IS VERKOPEN Den Haag bij toerist gewaardeerd Prummel- Optiek ADVERTEREN DE VALLEI Philips-Duphar neemt chemische fabriek N an Schuppen over abonneert U MUURKLUIZEN caissière-administratrice- telefoniste Einde van menselijk communisme het dagblad PEDICUREN MIDDENDORP CHIROPODY- Stoeisterke kwajongensbrillen Eigenaar van bar meet haarlengte van bezoekers Gorinchem raakt fabriek kwijt aan Dongen Deze generatie zal de Russen nooit meer vertrouwen HOOGSTRAAT 5-7 Veilige bergplaats van uw geld en waardepapieren GeHa van Leeuwen - Veenendaal Het „Valleibad' te Veenendaal UIT DE KERKEN TERUGBETALING Zonder ons Waarom Frustratie Weg Steun Wreed Nee ZORGENKIND AUTOMOBIELBEDRIJF UITGANGSPUNT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 GEBED Deponeer ze in uw eigen muurkluis. Wij leveren uit voorraad zowel met sleutel als met cijfercombinatie. Keuze uit 10 mèiten. Prijzen vanaf 133,- tot 578,-. BIJ ONS HOEFT U NIET TE VRAGEN HEEFT U Hoogstraat 5-7 - Telefoon 10246 heeft plaats voor een Voor deze functie genieten meisjes met Mulo of gelijksoortige opleiding de voorkeur. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, p/a Raadhuis, Veenendaal. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen aan het bad (tel. 10231) of bij de heer E. van Asselt, Nieuweweg 206 (tel. 12410) te Veenendaal. ST. OEDENRODE —Jan van de Bosch, eigenaar van de Kingston-bar in het Brabantse St. Oedenrode, wei gert jongens met volgenshem te lang haar in zijn zaak toe te laten. Bij iedere jongen die de zaak binnen komt wordt nauwkeurig nagegaan hoe lang het haar is en of het door de heer Van de Bosch bepaalde lengte niet overschrijdt. De bareigenaar zelf geeft weinig commentaar. Het enige dat hij wil zeg gen is: „Ik kan geen verschil maken tussen nette en slordige langharigen." Ook vertelt hij dat andere klanten zich niet op hun gemak voelen in het gezel schap van jongens met lang haar. Volgens de rijkspolitie hebben de jongens tot nu toe nog geen moeilijkhe den veroorzaakt. Men verwacht ook niet dat zij dat zullen doen. DONGEN Den Haan's Staalkabel- fabrieken in Gorinchem (240 man per soneel) gaat verhuizen naar het Noord brabantse Dongen. Het bedrijf maakt stalen kabels voor de scheepvaart en voor havenbedrijven. Den Haan had iti Gorinchem geen voldoende uitbreidingsmogelijkheden. Ontslagen zullen er niet vallen. Het per soneel kan meeverhuizen, maar voor de werknemers, vdie in Gorinchem willen blijven wonen, zal tussen de oude en en de nieuwe plaats van vestiging een pendeldienst worden onderhouden. Ned. Herv. Kerk: Beroepen, te IJsselmuiden: C. Treure te Hasselt; te Zwartebroek (toez.): T. Langerak te Veenendaal. Aangenomen: het beroep van de gene rale synode tot zendingspredikant voor de Evanggelische Broedergem. te Su riname: P. Jansen, laatstelijk predi kant te Wormerveer; naar Wormer: M. den Duik, kandidaat te Heemstede. DEN HAAG Hotelkamers, maal tijden, service en bediening zijn in Den Haag overwegend uitstekend, in veel gevallen goed. enkele malen matig en hoogstzelden slecht. Ongeveer de helft van de Neder landse en buitenlandse toeristen was vorig jaar tevreden over een bezoek aan Den Haag. Van de buitenland se gasten waren de Engelsen en Amerikanen het meest enthousiast, gevolgd door Fransen. Dat zijn slechts enkele conclusies uit een door het bureau statistiek van de gemeente Den Haag tussen mei en september 1968 gehouden enquête Ongeveer twintig procent van de 7.500 formulieren werd ingevuld te rug ontvangen, zodat het onderzoek een redelijk betrouwbaar beeld geeft hoe toeristen over Den Haag denken Voor meer dan tachtig procent van de Nederlandse toeristen was Den Haag het hoofddoel van het bezoek. Hetzelfde was het geval bij ruim zestig procent van de buitenlanders. Vooral bij de Duitse toeristen was Den Haag als hoofddoel in trek. Bij na tachtig procent van onze Ooster buren hadden Der) Haag bovenaan staan Bij de Amerikaanse toeristen was dat maar in ruim dertig pro cent van de bezoeken het geval. Den Haag is voor toeristen duide lijk een stad om nog eens terug te komen. Vorig jaar bezochten zestien procent van