Veenendaals dagblad Buiten Engeland wijst Brits- Ierse vredesmacht af Anti Sovjet-demonstratie bij wielerkampioenschap Dam-gasten wegens regen verhuisd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aantal slachtoffers stijgende PvdA en PPR ontstemd over open brief van PSP Britse troepen voor zeer zware taak Amerikaanse hoogleraar ontdekt nieuw antibioticum P Buit 14 mille bij overval op man die geld naar bank bracht Stijn Streuvels overleden Weer wethouder iu Limburg ontslagen Lijk gevonden van zeezeiler Blaiberg weer iets beter jZONDAG WEER ZON BOMBARDEMENT MEER GENEESKRACHT DAN PEN1CILINE zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel.03410-2569. Vogels van adel KRITIEK VLAG EIRE BRENGT ZAAK VOOR V.N. Risico VOORTBESTAAN VAN P.A.K. IN GEVAAR Twijfel Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.r Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 16 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I9I STRIJD IN BELFAST LAAIDE VANMORGEN WEER OP BELFAST Gedurende vrijdag is er bij de gevechten in de hoofdstad Bel fast een jongeman van 19 jaar gedood, 46 personen zijn gewond door schoten en 131 door stenen, glas en benzinebommen. Het aantal doden bedraagt thans zeven Hedenmorgen vroeg zijn de gevechten hier en daar in Belfast weer opge laaid. Op tal van plaatsen kon men schoten uit automatische wapens horen. Een Britse soldaat werd vanmorgen door het schot van een sluipschutter licht gewond. In een bepaalde wijk waar katholieken en protestanten wonen en die geheel is geëvacueerd, schoten vannacht onbekenden van achter barricades op de politie, die het vuur beantwoordde. Op tal van plaatsen brandde het vanmorgen vroeg in de stad. Verschillende cafees en winkels werden aangestoken, enkele ervan konden worden behouden. Nu en dan komen er berichten binnen over het leegroven van winkels en woonhuizen. Kort voor het aanbreken van de duis ternis hadden de Engelse troepen gis teravond cordons gelegd rond de pro testante en katholieke groepen die el kaar opnieuw te lijf dreigden te gaan. Binnen enkele minuten hadden de troe pen een prikkeldraadversperring gelegd over de gehele lengte van Falls Road. De soldaten waren gewapend met ma chinegeweren met bajonetten. Zij droe gen gasmaskers en helmen en hadden oproergasgranaten b(j zich. Vijf minuten voor zij aankwamen leek een hernieuwd oplaaien van de strijd onvermijdelijk. Toen klonk de kreet „het leger is er" en trokken de protes tanten en de katholieken zich achter hun barricaden terug. De soldaten de den geen pogingen 't katholieke ,fort' anderhalve km in het vierkant bin nen te dringen. Oudere inwoners van Belfast zeiden vrijdagavond dat de stad hen deed den ken aan de dagen in 1941 toen zij ge bombardeerd werd door de Duitse lucht macht. De straten waren verlaten, de cafés dicht. Over de huizen hingen rook wolken. Twee fabrieken stonden in brand, drie gebouwen waar brand had gewoed waren ingestort. In de straten rond Falls Road was het een grote puinhoop. Vrouwen en kinderen waren in de loop van de dag uit de wijk ge- evacueerd. De barricaden die waren op geworpen bestonden uit bussen, vracht wagens stenen en zelfs meubelen. Kort voor het invallen van de sche mering hadden Britse militairen de voornaamste punten van de wijk bezet. Een lange rij militaire voertuigen reed naar het centrum van de stad. De troe pen staan in Belfast voor een moeilijker taak dan in Londonderry. Daar speel de de strijd zich vrijwel uitsluitend af tussen katholieken en de politie. In de Noordierse hoofdstad echter moeten ze katholieken en protestanten gescheiden zien te houden, die met vuurwapens zijn