Euromast nog te redden met pretslierterop Kabinet in brief ontving klacht over „wurgende vermakelijk- Utrechtse speelvijvers blijven gehandhaafd Samenwerking Kluwer met Zomer en Keuning Vrij terug uit China Felle anti-Russische massa-demonstraties FRISSE VOETBALWEDSTRIJD Participatie in hotels onder staatsgarantie Concurrentie van hoogbouw dreigt Proces tegen hoofd Gestapo in Noorwegen Hoe is het mogelijk. raaglekens bij nieuw In totaal 2725 werknemers si Om tekort aan accommodatie le verminderen Drie Arabieren van moord beschuldigd Uitgevers lees portefeuilles verloren geding tegen Y.N.U. Directeur moet na zijn ontslag betaald worden Corsica herdacht geboortedag van Napoleon -v\ „ETENTJE" BIJ MANNEN THUIS KWAM TOERISTEN DUUK TE STAAN Beschermende huid Samenwerking Muwi met Nederhorst en Pakhoed Spoedvergadering gevraagd over devaluatie franc Onrust in Sinkiang OPTIE Limburger bekent doodslag met autocrick ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 ROTTERDAM De Euromast in Rotterdam, voor meer dan 50% in handen van Zwolsman's E.M.S.. moet op straffe van economische ondergang verhoogd worden tot circa 170 meter. Het plan van „een toren op de toren" moet de Euromast, nu circa 100 meter hoog, attractief houden, anders zal het publiek wegblijven en is de Euromast niet meer te exploiteren. Dit hoorden de aandeel houders van Euromast N.V. vrijdag op hun jaarlijkse vergadering uit de mond van directeur A. van Raalte. Het werd onderstreept door Euromast-commis saris R. Zwolsman. „Zonder de nieuwe toren is de Euromast wel een mooi gebouw, maar niet meer te exploiteren. Het wordt dan een bouwval", zo zei de heer Zwolsman onder meer tegen de oud-gemeentesecretaris van Rotter dam, de heer J. Hasper, die veel kritiek uitte op de nieuwe Euromast-plannen. Het torenplan is van recente datum. Directeur A. van Raalte vertelde, dat de organisatoren van de manifestatie Communicatie '70 bij de Leuvehaven in Rotterdam een blijvende feesttoren wilden oprichten van circa honderd me ter hoog. Het zou gaan om een toren van Zwitserse makelij met een door snede van 2,5 meter. Een kooi met een capaciteit van zestig mensen, spiralend langs de wand van de toren, zou voor de Maasstad een nieuwe spectaculaire attractie vormen, maar ook, aldus de heer Van Raalte, een directe concur rent van de Euromast. Commissarissen en directie van Eu romast hebben toen het plan gelan ceerd de Zwitserse „prettoren" zij het iets kleiner van formaat op de Euromast te plaatsen, die steeds meer omringd dreigt te worden door wolken krabberformaties en zo geleidelijk het spectaculaire karakter gaat verliezen. TECHNISCH KOND De plannen zijn nog niet rond, zo werd wel duidelijk. Niettemin noemde directeur Van Raalte reeds de datum van het begin der werkzaamheden 1 oktober Technisch is de zaak rond. Het T.N.O. heeft de berekeningen, op gesteld door de dienst van Gemeente werken van Rotterdam, gecontroleerd en goed bevonden. De heer J. Hasper die destijds als gemeentesecretaris van nabij het gloei en van de Euromast heeft meegemaakt plaatste vele vraagtekens bij het enthousiast „toren op de toren"-relaas van Euromast-directeur Van Raalte. „Heeft de Rijksluchtvaartdienst geen bezwaren? Destijds mocht de toren niet hoger worden dan honderd meter in verbafid met aanvliegroutes van de luchthaven van Rotterdam", aldus de heer Hasper. Directeur Van Raalte: „De Rijksluchtvaartdienst heeft tot dus ver geen bezwaren geopperd". Oud-Ge meentesecretaris Hasper noemde de extra mast, kranteberichten citerend, „een pretsliert". die het karakter van de Euromast, het symbool van Rotter dam, zou aantasten. Het is de bedoeling een aanmerkelijk deel van de nieuwe toren te financieren AMSTERDAM Rechercheurs van de Amsterdamse zedenpolitie hebben drie uit Suriname afkomstige mannen aangehouden, die donderdagmiddag in en woning in Amsterdam-West een 26-jarige Deense vrouw zouden hebben verkracht en beroofd van 150 Deense