HOOFDAALMOEZENIER VERHEGGEN IS VOOR VRIJLA TING VAN OORLOGSMISDADIGERS „Nederlands recht is zo menselijk - laat dat nu ook mogen gelden voor Drie van Breda!" Goede kansen voor Abas-personeel CNV wil welvaartvast pensioen op basis van omslagstelsel Vier revalidatiecentra voor hartpatiënten Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor hoge rekeningen? Geld voor u: Overspannen Tsjech gewond bij sprong van muur in Den Haag Consternatie bij brand in hoog gebouw AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Herenconfectiefabriek te Arnhem staakt produktie NIET METEN MET TWEE MATEN „Bejaarden laten meeprofiteren van wel va artsvermeer dering der actieven" Werkster wierp gestolen spaar bankboekjes in kanaal Straatverkoop leek te veel op bedelarij Agenten belaagd door vlooien BINNEN EEN JAAR Gewurgde vrouw had zaterdag een jonge man op visite (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18xf363.30 of 24xf280.89) (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18xf244.20 of 24xf 189.39) (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18xf 183.15 of 24 xf 142.04) (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18xf 213.67 of 24xf 165.71) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. SYMBOLEN „ONZINNIG" OVERDREVEN SCHREEUWEND „EEN BENDE HARTEKREET ERKENNING DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 DEN HAAG Monseigneur H. A. J. A. Verheggen (62), hoofdaalmoezenier voor „de inrichtingen van justitie", is een vurig voorstander van vrijlating van de oorlogs misdadigers Aus der Fünten, Kotalla en Fischer. Niet omdat hij vindt, dat ze vol doende gestraft zijn, maar omdat het Nederlandse recht, volgens hem, consequent moet worden toegepast én om menselijke redenen. De kleine beweeglijke geestelijke, die al bijna achttien jaar katholiek geestelijk verzor ger in de gevangenissen is, wil de misdadigers als mensen blijven zien en ze ook zoda nig behandelen.. „Als het gratiebeleid van oud-minister Donker ook op de drie van Breda van toepassing was geweest, zouden ze al vrij zijn geweest", zegt hij. „Het Nederlands recht, dat om zijn menselijkheid grote faam heeft verworven, biedt elke veroordeelde het perspectief op voorwaardelijke invrijheidstelling. Deze mensen niet. Dat is meten met twee maten en dat is tweeslachtig. En dat gaat niet. Recht moet eerlijk zijn en duidelijk. Die eigen schappen zijn ook een uitdaging aan het recht, dat zich niet mag laten voortslepen door emoties, zeker niet na 25 jaar". ARNHEM De herenconfectiefabriek van de N.V. J. Abas te Arnhem gaat binnenkort sluiten. Het bijna 70 jaar oude bedrijf zal de najaarsorders nog uitvoeren en eind oktober definitief de produktie staken, aldus een communi que. De toenemende tekorten op de arbeidsmarkt, gepaard aan de verminderde afzetmogelijkheden, hebben tot dit besluit geleid. Met de vertegenwoordigers van de vakbonden is volledige overeenstemming bereikt over een afvloeiings regeling voor de ruim honderd werknemers en werkneemsters. Met enige andere confectiebedrijven wordt nog overleg gepleegd over de mogelijkheden tot overneming van het personeel. Vast staat, dat het personeel van de vestiging in Ravenstein, in to taal 16 mensen, kan overgaan naar de NV „De Kieviet" te Nijmegen. De heer H. W. Hannink, districtsbe stuurder van de Algemene bedrijfsbond Hij legt bewogen uit waarom geen bijzondere maatstaven kunnen worden aangelegd ook niet in deze gevallen. ,.\Ve mogen niemand alle verantwoor delijkheid ontnemen; dan nemen we zijn mens-zijn. De mogelijkheid om het le ven opnieuw te beginnen moeten we open laten. Anders is levenslang een doodstraf. En die hebben we zeer doel bewust niet gewild". Hij gaat verder: „Moeten we van de ze mensen symbolen maken van het Na zi-kwaad? Moeten we zoiets cultiveren? Zit daar niet iets van voldoening in? Iets van vergelding? Wil het Nederland- te volk dat? Dan moeten we ons er duidelijk op bezinnen waarom we dat willen. Dan moe,ten we eerlijk zijn en een open discussie aandurven. Want ik ge loof niet dat dat in overeenstemming is met de hoge beginselen, waaruit wij menen te leven. En als er tóch behoef te bestaat aan symbolen, aan wraak en vergelding wat zijn