Bronzen medaille voor Badhoevedorper Klaas Balk miste zijn eerste wereldtitel op twee meter Stam gemakkelijk in de eindstrijd Weekend-sport op radio en t.v. Full-time tennisser Hordijk kon merkwaardige opmars van Schneider niet stuiten Zesenveertig buitenlanders op Nederlandse velden ANKE RIJNDERS VESTIGDE NIEUW RECORD OP DE 400 METER VRIJE SLAG KEETIE HAGE IN KWARTFINALES W.k. wielrennen op radio en televisie Tweede overwinning voor Guldemond Roemenië leidt tegen Engeland Geen goede melding in sporttoto Müller Westduits voetballer van 't jaar Dubbelen Geen last Tom Okker in halve eindstrijden Schitterend Grienen Frist Meeste reserves Dubbelspeltitel voor Ada Bakker en Astrid Suurbeek Ferme klappen RECORD SINDS INVOERING BETAALD VOETBAL Twintig Buitenland Bepaling 12 nationaliteiten Moeilijk Aandoenlijk Tweede keer Zege Sijbrands Goud EK SHARPIES DAVIS CUP AUGUSTUS 1969 CEES STAM dubbelen BRNO Klaas Balk, Nederlands 20-jarlge kampioen op de 1.000 meter tydrit, heeft zyn eerste wereldkampioenschap op ongeveer twee meter gemist. Gianni Sartori, 23, 1.78 meter lang en 74 kg zwaar, gebruikte voor de 1.000 meter 0.16 sec. minder dan de blonde Badhoevedorper. Kierzkowski, de rijzige Pool, stond vrij dag ook nog een treedje hoger dan de bronzen Klaas Balk. HJj was 0.02 sec. snel- ner geweest. BRNO Cees Stam, die na de fina le van de wereldkampioenschappen van vorig jaar te Rome nog wat met de Italiaanse stayerij te vereffenen had, heeft vrijdag daarvan de rekening ge presenteerd. Zonder overmatige inspan ning reed hij in het openingsnummer van de wereldkampioenschappen uit de eerste serie van de stayers naar de finale. De Zwitser Candid Grab profi teerde van de overmacht van Stam en gleed ook de eindstrijd binnen voor de Italiaan Angelo Iacomini achter gang maker Gust Meuleman, die bepaald geen vriend van de combinatie Stam- Stakenburg is. Stam heeft al zijn tegenstanders kun nen „dubbelen", alleen met Grab deed hij dat niet. Grab en gangmaker Lu- ginbühl behoorden namelijk in 't com plot dat stayer-coach Martin Wierstra had gesmeed om Cees Stam, zijn bes te man, de weg naar de finale zo ge makkelijk mogelijk te maken. Lugin- bühle trapte in het spelletje dat Wier- stra wilde laten spelen en waarvan de combinatie Meuleman-Iacomini het slachtoffer moest worden. Die opzet is volledig geslaagd. Stam nam na twaalf ronden de kop-positie over van de ma tige Tsjech Bocek en voltooide daarna rustig de resterende 45 km. Wat ach ter het duo Stam-Stakenburg gebeurde, interesseerde hen niet overmatig, nadat het hele veld, behalve Grab, een ron de achterstand had opgelopen. Grab werd gespaard, maar niet Iacomini, die halverwege de koers ook op een „lap" werd gezet. De Italia'an. heeft die volle ronde nog heel even goed kunnen ma ken, maar werd snel daarna weer op dezelfde achterstand gereden. Gangma ker Stakenburg vertelde over die aan val van Iacomini: „Ik wilde geen risi co nemen, je weet tenslotte nooit wat er gebeurt als je je echt gaat verde digen. Ik dacht, wij pakken hem zó BRNO Keetie Hage heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van de stryd om de wereldtitel achtervolging voor dames. Zij won haar serie tegen de Italiaanse Morena Tartagni in een tjjd van 4 min. 11.44 sec. Nellie van Dyk was ook sneller dan haar directe tegen standster in de serie, Patricia Pepper (Gr.-Br.). Haar tyd van 4.17.29 was ech ter niet voldoende voor een plaats by de laatste acht. In de kwartfinales komen tegen el kaar uit: Raisa Obodovskaja (Rus) Judith Hess (V.S.), Keetie Hage (Ned) Adury McElmury (VS), Tamara Gor- kushina (Rus)Jana Kralova (Tsl), Morena Tartagni (It)Hannelore Mat- tig (O.