de Nederlanders de stad voor de eerste maal en ruim tach tig procent had Den Haag eerder bezocht. Bij buitenlanders was die verhouding 57 en 33 procent. Naast de Duitse gasten kwam naar verhouding ook een relatief groot aantal gasten uit de overige Euro pese landen voor een herhaald be zoek naar Den Haag. Uit Frankrijk, Engeland en Amerika kwam ruim zestig procent van de bezoekers de eerste maal in Den Haag en rond een derde van de gasten bracht een herhaald bezoek. Vorig jaar waren de toeristen niet ontevreden over de prijzen. Dat was toen de BTW nog niet bestond. Toen meende ruim vijf en veertig pro cent van de Nederlandse en vrijwel hetzelfde percentage van de buiten landse gasten dat het prijsniveau in Den Haag gelijk was aan dat in hun woonplaats. Wat in Den Haag het aardigste was gevonden voor een bezoek is door de enquêteurs ook nauwkeurig onderzocht. Nederlanders en buiten landers vonden het Scheveningse strand het aardigst, Madurodam viel bij de buitenlanders meer in de smaak dan bij Nederlanders. Het zelfde bleek het geval met het Vre despaleis en het Mauritshuis. Gelijk waardeerden de bezoekers de Haagse nachtclubs en de opera. Het is niet leuk voor kinderen om bij sport en spel verlegen aan de kant te moeten staan. Onder het motto: „Denk om je bril". Daarom zijn er nu gelukkig fijne en sterke jongensbrillen. Die zitten als gegoten. Bo vendien kunnen deze brillen worden voor zien van onbreekbare glazen. Komt U eens langs. Wij staan voor U klaar met des kundige adviezen. Het is ons vak. Erkend leverancier voor ziekenfondsen KIES UW NIEUWE BRIL BIJ KERKEWIJK 17A - TELEFOON VEENENDAAL 10313 De morgen van 21 augustus 1968. Opnieuw smoren Russische tanks de vrijheid in bloed. Demonstrerende jongeren op het St. Wenceslausplein. PRAAG VERBETEN EN VERBITTERD (Door Gene Kramer, The Associated Press) PRAAG Weer is het augustus, de maand die voor Tsjecho-Slowakije spanning, tragedie en invasie betekent. Het St. Wenceslaus-plein, pronkstuk van Praag en van de republiek, is van de vroege ochtend tot middernacht vol mensen. Tsjechen uit Bohemen en Moravië en Slowaken uit de oostelijke gewesten zonnen er in korte mouwen en open hemden, bekijken de etalages en staan in de rij om kleren, ijsjes en bioscoopkaartjes te kopen. De kleuren zijn schitterend, het verkeer is lawaaiig, met brommende motorfietsen die zich rond de auto's, bussen en knersende trolley trams slingeren. Uit de opbrengst van de verkoop van de chemische fabriek zal Van Schuppen een terugbetaling op de gewone aande len doen. Deze zal tussen de 40 en 50 procent liggen. Ook zal het geld worden gebruikt voor dekking van de kosten voor heroriënte ring en voor eventuele investeringen. Het bestuur is namelijk van plan de wolsector te reorganiseren, waarvoor adviseurs zijn aangetrokken. Er wordt gestreefd de plannen nog dit jaar rond te krijgen. Tot nu toe in het boekjaar 1968/'69 heeft de onderneming betere resultaten behaald dan vorig jaar. Aan de in okto ber te houden jaarvergadering zal wor den voorgesteld het dividend te verho gen van 6 tot 10 procent. Over het boek jaar 1966/'67 moest het dividend nog worden gepasseerd. gische formule om de invasie te recht vaardigen. Maar dit zal zonder ons, zonder het volk zijn". „Zonder ons" is een nieuwe houding in een land waar de communistische partij een grote aanhang had. Volgens gegevens verkregen voor de wederin voering van de censuur heeft de partij in het afgelopen jaar duizenden leden verloren, door officieel bedanken en nog duizenden meer door royering we gens contributieschuld. Deze verkleining van de communis tische partij in Tsjecho-Slowakije zal Moskou niet verontrusten. Met haar 1,7 miljoen leden bij de laatste officiële telling, was zij naar verhouding veel groter dan de communistische partij in de Sovjet-Unie, waar meer nadruk wordt gelegd op een heersende elite. Wel zal Moskou tobben over het nieu we anti-communisme op de scholen en in de fabrieken, de traditionele bolwer ken van het marxisme. „Ik heb het gevoel dat ik de jon gens en meisjes tien jaar lang heb misleid", zei onlangs, toen zij