Veenendaals dagblad Moeder en zoon slaan rovers de deur uit Sfeer op Curasao is weer explosief Buiten Putten wil de urn met Gelderse aarde niet bij monument laten In en om de Peel op 1 dag acht verkeersdoden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Velu wemeer bevat zeer vuil water PLEZIERBOOT SLOEG OM: 21 DODEN Barnard gaat door met transplantaties Plaatselijk enkele buien \oorstel inzake resolutie over Libanon-Israëi STAKING UIT PROTEST TEGEN ARRESTATIE VAN „PAPA" Kon. Marine wil tweede jager bij Antillen Hartverlamming trof soldaat op veldloop Havenstaking Gewapende burgers bewaken hun woonwijken Afkeuring voor onwaardige taferelen op de Dam99 MISLUKTE OVERVAL IN UDDEL zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569 Akkervuil I MOEIZAAM OVERLEG GESPANNEN Eendemest verstopt zuiveringsinstallatie BESPREKING OVER BESTAND IN SUIKEROORLOG WEER TREINVERKEER TUSSEN ZALTROMMEL EN DEN BOSCH In Belfast Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallet opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. 1 Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 - 43e JAARGANG no. 193 '"Pussen de Azoren en Ierland ligt i de kern van een hogedrukge- i bied, dat boven Zuid-Zweden in i verbinding staat met fen ander j j maximum boven Noord-Rusland. I Langs de noordflank van het hoge- drukgebied op de Oceaan trok een frontensysteem, behorend bij een J depressie ten zuiden van IJsland, over Engeland naar het oosten. Dit j frontensysteem, vergezeld van re- j S gen, bereikte vannacht Nederland, i Daarbij viel in het zuidwesten van \het land plaatselijk 5 tot 10 mm regen. In het komende etmaal ver- j j plaatst de depressie zich tussen I j IJsland en Schotland naar het oos- i I ten. Samenhangend hiermee, zal morgen met een overwegend ma- j tige zuidwestelijke wind iets koe- '.ere lucht, waarin plaatselijk en- Icele buien voorkomen, via de Brit- se eilanden naar onze omgeving worden getransporteerd. Morgen: Zon op: 05.32 onder119 54 j Maan op: 14.21 onder: 22.00 UDDEL De 60-jarige Grietje Hol dijk en haar 25-jarige zoon Gerrit hebben vannacht in een kwartier tijd twee inbrekers de deur uitgewerkt, die omstreeks één uur door een staldeur de boerderij aan de Oudendijk 25 in Uddel waren binnengekomen. Op de plaats van de overval, in de kamer, lie ten de rovers een geladen pistool ach ter en even verderop in het bos een grote Citroen. De bij haar 69-jarige broer inwonen de mevrouw Holdijk werd wakker, toen zij hoorde fluisteren. Op hetzelfde ogen blik werd het gordijn voor haar bed stee open geschoven en hield een man haar een pistool voor het gezicht. Hij sprak haar „nogal gemoedelijk", zoals zij later verklaarde toe. maar toch met de onmiskenbare bedoeling geld mee te nemen, waarvan hij ver moedde dat het in een melkbus was opgeborgen. Mevrouw Holdijk hield de mannen aan de praat in de hoop, dat haar in een aangrenzend vertrek slapende zoon wakker zou worden, wat inderdaad ge beurde. Gerrit Holdijk kwam haar t« hulp met een stok, waarop een ge vecht ontstond, wararin ook mevrouw Holdijk zich mengde; zij sloeg een van de rovers zijn lantaarn uit de hand en nam die over als wapen. Inmiddels had haar zoon zich voorzien van een stoel, waarmee hij de indringers te lijf ging. Hij liep daarbij zelf enkele lichte ver wondingen op. De indringers ontkwamen in een an dere auto dan die waarmee zij naar Uddel waren gekomen. Vermoedelijk hebben zij deze tweede auto onmiddel lijk na hun mislukte actie gestolen bij de heer J. v.d. Hardenberg in Uddel. De rijkspolitie hield deze auto om half drie 's nachts aan bij Staverden en rap porteerde, dat er twee mannen uit ont vluchtten, het bos in. De eigenaar van de eerste auto, die in Uddel achterbleef, is bekend, maar kon nog niet worden gehoord. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES NEW YORK Volgens ingelichte kringen in New York hebben de V.S. Libanon gezegd in te stemmen met 'n resolutie, waarin de Israëlische lucht aanval van vorige week op Libanon wordt veroordeeld als die resolutie te vens een oproep aan alle partijen be vat zich van aanvallen te onthouden. Genoemde kringen menen dat Liba non, wellicht met enkele minder be langrijke amendementen, akkoord zal gaan en dat de Veiligheidsraad de re solutie vandaag of woensdag zal kun nen aannemen. De secretaris-generaal der VN, Oe Thant, heeft Israël en Libanon voorge steld ermee akkoord te gaan, dat aan beide kanten van de bestandslijn VN- waarnemers worden gestaioneerd. Libanon heeft hierop gereageerd met de vericlaring dat het land niet aan de oorlog van 1967 heeft deelgenomen. Het erkent daarom het staakt-het-vu- ren niet. Libanon zal alleen VN-waar- neniers op zijn grondgebied aanvaar den in het kader van de wapenstil standsovereenkomst tussen Libanon en Israël van 1948. DEN HAAG De Koninklijke Mari ne wil haar potentieel in de Nederland se Antillen uitbreiden met een tweede torpedojager. Als reden geeft zij op dat de torpedo jager die er tot nu toe gestationeerd lag, in zijn eentje weinig oefeningen kan houden. De marine beschikt op Curagao over een normale bezetting van negenhon derd man. Onder hen zijn zeshonderd mariniers. Op het ogeblik ligt de jager Amster dam in de haven van Willemstad. De Rotterdam is onderweg naar Curagao om haar zusterschip af te lossen. Als de plannen tot uitbreiding doorgaan, zal binnenkort ook de jager Limburg naar de West vertrekken. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in ètn pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 13.00-14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART LELYSTAD Een botsing in de buurt van Lelystad heeft het leven ge kost aan drie mensen. De slachtoffers zijn de 46-jarige K. Kuipers en diens vrouw uit Kampen en de zesjarige Ri ka uit de Bosch uit Harderwijk. De ove rige negen inzittenden van de twee auto's werden gewond. 5 'Mo betitelt de boer het onk/uid op J zijn bouwland en zijn afkeer is begrijpelijk. Toch zei de bekende j natuurhistoricuswijlen Jac. P. Thijsse eens, dat hij voor die vijan den in zijn tuin de grootste achting had en dat deze steeg naarmate ze hem meer moeite veroorzaakten. Het zijn allemaal taaie strijders en alles, wat de mens voor zijn cul tuurplanten doet, moeten zij alleen klaarspelen. Winter of droogte heb ben voor de meeste onkruiden ge nerlei verschrikking en in de aller ergste gevallen weten ze zich nog te handhaven, doordat hun zaden jarenlang kiemkrachtig blijven. Het zijn dus wel bewonderenswaardige organismen meent hij, maar Thijs se was geen landbouwer en had hoogstens in zijn eigen hof te wie den. Akkeronkruiden als ik aan de vorstelijke bolderik, de kamille, de korenbloem, de winde en de klap roos denk, valt het mij moeilijk het woord ,,vuilte gebruiken zijn feitelijk alle wilde planten, die sa men met de cultuurgewassen op treden, vormende voor Europa on geveer 350 soorten. Gelukkig houdt het op de meeste akkers met 20 a 40 op. In een aardig fraai uitge voerd werkje Weide- en Akker- bloemen" (met 'n kleine 200 kleu renfoto's verschenen bij Zomer en 5 Keuning te Wageningen en door mij al een paar jaar geleden onder uw aandacht gebracht), kunt ge lezen, dat de onkruidvegetaties zo oud zijn als de akkerbouw zelf; men vond in prehistorische nederzettingen de zaden van talrijke dezer ongevraag de begeleiders van de toenmalige cultuurplanten. Hun land van her komst ligt in de drogere delen van het mediterrane gebied of in de steppen van Voor-Azië, van waaruit zij met de graanbouw tot ons ge komen zijn, zoals o.m. de koren bloem en verschillende wikkesoor ten. Andere immigreerden door het moderne wereldverkeer. 19-8-1969. A. B. WIGMAN WILLEMSTAD Op het eiland Curasao is gisteren een staking uitgeroepen. De 550 werknemers van de Cura^aose Mijnmaatschappij N.V. zijn opgeroepen vandaag het werk neer te leggen. De sfeer op het eiland is gespannen. De arbeiders moeten met hun staking protesteren tegen de arrestatie van vak bondsleider ..Papa" Godet. Godet is lijsttrekker van de als extre mistisch beschouwde Frente di Obrero- nan Liberation di 30 mavo, het Arbei dersfront van de vrijheid van de 30ste mei. Deze partij dankt haar naam aan de staking van eind mei en de daarmee gepaard gaande brandstichtingen, waartegen met