Veenendaals dagblad Spoedzitting V-raad niet waarschijnlijk BISSCHOP IN CHAOTISCH BELFAST mmsè Vechtpartijen in Dublin Buiten Blaiberg's tweede hart klopte ruim 19 maanden Minister wil „drie van vrij laten de Breda" Suikeroorlog nog niet afgelopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei WOLKBREUK ZETTE TILBURG BLANK OP TWEE PL A A TSEN MELK AUTO ONDER SNELTREIN Ierse regering heeft verzoek thans ingediend B V .S.-helikopter boven N.-Korea neergeschoten Transplantatiepatiënt overleden Weduwe gewurgd in Eindhoven Als de meerderheid in het parlement ermee instemt .Camille" teistert Mississippi Militair kreeg messteek in de buik STIL PROTEST Ongeluksdag voor N.S. 1 ZONNIGE j PERIODEN HULPTROEPEN Onkruiden OPROER PAUS ERNSTIG STERKE WIL „GROENE BARETTEN" ONDER HUISARREST DOOR STROOM GEDOOD NA VERGISSING SPOOK IJS MOORDZAAK LOS A1SGELES MET WATERDICHT NAAST RAILS SLACHTOFFER Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 18 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I92 TVTEW YORK De regering van de Ierse republiek heeft gisteravond om t een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht in verband niet de toestand in Ulster. In een brief wordt de raad gevraagd het zenden van een V.N.-vredesmacht naar Noord-Ierland te overwegen. Het schrijven van de permanente vertegenwoordiger van Ierland bij de Ver enigde Naties aan de Veiligheidsraad gaat voornamelijk in op de dringende verzoeken, die de Ierse eerste minister tot de Britse regering heeft gericht om troepen van de Verenigde Naties of een gecombineerde Iers-Britse troepen macht naar Ulster te sturen teneinde de orde daar te herstellen en te hand haven. De brief voert daarbij nog aan, dat de Britten deze verzoeken alle hebben geweigerd. Om zijn verzoek kracht bij te zetten legde Ierse vertegenwoordiger Cremin het accent op de slechte behandeling en de onderdrukking, die de bevolking van Noord-Ierland van de zijde van de politie en van de Britse regering on dervindt. Toch is het weinig waarschijnlijk, dat de V-raad op het verzoek zal in gaan. De Britse vertegenwoordiger Lord Caradon zal zich beroepen op artikel 2 van de raad, dat zegt dat de V.N. zich niet mogen mengen in binnenlandse aangelegen heden van een land. En Noord-Ierland is een binnenlandse aangelegenheid van de Britten. De meerderheid van de raad zal ongetwijfeld met dit stand punt meegaan, zodat er geen preceden ten worden geschapen. Hoe het ook zij, de kwestie is nog niet opgelost. De persconferentie die premier James Chi- chester-Clark gisteren gehouden heeft kan die volgens waarnemers alleen nog maar moeilijker maken. Vooral de ka tholieken zullen met toenemende erge- nis hebben geluisterd (zie hiervoor ook elders in dit blad). Chichester-Clark rechtvaardigde het beleid van zijn regering, toen die de hulptroepen van de politie in schakelde, een maatregel die vooral de laatste week ernstig is gekriti seerd. In de katholieke wijken van Bel fast werden de uitlatingen van Chi- chester-CIark onmiddellijk als „leu genachtig" bestempeld. Heftige reac ties kwamen er vooral op de uit spraak, dat het goed was de hulp troepen van de politie in te schake len: deze protestante politie-agenten zijn er volgens de katholieken alleen op uit terreur op te roepen en hen te onderdrukken. Onder deze katholieken overheerst de mening, dat het nu toch wel tijd wordt, dat Engeland zich direct belast met de gang van zaken in Noord-Ier- land. De protestanten echter, die in te genstelling tot de katholieken nog steeds over schone