Nederlandse wielrenners werden slecht op wereldkampioenschappen voorbereid Cees Stam en Bert Boom desondanks in stayersfinale KNAU werd opnieuw met problemen geconfronteerd Marian Ackermans stelde vijfkamp-record scherper Moreion sprintte net iets harder dan Rus Fakadze Weer bronzen plak voor Keetie Hage Kurmann: de grootste van de achtervolgers Aalt Toersen nog steeds op kop Jan Wienese won Ottenbros gehuldigd in Hoogerheide Manhuis winnaar Zege Jackie lekx Wegraces in Meijel Geen kick Als debutant Risico Bonkig Niet in topvorm Lange sprint Ronde van Luxemburg Krachtwerk Andere gewoonten Te hoog Blank Perfectionist MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 BRNO Piet Hoekstra heeft zaterdag in Brno twee achtervolgingen gereden. Het verschil tussen die twee ritten was volgens de lange Fries niet meer dan zes seconden. Het was wel het onderscheid tussen triomf en verlies. De onoverbrug bare afstand tussen het succes in de kwalificatieritten, waar hy de op één na bes te tyd maakte en onmiddellijk by de favorieten kwam, en de nederlaag in de kwartfinales tegen de Pool Rajmund Zielinski, die voor hem en voor Nederland het einde betekende van het achtervolgingstoernooi by de wereldkampioen schappen. Zes seconden op tyden van rond de vyf minuten, twee procent slechts op het to taal. Net echter dat kleine beetje, dat zaterdag overal in de Nederlandse ploeg ontbrak. Met Hoekstra verdwenen Van de Ruit (iets te weinig klasse tegenover Kurmann), Jansen (niet genoeg mentaliteit), Koopman (onvoldoende kracht te genover Fakadze) en Loevesyn (wat te weinig begiftigd met sprintersintelligentie) alt de stryd. Stayer Dries Helsloot kreeg na zqn vierde plaats in de derde rit nog een herkansing en de Amsterdammer mocht als Frans van de Ruit en Piet Hoekstra de arena met opgeheven hoofd verlaten. Hy toch had in de pqlsnelle rit, die de kampioenen van Italië (Premoli) en Zwitserland (Spannagel) een fina leplaats bracht, al z.yn kwaliteiten in de stryd gegooid. Hq had al zyn reserves verbruikt om het onmogeiyke te verwezeniyken. Zijn kansloze gevecht tegen de man nen, die gewoon beter waren, kon de dag niet meer goed maken. Het bewees echter in ieder geval, dat de indolentie, de te gemakkelijke benadering van dit wielertoernooi van 's werelds besten, nog niet de complete Nederlandse groep in zijn wurgende greep had. Wielrenners zijn individualisten, sportmensen, die het grootste deel van hun problemen zelf moeten oplossen, maar die zoals iedereen toch een vleug je ondersteuning, een technische vin gerwijzing, een beetje coaching behoe ven. Méér steun, aanwijzingen en hulp in ieder geval dan zij, vooral op de tweede dag, hebben ontvangen. De baanrenners, behalve de stayers, die worden aangevoerd door de Nederland se oud-kampioen Martin Wierstra, mis sen de leidende hand van een man, die de piste door en door kent. Hein van Breenen, de andere assistent van bondscoach Middelink, die vrijdag, za terdag noch zondag op de baan is ge zien, kan zijn uiterste best doen, hij mist echter de ervaring van bijvoor beeld Toto Gerardin, die in de sprint 2 man bij de laatste acht kreeg en in de achtervolging zijn beide deelnemers, Re- billard en Darmet, tot de halve finales zag komen. Van Breenen kan niet in kunde concurreren met Oscar Plattner, die naast zijn drie stayers (twee finalis ten) alleen tijdrijder en achtervolger Xavier Kurmann meenam naar Brno. Kurmann, die zowel in de kwalificaties als de kwartfinales van de achtervol ging het snelst was. Van Breenen dacht met een kansrijke ploeg naar Brno te zijn gekomen en hij heeft inderdaad renners die, de een wat meer dan de ander, ver boven het ge middelde uitkomen. Maar mentaal heeft de ploegleiding, en dat is niet al leen Van Breenen, de renners niet de „kick" kunnenNgeven, die in de huidi ge voorbereiding op topsportevenemen ten onontbeerlijk is. Ieder heeft zijn te leurstelling moeten verwerken, maar het mag niet