor het begin van de titelstrijd is de dag van de „spion nen". Ook de Nederlandse coach Hein van Breenen heeft urenlang langs de piste gestaan om tijden op te nemen en hij was lang niet de enige. Tegen over spionnage staat uiteraard camou flage en Oscar Plattner gaf daarvan het meest sprekende voorbeeld. In zijn zeer kleine ploeg, Zwitserland is slechts door drie stayers en een achtervolger vertegenwoordigd, schuilt een poten tiële wereldkampioen, nl. de begena digde achtervolger Xavier Kurmann. Op het moment dat Kurmann begon aan een serieuze test van zijn capaci teiten op de 400 m baan van Brno werden vrijwel door alle coaches de stopwatches getrokken. Kurmann reed razendsnel. Plattner wilde echter niet dat zijn beste renner zich volledig zou blootgeven. Daarom liet hij na zeven ronden Kurmann stoppen. Berekenin gen leerden dat als Kurmann zijn 4000 m in hetzelfde ritme zou hebben uit gereden als de 2800 m die hij aflegde, de voor deze baan sensationele tijd van 4 min 40,6 sec zou zijn gemaakt. Dat echter moet praktisch onmogelijk worden geacht. Van Breenen tenmin-r ste rekent voor zijn rijders Hoekstra eii Van de Ruit op een tijd van rond de 4.55. Het is dus waarschijnlijk dat Plattner, de slimme vos, juist voor de start tegen Kurmann heeft gezegd dat zijn activiteit tot zeven in plaats van tien ronden zou worden beperkt, waar door hij over de korte afstand meer heeft kunnen geven dan hij normaal zou doen. ZEIST Het Nederlands amateur voetbalelftal zal komend seizoen niet meer Siem Plooyer, maar Arie de Vroet als coach hebben. De Vroet leidde al de UEFA-jeugd, de spelers dus van zestien tot achttien jaar, en was in het sportcentrum in Zeist docent in de D-cursus voor oefen- meesters. De reden dat Plooyer het amateurelftal wel moet afstoten is dat zijn werk in de opleiding van trainers steeds meer uitgebreid wordt. Dit sei zoen zal hij een tweehonderd trainers voor de diploma's C, B en A onder zijn hoede hebben, terwijl hij leidend en kijkend veel onderweg is in het land. Pooyer: „Het spijt me wel juist in het komende seizoen het Nederlands elf tal te moeten missen, nu er een Europa- Cup te verdienen valt. Het komende seizoen kan heel goed worden voor de amateurs, er zit een sterk stijgende lijn in. DEN HAAG Cherie Spencer zal in New York uiterst rustig kunnen accli matiseren. I)e draverij om het wereld kampioenschap, die morgen gehouden zou worden is een week uitgesteld. Het uitstel komt op rekening van transportmoeilijkheden waardoor de Fransen Une de Mai en Thetis V zo wel als de Italiaanse deelnemer Agau- nar niet op tijd aanwezig kunnen zijn. De koers wordt nu op 23 augustus ge houden, Voor Cherie Spencer mag het wel aardig zijn een beetje te kunnen trainen op Roosevelt Raceway, voor haar eige naren, de broers Hendrikx, is het jam mer dat zij niet een week later naar Amerika konden gaan. Cherie zou on getwijfeld favoriet zijn geweest voor de koers om het kampioenschap van Duin- digt, overmorgen, met een eerste prijs van 27.500 gulden. DELFT Laga, Proteus. Eretetes DDS 4 en de sportstichting Technische Hogeschool hebben een nota samenge steld over de noodsituatie waarin de roeisport rond Delft en daardoor in fei te in geheel Zuid-Holland verkeert. Het Rijn-Schiekanaal zal over enkele jaren door de toename van het sheep- vaartverkeer niet meer als roeiwater kunnen worden gebruikt. Reeds nu stel len de roeiers zich aan grote persoon lijke risico's bloot. De nota is verpakt in één der op het Rijn-Schiekanaal kapotgevaren bo ten aangeboden aan de Delftse wet houder de hr N. Hesseler, voorzitter van de stichting Delftse Hout die in 'n nieuw recreatiegebied een roeibaan wil aan leggen. De nota ging vergezeld van ad hesiebetuigingen van onder andere de Koninkl. Nederlandse Roeibond, de Ned. Sportfederatie, Koninklijke