straten beschikken, gaven geen commentaar. Zij tonen zich tevre den met het feit, dat Chichester-Clark A chter het goud van de gulden roede, het rose fondant der floxen en de haast uitgebloeide hanekam- men schoot in de border onopge merkt een fors onkruid op met sier lijk ingesneden, van onder witvilti- ge bladeren. Deze struikvormige geel-bloeiende composiet is de Bij voet, die we langs wegen en dijken vinden en in 't algemeen op rudera le plaatsen, zoals onze flora zegt. Ongezien en vrijmoedig drong hij zich tussen de bloemen van het boordbed en als we niet oppassen, staat hij het volgend jaar met een dikke wortel en een vertakt stengel stuk, waarmee hij overwinterde, manshoog uit te kijken over het met zorg behandelde gewas aan zijn voet. Laatst las ik een karakteristiek over zulke spontaan verschijnende figuren, luidende ongeveer, dat elke plant, die uit zichzelf komt groeien op plaatsen, waarvoor wij zelf een bepaalde bestemming hebben ertoe behoort. Ook op niet voor cultuur bestemde terreinen voor bouwwer ken, emplacementen, spoorbermen en verlaten hoekjes) dringt het on kruid op, daar hebben ze het rijk alleen en vormen soms grote ge meenschappen. Niet alzo onze bij voet in de tuin, die we er deze zo mer nolens volens moeten dulden, maar die we tegen het voorjaar zullen verwijderen, want hij kan wel 700.000 zaadjes verspreiden. We hebben genoeg van die vechters in de hof, zoals de moedige hondsdraf, het varkensgras, de duizendknoop, het perzikkruid en een paar kruis, kruiden, herik en zelfs de prachtige decoratieve kop. Die snoert zich al te vast om alle heesters en bomen, die hij bereiken kan en ook deze liaan moeten we binnen de perken houden. Er is geen beginnen aan, al die indringers uit te roeien of zelfs redelijk te bestrijden. De bijvoet mag echter voorlopig blijven staan. 18 aug., 1969 A. B. WIGMAN. nog niet heeft willen regering in Londen. buigen voor de In de Ierse hoofdstad Dublin zijn van nacht opnieuw vechtpartijen voorgeko men. Enige honderden oproerkraaiers in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, onder hen veel meisjes, kwamen in botsing met de politie. Een twintigtal personen raakte daarbij gewond. De politie ver richtte vele arrestaties. De vechtpartijen begonnen in het centrum van de stad, niet ver van het gebouw waar overdag bijeenkomsten worden gehouden over het verlenen van steun aan Noord-ier- land. Verschillende brandbare materia len werden aangestoken en midden in de straten gegooid. De politie voerde verscheidene charges uit waarbij ge bruik werd gemaakt van de wapenstok. Het gevecht duurde ongeveer twintig minuten. Volgens een woordvoerder van de politie zijn het meest opgescho ten straatjongens, die de politieke ge beurtenissen uitbuiten om de wanorde nog wat groter te maken. De Londense bereden politie heeft zondag een groep betogers verspreid voor het gebouw van de Noordierse vertegenwoordiging, nadat er een brandbom naar het gebouw was ge gooid en men de politie met stenen en andere voorwerpen had bekogeld. De bom richtte geen schade aan. De betogers maakten de Noordierse politie uit voor SS'ers. 15 mensen, on der wie 9 politiemannen, moesten voor verwondingen in het ziekenhuis behandeld worden. In een eerste commentaar op de ge beurtenissen in Noord-Ierland heeft paus Paul us gisteren in een toespraax vanaf het balkon van zijn zomerverblijf Cas- telg^ndolfo gezegd de onlusten in Noord-Ierland diep te betreuren. Hij sprak de hoop uit dat godsdienst nim mer meer oorzaak van strijd tussen mensen zou