bestaan dat Van Breenen, nadat ook Loevesijn zijn laatste sprint had getrokken, een gedachte, die hij voor zichzelf misschien kon hebben, uit spreekt: „Zondag hebben we eindelijk een rustdag, of nee, toch niet, Keetie moet nog rijden". Vooral de prestaties, of liever het ont breken van prestaties, bij de sprinters vormden de grootste tegenvaller. Leijn Loevesijn bracht het nog het verst. Hij kwam bij de laatste zestien, maar werd in de achtste finales regelrecht naar huis gereden. Jari Jansen en Wim Koop man strandden in de tweede ronde van de series. Voor allen gold, dat het be slissende beulszwaard door Oosteuro- pese renners werd gehanteerd. Koop man doorstond net als Jansen de eerste ronde van de series, maar dat kwam voornamelijk doordat Fakadze in die rit viel. In de tweede ronde stond Koopman weer aan de start tegen de zelfde ijzersterke Rus. Dat was voor hem net iets te veel. In de herkansing bleek Kucirek sneller. Jan Jansen kon na zijn overwinning in de eerste ronde van de series zijn wedstrijdkleding voorgoed opbergen door nederlagen te gen de Polen Kierzkovski en Kotlinski in de tweede ronde van de herkansing. Het verhaal van Leijn Loevesijn is iets langer, maar weinig succesvoller. Zowel voor de eerste ronde (Kotlinski) als de tweede (wereldkampioen Bor- ghetti, die later werd uitgeschakeld door de Oostduitse verrassing Geschke) had Loevesijn herkansingen nodig. In de achtste finale reed Loevesijn als een debutant. Op het moment, dat de Ame rikaan Mountford op 300 m van de finish het gat nog gapend voor hem open hield, wachtte de Amsterdammer. De Fransman Quintyn profiteerde er van en Loevesijn was „gezien". In de her kansing moest hij het opnemen tegen Kierzkovski, die Jansen al eens had verslagen, en Kucirek, die het vertrek van Koopman definitief had gemaakt. Loevesijn probeerde het met een heel lange sprint. Hij ging al 500 meter voor de streep weg en had toen de pech dat zijn achterwiel even slipte. Het gat werd daardoor niet groot genoeg, maar Loevesijn ging toch door en speel de va banque. Kierzkovski, winnaar van de zilveren medaille op de duizend meter tijdrit, kon gemakkelijk bijko men via het wiel van Kucirek en in de laatste meters, toen Loevesijn zich al lang gewonnen had gegeven, ook nog de Tsjech voorbij springen. De achtervolgers Van de Ruit en Hoekstra reden 's morgens goed. Tegen Olympisch kampioen Rebillard nam Hoekstra voldoende voorsprong om de felle eindsprint van de Fransman te weerstaan. Van de Ruit was in het duel met de Deen Asmussen uitsluitend op eigen kracht aangewezen. Het bleek net voldoende voor een plaats bij de laatste acht. Als achtste trof Van de Ruit het des avonds bijzonder slecht met Kurmann als tegenstander. Frans van de Ruit moest risico nemen om niet bijvoor baat kansloos te zijn en dat hield in, dat een verzet met een tandje hoger voor hem was gemonteerd. Tot halver wege de strijd hield de lange Amster dammer de volmaakt rijdende Zwitser bij. Hij nam zelfs nog een kleine voor sprong, maar schoot in de laatste kilo meter duidelijk te kort tegen de specia list, die met de nauwkeurigheid van 'n uurwerk zijn tien ronden voltooide. Voor Kurmann bleven de klokken stil staan na 4 min 53,11 sec. De Nederlan der gebruikte bijna viereneenhalve se conde meer. Toch zag hij zich daarna alleen nog overtroffen door de win naars Zielinski en Darmet en door de Noorse verrassing Knut Knudsen, een 18-jarige renner uit een land, dat geen wielerbaan kent en die zowel dit jaar als vorig jaar in zijn schoolvakanties naar Denemarken reisde om té kunnen trainen voor de schtervolging, waarin voor zijn natuurlijk talent eén „gou den" toekomst ligt. Piet Hoekstra, die 's morgens zo ge makkelijk was rond gegaan en geen moment verslapte, was alleen in de start beter dan de Pool Zielinski. Na 500 meter had hij echter al een achter stand. Tot 2000 meter bleef het verschil stabiel op iets meer dan een seconde in het nadeel