-Dld.). NOS-televisie en -radio zenden een groot aantal reportages uit van de we reldkampioenschappen wielrennen voor amateurs, die van 15 tot en met 24 augustus in Brno (Tsjecho Slowakije) wo:rden verreden. Van de baankampioenschappen zendt de televisie samengevatte reportages uit op: zaterdag 16 augustus van 22.50 tot 23.10 uur via Ned. 2; zondag 17 au gustus van 16.32 tot 16.57 uur via Ned. 1tussen 19.30 en 20.30 uur in Studio Sport (Ned. 1); van 22.50 tot 23.20 uur via Ned. 1; dinsdag 19 augustus van 22.05 tot 22.35 uur via Ned. 2; woensdag 20 augustus van 18.30 tot 18.50 uur via Ned. 1; van 22.45 tot 23.05 uur via Ned. 1; vrijdag 22 augustus van 18.30 tot 18.50 uur via Ned. 1; zaterdag 23 au gustus van 22.45 tot 23.00 uur via Ned. 2. De radioreportages worden als volgt uitgezonden: zaterdag 16 augustus van 12.55 tot 12.59 uur in „Tussen start en finish" (VARA, Hilversum II), tussen 17.00 en 18.00 uur in NCRV's Sportshow (Hilversum III) en tussen 22.45 en 23.55 uur in het KRO-programma Goal (Hil versum I); zondag 17 aug. in „Langs de lijn" tussen 15.00 en 17.00 uur en 18.05 en 18.15 uur (NOS, Hilversum II), van 20.30 tot 20.40 uur en tussen 21.30 en 22.00 uur (KRO, Hilversum I) en van 22.20 tot 22.30 uur (AVRO, Hilver sum II); maandag 18 aug. van 17.55 1ot 18.00 uur en van 22.15 to 22.20 uur (NCRV, Hilversum I); dinsdag 19 aug. van 17.50 tot 18.00 uur en van 21.20 tot 21.30 uur (KRO, Hilversum I); woens dag 20 aug. van 19.00 tot 19.10 uur en tussen 19.45 en 22.20 uur (NOS, Hilver sum I); vrijdag 22 aug. tussen 17.15 en 17.30 uur in Sportkompas (TROS, Hilver sum I) en tussen 18.46 en 19.15 uur (NCRV, Hilversum I); zaterdag 23 aug. van 12.30 tot 12.35 uur in VARA's „Tus sen start en finish (Hilversum II) en tussen 22.45 en 23.45 uur in het KRO- nrogramma „Goal" (Hilversum I). Zondag 24 augustus worden van de strijd om het wereldkampioenschap op de weg radioreportages uitgezonden van 12.00 tot 12.05 uur, van 13.19 tot 13.24 uur, tussen 14.00 en 14.30 uur (AVRO, Hilversum II) en tussen 14.30 en 15.30 uur in het NOS-programma „Langs de lijn" (Hilversum II). De NOS-televisie zendt van 22.45 tot 23.00 uur een samen vatting via Nederland I uit. Radioverslaggever in Brno is Theo Koomen. De televisie-uitzendingen wor den door Barend Barendse van com mentaar voorzien. wel weer. Laat hij eerst maar eens 'n keer zijn neus stoten op Grab". Dat is volgens plan gebeurd. Na afloop dacht Cees Stam dat hij op deze baan misschien 'n iets kleiner ver zet had kunnen rijden, maar een groot probleem maakte hij daarvan niet. „Ik heb gemakkelijk gereden, ik heb net niet met mijn vinger in mijn neus kun nen winnen, maar echt moeite heeft het mij niet gekost. Die Zwitser had ik ook kunnen dubbelen, maar wat koop je daarvoor. Ik heb er geen belang bij vij anden te maken als er over een paar dagen een finale moet worden gereden. Het is mij allemaal erg meegevallen, vooral dat alle motoren het einde goed hebben gehaald". Cees Stam had geen last gehad van zijn kwetsbare linker pols, die hij aan het begin van het seizoen had gebroken in de Ronde van Andijk en die nog steeds niet volledig is hersteld. „Ook de hardere banden, nodig omdat deze baan van glad cement is, niet zoals in Am sterdam bijvoorbeeld van ruw cement, hebben mijn pols geen centje last be zorgd". Als een goede coach was Martin Wier stra ondanks de overwinning niet volle dig tevreden. „Je moet toch eens gaan uitzoeken of het verzet niet wat lager behoort te zijn op deze baan. Cees heeft voortreffelijk gereden, maar iedereen heeft wel eens moeilijke momenten en in die perioden viel Stam sterk terug. Hij maakte normaal rondjes van 19,5 of 20 seconden en er waren stukken bij waarin hij terugzakte tot 22, 23. Met 'n wat gemakkelijker verzet herstel je je eenvoudiger en ik vraag mij af of dat voor de finale niet beter en wenselijker is". Het NOS-televisieprogramma „Stu dio Sport", dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 wordt uitge zonden, bevat onder meer de volgende onderdelen: de nationale tenniskampioenschap pen op de Mets-banen in Schevenin- gen; het kampioenschap van Duindigt voor dravers; de internationale marathon in En schede; de Europese jeugdkampioenschap pen zwemmen in Wenen; de honkbalwedstrijd Haarlem Ni- cols-Sparta; de wereldkampioenschappen wiel rennen voor amateurs in Brno. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio (14.30-17.00 uur en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) wordt onder meer aandacht besteed aan: de nationale atletiekkampioenschap- pen (vijf- en tienkamp) in Vlaardin- gen; de wereldkampioenschappen wiel rennen in Brno; de nationale tenniskampioenschap pen op de Metsbanen in Schevenin- gen; de Europese zwemkampioenschap- pen voor de jeugd in Wenen; de paardenkoersen op Duindigt; de toto-uitslagen. FORT WORTH, Texas In het tennis toernooi voor professionals in de Ame rikaanse stad Fort Worth hebben de Nederlander Tom Oker en de Austra liër Tony Roche de halve finales be reikt door overwinningen op resp. de Amerikaan Ro Homberg en de Frans man Pierre Barthes. Okker won in twee sets, 7-5, 6-2 en Roche had in serviceduel met Barthes drie sets nodig 7-5,6-8 en 6-3. Okker zal in de halve finale uitkomen te gen de winnaar van het duel tussen de Australiër Rod Laver en de Zuidafri kaan Ray Moore, terwijl Roche's tegen stander zijn landgenoot Roy Emerson of de Amerikaan Horst Bugcholz wordt. AKERSLOOT In de vierde en voorlaatste race van het Europees kam pioenschap Sharpies, dat op het Alk- niaardermeer by Akersloot wordt ge houden, heeft de Nederlander Gulde mond na fel duel met de Westduitser Kahler zyn tweede overwinning behaald De omstandigheden waren vrijdag weinig ideaal. Het regende voordurend en de zeilers hadden daardoor weinig zicht. Aanvankelijk had Van Swol de leiding, maar hij raakte in het twee de gedeelte van de wedstrijd iets achterop. Van Swol behield wel de lei ding in het algemene klassement voor Kahler en Guldemond. Vandaag wordt de vijfde en laatste race gehouden: Uitslag vierde wed strijd: 1. Guldemond (Ned.); 2. Kahler (W.- Dld); 3. V. Swol (Ned); 4. V. Dorst Dorst (Ned); 5. Böhmer (W.-Dld); 6. V. Veen (Ned); 7. V. Wijk (Ned); 8. Vink (Ned.). Klaas Balk, die onmiddellijk na Kierzkowski in de baan kwam, was verschrikkelijk teleurgesteld toen hij zag dat de elektrische tijdmeting een met het oog nauwelijks waarneembaar verschil in 0.02 sec. had uitgedrukt. „Zo'n verschil", zei Balk, „is gewoon geluk". Sartori was duidelijk sneller en hoewel daarmee het zilver uit zijn vin gers viel, kon Balk zich daar veel ge- makelijker mee verzoenen. „Nu heeft de man gewonnen die gewoon sterker is dan ik. Daar heb ik vrede mee". De 1000 meter is de meest individue le van alle krachtmetingen in de wie lersport. Die eenmalige kans heeft Balk schitterend verdedigd. Op een ma nier die Loevesijn en Van Doorn, die in kracht waarschijnlijk niets voor hem onderdoen, ten hoogste hadden kunnen ervaren. Tijdens de krachtsexplosie van 19 renners zat Leijn Loevesijn zich op het middenveld te verbijten. Niet omdat hij zich niet kon verzoe nen met de keuze van de nationale kampioen Balk voor dit nummer, maar omdat het reglement slechts een deel nemer per land toestaat en Nederland drie toprenners op de 1000 meter be zit. Loevesijn zei: „Ik kan wel zitten grienen dat er maar één man mag mee doen. Je moet rekenen dat Klaas een van de allersterksten is hier en dat Pe ter en ik hetzelfde kunnen". Peter van Doorn: „Nu voel je pas hoe verschrik kelijk het is dat ik in Amsterdam bij het Nederlands kampioenschap zo'n slechte start heb gehad. Je krijgt ech ter in dit nummer maar één kans". Klaas Balk had