kronen. De vrouw was dinsdag op deDam met twee van hen, de 18-jarige lasser G. J. F. en de even oude kantoorbedien de E. C. in contact gekomen. Toen zij hun vroeg haar een eetgelegenheid te wijzen, nodigde het tweetal de vrouw uit bij hen thuis te komen eten. Daar bevond zich ook de derde verdachte, de 22-jarige schilder H. F. De mannen mishandelden de vrouw en verkrachtten haar verscheidene malen onder bedreiging met een mes. In de loop van de avond werd zij op straat gezet. Haar kleren kreeg zij nagegooid. Voorbijgangers brachten de vrouw naar het bureau Overtoom, dat een on derzoek op het aangegeven adres liet instellen. De daders bleken verdwenen, maar konden in de loop van de nacht worden aangehouden. met behulp van reclame op de hoogste top, circa 170 meter. Ook hier kunnen moeilijkheden opdoe men, zo viel uit de woorden van tegen stander Hasper te beluisteren. De ge meente. Rotterdam heeft bij de uitgifte van de grond in erfpacht de eis gesteld: „Geen reclame op de mast". De heer Hasper noemde nog een ver dere moeilijkheid op de weg van de Euromast-plannen, namelijk de vraag, of de welstandscommissie akkoord zal gaan met lichtreclame op 160 meter hoogte in het Rotterdamse luchtruim. Directeur Van Raalte liet doorscheme ren, dat de reclame een noodzakelijke voorwaarde is voor het verwezenlijken van het torenproject. Ook stelde hij, dat vrijstelling van vermakelijkheids belasting vrijwel onvermijdelijk is om de „toren-op-de-toren" uit te voeren. WOLKENKRABBERS De heer Van Raalte achtte concur rentie voor de Euromast door uitzicht terrassen op nog te bouwen wolken krabbers zeer goed mogelijk. Het Wereldhandelscentrum, dat 140 meter hoog wordt, en een groot ge bouw aan het Marconiplein (150 meter) zullen geschikt zijn voor het aanleggen van uitzicht- mogelijkheden op grote hoogte. Dergelijke objecten kunnen het tegen een laag tarief doen, omdat het slechts gaat om additionele inkomsten. UTRECHT De gemeente Utrecht zal niet overgaan tot het sluiten van de zeventien Utrechtse speelvijvers. Wel heeft het college van B. en \y. beslo ten het besmettingsrisico zoveel moge lijk te verminderen door tevoeging van chloor aan het water. Bovendien zullen de vijvers voortaaan geregeld worden gecontroleerd. Drie Utrechtse wethouders, deskundi gen van de GG en GD en van het Wa- terleidingbedr. Midden-Nederland heb ben vrijdag op een persconferentie meegedeeld, dat het water in de speel vijvers inderdaad zoals bij een eind juli in opdracht van het Utrechtsch Nieuwsblad ingesteld onderzoek bleek sterk verontreinigd is, maar dat het risico van besmetting met een of andere ziekte zeer gering is. Na de publikatie in het Utrechtsch Nieuwsblad heeft het laboratorium van het Waterleidingbedrijf Midden-Neder land op drie achtereenvolgende dagen monsters genomen uit alle Utrechtse piasvijvers. Bij het onderzoek van de ze monsters bleek het kiemgetal enorm te variëren, zowel tussen de vijvers on derling als per vijver op de verschillen de dagen: de kiemgetallen liepen uit een van 10.000 tot 140.000 per milliliter. Opvallend daarbij was, dat enkele vij vers die er bij het UN-onderzoek goed afkwamen nu 'n zeer slecht beeld ver toonden. terwijl het omgekeerde ook voorkwam. De heer .1. Vergeer, waarnemend wethouder voor de Volksgezondheid zei dat de kans op ziektekiemen uiteraard groter wordt naarmate het water meer verontreinigd is, maar dat de huid over het algemeen een goede bescherming geeft. Er is alleen sprake van risico als het water wordt gedronken. De vijvers zijn enkéldiep en kunnen volgens de heer Vergeer, dan ook niet worden vergeleken met een zwembad, waaraan veel hogere eisen moeten wor den gesteld. Het Utrechtse college van B. en W. meent dan ook. dat de KNO- norm voor open zwemwater (een kiem getal van 500) niet op het water van de speelvijvers mag worden toegepast. De gemeente zal contact opnemen met de hoofdinspectie van Je Volksge zondheid en de Vereniging