Omstreden rechter door Nixon toch benoemd Biafra akkoord met hulpplan Venkafa koek Noordierse premier sprak met burgerij Prof. Barnard: „Wij waren echt vrienden geworden" ORKAAN„CAMILLE": TIENTALLEN DODEN Het oudste mensengraf Hoe is hel mogelijk BEVOLKING EN REGERING VAN TSJ.-SLOWAKIJE ZIEN IN ANGSTIGE SPANNING 21 AUGUSTUS NADEREN Emil Zatopek met vervroegd pensioen uit leger Dubcek roept op tot kalmte Incidenten Met pensioen Asiel IN HOOGGERECHTSHOF Nigeria terughoudend probeer morgen eens Meer militairen naar Ulster Soekarno schrijft autbiografie Belgische frank is gezond BLAIBERG IN KAAPSTAD BEGRAVEN Meer verdovende middelen in V.S. Zeven doden bij ongeluk in Spanje WEER IN EUROPA i •I VOOR ZESTIG MILLE AAN PARFUM EN MAKE-UP GESTOLEN SPOEDOVERLEG RELLETJES PROCES OP KOMST IN MOORDZAAK-MBOYA BANKPRESIDENT fè DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 VREES VOOR ZUIVERINGSACTIES "W7ENEN Diplomatieke kringen in Tsjecho-Slowakije verwachten, dat de moeilijkheden die men in Tsjecho-Slowakije verwacht rond de eer ste „verjaardag" van de inval van de Warschaupact-troepen op donderdag 21 augustus, aanleiding kunnen worden tot grootscheepse nieuwe politieke zui veringsacties in het land. De waarschuwingen van de voornaamste politieke en militaire leiders van het land, die de laatste tijd dagelijks worden geuit, maken inderdaad geloofwaardig dat bepaalde maatregelen onvermijdelijk worden geacht. Jozef Lenart, toegevoegd lid van het Tsjechoslowaakse partij presidium, beschreef de huidige toestand in het land tijdens een toespraak in Noord-Bohemen als „een politieke en economische crisis". striële centra in het land, die door Westduitsers worden bezocht. Dat is nog niet zo erg, maar die mensen hebben ook weer een bepaalde bin ding met de NAVO en de Bundes- wehr. Als iemand gefascineerd is door de Westduitse auto-industrie moet hij niet vergeten, dat het technisch geen probleem is bijvoorbeeld in een dag tijd de produktie van de Volkswagen- fabrieken om te zetten in de produk tie van gevechtsvliegtuigen". Oud-partijleider Dubcek hekelde gis teren alle eventuele provocerende ac ties, die voor de 21ste augustus zou den zijn voorbereid en onderstreepte de oproepen tot kalmte die andere lei ders hebben gedaan. Het zou tra gisch zijn als zekere burgers avon tuurlijke spelletjes zouden spelen en zich tot demonstraties, vandalisme of zelfs geweld zouden laten ophitsen. Dit zou slechts tot nieuwe complica ties leiden, aldus de voorzitter van de federale assemblee. Volgens Lenart zal deze crisis echter dank zij de hulp van de Sovjet-Unie en andere socialistische landen spoe dig tot het verleden behoren. „Om de moeilijkheden te overwinnen hoeft men alleen maar de negatieve aspec ten van de politiek van januari 1968 te analyseren", aldus Lenart. Deze laatste opmerking, gevoegd bij gelijkluidende artikelen in bepaalde Praagse kranten en radiocorhmenta- ren van het afgelopen weekeinde, zou Inderdaad de geruchten kunnen be vestigen, dat de huidige leiders „op jacht zijn" naar verantwoordelijke personen. Wellicht ligt hier ook de verklaring voor een uitzending van Radio-Praag van gisteravond, waar bij anti-socialistische krachten recht streeks in verband worden gebracht met namen van Dubcek en Smrkofs- ky. len stukje tekst van deze uitzending luidde letterlijk als volgt: „Hoe is het mogelijk dat mensen als Bilak, Lenart, Jakes en Salgovic, die vast besloten waren de overeenkomst van Bratislava naar de letter uit te voe ren en die zelfs in een klimaat van vervolging de Sovjet-Uuie beschouw den als de hoeksteen van de Tsje- cho-Slowaakse