in de morgenuren van vrijdag voor het eerst op de 1000 meter getraind met een versnelling van 52 x 15. „Dat is een tandje hoger dan ik normaal rijd. Dat moest ik wel doen omdat de baan hier lichter is dan in Amsterdam. Maar ik had er geen er varing mee. Onmiddellijk na de start, ik was zeer goed en snel weg, toen ik op tempo begon te komen, voelde ik de inspanning van de eerste meters in mijn benen slaan. Ik schrok, ik heb even ingehouden, maar dat had ik na tuurlijk nooit mogen doen. Op dit num mer is het alles of niets, een gouden of een ijzeren. Ik had door moeten gaan, desnoods tot ik barstte". Balk heeft dat niet gedaan. Van de toprenners het verschil tussen Kier- kowski (tweede), Balk (derde), Fred- borg (vierde) en Agapov (vijfde) was maar 0,06 sec. kwam Balk verreweg het frist van zijn fiets. Alleen Agapov herstelde zich bijna net zo snel als de Nederlander, na de ongelooflijke in spanning op de zo lang lijkende 1000 meters. Daniel Moreion bijvoorbeeld moest van zijn fiets worden geholpen en ondersteund worden op weg naar een rustbank in de rennershoek op het middenterrein. Moreion, die alles had gedaan om de erfenis van Pierre Tren- tin in zijn bezit te krijgen, de Franse specialist had zijn Olympische titel ook al niet bij de wereldkampioenschappen in Montevideo kunnen verdedigen, klap te op de laatste 100 meter volledig in elkaar, nadat hij de beste tussentijd had gemaakt op de 200 en de 600 roe ter. Van de toprenners was Sartoni, de bakker uit Bassano, de regelmatigste en hij had ook veruit de meeste reser ves voor de laatste 300 meter en voor al voor de laatste 100 meter, die hij in voortreffelijke ritme voltooide. Van de kandidaten voor het eerste goud van Brno was Sartori ook de meest ervaren renner. Ruim vier jaar geleden, toen hij ontdekte dat hij als wegrenner nooit zou slagen, hij kon merkwaardig ge noeg voor een Italiaan geen molshoop beklimmen, schakelde hij op advies van de geslaagde baanrenner Chemel- lo over naar de piste. Daar bleek Sar tori spoedig het snelste te gaan op de 1000 meter tijdrit. En hij startte nu voor de vierde keer in een wereldkam pioenschap. Zijn prestatie-curve daarin is opmerkelijk. Aan zijn eerste plaats in Brno waren voorafgegaan een derde in Montevideo, een vierde bij de Olympische Spelen van Mexico, een vijfde bij het wereldkampioenschap in Amsterdam en een elfde bij zijn de buut in 1966 in Frankfurt. Uitslag luidde: 1. Gianni Sartori It. 1.08.38; 2. Kier- kowski Pol 1.08.52; 3. Klaas Balk Ned 1.08.54; 4. Niels Fredborg Den 1.08.55; 5. Alexander Agapov Rus 1.08.58; 6. Daniel Moreion Fra 1.08.76; 7. Xavier Kurmann Zwi 1.09.06 8. Anton Tkac Tsl 1.09.21; 9. Jocelyn Lovell Can 1.09.22 10. Willy Debosscher Bel 1.09.36. De Nederlandse amateur-stayer Bert Boom is er niet in geslaagd om in de tweede serie van de strijd voor de we reldtitel zich rechtstreeks in de finale te rijden. Boom eindigde op de vierde plaats. Winnaar werd de Italiaan Di Giovanni, die de 50 km aflegde in 45 min. 22Yt sec. LONDEN Roemenië heeft vrijdag in de interzonefinale van het toernooi om de Davis Cup een voorsprong van 2-1 op Engeland genomen. Op Wimble don wonnen Ion Tiriac en Ilie Nas- tase het dubbelspel tegen Mark Cox en Graham Stil well in vier sets: 10-8, 3-6, 6-3, 6-4. Roemenië heeft na deze overwinning een goede kans als eerste Oosteuropees land door te dringen tot de Challenge Round. De Roemenen behoeven van daag op de laatste dag nog maar een enkelspel te winnen om de zekerheid te krijgen de Verenigde Staten, titel houder, te ontmoeten. Engeland bracht op het laatste mo ment een verandering in het dubbel aan: Graham Stilwell nam de plaats van Peter Curtis in. De 23-jarige Stil well bracht iets meer rust in het dub bel, maar de Roemenen waren toch nog te sterk