Polak niet zeker of plan Kamermeerderheid krijgt Tal van doden in weekendverkeer Regen dreef slapers naar tunnel ZWARE SLAG VOOR ULSTER'S ECONOMIE ,Wij vragen om ver geving' DRAAIMOLEN ZAKTE INEEN Grieks gezin met gekaapt vliegtuig naar Albanië NEGENTIEN GEWONDEN Wetsontwerp voor autonomie West-Irian Hoe is hel mogelijk. „DRIE VAN BREDA" EVENTUEEL VRIJ NA WETSWIJZIGING Collinsniet meer de ruimte in B Grote consternatie op kermis te Hoorn „Er zijn te veel onopgeloste vragen" Berovers van tankstation gearresteerd RUST VAM PASSAGIERS TERUGGEKEERD EXCUSES DOODSTRAF MOEILIJK Overstekend kind Invalide vrouw 1L Rt IMTE VOOR MEDISCHE STUDENTEN PROTESTANTSE KERKLEIDER: SCHADE LOMPHEID BETER VERZOENEND BETOGING IIal is die Spar vandaag weer voordelig. SUHARTO i MOEDER VAN MARY JO KOPECHNE i MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG Nederland is het enige land, dat niet de wettelijke mogelijk heid kent tot levenslang veroordeelden na verloop van jaren tijdelijk in vrijheid te stellen. In ons land moest dit gebeuren en gebeurde het ook steeds langs de weg van gratie, waarna de gestrafte op jaren werd gesteld, zoals dat heet, om vervolgens na verloop van tijd de vrijheid te krijgen. Minister Polak is van opvatting, dat de Nederlandse rechtsovertuiging het gedoogt, dat er in ons strafrecht een nieuwe bepaling komt, welke ook voor tot levenslang veroordeelden de kans opent om eens vrij te komen, ongeacht wat zij hebben misdaan. Gratie komt, volgens mr. Polak, voor de drie Duitse oorlogsmisdadigers niet in aanmerking. Gratiëring houdt ook een aspect van „vergeven en vergeten" in, wat stellig voor de overgrote meer derheid van het Nederlandse volk ten g A THENE. Op vier na zyn gisteren alle passagiers van een gekaapt Grieks vliegtuig in Athene terugge keerd. Een Griekse arts bleef met zijn vrouw en twee kinderen in Alba nië achter, nadat hij zaterdag de ge zagvoerder van het toestel had ge dwongen naar dit buurland van Grie kenland koers te zetten. Hij heeft er om politiek asiel gevraagd. Gewapend met pistolen en messen was het ge zin van de arts de cockpit van de DC-3 binnengedrongen. De arts eis te van de gezagvoerder dat hij naar Italië zou vliegen. Door gebrek aan brandstof moest het vliegtuig in Al banië landen. Met de lopen van twee revolvers en de scherpe punten van twee dolken op zich gericht stuurde Miltiades Hatzi- yannakis door de ruiten van de cock pit. Drie straaljagers van de Albaanse lucht macht scheerden gevaarlijk dicht langs de oude DC-3. Toch kreeg de beproefde vlieger het toestel onbe schadigd aan de grond in een veld dichtbij een verlaten landingsstrip. Terwijl soldate* en burgers van Alba nië naar het vliegtuig renden, ver scheen dokter Vassilios Tsironis (40) uit Athene in de deur van de cockpit. Het ongebruikte pistool had hij nog in een hand. „Het spijt me, dat ik u ongerief heb bezorgd", zei hij. „Maar ik moest dit doen in naam van de vrijheid en de democratie. En om een gezin van vier personen te redden". Dokter Tsironis was de cockpit binnen gegaan, kort na het vertrek uit Athe ne. De DC-3 was met 28 passagiers en drie bemanningsleden op wegnaar een plaatsje dicht bij de grens met Albanië. De arts was gewapend met een pistool van Duits fabrikaat, even als zijn vrouw Barbara (35). Hun zoons Panayotis (12) en Constatinos (10) hadden ieder en dolk. De passagiers hadden eerst stomver- baast toegekeken. Eén van hen zei: „Een half uur later begrepen wij, dat ze het vliegtuig hadden gekaapt. Er waren tekenn