Staatssecretaris L. J. M. ran Son zegt over (suiker)p rijzenslag Huisvrouwen jvoor FLUKT N (jw s|jjter zijn met gebaat bij' lokartikelen-concurrentie Stukje negentiende-eeuwse romantiek ei ADYfti rnoet U bij Samkalden wil stokje steken voor slapen op de Dam met nieuwe politieverordening Limburgs dorp blijft maar wethouders wippen Jaar geëist tegen ouders die kinderen verwaarloosden Hoe is het mogelijk. Stuw van nylon rubber en water Dienstweigeraa r Udink deelt nu bij defensie de lakens uit Wanhopige man laat hongerige wolven uit kooi i Een handvol namen uit de lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen t 10. f 25. f 50. f 100 of f5001 Spel mee. win mee! Constant Traditie Niet belangrijk Neutraal Voorzieningen Anj'ers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Geklaagd Amsterdamse wijk kreeg unieke waterkering Vrouw stuurde dode rat naar huisbaas VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 'BBwwmaBBBBmBBBBBmBBBBBBBBBBBi ADVERTENTIE J)rij7.enslagen in jenever, brood. melk en suiker volgen elkaar in snel tempo op: Oorlogen waarbij de consument de lachende derde schijnt, maar lang niet altijd is. De deskundigen van 't ministerie van economische zaken volgen deze ontwikkelingen van dag tot dag. En niet slechts vanwege het prijspeil dat minister De Block dit iaar zoveel zorgen geeft. \V4nt er huist aan de Haagse Bezuidenhout- seweg ook nog 'n staatssecretaris Van Son, die speciaal de belangen van de winkelstand onder z'n hoede heeft. DEN HAAG Minister Udink (ont wikkelingshulp), in zijn jonge jaren een overtuigd pacifist, neemt nu mi nister Den Toom met vakantie is, de portefeuille van defensie waar. Minister Udink zit in een kabinet dat de Navo hoog houdt. Toen de heer Udink negentien jaar was deelde hij de selectie-officieren bij de keuring mee niet in dienst te willen. Als hij zou wor den opgeroepen zou hij als pacifist op principiële gronden dienst weigeren. De heer Udink werd niet opgeroe pen. maar buitengewoon dienstplichtig verklaard. In de latere jaren is de tegenwoor dige minister voor ontwikkelingssa menwerking een genuanceerder stand punt gaan innemen. ADVERTENTIE DEN IIAA(* Ondanks alle goedlachsheid is staatssecretaris Louis J. f' M. van Son (47) een ongerust man. „In zekere zin", zegt hij diplomatiek Maar even later laat hij toch duidelijk blijken hoe weinig gelukkig hij is met de prijsbrekerij van de afgelopen week voor suiker: „Hier is duidelijk sprake van onordelijk economisch verkeer. Er worden belangen in de branche geschaad, zonder dat daar economisch voordeel tegenover staat." •BBBBBBBB», 'BBBBBBBBBt ENSCHEDE De eigenaar van de particuliere dierentuin Tropica in Enschede, de heer G. Tieke, heeft gisteravond de deur van een kooi met twee wolven geopend. Hi.j wilde dat de dieren zelf hun voedsel zouden zoeken omdat hij dat niet meer kon betalen. De twee hongerige wolven gingen di rect naar dc wei met de wilde var kens en doodden een van de dieren die zij meesleepten naar hun kooi. De zoon van de heer Tieke gooide onmiddellijk de deur van de wol ven- kooi weer dicht. De heer Tieke, die in overspannen toe stand in een ziekenhuis is opgenomen, heeft in het afgelopen jaar grote moeilijkheden gehad met de instand houding van zijn dierentuin. ROTTERDAM De Finse matroos Raimo Tuoranmaki (17) is in de eerste Katendrechtse haven in Rotterdam ver dronken. Hij was opvarende van de Finse kustvaarder Svanborg. AMSTERDAM Een nieuw artikel in de Algemene Politieverordening moet in Amsterdam een eind maken aan het