voor Cox en Stilwell, die binnen een uur en drie kwartier verlo ren. DEN HAAG Van de 464.734 deelne mers aan de sporttoto van afgelopen week heeft niemand zich gemeld met dertien juist voorspelde uitslagen. De eerste prijs wordt daarom gevoegd bij de andere prijzen. De prijswinnaars waren als volgt ver deeld: tweede prijs: f 167.840,- 17 mel dingen bruto f 9.873,-; Derde prijs: f 146.860,- 340 meldingen bruto f 431,90; Extra prijs: f 104.900,- 92 meldingen bruto f 1.140,20. FRANKFORT Gerd Müller van Bayern München is voetballer van het jaar in West-Duitsland geworden. Mül ler, die in het afgelopen seizoen met dertig doelpunten topscorer was in „De Bundesliga, veroverde in de Poll die door „Kickers/Sportmagazin werd uit geschreven 417 van de 575 stemmen. In 1967 was Müller, die kort geleden een tot 1973 durend contract met Bayern München sloot, ook al voetballer van 't jaar in West-Duitsland. Müller's clubgenoot Franz Becken- bauer eindigde met zestig stemmen op de tweede plaats. De derde plaats ging naar Berti Vogts (Borussia Mönchen- Gladbach), die 24 stemmen verzamelde. JAN HORDIJK alleen maar tennis SCHEVENINGEN Anderhalf jaar geleden heeft Evert Schneider zich voor het laatst serieus met tennis bezigge houden. Nu staat hij in de finale van het Nederlands tenniskampioenschap. Full-time tennisser Jan Hordijk zag geen kans uit het grote arsenaal van slagen dat hij ter beschikking heeft, de juiste op te diepen om Schneider's merkwaardige opmars tijdens deze na tionale kampioenschappen te stuiten. Een set lang combineerde Hordijk kracht en precisie. Daarna legde hij ten onrechte het accent op hard slaan alleen en verloor in vier sets: 6-3, 3-6, 1-6, 7-9. De tweede en derde set gaven een onthullend beeld van het gebrek aan taktisch inzicht bij de 19-jarige Rotter dammer. Eindweegs de vierde herstel de hij zich min of meer. Evert Schnei der, die constant de indruk maakte een lichamelijke ineenstorting nabij te zijn, maar desondanks elke dropshot bleef belopen, had zevgn matchpoints nodig eer hij zich voor de derde maal in zijn tenniscarrière voor de eindstrijd van het enkelspel plaatste. Daarin verloor hij in 1963 van Jan Hajer en in 1965 van Tom Okker. Beide malen in drie sets. Tegenstander zondag wordt in de eindstrijd van Niek Fleury, geruime ROTTERDAM Indien de problemen rond de transfers van de Roemeen Var- ga (naar AZ '67), de Oostenrijker Ja- notka (naar Holland Sport) en de beide Surinaamse spelers Oosthuizen en Rij- senburg (naar Haarlem) alsnog worden opgelost, spelen 46 buitenlanders in het seizoen 1969-1970 in de Nederlandse competitie betaald voetbal. Dit is een record sedert de invoering van het be taalde voetbal in ons land. In de juni-periode zijn niet minder dan twintig buitenlandse spelers naar Nederlandse teams overgeschreven. De buitenlanders, die voor de eerste maal een contract hebben getekend voor een Nederlandse club uit één van de drie divisies betaald voetbal zijn: De Denen Niels Holmstroem (KB Ko penhagen) voor ADO en Tom Soender- gaard (B93 Kopenhagen en Rapid We nen) voor Ajax, de Westduitsers War- na Liebhaber (Alemannia Aken) voor AZ '67, Frans Hasil (Schalke '04) naar Feijenoord, Jörgen Jendrossek FC Köln) naar NEC, Gerard Schunk (FC Oberbruch amateur) naar FSC, Rainier Schönwalder (Patria Tongeren) naar Roda JC, Klaus Hardt (Eintracht Frank fort en DRL Rotterdam als amateur) naar VVV, Karl Klostermann (SV Hil- den) naar Limburgia en Karl Heinz Frania (Neuss, gelegerd als militair te Budel) naar Eindhoven, de Joegoslaven Dimitri Davidovic (Partizan Belgrado en California Clippers) naar NEC, en Zladko Dracic (FC Zagreb) naar PEC, de Noor Harald Berg (Sky og Lyn, Oslo) naar ADO, de Pool Peter Kowa- lik (California Clippers) naar Sparta, de Hongaar Antal Nagy (Standard Luik) naar FC Twente, de Fin Lars Nass- man (IFK Vaasa) naar Sportclub Cam- buur. de Oostenrijker Ferdinand Janot- ka (Austria Salzburg) naar Holland Sport; de Roemeen Yosif Varga (Dyna mo Boekarest) naar AZ '67 en de bei de Surinaamse spelers John Oosthuizen (Robin Hood) en Max Rijsenburg (Trans vaal Paramaribo) naar Haarlem. Na het afgelopen seizoen zijn tien buitenlanders getransfereerd naar ande re clubs buiten ons land of naar eigen land teruggekeerd, van wie de meest bekende spelers waren Paja Samard- zic (van Feijenoord naar St. Etienne), Juva Racic (van AZ'67 naar eigen land), Lazar Radovic (van PSV naar West- Duitsland wegens studie), de Zweed In ge Danielsson (van Ajax naar IFK Hal- singborg) de beide Denen Kjeld Peder- sen (van GVAV naar Köge als ama teur) en Erik Dyreborg (van Holland Sport naar eigen land) en ten slotte Wolfram Kaminke (West-Duitsland) van DOS naar Küttingen. Enkele van de 26 in Nederland ge bleven buitenlandse professionals zijn in Nederland getransfereerd, van wie Uwe Blotenberg, die van Roda JC naar FC Twente is gegaan, het meest opmerke lijke voorbeeld is. Velibor Vasovic (Joegoslavië) van Ajax verkrijgt per 1 december de Ne derlandse voetbalnationaliteit, die Ove Kindvall (Zweden) reeds bezit. Indien namelijk een buitenlandse spe ler een contract voor drie achtereen volgende jaren heeft afgewerkt kan hij, zoals de Zweedse Feijenoordspeler, door zijn club worden voorgedragen voor de Nederlandse voetbalnationaliteit, het geen zijn vereniging de mogelijkheid schept voor hem een andere buitenland se speler aan te trekken. Het reglement betaald voetbal behelst namelijk de bepaling, dat slechts twee contractspelers van andere dan Neder landse nationaliteit op de geregistreer de lijst mogen voorkomen. Voor een speler afkomstig uit Suriname of de Ne derlandse Antillen is deze termijn ge steld op één in plaats van drie jaar. Van de overige in Nederland geble ven buitenlandse contractspelers noe men wij de beide Polen Franckiewicz en Pogrezeba van NAC, Bent Schmidt Hansen (Denemarken) van PSV en zijn land- én teamgenoot Kersten Bjerre, Ivar Mraz (Tsjecho-Slowakije) van MVV en nog twee Denen, Jörgen Kristensen van Sparta en Ole Fritsen van GVAV. De 46 buitenlanders vertegenwoordi gen 12 nationaliteiten. West-Duitsland is met twaalf spelers vertegenwoordigd, Joegoslavië met negen, Suriname met zeven, Denemarken met zes, Polen met drie, Hongarije en Denemarken elk met twee en Zweden, Tsjecho-Slowakije, Finland, Roemenië en Oostenrijk elk met één speler. De buitenlandse contractspelers zijn als volgt over de drie divisies verdeeld: 27 in de eredivisie, elf in de eerste en acht in de tweede divisie. In de achttien clubs van de Westduit- se Bundesliga spelen 26 buitenlanders mee met Joegoslavië en Oostenrijk als „toppers" met resp. acht en zes. De Nederlander Van Haaren (Meidricher SV) heeft reeds 153 competitiewedstrij den achter de rug, Egbert ter Mos (ex- Go-Ahead en ex-Twente) gaat bij Rot Weiss Essen zijn tweede seizoen in en verder speelt in dezelfde vereniging de Nederlander Lippens, die altijd in Duits land heeft gewoond. België gaat het nieuwe seizoen in met 68 buitenlandse professionals, van wie 51 in de clubs van de eredivisie spelen en zeventien in de eerste afdeling. Het vorig seizoen bevonden zich 51 buiten landers bij onze zuiderburen, evenals in Nederland dus een niet onaanzienlijke stijging van 't contingent niet-Belgen. Vertegenwoordigen de 26 buitenlanders in West-Duitsland 11 nationaliteiten, in België verschijnen nu spelers uit acht tien landen in de voetbalstadions. Opmerkelijk is, dat Denemarken al meer dan honderd amateurs naar het buitenland heeft zien vertrekken. Nog steeds weigert de Deense Voetbalbond zijn spelers te betalen. Denemarken