B Tweedelige documentaire over de „Hitlerjugend" op televisie Financiële notities Maintz heeft vertrouwen in de toekomst Woensdag 2e deel .Eerste tien maanden' Reportage van het Hammerfeld-festival Film „Doortocht naar Mindenas" op t.v. I.M.Z. WEER IN EUROPA Lisa Delia Casa in „Zomertheater" I - en TELEVISIEPROGRAMMA'S amiüje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Batig saldo van Transavia Internatio koopt PILOOT STORM TEKKO TAKS wANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 24 Terwijl ze met hen op de sleeptruck wachtte, zou ze grote happen uit Jere my's broodje nemen, haar diep-blauwe ogen half dichtgeknepen van voldoe ning. Ze zou ook teruggegaan kunnen zijn en nu thuis zitten. Ik kon haar bijna rustig, met haar handen op haar schoot, op de veranda aan de voorkant van het huis zien zitten. „Waar is Meredith? zou ze aan Paula vragen met wijd opengesperde, onschuldige ogen. „Ik dacht dat Mere dith hier was om voor mij te zorgen, maar ik kan haar nergens vinden. Ik zit hier al uren en uren op haar te wachten! Ze zou ook achter me kunnen staan. Ik verzette me tegen de neiging me om te draaien. Het zachte ruisen van het gras zou door haar voetstappen veroor zaakt kunnen worden. Ze zou op haar tenen achter mij kunnen lopen, verder gaan als ik verder ging en blijven staan als ik bleef staan, voorzichtig stappend om geen losse steen aan het rollen te brengen of een dorre tak te doen knappen. Ik ben te oud om verstoppertje te spelen, dacht ik humeurig. Iedereen trekt zijn wenkbrauwen op als hij naar me kijkt en zegt, dat ik nog zo jong ben, maar men zal toch zeker moeten toegeven dat ik te oud ben voor kinderspelletjes. Ik volgde de beek omdat ik het zo prettig vond er naar te kijken en te luisteren. Hij slingerde door de weide en kliefde een klein dal door het land. Ik had geen haast meer en liep lang zaam, op m'n gemak. Nu het huis ver achter me lag, speet het me, dat ik niet een paar boterhammen meegenomen had. Het zou leuk zijn als ik Tracy vond en we samen konden picknicken. Ik zou het fijn vinden bij de beek te eten en dan op mijn rug te gaan liggen zoals ik dat deed toen ik een kind was en naar de hemel ging liggen staren totdat ik bijna voelde hoe de aarde zich onder mijn vingers kromde en ik met uitge spreide armen en benen tegen de snel draaiende aarde door de ruimte viel. Ik keek omhoog. De lucht was zo onbewolkt, zo blauw, dat mijn ogen pijn deden. Hoog in de lucht zag ik een witte dampsliert, maar op dit land, dat bij Hedgerow behoorde, waar ik liep, was geen enkel teken van een mens te bespeuren. De geploegde akkers, de boomgaarden, alle door mensenhanden gemaakte dingen lagen op de velden die zich achter het huis uitstrekten en dit deel van Hedgerow was wild en onge cultiveerd. Waar de weide ophield, werd de grond hard. Grote witte keien glinsterden in de zon met daartussen kale plekken bruine aarde met hier en daar een bos gras. Dit was van een heel ander soort dan het fijne, zachte buig zame gras van de weide dit gras was onkruid, met dikke, scherpe, stugge sprieten. Langs de bomen maakte de beek een scherpe helling omdat het land daar afliep. Omdat het nu heuvelafwaarts ging stroomde de beek met grote snelheid en het geluid van het water verdiepte als het schuimend neerstortte. De waterval, dacht ik. Als ik de beek blijf volgen, zal ik hem vinden en omdat ik wist, dat ik daarom dit pad gekozen had, dat ik onbewust zowel naar de waterval als naar Tracy had gezocht, wendde ik me van de beek af en liep in de richting van het dennebos. De grond liep omhoog en ik moest klimmen. De bomen sloten