van Neder landse Gemeenten om na te gaan of voor het water in speelvijvers een norm kan worden vastgesteld en zo ja hoe. De arts -J. Gertenbach van de GGD was duidelijk niet erg ondersteboven van de resultaten van het onderzoek. Hij attendeerde erop, dat de kweek- proeven ter vaststelling van het kiem getal bij een temperatuur van 37 gra den worden genomen, een temperatuur die het water in de speelvijvers nooit bereikt. len, al acht hij de mogelijkheid, dat er onder de bacteriën ook kwaadaardige voorkomen, niet, helemaal uitgesloten, maar er zijn nu eenmaal risico's die op een gegeven moment genomen moeten worden. Dat gebeurt ook als men geld aanpakt, dat van hand tot hand is ge gaan of 'n veelgebruikte deurknop aan raakt. In Amerika, aldus dokter Gertenbach is de „calculated risk" van de kus eens vastgesteld: „Die bleek heel hoog te zijn, maar toch is de kus niet afge schaft". Ook zandbakken, straatvuil en dergelijke kunnen een risico opleve ren; de mens komt nu eenmaal regel matig met mogelijke besmettingsbron nen in aanraking. Met nadruk wees dokter Gertenbach op de positieve kanten van de pias vijvers: de kinderen spelen in de fris se lucht en bovendien wordt hun weer stand door het contact met bacteriën verhoogd. Doorgespoeld De vijvers worden constant met lei dingwater doorgespoeld en op die ma nier gemiddeld eenmaal in de vier uur helemaal ververst, zodat het water vrij koel blijft en de bacteriën er geen goe de voedingsbodem in vinden. Dokter Gertenbach is ook niet zo geïmponeerd door de gevonden getal- ROTTERDAM Verenigde Bedrij ven Nederhorst (Nederhorst United) NV en Pakhoed Holding NV delen me de, dat zij met de raad van bestuur van Muijs' en De Winter's Beheers- maatschappij NV (Muwi) te Rotter dam (omzet 100 miljoen gulden) over eenstemming hebben i bereikt omtrent een nauwe samenwerking. Naar de me ning der betrokken besturen kan deze samenwerking het best worden verwe zenlijkt wanneer de aandelen Muwi door VBN en Pakhoed samen worden overgenomen. Laatstgenoemden heb ben met het oog hierop aan de aandeel houders van Muwi een bod uitgebracht, welk bod inmiddels door alle aandeel houders volledig is aanvaard. Het opne men van Muwi in de samenwerking, die Pakhoed en VBN reeds op verscheidene gebieden hebben, verandert niets aan de operationele zelfstandigheid van Muwi. Het bedrijf zal worden opgesteld als een zelfstandige werkmaatschappij in de Pakhoed/VBN samenwerkings sfeer. UTRECHT De heer J. A. C. Ker sten, manager voor ons land van onder meer de Wiener Eisrevue, het Russi sche Staatscircus, de circussen Krone, Frans Althoff en Williams, heeft zich in een telegram aan de Nederlandse regering beklaagd over de „wurgende vermakelijkheidsbelasting". die naar zijn mening de exploitatie van grote amusementsobjecten in ons land onmo gelijk maakt, omdat verdere verhoging van toegangsprijzen onmogelijk is. Hij pleit voor onmiddellijke afschaf fing van de vermakelijkheidsbelasting. Bij handhaving zal Nederland versto ken raken van populair amusement, al dus de heer Kersten, die onder meer de aandacht vestigt op de Nederlandse circussen, die op het punt staan te be zwijken en buitenlandse circussen, die hals over kop hun Nederlandse tour nees afbreken. Andere grote circussen, ijsrevues en andere grote showproduk- ties gaan Nederland mijden. De heer Kersten noemt een en ander een rampzalige ontwikkeling, waardoor Nederland „een witte vlek op de Euro pese kaart" wordt. Nergens ter wereld is de vermakelijkheidsbelasting zo zwaar als in Nederland. In de Europe se gemeenschap, die toch harmonisatie nastreeft, vormt Nederland een trieste uitzondering. Verschillende verzoeken om afschaf fing van de vermakelijkheidsbelasting tot rechtstreeks erbij betrokkenen heb ben tot nu toe niets geholpen. Vandaar dat de heer Kersten zijn nieuw appèl heeft gericht tot het hele kabinet. Hij rekent op een perspectief biedend ant woord in de Miljoenennota. Hij stelt dan