uitgerust. Overigens schijnen verreweg de meeste schoten door pro testanten te worden gelost. Naar ver luidt waren het ook protestanten die, met steun van de hulppolitie, de vijan delijkheden vrijdagmiddag heropenden met een beschieting van de barricaden rond Shankill Road, het katholieke cen trum. De katholieken van de wijk Bogside in Londonderry hebben vrijdag aange boden met de Britse troepen die het district omsinggelen, te onderhandelen. Zij stelden daarbij een voorwaarde, „deze is", aldus Bernadette Devlin, het jongste vrouwelijke NoordierSe parle mentslid, „dat de „b-specialisten". de door de katholieken gehate fanatieke protestantse para-militaire politie, zul len worden ontwapend. Dit aan bod schijnt niet veel kans te maken te worden geaccepteerd. De „b-specialisten" gingen donderdag met de gewone politie samenwerken. Een uur later werd de gehele politie macht vervangen door Britse troepen. DELFT De Amerikaanse hoogleraar M. A. Pisano van de St. Johns Universi ty is naar de Ver. Staten teruggekeerd na een jaar studies te hebben verricht op het gebied van de schimmelcultuur aan 't laboratorium voor microbiologie van de Technische Hogeschool in Delft. Volgens een mededeling van de T.H. heeft de heer Pisano een door schim mels geproduceerd antibioticum ont dekt, dat 'n grotere genezende werking zou hebben dan peniciline. Prof. Pisano acht deze ontdekking van een zo groot belang dat hij hiervoor in Amerika een ontwikkelingssubsidie hoopt te krijgen. Daarnaast heeft de Amerikaanse hoog leraar enkele ontdekkingen gedaan om trent biochemische betrekkingen tussen bepaalde schimmelgroepen. Prof. Pisano it intussen naar Amerika teroggekeerd. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit* plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in éèn pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00-14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART ju een ver verleden voelde de mens zich al aangetrokken tot i de adel van de valkevlucht, het nobele van hun presentie, de waar- s digheid hunner natuur en de be- koring van hun temperament. Het z bleef uitsluitend aan de voomaam- sten des rijks voorbehouden valken z voor het vluchtbedrijf (de z.g. beit- z jacht) te bezitten; het was een maatstaf voor de hoogte der cul- z tuur, waarop men zich in vorste- j lijke kringen bewoog. Toen op het einde der 15e eeuw Columbus tot de Orinoco doordrong en twintig jaar later Fernando Cortez de won- derlijke beschaving van de Mexi- z caanse Indianen aantrof, zagen zij z tot hun verbazing niet alleen tam- z me papegaaien en decoratieve ara's in de nederzettingen der in- boorlingen, doch ook bleek de be- roemde vorst Montezuma een paar l honderd verzorgers en africhters in j dienst te hebben, om de vele val- ken en andere dieren te verplegen. Hij had deze vogels nodig voor vluchtjacht en stellig ook voor in- drukwekkende representatie. Intus- sen had de beroemde Azië-reiziger van de middeleeuwen, Marco Polo i uit Venetië, al veel vroeger de val- i kerij bij de Mongoolse heersers in een ware show leren kennen, gelijk ook Karei de Grote op zijn krijgs- tochten in Voor-Indië deze sport aanschouwde. We kunnen echter in het vergeelde boek der historie nog z verder terugbladeren, tot de Egyp- i tische farao's toe en ik stel mij z voor, dit binnenkort met u te doen. 16 aug. 1969 A. B. WIGMAN Vooral in Hooker Street in Belfast in het gebied van Crumlin Road, was de situatie gisteren zeer kritiek. Pro testantse extremisten rukten lang zaam op, waarbij zij alle huizen die in hun macht kwamen, in brand sta ken. Sluipschutters bestookten vanaf de daken de katholieke bewoners. Te