zich achter me als een deur en plotseling, alsof ik een grote schemerachtige hall binnen gegaan was, alsof ik in een enorme kathedraal stond, gingen de bomen weer uiteen en bevond ik me op een open plek. Dit was de plek waarop de zon zijn stralen had laten vallen, het licht stromend tussen de dennen als door een gebrandschilderd raam. Ik stond daar met hetzelfde ontzag dat ik later die zomer zou voelen toen het noorderlicht verscheen toen Simon me riep en ik naar buiten rende waar ik de hemel met duizenden lichtjes glinste rend in volle gloed zag staan. Ik kon de beek nog in de verte horen maar het dennenbos was stil, zo stil dat het me voorkwam alsof ik het geluid van de zich onmerkbaar bewegende en over elkaar schuivende gevallen denne- naalden kon horen, alsof de gedachte kwam ongevraagd alsof iemand hei melijk achter me liep. Een tak kraakte. Ik draaide me om en kreeg de indruk dat een boomstam voor een ogenblik dikker werd, alsof er iemand achter stond en toen vloeiden de gestalten samen en werden één. Blindelings holde ik weg, de bomen ontwijkend. Even stond ik met bon zend hart stil en luisterde. Het bos was weer stil. Al het ritselen en kraken, elk geluidje was opgehouden, zoals ik met lopen opgehouden was. Er was geen briesje en de bomen en ik stonden roerloos. Het ruisen van de beek leek dichterbij, alsof het op me toegekomen was. Daar hoorde ik het welkome geraas van het water en toen was ik tussen de bomen vandaan en weer in het open veld zonder precies te weten hoe ik er gekomen was en de tuimelen de schuimende beek stroomde vlak voor me. Toen ik daar zo in de blakerende zon stond en de schaduwen van de bomen mij niet meer aanraakten, zei ik tot mezelf dat ik een lafaard was, een dwaas. Het was duidelijk dat ik zonder de minste reden in paniek geraakt was. Wat ik gehoord had was niets anders dan het vertrouwde geluid van een bos. Alleen al mijn voetstappen zouden voldoende geweest zijn om het hache lijke evenwicht van de droge, opgesta pelde naalden te verstoren zodat ze onwillekeurig in de holtes en kuiltjes zouden glijden die er tevoren niet geweest waren. En dan natuurlijk de dieren eekhoorns of konijnen of marmotten kleine dieren die onder bescherming van de ondergroei zorg vuldig hun weg zochten. Ik dwong mezelf naar de bomen te kijken. Het bos bleef stil, ondoordring baar in de fel brandende zon. Niets verstoorde het: Niets kwam er uit tevoorschijn. Terwijl ik keek begon ergens in de verte een vogeltje te zingen. Het was de eerste, die ik hoorde sinds ik het huis verlaten had en het geluid deed me goed. Het was een snelle triller, een vragend fluiten en even later klonk als een echo het antwoord van het wijfje. Lijster? Merel? Kardinaal? Wat is het, vroeg ik me af en dacht er zijn ook vogels in het bos en natuurlijk is er een vlugge wiekslag als de vogel neerstrijkt. Dan steekt hij zijn snaveltje in de dennenaalden en de scherpe snavel verstoorr en verschuift de naalden op zoek naar voedsel. Kalm en weloverwogen liep lk naar de oever van de beek. Ik ging zitten, trok mijn sandalen uit en schudde uit iedere schoen een hoopje dennenaalden, zand en steentjes. Ik nam er alle tijd voor, schudde schoen voor schoen in de lucht en inspecteerde hem zorgvuldig met mijn vingers. Ik waste mijn voeten in de beek en hield ze een paar centimeter boven het water zodat ze schoon gespat werden en tenslotte droogde ik mijn voeten aan het zachte koele gras dat langs de oever groeide. Ik kan me uitrekken en gapen, om te laten zien hoe ik me op mijn gemak voel, dacht ik. Ik zal mijn hoofd een klein beetje draai en, zodat ik