zijn. Hoewel de paus de eisen voor gelijke burgerrechten van de Noordierse rooms-katholieken steunt, veroordeelt hij het gebruik van geweld om deze te verkrijgen. De paus wees er op, dat in Noord-Ierland het religieuze motief vermengd was met andere van histori sche, maatschappelijke en politieke aard. WASHINGTON Het Pentagon heeft bevestigd, dat een helikopter met drie inzittenden boven de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuid-Korea door Nood-Koreanen is neergeschoten. Een woordvoerder zei, dat de piloot van het toestel in zijn laatste radio-bericht zou hebben gezegd, dat hij verdwaald was en dat hij vanaf de grond onder vuur werd genomen. „Het schijnt dus", voegde de woordvoerder er asm toe, „dat de piloot per ongeluk de grens van de gedemilitairiseerde zone heeft over schreden. Over het lot van de drie in zittenden is niets bekend. De rooms-katholieke bisschop Philbin (met hoed) bracht gis teren een bezoek aan de wijk Falls Road te Belfast, waar zich eind vorige week verbitterde gevechten hebben afgespeeld. We zien hem hier tijdens een ontmoeting met de pers bij een afzetting door Britse troepen. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg, de Zuidafrikaan, die op 2 januari 1968 het hart kreeg ingeplant van de 24-jarige fabrieksarbeider Clive Haupt, is gisteravond in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad overle den. Vanmiddag is hij op de Israëlische begraafplaats van Kaapstad ter aarde besteld. Negentien maanden en vijftien da gen heeft Haupts hart. het leven van Blaiberg verlengd. In die bijna twintig maanden overleefde Blaiberg, in een taai volgehouden wil te blijven leven, de ene crisis na de andere. De laatste werd de zestigjarige oud-tandarts het afgelopen weekeinde noodlottig. Donderdag werd hij opnieuw opge nomen in het ziekenhuis waar hij in ja nuari 1968 als tweede een harttrans plantatie had ondergaan. Zijn toestand was zeer ernstig, maar zijn vrouw en de geneesheren die hem behandelden kregen zaterdag weer nieuwe hoop toen er een lichte verbetering intrad. De verbetering zette zondag echter niet door. Om twintig minuten voor ze ven zondagavond overleed Blaiberg. Van de patiënten die van prof. Chris tian Barnard in het ziekenhuis Groo te Schuur een ander hart kregen in geplant, zijn er na de dood van Blai berg nu nog twee in leven. Die twee zijn Pieter Smith (53 jaar) en Dorothy Fisher (38 jaar ).Smith kreeg een an der hart op 7 september 1968 en Do rothy Fisher onderging een harttrans plantatie op 17 april van dit jaar Pater Damien (Charles Boulogne) is na de dood van Blaiberg de man die het langst leeft na een harttransplan tatie. Hij kreeg een ander hart inge plant op 12 mei 1968 in een zieken huis in Parijs. Sedert 23 me! van dit jaar, toen Blaiberg na een behandeling van long- en rugklachten uit het zieken huis Groote Schuur was ontslagen, bleef zijn gezondheidstoestand slecht. Zijn zeer sterke wil om te blijven le ven heeft zün leven vermoedelijk in de afgelopen maanden onwaarschijn lijk lang gerekt. Eind vorige week kreeg Blaiberg last van zijn nieren. Toen hij don derdag weer in het ziekenhuis Groo te Schuur was opgenomen, wisten de SAIGON De acht militairen van het korps der „Groene Baretten", die beschuldigd zijn in verband met het doden van een Vietnamees, die ver moedelijk een dubbelspion was, zijn vanmorgen ontslagen uit voorlopige hechtenis in het kamp Long Binh en onder huisarrest geplaatst in hetzelfde kamp. Blaiberg en zijn vrouw Eileen. geneesheren dat het er met hem slecht