In vier sets langs Evert Schneider NIEK FLEURY TENNISKAMPIOEN Damestitel voor Marijke Schaar Japanner Matsuhara winnaar zware marathon van Enschede Roemenië bereikte Challengeround adidas Voetbal in het buitenland Guldemond Europees kampioen Sharpies Slechts één medaille voor Nederland Voetballer overleden Wereldprestatie van Bill Toomey Nederlandse ploeg tegen België 1 A V WERELDRECORD OP DE VIJFKAMP WERELDBEROEMD D OORK WAUTEI! ZWEMRECORDS Enkelspeltitel voor Margaret Court Zesurenrace voor Spahn en Noorlander AAD STEYLEN PROLONGEERDE TITEL Davis Cup-toernooi EK kano Niet ontevreden Moeilijk Illusie Kopgroep Opmars Vijfkamp TENNIS Drijfnat Drie Onder druk 4 V" V y i L -V yy :V Vertragen 4 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 SCHEVENINGEN Op de schou ders van zijn clubgenoten werd Niek Fleury het centrecourt afgedragen. Even tevoren had hij moeten nippen aan de champagne, die enthousiaste supporters in de door hondsvoorzitter Van Hoegee overhandigde beker had den gegoten. Zelden werd een finalist bij de Nederlandse tenniskampioen schappen uitbundiger gehuldigd dan de 24-jarige Amsterdammer voor zijn zege in vier sets (7-5, 6-2, 3-6, 6-1) op de drie jaar oudere Evert Schneider. De felle inzet en toewijding, waarmee Fleury naar deze titelstrijd had toegeleefd. hadden weerklank gevonden bij het pu bliek, dat maar al te zeer geneigd was de minder sterke zijde in het spel van Matsubara komt hier onder een daverend applaus het Diekman- stadion binnen. AKERSLOOT Wim Guldemond heeft de Europese titel in de Sharpie- klasse overgenomen van Dick Muldc- rij. Door zaterdag in de vijfde en laatste wedstrijd op het Alkmaarder- meer de Duitser Karl Kahler, in feite nog zijn enige concurrent, achter zich te houden, eiste de Nederlander de ti tel op. Guldemond boekte in de slot- race zijn derde overwinning in deze zeilregatta. De wind heeft de deelnemers ook za terdag parten gespeeld. Bij de start dre ven de bootjes bijna over de startlijn. Later nam de wind wat in kracht toe. Desondanks vergde de wedstrijd meer dan drieëhhalf uur. De uitslag van de vijfde en laatste race luidde: 1. Guldemond (Nederland); 2. Kahler (WD1); 3. Mulderij (Ned); 4. Van Wijk (Ned); 5. Willense (Ned); 6. Van Veen (Ned); 7. Böhmer (WD1); 8. Van Dorst (Ned). Het eindklassement: 1. en Europees kampioen Guldemond 3 punten; 2. Kahler 6 punten; 3. Van Swol (Ned) 36,4 pnt.; 4. Böhmer 38,7; 5. Mulderij 40.4; 6. Van Dorst 42; 7. Van Veen 43,1. MOSKOU Nieuwe namen zijn bij de Europese kanokampioenschappen, die dit weekeinde op 't Chimkimeer in het noordwesten van Moskou zijn ge houden, niet naar voren gekomen. Oud gedienden, voornamelijk uit Oosteuro- pese landen, hebben de strijd om de kanotitels beheerst en daarbij nam Olympisch kampioen Aleksander Sha- parenko een opvallende plaats in. De Rus veroverde twee titels, in de KI en K2 met Morozzov. Nederland behaalde in Moskou éèn medaille. Paul Hoekstra en Jan Wit tenberg eindigden in de K2 500 meter achter de bekende Roemenen Vernescu en Skjotnik en de Russen Karjoekin en Obratsov als derde. Het Nederlandse duo heeft voor het brons een fel gevecht moeten leveren met de Polen Piscz en Gofman, die slechts 2/100 sec. achter lagen. Dicht bij eremetaal kwamen ook Mieke Jaapies en Maria Blijlevens. Een poging van de Nederlandse meis jes om in de eindsprint Annemarie Zimmermann en Roswitha Esser van het brons af te houden, mislukte ech ter juist. Mieke Jaapies en Maria Blij levens zagen hun strijd met een vijfde plaats beloond. Het verschil tussen de derde en de vijfde plaats bedroeg een halve