we dan huiche laars. Dat zou betekenen, dat we opko men voor de menselijkheid voorzover het in onze kraam te pas komt, maar niet verder. Dan willen we wel recht, maar zelf bepalen voor wie het geldt en voor wie niet". Hij blijft erbij: „Als het gewone ge vangenen waren geweest, dan hadden ze al lang gratie gehad of ze waren op een andere manier vrij gekomen". Hij vergeet zijn aanbeden sigaar als h(j er met de vuist op tafel slaand aan toevoegt: „Het is onzinnig om men sen aan het lijntje te houden dag in, dag uit, nu al 24 jaar. Er is geen verwachting, geen hoop, geen overtuiging. Geestelijke verzorging is zinloos. Je kunt niets menselijks aan ze kwijt en al zolang. Ik heb eens tegen de minister van justitie gezegd: Ik durf niet meer naar Breda. Ik schaam me, zolang we nog spreken van ons humane recht. Voorwaardelijke invrijheidstelling is een mogelijkheid voor iedereen maar niet voor hen. En dat gaat niet. Wij mogen niemand de finitief alle hoop ontzeggen. Want ■nogmaals de doodstraf hebben we indertijd niet gewild". Blijft het toch niet wat overdreven grootmoedig om dit drietal, dat zijn medemensen bij duizenden de dood in joeg, naar huis te sturen? „Is het grootmoedig?" vraagt hij. „We schieten toch tekort. Misschien al toen we de doodstraf niet voltrokken. Moeten we daarmee doorgaan? Wij moeten nu de beslissing nemen en de verantwoordelijkheid dragen. Ik zou best willen praten met het comité-Ausch_ witz, dat minister Polak telegrafisch heeft gevraagd het drietal vast te hou den. Dit klinkt nogal ongenuanceerd. Zit daar toch niet iets achter van het cultiveren van een voldoening, dat die drie daar zitten? We moeten voorzich tig zijn om al die oorlogswandaden toe te spitsen op een paar mensen". Mgr. Verheggen, die zijn standpunt al jaren verkondigt, pleit daarmee niet alleen óók voor Aus der Fünten, die protestants is, maar ook voor de ande ren, die tot levenslang zijn of worden veroordeeld en die alleen via gratie kun nen vrijkomen (wat niet voor de Bre dase drie is weggelegd.) „Elk mens heeft recht op een beetje waardering, al is het nog zo weinig", zegt hij. „Een volmaakt slecht mens heb ik nog nooit ontmoet. Ook niet in de gevangenissen. Ook niet in Breda". Mgr. VERHEGGEN wérkelijk humaan ADVERTENTIE vileda zemen zonder zorgen DEN HAAG Na een sprong van een drie meter hoge muur in Scheve- ningen, is gistermiddag de 27-jarige Tsjech Stefan Kozak gewond opgeno men in het Haagse ziekenhuis Zuidwal. Daarvoor had hij in overspannen toe stand verscheidene gebouwen van de Australische ambassade in Den Haag bezocht. Hij wilde inlichtingen over emigratie naar dat land. Bij zijn zoe ken werd hij vergezeld door twee poli tiemannen van de vreemdelingendienst die hem per auto vervoerden. De Tsjech was in de nacht van zater dag op zondag slapend in de hal van het station Hollandse Spoor gevonden. Hij kreeg onderdak in het politiebureau en werd de volgende morgen vrijgela ten. Hij had een geldig paspoort en een geldig visum. Zondagavond kreeg hij opnieuw on derdak in het politiebureau. Met enke le Duitse woorden maakte hij het de politie duidelijk, dat hij met Austra lische emigratie-autoriteiten wilde pra ten. Bij de emigratie-afdeling werd hij on geveer tien minuten te woord gestaan in aanwezigheid van een vertaler. De twee politiemannen bleven buiten. Zij brachten de Tsjech later naar de Aus tralische ambassade Voorhout, waar hij bleef. aan het Lange twintig minuten Luid schreeuwend kwam hij om streeks één uur het gebouw uit, ont liep de twee Haagse politiemannen en sprong in de Parkstraat op een passe rende auto. Even later werd hij gesig naleerd in Scheveningen. In de Scheveningse Heemraadstraat klom hij op een drie meter hoog poor tje, schreeuwde in het Duits en Tsje chisch dat hij een ambassadeur wilde spreken en dook naar beneden. Twee agenten probeerden nog hem op te vangen. Dat lukte gedeeltelijk. Een ladderwagen van de brandweer kwam te laat om hulp te bieden. Een woordvoerder van de Australi sche ambassade heeft verklaard dat de Tsjech bij de emigratiedienst normaal te woord is gestaan. Men heeft hem daar de gebruikelijke inlichtingen ge vraagd en hem de formulieren laten zien die moeten worden