Veldhospitalen aan grenzen van Ulster opgericht Ierse leg er om m gereed te grijpen Haat Jeugd van Derry maakt op daken Molotof cocktails BRAAT! er Apollo-11 verdiend onderscheiden Praag weert studenten en doet beroep op leger Totaal nieuw en mildQamerikaans Golden Fiction 25 Over de grenzen KEUKEMS? Belgische frank maar geaccepteerd Grote brand bij Skoda WEER IN Zwaar onweer in Frankrijk 1 f Golden 1 Fiction J GESPANNEN TROEPEN V/i KILOMETER rEen handvol namen uit de1 lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen f 10. f 25. f 50. f 100 of f500! Spel mee. win mee Italië gaadoor met ondezoek zaak-Def jigger LET NIET OP COMPUTER. GA DOOR FIJROPA- WEEK TREINBOTSING IN DUITSLAND iiit) de extra milde 1.75 25 FILTER KINGS (Van een correspondent ter plaatse) LONDONDERRY Het werd gisteren in de loop ran de dag steeds duide lijker dat de regering van Noord-lerland geen andere keus bleet' dan de Britse troepen te hulp te roepen. Eerder op de dag had zij geprobeerd de orde te herstellen door het oproepen van politiehulptroepen. Maar deze maatregel vergrootte slechts de woede onder de katholieken omdat de leden daarvan allen vrijwilligers vrijwel uitsluitend worden geworven via protestantse extreriiistische organisaties. Na een spoedzitting van de Noordierse regering in Belfast viel tenslotte het be sluit de Britse troepen, die al enkele da gen op de marinebasis Sea Eagle even buiten Londonderry in gereedheid wer den gehouden om hulp te vragen. Enkele minuten nadat de Noordierse minister van binnenlandse zaken had verklaard dat de geregelde politie de ongeregeldheden niet langer kon be teugelen trok de eerste Britse compag nie 120 man sterk van het regi ment van de Prins van Wales London derry binnen. Zij waren gewapend met automatische geweren en oproerschil- den. Een sergeant merkte op: „Stenen pikken we, maar bij de eerste benzine bom wordt er geschoten". De Britse troepen werden in het cen trum van Londonderry met gejuich be groet. Zij beperkten zich voorlopig tot het afgrendelen van de roomskatholie- ke stadswijk Bogside. Welke tegenstand de troepen zullen ondervinden in het warnet van smalle straatjes van de Bogside valt niet te voorspellen. Vele katholieke bewoners van de wijk hadden gezegd dat zij de inter ventie door de Britse militairen zou den toejuichen, omdat de voorname lijk uit protestanten bestaande Noord ierse politie zich zou overgeven aan gewelddaden en vernielingen als zij eenmaal de wijk zou zijn binnenge trokken. De torstand in Londonderry is gis teren de gehele dag zeer gespannen ge weest. Gisternacht had de politie voor de eerste maal van de vuurwapens ge bruik gemaakt om een groep betogers uit een warenhuis te verdrijven. Enorme rookwolken dreven gisteren boven de wijk, doordat de bewoners sta pels autobanden in brand hadden gesto ken, Vrijwel alle straten waren bedekt met stenen en puin. De opstandelingen, goed georganiseerd en zelfs uitgerust met vestzakzender tjes, „veroverden" enkele straten op de politie, die herhaaldelijk traangas ge bruikte. Er gingen geruchten dat de be togers instructies kregen van Franse studenten, „veteranen" van de „Mei revolutie" in Parijs van vorig jaar. De Ierse regering heeft troepen naar de grens met Noord-lerland gedirigeerd. Volgens epn woordvoerder van het le ger van de Ierse republiek zijn de ge wapende konvooien samengesteld uit personeel, dat gewoonlijk ingeschakeld wordt voor de „communicatie, logistiek en ondersteuning." Patrouilles van het Ierse