Slecht voorbereide achtervolgingsploeg kwam er in Brno nauwelijks aan te pas Wegrenners reden zeer sterk in voorwedstrijd KNVB MOEST EEN CENTRALE TRAINING LATEN VERVALLEN Van Breenen heeft er meer dan genoeg van Clay oefende tegen Ellis Opstelling pas laat bekend kruisjes al achter derug? Neem er toch een kolommetje Opnieuw nederlaag voor Manchester U. Koersen Hilversum Poolse verspringer dood na val uit raam Oostduitse zwemmer vluchtte naar Westen Sijbrands winnaar in Paramaribo Dames-tennisploeg tegen Zwitserland Boze Russen niet naar Bolzano W.K.-steeple chase verbeterd Geen eenheid Tegenslag Nog eens Sensatie Ritme verbroken Succes voor wegploeg Geen mentaliteit Bijgelegd Veranderen Eén nieuweling Herverkiezing Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Dutch Internationals Fund STUDENTEN WILLEN KERK NIET LATEN GEBRUIKEN BIJ TAPTOE DELFT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 BRNO Bert Boom en Cees Stam, de stayers, die via series en herkansing de eindstrijd bereikten, zijn de enige Nederlanders, die op de laatste dag van de baankampioenschappen in Brno nog zullen rijden. Het protest op de diskwalifi catie van het tandemkoppel KoopmanVan Doorn werd verworpen en het vier tal voor de ploegachtervolging Van de Ruit, Tabak, Hoekstra en Loevesijn is, met de tiende tijd in de kwalificatieritten uitgeschakeld voor de kwartfinales. Nederland heeft In de ploegachtervolging vrijwel nooit een rol van betekenis kunnen spelen. Bij de wereldkampioenschappen, waar de ploegachtervolging sinds 1962 op het programma staat, heeft Nederland nog nooit in de prijzen gere den en voordat Koel, Oudkerk, Schuuring en Cornelissen op dit nummer bij de Olympische Spelen van 1964 te Tokio een bronzen medaille wonnen, hadden al leen in 1928 te Amsterdam de Nederlanders met een medaille (zilveren) op het erepodium gestaan. Zelden echter zal de prestatie bij een belangrijk toernooi zó mager zijn geweest als ln Brno, waar slechts de viertallen van België, Canada, Roemenië, Cuba en Ja pan een slechtere tijd reden. Ploegachtervolging is een nummer voor specialisten. Het talent is in feite minder belangrijk in zo'n ploeg. Vier rijders met een goede gemiddelde kwa liteit, die in volledige harmonie een zelfde ritme kunnen rijden, die snel zijn bij het overnemen van de kop-posi- tie en geen moeite hebben met het wiel-aan-wiel-rijden, bezitten een kans van slagen. Het nummer vraagt om een enorme ploegdiscipline, waardoor ieder van de deelnemers zijn gelijke kwart bijdraagt aan de totale inspan ning. Het is geen wonder, dat de nog vrij korte geschiedenis van dit wereld kampioenschap is geschreven door Rus land, dat in Stanislav Moskwin de eni ge deelnemer had in Brno, die ook bij het eerste kampioenschap van 1962 van de partij was, West-Duitsland en Ita- Italië. Een kwartet voor de achtervolging kan niet „in elkaar worden gesmeten", hoe goed de kwaliteiten van de indivi duele componenten ook mogen zijn. Frankrijk bijvoorbeeld bracht twee in dit wereldtoernooi gehuldigde achter volgers, Darmet en Rebillard, aan de start, maar slaagde er maar net in zich te kwalificeren. Nederland reed ook met twee achtervolgers, Hoekstra en v.d. Ruit, een sprinter, Loevesijn, en Ti- no Tabak. Drie van de vier rijders had den dus bij dit wereldkampioenschap nog andere belangen te verdedigen en de ploeg werd pas definitief samenge steld nadat maandagmorgen Klaas Balk zich terugtrok. Het was zeer be grijpelijk, hoewel minder aanvaard baar, dat de vier Nederlanders geen eenheid vormden. Achteraf is misschien gemakkelijk te zeggen, dat voor dit nummer geen Ne