HISTORIE IN EEN NOTEDOP NICOLAAS JOUWE: DR. P. J. PLATTEEL: AMBASSADEUR TASWIN: Republiek Indonesië reikt nu van Sabang tot Merauke Regeren met militaire strafexpedities kan niet Teleurgesteld over Nederland Kwestie van de thans baan West-Irian opnieuw verbonden aan „Gordel van Smaragd99 we gaan door tot het einde met strafexpedities kom je niet verder .we houden Nederland op de hoogte AMBASSADEUR TASWIN IN DEN HAAG: NICOLAAS JOUWE, BALLING: OUD-GOUVERNEUR PLATTEEL: Lifters hielden alleen hun badgoed over ASTRONAUT LOVELL IN DEN HAAG DEN HAAG Dë republiek Indonesië vierde zondag haar 24ste verjaardag. Ook Ne derland heeft de republiek moeten erkennen van Sabang tot Merauke. Al moeten Ne derland, Indonesië en secretaris-generaal Oe Thant van de VN het officiële verslag over de volksuitspraak in West-Irian nog ratificeren. KRITIEK OISHAALBAAR BIJDRAGEN KOLONIE LEVENSKANS GROTER VERHOUDING VRIJ BEWEGEN STRAFEXPEDITIE GEEN GESTEUND 5 GULDEN V.N. GROTE ROL MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 se regering en de Kamer verklaren dat de bijzondere status van Nieuw- Guinea ligt besloten in het akkoord van Linggadjati. Indonesië rekent het gebied tot zijn souvereinitiet. November 1949: Ronde Tafel conferentie: Nederland draagt de souvereiniteit over Nederlands-In- dië over aan Indonesië. Het geschil over West-Irian blijft bestaan. De status van het gebied moet binnen een jaar worden vastgesteld door on derhandelen. 17 augustus 1950: De Indonesi sche regering roept de eenheids staat uit. November 1951: De eerste on derhandelingen over de status van West-Irian mislukken. Indonesië houdt vol dat de souvereiniteit over het gebied al in 1949 is overgedra gen. 10 augustus 1954: Djakarta maakt de kwestie West-Irian aan hangig bij de VN. 17 december 1955: De onderhan delingen in Genève over West-Irian mislukken. Nederland wil voor het gebied recht van zelfbeschikking. 15 februari 1956: Indonesië zegt de unie met Nederland op. 17 augustus 1960: Indonesië ver breekt de diplomatieke betrekkingen met Nederland. Het Nederlands gou vernement vormt de Nieuw-Guinea - raad. die in 1961 wordt geïnstalleerd. Minister Luns stelt in dat jaar in de VN voor. het bestuur tot aan de zelfbeschikking in handen te geven van de wereldorganisatie. Begin 1961: Nederland stuurt troepenversterkingen naar West- Irian. De Indonesische infiltraties nemen toe. Er wordt op kleine schaal gevochten. 15 augustus 1962: Overeenkomst van New York: Nederland draagt het bestuur over West-Irian over aan de VN. De VN zal het bestuur 1 mei 1963 overdragen aan Indone sië. De Papoea's zullen in 1969 kie zen of zij al dan niet bij Indonesië willen blijven. Mei 1963: Indonesië herstelt de diplomatieke betrekkingen met Ne derland. In het politieke conflict tussen Ne derland en Indonesië is West-Irian een heet hangijzer geweest. De moeilijkheden zijn als volgt af te vakenen: De kiesmannen in acht districten in West-Irian hebben unaniem besloten, dat het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea een onafscheidelijk deel van Indonesië moet blijven. mengevoegd met het Australische deel van Nieuw-Guinea of in 'n melanesisch verband, moet als onhaalbaar worden beschouwd. Het laatste politieke obstakel tussen Nederland en Indonesië is, langs vreed zame weg, uit de wereld geholpen. De volksuitspraak is volgens het op 15 augustus 1945 tussen Nederland en Indonesië gesloten akkoord van New York gehouden. Nederland en Indone sië hebben zich bij het resultaat neer te leggen. Ook dat is afgesproken en vastgelegd in de paragrafen één en twee van de New Yorkse overeenkomst. Er zal ook in de algemene vergadering van de VN niets meer aan te doen zijn. De