politiek, als verraders en collaborateurs werden gebrand merkt, terwijl loftuitingen werden toegezwaaid aan het adres van perso nen als Cisar, Spacek, Smrkofsky, Slavik en Simon, die met een handig heid van beroeps verraders die over eenkomst niet in praktijk hebben ge bracht en die met hun verklaringen de anti-socialistische krachten steun den". De „orthodoxe communisten" hebben dan ook niet geschroomd zichzelf te feliciteren met het feit, dat de partij weer is teruggekeerd tot de leninis tische principes. Een van die commu nisten verklaarde via Radio-Praag: „ik beschuldig de kameraden Dub cek en Smrkofsky ervan dat het land en de partij met schande zijn bedekt. Ik zou mijn leven geven voor kame raad Husak, die door de nieuwe rich ting in de partij de schande in eer heeft veranderd". De waarschuwingen kunnen in ieder ge val niet de geruchten verdoezelen, dat Russische en Tsjecho-Slowaakse militairen onlangs met elkaar slaags zijn geraakt. Nadat de Chinese en Albanese radio vorige week reeds melding maakten van dergelijke ge vechten, hebben diverse personen, die een reis door Tsjecho-Slowakije maakten verteld dat niet ver van Li- bava, in Noord-Moravië, nieuwe in cidenten zijn uitgebroken tussen Rus sische en Tsjecho-Slowaakse militai ren. Aan beide zijden zouden daarbij doden zijn gevallen. Opvallend is ook, dat West-Duitsland weer als de grote boosdoener tevoor schijn is getoverd. De chef van de Slowaakse communistische partij Sa- dofsky deed tijdens een toespraak in Bratislava een uiterst scherpe aan val op de Bondsrepubliek met een strekking zoals men die sinds twee jaar in Praag niet meer heeft ge hoord. Sadofsky zei o.m.: „Het zijn juist de grote steden en de indu- Kolonel Emil Zatopek, oud-Olympisch kampioen, zal met ingang van 1 ok tober met vervroegd pensioen wor den ontslagen uit het Tsjecho-Slo waakse leger en slechts een derde van zijn soldij ontvangen, zo is uit welingelichte bron in Praag verno men. Zatopek was in januari van dit jaar al ontslagen uit zijn functie aan het mi nisterie van Defensie, wegens zijn anti-Sovjetrussische houding na de invasie van 21 augustus vorig jaar. Op 14 april hield hij voor studenten van de faculteit der wijsbegeerte in Praag een uiteenzetting over de mis lukte militaire staatsgreep in Tsje cho-Slowakije. Een week later werd hij geschorst als oefenmeester van de atletiekploeg van het leger. Hij zou „valse inlichtingen hebben verspreid en zich in strijd met de bevelen van het ministerie van Defensie hebben gedragen". De Tsjecho-Slowaakse ambassade in Londen heeft in Engeland verblijven de Tsjecho-Slowaken opgeroepen niet deel te nemen aan demonstraties of bijeenkomsten ter gelegenheid van het feit, dat troepen van het War- schau-Pact een jaar geleden het land binnentrokken. „Dergelijke handelin gen zijii niet in overeenstemming met de fundamentele belangen van het socialistische Tsjecho-Slowakije en vormen een poging om de betrekkin gen van de Tsjecho-Slowaakse socia listische republiek met haar socialis tische bondgenoten, in het bijzonder de Sovjet-Unie, te bemoeilijken, en versterken het gevoel van onrust bij in het buitenland vertoevende Tsje cho-Slowaken", aldus de ambassade. 