leger doen hun werk aan de grens met Noord-ler land op slechts anderhalve kilometer van Bogside, de katholieke wijk in Lon donderry waar de hevige gevechten woedden. De Ierse strijdkrachten tellen 13.000 man in vaste dienst. Het lger heeft een reserve van 25.000 man. Naar wordt vernomen hebben de troepenbewegingen niets uitstaande met de inrichting van drie veldhospi talen van het leger in het grensgebied met Ulster, waartoe woensdagavond op dracht is gegeven. Deze zijn bestemd voor de behandeling van gewonde Noord-Ieren. Zegslieden leggen er de nadruk op, dat in de hospitalen en mi litaire verplegers te werk zijn gesteld. De militaire kolonnes naar Donogal zouden bestaan uit gevechtstroepen die volledig gereed zijn voor militaire ac ties. Volgens een Ierse functionaris durven vele Noordierse katholieken die ge wond zijn geraakt in de straatgevech ten zich niet in hun woongebied onder medische behandeling te stellen. ADVERTENTIE I M.L. Getrc Treebeek W. Kooyman Nieuwerkerk (Zld.) G. v. Dongen Tateringen A. Toulouse - Maastricht G. ter Weema Apeldoorn J.L. v. Wijnbergen - Zeist G.H.M. Wonders - Dan Boech T. Peeters - Areen A.R. Kuik Hoogavaan G. Arandsa - Koudekark a d Rijn W. v.d. Pluym - Leiderdorp A.J. v. Oort - Utrecht J.P.B. v.d. Engel - Den Haag J. Wielder* - Roelofarandsvaan S. Warries Groningen A.E. Tonin Heemskerk Jeanne Bruinsma - Beverwijk Een jonge demonstrant werpt een Molotof--cocktail naar de Noordierse politie, die in de Bogside-wijk in Lon donderry tevergeefs trachtte binnen te dringen (foto boven). f Ij ik Het parlementslid voor Noord-Ier-1 gas op een barricade in Bogside. Zij land, de 22-jarige studente Berna- droeg een zwart truitje en een spijker- dette Devlin huilend door het traan-1 broek en rookte aan een stuk. (Van een correspondent) LONDONDERY „Ileb uw naaste lief" staat er op witte reclameborden, waarachter de jeugd dagwerk heeft aan het maken van molotof-cocktails Het zijn hun wapens in de strijd te gen de politie van Londonderry. De jongelui, van wie velen nog maar amper de lagere school hebben ver laten, hebben hun „fabriek" op het dak van de Moss-side flats, een groot blok huizen in de katholieke stads wijk Bogside, waar nu de vlag van de Ierse vrijstaat wappert. Van dit dak af en van tientallen ande re daken, die fabriekjes van bom men van flessen en conservenblikken huisvesten, worden de opstandelin gen in de straten bevoorraad. Twee dagen is de ravitailleringsstroom on afgebroken voortgegaan. Het doel: de politie van Derry uit de Bogside te weren. „U vindt het misschien gek dat ik, als protestant, hier ben. Maar er zijn veel protestanten, die met de Bogsi- ders meevechten". Dat zegt de twin tigjarige Paul Jones, laborant van be roep. „Vijftig jaar lang hebben de mensen, die het voor het zeggen hebben, het volk verdeeld en arm gehouden. Daarom sta ik hier". Op het dak van een ander huizenblok maakt een jongen zich even los van zijn werk. Hij stapt in de daklijst en PRAAG Een brand bij C Skoda- automobielfabrieken, die staan in Mla- da Boleslaf, ten noorden van Praag, heeft een schade veroorzaakt van ten minste 30 miljoen kronen (hetgeen of ficieel gelijk staat aan 1.9 miljoen dol lar). Dertien personen liepen verwon dingen op. De produktie van een nieuw model auto loopt gevaar. De brand was begonnen in de afde lingen voor banden en bekleding. Men sen uit de. hele omtrek, soldaten incluis, zouden aan het blussingswerk hebben meegedaan. In het officiële bericht over de brand wordt