uitspraak van de kiesmannen is van fundamenteel belang voor de toe komst van de Papoea en zijn gebied. De kritiek op de manier die de Indo nesiërs hebben toegepast om West-Irian over zijn toekomst te laten beslissen, is Djakarta niet bespaard gebleven. Het musjawarah-systeem is een was sen neus genoemd. Een, naar Neder landse opvattingen ondemocratische manier, strijdig met wat in de overeen komst van New York is bepaald. Indonesië is echter in New York als enige verantwoordelijk gesteld voor de manier waarop de Papoea zich zou kun nen uitspreken. Een alternatief voor het musjawarah-systeem hebben de Indone siërs nooit gezien. Of niet willen zien, zo men wil. Een feit blijft, dat de kritiek op de uit voering van de volksuitspraak tot de Ne derlandse regering behoorde te wor den gericht, bij de behandeling van de ontwerp-overeenkomst van New York. Evenals nu de Indonesische gevol machtigd minister voor West-Irianzaken mr. Sudjarwo Tjondronegoro moeilijk kan worden verweten dat hij dr. Ortiz Sanz en de missie van Oe Thant bij de neus heeft genomen. Zo dat al het ge val zou zijn geweest. Een in de naaste toekomst te realise ren levensvatbaarheid voor West-Irian als onafhankelijke staat eventueel sa- Het gebied heeft tachtigduizend inwo ners. Het is even groot als Frankrijk. Alleen de grote plaatsen langs de kust zijn door wegen verbonden. De Papoea leeft van de visserij en de bosbouw. Er zit nikkel, koper en bauxiet in de grond, die overigens ongeschikt is voor planta ges. De telecommunicatie, de land-, lucht- en zeeverbindingen zijn allerbe labberdst. Exploitatie van wat de bo dem van West-Irian oplevert, zodanig dat er ook deviezen in de la komen, gaat gigantische kapitalen kosten. Als Nederland zich moreel verant woordelijk voelt voor de Papoea, kan het nu een belangrijke steun bijdragen in diens ontwikkeling en die van zijn ge bied. In het raam van de internationale ontwikkelingssamenwerking. Samen met Indonesië, dat zelf nog een ontwikke lingsland is. Maar dat nu toch serieus en planmatig probeert zijn onoverzien- lijke moeilijkheden te boven te komen. 17 augustus 1945: Soekarno en Hatta roepen de republiek Indone sië uit. Oktober 1946: Conferentie van Pangkal Pinang: Nederland wil West Nieuw-Guinea een bijzondere status geven. Nederland wil er een bijzon der toevluchtsoord van maken voor Indische Nederlanders en minder heden die tegen de Indonesische re publiek zijn. Overeenkomst van Linggadjati: De Verenigde Staten van Indonesië omvatten het gehele gebied van Ne derlands Indië, met uitzondering van Nieuw-Guinea. 25 maart 1947: Ratificatie in Den Haag en Djakarta van de over eenkomst van Linggadjati. Neder land en Indonesië houden elk vast aan een eigen interpretatie van het akkoord wat betreft Nieuw-Guinea. December 1947: De Nederland- De heer Nicolaas Jouwe (45) is diep teleurgesteld over het verloop en het resultaat van de volksuitspraak. Maar hij is niet gebroken. Nicolaas Jouwe is voorzitter van het vrijheidscomité West-Papoea. Hij was ruim twintig jaar Nederlands be stuursambtenaar in Nieuw-Guinea en vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea- raad. „Ik ben vooral teleurgesteld in de houding van Nederland en die van de andere westerse landen in de kritie ke periode die beslissend was voor 't NICE Twee Nederlandse jongelui een uit Denekamp en een uit Nijme gen en een Fransman hebben zich zaterdag in zwembroek bij de politie van Nice gemeld. Ze waren door een „hulpvaardige automobilist" van al hun bezittingen beroofd. Ze hadden van hem eeri lift gektv- sgen. In Nice stelde de automobilist voor samen te gaan zwemmen. Toen zq het water uitkwamen zei de man, dat hij even sigaretten