is het enige land in Europa, dat geen vergoeding voor zijn spelers kent. Noor wegen is het vorig seizoen ook overstag gegaan. Opnieuw zijn Nederlandse contract spelers in juni naar het buitenland ge gaan, van wie de meest bekenden zijn Rob Rensenbrink (DWS) en Henk Hou- waart (FC Twente), beiden naar FC Brugge, Piet Giesen (ADO) naar AS Oostende, Frans Bouwmeester (NAC) naar Racing White Brussel en Jos Klin gen (FSC) naar St. Truiden. Hoewel het bijzonder moeilijk is een overzicht te krijgen hoeveel Nederlan ders in buitenlandse clubs een contract afwerken mag worden aangenomen dat dit getal 23 bedraagt (in België acht tien, in West-Duitslan drie, in Zwitser land en Frankrijk één). Behalve de reeds genoemde Neder landers bevinden zich reeds Jan Mul der (Anderlecht), Gerard Bergholz (An- derlecht), Henny van Nee (La Gantoise) Pierre Kerkhoffs (Lausanne Sp.) en Leo Ouwens (Racing Mechelen) als voor treffelijke voetballers in het buitenland. tijd geleden bij gebrek aan succes uit de bandstraining gestapt. De 24-jarige Amsterdammer sloeg met enkele fer me klappen de fagade, die Jan Hajer bij deze titelstrijd zo zorgvuldig had op gebouwd, omver: 6-4, 6-2, 6-2. De Eind- hovenaar heeft er al enkele jaren een weinig serieuze levenswijze op na ge houden. Op beslissende momenten wist hij steeds weer de gevolgen daarvan te verbloemen. Ditmaal ging 't niet meer. Nuchter gaf hij zijn ontluistering toe: „Je kunt zeggen dat Fleury na Okker de eerste is geweest, die heeft aange toond, dat ik totaal geen groundstrokes heb. Toch heb ik zo'n jaar of zeven aar dig met de top meegedraaid..." Hoe kan een weekend tennisser als Evert Schneider, die een drukke baan heeft waaraan hij veel tijd moet beste den (vanmorgen haalt hij een deel van het werkverzuim van deze week in) winnen van een speler, die al enkele ja ren niets anders dan tennis aan zijn hoofd heeft? „Niet met tennissen na tuurlijk", aldus Schneider. „Als ik het mooi probeer te spelen, word ik door een Hemmes en Hordijk van de baan geveegd. Dat heb ik wel gemerkt bij de oefenwedstrijden voor de Davis-Cup, toen ik kansloos verloor. Nee, ik deed het anders. Kort-lang, hoog-lang, tempo en vertraging. Dat alles keurig afge wisseld. Hordijk trapte er in. Dat is hem niet kwalijk te nemen, want de bond heeft die jongens vrijwel geen ge legenheid gegeven wedstrijdervaring op te doen. Met alleen trainen leer je dat niet". Het was aandoenlijk te zien hoe Hor dijk na een hoopvol begin (vijf aces in de eerste set) zijn eigen mogelijkheden steeds meer inperkte. Hij bleef de eer ste service hard en ver uitslaan. Op de tweede bleef hij angstig achterin, werd hij door een dropshot naar voren ge trokken, dan mepte hij de bal onbe heerst in het net. In de slagenwisselin gen kende hij maar een object: de backhandzijde van Schneider. Dat be spaarde de lange jurist heel wat loop werk. De daardoor gespaarde energie kon hij aanwenden om naar het net te komen. En zoals meestal was het ook nu weer: wie het initiatief heeft, wint het potje. In de pauze na de derde set was Hordijk nog optimistisch gestemd. Schneider zou op het punt van de con ditie wel door de mand vallen. Dat heeft inderdaad niet veel gescheeld. Na een voorsprong van 4-1 was Schneider's energie opgebrand. Hordijk daarente gen begon in deze benarde situatie sterk te spelen. Hij verscheen in het voorveld en sloeg zowaar enkele vol leys diep naar de lijnen. Het werd 4-4. De vermoeide Schneider concentreerde zich vervolgens uitsluitend op zijn eigen service, die hij soms met moeite be hield. Bij 7-6 kwamen de matchpoints. Bij een poging een lage volley te slaan, kwam Hordijk lelijk te vallen: 15-40. Hij gunde zich geen tijd het rode gra vel, dat fraai contrasteerde bij zijn blauwe pullover en de dito