Nederlandse Studentenroeibond, Westerlijke Roei bond en Nederlandse Studentenroeife- deratie. Een schijnbeweging, die overigens volledig is geslaagd, want het ontzag voor Kurmann was in de kleine vier minuten dat hij alles gaf, enorm ge groeid. Ook bij de Fransen, die met hun Olympische kampioen Daniel Re- billard en de nationale kampioen Ber nard Darmet twee kanspaarden hebben voor een titel. Frankrijk is daarmee het enige land dat kwantitatief en kwa litatief zo sterk is vertegenwoordigd. De Westduitse mogelijkheden eindigen bij Rupert Kratzer. De Italianen zul len blij zijn als hun rijders bij de laat ste acht komen, alles wat Nederland meer bereikt is trouwens ook meege nomen. Engeland dat traditioneel sterk vertegenwoordigd is op de achtervol ging, heeft in het geheel geen amateur baanrenners afgevaardigd. Hun baan- ploeg beperkt zich tot de dames Ann Horswell en Bernadette Swinnerton. Denemarken heeft in Gunnar Asmus- sen een waardige opvolger voor wereld kampioen Mogens Frey. Maar uit het veld van de enkele favorieten en de talrijke onbekenden zal ook dit jaar waarschijnlijk weer een verrassing te voorschijn komen, zoals om maar een naam te noemen, de Mexicaan Trevino, die op het zeer snelle hout van Mexico ooit 4 min 42 sec heeft gereden. Tijdrit en achtervolging zijn in feite de enige „meetbare" nummers bij de ze kampioenschappen, met daarbij de ploegachtervolging. Daarin maakt hetr Nederlandse kwartet en niet alleen door de dubbele interesse van Klaas Balk een weinig homogene en weinig kansrijke indruk. De mogelijkheden van BRNO Het programma voor de wereldkampioenschappen van de amateurs luidt: Vandaag: middag: eerste serie stayers. Tijdrit 1 km. Avond: achtervolging dames, kwalificaties en kwartfinales. Stay ers, tweede serie. Morgen: ochtend: sprint, series en herkansingen. ■- Middag: achtervolgingkwalifica ties. Avond: sprint achtste finales en derde serie stayers. Zondag: middag: achtervolging dames, halve finale en finale. Eer ste herkansing, stayers, sprint kwartfinales. Avond: sprint, halve finale en fi nale. Stayers, tweede herkansings- rit. Achtervolginghalve finales en finale. Maandag: middag: sprint dames, series en herkansingen, Tandem series en herkansingen. Avond: eventueel derde herkan sing stayers. Sprint dames, achtste finales. Tandem, achtste finales. Dinsdag: middag: sprint dames, cwartfinales. Ploegenachtervolging kwalificatie Avond: tandem: kwartfinales. Ploegachtervolgingkwartfinales. Woensdag: middag: sprint dames halve finales en finale. Tandem, halve finales en finale. Avond: ploegachtervolging. Hal ve finales en finale. Stayers, finale. Donderdag: rustdag. Vrijdag: middag: 100 kg ploegen tijdrit op circuit Brno Mikulof. Zaterdag: ochtend: wegwedstrijd dames over 69.705 km. Zondag: wegwedstrijd 181.233 km. Oost- en Westduitsers, Russen. Polen, Italianen, Tsjechen en ook de Fransen met in ieder geval de clubmakkers Re- billard, Darnet, Buchon, vermoedelijk aangevuld met Guignon lijken aanzien lijk beter te liggen. Tijdens de training van donderdag reden de Westduitsers Hempel, Vonhof, Haritz en Podlesch. die dit seizoen de Russische vier al hadden verslagen, de officieuze tijd van 4.30. In Brno was nog nooit een ploeg onder de 4.32 gekomen. Brno dreigt een titeltoemooi te wor den waarin de Franse amateurs op de baan althans, een hoofdrol spelen. Ze ker op de tandem waarin slechts wei nig koppels de klasse van Trentin en Moreion zullen kunnen benaderen. Bij die tweetallen behoort echter het Ne derlandse paar Wim Koopman en Pe ter van Doorn. Niet meer de Tsjechen Jelinck en Kucirek, die tijdens de trai ning zijn gevallen en van wie Jelinek door een sleutelbeen-breuk is uitge schakeld. Trentin en Moreion raakten nog meer gevaarlijke concurrenten kwijt. De Belg