seconde. ENSCHEDE Kazuo Matsubara stond zaterdagmiddag met een ondoor grondelijk gezicht op het erepodium in het Diekman-Stadion. Op zijn gelaat was geen emotie te zien. maar ook geen spoor van vermoeidheid na een slopende marathon over de wegen tus sen Enschede en Haaksbergen. De twaalf de Internationale Marathon van Ensche de is ongetwijfeld de zwaarste geweest uit de 22-jarige geschiedenis van dit grootse tweejaarlijkse evenement. Twee uur lang hebben de 200 deelnemers ge lopen onder bijna sinistere omstandig heden. Rollende donderslagen en felle bliksemschichten uit de inktzwarte lucht begeleiddeneen koude regen, die het de lopers extra moeilijk maakte op de 42,195 kilometer, onder die barre om standigheden toonde Kazuo Matsubara zijn grote talent. Met een weergaloos wedstrijdinzicht velde hij al zijn grote tegenstanders in de laatste 7"* en kilo meter. Hoe groot het overwicht van de 30-ja- rige Japanner in die laatste fase van de wedstrijd was bleek uit het feit, dat hij bij binnenkomst in het stadion, waar hij van de duizenden toeschouwers een ovatie kreeg, bijna vier minuten voor sprong had op de Pool Zdzislaw Bo- gusz, die tweede werd. Bijzonder jam mer was het dan ook, dat Matsubara met zijn tijd van 2 uur 19 minuten 29,8 seconden het wedstrijdrecord, dat de Engelsman Jim Peters in 1951 had ge vestigd, met 7,8 seconden miste. Overi gens had Matsubara dat record wel kunnen verbeteren wanneer hij de aan wijzingen van zi:n coach had begrepen. Na de huldiging kwam dat uit: „Ik kon Ohara door het geluid van de bus niet verstaan. Het ging voortreffelijk nadat ik op het 35-kilometerpunt aan mijn op mars was begonnen. Het enige wat ik wilde was de prestatie van Yoshiro Mi- fune, die hier twee jaar geleden ook voor een Japanse zege zorgde, herha len. Dat is. mij gelukt. Waarom zou ik ontevreden zijn?" Ook Aad Steylen, die in Enschede voor de vijfde achtereenvolgende maal nationaal kampioen werd, was niet on tevreden. „Ik moet over een maand in Athene lopen. Toen ik in de gaten kreeg, dat het tempo ook in de tweede helft van de wedstrijd zo hoog bleef heb ik uitsluitend op prolongatie van mijn titel gelopen. Regen ligt mij nu eenmaal niet. Ik heb liever een hoge temperatuur zoals in Frauenfeld en Ma drid. Dat het. de-ondanks een tijd van LONDEN Voor het eerst in de 69- jarige geschiedenis van het toernooi om de Davis-Cup heeft Roemenië de Chal lengeround bereikt. Weliswaar won Graham Stilwcll zaterdag eerst van Ion Tiriac met de sprekende cijfers 6-3, 6-2, 6-4, waardoor de stand 2-2 werd, maar Ilie Nastase bedwong Mark Cox daarna in 100 minuten (3-6, 6-1, 6-4, 6-4). Roemenië won met 3-2 en verkreeg het recht om bekerhouder Verenigde Staten van 19 tot 21 september te Cle veland in de Challengeround te ontmoe ten. Tot nog toe hebben slechts vier ver schillende landen de Davis Cup weten te bemachtigen: Australië (22 keer, 15 x verslagen in de Challengeround), Ver enigde Staten (20-24), Engeland (9-7) en Frankrijk (6-3). Zes andere landen be reikten ooit wel de uitdagingsronde, maar slaagden er niet in de veelbegeerde trofee mee naar huis te nemen: België (in 1904), Japan (1921). Italië (1960 en 1961), Mexico (1962), Spanje (1965 en 1967) en India (1966). Roemenië heeft zich nu hierbij gevoegd. Ilie Nastase en Ion Tiriac zijn in fei te de enige Roemeense spelers van in ternationale klase en vooral in het dub belspel moeilijk te verslaan. Nummer een van zijn land is Ilie Nastase. In 1967 nam hij de leiding in het Roemeense klassement over van Tiriac, die van 1959 onafgebrken lijstaanvoerder was. In 1968 deelden beide