zamen met de protestanten trokken twee pantserwagens van de over wegend protestantse hulppolitie op. Vanuit deze voertuigen werd met ma chinepistolen geschoten op de wonin gen van de katholieken. De Britse troepen die vrijdagavond in volledige gevechtsuitrusting de stad binnenreden, waren afkomstig van permanente bases te Ballykinlar en Holywood, vlakbij Belfast. Op een na burig militair vliegveld landden de eer ste van de 600 man Britse troepen, als versterking uit Zuid-Engeland aan gevoerd. In Dublin, de hoofdstad van de Ier se republiek, is vrijdagavond een groep leden van de Sinn Fein, extre mistische republikeinen, naar de Col- lins-kazerne gegaan, om daar luidkeels om wapens te roepen. De militairen gingen hierop niet in. Het geroep bui ten duurde evenwel nog een tijdlang voort. Een andere groep trok naar de Brit se ambassade, waar men eerder de Britse vlag naar beneden had ge scheurd, maar het gebouw werd be waakt door 200 politiemannen en het bleef bij schreeuwen. AMSTERDAM De Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam zoekt ad vocaten die de Maagdenhuisbezetters in hoger beroep willen bijstaan. Dezer dagen verschenen in een aantal weekbladen advertenties, waarin advo caten die de studenten willen verdedi gen, verzocht wordt met de A.S.V.A contact op te nemen. LONDEN Engeland heeft de Ierse voorstellen Inzake het gebruik van ecu Brits-Ierse of V.N.-troepenmacht ter handhaving van de orde in Noord-Ierland afgewezen. Dit is vrydagavond in Londen officieel bekendgemaakt, na een bij eenkomst van twee uur tussen de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Patrick Hillery, en de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lord Chal- font. Laatstgenoemde had het standpunt verkondigd, ddjt de toestand in Ulster uit sluitend een zaak was van de Britse regerib? eu g.\en aanleiding kon vormen tot ministeriële besprekingen met de Ierse repabück De Ierse minister van zijn kant verklaarde, dat zijn land tot gedeeltelijke mobilisatie had besloten „in de veronderstelling dat Groot-Brittannië bereid 7 zijp» tot vorming van een Brits Ierse vredesmacht". Minister Hillery verklaarde na afloop van het gesprek, dat het „niets bevredi gends" had opgeleverd, en dat hij om een onderhoud met premier Wilson had verzocht. In Londen groeit het besef, dat En geland een grotere invloed dient te gaan uitoefenen op Noord-Ierland bij de re geling van de kwestie der burgerrech ten. Volgens vele Engelse commentato ren, heeft de regering ip Belfast zich zelf volkomen in diskrediet gebracht, door het langzame tempo der hervor mingen. door het feit dat de politie vrij wel volledig is gerekruteerd uit protes tanten en door het feit dat de Engelse troepen te hulp moesten worden geroe pen. Het bestuur van de Wereldraad van Kerken', in Canterbury bijeen, heeft een telegram gezonden aan de leiders van de christelijke kerken in Noord-Ierland. In dit telegram zegt het bestuur dat het met deze leiders er diep bedroefd over is dat de tragische spanningen in Noord-Ierland niet zijn opgeheven, maar dat integendeel de naam van Je zus Christus misbruikt wordt, ter be stendiging van het grove onrecht en ter ondersteuning van de geweldadige po gingen om de openbare orde te ontwric ten. Zijn regering overwoog haar voorstel len inzake een vredestroepenmcht aan de Verenigde Naties voor te leggen. De vertegenwoordiger van Eire bij de VN had opdracht gekregen, de mogelijkhe den daartoe na te gaan. Intussen is van welingelichte zijde in Dublin vernomen, dat Hillery bij Enge land ook heeft aangedrongen op ont binding van de Noordierse hulppolitie, samengesteld uit militante