Tandemrijders Koopman en Van Doorn in finale herkansing gediskwalificeerd Sprintsters uitgefietst Trainer Fahdronc: Go Ahead komt met sterkste formatie naar Veenendaal Openings-ceremonie wordt verrassing Bertus de Graaf mag niet rijden irr de stayersfinale Coen Moulijn zelf beduusd is er van Philip Morris 25stuksl75 Rus Bortzov 100 meter in 10 seconden Koersen Hilversum Wereldrecord voor Pamela Kilborn Weer wereldrecords in Louisville Moeilijk Opstelling Brazilië won van Paraguay Gunstige reacties na zijn keuze Friese spelling slepende zaak Weinig overtuigend Marijke Schaar is geen moment bang geweest voor verlies van titel Van negende jaar af Geen doel Yoga Veel geleerd Titel Blijven Lichtvoetig Protest SPORT IN 'T KORT Onverantwoord 200 meter horden Bang Voorkeur Leeftijd Grens Philip Morris Holland DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 BENO Het Nederlandse tandem- paar Wim Koopman en Peter van Doorn klampt zich nog vast aan een ragdunne illusie. Zij hopen dat het door de Nederlandse ploeg ingediende protest tegen hun diskwalificatie wegens onreglementair rijden tegen de Belgen De Bosscher en Daert in de finale van de herkansing voor hen de weg naar de laatste acht tandemparen zal vrijma ken. Maar zelfs als de jury het pro test tegen de uitschakeling zou aanvaar den wat owaarschyniyk is zal de Nederlandse tandem in Brno geen ge schiedenis maken. Koopman en Van Doorn reden name lijk veel minder goed dan hun overwin ning in het Nederlands kampioenschap op het gereputeerde koppel Loevesijn/ Jansen had doen verwachten. In de series waren de Westduitsers Jurgen Barth en Reiner Müller hun tegenstan ders, een redelijk sterk koppel, maar WIM KOOPMAN verrast zeker geen wonderrenners. Barth en Müller waren bovendien met angst en beven op de baan gekomen. De Duit sers passeerden vlak na het ingaan van de laatste bocht buitenom en zet ten door. Lang voordat de finish in zicht was, gaven Koopman en Van Doorn zich al gewonnen. Jürgen Barth vertelde na zijn overwinning: „Wij wa ren doodsbenauwd, dat die Nederlan ders zouden terugkomen. Wij hadden niet anders verwacht dan dat wij er in de laatste honderd meter nog heel hard voor zouden moeten vechten". De Ne derlanders kwamen echter niet meer te rug. Zij verschenen pas weer in de her kansing en maakten ook in die reeks een weinig overtuigende indruk tegen de Roemeense broers George Florian Negoescu en de Russen Agapov en Pe- trov. Met nog zeshonderd meter te rij den, werden de Nederlanders gepas seerd door de Roemenen, die er een lan ge sprint van wilden maken en door de Russen, die aan het Roemeense ach terwiel meekwamen. George Negoescu, kennelijk alleen maar bang voor de Russen Agapov en Petrov, stuurde naar boven en nam zijn tegenstanders mee naar de balustrade. Het Nederlandse paar bleef onderin de baan alleen ach ter. Koopman maakte dankbaar ge bruik van de Roemeense blunder. Met nog een goede vierhonderd meter te gaan zetten hij en Van Doorn aan en daarna kwamen de achtervolgende Russen niet meer verder dan het achterwiel van de Nederlanders. Ze hadden de finale van de herkansing be reikt en daarin waren de Belgen De Bosscher/Baert en de Amerikanen Si- mes/Mountford hun concurrenten voor een plaats voor de kwartfinales. Een klein beetje samenwerking tussen de Nederlanders en de Belgen had voor beide tweetallen de weg naar de kwart finales vrij kunnen maken. Maar dat gebeurde niet. Na ruim een ronde, Niek