ingevuld. Het zelfde is gedaan bij de ambassade, maar daar liep hij na twintig minuten schreeuwend de deur uit. UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond acht een pensioen wet voor werknemers met invoering van een verplichte werknemersverze kering noodzakelijk. In beginsel geeft het verbond de voorkeur aan een volksverzekering, maar omdat dit voor stel nogal ver gaat en spoed geboden is, geeft het CNV de voorkeur aan het welvaartsvast maken van de pensioe nen voor bejaarden, weduwen en we zen door de bodempensioenen van AOW en AWW op te trekken tot het peil van het netto besteedbare mini mum inkomen. Daarnaast moet er de pensioenwet komen, die de basis van een omslagstelsel aan elke werknemer de vereiste welvaartvaste aanvulling verzekert. Het CNV-plan voorziet in een over gangssituatie, waarbij evenwel nog geen definitieve keuze is gedaan. Ge pleit wordt voor geleidelijke invoering. Een direct volledige invoering van de door het CNV gewenste pensioenwet zal resulteren in een premie van 5 procent voor de laagst betaalden en 12 procent voor de categorie met een inkomen tot de premie- en uitkeringsgrens van de WAO (21.580 gulden). De secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer L. de Graaf, heeft de CNV-gedachten over een pensioenwet uitgewerkt in het ver bondsorgaan „De Gids'. Hij geeft er in beginsel de voorkeur aan de opbouw- periode van het pensioen te laten be ginnen op de datum, waarophet dienst verband begint, dus ongeacht de leef tijd. Overheidspersoneel en andere groe pen, die onder het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds vallen, zouden bui ten de regeling kunnen blijven, omdat zij al een goed pensioen hebben. Een speciale regeling wordt noodza kelijk geoordeeld voor personen, die aanvankelijk in dienstverband werken, maar daarmee ophouden voor de pen sioengerechtigde leeftijd is bereikt. Het CNV heeft geen keuze gemaakt voor de pensioengrondslag. Het zou het loon op 55-jarige leeftijd kunnen zijn, het gemiddelde over de laatste tien jaren of het gemiddelde loon over de vijftien beste jaren. Wat er ook gekozen wordt het CNV wil in ieder geval de algeme ne loonstijgingen steeds in de pensioen rechten verwerken. Het CNV heeft een reeks bezwaren tegen de huidige opzet van de aanvul lende pensioenverzekeringen. Zij zijn versnipperd, te veel werknemers mis sen nog elke vorm van aanvullende pensioenverzekering, de toegekende of in het vooruitzicht gestelde pensioenen zijn te laag, zij zijn niet welvaartvast e.d. Het wegnemen van de inflatie en het meeprofiteren van de gepensioneerden in de welvaartsvermeerdering van de actieven, acht het CNV in het huidige versnipperde systeem niet te realiseren. Daarvoor is n.l. nodig een financiering op basis van een omslagsysteem, waar aan het CNV de voorkeur geeft. Het verbond wil dus geen kapitaalvorming De fondsen van nu kunnen dat niet, zo meent de heer De Graaf. De ook enige tijd door het CNV aan gehangen gedachte door verbetering en aanpassing van de bestaande verzeke ringen voor allen een goed pensioen niveau te bereiken, blijkt een illusie te zijn, zo meent het CNV thans. De heer De Graaf beseft dat het moeilijk is de bestaande situatie te doorbreken, maar in het belang van de gepensioneerden zal er iets moeten gebeuren. GOUDA De Gereformeerde ge meente in Gouda mist drie spaarbank boekjes met een totaalbedrag van 35.000 gulden er op. De boekjes zijn in het water van het stroomkanaal tus sen de Hollandse IJssel en de vbgkq gegooid door een 21-jarige vrouw uit Moordrecht. De boekjes had zij gesto len uit het huis van de diaken van de ze kerk. De vrouw werkte in de huishouding bij de diaken. Zij nam behalve de drie spaarbankboekjes ook een bedrag van f 2164 weg. Zij had uit angst dat haar man ach ter de daad zou komen, het geld in de woning verstopt. De drie spaarbank boekjes had zij op de avond van de diefstal in het water gegooid. De bank rekening is inmiddels geblokkeerd. AMSTERDAM Vijf Duitse jongens en een Duits meisje zijn gistermiddag op het Damrak door de politie opge pakt. Zij boden zelfgemaakte sieraden te koop aan, op een manier die volgens de politie op bedelarij leek. Drie van de aangehoudenen waren