slapen op straat en in het bijzonder rondom het Nationale Monument op de Dam. Burgemeester dr. I. Samkalden heeft een voorstel in die richting voorgelegd aan de commissie strafverordeningen uit de gemeenteraad. In de Weesper trekvaart is donder dag een nieuw soort stuw een Nederlandse primeur aangebracht. Het merkwaardige is, dat de eigenlijke waterkering bestaat uit een balg van rubber en nylon, gevuld met water. S. de Boer Delfzijl J. Prinsen Breukelen H.W. den Engelsen Amstelveen W.J. Stegeman Landsmeer J. Sibbing Hoensbroek A. Henzen - Haarlem H. v.d. Vliet - Deil Hetty van de Pol - Veenendaal Sj.J. Feenstra - Grouw L. Simons - Swalmen A.J.H. Mulder Veldhoven v.d. Laar Blerick M. Oldenburg - Schagen H.M. Koekebakker Rotterdam F. v. Meetelen - Amsterdam A L. Verkaaik - Den Haag J.F. Goppel Hoogvliet EIJGELSIIOVEN Voor de tweede keer binnen twee maanden heeft de raad van het Zuidlimburgse dorp Eij- gelshoven een wethouder gewipt. Gisteravond werd het vertrouwen op gezegd in loco-burgemeester J. Boer boom op grond van politieke onbe trouwbaarheid en ongeschiktheid en op grond van het feit dat de heer Boer boom als om te scholen mijnwerker te weinig tijd heeft voor het wethouder schap. Brgemeester mr. J. Janssen zal de minister van binnenlandse zaken 'vra gen het raadsbesluit te vernietigen of te schorsen. Hij zei dat het voortkomt uit ,.haat en wrok jegens de persoon van de heer Boerboom". Mr. Janssen kan zich voorstellen dat de minister een regeringscommissaris aanwijst. Bijna twee jaar geleden wer den de wethouders Logister en Van Meerten naar huis gestuurd, twee maanden geleden wethouder Sukkel. De drie ex-wethouders - gesteund door nog vier raadsleden - stuurden nu de heer Boerboom naar huis en kozen het raadslid Van Poeyer. Burgemeester Janssen weigerde gis teravond aan het begin van de verga dering het gebruikelijke gebed uit te spreken. „Gezien de sfeer en de menta liteit waarin de beraadslagingen plaats vinden heb ik er ernstige gewetensbe zwaren tegen het gebed uit te spreken", 10 zei hij. Bijna drie jaar al zetelt de heer V an Son op het Binnenhol'. En dat is voor de geboren Tilburgenaar ge noeg om zijn antwoorden op een goudschaaltje te wegen. Want mid denstandszaken zijn hele tere zaken. Voorzichtig proberen we de voor delen van de ongekend lage prijs op tafel te brengen. Zou minister De Block niet erg gelukkig zijn met deze meevaller? De minister en de staatssecreta ris zouden er wel eens een andere visie op kunnen hebben, meent hij. op vooruit En de huisvrouw dan, is die er niet bij gebaat? De staatssecretaris vindt van niet: De winstmarges in de levensmiddel- handel zijn zo laag dat het verlies op het ene artikel door winst op het andere moet worden goedgemaakt. Per saldo gaat zij er echt niet op vooruit. En vormen deze prjjzenacties geen goede prikkel voor de onderne mer om wakker te blijven? ..Dat is in deze branche beslist niet nodig. Ingedommelde onderne mers zijn er in het kruideniersvak niet". Dr. Van Son wordt uitvoeriger als de nadelen aan bod komen. Van huis uit kent hij de middenstand: Vader deed in verzekeringen, moeder dreef een levensmiddelenzaak. Hij weet nog van de crisisjaren waarin de winkeliers elkaar op leven en door beconcurreerden. Vele winkeliers hebben het ook vandaag moeilijk. Elk jaar doen er honderden hun winkels dicht. „Het stunten van de grote kruideniers zal dit uitstotingsproces pijnlijk ver sterken". De kwestie is namelijk dat het deel van het salaris dat aan levens middelen wordt besteed vrij con stant