derlandse ploeg had moeten worden in geschreven. Deelnemen omdat toch vier van de vijf kandidaten voor het viertal in Brno zijn kan een wielerland als Nederland zich eigenlijk niet ver oorloven. Natuurlijk, de ploeg heeft in zijn wed strijd verschrikkelijke tegenslag gehad, maar dit viertal, dat meer opviel door inwendige spanningen dan door grote inspannigen tijdens de voorbereidings periode, had geluk nodig gehad om bij de laatste acht te kunnen komen en zeer veel geluk om de halve finales te halen. De tegenslag begon onmiddellijk bij de start, van waaruit Piet Hoekstra de koppositie moest nemen. De rechter voet van Frans van de Ruit schoot uit de toeclip. De Amsterdammer moest hem eerst weer vastzetten en daardoor onstond een chaos achter de wegvlie dende Hoekstra. Tabak en Loevesijn hadden een kleine 150 meter nodig om aansluiting aan het wiel van de Fries te vinden. Frans van de Ruit moest zich 250 me ter forceren om de trein te complete ren. De Nederlanders betaalden in de volgende ronden de tol voor de inspan ning, veroorzaakt door het kleine onge lukje. Pas na twee kilometer, halverwege de race, zat de tred in de complete ploeg, maar zeer snel daarna moest v.d. Ruit afhaken. „Ik voelde mij ver schrikkelijk slap", vertelde v. d. Ruit. „Bij de training had ik a) veel moeite om niet te worden gelost. Ik was niet in de goede stemming, ik werd een beetje down. Als wij er doorkomen moet Klaas Balk maar voor mij rij den". Nederland is er niet doorgekomen, hoewel het drietal zonder Van de Ruit ronden maakte, die bijna twee secon den sneller waren dan in de tijd toen Onze landgenote Eefje Helder (links) kwam er tijdens de wereld kampioenschappen sprint in Brno tegen de Russische Galina Jermolajev niet aan te pas. het kwartet na de door tegenslag zo moeilijke aanloopperiode, nog volledig was. Het noodlot, en dat kan zonder overdreven chauvinisme worden ge steld, trof Nederland nog op een ande re manier. De Nederlandse ploeg moest als eerste van start, reed dus in den blinde, waartegenover de andere veer tien deelnemende landen een richtpunt hadden. Maar dat was minder belang rijk dan de wind, die de resultaten heeft beïnvloed. De achtervolgings kwartetten zijn namelijk niet onder ge lijke omstandigheden aan de start ver schenen. Ten eerste doordat het programma over bijna twee uur was uitgesmeerd. Men liet iedere ploeg in de kwalificatie- ritten alleen gaan, maakte er dus een individuele tijdrit over 4000 meter van en onderbrak het programma na ze ven ritten voor manches uit het inter nationaal weinig betekenende sprint nummer voor dames. In een uur was de wind, die op het moment dat Ne derland reed, de vlaggen strak van de masten trok, volledig gaan liggen. De landen uit de tweede helft van het lo tingsschema hebben daarvan aanzien lijk profijt getrokken. Van de zeven ploegen die reden voor de onderbreking ten behoeve van de sprintsters, hebben er twee zich ge plaatst. Acht landen reden daarna en zes kwamen in de kwartfinales. Daarbij waren Franrijk en Polen, die Neder land onder gelijke omstandigheden misschien had aangekund. Zeker is, dat Nederland bij Tsjecho-Slowakije, Italië, West- en Oost-Duitsland, Rus land en vermoedelijk ook bij Bulgarije zou zijn achtergebleven. Het windnadeel, dat Nederland in de middaguren had gehad, bleek 's avonds inderdaad een verschil van seconden te hebben veroorzaakt. Rusland en Oost- Duitsland, die elkaar in de kwartfinales ontmoetten en die 's middags met een vergelijkbare bries als de Nederlan ders hadden gereden, maakten een op vallende winst op hun tijd uit de mid daguren. De winnende