niet gezegd, hoe deze ontstaan is en of men denkt dat er sabotage in het spel is. roept, omlaag, naar de politiemannen: „Jullie bent niet oranje, maar „yel low". (Yellow is kleur geel, maar te vens slang voor „laf"). Oranje is de kleur van de vijand. Het is het symbool voor de protestanten van Noord-lerland en de kleur van de sjerpen, gedragen tijdens de pa rade van dinsdag, die het begin vorm de van de nieuwste en hevigste on lusten in Ulster. alverentie TE KUST,EN TE KEU IN ONZE SHOWROOM KAY SDIJK 97 APELDOORN - TEL. C?60-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GlOPIND -» 9 TOT tl UUR LAUILA (Italic) Hf,Italiaans po litieonderzoek in de zapan de hulp bisschop van itünchef.latthias De- freggcr die betrofefe^^J*^*^ exe cutie van 17 Italianen uiteet doP Fi- letto gaat voort, niette^,ï;taanf rpn officier van justitie in Vtsla ver klaard heeft, dat de zaak s afcdaan. aldus wordt vandaag van <joe inge lichte zijde meegedeeld. Het hoofdbureau van politie! over enkele dagen het eerste rapp over de zaal aan de plaatselijke ajelager, Armando Troise, aanbieden. De politie heeft de overlevem van de executie ondervraagd. Troise die zijn onderzoek jelopen maand begon als reactie op en van communistische parlementsled, heeft meegedeeld, dat hij zal verzoen om uitlevering van Defregger, alsiu blij ken uit hét onderzoek, dat diprelaat op enigerlei wijze verantwoordjk was voor de executies. Als Troise het politie-rappo; in zijn bezit heeft, kan hij of de Dub auto riteiten om toestemming verzoen ver klaringen af te nemen van etuigen in Duitsland of de Duitse ofi',er van justitie, Dietrich Rahn verzoen, zijn documenten voor bestudering aan de Italiaanse autoriteiten over telragen. LOS ANGELES Temidden van het grootste officiële feest dat ooit in de Verenigde' Staten is gegeven stond gis teren de 26-jarige Nasa-ingcnicur Stephen Bales tegenover president Nixon. „Dit is de man die mislukking van de reis van de Apollo-11 verhin derd kan hebben", zei president Nixon tot de vijftienhonderd officiële gasten in het luxueuze Century Plaza hotel in Los Angeles. Toen er vlak voor de landing van de Eagle op de maan een hèleboel mis Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. WERKENDAM Gisteren f de 14- jarige M. Zwets uit Werkemm ver dronken toen hij met vrienies ging baden in de Biesbosch en d.\rbij in een van de vele kuilen terectkwam. De jongen kon niet zwemmffl. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limbu Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich geh. bew. regen motregen zw. bew. mist geh. bew i*egen regen zw. bew. mist zw. bew. onbew. mist half bew. regen regen mist geh. bew. half bew mist onbew. regenbui zw. bew. zw. bew. licht bew. regen geh. bew. licht bew. onbew. licht bew. regen onbew. onbew. geh. bew. half bew. geh. bew. licht bew. onbew. max.temi gisteren neerslag 23 9 24 1 24 2 24 0 24 5 22 0 24 2 23 4 23 2 24 0.4 20 0 0 29 0.4 31 0 25 0.3 25 0.4 ■23 0.7 24 25 26 0.4 26 55 25 0 25 3 22 0 26 0 24 32 23 6 24 14 33 0 34 1 34 0 25 2 30 5 28 2 24 38 31 0 28 0 30 0 23 7 dreigde te gaan (de motoren van de LM joegen stofwolken op, de landings plaats bleek een krater en de compu ter raakte van slag) bleef Stephen Ba- les zichzelf net als gisteren trouwens in dat schitterende erefeest voor de astronauten Armstrong, Aldrin en Col lins. De spanning was voelbaar in de hele wereld vooral onder technici, die beseften dat de landing dreigde te mis lukken. Maar Stephen Bales raadde Armstrong