Fleury wel degelijk een uitschieter DEN HAAG Na de periode van Tom Okkers hegemonie in de vader landse tennissport was het voor velen al geen punt meer, wat er van de natio nale kampioenschappen zou terechtko men. Ver voor het toernooi stonden de meningen al vast. De „Nationale" was gedevalueerd. Bij de heren kon iedereen het winnen, want uitgesproken uitschieters waren er niet en bij de dames zou de titel wel gaan naar Trudy Groenman, die aan een verrassende come-back bezig was. De koffiedik-kijkers hadden hun neus echter te diep in de prut gestoken om de werclijkheid te zien. Ze hadden te weinig rekening gehouden met de resul taten van het voorseizoen. Want bü de heren was er wel dege lijk een uitschieter. Niet één van het ni veau Tom Okker, maar wel één, die met kop en schouders op het gebied van taktiek, techniek en beheersing bo ven de anderen uitstak: drievoudig kampioen Niek Fleury. En bij de da mes liet Marijke Schaar-Jansen over duidelijk blijken, dat zij en niemand an ders recht had op de titel in het enkel spel, die zy verleden jaar al had ver overd en nu met verve verdedigde. De op 10 mei 1945 in Amsterdam ge boren Niek Fleury tennist al van zijn negende jaar af in DDV. De laatste ja ren als eerste speler van het eerste team, dat dit jaar ook het clubkam pioenschap van Nederland veroverde. De drie titels, die hij bij de jongste na tionale kampioenschappen veroverde, waren niet zijn eerste. Op zeventienjarige leeftijd werd hij nationaal kampioen jongere jeugd en 4 jaar geleden veroverde hij de titel bij de oudere jeugd. „Ik heb altijd achter Okker gezeten. Nu ook weer. Hij is namelijk precies een jaar ouder", zegt de nieuwe kam pioen, die wel een verklaring had voor zijn opvallende prestatie. „Vroeger, toen ik alleen nog maar tenniste, was ik een nare jongen. Ik had geen doel: slechts tennis en die druk was te zwaar. Je moest gewoon presta ties leveren. Als het dan niet lukte, ging ik mopperen en wild slaan. Dat kan niet •ls je naar de top toe wilt". Fleury ging studeren in de fysiothe rapie in november gaat hij aan het derde jaar beginnen en had toen een doel, waarbij het tennissen als een wel kome afwisseling kon handhaven. „Ik zie nu kans om naar een toernooi toe te leven. Ik neem er ook de tijd voor me voor te bereiden. Bij de Davis-Cup- strijd leidde dat al tot succes". De nieuwe kampioen deeed méér. Hij ging naar de tenniskenner, de heer E. Thung, die hem de beginselen van yoga bijbracht. „Hij leerde me ontspan- nings-, ademhalings- en concentratie oefeningen. Ik werd er veel rustiger en beheerster door. De lessen van meneer Thung hebben me ook door de finale geholpen. Want na die twee snel gewon nen sets, zag ik me bij een voorsprong van 3-0 plotseling al met die grote beker staan. Ik schrok en weg was de concen tratie". „Onder de doche in de rust na die verloren set kreeg ik mijn concen tratie terug. En dat moest wel, want Evert Schneider is een bijzonder slim me speler, die een heleboel kan. Hordijk #n Hemmes zijn eronder bezweken" Fleury, die als geen ander naar de ze kampioenschappen had toegeleefd en die zijn zinnen op drie titels had gezet „ik geloof niet, dat Okker die pres tatie al eens heeft geleverd" gaat nu eerst even zijn aandacht besteden aan de studie na de interland tegen België. Eerzuchtig als hij is, zegt hij dan nog: „Ik ben blij dat het gelukt is. Volgend want ik heb dit jaar al heel veel ge leerd". De op 12 november 1944 in Den