uit mijn ooghoeken kan zien of misschien... (wordt vervolgd) mem 4198. De Naugish-schepen waren eigenlijk weinig minder dan vliegende, aquariums en daar slechts één van de drie een ruim zuurstof-verblijf bezat, moesten Drago en Seth Besh dit wel noodgedwongen delen. De laatste probeerde zoveel mogelijk ieder contact met zijn kamergenoot te vermijden, doch met een domi nerende persoonlijkheid als de Doctor, was dit een ver moeiende bezigheid. Daarbij kwam, dat Drago zich uiterst beminnelijk voordeed en de jonge Vorak met een zekere vaderlijke genegenheid behandelde. Het kon niet anders, of Seth Besh werd allengs toeschietelijker, 54. Toebedeeld met een eerbetoon, een vorst waardig, voelde Sir Patrick zich nog eens zo adellijk. En hij had er dan ook in het geheel geen bezwaar tegen in de stoet te worden opgenomen. Hij plaatste zich voor aan de rij en zette zich in beweging. De vriendelijke mijnheer met het pantervel wees Sir Patrick met een breed armgebaar de weg. „Zo hoort het! Dat is nog eens service!" mompelde de edele Courage vriendelijk glimlachend. „Nu weet ik tenminste waar ik heen moet! Vergissingen zijn uitgesloten! Die lui hebben en de „mooiprater" deed hem alle lelijke streken uit het verleden vergeten. De altijd bezige, ondernemende, denkende, improviserende dwerg met zijn waterhoofd fascineerde de jongeling. Hij was voortdurend getuige van de meest frappante vindingen. Tenslotte construeer de Drago een zuurstofhelm Voor hem zodat hij in staat was bijna onbeperkt in de water-compartimenten te ver toeven en de „meester" te vergezellen op diens ronde door het schip. Tot groot genoegen van de zéér nieuws gierige Naugish. het goed met mij voor!" Tekko dacht daar echter an ders over. Hij wandelde weliswaar mee, maar met ge mengde gevoelens. Niet dat er op het gedrag van de ze mensen ook maar dèt viel aan te merken, oh nee! Zij waren buitengewoon vriendelijk en correct geweest, maar dat glimlachje om de mond van die ene sinjeur dat beviel hem maar matig. „Wat zouden die lui met ons van plan zijn!? Goed of kwaad?" was de vraag, die Tekko bezig hield. En vaster omklemde hij zijn ge weer. Het was toch wel zaak om op je quivive te zijn. De NOS-televisie zendt op woensdag van 20.25 tot 20.50 uur via Nederland 1 de tweede aflevering uit van het pro gramma uit de serie „De 21ste eeuw", dat „De eerste 10 maanden van het le ven" tot onderwerp heeft. Ditmaal wordt vooral de nadruk ge legd op de wisselwerking tussen de moeder en het nog ongeboren kind. Hierover is nog niet veel bekend. Pas na 1962, het jaar van het Softenon-dra- ma, is men deze wisselwerking nauw keuriger gaan bestuderen. Men weet nog niet veel over de gevolgen die be paalde, voor de moeder ongevaarlijke, stoffen kunnen hebben voor het kind. Men probeert onder meer met dierproe ven hierin een beter inzicht te krijgen. Zo wordt b.v. een kuiken, dat nog in het ei zit, ingespoten met een als onge vaarlijk bekend staand kalmeringsmid del. Later blijkt het gedragsafwijkingen te vertonen, die moeten worden toege schreven aan hersenletsel, opgelopen door het „kalmeringsmiddel". Nog op andere manieren kunnen die ren de kennis over de zwangere vrouw en haar kind vergroten. In deze afleve ring van „De 21ste eeuw" kan men zien hoe een foetus uit een drachtige aap wordt gehaald, voorzien van cathe ters, en weer teruggeplant wordt in de baarmoeder om daar voldragen te wor den. Die techniek moet een veelheid van gegevens opleveren over de wisselwer king tussen moeder en nog ongeboren kind. De hulp aan het nog niet geboren kind kan zich ook uitstrekken tot het nog niet verwekte