van Hoekstra. De sterke lange Fries wilde meer, maar zocht te vergeefs naar het ritme, dat hem des morgens een plaats bij de favorieten had bezorgd. Zijn stijl was bonkig, de kracht die hij kwijt wilde vond stroef een weg naar de pedalen. Hoekstra moest tegen zichzelf vechten en verloor de strijd die hij al eerder met angst te gemoet had gezien. Hoekstra was net al de andere ren ners gespannen voor dit toernooi. Het had hem, de serieuze, flink uit zijn nor male doen gebracht, dat de voorberei ding beneden peil was gebleven. In Amsterdam had hij zich al geërgerd, dat de training voor de ploegachtervol ging onvolmaakt was geweest. In Brno irriteerde het hem, dat hetzelfde viertal weer niet in complete samenstelling kon oefenen. Dries Helsloot trof het in zijn serie, zonder twijfel de sterkste van de drie, slecht en vocht kansloos tegen ande ren. Helsloot kwam net dat kleine beet je te kort om de machtige Flyers Pre moli en Spannagel te weerstaan. In de eerste ronden was hij iets te stroef weg en moest daardoor en daarna bijna 8 minuten strijd leveren met de Tsjech Krejci. Dat gevecht brak Krejci, maar wiprp ook Helsloot terug. Helsloot heeft zich werkelijk leeg gereden voor een betere klassering. Hij moest van zijn fiets worden gedragen en kon niet meer op zijn benen staan. Ondanks die men taliteit, die ijzeren wil om alles te geven slaagde hij ook in de herkansing niet. Die andere vechter, Bert Boom, is zondagmiddag na Cees Stam de tweede Nederlandse stayerstinalist geworden na een knap gereden herkansing. Hij VLAARDINGEN De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die na de Olympische Spelen in Mexico door de affaire Westphal voortdurend te kam pen heeft gehad met moeilijkheden, is zondag na afloop van de Nederlandse kampioenschappen vijf- en tienkamp in Vlaardingen opnieuw met een pro bleem geconfronteerd. Twee weken geleden na de nationale titelstrijd in Gro ningen presenteerde de K.N.A.U. haar afvaardiging naar de Europese kam pioenschappen, die volgende maand in Athene worden gehouden. Bij de be kendmaking van de zeven atleten tellende ploeg ontbrak de naam van een vijf- kampster. De K.N.A.U. kondigde toen aan. dat in Vlaardingen in elk geval een vijfkampster zou worden aangewezen. Dat zou dan de jonge Miep van Beek of de geroutineerde Marian Ackermans worden. Beiden hadden de door de K.N.A.U. vastgestelde limiet van 4600 punten gehaald, maar de Internatio nale Atletiek Federatie (I.A.A.F.) stelde twee jaar geleden al vast, dat wan neer een land twee of drie atletes op dit nummer wilde afvaardigen, zij allen minimaal een totaal van 4700 punten moesten hebben gemaakt. En dat werd nu het grote probleem. De KNAU had in feite alleen rekening gehouden met Miep van Beek, die dit jaar grote vorderingen heeft gemaakt en in Uden met 4636 punten een nieuw nationaal record vestigde. Marian Ackermans kwam in dezelfde wedstrijd tot 4605 punten. Gezien de stijgende prestatiecurve van Miep van Beek had de Amsterdamse de beste kansen voor Athene. De KNAU wilde Marian Acker mans echter niet laten schieten en om haar niet te demoraliseren werd de keuze uitgesteld tot Vlaardingen. De keuzeheren hoopten, dat het tweetal in de strijd om de vijfkamptitel de 4700 punten-grens zou overschrijden, waar mee alle problemen opgelost zouden zijn. In Vlaardingen bleek Miep van Beek echter niet in topvorm te steken. De twintigjarige AD A-atlete bleef juist op kogelstoten en verspringen, twee num mers, die de laatste weken bijzonder vooruit bingen, beneden de verwachtin gen en scoorde een totaal van 4644 punten, overigens nog acht punten bo ven haar oude record. Marian Acker mans, vechtend voor haar laatste kans, greep die met beide handen en kwam uit op een totaal van 4698 punten, een KEETIE HAGE brons ging als vierde achter de gevaarlijke Italiaan Jacomini van start en schoof onmiddellijk na het moment, dat hij de rol van Bruno Walrave vast had, naar de derde