spelers de eerste plaats en dit jaar staat Nastase weer alleen bovenaan. Hij is 23 jaar en had een begin gemaakt met een studie voor architect alvorens zich geheel aan ten nis te wijden. Hij is dit jaar door de Roemeense tennisbond opgegeven als „speler" (gerechtigd voor geld te spe len). Ion Tiriac werd op 9 mei van dit jaar dertig, hij is met minder talent begif tigd dan zijn nog jongere partner, maar hij is buitengewoon atletisch. Hij was verscheidene jaren leraar lichamelijke opvoeding en tevens ijshockey interna tional. Tiriac is eveneens geboekstaafd als „speler". üp Wimbledon hadden 8000 toeschou wers zaterdag nog even de illusie, dat Groot Brittanië, dit jaar gesponsored dooi een grote sigarettenfirma en ge traind door de Australiër Owen David son, toch nog de Challengeround zou we ten te halen. In het eerste enkelspel van de dag had de Britse nummer twee Gra ham Stilwell slechts 82 minuten nodig om Ion Tiriac met 6-3, 6-2, 6-4 te ver slaan. Daarmee bracht hij de stand op 2-2 en moest het laatste enkelspel tus sen Mark Cox en Ilie Nastase de beslis sing brengen. De 26-jarige Britse links handige speler, die donderdag van Ti riac had verloren, begon sterk. Hij won de eerste set bekwaam met 6-3 en de Roemeense kansen waren aanzienlijk gedaald. Daarna kwam de complete ommekeer. Cox had enorme moeite met zijn eigen opslag en hij wist deze in de tweede set geen enkele keer te behouden. Nastase kreeg meer greep op het spel van zijn tegenstander en won gemakkelijk met. 6-1. De Roemeen was sneller en hij besliste de partij op het tweede wedstrijdpunt (3-6, 6-1, 6-4, 6-4). TEGELEN Tijdens een veteranen- voetbalwedstrijd in Tegelen is zondag de 34-jarige speler van SVH, de heer Heijligers, plotseling in elkaar gezakt en overleden. Het toernooi, waarvan de wedstrijd deel uitmaakte, werd hier op onmiddellijk gestaakt. 2.26.29,6, nog geen halve minuut lang zamer dan bij die twee andere wedstrij den, is geworden, geeft me groot ver trouwen voor Athene". In Enschede hebben de toeschouwers vermoedelijk Aad Steylen voor het laatst in Nederland in actie gezien. De 34-jarige Zutphenaar wil na de Europe se kampioenschappen zijn loopbaan af breken. Steylen zal zich volgend jaar zeer waarschijnlijk als coach van de KNAU gaan wijden aan de opleiding van jong talent op de super lange af stand. Wanneer dat gebeurt krijgt het lange-afstandlopen. dat door de KNAU altijd stiefmoederlijk bedeeld is, einde lijk ook de aandacht, die het verdient. Buitenlanders hebben de wedstrijd volledig beheerst. Na de start het was toen nog bijzonder aangenaam weer vormde zich een tien man ster ke kopgroep met onder andere Steylen, Matsubara, de Engelsen Fewery en Macintosh, de Turk Canavar en Wim Hol. Het tempo lag bijzonder hoog. De eerste vijf kilometer werden in pre cies vijftien minuten afgelegd en op tien kilometer werd een tijd van 30,30 geno teerd. Toen na vijftien kilometer het onweer losbarstte, ging dat hoge aan- vangstempo zich wreken. Bij de door komst in Haaksbergen, kort voor het keerpunt, was de kopgroep sterk ge dund. Vier lopers Fewery, Matsuba ra, Macintosh en de sterk opgekomen Tsjech Mladekvoerden het langge rekte veld toen aan. De strijd leek in een beslissend stadium te zijn gekomen. Maar op de terugweg wijzigde het beeld aan de kop zich enkele malen op ver rassende wijze. Mladek had zich bij de terugkeer in Haaksbergen, waar dui zenden de regen troseerden, los ge maakt en werd op korte afstand ge volgd door Fewery, Macintosh en Mat subara. De Polen Bogusz én Wojcik, die samen waren opgerukt, hadden bij na de aansluiting