Jeugduitwisselingen met het buitenland GEERTJES KEUKENCENTRUM Meer geld voor onderzoek van bloembollen Meer onderwijs nodig over hygiëne en gezondheid Gehuwde werkende vrouw fiscaal tegemoet komen R.D.M. KREEG GELIJK MET HAAR BEDRIJFSPOLITIEK „Clir. politiek moet niet de sehijn hebben van onver draagzaamheid" Lionsclub houdt zich bezig met ruilhandel in goed begrip Leren denken in groter verband „Witte Huis nummer 2 i w*lh m a iw* wil Als voorbeeld geldt Amerika PLEIDOOI VAN W.S.I. VOOR EXTRA BELASTING VRIJSTELLING NADER BESCHOUWD PROGRESSIEF AKKOORD IN DRONTEN LESSEN VOOR LAGERE-SCHOOLKINDEREN Aanpassing aan uiteenlopende gezinssituaties VOLLEDIG BEGRIP Twee jonge vrouwen dood na botsing DODELIJKE VAL BIJ HET REDDEN VAN KAT HIPPE CENTR A IN DE KEI KEN in kwaliteit, uitvoering en ongeëvenaard kom vrijblijvend kijken bij: In Michigan Opslagplaats Emoties Schuilkelder NATIONAAL PRODI KT TARIEFGROEPEN 0 SUGGESTIE 0 INKOMENSSCHIJVEN ARJOS OVER ZONDAGSE ZWEMVERBODEN: ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 TTij is oud-hoofdcommissaris van po- Utie in Tilburg en doodkalm be reid knallende lawaai brommers „een demonstratie van onmacht der ouders" te noemen. De heer G. J. C. J. Eissens moet ook rustig in staat zijn een figuur van twin tig nog een klap op het achterdeel te gevenmaar voor deze zelfde jonge mens is hij ook bereid dag en nacht te werken. Dat laatste klopt zeer zeker, want oud-hoofdcommissaris Eissens is ..Youth Exchange Chairman" van de Nederlandse LionsclubDat betekent, dat via zijn organisatie in de Lions club per jaar talloze Nederlandse jon gens en meisjes het buitenland kun nen leren kennen en evenzoveel bui tenlanders Nederland. Helemaal gra tis, wanneer we reis- en zakgeld even niet meerekenen. De heer Eissens zit tegenover me in het huis van een ander lid van de Lionsclub ook een man die zich met de jeugduitwisselingen druk bezig houdt: ir. R. Koopmans in Reeuwijk. Nu zijn de Lionsclubs over de hele wereld verspreid bestemd voor vol wassenen. Waarom nu precies die druk ke bezigheden met jongere mensen? ..Wij streven in de eerste plaats een beter contact met de verschillende vol ken na, en een beter begrijpen van elk aar", aldus ir. Koopmans. „Wel, daar bij moet je zeer zeker jonge mensen in schakelen, want jeugd-toekomst, u kent het." Wil men dat betere contact tussen iedereen die op deze wereld rondstapt bereiken, dan moet er „internationaal worden gedacht", aldus ir. Koopmans en de oud-hoofdcommissaris van de Til- burgse politie. „Dat klinkt ingewikkelder dan het lijkt", aldus de heer Koopmans, „want voor mij begint dat internationale den ken al met de wetenschap, dat de Duit sers een grotere theelepel gebruiken dan wjj. Het eindigt pas, wanneer iedereen volledig begrip voor elkaar heeft gekregen en elkaar leert verdra gen". Het begrip waar beide heren op doe len, komt misschien al een beetje wan neer we in Joegoslavië zien dat men daar een gekookt ei in een soort bier glas serveert en dat we merken dat Italianenniet allemaal bij de Maffia zijn aangesloten, maar zij willen veel verder. „Met een gewone vakantie leer je niet zoveel wanneer je niet drommels goed je ogen de kost geeft en veel met mensen praat"; aldus de heer Eissens uit Tilburg. En dan laat hij even een programmaatje zien, opgesteld voor jongens en meisjes uit het buitenland die deze zomer Nederland kwamen bekijken. Bezoek aan een Volkshogeschool, een De Verenigde Staten hebben thans twee witte huizen maar het nieuwe, bij het zomerverblijf van pre sident Nixon, in Californië is geprefa briceerd en verplaatsbaar. Er zijn slechts 28 dagen nodig geweest om het op te bouwen en het is niet wit, maar mosterdgeel van kleur. In het gebouw bevindt zich het kan