assistentie van Neder landse mariniers is opgetreden. Papa Godet, een alom gevreesde oud- bokser. werd gisteravond, Nederlandse tijd, door de politie aangehouden. Het werd niet direct duidelijk op grond waarvan hij in arrest werd genomen. Vorige week had hij met zijn politieke vriend A. Nita zogenaamde Castro-uni- formen uitgedeeld op Curagao. De Mijnmaatschappij wint op de Ta felberg op Nieuwpoort fosfaat in dag bouw. De directie voerde al enige we ken moeizaam overleg over een nieuwe cao voor het personeel. De leidig van de vakbond van het personeel wilde een verhoging van de lonen met tien procent de directie wilde niet verder gaan dan vier procent. Uit Nederland was al een bemidde laar overgekomen om het overleg op gang te houden. De leider van de bond van het mijnpersoneel deelde gisteren mee, dat. de staking in de eerste plaats was bedoeld als protest tegen de arres tatie van Godet; niet als middel om de looneisen kracht bij te zetten. De situatie op het eiland is door het aankondigen van de nieuwe staking bij zonder gespannen geworden. De politie laat al enige tijd ter versterking van haar mankracht ook adspirant-agenten die nog geen zes maanden in dienst zijn aan de gewone surveillance deelnemen. Daaraan wordt geweten, dat de afgelo pen weken tot twee keer toe iemand is gedood door een schot uit een politiewa- pen, dat gericht zou zijn geweest op de benen. LIVERPOOL Als gevolg van een meningsverschil tussen twee vakbon den van havenarbeiders is het werk in de haven van Liverpool, de op een na grootste van Engeland, gisteren stil komen te liggen. Dertig zeeschepen kunnen niet geladen of gelost worden. 0 Een droeve stoet trok gisteren door de wijk Falls Road in Belfast; de vijftienjarigeGerald McAuly, een der slachtoffers die hij de recente ongeregeldheden om het leven kwamen, werd hegraven. Achter een versperring brengt een Engelse soldaat een saluut. ROERMOND De negentienjarige dienstplichtig soldaat P. Burger uit Breda is gistermiddag tijdens een veld loop rond de Ernst Casimir-kazerne in Roermond onwel geworden en in het Sint Laurentiusziekenhuis overleden. De doodsoorzaak is een hartverlam ming. De jongeman was sinds 21 juli van dit jaar in opleiding bij de Technische Specialisten. Wegens het warme weer hoefde hij evenals de andere militai ren van de kazerne slechts lichte tropendienst te doen. Het afgelopen weekeinde had hij thuis doorgebracht. Gistermiddag omstreeks 12.30 uur nam hij voor de eerste maal deel aan een veldloop. Toen ongeveer 850 van de 1500 meter waren afgelegd, zakte hij in elkaar. Tijdens de keuring en andere medi sche controles in de kazerne was geen afwijking aan zijn hart geconstateerd, ERMELO Het water in het Velu- wemeer bij Harderwijk wordt ernstig vervuild doordat de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie niet voldoende werkt. Deze installatie heeft vijf, miljoen gulden gekost. De leidingen en tanks zijn voortdurend verstopt door grote hoeveelheden afval van eendenhoude- rijen uit Ermelo en Harderwijk. Steeds acht uur per dag wordt het rioolwater 'over een deel van de instal latie geleid. Het zuiveringspercentage ligt erg laag. Op het terrein van de zuiveringsin stallatie moet per dag ongeveer tien ton eendenmest uit de zandvangers worden gehaald om een overstroming te voorkomen. UTRECHT Tussen Zaltbommel en Den Bosch, waar gisteren op een be veiligde overweg een trein tegen een melkauto botste en ontspoorde, is van ochtend sinds kwart voor zeven weer treinverkeer over beide sporen mogelijk. Aan het herstel van het baanvak heb ben de Nederlandse Spoorwegen de hele nacht doorgewerkt. AMSTERDAM Een vredesmissie van kruideniers en suikerfabrikanten heeft gisteren geprobeerd de suikeroor log te beëindigen. Tot een besluit was het gisteravond nog niet gekomen. De kruideniers en de suikerfabrikan ten troffen elkaar bij het afscheid van de algemeen directeur van Végé, de heer P. J. van den Hout. Deze deed een beroep op alle kruideniers hun zelfbeheersing te hervinden. De Végé doet met nog zeven andere vrijwillige filiaalbedrijven niet mee aan de suikerslag. Bij het overleg ont