tot stand gebracht. Op de smalle wegen tussen Haaksber gen en Buurse, waar het autoverkeer voor een chaos zorgde, kwam Wojcik bij de Tsjech Mladek. Op bijna een hal ve minuut werd hij gevolgd door I !at- subara, de twee Engelsen en Bogusz. Achter Buurse, na ruim dertig kilo meter, begon Matsubara, getooid met een op dat moment belachelijk aandoen de zonneklep, aan zijn indrukwekkende opmars. Hij verhoogde het tempo en op 35 kilometer 1 uur 55 min was de Japanner eerst Mladek en daarna Woj cik gepasseerd. In een feilloos ritme, gedragen door de toejuichingen van de toeschouwers liep Matsubara weg van zijn concurrenten. Steeds groter werd de afstand, die uiteindelijk in het sta dion bijna vier minuten zou bedragen. Wojcik kreeg in de laatste kilometers nog een zware inzinking en zakte terug naar de zevende plaats. Bogusz daaren tegen kwam steeds sterker naar voren en verdrong in de laatste twee kilome ter zelfs Mladek van de tweede plaats. Achter Aad Steylen, die als eerste Ne derlander op de negende plaats eindigd, veroverde Wim Hol (19e) evenals twee ji. r geleden de tweede plaats in het nationale kampioenschap. De Hilver summer Rudi Mol, die opmerkelijk fris in het stadion binnenkwam, eindigde als 24e en kree g daarvoor de bronzen me daille. Van de ruim tweehonderd lopers uit veertien landen die van start waren ge gaan, haalden er 169 de eindstreep. Uitslag: 1. Kazuo Matsubara (Japan) 2.19.29.8; 2. Zdzislaw Bogusz (Pol) 2.23.11.4; 3 Vaclav Mladek (Tsj) 2.23.48.4; 4. Ian Macintosh (GBr) 2.24.09,8; 5. Derek Horsup (GBr) 2.24.32,2; 6. Maurice Pei- ren (Bel) 2.24.40.6; 7. Michael Wojcik (Pol) 2.24.51,8; 8. John Fewery (GBr) 2.26.21,1; 9. Aad Steylen (Ned) 2.26.29,6; 10. Aurele Vandendriessche (B.) 2.27.02,6 11. Willie Vergisson (Bel)g) 2.27.52,0; 12. Brian Drewett (Can) 2.28.09.6; 13.. John Norman (GBr) 2.28.37,2; 14. Vac lav Chudomel (Tsj) 2.29.31,0; 15. Frif- del Wiggershaus (WD1) 2.29.55,0; 16. Manfred Wehner (WD1) 2.30.11.0; 17. Mel Edwards (GBr) 2.30.11,0; 18. Al- brecht Moser (Zwi) 2.30.21,0; 19. Wim Hol (Ned) 2.31.59,0; 20. Frederick Mail- lardet (GBr) 2.32.11,0. In het Diekmanstadion werden in het bijprogrammu een aantal nummers ver werkt, waarbij nationale kampioen schappen op het spel stonden. De resul taten: 200 meter horden heren: 1. en Nederlands kampioen Brus (VLTC) 25,3 sec. 2. De Leeuw (Pim Muiier) 25,7; 3. Boxem (Fortis) 26,3. 3.000 fneter steeple chase: 1. en Ned. kampioen Willy Willems (Kimbria) 9.03,2; 2. Egbert Nijstadt (DOS-D) 9.11.2; 3. Hans van Kesteren (Metro) 9.28,2; 4. Herman de Jong Phoe nix) 9.37,0; 5. Jo v.d. Hoogen (De Kei en) 9.38,0; 6. Steef Kijne (Shell) 9.44,0. 1500 m. Steeple Chase jongens a: 1. en Ned. kampioen Hermens (UNC) 4.25,0; 2. Pollman (Siko) 4.29,6; 3. Jans- ma (Zeeland Sport) 4.31,3. 1500 m. jongens b: 1. en Ned. kampioen Hillen (TION) 4.37,6; 2. Tingen (AAC'61) 4.46,6; 3. Baghus (Volt) 4.48,4. De resultaten van andere bijnummers waren 1500 meter dames: 1. Maria Gommers :Unitas) 4.22,7; 2. Anneloes Bosman (UNC) 4.26,5; 3. An neke de Lange (AV'40) 4.29,7; 4. Els Gommers (Unitas) 4.32,4. 