plaats. Vijftien ronden later was hij eerste en die comfortabele lei derspositie heeft hij niet meer prijsge geven. Boom was volmaakt rolvast, 'n prestatie die natuurlijk voor een even groot deel op naam komt van gangma ker Walrave. Boom weerstond alle aan vallen, behalve één, gemakkelijk. Het moeilijke moment van Boom kwam halverwege de koers. Hij was serieus in moeilijkheden toen Jacomini stor menderhand de eerste plaats wilde veroveren, maar hij bezat hardheid ge noeg om ook op het moment, dat hij verslagen leek, door te vechten. Meuleman, de gangmaker van Jaco mini, had daarop niet gerekend, Walra ve wel. Die hield, laag in de baan, zijn motor op dezelfde snelheid, volledig vertrouwend, dat de stuurvaste Boom hem zou volgen. Boom deed het, ook toen Meuleman veel te vroeg naar be neden stuurde en daardoor Jacomini bijna voor de motor van Walrave gooi de. De Italiaan sphrok en de angst van dat moment is hij niet meer teboven gekomen. Boom redde het verder ge makkelijk. BRNO De sprinters hebben hun koning opnieuw gekroond gezien. Daniel Moreion, in 1964 voor het eerst op het erepodium verschenen als sprinter hij werd toen derde was ook zondagavond in Brno voor 9500 toeschouwers de sterkste. Met dit geweldig boeiende kampioenschap, dat naast de „groten Moreion en Fakadze twee „nieuwelingen" in de halve finales had namelijk de 23-jarige politieagent Peder Pederscn uit Kopenhagen en de Oostduitser Jürgen Geschke, werd in de eindstrijd beslist in twee ritten, waar het verschil tussen Moreion en Fakadze in centimeters moest worden uitgedrukt. Niet alleen de finale was spannend Fakadze had 3 ritte nnodig og Gesch ke in de halve eindstrijd te bedwin gen. Moreion verloor in de reeks eerste wedstrijd van het toernooi Pe der Pedersen, die de eerste rit van Mo reion had verloren, verraste de Frans man in de tweede manche Met onver wachte aanvallen versloeg de Deen la ter in de strijd om de bronzen medail le ook Geschke, die zowel in het eerste als in het derde duel werd verslagen door een vroege en verrassende de marrage van de rijzige Deen, die de macht heeft om daarna onstuitbaar door te gaan Fakadze overkwam trouwens hetzelf de in zijn eerste finalerit tegen More- Ion De sprints van Fakadze zitten niet vol fijne snufjes Hard, ontzettend hard fietsen is zijn grootste wapen. Fakadze kan 500 meter op volle snelheid rijden. Hii kan ook in de laatste 150 of 100 meter exploderen. Alleen de 25-jarige Fransman Moreion kan het allemaal nog net een fractie beter In de eerste van de tweede grootste finaleritten koos Moreion, die in het voorspel actiever is dan de Rus, voor een lange sprint. Fakadze lag vijf leng ten achter voor hij Moreion kon volgen, Maar hij maakte al die meters tot op de laatste centimeter goed Twintig meter voor de streep lagen de wielen volmaakt gelijk. Aan de finish had Mo reion met een tweede krachts-explosie weer een banddikte winst veroverd. De tweede krachtmeting was vol maakt anders maar het resultaat pre cies gelijk. Weer gingen de twee ster ren van dit sprinttoernooi de laatste ronde met een vrij hoge snelheid in Na 150 meter van die laatste 400 meter wilde Moreion buiten Fakadze om, maar de Rus versnelde gelijk met de Fransman en hield hem hoog, tot zij beiden op 150 meter voor de streep naar de rand van de piste doken. Moreion moest in de bocht buitenom, diende daardoor veel meer meters te maken, mede omdat de Rus bij het uitkomen van de bocht nog wat omhoog stuurde, maar de Fransman liet zijn prooi niet meer los. Weer sloeg Moreion toe in de laatste twintig metter. Daniel Moreion had ook in 1969 weer een opvallende prestatie aan zijn ere lijst toegevoegd. Op die lijst nemen de volgende verrichtingen de voornaam ste plaatsen in: 1964: tweede in wereldkampioenschap na Trentin, derde in Olympisch kam pioenschap na Petenella en Bianchetto; 1965: derde in wereldkampioenschap na Fakadze en Turrini; 1966: wereldkampioen; 1967: wereldkampioen; 