de mogelijkheid in het vooruitzicht van verlaging van de toegangsprijzen van de door hem te verzorgen amuse mentsprojecten. DEN HAAG Drs. Th. E. Wester terp (KVP - lid van de Tweede Ka mer en het Europees parlement) heeft telegrafisch om een spoedbjjeenkomst gevraagd van de commissie voor fi nanciën en begrotingen van het Euro pees parlement. Hij wil dat deze com missie zich snel op de hoogte stelt van de consequenties, die de devaluatie van de Franse franc heeft voor de Europe se rekeneenheid. Het Europese parlement heeft zich op voorstel van de Eropese commis sie een aantal jaren geleden uitge sproken voor een verordening, waarin de gevolgen van devaluatie van een Europese munt voor de- Europese re keneenheid werden geregeld. Drs. Westerterp heeft de indruk, dat de begin deze week in Brussel .getrof fen regelingen, waarbij onder meer de Franse landbouwmarkt geïsoleerd werd van de EEG-landbouwmarkt„ niet overeenkomen met de destijds in de verordening voorziene maatregelen. Hij wil daarom zo spoedig mogelijk een bijeenkomst van de parlementscom missie met leden van de Europese commissie in Brussel. Ir. H. Vredeling (socialistisch lid van de Tweede Kamer en het Europese par lement) is bezig een bijeenkomst van de landbouwcommissie van het Euro pese parlement te arrangeren. Ir. Vre deling is vice-voorzitter van die com missie. Na een gevangenschap van ongeveer een half jaar in Rood-China, zijn gistermiddag de twee begin deze week, vrijgelaten Nederlandse zee- lieden Symen Algra (op deze foto begeleid door een adjudant van de J Koninklijke Marechaussee) en André Revier op Schiphol aangekomen. Zij J wilden de verzamelde pers niets over hun belevenissen vertellen, omdat i zij hun relaas voor veel geld exclusief hadden verkocht aan een verslag- 3 gever van een Amsterdams ochtendblad, die hen per vliegtuig tot Rome was tegemoetgereisd. r>EKING In de strategische Chinese grensprovincie Sinkiang zijn giste ren felle massa-demonstraties en bijeenkomsten gehouden uit protest tegen de door de Sovjet-Unie uitgelokte „bloedige provocatie". Volgens het Pekingse persbureau Hsinhua namen alleen in de hoofdstad van Sinkiang, Urumtschi. al 80.000 mensen aan de betogingen deel. Tijdens een bijeenkomst beschuldig- digde de militaire bevelhebber van Sinkiang de Russische leiding van het begaan van een „reeks subversieve misdaden en daden van agressie". Vol gens de bevelhebber, Saifudin ge naamd. hadden de Russen zo reeds meer dan 60.000 Chinese burgers mis leid tot een vlucht naar de Sovjet-Unie en had men in Moskou tot nu toe nage laten hen terug te sturen. De „nieuwe tsaren" zouden herhaaldelijk de grens hebben geschonden, de Chinezen bij hun werk hebben gehinderd en vele Chinese arbeiders hebben vermoord of ontvoerd. Saifudin voegde daaraan toe, dat de situatie langs de grens met aandacht wordt gevolgd en dat de Sovjet-Unie verantwoordelijk zou zijn voor alle gevolgen van oorlog e.d. indien Moskou de herhaalde waarschuwingen van Chi na in de wind zou slaan. Volgens het Pekingse persbureau hadden de Russische minister van De fensie Gertsjko en maarschalk Iwan Jakoebowski onlangs „openlijk met een atoomoorlog gedreigd", terwijl andere Russische militaire leiders zich in de pers bezig hadden gehouden met een verrassingsaanval. „zoals Hitier schermde met de Blitzkrieg". Russen begonnen" Het jongste grensincident tussen de Klaar voor de aftrap. Datum van de voetbalwed strijd, die hier op het 'punt staat te beginnen. 