25 Tsjechische toeristen hebben in Bei eren (West-Duitsland) politiek asiel gevraagd. Zij waren de afgelopen week in de Bondsrepubliek aangeko men. Het aantal Tsjechen dat in Bei eren asiel vraagt is de laatste tijd toegenomen, waarschijnlijk als ge volg van de nervositeit over mogelij ke demonstraties op donderdag a.s. Per week melden zich ongeveer 200 Tsjechen bij de politie. Sinds de in vasie van de landen vn het War- schau-Pact in augustus 1968 zijn in totaal 6808 Tsjechen naar de Bonds republiek uitgeweken. SAN CLEMENTE, Californië President Nixon heeft een rechter uit Zuid-Carolina, Clement F. Haynsworth, als opvolger van Abe Fortas in het Amerikaanse hooggerechtshof benoemd. De 56-jarige Haynsworth geldt als gematigd conservatief. Hij heeft altijd een aarzelend standpunt inge nomen ten opzichte van de burgerrechtenbeweging. De benoeming van Haynsworth, die gisteren door de woordvoerder van Het Witte Huis werd bekendgemaakt, zal ongetwijfeld protesten uitlokken. Reeds toen zijn naam als mogelijke kandidaat werd genoemd, werd er aan herinnerd, dat hij zich heeft verzet te gen maatregelen die beogen spoedig een einde te maken aan de rassenscheiding. Het Amerikaanse Joodse Congres ver zocht president Nixon het afgelopen weekeinde Haynsworth niet in het hoog gerechtshof te benoemen, „omdat hij zich voortdurend een overtuigd voor stander heeft getoond v^n de grootst mogelijke beperking van maatregelen, die rassenintegratie beogen". Rassenvraagstuk De afgelopen tien jaar, toen Earl Warren president van het hof was, heeft het hooggerechtshof door zijn uit spraken het streven naar rassengelijk- heid krachtig gesteund. Als gevolg van de pensionering van Earl Warren en het aftreden van Abe Fortas, heeft presi dent Nixon twee nieuwe rechters in het negen man tellende hof moeten benoe men. Beiden zijn conservatiever dan hun voorgangers. Toen hij de benoe ming van Warren Burger als nieuwe president liet bekendmaken verklaarde Nixon, dat hij dit een van de belang rijkste besluiten achtte die hij als pre sident zou moeten nemen. Rechter Haynsworth is in 1963 be trokken geweest in een proces tegen een textielfirma, die zeer veel zaken deed met een verkoopmaatschappij, waarin hij financiëel geïnteresseerd was. In 1964 werd hij benoemd tot president van het vierde hof van appèl, waarvan hij sinds 1957 deel uitmaakt. De woord voerder van het Witte Huis, die de be noeming bekendmaakte verklaarde, dat de verdenking die door de zaak tegen de textielfirma tegen rechter Hayns worth zou hebben kunnen rijzen totaal ongegrond was gebleken. PARAMARIBO Een Nederlands echtpaar, dat zondagavond met de Oranje Nassau van de KNSM naar Ne derland zou terugkeren, is gearres teerd. Bij een interne controle bij de handelsfirma waar het echtpaar werk zaam was, bleek dat voor meer dan zestigduizend gulden aan parfums en kosmetische artikelen werd vermist. Bij een huizoeking werden koffers en dozen vol parfum, cosmetica en toilet- en andere damesartikelen aangetroffen. Mevrouw Ch. v. d. W., die winkelchef was, heeft een volledige bekentenis af gelegd. De politie gaat nu na of de heer .Van der W„ die bij de firma op een andere afedling werkte, ook onmiddellijk bij de ze diefstal is betrokken. Twee andere personen werden in verband met deze diefstal ook aangehouden. Zij worden verdacht van verduistering. Het zou de bedoeling zijn geweest de gestolen artikelen in Nederland te verkopen. T NEW ORLEANS De orkaan Ca- mille is gisteren snel uitgewoed na ie harde klappen, die het noodweer aan drie zuidelijke staten van de Verenigde Staten heeft toegebracht. Er zijn minstens 50 mensen omgeko men en honderden gewond. De auto riteiten kunnen vanzelfsprekend nog niet zeggen hoe groot de schade is, maar schatten deze op minstens tien miljoen dollar. 