Van Lancker werd prof waardoor de combinatie Goens- Van Lancker is verbroken. De gehele Italiaanse amateurploeg heeft na de Spelen van Mexico een ge weldige aderlating ondergaan. Rond tachtig liefhebbers tekenden een prof- contract en van de pro-Olympische periode zijn eigenlijk alleen nog over Corin, Morbiato en Borghetti, de titel houder bij de amateursprinters. In Montevideo had de Italiaan echter niet met Trentin en Moreion te maken en juist dit tweetal zal ook in Brno, net als in 1964 te Parijs, 1966 in Frankfort en 1967 te Amsterdam de strijd om het goud en zilver wel weer eens kun nen gaan uitmaken. Maar Moreion is dan ook de meest gevreesde man voor deze kampioen schappen, waar iedere nederlaag van de rijzige, donkere 25-jarige Parijze- naar als een verrassing zal kunnen wor den gezien. Voor Nederland ligt op de baan bijna traditiegetrouw het meeste perspectief in de stayerij, vooral door Cees Stam, die vorig jaar verslagen werd door Grassi. De Italiaanse Squadra achter de motor is in Brno echter lang niet zo sterk vertegenwoordigd als in Rome. Het Italiaanse trio wordt aangevoerd door de nationale kampioen Premoli en bestaat verder uit Di Giovanni en Iacomini. Premoli is in feite een eer- ste-jaars stayer. Vorig jaar was de sprint nog zijn specialiteit. De eerste zorg van de Nederlandse stayers Cees Stam achter Stakenburg, Dries Helsloot achter De Graaff en Bert Boom achter Walrave gold echter niet de concurrentie maar de gang- maakmotoren. Die zorg is donderdag weggenomen. De jury voor de stayers wedstrijden toonde zich gevoelig voor de argumenten van de Nederlandse leider Martin Wierstra om alle deelne mers tenminste een gelijke kans te ge ven. Besloten is voor iedere wedstrijd de gangmakers om de startplaats en om de motor te laten loten. Een dub bele gok in feite, want de kwaliteit van de motoren is verschillend. Het gevaar echter, dat door machinaties met de machines iemand voortdurend zou wor den bevoordeeld, is in ieder geval in Brno verdwenen. De Zeeuwse Keettie Hage in trai ning op de wielerbaan van het Tsjechische Brno. ALKMAAR De derde dag van de Europese kampioenschappen in de twaalf vierkante meter Sharpieklasse, welke gevaren wordt op het Alkmaar- dermeer, verliep niet zonder verrassin gen. Wim Guldemond nam na het start schot de leiding. Wat hij echter niet vermoedde was, dat hij te vroeg van start was gegaan. Onbewust hiervan voer Guldemond welgemoed en in topvorm zijn baantjes. Zijn naaste tegenstander in de titelstrijd de Duitser Karl Kahler, zat hem dicht op de hielen maar moest toch met een halve minuut achterstand bij de finish genoegen nemen. Door de diskwalificatie van Gulde mond verhuisde Kahler naar de eerste plaats in deze dagrace. Tweede werd Theo Goetjds en derde Cick van Swol. De Engelsman Crimes liep als vierde binnen. In het tussenkl assement leidt Kahler voor Guldemond. ADVERTENTIE SCHEVENINGEN Jan Hajer en Evert Schneider al een jaar of zes present in het beslissende stadium van de nationale tenniskampioenschappen, hebben zich geplaatst voor de halve fi nales. De uitermate korte voorbereidingspe riode van de leeftijdgenoten van Tom Okker vormde daartoe geen beletsel. Een deel van de bondsbestuurders liep gisteren tevreden rond temidden van de betonnen ongezelligheid van het mers- complex. De zozeer aangevochten plaat sing was dan toch maar bewaarheid. Zie de indeling van de halve finales: Hajer (nr 1) tegen Niek Fleury (nr 5) en Evert Schneider (nr 2) tegen Jan Hordijk (nr 3). Bij de dames iets meer variatie: Marijke Schaar (nr 1) tegen Trudi Groenman (nr 5) en Judith Sa- lomé (nr. 7) tegen Tine Zwaan (nr. 6). De nederlagen van de beide nummers vier tegen de nummers vijf waren te pardonneren. Ada Bakker hield Trudy Groenman vrij goed bij (4-6 5-7) en Jan Coebergh