toor, dat de president maximaal acht weken per jaar wil gebruiken. Twee soortgelijke gebouwen bieden stafoffi cieren, geheime dienst en andere bu reaus accommodatie. Het kantoor van Nixon meet 9 bij 1 meter. Een groot venster biedt uit zicht op de Stille Oceaan. Om de president echter niet te veel van zijn werk te leiden, zit hij met zijn rug naar het venster achter zijn notenhouten bureau. Evenals in Washington, is de noor delijke muur van zijn werkkamer ver sierd met vlaggen, de stars and stripes, de presidentiële vlag en de vlaggen van de srijdkrachten. Het nieuwe „witte huis" heeft circa 460.000 gulden gekost. Het ligt slechts drie minuten rijden van de presidenti ele villa in San Clemente. DIRKSLAND Vrijdagmiddag kwam ln een bocht op de provinciale weg nabij Dirksland op Goerce-Overflakkee een bestelwagen in botsing met een na derende vrachtwagen. De beide inzitten den van de bestelwagen kwamen daar bij om het leven. Het waren de 19-ja- rige bestuurster C. M. M. van Kalles uit Vianen en haar passagier, de 27-ja- rige R. Kersbergen uit Utrecht. De da mes waren op weg naar Ouddorp om daar kennissen op te halen. ATRECHT Bij zijn pogingen een kat te redden, heeft een vader van vier kinderen een dodelijke val gemaakt. De 41-jarige Marcel Cousin, uit Bien- villers au Bois in het Franse departe ment Pas de Calais, had een ladder geleend, waarmee hij in een 35 m die pe put wilde afdalen, waarin de kat gevallen was. Plotseling gleed hij uit en maakte een dodelijke val. Brandweerlieden slaagden er na en kele uren in het lijk van de man te bergen, maar ook de kat, die niets bleek te mankeren. graansilo, gesprekken met studenten en kunstenaars, het meemaken van de be- loodsing van boten op de Westerschelde het bereiken van een geautomatiseerd boerenbedrijf, ook Madurodam en zwemmen, maar ook het meemaken van een dienst in een Russisch-orthodo- xe kerk. „We zijn zelfs met de buitenlanders naar de hippe eentra Fantasio en Pa- radiso in Amsterdam gestapt", grin nikt de oud-hoofdcommissaris. „We hebben ze een hele avond laten rond springen, en later vroeg ik ze op de inan af of Ze het nu echt allemaal zo dol vonden. Wel, het plezier bleek er na een paar uur helemaal af, wanneer ze eerlijk waren". Ook de Nederlandse jongens en meis jes tussen de vijftien en 23 jaar die deze zomer naar het buitenland gingen hebben een zeer fors en stevig programma te verwerken gekregen, waar ze straks weer lezingen over zul len moeten houden, of een rapport op stellen. „Het is", aldus ir. Koopmans „na tuurlijk wel een vakantie, maar meest- De heer G. J. C. J. Eissens, oud-hoofdcommissaris van de Til burg se politie (rechts) en ir. R. Koopmans uit Reeuwijk tussen een boel grote en kleine jeugd. al zijn de kinderen aan het eind goed moe. Maar wij hebben ook niet de be doeling de jongens en meisjes alleen maar het strand te laten zien. Ze moe ten echt in de Zweedse, Nederlandse, Franse, Engelse, Amerikaanse of noem maar op keuken duiken en er zoveel mogelijk van opsteken." Het zijn niet alleen zonen of dochters van Lionsleden die aan deze uitwisse lingen meedoen, de zaak is vrij voor iedereen die bereid is „internationaal te gaan denken". „Ik zou bijna zeggen: het zijn zij, die bereid zijn voor apostel te spelen", al dus de heer Eissens. „Want het moe ten wel jongens en meisjes zijn die bij voorbeeld hun talen spreken, die door duwen en bereid zijn alles wat ze bui ten het eigen land opsteken ook min of meer uit te dragen. Als je zo'n soort apostolaat hebt gevormd, dan heb je op den duur genoeg mensen die in groot verband kunnen denken en pra ten. De mensen die de wereld hard no dig heeft." ADVERTENTIE APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434 EAST LANSING (Michigan) De Nederlandse bloembollenindustrie heeft haar bijdrage voor het bloembollen- onderzoek, dat aan de universiteit van Michigan wordt verricht, voor drie jaar verlengd, en voor die periode 160.000 dollar ter beschikking gesteld. Het programma van de universiteit is zijn vjjfde jaar ingegaan met een oor spronkelijke bijdrage van 200.000 dol lar van de Nederlandse industrie. De tuinbouwkundige dr. August de Hertogh heeft de leiding van het onder zoek, dat er op is gericht na te gaan hoe de Nederlandse bollen reageren op de omstandigheden inNoord-Amerika, en de bloemenhandelaren voor te lich ten over de behandeling van de bollen. De Hertogh merkte op: De Nederland se bollen ondergaan 'n soort persoons verandering tussen het ogenblik, dat ze Nederland verlaten en aankomen in de bloemenwinkels van de Verenigde Staten en Canada. Bollen zijn een soort klein biologische computers. Zij sla- p--> "^als vele mensen denken, maar passen zich voortdurend aan aan hun milieu. Voor 't planten in de tuin zijn de veranderingen niet ernstig. De amateur-tuinier kan er zeker van zijn, lat de bollen als 't voorjaar wordt bloe men brengen. Maar voor de bloemen- kwekers is het nodig te weten hoe zij de bollen moeten behandelen, zodat ze op een bepaalde datum bloeien en tot een bepaalde hoogte groeien. Als een kweker bijvoorbeeld hyacinthen nodig heeft voor Kerstmis, moet hij precies weten waneer de bollen geplant en hoe ze behandeld moeten worden om voor de verkoop in de feestdagen in bloei te zijn. Een vergissing van een dag kan rampspoedige verliezen veroorzaken. In zijn onderzoek bootste de Her togh de omstandigheden na die de bol len overal in Noord-Amerika ontmoe ten. Met deze gegevens is de universi teit een centrum geworden van kennis voor de bloementeelt. De laatste vier jaar is de belangstel ling voor bolbloemen sterk toegenomen niet alleen door het onderzoekings werk, maar ook door de grote inspan ning van de Nederlandse bollenindus- trië om de belangstelling van gebrui kers en handelaren te stimuleren. De verkoopresultaten hebben "de industrie er toe gebracht de financiële bijdrage aan het universiteitsonderzoek te ver lengen. "TJEN HAAG Nederland gaat de kat de bel aanbinden. La- gere-schoolkinderen moeten meer onderwijs over hygiëne en gezond heid in het algemeen krijgen. En dat niet alleen, zij zullen zich ernaar dienen te gedragen. Er is een werkgroep gezondheids voorlichting en opvoeding gevormd, die over ongeveer anderhalf jaar de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hierover een slui tend plan zal voorleggen. Gaat de overheid akkoord, dan zal Neder land krijgen wat Amerika al zo lang heeft: gezondheidsvoorlichting en -opvoeding in het onderwijs. Is dat allemaal zo nodig? Heeft Nederland al niet zijn sporen ver diend met cursussen voor moeder- schapszorg, kinderhygiëne en voe ding, met cursussen voor de bestrij ding van tuberculose en geslachts ziekten' „Het is erg nodig", zegt dokter J. M. Beijerman, voorzitter van de werkgroep. „Er zijn nog steeds verkrotte scholen en moderne scholen, waar de kraan van de wastafels wordt dichtgedraaid omdat het anders zo'n kliederboel geeft. Er worden gymnastieklokalen ge bouwd zonder douches en in het gunstigste geval met voetenbakken, die niet gebruikt worden, omdat het uurtje gym dat niet toelaat. Kinde ren krijgen van huis uit niet vol doende mee. Het is nog niet zo lang geleden, dat het lavet in het nieuw bouwhuis op het platteland werd gebruikt voor opslagplaats van ko len en aardappelen". Behalve dat zijn er nieuwe aspec ten in de maatschappij, waarmee de jeugd vertrouwd moet worden gemaakt. Het verkeer, de luchtver ontreiniging, een eventuele atoom- aanval zijn zaken, die op school al