voorstond, omdat zijn hart al geruime tijd ver onder de normale kracht werkte. De doodsoorzaak werd na het over lijden van Blaiberg niet dadelijk be kendgemaakt. Men neemt echter aan, dat hij is bezweken aan de gevolgen van afstoting van het ingeplante hart. EINDHOVEN In Eindhoven is gister middag de 72-jarige weduwe Cornelia Johanna Viveen gewurgd. Het slachtoffer werd tegen de avond gevonden door buren, die zich erover hadden verbaasd, dat de gordijnen van het huis van de vrouw gesloten bleven. De politie trof in het huis van de vrouw een wanorde aan, die erop zou kunnen wijzen, dat roof bet motief van de moord is geweest. De.politie vermoedt '"/at cie moord is gepleegd door een jeugdbende, waarvan de laatste tijd al enkele in Eindho ven zijn opgerold. Het slachtoffer had geen kinderen. De politie zoekt contact met naaste familie leden, die wat van de vrouw afweten. Het staat niet wast of er iets wordt vermist. Er zijn geen sporen van in braak gevonden. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer zich verdedigd. Verschil lende wonden op het lichaam wijzen in die richting. Het lichaam werd gekleed aangetroffen op de benedenverdieping. HENGELO Doordat hij dc snoe ren had verwisseld, is de 22-jarige J. H. Heyink uit Hengelo zaterdag in zijn woonplaats door stroom getroffen en om het leven gekomen. De jongeman knutselde thuis aan een verlengsnoer voor een elektrische pomp. Hij verbond in de stekker de stroomdraad met de aardleiding. Toen hij even later de pomp in wer king steld^ en vasthield, werd hij dus danig door stroom getroffen, dat hij kort daarop is overleden. LOS ANGELES Het zoeken naar de dader(s) van de vijfvoudige moord zaak van Los Angeles, waarbij onder meer de filmactrice Sharon Tate op beestachtige wijze werd vermoord, heeft zich nu uitgebreid tot Canada. Een woordvoerder van de Canadese politie zei dat haar gevraagd is uit te kijken naar vier „hippe typen" ge naamd Thomas Harrigan (25), Har- ris Dawson (26), William Doyle (26) en Charles Tacot. De politie neemt aan, dat Harrigan de man was die in de nacht van de moord in het huis van Sharon Tate is geweest. DEN HAAG Minister mr. C. H. F. Polak wil de drie nog in Breda opge sloten DuiLse oorlogsmisdadigers in vrijheid stellen indien hij daarvoor een meerderheid in het parlement krijgt. Uit zuiver menselijke overwegingen is hij van oordeel, dat ook deze drie tot levenslang veroordeelden Fischer, Aus der Fünten en Kotalla niet tot hun dood in de gevangenis behoren te blijven. De minister van Justitie vindt het echter evenzeer onmenselijk om ver wachtingen te wekken door het indien- van een voorstel, zonder dat hy zeker heid heeft dat beide Kamers van de Staten-Gencraal het zullen goedkeuren. Dit is de reden waarom hij al sinds geruime tijd bezig is na te gaan of er een meerderheid vóór zijn plan is. Minister Polak wil geen gratie toe passen. Zijn oplossing is in het Wetboek van Strafrecht de mogelijkheid van voor lopige invrijheidstelling van tijdelijk ge straften ook van toepassing te verkla ren voor levenslang gestraften. In geval van gratie oordeelt het par lement pas achteraf. Dat vindt deze minister, na alles wat er gedurende de afgelopen vijftien jaar over de Duitse oorlogsmisdadigers in het parlement te doen is geweest, niet juist. In dit opzicht verschilt zijn beleid dus van dat van zijn voorgangers, die allen de mogelijkheid van gratieverlening steeds hebben opgehouden. 