van paniek en sommige passagiers wilden met een parachute uit het toestel springen". Griekenland en Albanië verkeren sinds de Tweede Wereldoorlog formeel nog steeds in staat van oorlog. Dank zij de bemiddeling van de Turkse ambas sade kon de DC-3 zondag vertrekken. Bemanning en passagiers keerden via Korfoe naar Athene terug. Alleen dokter Tsironis bleef met zijn gezin in Albanië achter. Door een woordvoerder van het Griekse be wind werd hij als een communist af geschilderd. Hij zou vroeger al eens in de gevangenis hebben gezeten we gens belediging van het gezag. Ook door het huidige regime was hij al eens in hechtenis genomen. Zijn naam komt voor op de lijst van men sen, die Griekenland niet mogen ver laten. Het was de tweede maal dit jaar, dat een Grieks vliegtuig werd gekaapt. Eerder dwong een dertigjarige Griek een toestel koers te zetten naar Egyp te. HOUSTON. Michael Collins heeft na de rei* in de Apollo-11 naar de maan genoeg van het ruimtevaren. Hij is wel bereid aan volgende tochten van astro nauten mee te werken, maar zelf wil hij de ruimte niet meer in. opzichte van deze Duitsers nooit het geval kan zijn. Ook kan er nauwelijks sprake zijn van het afmeten van een straf in deze ge vallen, zodat men na een bepaalde tijd zou kunnen zeggen dat zij hun straf wel hebben ondergaan. Wat deze Duitsers hebben misdaan is al niet met normale rechtsmaatstaven te meten, laat staan de straf. Een andere «verweging, die pleit voor tijdelijke invrijheidstelling, maar dan op grond van de wet, is de vraag of wij ons, als Nederlandse volk, zelf niet meer kwaad doen als wij deze laatste drie oorlogsmisdadigers vasthouden tot hun dood dan indien wij hun de vrijhei hergeven. Daarbij doet zich bij deze drie echter de moeilijkheid voor, dat het hier, tegen de achtergrond van hun onmenselijke oorlogsverleden, een zo sterk emotioneel geladen kwestie is. Minister Polak zal waarschijnlijk de mogelijkheid van de wetswijziging, die invrijheidstelling mogelijk maakt los willen zien van deze drie, maar het zal niet voor alle Kamerleden mogelijk zijn zich op hetzelfde standpunt te plaat sen. De drie werden aanvankelijk allen ter dood veroordeeld, maar die straf werd ongeveer zes jaar na de bevrij ding, na gratie, veranderd in levens- land. De oudste is Fischer, 68 jaar, de beruchte SD-er, die in Den Haag werk te. De 6I-jarige Kotalla was „de beul van Amersfoort". Hij leed aan geeste lijke stoornissen. De derde is de 59-ja- rige Aus der Fünten, die in Amsterdam onder Lages de jodenrazzia's en trans porten naar Duitsland organiseerde. Het is nog allerminst zeker of er een parlementaire meerderheid is voor het plan van minister Polak. Zoals de za ken er nu voor staan, is er bij de drie grote confessionele fracties aanzienlijk meer waardering voor dan bij de ove rige. De KVP-fractie zou zelfs eenstem mig voor zijn. In de anti-revlutionaire fractie zijn de meeste leden daarvoor wel te vinden, maar de christelijk-histo- rische fractie is meer verdeeld. Uitermate verdeeld zijn de Partij van de Arbeid en D '66. Bij de VVD is een meerderheid tegen. Het kan voor de liberale mr. Polak wel eens in politiek opzicht heel moei lijk worden als bij een eventuele aan vaarding van zijn voorstel de meesten van zijn partijgenoten in de Kamer te gen hem stemmen. Die moeilijkheid is er echter meer voor hem zelf dan voor de fractie, waar de mening heerst dat hij in dit geval zeker niet behoeft af te treden. Voor minister Polak speelt in deze zaak ook nog de ironie van de