vocht tegen Niek Fleury een vijfsetter uit, waarvan de einduitslag net zo goed andersom had kunnen zijn. De 26-jarige student in de werktuigkunde uit Zürich, die zijn sport serieuzer neemt dan wie ook in Nederland, werkte in de vijfde set een achterstand van 0-4 geheel weg. Hij kreeg zelfs twee gamepoints voor 5-4. Op het tweede keerde Fleury met de rug tegen het gaas nog juist een smash en zag zich de uitermate be langrijke game toegewezen op een dub bele fout van Coeberg. Deze kwam op dat moment tot de ontdekking dat een snaar van zijn racket gebroken was... Enkele andere bestuursleden met name de leden van de commissie spel techniek keken echter zuinig. Van het jonge talent had alleen dé negen tienjarige Jan Hordijk (driemaal 6-3 tegen Peter Soeters zich) gehandhaafd. Wat te doen met Fred Hemmes? Neder lands tweede full-time tennisser ver loor in vier sets van Evert Schneider (6-4 6-4 2-6 6-4). In de war gebracht door het gevarieerde kortlang spel van Schneider gaf Hemmes het initiatief prijs. Zijn zelfvertrouwen was zo aan getast dat hij in de vierde set een voor sprong van 4-2 willoos uit handen gaf. Een weinig fraai resultaat voor iemand, die nu al drie jaar niets anders aan het hoofd heeft dan tennissen... Het ligt voor de hand dat Hemmes bij 't dingen naar debonds gunst ernstige concurrentie zal krijgen van de volgen de maand achttien jaar oude Paul van Min. Deze leerling aan een middelbare EVERT SCHNEIDER .in de lunchpauze Brno Dokter P. van Dijk, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie, is donderdag tijdens het con gres van de internationale amateur- weilrenfederatie (FIAC) in Brno, her kozen als lid van het bestuur van deze organisatie. Adriano Rodoni (It) hield zitting als voorzitter. Het congres heeft de kanditatuur van Nederland voor de organisatie van het wereldkam pioenschap cyclo-cross in 1971 en van Zwitserland voor de wereldkampioen schappen op de weg en op de baan goedgekeurd. De internationale wielerbond (UCI) zal hierover op het congres, dat in no vember wordt gehouden, definitief een beslissing nemen. Tsjecho-Slowakije (Cyclo-cross) en Frankrijk (weg en baan) hebben zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de wereldkampioen schappen in 1972. West-Duitsland heeft voorgesteld om van 23 tot 26 oktober wereldkampioen schappen op overdekte banen te organi seren in Frankfurt. i FRED HEMMES weinig fraai school in Voorburg (waar hij veel sport faciliteiten krijgt) dwong Jan Hajer tot vijf sets: 5-7 4-6 6-1 6-3 6-0. Mej. Weertz - Eindhoven J. de Vrij Klundert G. Kruize - Papendrecht A.C. Grevel Rotterdam J. Baas Hilversum Michiel v.d. Helm - Nootdorp G. Rietman - Doetinchem J.J. Spijkers - Tilburg Tj. Vellinga - Hoensbroek G. Weeren - Nijmegen J. Weijdema - Steenwijk H.C.C. Veldboer - Sliedrecht Cor Bax - Breda G. Baars - Doetinchem H. v.d. Wegen Vlaardingen G.P. v. Duyvenbode - Katwijk a/Z. J. Maas - Drunen (N.Br.) De deelnemers aan de wedstrijden reeks om het Europese kampioenschap in de Finjollenklasse, dat in de omge ving van Warnemünde wordt gehouden, zijn donderdag niet in actie geweest. Omdat er te weinig wind stond werd de vijfde wedstrijd uitgesteld tot vrij dag. Zo mogelijk zullen er die dag twee races worden gevaren. Herenenkelspel, kwartfinales: Hajer Van Min 5-7, 4-6, 6-1, 6-3, 6-0; Fleu ry Coebergh 3-6, 5-7. 6-2, 6-2, 6-4; Schneider Hemmes 6-4, 6-4, 2-6, 6-4, Hordijk Soeters 6-3, 6-3, 6-3. Damesenkelspel, kwartfinales: Ma rijke Schaar Els Veentjer 6-1, 6-3; Trudy Groenman Ada Bakker 6-4, 7-5, Judith Salomé Patricia Went 6-3, 7-5; Tine Zwaan Astrid Suurbeek 6-3, 6-3. Herendubbel kwartfinales Schmitz/Vaarties Thung/Bruin 6-4, 6-4. Gemengd dubbel: Tweede ronde: Bakker/Fleury Lazonder/Tulp 6-4, 6-1; Groenman/Keyser Aalbers/ Scholz 6-2, 6-1; Veentjer/De Koning Bielefeld/Veentjer 6-4, 6-1; Schaar/ Coeberg Salomé/Ehrlich 6-4, 6-1; Suurbeek Soeters Laan/Kuvpers 6-2, 8-6; J. Salomé/Hordijk IJspaard/ Arend 6-3, 5-7, 6-3; Zwaan/Haks Ol- ree/Dogger 6-3, 6-3. Herendubbel, halve finales: Fleury/Hor dijk Soeters/Vaarties 6-2, 6-4. 