9 Men zie verder elders in dit nummer. NEW ORLEANS (Louisiana) De orkaan „Camille" (windkracht 300 km per uur) beukt thans met verwoesten de kracht de kusten van de Ameri kaanse staten Mississippi en Louisiana, Het ergst te lijden hebben de plaatsen Biloxi en Gulfport, waar grote schade is aangericht, zo meldt het Amerikaan se weerbureau. Elektriciteitsdraden zijn weggerukt en bomen geveld. Wegen staan blank en huizen zijn ondergelo pen. De verbinding met de steden is vrijwel verbroken. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. Het merendeel van de 30.000 inwoners van Gulfport is geëvacueerd. Tilburg is gistermorgen door noodweer overvallen. In minder dan een uur viel meer dan veertig milli meter regen. De stadsrioleringdie het water niet kon verwerkenstroomde over. Hierdoor kwam een groot deel van de binnenstad onder water te staan. Kelders liepen vol en vele automobilisten raakten vast onder de viaductenwaar plaatselijk meer dan een meter water stond. DEN HAAG Suiker blijft voorlopig een stuntartikel met pryzen van 98, 89 of 79 cent per kilo, hier en daar gratis. Zaterdag leek het erop dat de vrede was getekend in de kruideniersoorlog. Gisteren heeft Albert Hejjn echter la ten weten, dat de directie niet akkoord gaat met de afspraak om binnen een paar dagen de prijs naar 1.17 gulden per kilo terug te draaien. Die afspraak was het resultaat van overleg tussen de suikerindustrie en de georganiseerde groot- en kleinhandel. De Nederlandse suikerindustrie zou volgens de afspraak de prijzen weer grondig gaan controleren, ook in de cash- en carrybedrijven. De groothandel in kruidenierswaren had goede hoop dat de import van buitenlandse (niet aan de prijs gebonden) suiker minder zou worden. Albert Heijn vindt de afspraken niet waterdicht. „De concurrentie met de buitenlandse suiker kan weer in volle hevigheid oplaaien". Men vindt een regeling, die niet voor importsuiker geldt, onaanvaardbaar, omdat in de eerste helft van dit jaar nogal wat suiker van buiten de Europe se gemeenschap op de Nederlandse markt terecht is gekomen. ARNHEM De twintigjarige militair T. de W. uit Arnhem is gisternacht zeer ernstig gewond geraakt bij een steekpartij in een wandelpark langs de Rijn. Hij zat daar met zijn meisje, de 22- jarige mej. W. S. uit Arnhem, op een bankje, toen zij omstreeks half een van achteren werden overvallen door twee onbekende jongens. Er ontstond een wilde vechtpartij. Het lukte de militair zijn meisje te bevrij den, waarna zij de vlucht nam en di rect hulp ging halen. Toen zij terug kwam, had haar vriend een messteek in zijn buik opgelopen. De overvallers hadden de vlucht genomen. Zij hadden een bromfiets bij zich. De ernstig gewonde militair moest naar een ziekenhuis. Gisteravond was hij niet meer in levensgevaar. PRAAG De politie van Praag heeft zondagavond een honderdtal per sonen van het Wenscelasplein verwij derd, die rond het beeld van de heili ge Wensceslas éen stille bijeenkomst hielden. Bij de actie deed zich geen enkel incident voor. Het is nog steeds verboden zich in de nabijheid van het standbeeld te bevinden. UTRECHT Op twee plaatsen in ons land is vanmorgen een melkauto door een sneltrein gegrepen, namelijk bij Zaltbommel en in de buurt van Zuidlaren. De chauffeur van de eer ste melkauto werd ernstig gewond, de tweede kwam om het leven. In beide gevallen werd het spoorwegverkeer ernstig gestagneerd. Het eerste ongeluk gebeurde van morgen omstreeks zeven uur, toen op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg bjj Zaltbommel een trekker met oplegger, geladen met melkbussen werd gegrepen door de sneltrein, die van