protestan ten. Hillery zei op een persconferentie, dat hij misschien volgende week zelf naar New York gaat om de hele kwestie van Noord-Ierlands toekomst aan de orde te stellen. Hij hekelde de huidige constitu tionele situatie in Noord-Ierland en kwam dichtbij een formele oproep tot beëindiging van de deling van Ierland. Hij sprak verscheidene malen, doelend op de katholieken in Ulster, van een van haar rechten beroofde minderheid. De Engelse dagbladen waarschuwen in redactionele commentaren voor de grote politieke risico's van de militaire inmenging. Zij vrezen, dat daardoor al le politieke kwesties die in Ierland le ven sinds de verdeling van het eiland in 1922, weer actueel zullen worden. Bij de verdeling van 1922, werd het ruiden van het eiland een onafhankelijke re publiek met een bevolking die voor het overgrote deel de kotholieke gods dienst belijdt, terwijl het noorden, waar de protestanten in de meerderheid zijn, zelfbestuur in binnenlandse aangelegen heden kreeg. A Britse troepen, die in Belfast en Derry moesten ingrijpen om de or de te handhaven, sluiten met een Spaanse ruiter (een blok van prikkel draad en hout) de katholieke en pro testantse wijken van elkaar af. KINDHOVEN Gisteravond om 19.40 uur is op de vrjj drukke Strijpse- straat In Eindhoven-Stryp een overval gepleegd op de 40-jarige I>edrijfsleider, W. Kloppers, van liet C'ash and Carry- bedrjjf „Profimarkt", die op het bij kantoor van de Boerenleenbank, drie geldcassettes, inhoudende 52.000 gulden, wilde afgeven. Door een viertal ge maskerde mannen, die hun aftocht met een vuurwapen dekten, werd een der cassettes, inhoudende 14.324 gulden ge stolen. De bandieten sprongen in een wachtende B.M.VV. en verdwenen in de richting Zeelst. De wagen droeg het kenteken EM-24-12. Profimarkt is eveneens aan de Strijp- sestraat gelegen. De bedrijfsleider brengt regelmatig geld naar het bijkantoor van de boerenleenbank over. Gisteravond nam hij per auto waarin ook zijn vrouw gezeten was, drie geldcassettes mee. De afstand tot de bank bedraagt slechts 500 k 600 meter. De bedrijfs leider werd door enkele overvallers in de rug besprongen, nadat hij uit zijn auto was gestapt en drie cassettes in de hand droeg. De man viel op de grond, maar hield twee cassettes stevig vast. De derde werd hem ontrukt. Getuigen verklaarden dat de bedrijfsleider door vier personen, die een zwarte doek voor de mond droegen, werd aangevallen. Vanuit de Boerenleenbank werd de po litie gealarmeerd. De wegen naar de grens werden afgesloten. Bij verder onderzoek bleek, dat de gebruikte BMW gistermorgen in Hilvarenbeek werd ge stolen. Het meeste applaus kreeg de Tsjecho- slowaakse vlag, de laatste die werd binnengebracht Ook de vlaggen van de Verenigde Staten, Zweden. West-Duitsland, Joego slavië en Roemenië werden met luide toejuichingen begroet. De wereldkampioenschappen zijn de grootste sportgebeurtenis die in Tsjecho- Slowakije is georganiseerd sinds de in vasie. De wereldkampioenschappen ijshockey die in maart in Praag zouden zijn ge houden, werden verplaatst naar Stock holm omdat men vreesde, dat het pu bliek de toenmalige wereldkampioenen - de Sovjet Unie - weinig vriendelijk zou bejegenen. Later gaf zelfs het feit dat Tsjecho- Slowakije in Stockholm de Sovjet-Unie versloeg, aanleiding tot anti-Russische demonstraties in Tsjecho-Slowakije. De Tsjechoelowaakse minister van de- BRNO Op de openingsdag van de wereldkampioenschappen wielrennen voor amateurs in Brno, is het gekomen tot een demonstratie tegen de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. Toen in het velodrome de Russische vlag werd binnengedragen tussen die