1968: Olympisch kampioen sprint en Olympisch kampioen tandem met Tren tin. niet gestart in wereldkampioen schap; 1969: wereldkampioen sprint SAN SEBASTIAN Jan Wienese heeft zondag de zege behaald in een internationale roeiregatta in San Se bastian. Hij versloeg in de finaTe, na een aanvankelijk zware strijd, Jose Luis Corta, de Spaanse kampioen, met bijna vier lengten. BRNO Keetie Hage heeft, net als in Rome, de bronzen medaille op de achtervolging veroverd In de halve fi nale was haar wilskracht net niet toe reikend om Tamara Gorkoesjkaja te verslaan Keetie Hage heeït zich gefor ceerd in die rit,en zich zo uitgeput, dat zij na de wedstrijd, bij het uitrijden, van vermoeidheid van haar fiets en te gen het cement viel Minder dan 'n half uur later moest zij weer op, in haar rit om de derde plaats tegen Hannelore Mattig. Tegen een veel minder vermoeide Oostduitse, die in HOOGERHEIDE Harm Ottenbros, wereldkampioen op de weg bij de be roepswielrenners, is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Hoogerheide gehuldigd. Onder grote belangstelling liep Otten bros met zijn vrouw Pia in een stoet met onder meer een afdeling landelijke ruiters en twee muziekkorpsen uit Hoo gerheide en Woensdrecht naar het ge meentehuis, waar hij werd toegesproken door burgemeester J. de Leeuw. De burgemeester, die zei bijzonder trots te zijn op Harm Ottenbros, overhandigde de wereldkampioen een televisietoestel, dat de bevolking van de gemeente bijeen had gebracht. Buiten bedankte Ottenbros de duizenden belangstellen den en vertelde blij te zijn zijn over jarige tv, die twintig gulden had ge kost, door een nieuwe te kunnen ver vangen. Deel van de huldiging hadden ook de Nederlandse kampioenen René Pij nen en Gerard Koel, die resp. in Woens drecht en Hoogerheide wonen. MAISSIN. - Na de derde etappe van de ronde van Luxemburg voor amateurs staat de Nederlander Jan Spetgens op de zesde plaats in het algemeen klasse ment. De derde etappe werd zondag verreden en voerde van St. Leger naar Maissin. De Nederlander Kellenaers klasseerde zich in deze etappe als vier de. Uitslag derde etappe: 1. loken (Zw.) 133 km in 3 uur 44 min. 20 sec; 2. Schur (Zwi) op 1 sec.;: 3. Fuchs (Zwi) op 2 sec; 4. Kellenaers (Ned) op 5 sec; 9. Spetgens (Ned) op 1 min. 52 sec.; 11. Aling (Ned.) op 2 min. 44 sec. Algemeen klassement na de derde etappe: 1. Fuchs (Zwi) 9 uur 52 min. 48 seconden: 2. Schur (Zwi) 9.53.02; 3. De Jonghe (Bel.) 9.53.22; 4. Van Geers- bergen (Bel) 9.53.25; 5. Kelners (Zwi) 9.53.30; 6. Spetgens (Ned.) 9.53.41: 9. Aling (Ned.) 9.56.00; 10. Kellenaers (Ned.) 9.57.09. UTRECHT. De Nederlands kam pioen Jan Maathuis heeft zaterdag in Utrecht tijdens de zogenaamde paarde- dagen een MB-springconcours gewon nen. Hij maakte met „The Saint" in de barrage twee springfouten en dat was een minder dan zijn grootste concurrent, Hans Brugman met „Sky High". Uitslag: MB-springconcours (lengte parcours in barrage 570 meter, max. tijd 85, max. hoogte 1,60 m., 9 hindernissen, 12 sprongen). 1. Jan Maathuis (Geesteren) met „The Saint" na barrage 8 strafpunten; 2. Hans Brugman (Almelo) met „Sky High" na barrage 12; 3. M. Heyman (Swalman) met „Pluto" 4; 4. Tjeerd Velstra (Brum- men) met „l'Espoir" 4; 5. Hans Brugman (Almelo) met „Sky Ranger" 8. haar halve finale tegen Raize Ododows- kaja wist kansloos te zijn, zich daarom niet dwong al haar reserves te gebrui ken. De strijd om de gouden medaille is dan ook in feite al beslist in de hal ve eindstrijd. De Russische kampioene Tamara Gorkoesjkaja kon niet twee keer achter elkaar een grote inspan ning leverde. Keetie Hage toonde het wel te kunnen tegen Mattig Keetie Hage heeft in haar beide ach tervolgingen seconden verloren door dat het achtervolgen voor haar geen souplesse en alleen maar krachtwerk is Zij mist de. stuurvastheid, die bij voorbeeld de Russinnen zo volmaakt beheersen. Stampend en zichzelf afbeu lend stuurt Keetie Hage herhaaldelijk