aandacht vragen. De deskundigen op hei feebied van de volksgezondheid en van het on derwijs, die samen de werkgroep vormen, hebben elkaar op veel pun ten al gevonden. Gezondheidsvoor lichting en -opvoeding (GVO) moet zo mogelijk geen apart vak worden. Zowel bij de lessen in taal, rekenen en schrijven als bij alle andere vak ken, zijn de beginselen van hygiëne bij de jeugd in te gieten, vinden de deskundigen. Zij zijn het er verder over eens, dat het zaak is, zo snel mogelijk te beginnen. En dan niet alleen op kweekscholen, want dat zou beteke nen, dat er weer een generatie over heen gaat voordat lagere scholen „bestookt" kunnen worden. Onder wijzers zouden daarom bijscholing moeten krijgen. (Op vrijwillige ba sis, natuurlijk). Hoe, waar en door wie wordt nog bekeken. Duidelijk is inmiddels geworden, dat de gehele materie zou kunnen worden ingepast in het programma van de nieuwe Lageronderwijswet. Als voorbeeld geldt Amerika. Daar wordt de gezondheidsvoorlichting en opvoeding via kleurige boekjes over gedragen. Onderwerpen zijn o.a.: spel, sport en functionering van het lichaam, voeding, huid- en haar- en nagelverzorging. Ook zaken als emo tie, frustratie, de atoomaanval, de bescherming bevolking, drugs, ziek ten, alcohol en roken, vrijheid van godsdienst, gelijke burgerrechten, synthetische stoffen, geestelijk zie-r ken en ruimtevaart worden behan deld. De eerste klassen krijgen in Ame rika bijvoorbeeld de volgende vra gen voorgelegd: Welke emoties zou den de volgende situaties teweeg kunnen brengen? Je ruikt rook als je in de huiskamer zit te lezen. Je ziet voor het eerst je nieuwe zusje. Onder het hoofdstuk: „Wees vriende lijk", wordt aan de hand gedaan: Je zou kunnen zeggen „Jim, wij spe len zaterdagsmorgens honkbal. Doe je mee?" Een volgende les is: „Probeer het volgende: Denk je in, dat je nieuw in de klas bent. Praat met andere jongens en meisjes, bijvoorbeeld over de school en over de klas. Draai dan de rollen om en laat een ander kind het nieuwe klasgenootje zijn. Merk je nu hoe een nieuweling zich voelt?" De hogere klassen worden in de VS voorbereid op een eventuele atoomaanval. Bij de les hierover wordt als huiswerk opgegeven: Tel de tijd uit, die je nodig hebt voor de weg van huis naar school. Bij een eventueel alarm zou je kunnen wor den gevraagd naar huis te gaan om een schuilplaats te zoeken. Het zou ook kunnen dat je pas na de ontplof fing naar huis mag. Je moet dan weten, of je nog thuis kunt komen voordat de „fall-out" begint. Bekijk voor je zelf wat je nodig hebt voor de schuilkelder. Kijk of je familie goed is voorbereid. Beleg een familiebijeenkomst en bespreek openlijk de gevaren van een atoom aanval. Bezoek een gebouw in je omgeving en onderzoek of het te gebruiken is als schuilkelder. Zo ja, licht je blokhoofd in. Zo leert Ame rika de jeugd leven met een bepaal de dreiging. Hoewel Nederland al in 1952, tij dens een conferentie onder auspi ciën van de Wereldgezondheidsorga nisatie kennis maakte met de ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding, vindt dokter Beijerman dat wij er nog lang niet zijn. Hij kan dan ook niet zeggen wanneer de zaak in het basisonderwijs van start gaat. In Limburg is al eens een experi ment op een kweekschool gehouden. Daarnaast kunnen wij bogen op een Stichting Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding. LTTRECHT „Een extra vrijstelling voor de gehuwde y werkende vrouw zou een logische aanvulling zijn op het in Nederland bestaande stelsel van belastingvrije voeten". Tot deze conclusie komt het Wetenschappelijk en Scholingsinstituut (W.S.I.j van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in een rapport over „Vrouw en fis cus", dat het op verzoek van de