Eindhoven onderweg was naar Amsterdam. De bestuurder van de combinatie, de 19-jarige T. H. Hooymans uit Maas- driel werd bij de botsing zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. Hij is op genomen in een ziekenhuis te Zaltbom mel. De auto werd totaal vernield. De treinreizigers bleven, op enkele schaaf wonden en builen na, ongedeerd. De melkrijder kende de spoorweg overgang goed. Hij reed al geruime tijd meermalen daags deze route. Ook het zicht was goed, zodat vooralsnog niet vaststaat hoe de botsing kon ont staan. Van de uit vijf rijtuigen bestaande trein zijn vier rijtuigen plus de loco motief ontspoord. De locomotief kwam helemaal naast de rails te staan. De trekker met oplegger, die 150 meter werd meegesleept, zat er gedeeltelijk .onder. I Van de vier rijtuigen was het voor- .ste het ergst beschadigd de draaistel- jlen en de elektrische apparatuur wa rren er als het ware onder vandaan ge scheurd. Het spoor werd over een leng- <te van 150 meter ernstig beschadigd, j De reizigers van de trein hebben de jafstand van enkele honderden meters ,naar het station Zaltbommel te voet .afgelegd. Ze zijn met bussen verder ge- .reisd. Het spoor ZaltbommelDen Bosch ■kon nog tot negen uur worden gebruikt. Tot dat tijdstip heeft de N.S. er in bei de richtingen zoveel mogelijk forenzen- treinen over laten rijden. Daarna moent .het baanvak helemaal worden afgeslo ten, omdat het spoor nodig was voor de herstelwerkzaamheden. Uit Utrecht en Den Bosch zijn kraan wagens naar de plaats van het onge luk gestuurd. De bovenleiding is intact gebleven. De opruimingswerkzaamhe den zouden naar het zich liet aan dien een zeer belangrijk deel van ,de dag in beslag nemen. Men dacht ,er zeker ook de hele middag voor no dig te hebben. De stremming van het baanvak Zalt- bommelDen Bosch veroorzaakte ook .vertragingen in het treinverkeer ten ^noorden en zuiden van dit trajet. i De trein, die onderweg was van Am sterdam naar Groningen, is vanmor gen om kwart voor negen op een niet- beveiligde overweg bij Vries-Zuidlaren ;in botsing gekomen met een volkswa genbusje van een melkhandelaar. Dc chauffeur van het bisje kwam om het leven. De trein kwam 500 meter voorbij de .overweg tot stilstand. Hij kon niet op eigen kracht verder. De er achter ko>- mende trein zou proberen hem op te .duwen naar Groningen. Het treinver keer werd ter plaatste over één spoor .geleid, hetgeen vertragingen tot gevolg had. Roemenië en Israël heebben beslo ten hun wederzijdse diplomatieke mis sies tot de rang van ambassade te ver heffen. (Van onze weerkundige medewerker) S TYe weersverbetering heeft in het midden en oosten van het land nogal wat voe(en in de aarde gehad. i Doordat een vlakke lagedruksto- j ring maar langzaam naar het zuid- i oosten wegtrok, bleef de vochtige en vrij warme lucht, waarin zich plensbuien en wolkbreuken ont- i wikkelden. Apeldoom-Oost had zon- dag 30 mm regen, waarvan 27 mm j in twee uur tijds. Hoog-Soeren j meldde zich zaterag met 38 mm, vanmorgen met 20 mm. Soester- I berg reeg zondag overdag 28 mm neerslag. De grootste aftapping was voor Amsterdam en Heeren- veen, te weten 60 mm. Op dit ogenblik overheerst een j hogedrukgebied van de Azoren door het Kanaal tot Scandinavië. Dit be- j tekent voor vandaag en morgen droger weer met zonnige perioden en middag temperatuur in Gelder- land van 22-24 graden. Een front i op de Noordzee veroorzaakt in hoofdzaak tijdelijk wolkenvelden. j Morgen: Zon op: 05.30 onder: 19.56 Maan op: 12.55 onder: 21.37

De Vallei | 1969 | | pagina 1