ging halen. Hij ging er vandoor met zijn auto waarin de bagage van de lifters lag. DEN HAAG - De Amerikaanse astro naut James Lovell zal donderdag een kort bezoek aan Den Haag brengen. Hij is op vakantie in Europa. Voor een aantal genodigden zal hij commentaar geven bij een kleurenfilm over de reis met Apollo 11. Lovell is onlangs tet commandant be noemd voor de lucht van de Apollo-13 op 6 augustus 1970. Vorig jaar Kerst mis maakte hij onder leiding van Frank Borman al een vlucht met de Apollo 8. lot van mijn land en volk", stelt hij. „Die hele musjawarah deugde niet". „Mijn land is een kolonie gewor den van Indonesië, dat het ontoegan kelijke gebied nooit tot ontwikkeling zal kunnen brengen. De Indonesiërs zien nog niet eens kans, hun eigen ge bied behoorlijk op poten te zetten". Nederland moet niet denken dat de zaak van de Papoea hiermee is afge lopen. Wij gaan door tot wij onafhan kelijk zijn geworden. We zullen ons aansluiten bij de strijdmakkers in Afrika. Azië en Zuid-Amerika die zich ook aan het juk van het kolo nialisme trachten te ontworstelen". „Ik zie in de toekomst voor mijn land betere levenskansen dan menige jonge Afrikaanse staat heeft. Wij heb ben mineralen en bosprodukten. Die moeten worden geëxploiteerd. En waarom kan dat niet even goed met internationale hulp gebeuren? Via Australië bijvoorbeeld, Japan of Nieuw Zeeland? Waarom moet die hulp speciaal via Indonesië worden gegeven? „Bovendien, sinds wanneer moet 'n volk eerst bewijzen zich economisch te kunnen bedruipen voor het zijn vrij heid kan krijgen?" Nicolaas Jouwe hoopt, dat zijn Nieuw-Guinea eens aansluiting zal vin den bij het Australische deel van het eiland, wanneer dat eenmaal onafhan kelijk zal zijn geworden. En in groter verband speelt hij op een Melanesisch eilandenrijk. Dr. P. J. Platteel (58) vreest dat de ontwikkeling van West-Irian en zijn bevolking, zonder buitenlandse hulp, een hopeloze zaak zal zijn. Eenvoudig omdat nu in feite de toe komst van een ontwikkelingsland in handen is gelegd van een ontwikke lingsland. Dr. Platteel, nu burgemeester van Hilversum, was van begin 1958 tot eind september 1962 Nederlands gou verneur van Nieuw-Guinea. De laat ste. „Indonesië mist nu eenmaal de fi nanciële en andere middelen om Nieuw-Guinea te ontwikkelen", zegt hij. „Ik hoop daarom dat de aan dacht van de landen buiten Indonesië op het gebied gevestigd zal blijven. Nederland zou zijn invloed kunnen aanwenden om het speciaal voor Nieuw-Guinea gestichte VN-fonds ac tief te maken". „De activiteiten moeten daar bij zo worden gericht, dat rekening wordt ge houden met de verhouding tussen indo- nesiërs en Papoea's, zoals de Papoea's die ervaren." „In elk geval breekt voor Indonésië en Nieuw-Guinea een moeilijke periode aan. De ontwikkeling van land en volk is een gigantische opgave. Wil de ont wikkelingshulp tot haar recht komen, dan zal daarvoor de volledige persoon lijke inzet van velen nodig zijn". „De voor de ontwikkelingshulp beschik- V bare mensen moeten zich in het gebied vrij kunnen bewegen. Zij moeten het vertrouwen hebben van de bevolking. Ik denk bijvoorbeeld aan functionaris sen die voorlichting geven over land bouw, economische en medische pro blemen". Voor de ontwikkeling van het gebied moet een vorm worden gevonden en ruimte worden geschapen voor de mogelijkheid dat buitenlanders er kun nen werken. Ik denk. vanwege het ge voelige politieke verleden, daarbij niet aan Nederlanders. Maar andere landen van de Uno zouden wel mensen kunnen afstaan om de noodzakelijke sfeer te scheppen, waarin ontwikkelingshulp aanslaat". „Het ziet er niet naar uit dat Indo nesië in de afgelopen jaren voor dat doel in Nieuw-Guinea vertrouwen