D'66 wil contact met de overige partijen Basisprogramma globaal gereed BCV organiseert in Eltheto demonstratiewedstrijden Oost-Canadese ploeg komt uit tegen VZC-heren Uitwisseling Ideeën uit scholenpraktijk Lyceisten bezochten Duitse industrieën Overleg met K.V.P. wordt voortgezet Clandestiene vuilstorters op de bon Bromfietser kwam onder vrachtwagen Veiling Resteren Bridgeclub kan nog leden gebruiken Badmintonclub start met honderd spelende leden JEUGD EN MAATSCHAPPIJ IN LEMGO Vernieuwing Onderlinge wedstrijden van tennisclub Collecte voor kanker bestrijding Meer zalen BURGELIJKE STAND Belt u dan even a.u.b. 10550 11079 OPENHEID CULTUURNOTA AAN U HET WOORD RENSWOUDE WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 "Y^EENENDAAL Op korte termijn kunnen de Veenendaalse afdelingsbe- sturen van de politieke partijen een uitnodiging sprek met de sinds korte tijd bestaande D'66-afdeling voor Veenendaal en om geving tegemoet zien. D'66 wil op deze wijze contacten tot stand brengen, die wat haar betreft mogen leiden tot nog nader te formuleren vormen van poli tieke samenwerking op gemeentelijk niveau. Tot nu toe heeft alleen de K.V.P. er blijk van gegeven een aantal kernpunten van een voorlopig minimumpro gram van D'66 te onderschrijven. Gisteravond kreeg dit basisprogram zijn be slag op sen werkvergadering van de Werkgroep Gemeentepolitiek. Op basis daarvan wordt uiterlijk volgende week opnieuw onderhandeld met een dele gatie van de K.V.P. Zoals al eerder bekend werd, hopen de beide afdelingen het eens te worden over een gezamenlijk minimumprogram voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De uitnodiging die de overige par tijen mogen verwachten is de tweede poging van D'66 tot nadere politieke kennismaking. Enige tijd geleden werd politiek geïnteresseerden al verzocht een vergaderingbijeenkomst van de werkgroep te bezoeken, door middel van een circulaire. Slechts de toena dering tot de K.V.P. was hiervan een tastbaar resultaat. Op 2 september houdt D'66 in de Ko renbeurs haar eerste openbare leden vergadering, waarop voor iedereen de gelegenheid bestaat met de politieke nieuweling in Veenendaal kennis te maken. Het basisprogramma, zoals dat gis teren wat de inhoud ervan betreft het fiat kreeg van de vergaderende werk groep en van voorzitter J. de Ruyter vormt vooralsnog de grondslag waarop het overleg met de KVP in de komen de dagen zal zijn opgebouwd. Een uit vier leden bestaande onderhandelings commissie kreeg hiermee de beschik king over een document, dat zeker in Veenendaal duidelfjk in de map van de oppositie thuishoort. Het programma levert o.m. de sug gestie om kandidaat-gemeenteraadsle den spreekuren te laten houden in het kader van de verkiezingscampagne, en deze vorm van contact met de burgerij ook na de verkiezingen te bestendigen. Dat sluit nauw aan op het eerste punt van het program, dat ook in vrijwel al le punten tot uitdrukking wordt ge bracht; openheid van en vanuit door middel van berichtgeving aan, volledi ge informatie vooraf, en medezeggen schap van de burgerij. Hearings moe ten dan worden gehouden, als er nog alternatieven mogelijk zijn, aldus het program, dat voorts voor openbaarheid van raadsstukken, verbetering van de ambtelijke communicatie d.m.v. een voorlichtingsblad voor de burgerij, en SCHERPENZEEL Er blyken nog steeds inwoners van Scherpenzeel te zjjn die menen dat de fraaie bossen in de omgeving vuilnisstortplaatsen zjjn. De heren J. Koudijs, jachtopziener en G. v. Ginkel, lid van de veldpolitie trof fen dit maal weer zakken met vuil aan in de bossen binnen de gemeente Wou denberg. Bij nader onderzoek was het vuil afkomstig van een bewoner van de Pr. Margrietlaan en van een bewoner van de wiliaerlaan in Scherpenzeel. Te gen beide personen is proces-verbaal opgemaakt. Het zijn practisch altijd bezitters van auto's die het handig vinden om even een rondritje te maken, even stoppen en dan het vuil uit de auto gooien. Men is wel van plan om door stren gere maatregelen er eens een eind aan te maken. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: AARDBEIEN: EI 52-70 per doosje a 250 gram; II 34-40 per doosje a 250 gr. BRAMEN: I 31-34 per doosje a 250 gram. CZAR: I 46-78; II 15-46. WASHINGTON: I 27-67; II 8-25. WASHINGTON: I 27-67; II 8-25. ONTARIO: I 39-64. REINE CL. VERTE: I 61-94; II 34-44. PERZIKPRUIMEN: I 85-157; II 40-70. OPAL: I 50-71; II 40-48. VROEGE TOLSE: I 92-104. JAMES GRIEVE: I 60-70: 28-35; I 70- 80: 34-44; I 80-85: 34-40. MANTET: I 60-70: 46-59; I 70-80: 73- 77. PRECOSE DE TREVOUX: I 50-55: 16- 20; I 55-65: 24-36; I 65-70: 39. CLAPP'S FAVORITE: I 55-65: 34-38; I 65-75: 38-52. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. RHENEN Vorig jaar werd er in Rhenen 'n nieuwe bridgeclub opgericht, die aangesloten is bij de Nederlandse Bridge-Bond. Er wordt momenteel we kelijks op donderdagavond in verband gespeeld, en er is nog plaats voor nieu we leden. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met de secreta resse, mevrouw M. G. Souwerbren- Wulfhorst (tel. 2229) of met spelleider, de heer F. J. D. van Doorn (tel. 2180). Aan hen die het spel wel zouden wil len beoefenen, maar onvoldoende ken nis bezitten, zullen voorbereidende in structies worden gegeven. vereenvoudiging of modernisering van de ambtelijke taal. Volgens D'66 moeten deskundige niet- raadsleden zitting kunnen krijgen in de diverse (raads-)commissies. De huidi ge samenstelling is volgens haar fou tief omdat zeer dikwijls de juiste man niet op de juiste plaats zit. Een ander punt van het program geeft hiervan een voorbeeld: de om vang van subsidies moet door experts worden bepaald, en bij voorkeur niet door ambtenaren. In dit verband pleit men voor de in stallatie van een subsidiecommissie, met als voorname taak de versnippering van subsidies te voorkomen. In Veen endaal worden tussen 100 en 150 instan ties door de gemeente gesubsidieerd. In haar basisprogramma breekt D'66 een lans voor de stimulering van het onderzoek naar de noodzaak van be vordering van 't openbaar onderwijs, en voor meer samenwerking tussen bij zonder en openbaar onderwijs. Daarnaast wordt een cultuurbeleid een vereiste genoemd. „Hierover moet een nota komen, terwijl de bouw van het toekomstige cultuurcentrum dient te worden versneld", aldus het pro grammapunt, „Veenendaal moet ten spoedigste kunnen voldoen aan de be hoefte op het gebied van muziek, to neel, film enz. Noodzakelijk is dan wel, dat men de bevolking rijp maakt op cultureel gebied." D'66 wenst voorts realisering van bejaardenzorg, in plaats van „bejaar dendistributie en bejaardenopberging". In het bejaarden-woning-beleid moet men streven naar mogelijkheden tot intermenselijk contact der bejaarden, in plaats van centraliseren moet men juist decentraliseren, opdat elke be jaarde zijn geëigende plaats in de sa menleving behoudt, zo meent de afde ling in haar program. Naast een pleidooi voor „openbre king van Patrimonium's Bouwvereni ging", met het doel meer variatie in de woningtypen te krijgen komen punten