door een van haar oud-leerlingen werd be zocht, een onderwijzeres aan een lagere school die lange tijd communist en vriend van de Sovjet-Unie is geweest. In de fabrieken zijn de anti-Russische beschilderingen van een jaar geleden weggewist. Maar dit anti-gevoel leeft nog sterk onder de arbeiders. Een Rus sische partij-delegatie werd eind juli met stenen bekogeld en uitgejouwd toen zij een vliegtuigfabriek in Praag probeerde te bezoeken. De bezetting met naar schatting 70- duizend a 80duizend Sovjet-troepen en het verlaten van de economische hervor mingen, zijn de oorzaak van de scher pe vermindering van arbeidslust en dis cipline. „Waarom harder werken? Waarom? Om meer voor hen (Russen) te produ ceren? is het antwoord dat je krijgt dal je hier krijgt als je naar arbeidsge woonte vraagt van de mannen, die bier Bij de onderhandelingen over de over neming, die enkele maanden hebben ge duurd, zijn de jarenlange leveranties van chemische grondstoffen door Van Schuppen aan Philips-Duphar het uit gangspunt geweest. Hierbij stond de continuïteit van deze activiteiten in Veenendaal beide partijen voor ogen, aldus wordt meegedeeld. Philips-Duphar zal de bedrijfsmidde len en de immateriële activa van Van Schuppen Chemische Fabriek overne men. De ondernemingsraad van Van Schuppen is gisteren op de hoogte ge steld, evenals het gemeentebestuur van Veenendaal en de vakbonden. Het eerste gesprek met het personeel van de chemische fabriek met het per soneel van de chemische fabriek is al gehouden. Op de Amsterdamse beurs werd gisteren in de aandelen van Van Schuppen geen notering opgemaakt. Het Is een typisch grote-stadstoneel totdat men bepaalde dingen gaat opmerken. Daar is bijvoorbeeld de bewapende pelitie, die in grotere aantallen dan normaal ervoor moet zorgen dat zich bü het standbeeld van de H. Wenceslaus geen stmen- scholingen voordoen. Dat standbeeld was het afgelopen jaar het toneel van betogingen tegen de Sovjet- Unie, de officiële bondgenoot van Tsjecho-Slowakije. Men ziet littekens van mi- traiileurvuur in de gevel van het nationale museum, dat aan één eind van het plein overheerst. Plotseling realiseert men zich, dat er geen mensenstemmen zijn. Deze gebruinde Tsjechoslowaken in zomertenue die over het plein lopen zijn on gelooflik stil. als wij ze kennen, en dat was zijn fatale fout". Onderschatte Dubcek de Russen, maar Moskou van zijn kant had zich ook verrekend in de grootte van Dubcek's aanhang en slaagde er niet in hem na de invasie onmiddellijk af te zetten. Kandidaatleden voor een Quisling-bewind kregen ook weinig steun Terwijl de jonge mensen in de straten van Praag op de verbijsterde Russische soldaten neerkeken en hen beschimp ten, dwong de 72-jarige president Svo boda Moskou om de geslagen en ver nederde Dubcek en premier Oldrich Cernik vrij te laten, omdat hij anders niet wilde onderhandelen. Het was de bedoeling van de Russen om hen in een schijnproces door Quislings te la ten veroordelen. „Ja, wij Tsjechen lijken nu een be teugeld volk", zegt een jonge Praagse vrouw. „Maar het is nog nooit zo ge weest als nu. U had moeten zien hoe levendig en optimistisch we voor augus tus waren, dan zoudt u nu ook stil en droef zijn als u de weg terug moet zoals wij". Met „voor augustus" bedoelt ze na tuurlijk voor 21 augustus 1968. Dat is de ochtend waarop de Tsjechoslowaken bij hun ontwaken buitenlandse tanks op het Wenceslavs-plein zagen. Hun land was overrompeld door de Sovjet- Unie, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije. Het woord „invasie" wordt zelden meer gebruikt. Alleen „de gebeurtenissen van augustus" of nog eenvoudiger, „augustus". De militaire interventie had ten doel het Tsjechoslowaakse experiment on der partijleider Alexander Dubcek te verpletteren. Het was een nieuwe, men selijke communistische stijl, waarin de communisten hun machtsmonopolie en hun controle over de openbare mening zouden opgeven en zouden streven naar grotere steun van het gehele volk. Na een wankelend begin, slaagde de invasie er tenslotte in een einde te ma ken aan het experiment en de klok in Tsjecho-Slowakije