kind. Kinderen die lijden aan zogenaamd „rhesusantagonisme" (waar duizenden baby's per jaar aan sterven) kunnen na de geboorte gehol pen worden door een volledige wisse ling van bloed, een wisseltransfusie. Soms wordt die wisseltransfusie al toe gepast voor de bevalling. Een nieuw vaccin, ingespoten bij de moeder, kan het nu in een aantal gevallen ook moge lijk maken dat haar toekomstige baby's gevrijwaard zijn van „rhesusantagonis me". Maar voor baby's kunnen ook heel eenvoudige dinigen het verschil tus sen leven en dood uitmaken: een on langs ontwikkelde folieachtige zwachtel die de pasgeborene kan beschermen tegen de kou. Het commentaar bij dit CBS-pro- gramma wordt gesproken door Jan Roelands. Van 8 tot en met 10 augustus werd in Roermond het „Hammerfeld Jazzfesti val" gehouden, waaraan wordt deelge nomen door: The Limehouse Seven, het Joop Cavé Kwartet, Wilton Gaynier Quartet, The Cotton City Jazz Band, Jacqes Pelzer Quintet, het kwartet Harry Verbeke/Han Bennink, S en H Quintet Praha, Don Byas The New Orleans Seven, het Ton Wijkamp Quin- tea, Carl Schulze's Latin Sextet, The. Reunion Jazz Band, het kwartet Win Overgaauw, Jonny Griffin en het Neder lands Jazz Orkest. In 1966 werd onder auspiciën van de Roermondse Jazz Sociëteit het eerste Hammerfeld Jazzfestival gehouden. De ze keer gebeurde het in Hammerfeld een complex parken en sportvelden aan de rand van roermond. Hgt, Hammer feld ontleent zijn naam aan de nabijé 16de eeuwse hoeve „Het Ham". Het tweede en de volgende festivals werden gehouden in het stadspark. Omdat de benaming „Hammerfeld Festival" in middels naam had gekregen is deze ook voor de volgende jaren aangehou den. Tijdens het festival 1969 trad ieder HILVERSUM I 18.00 eo: Meisjeskoor met orkest begeleiding (gr). 18.19 Stereo: Lichte orkestmuziek. 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. 19.00 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Zingen met Cecilia: volksmuziek. 19.30 Lichte muziek uit Latijns Amerika (gr). 20.00 Stereo: Concertgebouwor kest, koren en solisten: klassieke mu ziek (gr). 21.35 Een kwar eeuw na de vrijmaking (III), documentaire. 22.15 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan voor amateurs te Brno. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Vertolkers be luisterd (3): semi-klassieke muziek met commentaar. 23.25 Lichte grammofoon- muziek. 23.30 Stereo: Vers in het ge hoor: voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: Ala carte: tafelmuziek. 19.30 Nieuws. 19.35 RVU: Amerika. Spre kers: prof. dr. F. A. M. Alting von Geusau, prof. dr. B. Landheer en jhr. drs. G. van Benthem van den Bergh. NOS: 20.05 Het Nationale Monument op de Dam, discussie. 20.30 Stereo: klassie ke Javaanse Gamelan (opn.). 21.00 Ste reo: Omroepkamerkoor: oude en mo derne liederen. 21.20 Kamerorkest Pie- ter Hellendael enn solist: klassieke en moderne muziek. 21.50 Radiorama: 14- daags mini-magazine. 22.30 Nws. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. NOS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.07 Kleur: Va ders tegen wil en dank, TV-serie. 19.30 AVRO's Regiovizier. NOS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 Keer Kwis. 20.50 De Saint (Kleur), TV-film. 21.40 De Hitler- jugend (I), documentaire. NOS: 22.25- 22.30 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. NOS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief programma. NCRV: 19.30 Kleur: YAO, TV-feuilleton. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Kleur: Doortocht naar Mindanao (Escape to Mindanao), TV- film. 21.55 Actualiteitenrubriek. 