op de lijst voor die als meer van lan delijke importantie worden beschouwd: inspraak in de burgemeestersverkie zing. „Men moet zich daarbij niet al leen laten leiden door partijgrootte. Van belang is dat de verantwoordelijke minister zich laat informeren door de desbetreffende gemeente". Verdeling van wethoudersposten moet pas na overleg/overeenstemming plaatsvinden, zo stelt D'66, „het tegen woordige gekonkel binnenskamers schijnt overigens wettelijk!" Voorts wordt gesuggereerd vóóraf bekend te maken, welke portefeulle D'66 ambi eert. RHENEN De technische commis sie van de tennisclub „Rhenen" orga niseert zondag 24 augustus tot en met zaterdag 6 september op het gemeen telijk sportpark Candia de traditionele jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Men verwacht dat er gezien de enorme le- denaanwas van het afgelopen jaar meer inschrijvingen binnen zullen ko men dan vorig jaar toen door ongeveer veertig personen werd deelgenomen. De inschrijving sluit woensdagavond. Deze onderlinge wedstrijden hebben dit jaar een geheel ander karakter dan voorgaande jaren. Allereerst heeft de technische commissie van de tennis club een aantal „betere" senioren ver zocht om in de dames- en herendub- bels niet de bekende sterke formaties te vormen opdat de wedstrijden daardoor een spannender karakter zouden kun nen krijgen. Bovendien is het evene ment uitgebreid met voor de senioren een verliezersronde die op zondag 14 september zal worden gespeeld. De junioren van de vereniging wor den niet ingedeeld bij de senioren maar zullen spelen in poules om uit te maken wie de beste is. Als alles meeloopt zijn op zaterdag 6 september de finales met tevens een feest waarop de prijsuitrei king zal plaatsvinden. Komende zaterdag en zondag organi seren de tennisclub „Rhenen" en de Neder Veluwse Lawn Tennisbond uit Wageningen de traditionele jeugdont- moeting voor de jeugd tot 18 jaar. zater dag wordt er in Rhenen gespeeld en zondag in Wageningen. De Rhenense jeugd zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om de wisselbeker, die reeds tweemaal door Wageningen werd gewonnen, niet voorgoed in Wageningen te laten. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Evenals vorige jaren doet het Konin gin Wilhelmina Fonds gedurende de pe riode van 25 augustus tot 6 september 1969 weeer een beroep op uw offer vaardigheid. Voor deze inzameling mo ge ik bij deze uw bijzonder aandacht vragen. Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat de vrijwillige bijdragen worden ge bruikt ter financiering van het onder zoek naar de oorzaken en verbetering in de bestrijding van kwaadaardige ge- zwelsziekten, dus van kanker. Helaas is op dit gebied nog veel onbekend. Steeds dieper en gespecialiseerd onder zoek is daarom dringend nodig. Met scherpe intelligentie worden theorieën opgebouwd, met groot doorzettingsver mogen en oneindig geduld worden proe ven genomen en herhaald Teleurstellin gen betekenen een prikkel tot opnieuw beginnen. Successen openen de weg naar volgende problemen. Dit onderzoek heeft plaats in het Ne derlands Kanker Instituut te Amster dam en in het Radio Therapeutisch In stituut te Rotterdam. Bovendien wordt in deze instituten en in 13 over het ge hele land verspreide centra voortdu rend gezocht naar verbetering in de toe gepaste behandelingsmethoden. Regel matig worden verkregen resultaten uit gewisseld en vergeleken. De strijd te gen de kanker gaat voort. Al dat onderzoek, u zult het begrij pen, kost veel geld. Het is daarom dat ik uw