geschie denis mee. Tijdens de bezetting is hij eens in Den Haag gearresteerd en de man van de Sicherheits Dienst tegenover wie hij kwam te staan bij het verhoor, was Franz Fischer. ZWOLLE In Zwolle is dit weekein de de 23-jarige wegenbouwer Noël Go- bert uit Le Chesné (Frankrijk) omge komen. Hij overleed in een ziekenhuis nadat hij en een vriend met hun auto in een bocht waren geslipt. Ze hadden te hard gereden. Hun auto was een paar keer over de kop geslagen. EETHEN In Eethen is dt negen tienjarige A. Bax uit Drongelen met z'n bromfiets, waarmee hij een weg over stak, door een auto gegrepen. Hij over leed in een ziekenhuis aan zijn verwon dingen. ABCOUDE In Abcoude is een Duit se auto tijdens een inhaalmanoeuvre ge slipt, van het talud gereden en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de negentienjarige R. Wuelfing uit Rem- scheid (Duitsland) kwam om het leven. NIJMEGEN In Nijmegen is de 69- jarige M. Loosbroek uit St. Anthonis overleden. Hij was vrijdagavond in zijn woonplaats gegrepen door een achter opkomende auto. NIEUWKOOP De vijfjarige jongen J. van Cepel uit Nieuwkoop is bezwe ken aan de verwondingen die hij opliep toen hij door een auto werd aangere den. Het kind was plotseling een weg overgestoken. Een passerende automo bilist kon hem niet meer ontwijken. BRUNSSUM De 71-jarige A. Otten uit Brunssum is verongelukt toen hij in Jabeek met zijn bromfiets plotseling een voorrangsweg opreed. De man werd geschept door een auto die werd bestuurd door een Amerikaanse mili tair. ZEVENHUIZEN In Zevenhuizen (Groningen) is gisternacht de 26-jarige veehouder H. Bijker uit Marum om het leven gekomen. Hij was met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. KOLLUMERLAND De 24-jarige mejuffrouw H. S. M. van Buuren is in Kollumerland om het leven gekomen toen zij bij het linksaf slaan geen voor rang verleende aan een achterop ko mende auto. SCHAGERBRUG De tienjarige J. van Paridon uit Schagerbrug is zater dagochtend verongelukt. Hij zat bij zijn vader op een tractor, stapte bij het erf van hun boerderij af, wilde de weg oversteken en werd door een auto ge grepen. DELFT De 20-jarige mejuffrouw G. Waltman uit Zoetermeer is in Delft om gekomen. Zij kwam met haar auto in botsing met een vrachtwagencombina tie. Het meisje, dat invalide was, had geen voorrang verleend. Ze overleed op weg naar een ziekenhuis. SOESTERBERG De driejarige Jantje Luebeck uit Soesterberg is over leden nadat hij plotseling een weg was overgestoken en door een auto werd ge grepen. ZEIST Bij het oversteken van de AMSTERDAM Het voetgangerstunneltje bij de Kamperbrug tegenover het Centraal Station in Amsterdam is de laatste nachten in de belangstelling komen te staan van de openluchtslapers. De politie heeft er zaterdag- en gistermorgen in totaal vyftig jongens en meisjes aangehouden. Zaterdagochtend tussen negen en tien uur waren het er twee en twintig. Vijf van hen waren Nederlanders, van wie er één werd vastgehouden, verdacht van bezit van verdovende middelen. Veertien van de zeventien aangehouden bui tenlanders bleken over onvoldoende geldmiddelen te beschikken en werden aan de Vreemdelingendienst overgegeven. Gisterochtend troffen agenten 28 jongens en meisjes weer overwegend buiten landers slapend in de bomvrije tunnel aan. Drie en twintig buitenlanders gin gen naar de Vreemdelingendienst. Zij zullen als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. Amersfoortseweg bij Huis ter Heide is de heer M. B. Jungerius (76) aangere den door de