1500 meter heren: 1. Velt (DOS-D) 3.56,4; 2. v.d. Boom (Siko) 3.57,5; 3. De Ruiter (Siko) z.t. LONDEN De Amerikaan Bill Too mey is zaterdag in Londen op een in- vitatievijfkamp tot 4123 punten geko men, 107 punten méér dan het offi cieuze wereldrecord van de Westduit ser Kurt Bendlin, die nog wereldre cordhouder tienkamp is. Toomey (in Mexico Olympisch kampioen) bereikte de volgende resultaten: verspringen 7.58 meter, speerwerpen 66,17 meter, 200 meter 21,3 sec, discuswerpen 44,52 meter en 1500 meter 4.20.3. DEN HAAG De Nederlandse ten- nisploeg voor de landen wedstrijd tegen België, die zaterdag en zndag a.s. in Spa wordt gehouden, is als volgt samenge steld: Heren-enkelspel: 1. Niek Fleury; 2. Evert Schneider; 3. Jan Hordijk; 4. Fred Hemmes; 5. Jan Hajer; 6. Peter Soeters; 7. Paul van Min; 8. Fried Schmitz. Reserve: Piet Veentjer. Dames-enkelspel 7. Marijke Schaar; 2, Trudy Groenman; 3. Ada Bakker; 4. Tine Zwaan. Reserve: Astrid Suurbeek. Heren dubbelspel: Fleury'Hordijk; Hemmes Soeters; Ha- jer/Van Min; Schneider Veentjer. Dames-dubbelspel: Bakker/Suurbeek; Groenman Zwaan. Gemengd dubbelspel: Ada Bakker/Fleury; 2. Astrid Suur- beek/Soeters; 3. Trudy Groenman/ Schneider; 4. Tine Zwaan Hemmes. de opvolger van Tom Okkcr te verge ten en waarderend sprak van een bij zonder goede finale. De dames-eindstrijd Marijke Schaar Tine Zwaan, die door Marijke met 8-6, 6-2 werd gewonnen, vermocht min der enthousiasme te wekken. Deze langdradige affaire, die zich zondag rond het middaguur afspeelde, was mo gelijk geworden door 'n onverantwoor de manoeuvre van de wedstrijdcom missie een dag tevoren. Deze liet de halve finales van het dames-enkelspel Marijke Schaar Trudy Groenman en Tine Zwaan Judith Salomé begin nen op drijfnatte banen. Buitengewoon gevaarlijk en bovendien oneerlijk. De stelling, dat de omstandigheden voor beide speelsters even slecht waren, ging in dit geval niet op. Rond de achterlijn waren beide banen min of meer be gaanbaar. Maar het voorterrein leek als met zeep ingesmeerd. Trudy Groen man was daardoor duidelijk meer ge dupeerd dan Marijke Schaar, die het spel met haar beide forehands vanaf de achterlijn dicteert. Het Groningse meisje moest gelaten afwachten naar welke hoek de titelhoudster de bal „veegde" en was niet tot enig tegen offensief in staat. Met 0-6, 4-6 werd ze uitgeschakeld. Tine Zwaan was. geluk kiger. Judith Salomé miste de kracht in haar grondstrokes om de partij te beslissen, voordat de banen opgedroogd waren. Dat redde de aanstaande gym- nastieklerares (10-8, 6-3). Ze was zo verbaasd door dit succes, dat ze aan een planning voor de finale niet toe kwam. Twee sets lang bepaald ze zich ertoe de bal in het spel te houden. Dat deed Marijke Schaar iets beter, hoewel ze vooral in' de eerste set ver beneden haar normale kunnen speelde. In die set werden elf- servicegames verloren en slechts drie gewonnen. De tweede was van beter gehalte. Niek Fleury won drie titels en over trof daarmee de prestatie van Tom Ok- ker van verleden jaar. Zaterdag zege vierde hij samen met Jan Hordijk in drie korte sets (6-3, 6-2, 6-1) over Fred Hemmes en Peter Soeters. Zondagmid dag laat trok hij met Ada Bakker aan het langste eind in de eindstrijd van het gemengd-dubbel tegen Astrid Suurbeek en Peter Soeters (6-3, 12-14, 11-9). Het dient gezegd, dat Fleury beide malen goed werd gesteund. Hordijk was actie ver dan hij de gehele week was ge weest en Ada Bakker hield de slagen wisseling goed gaande. De kiespijn waar voor ze telkens een scheutje cognac nam, ten spijt. Enkele jaren geleden verliet Niek Fleu ry teleurgesteld de bondstraining. De dagelijkse training (in militaire dienst veelal samen met Tom Okker) had niet gebracht, wat Fleury er op grond van zijn tennis-aanleg van had verwacht. „Je stond onder druk. Je mocht niet verliezen", aldus de Amsterdammer. Als het even niet goed 'ging, maakte hij zich kwaad op alles en iedereen. Dan kwamen de wilde klappen. Hielp dat niet en het hielp natuurlijk niet dan werd hij zichtbaar bestormd door medelijden met zichzelf, hetgeen zijn concentratie