13 augus tus 1969. Aantal toeschouwers: bar weinig. Plaats: de Noordpool. De twee elftallen: be manningen van de Russische ijsbreker Moermansk en het iieselschip Lena. Wie de pool gewon nen heeft is niet bekend DEVENTER WAGENINGEN De directies van N.V. Uitgeversmaatschap pij TE. E. Kluwer te Deventer en N.V. gebroeders Zomer en Keunings Druk kerij Vada, binderij en uitgeversmaat schappij te VVageningen, delen mede in bespreking te zijn over een vergaande vorm van samenwerking. Zodra de on derhandelingen tot een definitief resul taat hebben geleid zullen nadere mede delingen volgen. De Wageningse vennootschap omvat een drukkerij-bedrijf, een binderij en een groep uitgeverijen. Deze laatste werken in Nederland onder de naam: Zomer en Keuning (Wageningen), Eska (Utrecht), De Torentrans (Utrecht) en Robijns en Cie (Wageningen). Voorts buiten Nederland: Eskabel (Antwerpen) en Eska Verlag GmbH (Bielefeld). Het drukkersbedrijf wordt uitgeoefend onder de naam Vada; de koperdiepdruk is bij deze drukkerij be langrijk, zowel voor eigen uitgaven als voor opdrachten van derden. In boekdruk en offset worden vele uitgaven voor de eigen uitgeverij zowel als voor derden vervaardigd en verder is er een belangrijke afdeling algemeen handelsdrukwerk. De vennootschap heeft een grote binderij-afdeling en een sterk gespecialiseerde sector voor het gereedmaken voor postverzending van de vele tijdschriften van eigen uitgeve rij en van derden. Het bedrijf heeft een belangrijke participatie in de on langs opgerichte N.V. Helio Repro Ser vice te Kerkrade, waar koperdiepdruk cilinders worden gereedgemaakt, zo wel voor de participanten als voor der den. Het aantal medewerkers bedraagt 1.025, van wie 650 in de technische be drijven. De Kluwer-groep heeft vestigingen in Amsterdam, Almelo, Arnhem, Culem- borg, Deventer, Eindhoven, Gorinchem, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Zwol le. Voorts buiten Nederland in Antwer pen, Keulen, Laussanne en Londen. Het werkterrein is veelomvattend. Tot de groep behoren behalve de oorspronke lijke /E Kluwer-bedrijven ook vele an dere aangesloten ondernemingen, waar van o.a. de uitgeverijen Gouda Quint, Van Loghum Slaterus, Noorduijn, H. Stam, W. E. J. Tjeenk Willink, L. J. Veen en de drukkerijen De Lange/Van Leer (kleurenoffset) Sail and (boek- en offsetdruk) H. Tulp (boekdruk). Het aantal medev kers bedraag! ca 1700, van wie 825 in de technische be drijven. aldus een gemeenschappelijk communiqué. J^EN HAAG De staatssecretaris van Economische Zaken heeft met ingang van gisteren voor bijzondere ge vallen en onder bepaalde voorwaarden de mogelijkheid van participatie onder staatsgarantie in hotels geopend. Hij acht deze maatregel gewenst, omdat zich voor het tot stand komen van de noodzakelijke hotelaccommodatie in ons land wat de betreft de financiering moeilijkheden kunnen voordoen t.a.v het aantrekken van risicodragend kapi taal. Deze mogelijkheid tot participatie in hotels geldt in beginsel uitsluitend voor groje hotelprojecten van 200 kamers en meer in steden of gebieden, waar eer structureel tekort aan hotelaccomnv datie bestaat. Dit tekort wordt de het ministerie van Economische 7. -\ oeoordeeld. Voorwaarde voor genoemde participa tie is, dat minimaal 25 pet van het in vesteringsbedrag als aandelenkapitaal is bijeengebracht door de als een naam loze vennootschap op te richten hotel onderneming. Daarboven kan de Nationale Investe ringsbank NV voor maximaal 15 pet van het totale investeringsbedrag deel nemen in het aandelenkapitaal van de betreffende hotelonderneming.Deze par ticipatie, die tot een minderheidspositie beperkt blijft, geschiedt onder garantie van de staat. Verder zal de nationale Investerings -ink NV aan de naamloze vennootschai 1' aan de andere aandeelhouders onde uier te stellen voorwaarden een optii ^even haar aandelenpakket gedurend» een bepaalde periode over te nemen. Bij het openen van deze mogelijkheid tot participatie onder staatsgarantie heeft de staatssecretaris van Economi sche Zaken in dit verband overwogen, dat in sommige delen van het land en met name in de grote steden een struc tureel tekort bestaat aan hotelaccom modatie van internationale klasse. Dit tekort is door in aanbouw of in voor bereiding zijnde grote hotelprojecten wel verminderd, doch niet opgeheven. Hierbij dient niet alleen rekening te worden gehouden met de huidige situa tie, doch ook met de