vertegenwoordiger J. E. B. uit Beverwijk. Hij werd zo ernstig ge wond dat hij later in een ziekenhuis overleed. WEERTDe 62-jarige weduwe J. Seuren-Janssen uit Weert is gistermid dag in een ziekenhuis overleden nadat zij bij een botsing tussen twee perso nenauto's in Weert zwaar gewond was geraakt. Vijf andere inzittenden van de zelfde auto, bestuurd door de 57-jarige P. H. uit Ospel, moesten gewond naar een ziekenhuis. HENGELO De 33-jarige G. H. Borgman uit het Drentse Norg is enke le uren na een autobotsing overleden. In een flauwe bocht in een ziekenhuis in Hengelo was hij met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. ROOSENDAAL Doordat zij met haar fiets plotseling vanuit een uitrit een weg opreed is de 81-jarige me vrouw M. Schrauwen uit Roosendaal door een auto aangereden. Ze was op slag dood. ENSCHEDE De TH Twente houdt er rekening me, dat de hogeschool zal uitgroeien tot een universiteit. Alle voorzieningen, met name de nieuwbouw op het TH-tewein, worden daarop afge stemd. Ook de ev«*tuele vestiging van een achtste medische faculteit past in dit ontwikkelingsplan. In Twente is al een hechte samenwerking tussen de TH en de ziekenhuizen. Duizenden rooms en protestanten ELFAST katholieken cn protestanten in hun zondagse kleren hebben giste ren gebeden voor de vrede in de kerken van de door onlusten ver scheurde hoofdstad van Noord-Ier- land. Stromen kerkgangers baanden zich een weg langs barricades en over bergen puin om missen en dien sten bij te wonen. De bevelhebber van de Britse troepen in Belfast heeft een beroep op de geestelijken gedaan, hun gelovigen op te wekken tot samenwerking met de troepen, teneinde de spanning te verlichten. Rooms-katholieken in de door onlusten geteisterde wijken hebben openlijk als hun mening te kennen gegeven, dat zij de Britse troepen dankbaar zyn. Gisteren is slechts gewag gemaakt van sporadische gevallen van geweld pleging. Het aantal slachtoffers van de onlusten is op acht doden en meer dan 310 gewonden blijven staan. De Britse commandant in Belfast heeft ook gezegd, dat zijn troepen enige van de 54 dubbeldeksbussen zullen opruimen, die voor versperringen ge bruikt zijn. Vele van deze bussen zijn uitgebrande wrakken geworden. Brit se troepen zullen de „opruimers", of het protestanten zijn dan wel katho lieken, beschermen. Het plan wordt gezien als een psychologische zet om de spanning te verlichten door enige orde in de chaos te scheppen. De economie van Noord-Ierland heeft door de onlusten van de laatste tijd een gevoelige slag gekregen. Het is nog niet te zeggen hoe groot de scha de precies is, maar zij moet in de miljoenen ponden sterling lopen. Tientallen fabrieken met duizenden werknemers zijn uitgebrand. Hetzelf de lot hebben honderden winkels, ga rages, cafés en huizen ondergaan. Bijna de helft van Belfast is ten prooi geweest aan de veldslagen tussen rooms-katholieken en protestanten. Waarnemers zijn van oordeel, dat het rooms-katholieke volksdeel van Noord-Ierland het weinige vertrou wen, dat het had in de Noordierse re gering en het voornemen dat zij zou hebben een gelijke behandeling van alle Noordierse burgers te bewerk stelligen, heeft verloren. Voor de rooms-katholieken in Noord-Ierland zijn de regering en de politie nog steeds de grote vijanden. Premier James Chichester-Clark van Noord-Ierland heeft gisteren op een persconferentie in Belfast de rege ring van de Ierse republiek beschul- 0 Bridse troepen hij een prikkel draadversperring in de wijk Falls Road te