is. „Het beteknt dat omzet- vergroting van de een ten koste van een ander gaat. De randbedrijfjes merken dat het eerst. Of de levens- middelenbedrijven met de stuntver koop hun imago een dienst bewij zen betwijfel ik dan ook". Kennelijk is de staatssecretaris dus allerminst gebrand op prijzen- grappen als van deze week. Maar betekent dit dat hij nu zelf tot ac tie overgaat? Krijgt de levensmid delenhandel. die hem met een be zoek heeft vereerd een minimum prijs vopr suiker? De heer Van Son bekent: „Het bedrijfsleven denkt vaak nogal simplistisch over het instellen van minimumprijzen. Ik hoor zo vaak zeggen: Nu moe\ de overheid haar verantwoordelijkheid kennen! Dan denk ik: Maar mensen, waar pra ten jullie over. Op het gebied van maximumprijzen heeft ons land een hele traditie. Maar voor het instel len van minimumprijzen bestaat in het algemeen geen enkele juridi sche basis. Met het brood is het slechts via een bijzonder ingewik kelde regeling gelukt". Vindt hij het een ernstig gemi niet tegen onnatuurlijke lage priji te kunnen optreden? Het luciferdoosje om en om draai end, aarzelend: „Ik weer het niet Er loopt een adviesaanvraag bij de Sociaal Economische Raad. Laat die eerst maar eens praten. Kernvra gen zijn: Op welk peil moet een minimumprijs liggen? Is het al „onordelijk" wanneer een onderne mer zonder winst verkoopt?" De felle concurrentie tussen de kruideniers ondergraaft langzamer hand het systeem van vaste door fabrikant of importeur aan de win kelier opgelegde prijzen. Dit is dc zg. verticale prijsbinding, die voor deze branche nog is toegestaan. Is dat geen prettige, gezonde ontwikke ling? De staatssecretaris vindt de vraag heel tactisch niet belang rijk. De vraag voor hem is slechts: „Moet de overheid nog meer maat regelen nemen om de prijzen „vrij" te maken? Is zo'n ingrijpen nog wel nodig nu de winkeliers zelf, onder andere door invoer uit andere lan den van de Europese Gemeenschap, de verticale prijsbinding weten te ontgaan? Maar ook: Gaat de wijzi ging van de structuur in de detail handel niet zo snel dat sommige on dernemers moellijkhden ondervin den bij de aanpassing? En is in zo'n situatie verticale prijsbinding niet wenselijk? Dat garandeert im mers een zekere marge op een aan tal artikelen". Ook daarover zal de SER de staatssecretaris moeten adviseren. De stoot tot de huidige concurren tie tussen de kruideniers gaat uit van een nieuw type ondernemer: cash and carry's, discount of ver- bruikersmarkten genaamd. Het zijn eenvoudig ingerichte zaken, waarin een beperkt aantal verschillende ar tikelen voordelig aan de man wordt gebracht. Drs. Van Son zegt neutraal te genover dit type te staan, al geeft hij toe er persoonlijk niet zo snel te zullen kopen. Hij geeft ook toe dat het kennelijk in korte tijd zo veel invloed heeft gekregen dat grootwinkelbedrijven er door in ac tie worden gezet, zoals in het geval van de suiker. Maar alleenzaligmaker is het niet. „Er zullen telkens weer nieu we vormen van distributie ontstaan en de consument kiest welke vorm hem het beste ligt". Eén kritische noot moet hij nog wel kwijt: „De cash and carry's zullen zich aan dezelfde wetten en verordeningen moeten houden als de normale winkelstand. Ook de lage re overheden zullen dat moeten be denken. Men zal het ze niet moei lijker, maar ook niet gemakkelijker moeten maken!" Voor staatssecretaris Van Son be staat de toekomstige winkelstand echt niet alleen uit het supergrote bedrijf. De zelfstandige ondernemer die zich gedurig aanpast behoudt zijn kansen. Dat