te hoog en rijdt daardoor tientallen me ters extra, de meters, die het verschil uitmaken tussen brons en goud of zil ver. Kéetie Hage weet dat, maar zij kan niet anders. Zij was dan ook niet teleurgesteld dat haar grote inspannin gen haar niet verder dan de bronzen medaille hadden gebracht „Ik heb me leeg gereden in de halve finale. Ik wist dat ik harder moest om te winnen Maar ik kon het niet. Ik heb gedaan wat ik kon. daarom mag ik niet onte vreden zijn" Temidden van de zuiver amateuris tische wielrensters vormen de Russi sche rijdsters een uitzondering. Raiza Ododowskaja bijvoorb. kan als sport- lerares gezien worden als semi-profes sional, die aan baantraining in Toela veel meer tijd kan besteden dan Keetie Hage in Nederland kan. De 21-jarige in Charkow geboren, wereldkampioene haalde na de finale haar schouders op over het gefluit en geschreeuw van de aoeschouwers „Publiek in Italië of Nederland in Amsterdam was zij tweede in het wereldkampioenschap werkt veel meer stimulerend natuurlijk Maar andere volken hebben andere ge woonten" nieuw nationaal record. En daarmee ontstond voor de KNAU het dilemma. Miep van Beek de voorkeur geven of Marian Ackermans, die op het „exa men" de beste cijferlijst kon overleg gen? Goede raad zal de komende da gen, wanneer de beslissing moet vallen, duur zijn. De mogelijkheid van een tweede vijfkamp wil de KNAU terecht niet aangrijpen, omdat dan weer proble men kunnen ontstaan. Wanneer Marian Ackermans de 4700 punten-grens net niet gemist had, was de oplossing niet zo moeilijk geweest. Miep van Beek had het dan nog eens kunnen proberen om de grens ook te halen. Het is echter de vraag, of de IAAF met de eis van 4700 punten voor de vijfkamp, waarin sinds 1 januari van dit jaar de 80 meter horden vervangen is door een 100 meter hordden, niet aan de hoge kant is geweest. Tot nu toe hebben slechts zes Europese atletes aan deze eis kunnen voldoen. De afstand tussen Marian Acker mans en Miep van Beek en de overige deelneemsters in Vlaardingen was aanmerkeliijk. Hillie de Lange ver overde met een achterstand van bijna tweehonderd punten de derde plaats en Mieke Sterk werd op ongeveer gelijke afstand vierde. Mieke Sterk, die vrijdag avond 'hoorde dat de voorlopige schor sing die haar na de gebeurtenissen in Groningen was opgelegd, was opgehe ven, won twee nummers: de 100 meter horden in 13.7 ^ec. en de 200 meter in 24,5 sec. De hordentijd zou een verbe tering van het nationale record zijn ge weest, wanneer de rugwind niet boven de toegestane limiet van twee meter was gekomen. De tienkamp bij de heren kreeg een verrassende ontknoping. Niet de gedood verfde favoriet Edward de Noorlander, maar zijn clubgenoot Hans Smeman werd de nationale kampioen. De Noor lander, die na een prachtige eerste dag, welke hij afsloot met een totaal van 3863 punten op een score rond 7500 punten leek af te gaan, miste bij het polsstokhoogspringen diriemaal zijn aanvangshoofgte van 3,40 m. De Rotter dammer, die overigens al zeker was van Athene, viel omdat hij uiter aard geen punten kreeg, terug. Het was een bijzonder pijnlijke ervaring voor De Noorlander, te meer daar hij bij het inspringen enkele malen ruim over 3.70 meter was gegaan. Op negen nummers kwam De Noorlander toch nog tot een totaal van 6605 punten, waarmee hij achter Smeman (6892) en Saris (6668) derde werd. Zaterdag, toen de baan van de „Vijf sluizen" bijna blank stond, had De Noorlander getoond het vertrouwen, dat de KNAU in hem gesteld had, waard te zijn. De 100 meter (11,1), ko gelstoten (13.89) en verspringen, num mers waarop hij een maand geleden in Madrid slechts matig te voorschijn was OULTON PARK De Belg Jackie Ickx heeft zaterdag een formule I-race in Oulton Park (Engeland) gewonnen en hierdoor de „Gold Cup" veroverd. Ickx, die een Brabham Ford bestuurde, moest tot de helft van de race een geweldige strijd leveren met de Brit Jacky Ste wart. Toen Stewart, die het