Haag geboren kampioene enkelspel bij de dames. Marijke Schaar-Jansen. is geen moment bang geweest voor een even tueel verlies van haar titel. Stammend uit een tennisfamilie ze heeft nog twee broers, die actief in die sport zitten begon ze haar tennisloopbaan by de tweede klassevereniging Houtrust op haar twaalfde jaar. In 1962 ging ze naar De Metselaars, waar ze meteen in het eerste team kwam. Van dat moment af ging het crescen do. „Met De Metselaars dan wel te ver staan, want ze speelden eerst klasse en promoveerden. Bij mij was er van crescendo aanvankelijk geen sprake." In 1964 deed Marijke voor het eerst van zich horen toen ze de districtsitel van Den Haag won een titel, die ze tweemaal in successie zou prolonge ren en in de kwartfinale van de „Nationale" verloor van Trudy Groen man. In 1965 als achtste geplaatst, ver loor ze weer in de kwartfinale van Trudy, maar het jaar daarna sneuvel de ze al in de tweede ronde tegen Jen ny Ridderhof haar tegenwoordige club genote. Deze resultaten maakten geen indruk, want Marijke Schaar werd niet goed bevonden voor een plaats in de selec tie. De toenmalige commissie speltech niek zag niets in een meisje, dat uit sluitend de beschikking had over een dubbelhandige forehand. Ze had geen service en geen smash. Dat is inmid dels al aanzienlijk verbeterd. Nadat ze in 1967 in de finale van Astrid Suurbeek had verloren, volgde vorig jaar het eerste kampioenschap van Nederland. De commissie moest haar wel uitnodigen. Ze mocht naar het buitenland, maar moest daar goed voor de dag komen, anders zou het meteen weer afgelopen zijn. Marijke Schaar sloeg zich in toernooien aan de Riviera er goed doorheen. Ze mocht blijven on danks een enkele minder goed resultaat aan het eind van de reeks. „Ik vind reizen heerlijk, maar kan niet zo goed lang van huis. Na mijn huwelijk met Nico (Schaar) in novem ber kreek ik steeds na enkele weken heimwee. Dan kon ik niet meer vech ten. Als Nico erbij is vecht ik altijd tot het einde toe. Vandaar dat ik nu ook weer zo zeker van mijn zaak was." De vroegere Haagse onderwijzeres, nu huisvrouw in Aalst, ziet haar ten- nistoekomst beslist niet somber in. „De meeste meisjes passen tegen mij de verkeerde tactiek toe. Het is ook moei lijk, omdat ik zo lichtvoetig ben. Maar ze missen echt de overtuiging dat ze van me kunnen winnen. En heus ik word ook wel eens verslagen. Vorig jaar nog in een toernooi door een totaal onbekende Argentijnse jeugdspeelster." lang voor de strijd was ontbrand, wilde De Bosscher zijn tandem op het rech te stuk binnendoor langs Koopman/Van Doorn sturen. Van Doorn waarschuwde onmiddellijk en Koopman reed omlaag toen het Bel gische voorwiel vlak bij het Nederland se achterwiel was gekomen. De Bos scher, onvoldoende ervaren op de tandem anders had hij nooit geprobeerd om binnendoor te gaan schrok en stuurde in het gras langs de baan. Hij was echter slim genoeg om te protesteren. De Russische baancom missaris Bachoejalov trapte in de val en stak onmiddellijk zijn rode vlag om hoog. De koers werd afgefloten en de drie tandems stelden zich opnieuw op voor de start. Maar de Nederlanders werden na enige beraadslagingen beheerst, doch gedecideerd van de baan geleid. Zij waren uitgeschakeld, gedis kwalificeerd België en de Verenigde Staten moesten formeel hun rit nog rij den, maar beide tandems waren zeker van een plaats in de kwartfinales. De jury had beslist en had zich meer door zijn gevoel dan