commissie-Vrouwen- arbeid van het N.V.V. heeft opgesteld. De vrijstelling zou bijvoorbeeld f 2.000 per jaar kunnen zijn, aangevuld met f 450 per kind. Bij parttime-werk zouden deze bedragen kunnen worden verminderd. akverenigingen in een rapport Het W.S.I. vindt het redelijk, dat de hoogte van de belastingvrije voet wordt aangepast aan uiteenlopende gezinssituaties, omdat de gezinskosten stijgen als de vrouw buitenshuis werkt: kleding zal in mindere mate zelf worden gemaakt of hersteld, er zullen meer voorbewerkte en dus duurdere levensmiddelen wor den gebruikt, de kinderen moeten worden ondergebracht in chèches of bij fa milieleden. misschien is betaalde huishoudelijke hulp nodig en zullen bezigheden die vroeger door de huisvrouw zelf werden verricht (ramen zemen, kleding rei nigen) aan anderen worden overgedragen. Dit is mogelijk als de vrouw loonbelas ting betaalt op dezelfde voet als haar man; dus rekening houdend met haar gehuwd zijn en haar kindertal. Om al te grote voordelen bij de hogere ge combineerde inkomens te voorkomen, zou men het additionele fiscale voor deel kunnen beperken tot een zeker maximum-bedrag, bijvoorbeeld f 1000 per jaar per echtpaar. Het W.S.I. schat, dat bij toepassing van de regeling die het voorstelt, onge veer zeventig miljoen gulden minder in 's rijks schatkist terecht zal komen dan bij de huidige. Deze belastingderving zou hoofdzakelijk ten goede komen aan werkende vrouwen die kinderen heb ben. Overigens meent 't WSI, dat de voorgestelde regeling 't zoeken van werk door gehuwde vrouwen niet zo erg zal stimuleren. Het vindt een wat verdergaande fiscale tegemoetkoming dan ook wel toe verdedigen en wel in zo'n vorm, dat voor de grote meerderheid van de be trokken vrouwen de loonbelasting kan worden beschouwd als de eindheffing. I"lc Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (RDM) gaat weer bij zondere schepen bouwen. Naast de op dracht van een paar maanden geleden voor een passagiersschip voor Ameri kaanse rekening, is nu een bestelling ook uit de Verenigde Staten ge komen voor twee kolossale container schepen. Deze gang van zaken zal ieder goed doen, die vertrouwen heeft behouden in de vaderlandse scheepsbouw ondanks de lange reeks van jaren, waarin de Nederlandse werven steeds meer ter rein verloren. De directie van de RDM zal in dit nieuwe succes vooral het nut zien van de omvangrijke organisatie die Rijn- Schelde is geworden. De innige band, die de RDM nu heeft met De Schelde in Vlissingen en Wilton-Fijenoord in Schiedam, heeft het ongetwijfeld ge makkelijker gemaakt tot een concurre rende aanbieding te komen. De contai nerschepen zullen dan ook in feite door de drie on ernemingen tot stand wor den gebracht. Het is opmerkelijk dat Japan er hele maal niet aan te pas is gekomen. De Amerikaanse rederij Sea-Land bestelde namelijk nog drie van zulke schepen bij A. G. Wezer in Bremen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de op drachtgever de aangeboden levertijden sterk heeft laten meespreken bij het uitkiezen van de werv.en. In elk geval probeert de RDM op dit punt steeds een voorsprong te behalen op andere gegadigden. Het opstellen van de offerte schijnt door de Rotterdamse werf zo grondig te ziin gedaan, dat i v igen van de opdracht eigenlijk geen verrassing voor haar was. De RDM is er ook gelukkig mee, dat zij gelijk krijgt met haar bedrijfspol: tiek. Zij heeft steeds gezegd geen be langstelling te hebben voor de bouw van mammoettankers. Op die manier wa ren de hellingen de laatste jaren slechts matig met schepen bezet. Het bedrijf hield zich in die tijd vooral bezig met materieel voor de olie-industrie, ter wijl andere sectoren van het bedrijf eveneens - gespecialiseerde construc ties onder