75.000 mensen ztfn dakloos geworden. Tientallen dorpen langs de kust van Missisippi, Louisi ana en Alabama zijn verstoken van water en elektriciteit. Het Amerikaanse weerbureau heeft Camilte de zwaarste orkaan van de geschiedenis genoemd, veel sterker dan die van ly35 waardoor bijna 400 mensen het leven verloren. Camille bereikte windsnelheden van 300 km per uur. St. Louis staat nu onder noodrecht. Delen van Gulfprt en Bi- loxi zijn verpletterd; deze 2 steden zijn tot nooogebied verklaard. De straten van Gulf port, een stad van 30.000 inwoners, liggen bezaaid met rommel en ontwortelde bomen, in veel andere steden en dorpen is het niet veel beter. Veel branden waren onoereikbaar voor de brandweerlie den, doordat de straten onder water stonden. New Orleans is door slagregens ge troffen. De wind bereikte daar snel heden van 120 km/uur. De Ameri kaanse stad Waveland is volkomen verwoest. President Nixon heeft het getrof fen gebied in Mississippi tot rampge bied verklaard en een miljoen dol lar federale hulp toegezegd. Twee schepen van de Nederlandse rederij KNSM, het motorschip „Meton" en het motorschip „Theron", die zich in het orkaangebied bevonden, heb ben gemeld geen schade van betele nis te hebben opgelopen. De beman ningen maken het goed. Er is zich al weer een nieuwe or kaan aan het vormen. Het is „Deb bie", die vanmorgen op een afstand van ruim 1100 km ten oosten van San Juan (Porto Rico) was. Vijf vliegtuigen hebben op de wolken rond de kern van de orkaan zilver- diodide uitgeworpen in de hoop „De- bie" tot rust te brengen. De wind snelheden bij de kern bedroegen gis teravond 160 tot 184 km. Op de foto: de ravage in Biloxi. GENÈVE Biafra heeft gisteren meegedeeld, dat het akkoord gaat met een compromis-voorstel van het Internationale Rode Kruis voor hulpvluchten naar Biafra, die overdag zullen worden uitgevoerd. De landingsstrook in het oerwoud bij Oeli moet evenwel ook voor andere ADVERTENTIE koffie met "benodigd heden": een kopje heerlijk hete koffie en een plak malse, kruidige doelen open blijven. Dit is bekendge maakt door een in Genève gevestigd bureau voor public relations, dat voor de Biafraanse overzeese pers dienst werkt. Het plan van het Rode Kruis komt neer op het instellen van een hulplucht brug van buiten Nigeria.' Aan boord van de ingeschakelde vliegtuigen kun nen waarnemers van beide partijen meevliegen. Nigeria wil dat de vlieg tuigen van het Rode Kruis uit Lagos vertrekken na daar eerst geïnspecteerd te zijn. Nigeria heeft het plan van het Rode Kruis koel ontvangen. Volgens de Bia fraanse persdienst heeft de Nigeriaan- se commissaris van voorlichting, Anto ny Enahoro, het plan verworpen, maar zowel het Rode Kruis als de Nigeriaan- se missie in Genève zien de reactie van Lagos ongaarne als een verwerping. In een brief aan de voorzitter van het Internationale Rode Kruis, Naville, heeft het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Jakoeboe Gowon, echter heel duidelijk gemaakt dat delen van het plan voor Nigeria onaanvaardbaar zijn. Het Rode Kruis heeft begin juni de nachtvluchten naar Biafra stopgezet, na dat een van zijn toestellen was neerge schoten. Sindsdien is er een beperkte luchtbrug, die wordt uitgevoerd door de gezamenlijke kerkelijke hulporgani saties, het Franse Rode Kruis en het in Dublin gevestigde agentschap „Afri ca Concern". DUBLIN De Noordierse premier Chicester-Clark heeft een verrassend gebaar gemaakt om de vrede in lijn land te helpen herstellen. Hij riep gisteravond een groot aantal leiders uit alle lagen der bevolking bijeen. Uit genodigd waren o.m. de hoogste kerkelijke vertegenwoordigers in Noord- Ierland, zowel rooms-katholieke als protestantse. Doel van het overleg: middelen be ramen om zo snel mogelijk begrip te brengen tussen de verschillende delen der