niet bevorderde. Fleury gaf het tennis eraan en stelde zijn stu die voor fysio-therapeut voorop. Bij de overgang van Tom Okker naar het pro fessionalisme was hij een van degenen, die weer moed kregen. In verbluffend korte tijd kwalificeerde hij zich als eer ste speler voor het Davis Cup Team, dat dit voorjaar tegen Canada speelde. Mentaal sterker nu dan hij ooit was geweest. Hoe dat komt? „Ik doe veel aan ademhalings- en concentratieoefe ningen. Daar wordt je zo rustig van". Dezelfde Niek Fleury, die vroeger snel het hoofd liet hangen, worstelde zich tij dens de nationale kampioenschappen langs Jan Coebergh, van wie hij een jaar tevoren had verloren, en strafte vervolgens Jan Hajer's ongemotiveerd optimisme danig af. Voor deze wedstrij den had hij het advies ingewonnen van de Amsterdamse tennisdeskundige, de heer Thung. Met hem nam hij ook de finale tegen Evert Schneider door. ,,'s Morgens en 's avonds besteedde we daar een half qur aan. Voordat ik op Nick Fleury (achtergrond) in zijn Jinalepartij tegen Evert Schneider. V 1 V V V V - V s - - V v - r I I - H V w --fc. 4 wte&jj&mkk 4-4 4 V y :os:. •-?. t y v y y X S 4' 4 - - y v.-- y«- i 'S t v v -* K de baan kwam, had is die partij al een keer of tien gespeeld. Mij kon niets meer gebeuren. Ik wist, dat ik diep op Schneider 's backhand moest spelen, dan zou hij weinig kunnen doen. En als hij daar wat anders tegenover zou stel len, wat dan nog? Ik was immers veel fitter dan hij", zo vertelde de nieuwe kampioen ontspannen. „Ik heb het nog nooit zo goed gedaan als deze keer". Fleury's kunnen reikte tot twee en een halve set. Nadat hij bij 4-5 in de eerste set een setpoint ongedaan had gemaakt, overklaste hij zijn tegenstander in de tweede en tot halverwege de derde set. Bij een achterstand van 3-0 ging Schnei der, die tien dubbele fouten sloeg, nog wat meer vertragen. En ditmaal had hij succes. Met wilde slagen schonk Fleury hem zes games achtereen. De koude douche in de rustpauze bracht de Amsterdammer weer bij zijn positie ven. Scorend met schuine forehandve- gen en offensief geslagen backhands verhoogde hij in de vierde set het tem po. Weer werd het 3-0. Ditmaal duurde de inzinking slechts een service-game. Hij brak onmiddellijk terug en won op het tweede matchpoint. Evert Schneider had het gedurende de gehele partij te kwaad gehad met de lijnrechters. Al in de eerste set werd een service van hem afgekeurd wegens voetfout. „Wat zullen we nu hebben?" riep de Hagenaar verbaasd. Want de aankondi ging kwam niet van de service-rechter, maar van de man, die de middenlijn bewaakte. Schneider had zijn voet over het denkbeeldige verlengde van de mid denlijn gezet. Daar wordt anders nooit op gelet. „In de twaalf jaar dat ik nu tennis, is me dat nog nooit gebeurd", aldus Schnei der. Hij weigerde demonstratief wat verder te gaan staan en werd nog en kele malen voor voetfout bestraft. Na de rust ook door de man aan de overzij de, die voordien niet had gereageerd. Het optreden van het arbitrale korps gaf na afloop aanleiding tot discussies. Ook intern. Sommigen waren het niet eens met de stringente uitvoering van de reglementen. Men vond het wat over dreven. Zo ook de man, die speciaal was aangewezen voor het letten op voetfout. Deze constateerde, dat Schnei der op matchpoint bij het serveren zijn voet op de lijn zette, maar zei niets, omdat hij het tegen zijn gevoel voor sportiviteit vond indruisen een partij op een dergelijke manier te beëindigen. WENEN De Oostenrijkse atlete Liesel Prokop heeft zondag in Wenen het wereldrecord vijfkamp verbeterd en op 5.089 punten