ploeg van de Russen won 4,78 seconden, de verliezen de Oostduitsers waren ook altijd nog bijna 4,5 seconden sneller dan in hun kwalificatierit. Ook de andere halve-fi- nalisten echter maakten winst ten op zichte van hun tijden uit de middag, al was het minder. Italië reed in de kwartfinales het snelst, namelijk 4.31,34, waarmee het bijna een halve seconde op de Russen voor bleef. De grootste sensatie was de nederlaag van de Westduitsers tegen de Fransen. Met nog anderhalve ronde te rijden lagen de Duitsers twee er varen Olympiërs, Podlesch en Hempel, en twee nieuwelingen, Haritz en Von- hoff drieëneenhalve seconde voor op de Fransen. Op dat moment, Podlesch had net omhoog gestuurd om de koppositie over te doen, kreeg Hempel een lekke band. Hempel schreeuwde: „Ich habe einen Platten", maar Podlesch verstond „drie Mann", wat dus zou inhouden, dat hij moch afhaken. Podlesch, die ver- moeidwas, deed het, maar Hempel kon op zijn lekke band niet meer bijkomen en daardoor moesten de andere twee inhouden om Podlesch een kans te ge ven het gat van dertig meter te dich ten. Het ritme was volledig verbroken en de tot dit moment zeer snelle Duitsers waren kansloos geworden. Frankrijk won uit verslagen positie met bijna an derhalve seconde voorsprong. De Fran sen zullen vandaag in de halve finales uitkomen tegen Italië, de Russische ploeg ontmoet de Tsjechen. Ook het andere programma-onderdeel van de avond bracht een verrassing. De Amerikanen Simes en Mountford versloegen namelijk het Italiaanse tan- dempaar Gorini-Orlati in drie ritten. De Italianen waren begonnen met de eerste manche te verliezen. Ook in hun volgende duel leken de Italianen ver slagen, maar het lukte hun meer dan een lengte achterstand goed te maken en op de streep hadden zij een band dikte voorsprong. De derde, beslissen de race, wonnen de Amerikanen van kop af gemakkelijker. Met Simes en Mountford werden Morelon-Trentin (Fra), Müller-Barth (W. Dl) en Otto- Geschke (O. Dl) halve-finalisten. Het sprinttoernooi bij de dames was, volgens traditie, weer een Russische aangelegenheid. De nationale kampioe ne Galina Kareva plaatste zich met Iri- na Kiritsjenko en Galina Germolajeva voor de halve finales en het viertal wordt volgemaakt door de kleine Oost- duitse Hannelore Mattig. De Nederlandse wegploeg, voordat de definitieve keuze is gevallen nog zeven man (de tijdrijders Oosterhof, Den Her tog, Zoetemelk en Benjamins plus Bra- venboer, Janbroers en Van der Burgh) sterk, heeft een duidelijke triomf be haald in een wegwedstrijd over 100 ki lometer. Na de vier omlopen van 25 ki lometer rond het dorpje Blansko op ruim 30 kilometer van Brno zag het eindklassement er als volgt uit: 1. Oosterhof, 2. Den Hertog, 3. Galames (Spa), 4. Bravenboer en 5. Janbroers. Het aantal echte kandidaten voor een ereplaats in het wereldkampioenschap ADVERTENTIE van zondag, dat aan de wedstrijd mee deed, was echter niet te groot. Naast ongeveer honderd Tsjechische renners stonden de ploegen van Engeland, Span je, Rusland, Algerije, Oostenrijk en Brazilië aan de start. Op het tamelijk heuvelachtige par cours, met flinke hellingen, ontstond al na 15 kilometer een kopgroepje van vijf renners van wie er zich vier (on der andere de Spanjaard Gamales) zich in het spoor van de vluchtende Den Hertog hadden gegooid. Bij de moeilijkste van de beklimmingen in de volgende ronde slaagde Oosterhof er via een bewonderenswaardige solo in aansluiting te vinden. Weer een ronde later kwam Bravenboer met een Tsjech aan zijn wiel ook bij. Het meest opvallende was echter, dat ook de na tionale kampioen Ben