polsbandjes, van zich af te slaan en werkte met on vermoede energie de beide matchpoints weg. Dat deed hij ook met het derde. En twee games later evenzo met het vier de, vijfde en zesde. Schneider bleef on verstoorbaar. Een gewonnen volleyduel gaf hem weer een wedstrijdpunt en dit maal belandde de backhanddrive van Hordijk buiten de lijnen. Het matig bezette centrecourt kreeg vrijdag reeds de eerste kampioenen te bejubelen. Ada Bakker en Astrid Suur beek grepen ten tweeden male de titel in het dames-dubbelspel door een over winning met tweemaal 6-4 op Marijke Schaar en Els Veentjer. Het matig booglijnspel gaf weinig reden tot dis cussies. Zoveel te meer de beslissing van scheidsrechter Dikker op het eerste matchpoint. De lijnrechter had duide lijk „uit" geroepen op een slag van Marijke Schaar. „Bent u zeker?" vroeg Dikker. „Niet helemaal", was het ant woord. Waarop de scheidsrechter de bal „in" telde. Reglementair onjuist. Hij had een „let" moeten geven. „Ik moet er niet aan denken, dat de par tij daardoor een heel ander verloop had kunnen krijgen", zuchtte de heer Dikker, toen hij van zijn fout op de hoogte werd gesteld. Dat gebeurde na tuurlijk niet. Ada Bakker en Astrid Suurbeek verspeelden er wel een ga me mee, maar wonnen toch vrij ge makkelijk. Verdere uitslagen, gemengd dubbel, kwartfinales: Astrid Suurbeek/Peter Soeters - Judith Salomé/Jan Hordijk 6-3, 6-3; Tine Zwaan/Hans Baks-mevr. Geenjaar/Peter Blaas 3-6, 6-4, 6-3; Ada Bakker/Niek Fleury - Trudy Groen man/Geert Keizer 6-2, 6-2; Marijke Schaar/Jan Coeberg - Els Veentjer/ Kenneth/ de Koning 5-7, 6-4 2-3, afge broken door opgave van Els Veentjer wegens blessure. WENEN Anke Rijnders, enkele weken terug bij de nationale zwem- kampioenschappen ontdekt, heeft vrij dag in Wenen op de eerste dag van de Europese jeugdkampioenschappen haar bliksemachtige opkomst voortgezet en uitgedrukt in een nieuw Nederlands re cord op de 400 meter vrije slag. De pas 13-jarige zwemster van de Amers- foortse AZPC bleef 0,1 sec. onder de tijd waarmee Ada Kok reeds drie jaar nationaal recordhoudster was. PARAMARIBO De Nederlandse grootmeester Ton Sijbrands heeft in het damtoernooi, dat in Suriname wordt gehouden, de leiding genomen. De Amsterdammer versloeg de Surinamer Ramcharan, die na de vijfde ronde de eerste plaats met hem deelde. De uitslagen van de zesde ronde wa ren: Sijbrands Ramcharan 2-0; Sadiek Fleur 1-1; Kemp Ivens 2-0; Slijn- gard Sheoratan 0-2; Rotteveel Re dan 1-1. Stand na zes ronden: 1. Sijbrands 11 pnt; 2. Ramcharan 9; 3. Kemp 8; 4. Sadiek 7; 5/6 Sheotaran en Fleur 5; 7/8/9. Rottevel, Slijngard en Ivens 4; 10. Redan 3. Toch viel Anke Rijnders buiten de prijzen. Hoewel Ada Kok in 1966 bij de Europese kampioenschappen in Utrecht met haar record zilver won, eindigde Anke Rijnders in Wenen op de vierde plaats. Haar tijd van 4 min 48,6 sec. werd ruim overklast door twee Oostduitse en een Italiaanse zwemster, van wie Ga- brielle Wetzko de meest imponerende indruk achterliet. De 15-jarige Oost duitse vestigde met 4 min 36,1 sec. niet alleen een nieuw Europees record, maar bereikte tevens een niveau dat tot nu toe slechts aan Amerikaanse zwemsters was voorbehouden. Het oude Europese record stond sinds de Olym pische Spelen in Mexico op haar naam met 4.40,2. Voor de eerste Nederlandse gouden medaille zorgde Roger van Hamburg. In de finale van de 400 meter vrije slag leidde Van Hamburg van het be gin af en won onbedreigd in de voor zijn doen niet zo opzienbarende tijd van 4 min 24,7 sec. De derde Nederlandse die vrijdag een eindstrijd bereikte, Ti neke Hofland, was kansloos. Op de 100 meter schoolslag eindigde zij als acht ste en laatste in 1 min 24,1 sec. Winna res op deze afstand werd de Russische Roesanova in 1.19,1.

De Vallei | 1969 | | pagina 9