Noordierse gemeenschap, die el kaar vorige week nog zo fel bestreden en die nu worden gescheiden door Brit se troepen. Chichester-Clark deed dit aan de vooravond van zijn bezoek aan Londen voor spoedoverleg met premier Wilson en andere leden van het Britse kabinet. Die hebben daar hun vakantie voor on derbroken. Het is wel duidelijk waar de Britse regering in de eerste plaats op zal aan dringen 1, Snellere doorvoering van de maat regelen om een einde te maken aan de discriminatie van de katholieken, 2. Ontbinding, of in elk geval buiten spel zetten van de 8.000 „B-Specials", de reservisten van de politie waar de katholieken zo bang voor zijn. Chichester-Clark heeft al gezegd dit laatste in geen geval te zullen doen. Maar het is voor iedereen die de afge lopen dagen in Noord-Ierland was, zon neklaar dat de „B-Specials" zich door allerlei wangedrag tegen de katholie ken en hun medestanders volkomen on mogelijk hebben gemaakt. Er waren gisteravond al drieduizend Britse militairen in Noord-Ierland; don derdag zullen er nog eens zoveel zijn. De Britse opperbevelhebber zei giste ren te hopen op snelle constructieve maatregelen, opdat er niet opnieuw een uitbarsting komt van geweld. Hij is an ders bang dat zijn troepen het doelwit worden van aanvallen van beide kan ten, In Dublin, hoofdstad van de republiek Ierland, was men in de O'Connel-Street in het centrum gistermiddag nog druk bezig nieuwe ruiten in te zetten in en kele winkels en een bank. Ramen wa ren zondagavond ingegooid bij solida- riteitsbetogingen voor de katholieken in Noord-Ierland. Ze liepen uit op ern stige relletjes. Men volgt hier van minuut tot minuut wat èr over de grens in het noorden gebeurt. Aan de grens tussen Zuidoost-Ulster NAIROBI Een 32-jarige Kikoejoe Nahasjon Isaac Njenga Njoroge, zal voor het hooggerechtshof in Kenia moeten te rechtstaan wegens de moord op de Ke- niase minister voor Economische ont wikkeling, Tohï Mboya. De rechter van instructie die het vooronderzoek heeft geleid, besloot gisteren hiertoe. Naar zijn mening is voldoende bewijsmate riaal verzameld. Kort tevoren had een politiedeskundige gezegd dat was vastgesteld, dat de kogels die Mboya doodden waren afgevuurd uit de .38 re volver die in de woning van verdachte was gevonden. DJAKARTA De voormalige Indo nesische president Soekarno werkt aan een autobiografie, die hij nu half ge reed heeft, aldus meldt het Indonesi sche blad „Merdeka". Het blad meent uit betrouwbare bron te weten, dat het boek tegen 1970 waar schijnlijk klaar is en later zal worden vertaald en uitgegeven in verscheidene vreemde talen. BRUSSEL „Ons geld is sterk, om dat wij op de buitenlandse markten concurrerend zijn", heeft de president van de nationale bank van België, Hu- bert Ansiaux verklaard in een vraag gesprek voor de televisie. Naar zijn oordeel is de koersdaling van de Bel gische frank een emotionele en onge rechtvaardigde kwestie. In tegenstel ling met wat in Frankrijk is gebeurd zijn de prijzen in België slechts matig gestegen en is dc ontwikkeling van de handel met het buitenland nog nooit zo gunstig geweest. De koersdaling op de vrije markt moet dan ook worden ge zien als het gevolg van transacties van speculatieve aard. Op de gereglementeerde markt (bui tenlandse handel, betalingen voor ver voer en voor verzekeringen) kan de koersdaling volgens Ansiaux worden verklaard door een tijdelijke wanver houding tussen de betalingen voor de invoer en de ontvangsten uit de uit voer. Hij zei dat de voorzorgen van de importeurs en de exporteurs begrijpe lijk zijn, maar ongerechtvaardigd. Overigens bevestigde de