Janbroers, die bepaald niet als een klimmer bekend staat, ook alleen en ogenschijnlijk zeer gemakkelijk de sprong naar de kop groep maakte. Voor Janbroers aanslui ting had gevonden was Poke Oosterhof al gedemareerd. Oosterhof veroverde in de laatste twintig kilometer een voorsprong van rond veertig seconden op Fedor den Hertog, die in de slotfase de jagende Spanjaard Galames nog was voorbijgegaan. In de sprint van het oorspronkelijke kopgroepje, dat weer een kleine halve minuut achter stand had op Den Hertog, was Wim Bravenboer net iets sneller dan Jan broers. Het vernieuwde Manchester United, dat zonder de gepasseerde internatio nal Bobby Charlton en Dennis Law, de nieuwe competitie begon met drie ne derlagen in 4 wedstrijden, is dinsdag avond met 3-0 verslagen door lijstaan voerder Everton. Everton, dat uit vier wedstrijden het maximale aantal van acht punten heeft veroverd, verraste de vroegere Europa Cup-houders met drie doelpun ten in 26 minuten. De roodharige Alan Ball, Engeland's World Cup-ster, opende de score, ge volgd door John Morrisey en Joe Royle. Leeds United, de kampioen van het vorig seizoen, speelde op Highbury ge lijk tegen Arsenal: 1-1. Het was de 32 ste wedstrijd waarin Leeds ongeslagen bleef. Tottenham Hotspur, de enige an dere eerste-divisieclub, die in actie kwam, versloeg Burnley met 2-0, nadat Jimmy Greaves een strafschop had gemist. De uitslagen: Arsenal - Leeds United 1-1, Burnley - Tottenham Hotspur 0-2, Everton - Machester Uni ted 3-0. ZEIST De voorbereidingen van het Nederlands elftal op de wedstrijd te gen Polen in de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal op 7 sep tember zijn gisteren gestart. Op een niet bijster gelukkige wijze. 's Morgens moest bondscoach Kess- ler zijn zeventien pupillen tijdens de trainging tot een wat grotere krachts inspanning manen en 's middags deelde de secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB), de heer Burgwal, mee. dat de centrale training volgende week dins dag niet zou doorgaan. „Enkele clubs", aldus de heer Burg wal, „die spelers voor de centrale trai ning afstaan, hebben volgende week verplichtingen elders en wij als KNVB moeten twee belangen dienen. Het Nederlands elftal en de clubs. Het was natuurlijk beter geweest wanneer de training normaal doorgang had kunnen vinden, maar de bondscoach heeft de week daarop iedere dag de spelers tot zijn beschikking". Bondscoach Kessler, voorzichtig zoe kend naar woorden, liet duidelijk door schemeren, dat hij zich node bij het be sluit had neergelegd. „Ik had drie trai ningswedstrijden gepland. We waren dan langzaam naar een elftal en de tactiek toegegroeid. Dat beeld is nu verstoord". Kessler was overigens tevreden over de instelling van de spelers. „Het is een hechte groep, die zelfverzekerd te werk gaat". BRNO Voordat Hein van Breenen gisteren tegen de avond zijn trieste mo noloog hield in het zonnige wielersta- dion van Brno was het Nederlandse kwartet in de achtervolging voor ploe gen ver in de achterhoede geëindigd. Klaas Balk, aangewezen voor deze va derlandse formatie, bekeek de solo van zijn landgenoten als simpele toeschou wer. Hij had er de voorkeur aan gege ven niet van start te gaan. En twintig minuten voordat het vertreksein gege ven zou worden voor de Nederlanders, die als eerste over de haan moesten, had Van de Ruit coach Van Vreenen ge vraagd te worden vervangen omdat hij zich niet in orde voelde. „Terwijl hij kort voor de start in de training als een dolle hond in de rondte reed. Ik begrijp niets van die knapen", zuchtte Van Breenen voor de zoveelste maal tijdens dit toernooi om