andere op het gebied van de kernenergie onder handen hadden De RDM keert nu in de scheepsbouw terug met gespecialiseerde schepen. Deze situatie biedt goede vooruit zichten, te meer omdat blijkens een re cente studie de internationale vloot van lijnvrachtschepen tegen het einde van 1973 voor tenminste veertig procent uit containerschepen zal bestaan. De ver wachting is dat de produktie van de ;rhernationale scheepsbouwindustrie in de komende vier jaar voor ongeveer 75 procent uit zulke schepen zal bestaan. De directeur van het W.S.I., drs. \V. Olthof, stelt in een voorwoord bij 't 120 r;Ina's tellende rapport, dat de actieve 'beroepsbevolking in Nederland, verge- l"ken bij de totale bevolking, klein is. Het nationaal inkomen p. hoofd van de bevolking ligt daardoor relatief laag. Tegelijkertijd vertoont 'n aantal beste dingscategorieën (ziekenfonds- en pen sioenpremies, onderwijs) een dispropor tionele groei. Wil men aan deze verhoogde kosten te gemoet komen en ook nog een marge overlaten voor de meer individueel be leefde welvaartsverhoging, dan moet de omvang van het nationaal product wor den vergroot. Dit is niet alleen mogelijk door opvoering van de arbeidsprodukti- viteit, maar ook door verhoging van het aantal werkenden. Aangezien de jeugdi gen langer op school blijven, meisjes jonger trouwen en er ook meer meisjes trouwen (er is weer een mannenover- schot) vormen de gehuwde vrouwen de enige categorie, die kan bijdragen tot vergroting van de economische actieve groep. In het rapport wordt geconstateerd, dat omstreeks een kwart van het inko men van de gehuwde werkende vrouw verschuldigd is aan belasting en sociale verzekeringspremies als het echtpaar 'n inkomen heeft van f 15.000 tot f 20.000, waarvan de man ongeveer tweederde en de vrouw eenderde verdient. Uitvoerig bespreekt het rapport de hoogte van de belastingvrije voet voor de verschillende tariefgroepen. Het W.S.I. constateert daarbij onder meer, dat onder groep 1 de nog niet zelfstan dig wonende ongehuwden zouden kun nen worden verstaan en onder groep la de ongehuwden die wel zelfstandig wo nen en daardoor hogere kosten hebben. Het WSI zou de leeftijdsgrens daarom willen verlagen van 40 tot 25 ir. Voor gi p 1 a is de belastingvrije voel f 500 hoger dan voor groep 1. Het W.S.I, meent echter, dat het minimum kosten verschil tussen wel- en niet zelfstandig wonende ongehuwden veel groter is dan f 500 p. jaar. Voor een echtpaar zou de belastingvrije voet volgens het W.S.I. minimaal op ongeveer de hoogte van de A.O.W.-uitkering moeten liggen. Dat voor gezinnen 't additionele bedrag per kind hoger wordt bij een toenemend kindertal vindt het W.S.I. moeilijk ver klaarbaar, aangezien algemeen wordt aangenomen, dat bij 'n stijgend kinder tal de bijkomende kosten per kind juist geringer worden. Het suggereert een „rechtvaar diger a: een belastingvrije voet van f 3000 voor tariefgroep 1 (is nu f 2950), van f 4200 (f 3450) voor groep la van f 5200 (f 4100) voor groep 2 (gehuw den zonder kinderen) en in groep 3 voor elk kind f 1000 meer (de additionele be dragen lopen in het bestaande systeem op van I' 900 voor het eerste kind tot f 1190 voor het zesde Belangrijker dan de bedragen zelf noemt het W.S.I. de onderlinge verhouding tussen de ver schillende groepen. Het rapport constateert, dat de opvat ting dat de gehuwde vrouw haar activi teiten moet beperken tot het huishou den en gezin, bij grote bevolkingsgroe pen nog steeds leeft en dat het hardnek kig in stand houden ervan wordt bevor derd door de talloze belemmeringen die de vrouw in de weg worden gelegd als zij arbeid en huwelijk wil combineren: starre arbeidsuren in de bedrijven, een relatief lage beloning, 't ontbreken van voldoende opvangmogelijkheden voor de kinderen, 't betalen van premies en belastingen. De extra belastingvrijstelling voor ge huwde werkende vrouwen komt in een prioriteitenlijstje van 't W. S. I. pas op de derde plaats, na wijziging van het schema van belastingvrije voeten en de invoering van een uniforme belasting druk voor de verschillende inkomsten categorieën. Wat dit laatste betreft op pert 't W.S.I. 