gebracht. Zij bleef daarmee 43 punten boven het oude re cord, dat op naam stond van de Zwit serse Meta Antennen. De 28-jarige Oostenrijkse Liesel Pro- kop, die bij de Olympische Spelen in Mexico als tweede eindigde op de vijf kamp, bereikte de volgende resultaten: 100 meter horden: 13,9 sec.; kogel stoten: 14,51 meter; hoogspringen 1,72 meter; verspringen 6,07 meter en 200 meter 24,9 sec. Haar prestatie op het laatste onderdeel, de 200 meter, bete kende bovendien een persoonlijk beste tijd. De ontwikkeling van het wereldre cord vijfkamp sinds de invoering van de 100 meter horden (1 januari 1969), is: 4995 punten: Heide Rosendahl (W.- Dld.) 10/11 mei Leverkusen; 5023 punten: Heide Rosendahl (W.- Dld.) 31mei/l juni Heidelberg; 5046 punten: Meta Antennen (Zwi.) 5/6 juli Listal; 5089 punten: Liesel Prokop (Oost.) 16/17 augustus Leoben (Wenen). ADVERTENTIE Adidaa-,,2000" met schroefdoppen. 9 nieuw© verbetering©®, Adidac-,,Wembley" met Adipaa- noppeeioot.ee. Adlda»-,,Europa Cup" met schroefdoppen. oa. 00,50 Adldas-„Rlo" met Adipan-noppenzool. ca.Bt.50 Adidas-,.Santiago" met schroefdoppen. ca. 44,. Adidas-,,La Paz" met blauwe noppenzooi. ca. 33^ Vraag Adidas Katalogus aan bij Importeur: J. van Kooyk, Postbus 27, Valkenswaard. LOUISVILLE Twee records zijn op de tweede dag van de Amerikaanse zwemkampioenschappen in Louisville gesneuveld. Een wereld- en een Euro pees record. De Amerikaan Gary Hall verbeterde op de 400 meter wisselslag zijn eigen wereldrecord met bijna vijf seconden tot 4 min. 33,9 sec. Het oude record stond met 4.38.7 iets langer dan een maand op zijn naam. De Westduitser Hans Fassnacht ves tigde een nieuw Europees record op de 200 meter vrije slag. Fassnacht won de finale in 1 min. 56,5 sec. en bleef daar mee 0,4 sec. onder het oude record dat sinds vorig jaar op naam stond van de Rus Leonid Illitsjev. HAVERFORD De Australische oud- Wimbledonkampioene Margaret Court heeft zaterdag de dames-enkelspeltitel veroverd van een internationaal toer nooi in Haverford (V.S.). Zij versloeg in de finale de Engelse Virginia Wade met twee keer 6—4. De Britse begon de partij met zeer agressief spel en nam een voorsprong van 41. Toen Margaret Court echter de baseline verliet was de eerste set snel beslist. De Australische, houdster van de Franse en Australische titel, won vijf sets achter elkaar. In de tweede set werd Margaret Court niet meer be dreigd. Zij verdiende met haar zege bijna vierduizend gulden. Voor de open kampioene van Forest Hills, Virginia Wade, was een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden weggelegd. De Nederlander Ed Swart is zon dag in een Fiat-Abarth 2000 in Wuns- dorf als tweede geëindigd achter de Engelsman Barrie Smith, die in een Chevron reed. LONDEN Zaterdag is in het En gelse voetbal een oud record gesneu veld. Leeds slaagde erin door de zege op Nottingham Forest (4-1) om 31 wedstrijden achtereen ongeslagen te blijven en verbeterde daarmee de pres tatie van Burnlev. Het record van Burnley heeft 48 jaar stand gehouden. Leeds leed zijn laatste nederlaag in oktober 1968 tegen Burnlev (1-5). Ondanks deze zege moet de Britse landskampioen in de rangschikking na drie wedstrijden drie andere clubs laten voorgaan: Liverpool, Everton en Wol verhampton Wanderers. Van deze clubs behaalde Liverpool het beste resultaat. Tottenham Hotspur moest op eigen veld zijn meerdere erkennen in de „Mersey- side" club: 0-2. Vooral in de eerste helft speelde Liverpool uitstekend, wat resulteerde in doelpunten van Hughes en Lawler. Een van de andere leiders, Everton, keek reeds na zes minuten tegen