22.2 Avondoverdenking. NOS: 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM 1 NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte gr. muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws 8.32 Vakantietips 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lichte orkestmuz. met zangsoliste (gr.) 10.00 Leven door hoop, lezing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit Semiramide, opera van Rossini (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operettefragmenten van uur een andere formatie op. Zaterdag middag 9 augustus maakte de theater groep, die op het ogenblik in Düssel- dorf de Duitse produktie van de musi cal „Hair" uitvoert, haar opwachting tijdens en zogenaamde „Autogram- stunde". De KRO-televisie verzorgt dinsdag, via Nederland 1 een reportage van dit festival- (20.20-21.10). Johan Strauss (gr.). 11.15 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 Stereo: Kaleidoscoop: lichte muziek uit eigen produktie. (opn.). 14.30 Pizzi cato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.). Overheidsvoorlich ting: 17.00 Surinaamse en Antilliaanse deelneming aan de Taptoe Delft. Vraag gesprek van Cees van Maasdam met de heer P. C. Elfferich, voorzitter Stichting Taptoe Delft. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.50 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan voor amateurs te Brno. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Er ligt geld te wachten, misschien ook op U: progr over de vroegere invalidi- teitsverrekening. 9.25 Gr. muz. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen: populair verz. pl. program ma. (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 'Overheidsvoor lichting. Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Klassieke operafragmenten (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Land der Mu zen: kunstkroniek. 16.29 Stereo: mod. orkestmuz. (opn.). 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muz. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum, plm. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevar. visite. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: licht pl. progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws 16.03-18.00 Mix: licht pl. progr. (17.00-17.02 Nws.). DUITSLAND I (Regionaal programma; NDR: 18.00 Hafenkrankenhaus, TV-serie. 18.30 Zandmannetje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Sportjournaal. 19.26 (K) Gefahrlicher Alltag, TV-serie. 19.59 Programma- overzicht. WDR: 18.00 (K) Voor de kin deren. 18.40 Journaal. 19.20 (K) Reise- dienst Schwalbe, TV-serie.) 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Reportages. 21.00 (K) Dick van Dyke-Show. 21.45 (K) Filmreportage. 22.30 Journaal, com mentaar en weerbericht. 22.50 Voor dracht. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en lichte muziek. 18.40 (K) Spelprogramma. 19.10 (K) Süss aber ein bisschen verrückt, TV- film. 19.45 Journaal. 20.15 (K) Uit we tenschap en techniek. Aansluitend: Nws. 21.00 Walkover, Poolse speelfilm. Aan sluitend: filmtips. 22.15 Nieuws en weer bericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. van gister avond. 10.30 Muzikaal amusementspro gramma. 11.25 Documentaire filmrep. 12.05 Reportages. 12.50 Internationaal persoverzicht, 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Kinderfilm. 