de wereld titels wielrennen voor amateurs. Zijn monoloog: „De goede mentali teit van deze ploeg was drie maanden geleden al ver te zoeken. De gekozen jongens maakten mij toen al duidelijk, dat zij om financiële redenen er niets voor voelden ter voorbereiding naar baanwedstrijden in het buitenland te gaan. En ze wilden ook niet naar de wereldkampioenschappen worden afge vaardigd. Daar sta je dan. Ik nam een paar derdereangs-renners mee, die toch elk honderd gulden kregen. Daar ston den die andere knapen toch wel van te kijken. Ze hadden ongetwijfeld tweehon derd gulden gekregen, want zij zouden hebben gewonnen." „Zo is het eigenlijk het hele seizoen gegaan. Hier in Brno zelf werd er nau welijks geluisterd. Die knapen doen maar wat, met uitzondering van Hoek stra. Ik ben er doodziek van. Eén ding weet ik zeker: volgend jaar moet de zaak heel anders worden voorbereid. Maar dat zoekt mijn opvolger maar uit. Ik voel er heel er weinig meer voor. Straks, als we terug zijn, wil ik eens uitgebreid met de KNWU over alles praten en ook zal ik het er met mijn vrouw over hebben. Zij vervangt mij vaak in de zaak en dat is niet zo'n ramp Maar het wordt anders als ik me hier dan nog te pletter werk voor knapen, die gewoon weigeren alles te geven." Met een understatement van enig ge wicht zou men kunnen stellen, dat de stemming in de Nederlandse ploeg niet overdreven zonnig is. Wim Koopman, die in een eerder stadium woedend een thermosfles kapot gooide voor de ogen van zijn chef d'équipe C. Zweedijk, wenste wel duidelijk te stellen, dat deze ruzie is bijgelegd. Toch: „Elke dag is er wel wat. Ik wil helemaal niet zeggen, dat wij als renners ons zo voorbeeldig gedragen, maar op één of andere ma nier is er toch steeds wel ergens een beetje ruzie. Iedereen probeert de an der weieens dwars te zitten." Dergelijke uitlatingen waren giste ren ook op te vangen uit de mond van andere leden van Nederlandse ploeg, die in de ploegachtervolging met grandioos machtsvertoon gereden door de Tsjechen in de series de zoveelste klap incasseerde. Onder de zeventien geselecteerden be vond zich één nieuweling. Eddy Trey- tel, doelman van Feijenoord. Was de keuze voor Treytel zelf een verrassing, voor Kessler niet. „Treytel heeft in de periode, dat hij voor Xerxes speelde, 'n grote indruk bij mij achter gelaten. Ook in de twee wedstrijden, die hij in Jong Oranje speelde, was hij grandioos. Hij heeft veel talent en kan in interna tionaal verband tot grote hoogte groei- De herverkiezing van Strik, die al eens eerder in de selectie van het Ne derlandse elftal was opgenomen, grond de de bondscoach op de vorm van de PSV-er. „Onder Linder is hij steeds be ter gaan spelen. Hij zal eventueel ver antwoordelijk moeten zijn voor het uit schakelen van de eerste of tweede spits. En vanuit deze positie kan hij snel op bouwen en aanvallen. Dat past in mijn tactisch concept, dat ik heb opgesteld voor de ontmoeting met de Polen. En naar aanleiding hiervan kies ik de spe lers". Die spelers mochten 's middags naar hartelust prijsschieten tegen UVS, dat als sparringpartner fungeerde. Het werd 9-0 voor de mannen van de selec tie, die allen, uitgezonderd Nico Rijn- ders, die een blaar onder zijn voet had, in het yeld kwamen. Opvallend was het goede spel van Moulijn, dié het vooral met Roggeveen goed kon vinden. De speler van Holland Sport scoorde vier doelpunten. De ove rige treffers kwamen op rekening van Cruyff (2 x), Groot, Van Dijk en Pahl- platz. Moulijn was na afloop niet ontevre den. „Het viel niet tegen als je nagaat dat ik er zo'n anderhalf jaar tussenuit ben geweest." Roggeveens