een achterstand van 0-1 aan tegen debutant Crystal Palace. Later werd het, ver schil in kwaliteit echter uitgedrukt door treffers van Morrisey en Royle (straf schop 2-1). Manchester United is het nieuwe sei zoen slecht begonnen. De achterhoede van de Mancunians bleek lang niet wa terdicht tegen Southampton. Doelman Stepney van de Europa Cup win naars wordt zelfs verdacht van het aan nemen van steekpenningen. Davies scoorde drie van de vier treffers. Man chester United stelde hier slechts een doelpunt tegenover. Bumley - Sunderland 3-0; Chelsea - Ipswich Town 1-0; Coventry City - Der by County 1-1; Everton - Crystal Pa lace 2-1; Manchester United - Sout hampton 1-4; Newcastle United - Man chester City 1-0; Nottingham Forest - Leeds United 1-4; Sheffield Wednes day - Wolverhampton Wanderers 2-3; Stoke City - Westham United 2-1; Tot tenham Hotspur - Liverpool 0-2; West Bromwich Albion - Arsenal 0-1. DUITSLAND Kort voor het begin van de wedstrijd Bayern München-Rot Weiss Essen werd de topscorer van het afgelopen seizoen Gerd Müller de onderscheiding „voet baller van het jaar" toegekend. Om dit predikaat enige glans te geven nam Müller drie van de vier doelpunten voor zijn rekening, waarmee zijn club Rot Weiss versloeg. Bayern München heeft zich door deze grote zege meteen weer aan de kop van de ranglijst ge plaatst, een positie die de Zuidduitsers het gehele vorige seizoen ook ingeno men hebben. Verrassend op de eerste speeldag van de Bundesliga waren de resultaten van Schalke'04 en debutant Rot Weiss Ober- hausen. Schalke versloeg, onder het oog van bondspresident Heinemann, Borus- sia Mönchen Gladbach, dat voor het begin van de competitie als een van de kanshebbers voor de titel werd ge tipt. Rot Weiss Oberhausen, dat wel iswaar technisch de mindere was van Eintracht Frankfurt slaagde er met een grote inzet in de zege te behalen (3-1). Met 300.000 toeschouwers bij de ne gen wedstrijden werd het totaal van het vorige jaar op de openingsdag met ongeveer 80.000 overtroffen. Het groot ste aantal bezoekers was aanwezig bij de wedstrijd Hertha BSC tegen MSV Duisburg (75.000). In een teleurstellen de wedstrijd waren de Berlijners met 1-0 sterker. Alemannia Aachen - TSV München 1860 0-0; Schalke'04 - Borussia Mönchen Gladbach 2-0; Hertha BSC - MSV Duis burg 1-0; Rot Weiss Oberhausen - Ein tracht Frankfurt 3-1; VBF Stuttgart - Werder Bremen 1-1; 1. FC Köln - Ein tracht Braunschweig 3-2; Hannover '96- Borussia Dortmund 4-2; Bayern Mün chen - Rot Weiss Essen 4-0. ZANDVOORT De motorcoureurs Herbert Spahn en Rob Noorlander heb ben zaterdag op een Kawasaki 350 de internationale zesuren-race op het cir cuit van Zandvoort gewonnen. Zij leg den in totaal 259 ronden af, hetgeen neerkomt op ruim 666 kilometer. Spahn en Noorlander werden het ern stigst bedreigd door de Engelse combi natie Wittich/Melody, op Norton 750, en Van Beek/Bouwmeester (Ned), op Laverda 750, die in zes uur 15" ronden (ruim 658 km) aflegden. Het totaal van Spahn en Noorlander lag tien ronden beneden dat van vorig jaar, wat veroorzaakt werd door de constante regenval tijdens de eerste uren van de race. Van de 52 gestarte combinaties bereikten dertig de finish. Drie renners werden het slachtoffer van valpartijen. In de training liep Van Dam een diepe vleeswond op en in de wedstrijd ging Dubelaar in het schei- vlak onderuit. Met een schedelbasis- fractuur werd hij naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht. De coureur Keessen liep verschillende verwondin gen op toen hij ten val kwam bij het inrijden van het bos.

De Vallei | 1969 | | pagina 8