10-8; Hemmes/Soeters Van Eys- den/Van Gelder 9-7, 6-0, 5-7, 9-7. Damesdubbel, halve finales: Bakker/Suurbeek Blom/Salomé 6-4, 6-4; Schaar/Veentjer Kieboom/Laan 6-3, 6-2. LOUISVILLE Tijdens de nationale zwemkampioenschappen van de Natio nal amateur Atheletic Union (AAU) te Louisville (Kentucky) zijn donderdag drie wereldrecords verbeterd. Hans Fassnacht, een 18-jarige zwem mer uit Mannheim in de Duitse Bonds republiek zwom de 400 meter vrije slag in 4.04.0, daarmee verbeterde hij het wereldrecord, dat sinds 1968 met 4.06.5 op naam stond van de Amerikaan Ralph Hutton. De Amerikaan Mike Burton, die tweede werd, bleef met 4.04.0 eveneens binnen Hulton's oude recordtijd. Susie Atwood, een 16-jarig meisje zwom de 200 meter rugslag in de we reldrecordtijd van 2.21.5. Het oude re cord was 2,3 seconde langzamer en werd in 1968 te Los Angeles gevestigd door de Zuidafrikaanse Karen Muir. De Amerikaan Gary Hall tenslotte zwom de 200 meter rugslag heren in de wereldrecordtijd van 2.06.6. Het oude record 2.07.5 werd in 1968 te Leipzig gevestigd door Roland Mathes. Ook de 20-jarige Mitch Ivy uit Santa Clara, die tweede werd, bleef met 2.07.3 ook binnen de oude wereldrecordtijd. De Rus Vladimir Nemchilov heeft het Europese record 100 m vlinderslag op zijn naam gebracht. De Rus noteer de in Moskou een tijd van 57,8 sec. Het oude record stond op naam van de Westduitser Lutz Stoklasa, die op 29 augustus 1968 in Berlijn een tijd van 58 sec. maakte over de 100 m. ROTTERDAM Dr. L. Meinsma, leider van de in 1963 begonnen Actie Niet Roken, heeft een open brief ge schreven aan de Nederlandse sigaret ten-industrie. „Wij zijn stomverbaasd over dit initiatief van dr. Meinsma" zegt drs. P. M. Pauw van de Stichting Sigarettenindustrie in Den Haag. De open brief zal morgen als adverten tie in enkele dagbladen verschijnen. De kosten, die op vijftienduizend gulden worden geschat, zullen worden betaald uit de 350 duizend gulden subsidie, die het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid jaarlijks aan de Actie Niet Roken geeft. „Dr. Meinsma heeft zelf nooit contact met ons gezocht", zegt drs. Pauw, die namens de gehele Nederlandse sigaret tenindustrie spreekt. „Daarom is het niet juist ons te verwijten, dat er geen gesprek met ons mogelijk is", zegt hij. De open brief advertentie werd de dag bladen door bemiddeling van een adver tentiebureau aangeboden in opdracht van het Koningin Wilhelmina Fonds - Actie Niet Roken. Het K.W.F. is in 1963 met zijn anti-rook-actie begonnen. Zijn medische directeur, dr. Meinsma werd toen als leider van deze actie aange steld. Dr. Meinsma is in al zijn acties en campagnes volkomen zelfstandig. Ook zijn open brief heeft dr. Meins ma zonder overleg met het geldschieten de ministerie van sociale zaken en volks gezondheid, de Stichting Koningin Wil- DEN HAAG Het hoog militair ge rechtshof heeft gisteren de 30-jarige in Zeven (West-Duitsland) wonende kapi tein P. H. veroordeeld tot 14 dagen mi litaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De kapitein had veertien dagen geleden terecht gestaan wegens zijn wijze van handelen tijdens de legeroefening „Edelman" op 16 de cember in West-Duitsland. Bij die oefe ning kwam een soldaat uit Veendam om het leven. De soldaat had als be stuurder van een AMX-personeelsvoer- tuig van de kapitein het bevel gekre gen een met ijs bedekt riviertje over te steken. Het voertuig zakte door het ijs. De soldaat-chauffeur, die met het hoofd boven het mangat van het voer tuig uit zat, werd door