in het bezit van verdovende middelen. Zij zijn voor verder verhoor overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De drie anderen zijn aan de vreemdelingen politie overgeleverd. In de Kalverstra at werden enkele straattekenaars aangehouden. Zij zou den het winkelend publiek hebben las tig gevallen. DEN HAAG In een vijftien verdie pingen tellend kantoorgebouw aan de Prinses Beatrixlaan in Den Haag is maandagmiddag in een half uur tijd de reproduktic- en stencilkamer van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen uitgebrand. De brandweer schat de schade op anderhalve ton. Het VNO was tegen brandschade verzekerd. Op het moment dat de brand uitbrak, waren op de verdieping van de stencil kamer, de elfde, ongeveer 20 perso neelsleden van het VNO aanwezig. Op de hogere verdiepingen bevonden zich nog eens 110 mensen. De meesten wis ten langs de trappen naar beneden te vluchten. Zeven mensen durfden door de sterke rookontwikkeling niet verder naar beneden en vluchtten het dak op. Zij werden later door de brandweer vei lig langs de trappen naar beneden ge loodst. Ook een personeelslid van de stencil kamer op de elfde etage zag geen kans meer te vluchten. Hij riep uit een raam om hulp. De ladders van de brandweer, die met groot materieel uitrukte, kwa men echter niet ver genoeg om de man van buitenaf te redden. Brandweerlieden begaven zich daarop in het gebouw naar de elfde etage en brachten de man in veiligheid. Nadat hem zuurstof was toegediend werd hij voor alle zekerheid naar een ziekenhuis gebracht. De oorzaak van de brand is nog niet opgehelderd. Bij de brand is een tiental stencil- en fotokopieermachines verlo ren gegaan en een grote hoeveelheid stencils. Kort nadat de Haagse brandweer de ze brand had bedwongen, moest zij op nieuw uitrukken, nu voor een uitslaan de brand in een bovenwoning aan de Jan de Baenstraat in de Schildersbuurt. Het vuur legde het grootste deel van de woning in de as. De brand is waar schijnlijk ontstaan door kortsluiting in een radio-grammofooncombinatie. De bewoners, de familie H. A. Bune, waren niet thuis toen de brand uitbrak. Zij wa ren tegen brandschade verzekerd. De brandweer schat de schade op ongeveer f 60.000,-. UTRECHT Twee agenten van de Amsterdamse politie, die een onder zoek hadden ingesteld in 'n woning aan het Houtplein in Utrecht, meldden zich bij hun collega's op het Utrechtse hoofdbureau in gezelschap van een groot aantal vlooien. Aangezien de beestjes zich niet lieten vangen, ont fermde de ontsmettingsdienst zich over hen. Hun kleren waren daarna schoon maar kletsnat, zodat de Amsterdam mers in twee dienstoveralls van de Utrechtse politie naar huis moesten. voor de textiel en kleding „De Een dracht" in Veenendaal, zei dat de af vloeiingsregeling, die met de directie van het Arnhemse bedrijf is overeenge komen, zeer redelijk is, vergeleken bij soortgelijke regelingen, die eerder in de confectie-industrie werden getroffen. De werknemers krijgen een aanvul ling op de WW-uitkering, die wat de tijdsduur en hoogte betreft afhankelijk is van leeftijd en dienstverband.De oud ste werknemers ontvangen deze aan vulling maximaal 130 weken, de jong ste (van 15-20 jaar) minimaal vier we ken. Degenen, die voor het aflopen van de opzegtermijn of van de periode van de aanvullende uitkering ander werk vin den, zullen toch de helft van het be drag ontvangen, dat zij nog tegoed had den over de resterende tijd. Iedere werk nemer krijgt bovendien bij vertrek een uitkering van f 30,- per dienstjaar. Het gaat in totaal om 109 werkne mers: 19 mannen uit de directe produk- tiesfeer, 18 mannen met andere func ties, 68 vrouwen uit de produktie-afde- ling en 4 vrouwen uit de administratie ve sector. Van de vrouwen zijn er onge veer 35 gehuwd, de andere zijn over het algemeen zeer jong. De heer Han nink verwacht voor hen, gezien de situa tie op de arbeidsmarkt in Arnhem en omgeving, weinig problemen bij het vinden van ander werk. In de admini stratieve sector ligt het misschien iets moeilijker. EINDHOVEN De Etndhovense po litie zoekt naar een jongeman, die za terdagavond op bezoek ia geweest bij de 72-jarige mevrouw Cornelia Johanna Viveen. Zij werd in de daaropvolgende