terug te zetten. Wat het de Russen en de Tsjechoslowaken gekost heeft kan verbijsterend blijken, op zijn minst een generatie lang. Voor de Sovjets is het een generatie van Tsjechoslowaken die, ongeacht de officiële verklaringen, Moskou nooit meer zullen vertrouwen of eerbiedigen. Voor de Tsjechoslowaken, misschien een verloren gegane generatie, die de pas markeert tot de Sovjet-communis ten, politici en modern cn vermetel genoeg worden om dezelfde experimen ten te ondernemen die de Tsjechoslo waken waren begonnen. Dit gevoel van een verspilde genera tie of generaties een gevoel van frustratie bekruipt je, als je met de droeve, zwijgzame Tsjechoslowaken praat. Zo zei een 22-jarige chauffeur: „Het kan tientallen jaren duren, voor we weer de kans op vrijheid krijgen, die we verleden jaar hadden. Gezien de veranderingen Van de laatste tijd, be sef ik dat ik met mijn baan lid zal moeten worden van de partij". Tegen de tijd dat dit wordt gepubli ceerd hopen hij en zijn verloofde zich in Oostenrijk te vestigen, twee van de ongeveer 50.000 Tsjechoslowaken die buiten hun land wonen. Velen hunner die vertrokken zijn of 21 augustus reeds in het buitenland wa ren en niet zijn teruggekeerd zijn art sen en wetenschapsmensen. Maar zelfs ongeschoolde arbeiders bevinden zich onder de nieuwe emigranten. Uitreis visa zijn verrassend gemakkelijk te verkrijgen. De Oostenrijkse en West- duitse legaties in Praag hebben deze zomer soms 3000 inreisvisa per dag verstrekt aan Tsjechen en Slowaken die van plan waren met vakantie te gaan en intussen de vooruitzichten in het westen te bekijken. Verwacht wordt, dat het na 15 sep- Alexander Dubcek; de hoop op een menselijk bestaan verdween met hem. tember veel moeilijker zal worden om het land te verlaten. Dat is voor de Tsjechoslowaken die in het buitenland zijn gebleven, de laatste datum om zon der vrees voor bestraffing terug te keren. Een paar vergeelde foto's van Dubcek ziet men nog in de etalages van het Wenceslavs-plein. Het vorige jaar waren de etalages er vol van. De naam van Dubcek en van presi dent Ludvik Svoboda ziet men nog ge schilderd op gebouwen en langs de we gen, herinneringen aan de historische week van het volksverzet, nadat de troepen van het verdrag van War schau, welker aantal op meer dan een half miljoen werd geschat, een jaar geleden ongehinderd het land binnen vielen. Er zijn geen foto's van de 56-jarige Gustav Husak, de man die in april Dubcek als partijleider is opgevolgd. Voorzover bekend is, is de enige open bare plaats waar de naam van Husak te lezen, is het Vysehrad-park in Praag waar „Husak-Rusak" („Husak is Rus sisch") is neergekrabbeld. Aan de vooravond van de invasie kon den de toen 46-jarige Dubcek en de ''communistische partij inderdaad bogen op een steun van het volk, zoals men niet eerder had gekend. Dubcek was ervan overtuigd, dat het communisme in Tsjecho-Slowakije zich als systeem aan het vernieuwen was. Gedurende de span nende zomer van 1968 heeft hij tever geefs getracht de Sovjet-leiders ervan te overtuigen, dat dit geen gevaar voor hen betekende en in het belang zou zyn van het gehele blok. Degenen die kritiek op hem hadden zeggen nu, dat Dubcek en zijn aanhan gers naïef waren en hadden -moeten beseffen dat de Sovjet-Unie de bedrei ging van de communistische zeggen schap over Tsjecho-Slowakije en van de uiteindelijke controle van de Russen op Oost-Europa, als uitvloeisel van het Praagse experiment, nooit zouden heb ben toegestaan. Kort na de invasie zei een Poolse communist tot mij: „Dubcek hield van de Russen, maar hij kende ze niet zo- Daarna speelden de bezetters een wreed spel met Tsjecho-Slowaküe. Zij ondermijnden de populariteit van het bewind van Dubcek en Svoboda door hen tot de ene concessie na de andere te dwingen. De vrijheid van menings uiting, in woord, pers en voor de rar dio, werd beknot. De economische her vorming en de veranderingen in de be drijfsleiding verwaterden. Deze conces sies, zo werd betoogd, waren noodzake lijk voor de „normalisering", de voor waarde welke geëist werd voor de te rugtrekking van alle Sovjet-troepen