'n uniforme tarieflijn, die het mogelijk maakt de belasting voor alle groepen in 'n simpele taal uit te drukken. Een dergélijke tabel werkt met zogenaamde „inkomensschijven", die beginnen te tellen boven de belas tingvrije voet die al naar gelang de ge zinssituatie verschillend is. Een systeem van belastingvrije voe ten met gelijke belastingpercentages over inkomensschijven heeft volgens 't WSI het voordeel, dat het duidelijk is en waarschijnlijk eenvoudiger in de computergeheugens kan worden inge voerd dan de bestaande uitgebreide ta bellen, terwijl iedereen bij een discus sie over wijzigingen in de belasting druk duidelijk kan zien waar het over gaat, zodat oordeelvorming en beïn vloeding aanzienlijk aan betekenis kunnen winnen. DEN HAAG De Anti-Revolutionai re Jongerenorganisatie (ARJOS) heeft stelling genomen tegen de beslissing van de gemeenteraad van Kockengen om het gemeentelijk zwembad niet op zondag open te stellen. Deze beslissing viel 25 juli j.l. met vier tegen drie stemmen. De vier leden van de pro testants-christelijke fractie (twee ARP en twee CHU) meenden, dat door de openstelling de zondagsheiliging en zon dagsrust zouden worden verstoord. In Vriezen veen kwam de gemeenteraad al eerder tot een soortgelijke beslissing. Het bestuur van de ARJOS heeft zich nu in een schrijven tot het verband van verenigingen van AR-gemeente- en pro vinciebestuurders gericht: „Ons bestuur had gehoopt, dat een christelijke be nadering van de politiek niet meer tot besluiten als bovengenoemd zou lei den. In Kockengen en Vriezenveen blijkt dat helaas wel het geval te zijn. De CHU en de ARP worden door de ze plaatselijke besluiten, naar ons in zicht, zo gemakkelijk in een verkeerd daglicht, dat van de onverdraagzaam heid, geplaatst", aldus de brief van de jongeren, die als volgt eindigt: „Een christelijke politiek bewijst zich in dienstbetoon tot de naaste. Dat brengt een houding mee, die zich zeker niet manifesteert in het sluiten van zwembaden voor mensen, voor wie de aangevoerde bezwaren niets zeggen. Zij, voor wie die bezwaren wel van be tekenis zijn, hebben, naar onze opvat ting, aan een verbod geen behoefte. Zij zullen ook in vrijheid hun persoonlijke verantwoordelijkheid weten te beleven. Wij menen, dat het mede uw taak is t.a.v. kwesties als bovenomschreven een ontwikkeling te signaleren en te trachten aan te geven wat christelijke politiek in deze bedoelt te zijn, en zo ook de aangesloten raadsleden van dienst te zijn. Wij zouden het daarom op prijs stellen wanneer u in uw or gaan een discussie hieromtrent wilt openen". DRONTEN De plaatselijke afde lingen en groeperingen van D'66, Par tij van de Arbeid, PPR en PSP in Oos telijk Flevoland, met uitzondering van Lelystad, zijn van plan bij de advies raadverkiezingen in oktober gezamen lijk op te treden onder de naam Pro gressief Akkoord Dronten. Volgens de groeperingen, zijn er geen beletselen om in de polder met een nieuwe aanpak te starten. Er is al een conceptprogramma opgesteld, dat tij dens de oprichtingsvergadering op 21 augustus en tijdens de algemene leden vergadering een week later zal worden besproken. De leden van de PAK-fractie en de adviesraad Dronten zullen geen verant woording schuldig zijn aan de partijen waarvan zij misschien lid zijn maar aan de PAK-groep in Dronten.

De Vallei | 1969 | | pagina 6