brak Albert Heijn. BELFAST In de straten van Bel fast controleerden vannacht gewapende burgers voorbijgangers. Achter barri caden in Springfield Road stonden soms met vuurwapens uitgeruste burgers. Zij vroegen identiteitspapieren en doorzoch ten auto's die wilden passeren. „Wij beschermen onze vrouwen en kinderen", aldus een gebaarde schildwacht met een jachtgeweer over de schouder. De bewakers van de rooms-katholieke wij ken worden elk uur afgelost, waarna zij na een kop thee in een parochieschool huiswaarts keren. In de protestantse wijk Shankill Road woonden maandag 2000 mensen de be grafenis bij van de 26-jarige Herbert Roy, die vorige week door een kogel werd gedood. Tot degenen die de be grafenis bijwoonden, behoorde de mili tante dominee Ian Paisley. In de Ierse hoofdstad Dublin hebben jongeren gisteravond opniguw gedemon streerd. Bij schermutselingen met de politie vielen enkele gewonden. Ook zijn enkele jongelui gearresteerd. Zich voorstellend als „de voorlopige regering van de Ierse republiek" heeft het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) de regeringen van Engeland en Ulster een „oorlogsverklaring" doen toekomen. De verklaring is ondertekend door Cathal Goulding, het hoofd van de organisatie. Afschriften z*jn gestuurd aan de regering in Dublin, aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken van al le landen en aan secretaris-generaal Oe Thant van de V.S. In de verklaring kondigt de organisa tie aan, dat zij baar militairen in staat van paraatheid heeft gebracht en dat zij al troepen met volledige uitrusting naar Noord-Ierland heeft gestuurd. Zie ook elders in dit blad). PUTTEN Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Putten maandag een motie aangenomen, waarin aan de voorzitter en de leden van de Provinciale Staten van Gelderland wordt gevraagd de voor het nationaal monument op de Dam in Amsterdam verantwoordelijke instanties te berichten, dat de provincie Gelderland er niet langer prjjs op stelt voor haar deel by dit monument betrok ken te zjjn. De urn met aarde, afkomstig uit de provincie Gelderland, wenst men derhalve terug te ontvangen opdat deze op waardige wjjze in of bü het Provin ciehuis te Arnhem zal worden bewaard totdat elders in Nederland een waardige centrale herdcnkinksplaats zal zijn gevonden. In de motie wordt voorts gevraagd aan alle gemeentebesturen binnen de provincie Gelderland een afschrift van de hrief aan de Provinciale Staten te zenden met de opwekking een gelijk verzoek te doen. De met algemene stemmen aanvaar de motie werd ingediend door de heer J. van Nieuwenhuizen van Binding Rechts en was mede ondertekend door alle raadsleden. De raad van Putten stelt in de mo tie met droefheid vast, dat de instan ties die verantwoordelijk zijn voor de waardige bewaring van het nationale monument op de Dam, in ernstige ma te schromelijk in gebreke blijven dit te doen. De raad keurt de onwaardige ta ferelen, die op en rondom het nationaal monument plaats vinden, ten scherpste af en verklaart niet te dulden dat de nagedachtenis van de gevallenen op de-1 ze wijze nog langer worden onteerd. Op verzoek van burgemeester Quar- les van Ufford werd besloten het ge voelen van de raad ook over te bren- ge aan de minister-president, aan de leden van de Staten-Generaal en aan voorzitter en de leden van de Amster damse gemeenteraad, opdat nog tijdig die maatregelen genomen kunnen wor den, die een waarborg geven voor een blijvende ongereptheid van ons natio naal monument. Een eventueel over brengen van de urn naar Gelderland zou de burgemeester ten zeerste betreu ren. KAAPSTAD Professor Christian Barnard heeft gisteren op een perscon ferentie in Kaapstad verklaard, dat hij, ondanks het overlijden van Philip Blai- berg, door zal gaan met het verrichten van harttransplantaties. Vermoedelijk zo zei hij. zullen wij in de toekomst nog meer harten overplanten. Professor Barnard, die de eerste harttransplantatie uitvoerde, achtte het aan geen twijfel onderhevig, dat de operatie op Blaiberg de moeite waard is geweest. „Wij hebben zijn leven kun nen verlengen en zijn lijden kunnen