Belfast. Op de ach tergrond een barricade, gemaakt van een verwoeste dubbeldeksbus en een stuk van een vrachtwagen. digd van ongelooflijke lompheid en het aanwakkeren van de tweedracht in zijn land. De ministers van Eire gedroegen zich als straatschenders bij hun pogingen in Noord-Ierland tussenbeide te komen» De Noordierse premier zei, dat het optreden van de minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse republiek, Patrick Hillery, die de volkerenorganisatie poogt te bewegen tot interventie in Noord- Ierland, in feite neerkomt op een gok met mensenlevens. Chichester-Clark achtte „republikeinse extremisten" verantwoordelijk voor de onlusten in Noord-Ierland, hoewel hij het ondergrondse Ierse republi keinse leger (IRA) in dit verband niet met name noemde, sloeg deze op merking kennelijk op deze groepering die streeft naar hereniging van Ul ster met Eire. Op de vraag of het niet mogelijk is een coalitieregering in Belfast te vormen, antwoordde Chichester-Clark dat hi j geen enkel voorstel van deze strekking had ont vangen en dat hij geen tijd had zich met deze kwestie bezig te houden zo lang de orde niet is hersteld. Hij ver wierp voorts de suggestie om als ge baar van goede wil een of twee voor aanstaande rooms-katholieken in zijn regering op te nemen. Chichester-Clark verklaarde dat de toe- stónd in Belfast aan het verbeteren is. Dit nam echter niet weg dat men rekening moest blijven houden met nieuwe gewelddaden. Intussen hebben de Britse soldaten in Belfast de bajo netten van hun geweren gehaald en hun helmen verwisseld voor baretten. In een wijk van Belfast hebben rooms- katholieken en protestanten de han den ineengeslagen. Zij wilden ge mengde groepen vormen die het uit breken van nieuw geweld moeten voorkomen. In Dublin hebben leiders van Noord-Ierlands republikeinse beweging aangedrongen op het zen den van vrijwilligers naar het noor den. Leiders van de r.-k. en protestantse kerkgemeenschappen deden zondag een poging tot verzoening. William kardinaal Conway, r.-k.-primaat van Ierland, verklaarde, dat de meeste protestanten Godvrezende mensen zijn en dat de huidige spanning van hun kant gezien, niet voortvloeit uit haat maar uit angst. Hij wees erop, dat het Christendom leert, dat men zijn naaste moet liefhebben en dat die naaste ook iemand kan zijn die beledigingen uit of een andere gods dienst belijdt. De protestantse kerk leider George Simms, dankte de r.-k. geestelijkheid van Noord-Ierland voor haar hulp ter vermindering van de spanning. „Mogelijk hebben wij niet veel geweten van de toestanden waaronder onze medemensen moeten leven", zo zei hij, „en misschien heb ben wij ons niet genoeg aan hen ge legen laten liggen. Wij vragen nu om vergeving voor de dingen die wij hadden moeten doen, doch nagela ten hebben". De sterke katholieke Ierse gemeenschap in de Verenigde Staten heeft zater dag in New York een demonstratie gehouden voor steun aan Ulster. Voor het kantoor van de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC betoogden vijftien Ieren. De woordvoerder van het „United Ire land Publicity Committee" heeft mee gedeeld, dat zijn organisatie reeds zestig van wapens voorziene mannen naar Noord-Ierland heeft overge bracht. De voorzitter van de „Ancient Order of Hibernians", Michael Delahunty, heeft verklaard, dat „alleen een in terventie van VN-strijdkrachten een slachtpartij kan voorkomen". Zijn or ganisatie heeft besloten een bedrag van 3,6 miljoen gulden bijeen te bren gen voor het inrichten van