neemt niet weg dat er toch velen zullen verdwijnen. Want de koopkracht zal toenemen, maar de kosten nog sterker. Een ernstig sociaal gemis komt dan voor hem om de hoek kijken. „Het wordt de hoogste tijd dat we zedelijke sociale voorzieningen gaan treffen voor de winkelier, die het niet langer kan bolwerken. Iemand die op zijn 25-ste goed met kennis en kapitaal toegerust een zaak be gint kan twintig jaar later wel eens zijn uitgerangeerd. Niemand kan hem kwalijk nemen dat hij de stormachtige ontwikkeling niet heeft zien aankomen. Tegen een werkne mer wiens bedrijf sluit zegt men ook niet: Dat had je moeten weten toen je er ging werken red je nu maar". ADVERTENTi Neem vaker een bloemetje mee! 912 Een tweede nieuw artikel, dat door de burgemeester wordt voorgesteld, wil het zitten, liggen en staan op het ei genlijke monument verbieden. Tot het „eigenlijke monument" worden gere kend te behoren: de Pyloon, de muur en de bank daaracher en het bovenste bordes. Met de wijziging kan worden bereikt, zo meent de burgemeester, dat mensen nog wel rondom het mo nument kunnen zitten - met uitzonde ring van de bovenste trede - maar dat men er zich niet meer in zijn slaapzak mag rollen. Thans brengen nog vele jongelui de nacht slapend op en rond om het monument door. Dit, en het slapen in portieken, onderdoorgangen en op andere plaatsen in de openlucht, zou onder de nieuwe verordening niet meer zijn toegestaan. De commissie strafverordeningen komt volgende week bijeen; dan zal worden besproken of de wijzigingen in een voorstel aan de vol tallige gemeenteraad zullen worden ge goten. Ondertussen beraden de fracties zich. Er wordt op een snelle behande ling aangedrongen. Keurt de raad de wijzigingen goed dan zullen ze ook nog door het provinciaal bestuur moeten worden bekrachtigd. Voorname overwe ging voor het voorstel om het boven ste bordes en het eigenlijke monument vrij te houden, is geweest dat het mo- niment tegen beschadigingen moet wor den beschermd. „De beschadigingen nemen hand over hand toe naarmate zich bij het monument meer mensen langer bevinden", zo wordt van de kant van het stadhuis gezegd. „Bovendien ontstaan beschadigingen doordat het mohument steeds vaker en met scher pere reiniginsmiddelen moet worden schoongemaakt". BREDA Tegen de 21-jarige havenarbeider II. II. en diens 20-jarige vrouw, A. V. uit Bergen op Zoom heeft dc officier van justitie by de Bredase rechtbank, mr. P. van Benthem, donderdagmiddag wegens ernstige mishandeling van hun kinderen door schromelijke verwaarlozing, een jaar gevangenistraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist met aftrek van voorarrest. Tegen de man werd ook voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist met drie jaar proeftijd. De officier van justitie verklaarde, gezien de uitzonderlijke ernst van de feiten, eigenlijk een paar jaar gevange nisstraf te moeten eisen, maar hij wil de rekening houden met de verminder de toerekeningsvatbaarheid van de ver dachten en met hun reclassering, waar door de eis beperkt bleef tot een jaar. Onbeschrijfelijk had de politie de toe stand genoemd, waarin de twee kinde ren van het echtpaar, de 2' 2-jarige Ri chard en de V/s jaar oude Michel, had den verkeerd. Beide kleintjes verblij ven nog steeds in het ziekenhuis te Ber gen op Zoom. Richard heeft een voetje moeten missen en voor het andere wordt gevreesd, en Michel heeft enke le tenen verloren - dit alles doordat de ouders hun kinderen vanaf begin ja nuari tot 15 april aan hun lot hadden overgelaten