commentaar: „Ach, als oefenwedstrijd heeft het natuurlijk wei nig waarde, maar het gaat erom, dat je elkaar weet te vinden. Dat is geloof ik aardig gelukt, al kreeg je, doordat „Kijk, we zijn toch grote kerels on der elkaar. Al die dingen moeten straks worden uitgepraat. Middelink is als algemene coach een fijne vent, met wie je lekker kan praten. Mis schien krijg ik er weer zin in als ik dat doe, maar dan moet er beslist het een en ander veranderen. Middelink blijft van mening, dat we over 'n paar jaar deze crisis te boven zijn, maar ik zie achter „de jongens, die nu in Brno zijn, weinig nieuwe talenten." „Wel ken ik jonge amateurtjes, die mettertijd kunnen doorbreken. Als ze tenminste bereid zijn om keihard op de baan te trainen en te luisteren naar wat hun wordt verteld. Met dit stelle tje cowboys ga ik in elk geval niet meer op stap." En Hein van Breenen beende weg. Een diep teleurgesteld man, die het ook niet kan helpen. HILVERSUM De interessante Mid- zomercriterium-race voor Nederlandse paarden van zeven jaar of ouder bracht weer eens een overwinning voor de tien jarige oud-kampioen Anton. Een helden feit dat in Hilversum een tijd lang niet gebeurde. De Criterium-race voor jongeren Ne derlandse paarden werd iets feller om streden: Jan Wagenaar jr. had zijn Fa- biola Kitty goed gespaard gereden en versloeg mede daardoor in de eind sprint Foxtrot en Fernanda. De uitslagen waren: Nercusprijs: 1. Hortence F. J. Eerenberg) 1.27.8 2. Hoss Peterhoi' 3. Hilma. Winn 2.60 pl. 1.50 1.70 2.90 kopp 7.30 cov 5.10 trio 100.40. Midzomercriterium I: 1. Fabiola Kit ty (J. Wagenaar jr) 1.21.3 2. Foxtrot 3. Fernanda D. Winn 6.30 pl. 1.80 50 1.30 kopp 8.00 cov. 4.60. Midzomercriterium II: 1. Anton (J. Ham) 1. 21. 3 2. Domingo 3. Arie Winn 4.40 pl 1.60 2.20 3.10 kopp 15.30 cov 7.40 trio 502,-- Claudius-prijs: 1. Amad Kinley (M. Bouhui) 1.21.9 2. Carma 3. Arnoldus. Winn 14.80 pl. 3.00 1.70 2.50 kopp 12.70 voc. 4.60. Triton-prijs: 1. Heatrix (F J Eeren berg) 1.26.3 2. Enny Six 3. Gracia Trick- son. Winn. 1.80 pl 1.50 3.30 2.30 kopp 10.10 en cov. 9.30. Thetis-prijs: 1. Grand Geste (R. Krant) 1.24.2, 2. Game Cock, 3. Fluiter S. Winn. 3.90 pl. 2.30 1.60 3.30 kopp. 10.30 cov. 5.20 trio 125.70. Nercus-prijs tweede afdeling: 1. Hul labaloo (M Vergay) 1.39.7 2. Heros 3. Had je me maar. Winn 2.30 pl 1.30 1.60 1.30 kopp 4.20 cov 5.30. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. Training van de doelverdedigers tijdens de centrale training in Zeist. Links Eddy Treytel en rechts Jan van Beveren. we met twee spitsen speelden, wel eens een opeenhoping wanneer de buitenspe lers naar binnen kwamen." Over de tegen Polen te volgen strijd wijze liet de bondscoach zich verder niet uit. Volgende week gaat Kessler naar Polen om de interland tegen Noor wegen bij te wonen. De Polen zullen dan hun troeven op tafel moeten gooien. Op grond van zijn ervaringen zal Kessler dan waarchijnlijk de uit te voeren tactiek bepalen. KRAKAU De Poolse verspringer Viktor Godlewski is overleden na 'n val uit het raam van de eerste etage van en hotel in Krakau. Godlewski nam deel aan de Poolse kampioenschappen, waar hij met een sprong van 7,60 meter als derde eindigde bij het numer versprin gen. Na deze prestatie keerde hij te rug naar zijn hotel. Godlewski voelde zich niet goed en ging uit het raam van zijn kamer hangen. Daar is hij in slaap gevallen. Toen hij 's nachts wak ker schrok viel hij naar beneden en brak zijn halswervel. In het ziekenhuis van Krakau is hij tengevolge van zijn val overleden. LÜBECK Axel Mitbauer, de Oost duitse zwemkampioen op de 400 meter