een on derkomen voor dakloze of gewonde katholieke Ieren. Het „New York Action Committee", 'n overkoepelend orgaan van negentien Amerikaans-Ièrse organisaties, heeft in een telegram aan de premier van Eire, John Lynch, gezegd dat, als het wettig is dat Engeland troepen naar Noord-Ierland zendt, het ook wettig is dat Eire hetzelfde doet. Andere organisaties in Amerika zijn begonnen met het inzamelen van wa pens en geld voor de katholieke min derheid van Ulster. De regering van Noord-Ierland heeft besloten, de bepalingen van toepas sing te verklaren van de wet op de speciale bevoegdheden. Hierdoor kan de politie ieder die verdacht wordt van misdadige activiteit, in voorlopi ge hechtenis nemen. In Londen is officieel bekend gemaakt, dat premier Wilson, die op de Scil- ly-eilanden verblijft, vandaag in Londen terugkeert, waar besprekin gen worden gehouden met de Noord ierse premier, James Chichester- Clark. Dit besluit is genomen na lan ge telefoongesprekken tussen de Brit se minister en zijn minister van Bin nenlandse Zaken, James Callaghan. De Noordierse premier, James Chi- Cherster-Clark, is vandaag aangeko men. ADVERTENTIE HOORN „De bakjes begonnen ineens enorm te slingeren en met don derend geweld klapte het hele gevaar te naar beneden. Overal barstten lampjes. Er klonk glasgerinkel. Het was heel even doodstil op de kermis en toen hoorde ik mensen gillen...", vertelt de vijftienjarige Karei Visser uit Nibbixwoud met trillende stem. Met zijn broertjes Marcel en Johan zat hij zaterdagavond om half acht op de Hoornse kermis in de automatische draaimalen, die door tot nog toe onbe kende oorzaak instortte. Negentien mensen, zowel inzittenden als toeschouwers, werden gewond. Ze ven van hen moesten naar het St. Jans ziekenhuis. Vier gewonden mochten na behandeling naar huis. De anderen moesten blijven. De toestand van twee jongens uit het publiek, Piet de Boer uit Hoogkarspcl en Ewald Kok uit Bo- venkarspel, was zaterdag zorgelijk. Gisteren verbeterde hun toestand iets. „Ik ben helemaal geruïneerd", schreeuwde zaterdagavond John de Nies uit Delft, toen hij zijn automati sche draaimolen in puin zag liggen. De draaimolen heeft eigenaar John de Nies uit Delft indertijd twee ton ge kost. De molen draaide nog maar nau welijks een paar seizoenen. De eigenaar is slechts ten dele verzekerd. Het onderzoek naar de oorzaak is za terdagavond meteen begonnen. Maar de gemeente-politie noch de arbeidsin spectie heeft antwoord kunnen geven op de vraag, hoe het aan een grote sta len arm ronddraaiende toestel met een donderende klap voorover kon Slaan. Men heeft alleen geconstateerd dat al le lassen zijn gebroken. Vandaag komen de fabrikant, ontwerper, constructeurs, arbeidsinspectie en TNO uit Delft de zaak bekijken. Volgens de politie voldeed de automa tische draaimolen technisch aan de ge stelde eisen. Pas als de schuldvraag be kend is, kan proces-verbaal worden op gemaakt. Mevrouw de Jong, die er recht tegen over woont, dweilde de vloer van haar winkel toen het ongeluk gebeurde: „Ik hoorde een hevige klap. Glassplinters van het kassahokje sprongen in het rond. En er werd ineens erg veel ge schreeuwd. Ik heb meteen de dokter en de politie gebeld". „Omwonenden, toeschouwers en ker misexploitanten snelden meteen te hulp. Binnen enkele minuten konden de in zittenden uit de schuitjes, die met een gazen dak waren afgesloten, worden ge red. Ziekenauto's waren direct ter plaatse, want die staan op nog geen honderd meter afstand van hier in een garage