puntenklas sement voor het wereldkampioenschap aanvoert, waarvoor deze race niet mee telde, echter met brandstof moeilijkhe den naar de pits moest, nam de Belg de leiding over. Bij terugkeer van de „Vliegende Schot" had Ickx een voor sprong opgebouwd van twee ronden. Als tweede ging de Oostenrijker Jochen Rindt in een Lotus Ford over de finish met een achterstand van ongeveer een minuut op Ickx. BRNO Xavier Kurmann is onbe twist de grootste van de achtervolgers. De gebrilde, slanke, tamelijk kleine donkerblonde Zwitser heeft in Brno bij de wereldkampioenschappen de regen boogtrui gegrepen. Niemand was in kwalificaties, kwart- en halve finale en eindstrijd sneller dan hij. Hij maakte in die vier ritten de op merkelijke, langzaam oplopende, reeks van tijden: 4.50,82, 4.53,11, 4.53,60 en 4.55,97. Geen uitschieters. Alles geheel in overeenstemming met zijn rijtrant. Kurmann zit, na zijn felle start, vrijwel onbeweeglijk in het zadel. De benen maken een perfect rite, zonder aarze len, zonder zichtbare inspanning. Het is volmaakt als een perfect mechanis me, het lijkt bijna onmenselijk. Ber nard Darmet, zijn tegenstander in de finale, had moeite om de zwarte lijn te volgen. Kurmann rijdt strak langs de rand van de piste. Hij wijkt nauwe lijks een centimeter van de zwarte lijn. Het doet denken aan de verplichte fi guren van kunstrijders, die ook keer op keer dezelfde figuur kopiëren. Xavier Kurmann is een perfectionist. gekomen, waren van zeer goed gehalte. Op de tweede dag voegde hij daar een 110 m horden van 14,6 sec. aan toe waarmee de basis was gelegd voor een zeer hoog totaal. De misser bij het polstokhoogspringen verbrijzelde die illusie. De 26-jarige Gouwenaar Hans Sme man, die pas twee jaar aan atltiek doet, heeft een goede toekomst. Wan neer hij de komende winter zijn werp- prestaties kan opvoeren en ook op hoog springen aan kwaliteit wint, moet hij de 7000 puntengrens ruim kunnen over schrijden. In clubgenoot De Noorlander heeft hij een ideale trainingspartner. Verheugend was het dat de jongeren Ben Saris, Roel Keus en Bram Wort- man ruim boven de zesduizend punten kwamen. Zij kunnen voor een welko me aanvulling van het Nederlandse tienkamperskorps zorgen. Ook buiten het wielrennen, waarin hij dit jaar zijn tweede nationale achter- volgingstitel en zijn eerste wegkam- pioenschap veroverde. Kurmann debu teerde bij de wereldkampioenschappen van 1967 en werd daar in de kwalifica ties (tiende tijd) uitgeschakeld. Vorig jaar werd hij derde bij de Olympische Spelen en tweede in het wereldkam pioenschap. Hij werkt als fijnbankwer ker, maar heeft het laatste half jaar zijn beroep niet kunnen uitoefenen om dat hij als rekruut in militaire dienst moest. Op de baan van Brno kwam Kur mann alleen om. te trainen. Hij heeft een vast dagprogramma, dat door hem van minuut tot minuut is ingedeeld en waar hij niet van afwijkt. Voor en na de training hing hij niet rond op het middenterrein of in de cabines. Kur mann gunde zich niet de tijd om iets te i doen. Alleen zondagavond bleef hij meer dan anderhalf uur rondhangen in een restaurant bij het stadion, in op vallende bescheidenheid, nagenietend van zijn succes. Tegen deze perfectio nist hebben alle achtervolgers het moe ten afleggen. Xavier Kurmann was werkelijk de allergrootste. DUNDROD De stryd om het wereld kampioenschap in de 50 cc-klasse mo- torrennen belooft een zeer spannend slot te krijgen. Na de Grote Prijzen van Noord-Ierland, zaterdag by Dundirod ver reden, bezet de Nederlandse Kreid- lerrijder Aalt Toersen nog steeds de eerste plaats. Door als zestiende te worden afgevlagd behaalde de renner uit Staphorst geen punten voor het kampioenschap. Toch had de wed strijd in Noord-Ierland voor Toersen een winstpunt: zijn grote rivaal Barrv Smith zag evenmin kans zich bij de eerste tien te scharen. De zege ging naar de Spaanse derbi-renner Angel Nieto, die nu de voornaamste concur rent van de Nederlander is