laconiek aan: ,.U kunt rustig landen. Let maar niet op de computer". „Hij nam de kritieke beslissing", zei Nixon. „die het verschil uitmaakte tus sen slagen en mislukken. Hij had kun nen zeggen ..stopt", maar hij zei ..doorgaan", aldus de president, die de jonge ingenieur een onderschpiHiptr nii. Het diner, waarop Collins zonder snor verscheen („Mijn vrouw vond er niks aan", zei hij) was het hoogtepunt van de huldiging van de astronauten in New York. Chicago en Los Angeles, die vele miljoenen Amerikanen vele tonnen confetti deed strooien. Alleen in New York veegde de reinigingsdienst al meer dan driehonderd ton van de stra ten. In die stad zijn zoveel snippers, confetti en slingers op balkons in bo men en dakgoten achtergebleven, dat er nog op een dagenlange dunne „sneeuw" wordt gerekend. HANNOVER Donderdag twee da gen na het spoorwegongeluk op het tra ject Bremen-Hamburg zijn op een baan vak in het district Brmervörde (in het noordelijke deel van Neder-Saksen) twee motorwagens op elkaar gereden. Drie mensen zijn om het leven geko men en twaalf gewond. De oorzaak van het ongeluk, dat zich tussen de plaatsen Brillit en Hasselhorst heeft voorgedaan, is nog onbekend. PRAAG Alle voorgenomen exa mens aan universiteiten in Bohemcn en Moravië zijn uitgesteld, om te probe ren de studenten uit Praag en andere grote steden te houden gedurende de spannende dagen van de eerste verjaar dag van de Sovjet-invasie van het land op 21 augustus 1968. De federale regering van Tsjecho- Slowakije en de regeringen van de Tsjechische en de Slowaakse republiek hebben in een boodschap, het leger en de militie opgeroepei recht en orde te handhaven in de grote steden tijdens de komende week. In de boodschap die door CTK werd bekendgemaakt wordt gezegd, dat de „huidige binnenlandse politieke situatie ernstig is". Andere ontwikkelingen- waren: Kolonel Jan Majer. onderminister van Binnenlandse Zaken voor Tsjecho- Slowakije zei dat 202 verspreiders van pamfletten die vijandig waren tegen de staat in juli gepakt werden, 159 in Tsjechië en 43 in Slowakije. Volgens eerdere bekendmakingen werden meer dan 200 Slowaken al ondervraagd van wege het schrijven van illegale strooi biljetten. Majer zei, dat op de biljetten „aan gespoord wordt tot openlijke daden, al gemene staking, gewapende machts greep. gewelddaden. Er worden ruwe aanvallen gedaan op de staat en de partij-autoriteiter. en er wordt gedreigd met geweld tegen die burgers die niet gehoor/.amei. aan hun oproepen. Zij proberen paniek en ontevredenheid te verwekken door geruchten te versprei den over financiële hervorningen, de beperking van het toerisme en zelfs over annexatie door de &vjet-Unie van Tsjecho-Slowakije". BOEKAREST In Roemenië is don derdag Florian Danalach, die deel uit maakt van het communistisch partijbe stuur, benoemd tot voorzitter van de centrale vakbondsraad. Hij volgt Gheorghe Apostol op, die op het jongste partijcongres van al zijn leidinggeven de functies werd ontheven. D- godsdiensttwist een van de ooiv zaken is van de huidige toestand in Noord-lerland, mag in deze jaren, waarin alle grote religies tot de er kenning zijn gekomen dat de eenheid die bindt, groter is dan het verschil in wijze van beleven, toch wel heel erg genoemd worden. Dat wU niet zeggen dat er geen histo rische gronden zijn voor deze twis ten. Die zijn er zeker. De Ieren hebben geen reden om Enge land dankbaar te zijn voor de wijze waarop het de antithese tussen de beide grote christelijke religies