ijsschotsen zo ernstig gewond dat hij korte tijd later overleed. De kapitein had tegenover het hof verklaard dat hij ervan overtuigd was geweest dat de diepte van het riviertje ter plaatse slechts enkele centimeters bedroeg. Het stroompje was inderdaad ondiep, alleen op de plaats van het on geluk bleek het rond 1.40 meter diep te zijn. DEN HAAG De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Twee de Kamer, drs. J. M. de Uyl, is van daag vertrokken voor een reis van ne gen dagen naar Roemenië. Hij is uitge nodigd voor dit bezoek door het Roe meens instituut voor culturele betrek kingen met het buitenland. Hij zal be sprekingen voeren met diverse Roe meense autoriteiten. De voorzitter van de PvdA, dr. ir. A. Vondeling, en het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel vertrokken van daag naar Israël op uitnodiging van de Israëlische Verenigde Arbeiderspartij. helmina Fonds - de Nederlandse Or ganisatie Kankerbestrijding en de Ne derlandse sigarettenindustrie opgesteld. In zijn brief zegt dr. Meinsma dat een gesprek met de fabrikanten van sigaretten spoedeisend is, onder meer omdat elke dag op zijn minst dertig mensen overlijden aan de gevolgen van roken, elke dag reclame wordt gemaakt voor sigaretten en shag en het aantal jonge mensen, dat op voorbeeld van volwassenen begint te roken, steeds groter wordt. Volgens dr. Meinsma lijkt het daarom duidelijk, dat de sigaretten industrie spanningen oproept rondom de sigaret „met ernstige gevolgen voor de lichameli e en geestelijke gezondheid van ons volk". Het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid zegt - hoewel zij de betreffende brief nog niet had gelezen - vierkant achter de actie van dr. Meinsma te zullen blijven staan „De aanpak van dr. Meinsma is wel eens hard. Daarop komt wel eens kri tiek. Maar Meinsma sluit aan op wat er internationaal rondom het roken van sigaretten aan de gang is", aldus het ministerie. Drs. Pauw van de Stichting Sigarettenindustrie vindt het initiatief van dr. Meinsma onbegrijpelijk, „om dat wij al zes jaar geleden het initia tief hebben genomen een wetenschap pelijke raad op te richten, die zoekt naar het causale verband tussen roken en gezwel-, hart en vaatzieken. Die raad staat onder voorzitterschap van dr. M. W. Jongsma, geneesheer-direc teur van het academisch ziekenhuis in Leiden". Volgens drs. Pauw hebben dr. Jongsma en dr. Meinsma wel eens per soonlijk contact gehad, maar dat zou nooit tot een officieel gesprek hebben geleid. „Wanneer dr. Meinsma een ge sprek wil, dan is onze wetenschappelij ke raad toch wel aangewezen gespreks partner", aldus de heer Pauw. DEN HAAG De salarissen van ambtenaren gaan met ingang van 1 ja nuari 1970 met 0,66 procent omhoog. Tot die tijd ontvangen zij nog door de zogenaamde naberekening van de sala rissen over 1969 0,39 procent extra. De ze uitkering zal gelijktijdig met de duurtetoeslag in september worden uit betaald. Dit is gisteren in overleg tussen de drie centrales van overheidspersoneel in Den Haag besloten. Twee centrales hadden liever gezien dsit bij een gecombineerde uitbetaling deze na-uitkering en de duurtetoeslag samen in één vast bedrag zouden wor den uitbetaald. Maar omdat de regering er tegen is de duurtetoeslag in één vast bedrag uit te keren, en ook gelet op de geringe omvang van de na-uitkering, legden deze centrales zich bij een pro centuele uitkering neer. ROTTERDAM De olieraffinaderij van Chevron in Rotterdam-Pernis is vannacht weer in bedrijf gesteld. De brandschade bleek gisternacht aanzien lijk geringer te zijn dan aanvankelijk was geschat. De aflevering van de produkten van de raffinaderij kon gisternacht al wor den hervat. Het opruimings- en herstel werk zal enkele honderdduizenden gul dens gaan kosten.

De Vallei | 1969 | | pagina 13