vrije slag, heeft in de nacht van zondag op maandag een geslaagde vlucht naar West-Duitsland ondernomen. De 19-ja- rige Mitbauer, uit Leipzig, was met en kele familieleden op vakantie aan de Oostzeekust. Zondagnacht verliet hij de camping en zwom twintig kilometer in open zee. Maandagmorgen werd hij, toen hij op een zeebaken uitrustte, opge pikt door de veerboot Nordland, die hem naar Lübeck bracht. PARAMARIBO Ton Sijbrands, de Nederlandse grootmeester, heeft in de achtste ronde van het internationale damtoernooi in Paramaribo gewonnen van de Surinamer Radan. Sijbrands is daardoor reeds winnaar van het toer nooi. Vandaag wordt de negende en laatste ronde gespeeld. De uitslagen van de achtste ronde zijn: Sijbrands-Radan 2-0, Rotteveel - Fleu 1-1, Sadiek - Slijngard 1-1, Ivens-Sheo- ratan 0-2. Stand: 1. Sijbrands 15 pnt, 2. Ram- charan 11, 3/4 Kemp en Sadek, beiden 10, 5. Rotteveel 7. 6 7/8 Sheotaran, Fleur en Ivens, allen 6, 9. Slijngard 5, 10 Radan 4. s MIAMA BEACH - Cassius Clay heeft dinsdag in Miama Beach een oefenpar tijtje van drie ronden gebokst tegen Jimmy Ellis, die door de World Boxing Association als wereldkampioen wordt beschouwd. Clay liet duizenden toe schouwers zien, dat hij nog niets aan kracht heeft ingeboet. Voor Ellis was het gevecht tegen Clay 'n voorbereiding voor het titelgevecht tegen Europese kampioen Henry Cooper (Eng.). ZEIST Bondscoach Kessler zal de opstelling van het Nederlandse elftal voor de ontmoeting met Polen pas op het laatste ogenblik bekend maken. Tijdens de centrale training zei hij: „Pas één minuut voor de wedstrijd begint zal ik de opstelling vrijgeven". De interland, die 's middags om 4 uur begint, zal vermoedelijk door de televisie worden uitgezonden. De NOS heeft alleen nog maar met technische moeilijkheden te kampen. Indien deze worden opgelost, is 't zo goed als zeker dat de wedstrijd wordt uitgezonden. AMSTERDAM De Nederlandse da- mesploeg, die op zaterdag 6 en zondag 7 september op de banen van ELTV in Eindhoven tegen Zwitserland speelt, bestaat uit Ada Bakker, 2. Judith Sa- lomé, 3. Annemiek Bloem, 4. Nora Blom en 5. Nellemiek Brouwer. Als aanvoerster zal fungeren me vrouw M. Vletter-Tettelaar. BOLZANO Aan de wedstrijden om de Europese beker schoonspringen, die van 20 t.e.m. 24 augustus in Bolzano worden gehouden, zullen geen Russen deelnemen. De Russen willen niet naar Bolzano gaan, omdat de organisatoren hebben afgezien van het hijsen van vlaggen en het spelen van volksliederen bij de ere- ceremonie. KIEV De Rus Vladimir Doudine heeft dinsdag, de derde dag van de Russische atletiekkampioenschappen het wereldrecord 3000 m steeple cha se verbeterd. Doudine legde de afstand af in 8 minuten 22,2 seconden. Het ou de record stond sedert 27 juli 1968 op naam van de Fin Juko Kuha. DELFT Het bestuur van de Delft- se studentenvereniging Societas Studio- sorum Reformatorum heeft in een brief aan de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente geëist, dat de Nieuwe Kerk op de Markt in Delft niet ter be schikking wordt gesteld voor de taptoe van dit jaar en van de komende jaren. In de brief spreekt het bestuur van SSR zijn „grootste en diepste" veront waardiging uit over het ter beschikking stellen van het kerkgebouw voor het la ten opkomen van Mariniers en andere militaire korpsen tijdens de taptoe. Het bestuur van de studentenvereniging vraagt tevens van de kerkeraad dat zij haar strengste afkeuring uitspreekt over de Taptoe Delft en dat zij „door prediking en onderricht de ware aard en het ware doel van een leger aan haar leden doet zien".

De Vallei | 1969 | | pagina 11