van andere deelnemende landen, ging er een luid gefluit en boégeroep uit van de menigte. Ongeveer dc helft van de 5.000 toeschouwers scheen aan de demonstratie actief deel te nemen. fensie generaal Martin Dzur heeft in een dagorder het leger opgeroepen, de „broederlijke militaire vriendschaps banden" met de strijdkrachten van de Sovjet-Unie en de andere landen van het Warschau Pact te versterken. Benzina, de Tsjechoslowaakse benzine firma heeft toegegeven dat er, vooral in Praag, een tekort aan benzine bestaat en heeft de automobilisten gevraagd niet te hamsteren. Eerder was al uit Praag vernomen dat er ook een tekort bestaat aan bepaalde soorten voedsel en dat er voor de win kels lange rijen mensen staan te wachten die vaak te horen krijgen dat sommige levensmiddelen zijn uitverkocht. DEN HAAG De P.v.d.A. en de PPR zijn ontstemd over de wjjze waarop de PSP in een open brief socialisten en ra dicalen de pin op de neus heeft gezet. Zij houden rekening met de mogelükheid dat de PSP op 30 augustus zal besluiten het PAK te verlaten. Toch willen de P.v.d.A. en de PPR nog redden wat er te redden valt. In een uitvoerige brief vraagt de voorzitter van de PPR, mr. E. C. M. Jur- gens, zijn collega van de PSP, het vroe gere Tweede-Kamerlid P. A. Burggraaf, terug te komen van het ultimatum om nu een uitspraak te doen over het al of niet verder praten over een toekomstige progressieve concentratie. Het bestuur van de Partij van de Ar beid komt op 25 augustus bijeen om over do open- brief van heer Burggraaf te praten. Het is niet onmogelijk dat het patijbestuur zal proberen om nog voor 30, augustus de PSP-'ers tot andere gedach ten te brengen. Stapt de PSP toch uit de boot dan zou dat niet het einde van het PAK hoeven te betekenen. De houding van de PSP is niet bepalend voor gelijkgezinde pro gressieven om met elkaar tot zaken te komen, zo wordt in socialistische krin gen gezegd. Ook staat niet vast dat de hele PSP zich achter de heer Burggraaf schaart. Politici als drs. Wiebenga en Lankhorst staan zeker niet afwijzend tegenover een hechtere samenwerking met de P.v.d.A. In de Partij van de Arbeid wordt de open brief van de PSP uitgelegd als „een braniestuk om de (linkse) opposi tie in de partij een beetje rustig te Wou den." INGOOIGEM Vrydag is in Ingooi- gem de beroemde Vlaamse schrijver Stijn Streuvels op 97-jarige leeftijd overleden. Frank Lateur, die schreef onder het pseudoniem Stijn Streuvels, werd op 3 oktober 1871 geboren in Heule, (West- Vlaanderen). Hij doorliep middelbaar onderwijs, op aanraden van zijn oom, de dichter Guido Gezelle, maar vestigde zich later als bakker in Avelgem. In zijn vrije uren begon hij daar te schrijven, en hij maakte daar later zijn hoofdberoep van. Tot zijn meest bekende boeken beho ren „De Vlaschaard", „Brutske" en „Lenteleven". Streuvels is onderscheiden met vele eredoctoraten aan verschillende univer siteiten. In 1962 ontving hij in Den Haag de „Prijs der Nederlandse Letteren". REUVER Nadat .donderdagmorgen wethouder Boerboom uit Eygelshoven door de raad naar linis werd ge„stmird heeft zijn collega H. Sleutels (66) uit de Middenlimburgse gemeente Roggel gisteravond zijn biezen moeten pakken. Hem werd verweten dat hij bij onder handelingen over grondaankopen voor de gemeente niet steeds het eigenbelang van het gemeentebelang heeft kunnen onderscheiden. De Tweede Kamerleden Fiévez en Maenen (beiden K.V.P.) willen een wij ziging van de Gemeentewet, die een ontslag van een wethouder regelt en wel zodanig dat de man alleen kan worden weggestuurd als hij zich heeft schuldig gemaakt aan kennelijk wan gedrag of grove verwaarlozing van zijn