president van de Bank van België, dat er geen spra ke van wederinvoering van deviezenbe- heersing in België zal zijn, omdat een dergelijke maatregel onnutig en scha delijk moet worden geacht onnuttig omdat het niet doelmatig is een valuta te beschermen, zoals de ontwikkelingen van de laatste tijd in Frankrijk hebben aangehoord, en schadelijk, omdat het lastig is voor het bedrijfsleven en het ontstaan van een „zwarte markt" in de hand werkt. De nationale bank heeft besloten de monetaire maatregelen te treffen die nodig zijn ter bestrijding van elke ontwikkeling die de Belgische frank zou kunnen verzwakken. Tot slot merkte president Ansiaux op, dat waarschijnlijk deze week een om mekeer in de ontwikkeling zal optreden, omdat het bedrijfsleven niet lang de posities kan handhaven die het om ge voelsredenen heeft ingenomen. KAAPSTAD „Hij heeft een goe de strijd gestreden", zei rabbijn David Shermay gisteren tijdens de be grafenis van dr. Philip Blaiberg. „Hij is het symbool geworden van wat wel licht eens zal worden bereikt in dc strijd tegen menselijk lijden en ziek te". Ongeveer vierhonderd mensen woonden de begrafenis van Blaiberg op een kerkhof in de buurt van de Ta felberg nabij Kaapstad bij. Onder die vierhonderd waren de wedu we, mevrouw Eileen Blaiberg. en haar dochter Jill, prof. Christiaai Barnard en vele andere leden van de medische staf van het ziekenhuis Groote Schuur, waar Blaiberg bijna twintig maanden geleden een ander hart kreeg. Enkele uren voor de begrafenis had prof. Barnard in een persconferentie be kendgemaakt, dat Blaiberg was bezwe ken aan chronische afstoting van het ingeplante hart. Het hart was daardoor zozeer verzwakt, dat het plotseling op hield met kloppen. Voor de medische staf van het zieken huis Groote Schuur was het heen gaan van Blaiberg volkomen onver wachts gekomen. „Veertig minuten voor zijn heengaan was ik nog in het ziekenhuis", zei prof. Barnard. „Hij had nog wat gegeten en wat te drin gen gevraagd. Veertig minuten later was hij dood". Ook voor prof. Bar nard zelf was Blaibergs einde geheel onverwachts gekomen. Earnard was zichtbaar ontroerd. „Wij waren echte vrienden geworden", zei hij. „Hij was meer voor mij dan al leen maar een patiënt. Hij was een geweldige vent". ..De dood van Blaiberg verwondert mij niet" is de reactie van de Amsterdam se* cardioloog, dr. Th. van Dam van het Wilhelmina Gasthuis. Met veel Nederlandse vakgenoten heeft hij er en de republiek was maandag nieti meer te bekennen van politie of mili taire activiteit. Meer dan driehonderd vluchtelingen uit Noord-Ierland zijn in de republiek ondergebracht. Intussen probeert de minister van Buitenlandse Zaken van de republiek, dr. Hillery, in New York steun te krij gen voor zijn plan voor een vredesle- ger van de Verenigde Naties voor Noor- Ierland. Gisteren sprak hij o.m. met secretaris-generaal Oe-Thant en met de Russische en Britse vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad. Mevrouw Eileen Blaiberg (links) kreeg na het overlijden van haar man bezoek van mevrouw Washkanskyde weduwe van de allereerste hart transplantatiepatiënt. 