uit Tsjecho-Slowakije. Dit is nooit gebeurd en zal misschien nooit gebeuren. Verbeten handhaafde Dubcek zich zeven en een halve maand, maar ver loor daarbij geleidelijk het contact met het volk. De anti-Russische demonstra ties na de verrassende overwinning in Stockholm op de Russische ijshockey- ploeg tijdens de wereldkampioenschap pen, leverden toen het excuus voor zijn aftreden als partijleider. Hij kreeg de grotendeels ceremoniële functie van president van het parlement. Husak, een Slowaak die bijna tien jaar onder de Tsjechoslowaakse stali nisten in de gevangenis had gezeten, werd 17 april eerste secretaris van de partij. Deze benoeming was duidelijk een compromis tussen de nog steeds talrijke Dubcek-progressieven en de pro-Russische oude garde, die liever een ander hadden gewild zoals de har de Boheemse partijleider Lubomir Strougal. Onder Husak werd stap na stap het liberale partij-apparaat ontbasterd. De orthodoxe communisten herwonnen de zeggenschap over de politieke struc tuur, pers, radio en televisie. Tiental len reformistische communisten namen ontslag of werden ontslagen. Hoofdre dacteuren en leiders bij radio en tv, die als pro-Dubcek bekend stonden, werden tot de zondebokken voor de moeilijkheden van het land verklaard. Geen arrestaties werden verricht voor gedragingen van voor de invasie. Maar de Tsjechoslowaken vrezen dat re- vanchisten in Moskou en Praag daar voor het terrein thans effenen. Het nieuwe op de Sovjet geënte be wind is gevormd ten koste van wat Moskou vanaf de tweede wereldoorlog in Tsjecho-Slowakije had genoten, de positieve steun van deze geletterde, bedreven en talentvolle natie van 14 miljoen mensen. Anders dan de Polen en Hongaren hadden de Tsjechen en Slowaken tegen de Russen opgezien als hun Slavische broeders, cn meer of minder in het bondgenootschap geloofd. Deze eens zo oprechte toewyding te genover de Sovjet-Unie is nu geworden lot desillusie en wanhoop. Voor iemand uit het westen is het bijna onmogelijk om een Tsjechoslowaak te vinden, die in een particulier gesprek akkoord gaat met de nieuwe officiële politiek. Een man die sinds de oorlog com munist is geweest zei: „Eerst was het de invasie, daarna het in discrediet brengen van onze jonge helden van augustus, vervolgens van de hervor mingen van januari 1968, en toen van Dubcek en nu willen ze een ideolo- De chemische fabriek was al enige tijd een zórgenkind van Van Schuppen. In het verslag over het boekjaar 1967/ '68 werd in oktober gemeld, dat deze afdeling een lager resultaat had be haald en dat de vooruitzichten onzeker waren, drinken in café's bij de CKD-fabrieken in Praag. Een vakbondsfunctionaris zei: „Wij weten dat onze fabrieken ouderwets zijn en na jaren van slecht beheer in slechte staat verkeren. Maar opde ma nier zoals dr. Sik uitlegde, hoe de nieu we gedecentraliseerde bedrijfsleiding zou werken, zouden wij in een paar jaar misschien met een buitenlandse lening, weer overeind zijn gekomen. En alle jongens hadden de wil om dit te proberen. Maar nu is er geen eind aan deze tunnel, en waarom zouden ze dan harder gaan werken tegen lagere lonen en met weinig hoop op een beter leven?" A Machteloze woede van gebroken Tsjechen: jfluiten en boe-roepen. SHOWROOM EN WERKPLAATS STATIONSWEG 54 - EDE - TEL. 08380—12798 welke medio september a.s. zal aanvangen te Arnhem. Medische leiding; Orthopaedisch verantwoorde opleiding'. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en prospectus aan Erkend Opleidingsinstituut voor Chiropody VAN DEN BERG-Regtering, Oosterbeek, Beukenlaan 27 - Telefoon 08307-3706. Vanaf heden is de inschrijving opengesteld vow de avondcursus AMSTERDAM Philips-Duphar zal op 1 september Van Schuppen Chemi sche Fabriek in Veenendaal overne men. Dit bedrijf is een onderdeel van de Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon. De transactie geschiedt tegen beta ling in contanten. Het bedrag, dat er mee gemoeid is, wilde men niet be kendmaken. Het personeel 60 men sen van de chemische fabriek wordt aangeboden in dienst van Philips-Du phar over te gaan.

De Vallei | 1969 | | pagina 8