17.45 Kinder film. 17.55-18.00 Nws. Maandag over veertien dagen, in de morgen van 1 september, is het pre cies dertig jaar geleden dat Adolf Hit ler in Berlijn tot het Duitse volk de woorden sprak, die voor miljoenen mensen een gewelddadige dood zouden betekenen: „Sedert vanmorgen kwart voor zes wordt aan de Poolse grens door de Duitse weermacht teruggescho ten". Het resultaat van deze misdaad ouverture was, dat enige jaren later duizenden kinderen tussen 10 en 18 jaar, verenigd in de „Hitlerjugend", in het Duitse militaire apparaat werden ingezet en... sneuvelden. De oprichting van de „Hitlerjugend" dateert van het jaar 1926 toen op de Partijdag van de NSDAP tot de orga nisatie van de Nazi-Jeugdbeweging mmmmmmmmmmmémmmmmrnitmxiii 1319: „Dat gaat fout", mompelde Loetje Saloe. die alles gezien had. De geschiedenis had zich ech ter zó snel afgespeeld, dat hij niet meer had kun nen Ingrijpen. „Hmmmm".... gromde Loetje. „De brigges heeft de kans gezien de schuur binnen te komen. Laten we hopen, dat Janus hem aón kan. Nou is alleen die kerel met zijn stekelkuif nog bui ten. Als ik daar éérst 'es mee afreken. Vervol gent pak ik die agent. Misschien is de koffer met goud dan toch nog te redden..." Snel sprong hii naar buiten en de uitdrukking op zijn gelaat voorspelde niet veel goeds, evenmin trouwens als het trom melpistool, dat hij meevoerde. Rat-tat-tat-tat! Een knallende vuurstoot weerklonk en een regen van kogels spoot tegen de muur, juist op de plaats waar smidje Verholen zonet nog had gestaan. Ge lukkig bleef de smid ongedeerd, want met een enor me sprong had hij zich om het hoekje in voorlopi ge veiligheid kunnen brengen... En juist op dal moment weerklonk een hevig bonken op de toe gangspoort tot het oude binnenplaatsje. „In naam der wet! Open doen! Politie!" werd er geroepen. Tot de fanatiekste volgelingen van Adolf Hitler behoorden in de dertiger jaren honderdduizenden jongeren; in 1939 meer dan acht miljoen jongens en meisjes, die in de onfeilbaarheid van de Führer geloofden en hem een blinde gehoorzaamheid beloofden tot in de dood. Hun organisatie droeg de naam „Hitlerjugend". Hun leider was Baldur von Schirach, die de kern vormt van een tweedelige documentaire van Reinhard Ruttmann Nederlandse bewer king door Frans van Houtert over de „Hitlerjugend", die de AVRO-tele- visie maandag van 20.40 tot 22.25 uur via Nederland 1 en woensdag van 20.20 tot 21.10 uur via Nederland 2 zal uitzenden. werd besloten. Behalve de eigenlijke „Hitlerjugend", dat wil zeggen jongens van 14 tot 18 jaar, behoorden ook het „Deutsches Jungvolk" van 10 tot 14 jaar en de „Bund Deutscher Madel" van 14 tot 21 jaar er toe. Van de ongeveer twintigduizend HJ- leden einde twintiger jaren steeg het aantal tot ruim zes miljoen in 1936. Op 1 december va ndat jaar besloot Adolf Hitler uiteraardmet uitzondering van de „Hitlerjugend" een eind te maken aan alle Duitse jeugdorganisa ties. Inmiddels had Hitier op 5 april 1933 Baldur von Schirach, toen 25 jaar, benoemd tot jeugdleider van het Duitse Rijk. In die eerste jaren kweekte Bal dur von Schirach reeds een kern van jonge mensen, die hun afgod Adolf Hit ler trouw zwoeren tot in de dood. Het was geen loze belofte, maar een reali teit, die mede als een groot ideaal werd voorgehouden omdat eens het ou de Duitse Rijk zou worden hersteld. Tijdens de HJ-bijeenkomsten van die jaren werd in het bijzonder aandacht besteed aan de sport, uitgaande van het beginsel, dat een gezonde geest in een gezond lichaam huisde. Naarmate echter de oorlog naderde, werd de „Hitlerjugend" getraind in straatge vechten en terreur. Konden aanvanke lijk slechts de „afgestudeerde" leden van de HJ „echt" meedoen aan de oor log, na 5 september 1944 zou daarin een aanwijzing komen, toen bleek dat de Duitse legers door geweldige nederla gen waren geslonken. Aan alle fronten werden sindsdien