door zijn regle menten laten leiden, zoals ook al was gebeurd door Bachoejalov. de volstrekt integere Russische baancommissaris, die bij de stayerij zeer gevoelig was ge bleken voor de Nederlandse voorstellen over het loten om de motoren en in fei te de Nederlandse plannen door de in ternationale jury had heen geloodsd. Het leek Bachoelajov „oneerlijk", dat de Nederlanders de Belgen in het gras stuurden. Dat was niet fatsoenlijk. Dus hees hij zijn rode vlag. Maar hij vergat dat iedere tandemrijder of iedere sprin ter uitsluitend zelf risico neemt wanneer hij voor het bereiken van de 200 meter- lijn binnendoor wil passeren en ingeslo ten wordt, doordat de concurrenten van de rechte lijn afwijken. Desondanks diskwalificatie. Maar niet uitsluitend wegens het zogenoemde onregelmatige rijden tegen De Bos scher en Baert, maar ook omdat Koop man en Van Doorn al een waarschu wing zouden hebben gekregen voor een „zwieper" ten nadele van de Duitsers Barth en Müller. Deze waarschuwing was echter geheel intern gehouden. Ze was niet via de luidspreker omgeroepen en ook niet meegedeeld aan de chef déquipe Zweedijk en de renners zelf. Koopman zelf bekende eerlijk dat hij wel een beetje omhoog had gestuurd in zijn duel met de Duitsers. De Nederlandse achtervolgingsploeg die vandaag de kwalificatieritten moet rijden, zal bestaan uit Piet Hoekstra, Frans van der Ruit, Tino Tabak en „duizendpoot" Leijn Loevesijn. Klaas Balk heeft zich namelijk maandagoch tend na de training teruggetrokken om dat hij zich niet zo goed in vorm voelt en daarom liever niet wil starten. Leijn Loevesijn was na zijn ontgoocheling in dit sprinttoernooi en na de tegenvallers in de nationale kampioenschappen, waar hij in de duizend meter tijdrit werd verslagen door Balk en met Jan sen op de tandem ook zijn „favoriete" titel verloor, dolgelukkig dat hij in Brno og een kans krijgt zich te revancheren. BRNO Eefje Helder en Anneke Lu- te hebben maandag hun kwaliteiten voor het eerst internationaal kunnen toetsen. Het is voor de beide Noordhol landse meisjes een nogal teleurstellen de ervaring geweest. Alleen de twin tigjarige Eefje Helder uit Akersloot won één van haar ritten. Alle andere wedstrijden, tegen Oosteuropese rijd sters, gingen verloren. Eefje Helder was in de series kansloos tegen Gali- na Jermolajeva, de Russische rijdster, die in de elf vorige kampioenschappen naast vijf gouden medailles, ook nog twee keer zilver en brons had gewon nen. De rijzige Nederlandse kwam via de herkansing ten koste van Marie Simo- ne Jaudin in de achtste finales, maar trof daarin weer een oud-wereldkam pioene, namelijk Irina Krisjenko, de Russische rijdster, die ook al twee gou den en vier zilveren medailles op de sprint had veroverd. Het werd een ne derlaag en daarna moest Eefje Helder opnieuw aantreden tegen Jermolajeva. De geschiedenis uit de serie herhaalde zich. Anneke Lute trof in haar eerste krachtmeting de 3e Russische sprint ster, Galina Careva, die dan wel tien jaar jonger is dan haar beide landge noten, maar wat minder ervaring heeft, maar ongeveer evenveel snelheid be zit. Een nederlaag dus voor Anneke Lute. De tweede kans, die de Neder landse kampioene kreeg, bracht haar ook geen stap verder. Zij werd voor de herkansing gekoppeld aan Heidi Blobner, de Oostduitse, die door een val een zekere overwinning in de se ries had verspeeld. Anneke Lute heeft het de kleine Oostduitse geweldig moei lijk gemaakt, maar kwam