zonder voedsel, kleding of dekens. Door de koude en ondervoe ding waren de kinderen verhongerd, ui gedroogd en aan de voeten ernstig ge wond. Zij konden alleen nog maar lig gen, niet meer huilen en zich nauwe lijks nog bewegen. Zij waren overdekt met vuil en totaal vermagerd, op de rand van de dood. Bij de berechting ging het vooral om de vraag hoe de ouders tot hun zeer ernstige misdrijf waren gekomen. De vrouw, die debiel is, had gezin en huis houden volkomen verwaarloosd en de man. die zijn leven lang in gestichten heeft geleefd en hard en egocentrisch werd genoemd, had alles maar geaccep teerd en was met zijn vrouw afgegle den in een leven, dat alleen nog maar bestond uit café-bezoek. Na klachten had de politie ingegre pen en de beide verwaarloosde kinderen in hun bedjes aangetroffen. De vrouw is in de gevangenis van een derde kind bevallen. BUSSUM De 21-jarige Johnny Mesman uit Bussum is tijdens een va kantieverblijf in Noorwegen in een on geveer 20 meter diep meer bij Tapeck verdronken. De jongen, die met twee vrienden uit Bussum naar Noorwegen AMSTERDAM In tijd van nood zal de Watergraafsmeer, een laag lig gend deel van Amsterdam, be schermd worden door een nieuw soort openbare waterkering. Gisteren is de installatie in de Weespertrek- vaart aangebracht. De stuw is van rubber en nylon en ligt opgeborgen in een grote, platte stalen doos die op de bodem van de Wees- pertrekvaart op een betonnen drem pel vastzit. Als het nodig is wordt water in de reuzenballon gepompt, waardoor de doos opengaat en een rubber dam ontstaat, waarover voet gangers kunnen lopen en lichte voer tuigen kunnen rijden. Is het gevaar geweken, dan kan de stuw weer worden leeggezogen, waardoor hij zich vanzelf in zijn schulp, de stalen doos. terugtrekt. De scheepvaart heeft er dan geen enkele hinder meer van. Het apparaat is ontworpen door de pro vinciale waterstaat van Noord-Hol land en de rubberfabriek Vredestein in Den Haag. In geval van een dijkbreuk kan nu ln een kwartier tijds de schulpstuw worden opgepompt, zodat het water van de Amstel wordt tegengehouden. De 28 meter brede waterkering in de Weespertrekvaart zal elders in Ne derland. en wellicht ook daarbuiten, zeker opvolgers krijgen. Van de kant van bedrijven eri instel lingen rondom de Dam is bij het ge meentebestuur verscheidene keren aan gedrongen op maatregelen die aan de slaappartijen op het plein een einde maken. Het bestuur van de Industriële Club schreef een brief aan burgemees ter en wethouders waarin geklaagd werd over jongelui die in de portiek voor de ingang van de club bivakkeren en bezoekers hinderen. Voor de door gang werd soms een „tol" gevraagd in de vorm van sigaretten, zo meldt de brief. Er wordt nog een bezien wat er gedaan kan worden om de jonge lui die nu de open lucht als nacht verblijf kiezen, aan goedkoop onderdak te helpen. ADVERTENTIE Hal is die Spar vandaag weer voordelig. DELFT Per aangetekende post heeft een Amsterdamse mevrouw een dode rat opgestuurd naar een Delftse verzekeringsaatschappij, die haar huisbaas is. De dame wilde met dit merkwaardige postpakket haar verontwaardiging to nen over de doorgevoerde huurverho ging. Zij meende dat zij minder zou moeten betalen omdat er ratten in haar huis voorkomen. HOObDIX)RP hen steeds zeld-\land: een bruidsstoet in koetsjes op hunnen op de dijk langs de Ringvaart 1 „letterlijk geknipt voor romanticf'. zamer wordende gebeurtenis in Neder-1 weg. De joto, als uit een film, werd ge-1 in de Haarlemmermeer. Een plaatje

De Vallei | 1969 | | pagina 6