toekomstige ex pansie, die het internationale toerisme 'chten staat, met name wat betreft wikkeling van het transatlanti 'chtverkeer. Tevens zal voor he' hen van int •v'ionale congres Uviteiten passende hotelaccommodatie beschikbaar moeten zijn. Sovjet-Unie en China is vermoedelijk begonnen door de Russen, die Chinees grondgebied binnen zouden zijn gedron gen, zo menen Westerse deskundigen inzake Chinese militaire aangelegenhe den in Hongkong. Volgens deze waarnemers duiden al le bekende feiten er op, dat de Chinese troepen, -die in het gevecht aan de grens tussen Sinkiang en Kazakstan gemengd waren, bestonden uit plaatse lijke veiligheids- en militaire troepen, die kennelijk verrast waren door de Russische inval. KARLSRUHE Het Westduitse fe derale gerechtshof heeft gisteren be paald, dat de voormalige leider van de Gestapo in Noorwegen, Hellmut Patzschke, opnieuw terecht moet staan voor een moord die hij tijdens de twee de wereldoorlog op een Noorse hotel eigenaar zou hebben gepleegd. Het hof vernietigde de uitspraak van een recht bank in Baden Baden, die Patzschke voor dit feit schuldig had verklaard aan doodslag. Aangezien dergelijke mis daden in de Bondsrepubliek na vijftien jaar verjaard zijn werd Patzschke van deze beschuldiging vrijgesproken. Het federale hof argumenteerde nu echter, dat Patzschke de hoteleigenaar, zonder daartoe bevel van hogerhand te hebben gekregen, had neergeschoten. Als verzwarende omstandigheid, die een beschuldiging van moord recht vaardigde gold volgens het hof, dat het slachtoffer in de rug werd geschoten. De datum voor het nieuwe proces is nog niet vastgesteld. In afwachting daarvan blijft Patzschke op vrije voe ten. I1S ZWITSERLAND ZURICH De officier van justitie in Zürich heeft tegen drie Arabieren, die op 18 februari een Israëlisch passa giersvliegtuig in Zürich onder vuur na men, een aanklacht ingediend wegens moord. De Israëlische veiligheidsfunc tionaris. die een vierde Arabier dood schoot, zal aangeklaagd worden wegens moord, terwijl hij ten prooi was aan een hevige emotie, die onder de gege ven omstandigheden vergeeflijk was". De drie Arabieren. Ibrahim Tawfiq, Aboe AI-Haija en de 22-jarige mej. Amina Dahhoër. zouden tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld kunnen worden. De Israëliër evenwel, Morde- chai Rachmim, kan maximaal tien jaar gevangenisstraf krijgen. Een Israëlische piloot, de 25-jarige Yoram Perz, stierf aan maagverwon- dingen, opgelopen tijdens de schietpar tij, die plaats vond op het ogenblik dat het toestel wegtaxiede voor de start. Verder heeft bij de schietpartij een vierde aanvaller. Abdel-Mohsin Hassan, het leven gelaten. Hij werd neergescho ten door Rachmim, die uit het bescho ten toestel was gesprongen, terwijl het bijna tot stilstand was gekomen. Volgens een functionaris van het bu reau van het openbaar ministerie zal het proces waarschijnlijk voor het eind van het jaar plaatsvinden. Er is ech ter nog geen tijdstip vastgesteld. Ongeveer drie maanden eerder dan verleden jaar, is vrijdag het driedui- endste schip door de zeesluizen van Terneuzen geschut. Het was de 360 brt metende „Fiducia II" van de rederij C. Minnaar NV te Rotterdam. AMSTERDAM Vier uitgevers van leesportefeuilles hebben hun kort ge ding tegen de NV Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven (VNU) en en de NV Aldipress (het distributieor gaan der VNU-bladen) om het verbod tot levering van geïllusteerde week bladen aan leesportefeuilles opgeheven te krijgen, verloren. In zijn vonnis heeft de vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. C. Hassoldt de gevraagde voorzie ning afgewezen, omdat het verbod tot aflevering van bepaalde tijdschriften niet is uitgegaan van de VNU, doch van de uitgeversmaatschappijen der balden (De Spaarnestad en De Geïl lustreerde Pers). De vier eisers, gevestigd in Rotter dam, Den Haag en Zwijndrecht, wer den veroordeeld tot de kosten van het geding. Het gaat