geparkeerd" aldus mevrouw De Jong. Eén meisje kon met moeite uit haar benarde positie worden bevrijd. Zij was beklemd geraakt tegen een boom. Van de zestien inzittenden variërend Een overzicht van de ravage na het ongeluk met de draaimolen. Achter dranghekken stonden nieuws gierigen toe te kijken. in de leeftijd van veertien tot zestien jaar kwamen de meesten eraf met schrammen, builen, blauwe plekken en ontvellingen. Een jongetje liep een zware hersen schudding op. De gewonden werden door omwonenden in huis opgenomen, waar een dokter hen behandelde. Na het ongeval werden dranghekken rond de ineengestorte draaimolen geplaatst om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. DJAKARTA President Suharto heeft zaterdag by het Indonesische par lement een wetsontwerp ingediend tot verlening van autonomie aan West-Iri- De Indonesische president kondigde zaterdag officieel aan, dat West-Irian thans definitief deel uitmaakt van Indo nesië. De bevolking van West-Irian heeft xelf daartoe besloten, aldus Su harto. „Het besluit kan door niemand en onder geen enkel voorwendsel teniet worden gedaan." Suharto zei, dat West-Irian nu volle dige en echte autonomie zal krijgen. Hij deelde mee dat Indonesië zal pro beren de toestand in West-Irian te ver- beteren, maar dat het geen overdreven beloften zal doen. Als vertegenwoordiger ven de Indo nesische regering is sultan Hamengku Buwono (minister van Economische Zaken) naar West-Irian gezonden om daar de herdenking van de Indonesische onafhankelijkheidsdag (17 augustus) bij te wonen. NEW YORK De moeder van de op 18 juli in de auto van senator Ed ward Kennedy, verdronken jonge vrouw Mary Jo Kopechne, heeft gisteren ge zegd, dat zij met spanning uitziet naar het officiële onderzoek dat op 3 septem ber zal beginnen. „Er zijn te veel on opgeloste vragen", zo zei ze. De auto van de senator was na een feestavond je in een landhuisje op het eilandje Chappaquiddick van een brug getje geraakt en in het water terecht gekomen. De senator slaagde erin uit de auto te komen, de jonge vrouw die bij hem was verdronk. Pas negen uur na het ongeluk meldde hij zich bij de politie. Hij zei later, dat hij in een shocktoestand was geraakt. Wel had hij kort na het ongeluk twee vrienden van het gebeuren in kennis gesteld. Mevrouw Kopechne zei, dat zij en haar man de verklaring van senator Kennedy over het lange wachten voor hij het ongeluk aan de plitie vertelde, wel konden aanvaarden. Zij begrepen echter niet waarom de twee vrienden van de senator Joseph Gargan, een neef van Edward Kennedy en Paul Markham, een jurist de politie niet hadden gewaarschuwd. Ook zou mevrouw Kopechne van de meisjes, die het bewuste feestavond je hebben bijgewoond willen weten wat er die avond allemaal is voorgevallen. DEN HAAG In Hamm (West- Duitsland) is de 24-jarige arbeider K. J. W. aangehouden. De man heeft bekend samen met twee andere Duitsers dinsdag een roofoverval te hebben ge pleegd op een benzinestation in Kijk duin bij Den Haag. De twee mededa ders zijn eveneens gepakt. Bij de overval schoten de jongens een paar traangaspatronen af. De pompbe diende verweerde zich zo hevig, dat de overval mislukte. De politie is de Duitsers op het spoor gekomen door een tip van een pompbe diende in Voorschoten. De Duitsers had den daags voor de overval een tijdlang met hun auto bij zijn station gestaan. Voor alle zekerheid had de bediende toen het nummer van de auto van de Duitsers opgenomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5