heeft gehanteerd ten eigen bate. Het hield er Noord-lerland aan over, een vroe ger misschien, welvarend, maar thans economisch steeds minder belangrijk wordend gebied. Er is door de Noordierse regering op zijn zachtst gezegd nogal vreemd omgesprongen met de democratie in dit landje. Dat de oppositie elke kans om zich te uiten bemoeilijkt zag, is mede een van de oorzaken van de huidige strijd De loop van de kies districten in Noord-lerland is name lijk zo, dat de heersende Unionisten altjjd wel aan een meerderheid kun nen komen. Bovendien is het kiesrecht voor het eigen parlement in Belfast (niet voor dat van Groot-Brittannië, waarin ook N-Ieren zijn gezeten) ge bonden aan huisbezit. En de arme oppositie is de weg tot dat bezit op al le manieren ontzegd. jyjen had gehoopt dat de recente on lusten misschien aan de regering in Belfast iets geleerd hadden. Maar desondanks is een op zjjn zachtst iets provocatieve demonstratie toch doorgegaan. Daarmee is het geweld dat daarop volg de echter niet goed gepraat. Het zin loze vernielen van eigendommen en nu ook het verlies aan mensenlevens is evenzeer een gevolg van onbegrip en eeuwenlange haat. I V Noordierse regering heeft nu ech- ter zichzelf wel een bewijs van on vermogen uitgereikt, door Britse troepen te hulp te roepen. Dat orde en rust terugkeren is goed. Maar dat de regering in Belfast dat niet met eigen mensen kon bereiken, toont dat die regering niet meer kan steunen op de eigen bevolking, die andere wegen wil inslaan. Het lijkt nu nog maar een kwestie van tijd eer een werkelijk democratisch gekozen parlement, de eenheid van Ulster en dc Ierse republiek zal wil len. Dat zal wel gepaard moeten gaan met een garantie voor hen die dan van meerderheid tot een minderheid wor den. Het zal ook een enorme tact vra gen om vele gevoeligheden te ontzien en historisch gegroeide toestanden te begrijpen. Maar dat het zoals het nu in Ulster gaat, niet meer verder kan is wel zon neklaar. Indien men de haat in begrip zou wil len omzetten, zou er echter al veel gewonnen zijn. Dan komt de rest vanzelf wel. ADVERTENTIE MAASTRICHT De talrijke Belgen, die vandaag van de feestdag van Ma ria ten Hemelopneming profiteren om in Maastricht inkopen te d«en, zullen grote moeite hebben hun frtnks kwijt te raken. De winkeliers in het centrum van de stad verwijzen de Belgen, die met franks w illen betalen, naar de ban ken. Daar accepteeri men de Belgische frank nog slechts mondjesmaat. De koers is gisteren gidaald tot f 6,40 voor honderd franks. Vele winkeliers in de binnenstad houden 'n koers aai van slechts f 6,10, waarmee zij voonitlopen op de ver wachte devaluatie. Bij verscheidene Maastrichtse ban ken is het aanbod van Belgische franks sterk teruggelopen. De N ederlandsdie Middenstands- bank wisselt niet meer dan vijftien honderd franks per persoon. Dit alles gebeurt ondanks het feit, dat premier Gaston Eyskens van Bel- gië gistermorgen heeft verklaard dat er in zijn land geen financieel vraag stuk bestaat. De cijfers van de buiten landse handel laten een bijzonder gun stig beeld zien. „Zo worden ze maar in weinig ande re landen aangetroffen", aldus de Bel gische premier. PARIJS In bijna geheel Frankrijk zijn gisteren hevige onweders losge barsten. In Parijs was de lucht inkt zwart en de regen viel bij stromen. Weerkundigen voorspellen dat dit weer veroorzaakt door vochtige en warme lucht van de Mid -llandse Zee, een et maal zal aanhouden. EXTRA FILTER KINGS I

De Vallei | 1969 | | pagina 7