toch een half wiel te kort. KIEV Valeri Bortzov heeft maan dag tydens de Russische atletiekkam- pioenschappcn in Kiev het Europese re cord op de 100 meter geëvenaard. De Rus eiste de nationale titel op door te winnen in 10.0 seconden. Een horloge van een van de tijdwaarnemers gaf zelfs 9,9 seconden aan. Gezamenlijk houder van het record waren al Duitser Armin Hary, de Fransman Bambuck en de Rus Vladis lav Sapeja. De baan was door de regen bijzonder zwaar. De tweede plaats was voor Leonide Mikisjev met 10,2 secon de. Nicolaas Ivanov werd in de zelfde tijd derde. Voor egalisering van Russische re cords zorgden Lia Zirrina op de 100 me ter horden dames en Bratsjokov, die de 400 meter won in 46.0 sec. Lia Zir rina werd Russisch kampioene door een zege in 13.7 sec. Bij het hoogsprin gen kwam Gavrolov tot 2.15 meter. Lu- sis zegevierde op het nummer speer werpen met een verste worp van 86 meter. LEIJN LOEVESIJN duizendpoot DOVO-tribune gaat open De Westduitser Uwe Woite is Euro pees kampioen in de Olympiajollen geworden. Hij won op het Zuidlaarder- meer ook de zesde en zevende, tevens laatste, race. Woite ging in zes wed strijden als eerste door de finish. Een maal werd hij tweede. De uitslagen: zesde race: 1. Woite, 2. Martin Venema (Ned), 3. Bormann (W-Dld), 4. Loogman (Ned), 9. Wim Veeneman (Ned), 10. Schuit (Ned). Ze vende race: 1. Woite, 2. Bormann, 3. Hof (Ned), 4. Loogman, 5. Meier, 6. Baum (W-Dld). Eindstand met aftrek van slechtste resultaat van elke deelnemer: 1. Woite 10.998 punten; 2. Baum 7.761 pnt; 3. Loevenich (W-Dld) 7.472; 4. mevr. Ha- macher (W-Dld) 6.106; 5. Bormann 6.063; 9. Martin Venema 5.270. VEENENDAAL Morgenavond zal de veelbesproken tribune op het sport park „Panhuis" officieel geopend worden. Koortsachtig werken er momenteel nog een groot aantal DOVO-supporters aan het fraaie project maar niemand twijfelt er aan of alles wel tijdig klaar zal zijn. Gisteravond had DOVO-secre- taris Ouwerkerk nog een laatste telefonisch contact met hoofdtrainer Fahdron- ce van het Deventer Go Ahead, dat vrijwel op volle sterkte naar Veenendaal komt. Alleen rechtsbuiten Hoekema, die z'n millitaire dienstplicht vervult, kan niet aanwezig zijn. Het belooft overigens bijzonder druk te gaan worden als de nieuwe tribune in gebruik genomen wordt. Naast een groot aantal ge nodigden zal ongetwijfeld ook een groot publiek getuige willen zijn van de wedstrijd tegen de eredivisieclub. BRNO Martin Wierstra, coach der stayers, heeft geoordeeld, dat de kans op een Nederlandse wereldkampioen zo gaaf mogelijk gehouden moet worden. Nu Cees Stam en Bert Boom met hun gangmakers Stakenburg en Walrave be horen tot de acht finalisten heeft hij routinier Bertus de Graaf verboden mor gen in de eindstrijd uit te komen met de Belg Devleminck. Dit besluit vloeit voort uit de brief, die de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie, evenals voor de profkam pioenschappen in België, ter tekening heeft voorgelegd aan de drie uitgezon den gangmakers. Zij hébben moeten beloven de Neder landse belangen niet te zullen schaden wanneer zij met toestemming van de chef d'équipe met een buitenlander in de baan komen. Tevoren had De Graaf wel mogen rijden met Devle minck, die hij de weg wees naar de eindstrijd. Wierstra legde gisteren uit: „In een serie liggen de zaken anders, maar straks in de finale vind ik het rijden ASUNCION LIMA Brazilië heeft in Asuncion Paraquay verslagen met 30 in een