geworden. Met 75 punten voert Toersen de ranglijst aan. Nieto staat met 64 punten tweede en Smith met 61 derde. In de lichtste klasse moeten nog twee races geldend voor de titel worden gereden, t.w. de Italiaense Grand Prix op 7 sep tember en de wedstrijdenreeks in Zuid- Slavië op 13 september In de kwartliter-klasse is het gevecht om het kampioenschap nog heviger. De Zweetj Kent Andersson staat met 88 punten eerste, de Spanjaard Santiago Herrero is met 82 punten tweede en de Australiër Kei Carruthers met 76 punten derde. In Dundrod toonde de Italiaan Giaco- mo Agostini met zijn MV Agusta nog maals zijn overmacht door zowel de 350 als de 500 cc-klasse te winnen. Acht tien maal kwam de donkere Italiaanse vrijgezel dit seizoen in een wedstrijd geldend voor de wereldtitel aan de start, achttien maal ook werd hij als overwinnaar afgevlagd. De Zweed Bongt Aberg heeft na fel le strijd met de Oostduitser Paul Frie- drichs in Montauban de Grote Prijs van Frankrijk in de 500 cc-klasse (moto cross) gewonnen. Zowel Aberg als Frie- drichs wonnen een manche, maar de Zweed bleek in totaal iets sneller te zijn geweest. Uitslagen: 500 cc: 1.Aberg (Zwe) op Husqvar- na; 2. Friedrlchs (OD1) op CZ; 3. de Coster (Bel) op CZ; 6. Gerrit Wolsink (Ned). 250 cc: 1. Bickers (GBr) op CZ; 2. Al lan (GBr) op Greeves; 3. Davis (GBr) op CZ; 5. Jo Lammers (Ned.) op Husq- varna. De Rus Vladimir Kavinov won zon dag de Grote Prijs van Rusland, mee tellend voor het wereldkampioenschap motocross in de 250 cc-klasse. De Belg Joel Robert behield zijn Europese ti tel. Hij werd in de Russische Grand Prix, die bij Leningrad werd gereden, tweede. Zijn landgenoot Sylvai n Ge- boers eindigde als derde. MEIJEL De vinnige duels die Henk Tappel, Kors de Boer en Piet v.d. Goorberg zondag tijdens de wegraces der KNMV in de nationale kwart-liter klasse op het circuit de Vossenberg in Meijel hebben uitgevochten, hebben zon der twijfel het meest tot de verbeelding van de 5000 toeschouwers gesproken Die strijdlust was des te opmerkelijker, omdat juist in deze race geen pünent waren te verdienen voor het nationale kampioenschap. De geladen De Boer maakte in het begin tot tweemaal toe een fout in een bocht, waardoor Tappel een voorsprong kon nemen. Later in de wedstrijd herstelde De Boer zich ech ter voortreffelijk. Na een kilometers lange jacht passeerde hij Tappel en werd tenslotte met ruime voorsprong als eerste afgevlagd. Weinig minder boeiend was de strijd bij de 50 cc internationalen, waarin Foe- kema, Ramaker, Schurgers en Bruins elkaar het leven vele ronden lang zuur maakten. Ramaker bleek echter over de meeste reserve te beschikken. Foeke- ma en Bruin moesten met hun Kreid- lers de strijd voortijdig staken. In de klasse 125 cc internationalen moesten Jalink en Hubers achter de in topvorm rijdende Van Dongen met een figurantenrol genoegen nemen. 50 cc nationalen (10 ronden van 4 ki lometer) 1. Henk van Kessel (Mill) Kreidler 40 kilometer in 31 minuten 17,4 sec, gemiddeld 89,932 kilometer per uur; 2. Ton Daleman (Leiden) Kreidler; 3. Adri v.d. Broeke (Middelburg) Kreidler. 125 cc internationalen (12 ronden van 4 kilometer). 1. Teunis Ramaker (Hattem) Kreid ler 48 km in 29 min. 48,4 sec. Gemiddeld 94,408 km per uur; 2. Jos Schurgers (Haarlem) Kreidler; 3. Ard Muller (Hardenberg) Kreidler. 125 cc nationalen (14 ronden van 4 km): 1. Jan Zoombelt (Oldebroek) Sachs 56 km in 34 min 49,7 sec. Gemiddeld 94,632 km. per uur; 2. Leo Vorontsjof (Maarssen) Honda; 3. Wim Keers (Bre da) Honda. 125 cc internationalen: (14 ronden van 4 kilometer): 1. Cees van Dongen (Almelo), Suzuki 56 km in 33 min 46,2 sec. Gemiddeld 97,364 kilometer per uur; 2. Henk Ja- link (Zwolle) Honda; 3. Jan Hubers (Den Haag) MZ. 250 cc nationalen (14 ronden van 4 kilometer): 1. Kors de Boer (Hoofddorp), Kawa saki 56 km in 30 min. 27,2 sec; 2. Henk Tappel (Assen) Suzuki; 3. Piet v.d. Goorbergh (Breda) Yamaha.

De Vallei | 1969 | | pagina 9