nacht gewurgd. Een buurvrouw, mevrouw Nleuwen- huizen, heeft toen zij zaterdagavond om kwart over elf thuiskwam, mevrouw Viveen met een jongeman in haar huis kamer zien zitten. „Ik heb deze jongeman al verschillen de keren bij de oude vrouw gezien", zegt mevrouw Nieuwenhuizen. „Ik heb me er wel steeds over verwonderd; want wat heeft een jongeman daar te zoeken?" „Mijn man kwam zondagmorgen om elf uur uit de kerk en zei dat de gor dijnen bij mevrouw Viveen nog dicht waren, 's Middags om drie uur waren die nog steeds gesloten. Een andere buurman, Prins, is toen naar de ach terkant van het huis gelopen en zag direct dat er iets mis was". De heer Prins zegt: „In de keuken was het een bende. We hebben toen di rect de politie gebeld en toen die aan de voorkant de brievenbus open deed, zagen zij mevrouw Viveen in de gang liggen". Zij had haar schort nog om en was met een of ander wapen aan het hoofd gewond. „De dader moet iemand geweest zijn, die goed bij de oude vrouw bekend was", zegt de heer Nieuwenhuizen, die pal naast haar woont. „Ik zou u wel kunnen vertellen, wie wij hier in de buurt van deze moord verdenken, maar in de eerste plaats heb ik geen bewijzen en in de tweede plaats heb ik de politie beloofd er met niemand over te praten. Maar dat hij snel gepakt wordt, weet ik zeker". ADVERTENTIE DEN HAAG Het Algemeen Pre ventiefonds heeft anderhalf miljoen gul den beschikbaar gesteld voor vier reva lidatiecentra voor hartpatiënten. Bin nen een jaar zullen zij worden ingericht in Amsterdam, Groningen, Utrecht en Enschede. In Leiden/Katwijk functio neert een dergelijk centrum al. Dit maakte de Nederlandse Hart stichting gisteren, bij het begin van de Week van het Hart, bekend. Met een Dag van het Hart en een landelijke col lecte wil de stichting appelleren aan de gevoelens van de Nederlandse bevol king. Zodra de centra klaar zijn, kan wor den begonnen met de revalidatie van vijfhonderd hartpatiënten. Naar schat ting lopen in Nederland vijfduizend van deze patiënten rond, voor wie revalida tie mogelijk en dringend noodzakelijk is. In nauwe samenwerking zullen de Ge meenschappelijke Medische Dienst en de Hartstichting proberen er achter te komen, hoeveel mensen in Nederland lij den aan hart- of vaatziekten. Daarover is tot nu toe veel te weinig bekend. Vandaar de hartekrect van dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad van de Hartstichting: „Geef ons geld om hart- en vaatziekten te bestrijden en le vens te redden van mensen, die ons nu nog onbekend zijn. Wie geen collecte bus tegenkomt, kan terecht bij giro nummer 300". Hart- en vaatziekten zijn te vergelij ken met een plaag uit de Middeleeu wen. Dokters praten al over -de witte pest (achttienduizend doden in 1967!) Gelukkig is het fatalistische standpunt dat er toch niets aan is te doen, nu wel overwonnen. Van driehonderd patiënten, die onder andere met trainen werden gerevali deerd, kon zestig procent weer aan het werk gaan. Hun prestaties namen toe, hun zelfvertrouwen kwam terug. Zon der revalidatie zouden zij nooit meer tot werken zijn gekomen. Er zal echter meer geld nodig zijn dan de nu toegezegde anderhalf miljoen gulden. Daarom staan de revalidatie centra bovenaan de lijst van doelen, die dé Hartstichting met de collecte wil be reiken. Verder: het redden van zoveel mogelijk levens door bewakingsafdelin gen (in ziekenhuizen) voor hartpatiën ten. Staatssecretaris Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft giste ren bekend gemaakt dat hij de Gezond heidsraad om richtlijnen heeft ge vraagd voor de erkenning van die afde lingen. Door die erkenning zuilen ande re ziekenhuizen worden gestimuleerd. De manier, waarop de revalidatiecen tra gaan werken, is gisteren een inter nationale pioniersdaad genoemd. Er zal hier sprake zijn van een landelijke or ganisatie voor samenwerking. Elders is dat nooit gelukt. Nog één feit om de ernst van de si tuatie duidelijk te maken. Van alle men sen, die in een bepaalde periode langer dan dertien weken ziek waren geweest, is er één op elke tien uitgelicht en on derzocht. Toen de balans was opgemaakt bleek, dat tweehonderd mensen een hartinfarct achter de rug hadden.

De Vallei | 1969 | | pagina 7