wedstrijd, die meetelt voor de voorronden van het wereldkam pioenschap. In de eerste helft waren de Brazilianen al oppermachtig, maar het duurde tot de 70ste minuut, voor dat de oud-wereldkampioenen de score openden. Jairzinho, iri de 83ste minuut, en Edu, enkele seconden voor het eind signaal, bepaalden de eindstand ten slotte op 30. Stand groep 11: Brazilië Paraquay Colombia Venezuela 10-0 3-3 4-4 1-11 In Lima bleef Peru met 30 de baas over Bolivia. Peru zette gedurende een groot deel van de wedstrijd de Boli viaanse defensie onder zware druk. In de 36ste minuut zorgde Cubillas voor een voorsprong van 10. Vier minuten later vergrootte Challe de voorsprong tot 20. Gallardo maakte er in de 58ste minuut 30 van. Stand groep Peru Bolivia Argentinië 10: 5-2 5-5 1-4 ROTTERDAM Vanavond heeft Hil versum in het sportpark het Midzomer Criterium, een seriedraverij voor in Nederland gefokte paarden. Er start vrij veel van de topklasse. De eerste start is om zes uur. Het programma: Nercusprijs (2000 m, met trio): Hor- tence - Helianthus - Hendrik. Midzomer Criterium I (2000 m): Fer nanda D - Everprise - Fabiola Kitty. Midzomer Criterium II (2020 m, met trio): Christiaan de Wet - Diana R - Anton. Claudiusprys 1600 m, (autostart): Erica - Entry Volann - Bosvink S. Tritonprüs (2000 m, autostart): Hea- trix G - entrainement Leeuwenkamp (Full House, Gracia Trickson - Gert Jan) - Gesti. Thetisprqs (2020 m, voor leerlingen, met trio): Gamecock - Good Luck S - Funny Guy. Nercusprijs (tweede afd.): Happy Chestnut - Hullabaloo - Heros. Poseidonprijs (2000 m, autostart): Hoop van Rhea - Granda - Fiera Hano ver P. Midzomer Criterium (finale, 2000 m, met trio). Bachprijs (2100 m, voor amateurs): Fernandel - Ever Queen - Dakota. SYDNEY Pamela Kilborn heeft tijdens wedstrijden in Sydney het we reldrecord op de 200 meter horden ver beterd. De Australische, die in Mexico tijdens de Olympische Spelen tweede werd op de 80 meter horden, zegevier de in 26.6 sec. Sedert 5 augustus stond het record met 26.9 sec. op naam van de Russin Galina Mitrokhina. Het was de eerste keer, dat Pamela Kilborn op dit nieuw ingevoerde num mer startte. De Australische atlete moest felle strijd leveren met de jeug dige Penny McCallum, die echter haar kans op een zege en een wereldrecord verspeelde door te vallen bij het nemen van de laatste horde. van De Graaf met die Belg onverant woord. Hij zal zich naar ik aanneem, voor honderd procent inzetten voor Devleminck en op die manier vormen zij een hele sterke combinatie die ons doel lelijk kan doorkruisen. Daarom hebben we deze beslissing genomen." Bertus de Graaf reageerde opmerke lijk lakoniek op dit besluit: „De heren zijn zeker bang voor mij. Een andere reden zou ik niet weten. Kinderachtig gedoe, maar ik heb me er bij neerge legd. Stel je voor dat ik met Devle minck wereldkampioen word en ze schorsen me omdat ik de Nederlandse belangen heb geschaad. Dan kan ik in de wintermaanden geen stuiver verdie nen. Aan een kant ben ik dan ook blij dat ik niet in die finale rijd. De KNWU is trouwens bereid om mij schadever goeding te betalen." De Belgen zijn overigens woedend. Zij meenden in Bertus de Graaf de gangmaker gevonden te hebben, die Devlemincks kansen op voortreffelijke wijze kan verdedigen. De heer Ceulaers, voorzitter van de sportcommissie der Belgische wielerbond: „Dat is toch geen stijl. In de serie mocht De Graaf wel voor onze coureur rijden en nu op eens niet