heeft kunnen winnen. Men kan nu eenmaal niet besturen per militaire strafexpedi tie. Dat leidt tot desintegratie van de samenlevingsbanden van de bevolking. En gezien de berichten van de laatste tijd heeft dat al op grote schaal plaats gehad". „Het gebied beschikt toch wel over rijkdommen. Delfstoffen, bijvoorbeeld. Indonesië heeft voor de exploitatie daar van al enkele concessies gegeven aan grote buitenlandse maatschappijen. Ik geloof echter dat er een breder patroon van activiteiten voor de ontwikkeling van het gebied nodig is dan het aan trekken van concessionarissen voor de ontginning van de natuurlijke bodem schatten." Dr. Platteel is er helemaal niet op gebrand in de publiciteit te worden ge bracht met zijn oordeel over Indonesië en het. lot van West-Irian en de papoea's Hij is kort geleden in de publiciteit ge komen als mede-ondertekenaar van een beroep op het Nederlandse volk van enkele leden van het VRIJHEIDSCOM West-Papoea, om financiële steun. De ze financiën zouden enkele papoea's in staat moeten stellen de algemene ver gadering van de Uno bij te wonen wan neer deze in september het verloop van de volksuitspraak behandelt. „Ik vind dat wij moreel verplicht zijn deze mensen daartoe in staat te stel len", zegt dr. Platteel. ..Daarom heb ik het verzoek gesteund. Maar u moet goed bedenken, dat het daarbij gaat om een papoeazaak. Het is verder hele maal hun zaak." Ambassadeur Taswin Almalik Natadiningrat (47) van Indonesië is opge lucht. De kwestie West-Irian is van de baan. „Natuurlijk hebben wij in ons hart de verjaardag van de onafhankelijke republiek Indonesië al vanaf 1945 ge vierd van Sabang tot Merauke", zegt hij. ..Maar nu vieren wij de dag zon der gemengde gevoelens tegenover Ne derland. Met de Nederlandse en in ternationale erkenning, dat West-Irian er ook bij hoort". Het besluit van de kiesmannen om bij Indonesië te blijven is vooral goed voor het volk van West-Irian en pas in de tweede plaats voor de betrek kingen met Nederland". „Er wordt in Djakarta nu al hard gewerkt aan de manier waarop wij *t onderwijs in het gebied kunnen ver beteren, de sociale welvaart kunnen verhogen, de medische verzorging moe ten aanpakken en de zee-, land- en luchtverbindingen moeten opbouwen. In het raam van ons vijfjaren-plan is voor elke inwoner van West-Irian voor het belastingjaar 1969-1970 uit onze totale budget een kleine vijf gul den uitgetrokken. Voor de ontwikke ling van land en volk. Per hoofd van de bevolking elders in Indonesië is daarvoor ruim één gulden beschik baar". „Wij kunnen natuurlijk niet buiten internationale hulp. Maar Nederland en Indonesië zullen een beroep doen op de rijke landen, bijdragen te leve ren voor West-Irian. Dat kan via het speciaal voor het gebied gestichte VN- fonds, dat nu alleen door Nederland wordt gevoed en met medewerking van de Aziatische Ontwikkelings bank". „Het ontwikkelingsplan voor West- Irian is in grote lijnen opgesteld met de staf van het VN-fonds, die in de gewestelijke hoofdstad Djajapura ze telt. Dat plan zal ter studie worden voorgelegd aan de Aziatische Ontwik kelingsbank". „Wij hopen volgend jaar te begin nen met de uitvoering van het plan. Nederland kan daarin een grote rol spelen. Wij blijven de Nederlandse re gering en de Nederlandse politici nauwkeurig op de hoogte houden van wat wij in West-Irian presteren". Ambassadeur Taswin hoopt dat Ne derland in het resultaat van de volks uitspraak zal berusten. Hij betreurt dat ook Nederlandse journalisten in het recente verleden hebben meege werkt aan het „scheppen van een ver trokken beeld van de gang van zaken en de toestand tijdens de volksuit spraak in West-Irian".

De Vallei | 1969 | | pagina 6