HJ-divisies, die fana tiek gingen vechten, ingezet. Tot de val van Duitsland ook een eind zou maken aan deze „vergiftigde" jeugdbeweging. In de uitzending van maandag 18 au gustus hoort en ziet men onder meer de politieke leiders Adolf Hitler, Her mann Göring, Paul von Hindenburg; de leider van de Duitse Vrije Jeugdor ganisatie Werner Kindt; een lid van de „Adelaar en Valken" beweging A. Zoglmann; de leider van een toenmali ge Duitse conservatieve jeugdbeweging, prof. dr. Hans Lades; de historicus Hans Christian Brandenburg, die een Maar de koene mannen van het overval-com- mando wachtten niet eens op antwoord. Met een paar fikse trappen van hun dienstlaarzen versplin terden ze de deur en daar kwamen ze al massaal naar binnenrollen, log en ontstuitbaar als een tank. Bekwaam en geoefend zwaaienden ze blote vuist, revolver en wapenstok... „AI", schrok Loetje Saloe. „De politie schijnt al gewaarschuwd te zijn! Da's een tegenvaller! WAT NU?" Koortsachtig /.ocht hij in zijn misdadige brein naar een laatste ontsnappingsmogelijkheid.... studie maakte over de „Hitlerjugend"; de leider van de vooroorlogse Duitse Evangelische Jeugd dr. Kritke; de Rijks bisschop dr. Walter Müller en de lei der van de Vrije Jeugdgroepering Paul Grütiewald. In de tweede aflevering op woensdag 20 augustus kan men luisteren naar de historicus dr. Brozat; de jeugdleidster van de NSDAP Anneliese Müller; de historicus Werner Klose; de leider van de Katholieke Jeugd pater dr. Martin Walser; de psycholoog dr. Arno Klönne en de HJ-jongens Halbey, Heinrich Scheidewieg en Wilhelm Hübner. Laatstgenoemde hoort men in 1945 op 13-jarige leeftijd tegenover Adolf Hitler verklaren vrijwillig tot de HJ te zijn toegetreden en bereid te zijn voor „Volk. Vaterland und Führer" te ster ven. Deze Wilhelm Hübner komt vijfen twintig jaar later ook aan het woord. Ten slotte zij hier vermeld dat Baldur v.on Schirach op 7 augustus 1940 werd benoemd tot Rijksstadhouder en Gouw leider van de rijksgouw Wenen zijn plaats als Rijksjeugdleider van de NSDAP werd overgenomen door Arthur Axmann en in 1946 door het Interna tionaal Tribunaaal te Neurenberg schuldig werd bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. Na een gevan genschap van twintig jaar werd Bal dur von Schirach op 30 september 1966 uit de gevangenis van Spandau in Ber lijn vrijgelaten. Uit de serie „YVorldpremière" brengt de NCRV maandag de speelfilm „Es cape to Mindanao" op het scherm. De ze film, die door Universal speciaal voor de televisie werd geproduceerd kreeg de Nederlandse titel „Doortocht naar Mindanao" en wordt om 20.20 uur via Nederland II uitgezonden. Het is het verhaal van twee Ameri kaanse krijgsgevangenen, die v/eteri te ontsnappen uit een Japans kamp op de Filippijnen. Ze willen met gevaar voor eigen leven een Japans code-appa raat in handen van de Geallieerden zien te spelen. De camera volgt hen op hun tocht naar Mindanao. Regisseur Don McDougall heeft bij het maken van de ze film medewerking ondervonden van het Amerikaanse ministerie van defen sie. van de Raad voor de Burgerlucht vaart, van de regering van de Filippij nen en van de Filippijnse spoorwegen. SCHIPHOL De chartermaatschap pij Transavia heeft over het eerste halfjaar van 1969 een batig saldo van f 1.065.700 op een totale omzet van bij na 15.5 miljoen gulden behaald. Ten opzichte van de eerste zes maanden van het vorig jaar is de omzet ver viervoudigd. Directeur John Block deelde mee dat de resultaten de verwachtingen heb ben overtroffen, zodat hij ook met veel optimisme het tweede halfjaar tege moet gaat. De vloot van Transavia werd vorig