verlichten. Volmaakt is een en ander nog niet, maar het is beter gegaan dan wij dachten". „Ondanks de ferugslag, die de dood van Blaiberg betekent zijn er genoeg argumenten om voort te gaan op de weg van harttransplantaties", aldus heeft de Amerikaanse chirurg dr. Denton Cooley op een medisch congres in Ro me verklaard. Cooley heeft meer hart transplantaties verricht dan enig ande re arts. De Franse pater Damien Boulogne, een 58-jarige Dominicaan die op 12 mei vorig jaar een nieuw hart kreeg in het Broussais-ziekenhuis in Parijs en daarmee de langst levende mens met het hart van een ander is, verklaarde tegenover verslaggevers zich uitstekend te voelen. Pater Damien, bedroefd over de dood van Blaiberg, staat onder re gelmatige medische controle en slikt vijftien pillen per dag. Mevrouw Haupt, de weduwe van de fabrieksarbeider wiens hart bijna 20 maanden geklopt heeft in de borstkas van Blaiberg, heeft verklaard niet te willen dat het hart van haar man voor wetenschappelijke doeleinden wordt ge bruikt. (zie ook elders in dit blad). SEVENUM Bij ongelukken in het Limburg-Brabantse grensgebied zjjn gisteren niet minder dan acht mensen om het leven gekomen. Drie personen hebben gistermorgen het leven verlo ren bij een verkeersongeval in Seve- num. op een kruispunt op de Midden- peelweg. De personenauto, waarin zij zaten, werd door een vrachtauto met aanhangwagen in de flank gegrepen, doordat de bestuurder van de perso nenauto verzuimde voorrang te verle nen. De bestuurder, de 55-jarige heer J. J. van Nijnatten uit Zundert, en zjjn 58-jarige echtgenote waren op slag dood. evenals een derde inzittende, de 44-jarige mevrouw M. L. Janssens-van Loock uit Wcstmalle (België). Haar man. de 45-jarige heer N, N. Jansens, werd gewond en is opgenomen in een ziekenhuis te Horst. VIERLINGSBEEK Omstreeks half één gisteravond is op de Radioweg in Stevensbeek een personenauto met gro te snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De twee inzit tenden, de 18-jarige A. G. van den Berg en de 19-jarige W. J. Thoonen, beiden uit Beugen (gem. Boxmeer), overleden ter plaatse. ASTEN Op de Meyelseweg in As ten is gistermiddag om kwart over vier een truck met oplegger tegen een links van de weg stilstaand busje gere den. Twee grondwerkers waren juist bezig een automatische stamper uit 't busje te laden. Een van hen, de 41- jarige P. J. M. Vaes uit Nederweert, werd door de botsing zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse is overleden. Zijn collega werd zeer ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. SOMEREN Bij het oprijden van de Rijksweg in Someren verleende de 59-jarige heer A. C. Timmermans gis termorgen met zijn fiets geen voorrang aan het andere verkeer, waarop hij door een bestelauto werd geschept. Ter plaatse overleed hij aan zijn verwon dingen. DEURNE Op de Milheezerweg te Deurne is gisteravond de 47-jarige zui- velarbeider Chr. Sleegers met zijn bromfiets aangereden door een perso nenauto. De bromfietsbestuurder, die geen voorrang verleende, werd zo ern stig gewond, dat hij ter plaats is over leden. EVIAN-LES-BAINS Eenentwintig personen onder wie veertien kin deren zijn verdronken toen gister middag een pleziervaartuig op het Meer van Genève omsloeg. Volgens de politie hebben redders acht lijken geborgen. Er waren 50 opvarenden op de plezierboot, een verbouwde sleepboot. Onder hen bevonden zich 33 kinderen, allen uit een plaatselijk vakantieoord. De boot zonk op een afstand van ongeveer 70 meter van de oever. aan Emile Richard, wiens dochter de Fraidieux bestuurde. De politie deel de mee, dat drie kinderen en zes vol wassenen in een ziekenhuis worden behandeld voor verwondingen of shock en dat 16 kinderen en vier leiders uit de vakantiekolonie gered zijn. Op de foto het pleziervaartuigje nadat het was gelicht. Een Franse douanebeambte, die het ongeluk zag gebeuren, zei dat al le kinderen door een grote golf naar één kant van het vaartuig waren ge rend, waardoor het kapseisde. De boot, die zonk tussen de Franse bad plaatsen Evian-les-Bains en Thonon- les-Bains aan het meer, behoorde toe

De Vallei | 1969 | | pagina 1