meer. Als het aan mij lag kwam er nooit meer een Nederlandse stayer in België. LOUISVILLE Zondagavond zijn in Louisville tijdens de wedstrijden om de Amerikaanse zwemkampioenschappen vier wereldrecords verbeterd. Olym pisch kampioene Debbie Meyer verwe zenlijkte op de 1500 metr een fabuleu ze tijd van 17.19,9, maar liefst 11,2 sec sneller dan haar oude record. Mike Burton verbeterde in de race op de 1500 meter bij de heren twee wereldre cords. Zijn tussentijd op de 800 meter was 8.28.8 (oude record 8.34.3) en zijn eindtijd 16.04,5 (oud 16.18,9). De re cords waren al in handen van Burton. Gary Hall zorgde voor het vierde wereldrecord. Op de 200 meter wissel slag persoonlijk reikte hij tot 2.09,6, precies een seconde sneller dan het ou de record, dat sinds 31 augustus van vorig jaar op naam stond van Charles Hickcox. ROTTERDAM Van een normale rustdag, waar voetballers op maandag meestal recht op hebben, is in huize Moulijn gisteren niet veel terecht geko men. Naast de normale beslommerin gen in zyn herenkledingzaak, heeft Moulijn het druk gehad met de tele foon die de hele dag niet stilstond. Het feit dat bondscoach Kessler hem weer heeft opgenomen in de selectie van het Nederlands elftal, heeft zoveel gunstige reacties opgeroepen, dat Coen Moulijn er zelf beduusd van is. „Ik vraag me af, wat al die journa listen me gaan vragen en wat voor ant woorden ik kan geven. Ik ben toch al achttien jaar lang uitgevraagd. Ieder een weet toch zo langzamerhand wel wie Coen Moulijn is?" Toch heeft hij wel begrip voor het feit, 'dat de Massa, die op zondag het stadion bevolkt, recht heeft op zijn doen en laten. Zakenman Moulijn weet zich dan ook aan te passen. Op 32-jarige leeftijd maakt Coen Moulijn, het troetelkind van Rotterdam- Zuid, dus een rentree in de selectie van bondscoach Kessler. Coentje, in de volksmond, is weer in topvorm en om die reden gaf Kessler aan hem de voorkeur boven jonger talent. Hoe reageerde hij op het mondelinge verzoek van Kessler? „Je blijft het leuk vinden, ook al ben je 32 jaar, zelfs als je in feite al tot de overtuiging bent gekomen dat je er niet meer bij hoort. Z oblijft het altijd een verrassing om in zo'n periode je eigen type door an dermans ogen belicht te zien. Een be- paaldë reactie van jezelf verklaren, ach, dat is zo moeilijk. „Voor mij staat alleen maar vast dat een voetballer zich niet over moet ge ven aan bepaalde omstandigheden, zo als het bereiken van een leeftijd, waar in je voor voetbal eigenlijk bent afge schreven. Met het tekenen van een driejarig contract voor Feijenoord heeft Moulijn veel misverstanden uit de weg ge ruimd. Onder andere heeft hij daar mee duidelijk gemaakt er nog niets voor te voelen om zijn voetbalcarrière af te breken. Moulijn: „Dat was een misverstand. Ik praat er liever niet over, maar voor mij stond het wel vast dat ik niet op de reservebank wenste te gaan zitten. Niet dat ik me te groot voel voor het B-elftal, want als er een opvolger komt die beter is, zal ik daarin mijn tijd wel uitdienen". „Maar dan ook uitdienen en daarna niet meer voetballen. Ook niet bij een andere vereniging. Ik hou veel van de voetbalsport, maar een speler moet we ten waar zijn grens is." Feijenoords handige linksbuiten re ageert op zijn eigen wijze op de weer toenemende belangstelling. Hoe staat hij tegenover al die mensen die op hem afvliegen? „Tegenover de pers niet negatief, maar het moet me wel van het hart, dat er teveel zijn die