jaar met en Boeing-707 straalvliegtuig uitgebreid, waarna in de lente van dit jaar twee Franse Caravelle-machines in dienst werden genomen. Gezien de gunstige resultaten heeft de directie besloten uit te zien naar nog twee Caravelle-machines die dan in maart van het volgend jaar in dienst zullen komen. Zij moeten dan de laat ste twee propellertoestellen van de maatschappij (De - 6 - toestellen) ver vangen. Directeur Block verwacht hier mee dat zijn Transavia dan de eerste Nederlandse chartermaatschappij zal zijn die „all jet" (dus uitsluitend met straalvliegtuigen) zal vliegen. ZUTPHEN Houders van aandelen Industrieële Maatschappij Zutphen (IMZ) kunnen deze tot uiterlijk 28 au gustus verkopen aan de Internationale Crediet- eq Handelsvereniging Rotter dam (Internatio-Groep). Internatio bracht vorige maan een bod uit op de aandelen IMZ tegen een koers van 450 procent. De winst van IMZ na afschrijvingen, maar voor vennootschapsbelasting was in de eerste vier maanden van dit jaar f 5000 tegen f 114.000 in dezelfde perio de van 1968. Over 1968 werd voor af trek van vennootschapsbelasting en on der eliminatie van de vrijgevallen re serve op voorraden van f 50.000 een winst van f 172.000 gemaakt (1967: f 282.000). AMSTERDAM Hoewel het winst- saldo over 1969 beduidend lager was dan over 1967 ziet de N.V. Handelsven nootschap v/h Maintz en Co de ontwik keling in de komende jaren met ver trouwen tegemoet. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening daalde het exploitatie saldo van f 1,6 min in 1967 tot f 0,5 min, in 1967. Na aftrek van afschrijvingen, belasting en rekening houdend met een restitutie vennootschapsbelasting komt de nettowinst uit op f 227.564 tegen vo rig jaar f 435.687. Zoals bekend wordt voorgesteld een onveranderd dividend uit te keren van 10 pet. De directie merkt in het jaarverslag op, dat strikt genomen de geconsoli deerde winst- en verliesrekening geen saldo vertoont, dat een dividenduitke ring van 10 pet. rechtvaardigt. „Ons voorstel daartoe is vergemakkelijkt door ons vertrouwen in de ontwikkeling in de komende jaren". Gehoopt wordt dat door genomen saneringsmaatrege len het vertrouwen in de toekomst zal worden gerechtvaardigd. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer max. temp, gisteren M CO c c Amsterdam 1. bew. 21 0.4 De Bilt mist 22 14 Deelen mist 20 0.2 Eelde zw. bew. 23 0.1 Eindhoven mist 21 3 Den Helder 1. bew. 22 0 Rotterdam onbew. 21 n Twente mist 21 li Vlissingen h. bew. 20 0 Zuid-Limburg mist 22 4 Aberdeen zw. bew. 19 n Athene onbew. 33 0 Barcelona onbew. 27 0 Belgrado zw. bew. 21 2 Berlijn zw. bew. 23 0 Bordeaux mist 25 0 Brussel mist 22 0 Frankfort zw. bew. 22 1 Genève 1. bew. 20 0.2 Grenoble zw. bew. 21 n Helsinki onbew. 21 n Innsbruck 1. bew. 15 9 Kopenhagen onbew. 23 0 Lissabon onbew. 35 n Locarno 1. bew. 27 0 Londen zw. bew. 22 o Luxemburg zw. bew. 17 3 Madrid onbew. 31 0 Malaga geh. bew. 28 0 Mallorca zw. bew. 31 0 München zw. bew. 18 9 Nice onbew. 28 0 Oslo onbew. 27 n Parijs onbew. 25 0 Rome h. bew. 29 0 Stockholm onbew. 24 n Wenen zw. bew. 22 3 Zürich geh. bew. 15 R In de reeks KRO-Zomertheater stelt de KRO-televisie donderdag Ned. 1 (21.35-22.10) in een kunstportret de zangeres Lisa Delia Casa voor. Lisa Delia Casa werd in een voorstadje van de Zwitserse hoofdstad Bern geboren. Zij volgde haar zangopleiding in Zürich, waar zij in 1943 als Mimi in La Bohème debuteerde Daarna volgde een reeks van triomfen met liederen van Georg Friedrich Handel. Walfgang Amadeus Mozart, Richard Strauss. Giacomo Puc cini, Robert Stolz en Edmund Nick.

De Vallei | 1969 | | pagina 2