taak. De beide Kamerleden vragen dit aan minister Beernink (Binnenlandse Zaken) naar aanleiding van het ontslag van wethouder J. J. Boerboom van de ge meente Eygelshoven. In een tijdsbestek van twee maanden heeft de gemeente raad daar twee wethouders naar huis gestuurd. De Kamerleden vragen of het de minister bekend is dat de ware achter- grondgrond van de ontslagmotie betref fende de heer Boerboom zakelijke aan gelegenheden zijn in plaats van een vertroebelde persoonlijke sfeer, zoals de raad zei. ROTTERDAM Op de Noordzee, drie kilometer uit den Engelse kust, Is het lijk gevonden van de achttienjarige Rotterdamse scholier Koos Kleibcrg. Hij was een opvarende van het jacht Zeejonker, dat ruim een maand geleden op een tocht van Rotterdam naar Dover (Z.O.-Engeland) verdween. Het staat nu vast, dat de Zeejonker is vergaan, hoewel nog geen spoor van het schip is gevonden. Aan boord bevonden zich verder de eigenaar van het jacht, de dertigjarige metaalbewerker R. Krijgsman en de achttienjarige scholier Rudi van der Waal, beiden eveneens uit Rotterdam. KAAPSTAD In de toestand van dr. Philip Blaiberg is een lichte verbe tering ingetreden, zo is vrijdagavond meegedeeld door het Groote-Schuurzie- kenhuis in Kaapstad, waar hij donder dag werd opgenomen. „Hij heeft iets van zijn krachten herwonnen", aldus het communiqué. AMSTERDAM De ,,Dam-gasten" hebben, door de regen genoodzaakt hun verblijfplaa.ts moeten wijzigen. Velen van hen zijn uitgewekennaar de hallen van het postkantoor en het Centraal Station. Hier een beeld uit de hal van het C.S., waar men pratend, zingend en spelend de tijd t>acht te doden In de open brief sprak het bestuur van de PSP zijn teleurstelling uit over de in de Tweede Kamer gebleken ver schillen van inzicht in zaken als het Maagdenhuis en Curagao. „De fracties van de P.v.d.A. en de PPR gaven te wei nig blijk van werkelijke bereidheid om de gebeurtenissen te zien tegen de ach tergrond van fundamentele structuur veranderingen. Die structuurveranderin gen behoren tot de concrete doelstellin gen van een progressief akkoord". Het bestuur van de PSP twijfelt daarom ernstig aan de mogelijkheden om met elkaar tot overeenstemming te komen. Daarom kan een beslissing over het PAK volgens haar niet langer wor den uitgesteld. Mr. Jurgens betreurt de toon van de open brief. Zij „neigt naar het eigen ge lijk opzichtig etaleren". Volgens mr. Jur gens veronderstelt een progressief ak koord ook: het streven naar een parle mentaire meerderheid door bundeling van vernieuwde krachten. Het bestuur van de PPR verwondert zich erover dat juist vanuit de PSP, „wier principiële inzet voor geweldloze politieke en sociale strijd steeds respect afdwong, met zoveel stelligheid een standpunt over de middelen in Curagao en Maagdenhuis wordt ingenomen." (Van onze weerkundige medewerker) T\e beste zomer heeft wel eens j een off-day. Gisteren was dat i het geval met het seizoen van 1969. De zon liet verstek gaan en er vie- j len plaatselijk gietregens met on- weer. Deze weersverschijnselen speelden zich af in een vlak lage- drukgebied van Engeland tot Zuid- j Polen, met een afzonderlijke kern j boven Oost-Nederland. Dit mini- mum trekt langzaam in oostelijke richting weg, waardoor het pas i zondag in wat groter verband tot opklaringen zal komen. Aanvanke- j lijk kan er plaatselijk nog wel een bui vallen, maar vervolgens wordt het overal droog. Doordat de wind morgen iets toeneemt uit noorde- lijke richting, blijft de temperatuur J gematigd: maximaal 21 a 22 gra- j den Celsius. Morgen: Zon op: 05.27 onder: 20.00 i Maan op: 10.13 onder: 21.10 -gp_ Ar-

De Vallei | 1969 | | pagina 1