weinig verstand hebben van voetballen. Men is niet gespeciali seerd genoeg. Het voetbal op Europees niveau heeft zijn eigen achtergronden. Pas als men die kent, kan er met de juiste maatstaven worden gemeten." Er wacht Moulijn, naast de wedstrij den om de Europese beker, de nationa le en de bekercompetitie, alsmede wedstrijden voor het Nederlandse elf tal, een zwaar seizoen. Toch wenst hij niet te geloven in voetbalmoeheid. „Je kunt wel minder goed gaan draaien, maar dat is dan meer een mentale kwestie. Matheid, dood zitten is niet al tijd voetbalmoe zijn. Als je goed ge leid wordt, ben je daar met twee we ken weer vanaf." Om precies half zeven zal burge meester Bode van Veenendaal de tri bune openen. Hoe dat in zijn werk gaat is slechts bij enkelen bekend. Het moet, zo verklaarde de voorzitter van DOVO's ontspanningscommissie, de heer Van Eist, een verrassing worden. Tijd voor veel officieel vertoon is er echter nauwelijks, wil de wedstrijd niet in het halfduister eindigen. Behalve de Veenendaalse burgemees ter is ook het overige deel van het gemeentebestuur uitgenodigd om de opening en de erewedstrijd bij te wo nen. Verder werd aan alle voetbalver enigingen een uitnodiging gestuurd, evenals aan de sportstichting en de scheidsrechtersvereniging. Go Ahead-trainer Fahdronce deelde mee dat hij met z'n team reeds om kwart over vijf zal arriveren. Er ko men vijftien spelers naar Veenendaal, en nogmaal verzekerde hij dat Go Ahead in een zo sterk mogelijke op stelling zal spelen. In de twee compe titiewedstrijden die Go Ahead tot nu toe heeft gespeeld is weliswaar geble ken dat de gasten van DOVO niet zo sterk speelden als in het vorige sei zoen maar desondanks staat het wel vast dat DOVO het uiterst moeilijk zal gaan krijgen. zal op- zon- Met uitzondering van Hoekema Go Ahead in nagenoeg dezelfde stelling uitkomen als afgelopen dag tegen Ajax. Keeper Van Zoghei werd t^en tweemaal gepasseerd door treffers van Dick van Dijk en Johan Cruyff. Het valt zeer te betwijfelen of DOVO, waarvan met name de voor hoede nog bepaald niet vlot heeft ge draaid na de 'vakantie, in staat zal zijn het Nico van Zoghei moeilijk te maken. De vermoedelijke opstelling waarin Go Ahead zal uitkomen is: Van Zoghei; Veenstra, Schneider, Oude Wesselink, Warnqs en Somers; Van der Ley, Knoeff; N.N., Van Tilburg en Aarts. De toegangsprijs voor het duel tus sen DOVO en Go Ahead is evenals bij de normale competitiewedstrijden van DOVO f 1,50, terwijl voor de tribune plaatsen twee kwartjes extra moet wor den betaald. Jorma Kinnunen is maandagavond in Helsinki Fins kampioen speerwerpen geworden. Hij kwam tot een worp van 89.72 meter. De tweede plaats was voor Paul! Nevala met 85.14 meter. LEEUWARDEN De uitgevers van Friese boeken zijn overeengekomen, dat zij per 1 januari geen romans, kin derboeken en novellen meer voor eigen rekening uit zuilen geven wanneer er voor die datum geen positieve uitspraak komt over de spelling van de Friese taal. De uitgevers willen dat er een einde komt aan de slepende kwestie rond de spelling van de Friese taal. Zij zien ei genlijk het liefst dat de spelling niet of maar in geringe mate gewijzigd wordt. Invoering van een heel nieuwe spel ling, waarvoor in Friesland stemmen zijn opgegaan, zou de uitgevers een verlies opleveren van 200.000 gulden. Bovendien zouden zij met een onver kochte voorraad boeken blijven zitten ter waarde van 650.000 gulden.

De Vallei | 1969 | | pagina 9