1VAZARETH Franse archeolo gen menen te zijn gestuit op het oudste mensengraf, dat ooit ter we reld is ontdekt. In de Qas'zeh-grot in Galilea troffen zij vorige week het skelet aan van een kind van tussen de tien en dertien jaar, dat 50.000 jaar geleden moet hebben geleefd, met daarnaast onder een hoop ste nen de schedel en het gewei van een kennelijk ten tijde van de begrafenis geofferd dier. De vondst werd gedaan door een groep archeologen onder leiding van dr. Bernard Vandermeersch. Vol gens de archeologen is het de eerste maal, dat van zolang geleden date rende menselijke resten in een graf zijn aangetroffen. De schedel- en beenstructuur van het skelet vertonen, naar iemand uit de omgeving van de groep meedeel de, een veel hogere ontwikkelings graad dan menselijke overblijfselen uit dezelfde periode die in Europa zijn gevonden. Uit de vondst valt ver der af te leiden, dat de mensen die toendertijd in Palestina leefden zich al een idee hadden gevormd over een bestaan na de dood. De in het graf aangetroffen resten zullen naar Parijs worden overgebracht voor na der onderzoek. WASHINGTON De Amerikaanse doune heeft gemeld, dat er steeds meer partijen verdovende middelen in beslag worden genomen. Het betreft vooral hasjies, maar% ook cocaïne en heroïne. In verband met de handel in drugs zijn in het jaar dat op 30 juni is afgelopen 6200 arrestaties verricht. In totaal is ruim 282 kilogram hasjies ki beslag genomen. Dit is een stijging van ongeveer 325 procent vergeleken met het jaar er voor. Volgens de douane dienst schijnt de vraag naar verdoven de middelen in Amerika nog steeds te stijgen. LERIDA Zeven mensen zijn om het leven gekomen en veertien gewond toen een zware vrachtauto die de chauffeur niet meer in zijn macht had, zondagavond tegen de gevel reed van een hotel in Fraga bij Lerida. Drie ho telgasten werden verpletterd onder neerstortend gesteente. De chauffeur en zijn bijrijder kwamen om, evenals twee mannen die voor het hotel stonden te praten. Alle doden zijn Spanjaarden. ADVERTENTIE CO) Hal is die Spar vandaag ireer voordelig. nooit een geheim van gemaakt, dat hij de harttransplantaties in het bui tenland voorbarig vond, gezien de on voldoende kennis over de afstoting van ingebrachte organen, blaiberg was een fenomeen, omdat het nieuwe hart eigenlijk werd afge stoten. Omdat hij zo oersterk was, idroeg hij blijkbaar de vele stoffen die de immuniteitsreactie moeten on derdrukken. Door deze stoffen wordt men ook vatbaar voor andere ziekten. Blaibergs sterke lichaam heeft dat allemaal lang kunnen verdragen. Dr. Var. Dam betreurt uiteraard het overlijden van Blaiberg, maar hij ziet als lichtpunt de verlenging van diens leven. In het algemeen vindt hij het echter van een beperkte visie getui gen om harttransplantaties als een lapmiddel voor een aantal maanden te zien. „Wij vinden dat het geen lapmiddel mag zijn als je iemand een nieuw hart geeft. De bedoeling daarvan is dat het bij wijze van spreken een onbe perkte tijd kan functioneren. Dat willen we op den duur bereiken. „In Nederland wachten wij daarom voorlopig tot de immunologen afstoting van het ruilhart kunnen voorkomen", aldus dr. Van Dam, Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. 5 e X CO O) 8 B c: Amsterdam motregen 22 0.6 De Bilt motregen 22 0.1 Eelde regen 22 0.1 Deelen half bew. 22 0.» Eindhoven regen 22 2 Den Heidei jeh. bew. 21 2 Rotterdam regen 23 2 Twente regen 21 0.1 Vlissingen geh. bew. 21 5 Zuid-Limburg regen 21 1 Aberdeen zw. bew. 21 0 Athene on bew. 0 Barcelonr mist 28 0 Belgrado eh. bew. Berlijn on bew. 23 0 Bordeau: on bew. 25 0 Brussel eh. bew. 23 4 Frankfor alf bew. 23 0.3 Genève cht bew. 24 0 Grenoble Helsinki on bew. 23 0 Innsbruck w. bew. 26 0.6 Kopenhaf onbew. 24 0 Lissabon onbew. 37 0 Locarno onbew. 29 0 Londen w. bew. 23 0.2 Luxembu regen 20 0.3 Madrid onbew. 31 0 Malaga onbew. 28 0 Mallorca onbew. 28 4 Münche: onbew. 20 0.5 Nice licht bew. 29 0 Oslo zw. bew. 27 0 Parijs zw. bew. 25 0 Rome onbew. 30 0 Stockholm onbew. 26 0 Wenen geh. bew. 21 11 Zürich zw. bew. 21 5

De Vallei | 1969 | | pagina 6