onder andere om de bladen Panorama, Nieuwe Revue, Li- belle, Eva en Donald Duck. De raadsman der VNU had aange voerd, dat de VNU een holdingmaat schappij is en dat het verbod was uit gegaan van de directies der afzonder lijke uitgeversmaatschappijen, die op dit punt een zelfstandig beleid voeren. De Aldipress dient zich bij haar leve ring aan grossiers en kioskonderne mingen te houden aan de voorwaarden, die ondermeer inhouden een verbod tot levering van bepaalde bladen aan lees portefeuilles. Ten onrechte was het kort geding tegen de VNU en Aldi press aangespannen. GELEEN De 24-jarige G. D. uit Munstergeleen heeft vrijdagmiddag be kend. dat hij donderdagavond laat de 24-jarige Hans Hendriks uit Geleen voor een café in Munstergeleen met een autocrick te lijf is gegaan. Deze werd daardoor zeer ernstig gewond en bleek na aankomst in het ziekenhuis in Sit- tard te zijn overleden. Gisternacht heeft de rijkspolitie van Munstergeleen D. als verdachte van deze doodslag aangehouden. Als motief voor zijn daad gaf D„ die een voegers- bedrijf heeft, op dat er tussen hem en het slachtoffer een verschil van me ning bestond over loonuitbetaling. Hans Hendriks had namelijk enige tijd bij hem gewerkt. De officier van Justitie in Maastricht, mr. J. Weggemans, heeft- sectie op het stoffelijk overschot gelast. UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht heeft de Chemi sche industrie Randstad NV in Soest opgedragen de heer J. B. N. die eind 1968 als directeur van de NV op Staan de voet ontslagen werd, in zijn finan ciële rechten te herstellen. De heer N. spande een kort geding tegn de NV aan, omdat hij ten on rechte zou zijn ontslagen. Hij betwistte niet alleen het ontslag op staande voet, maar ook de rechtsgrond, die het be sluit schraagde. De primaire eis van de heer N. herstel in zijn functie werd door de president afgewezen, hoewel deze zich niet uitsprak over de eventuele nietig heid van het ontslag. De NV Randstad dient zich „onver wijld te gedragen als ware het dienst verband nog intact". De chemische industrie dient de heer N. salaris en dergelijke te betalen, niet alleen in de toekomstige tijd, maar ook met terug werkende kracht tot de datum, waarop de heer N. van zijn ontslag op de hoog te werd gesteld. De president heeft Randstad NV be volen de heer N. f 200,- te betalen voor elke dag, dat het bedrijf -in gebreke blijft. AJACCIO De Corsicaanse hoofd stad Ajaccio heeft gisteren op feestelij ke wijze de tweehonderdste geboorte dag van haar beroemde zoon, Napoleon Bonaparte, herdacht. De president van de Franse Republiek, Georges Pompi dou. was daarbij aanwezig en tiendui zenden mensen stonden langs de stra ten toen hij naar een kerkdienst reed en later op het plein in het midden van de stad een toespraak over de gro te Franse keizer hield. Het was de eer ste openbare toespraak van de presi dent, sedert hij op 20 juli jl. zijn ambt aanvaardde. Hij wijdde het grootste deel van zijn rede aan een levensbe schrijving van Napoleon. „Voor ons, die in de laatste 30 jaar al zoveel geruchtmakende gebeurtenis sen en binnenlandse en buitenlandse tragedies hebben meegemaakt", zei Pompidou, „schijnt Napoleon's werk voor eenheid en verbroedering bijzon der belangrijk en relevant". De presi dent zei, dat sedert de tijd van Napo leon Frankrijk er zich nooit bij heeft neergelegd een middelmatige rol te spe len. Het bezoek van president Pompidou aan Ajaccio was een van de hoogtepun ten van de nationale viering van de geboortedag van de keizer op 15 augus tus 1769. In gezelschap van ,zijn vrouw was de Franse president van zijn zo merverblijf aan de Rivière naar Corsi ca gevlogen, waar hij op warme wijze door de bevolking werd verwelkomd. Er was geen enkel teken van vijand ►- ge demonstraties, hoewel de politie al le voorzorgen had genomen om eventu ele ongeregeldheden te voorkomen. ADVERTENTIE W at is die Spar vandaag treer voordelig. "TV

De Vallei | 1969 | | pagina 5