medewerking inroep voor de aanstaande collecte. Kankerbestrijding is een zaak die ons allemaal aangaat. Help mee het Koningin Wilhelmina Fonds zijn strijd tegen de kanker te winnen. Als men U straks om een bij drage vraagt, geeft dan met milde hand. Mocht u op deze wijze niet bereikt worden of om de een of andere reden niet in staat zijn op deze wijze te ge ven, stort dan uw bijdrage op gironum mer 26000 van het Koningin Wilhelmina Fonds te Amsterdam. Voor uw bijdrage groot of klein zeg ik u bij voorbaat dank. Namens de afdeling Veenendaal van het Koningin Wilhelmina Fonds P. Bode - Klootwijk. VEENENDAAL Op de kruising Kerkewyk-Spoorlaan raakte de Elste- naar R. de R. dinsdagochtend onder een vrachtwagen met aanhanger. De Elste- naar bleef ongedeerd. Zyn brommer liep schade op. Het ongeval ontstond toen vrachtwa genbestuurder N. W. A. D. uit Tilburg rechtsaf de Spoorlaan insloeg, waarbij hij de bromfietser, die zich naast de trailer bevond en rechtdoor wilde rijden, niet voldoende ruimte liet. VEENENDAAL Veenendaals jongste sportvereniging, de in record-tijd op gerichte badmintonclub Veenendaal (BCV). laat haar gemeente en de plaatsen uit de omgeving zaterdagmiddag kennismaken met de badmintonsport. Van 's middags twee tot vijf uur hebben belangstellenden vrije toegang tot ge bouw Eltheto, waar een aantal topspelers van BCA uit Arnhem demonstratie wedstrijden gaat spelen. Het ligt in de bedoeling, dat er ook 'n match wordt ge speeld tussen vertegenwoordigers van BCV en BCA. De nieuwe vereniging heeft gerenom meerde speelsters en spelers uitgeno digd voor deze middag. Het zijn verre weg de sterkste krachten uit het oosten van het land en er prijken dan ook vele kampioenstitels achter de namen van deze sportlieden. De organisatoren van deze demonstratiewedstrijden zijn niet bang voor de (grote) concurrentie van de SKF- Ronde die zaterdagmiddag wordt verreden, omdat dit evenement volgens hen een geheel ander publiek trekt. Men is voornemens om na de wed strijden van de topspeelsters en -spelers leden van BCV tegen Arnhemse vertege- woordigers te laten spelen. Het is niet uitgesloten dat een nieuw lid van de Veenendaalse club, de heer J. van Dap peren uit Scherpenzeel die enkele jaren geleden als B-speler stond geregistreerd, ook in het strijdperk treedt. Maandag start BCV met de training. Alle voorbereidingen zijn getroffen en maar liefst honderd speelsters en spe lers beginnen aan het badminton-avon- tuur. De belangstelling voor de nieuwe vereniging is zo groot dat men alleen met de ruimte in gebouw Eltheto niet uitkwam. Het bestuur heeft nu over nog drie andere zalen in Veenendaal de beschik king gekregen. Er worden naar alle waarschijnlijk heid vier teams geformeerd door de technische leiding. De eerste uitgave mag starten in de tweede klasse van het district, terwijl team 2, 3, en 4 in de derde klasse uitkomen. De training van de competitiespeelsters en -spelers is in handen van A- en B-krachten van Het eerste team van BCA-Arnhem, dat momenteel in de eerste klasse landelijk speelt. Alle speelsters en spelers zij staan als A- en B-krach- ten geregistreerd geven acte de présence zaterdagmiddag in Eltheto. BCA, terwijl de rest van de BCV-leden wordt geoefend door eigen mensen. De volgende sportlieden verzorgen zaterdagmiddag in Eltheto de demon stratiewedstrijden R. v. Rhoon Oostelijk kampioen enkelspel en dubbelspel; Coene Oos telijk kampioen dubbelspel; Dorenbos; D. den Hollander 2e van Oost-Neder land en mix. kamp.; Mej. E. Vreeden- daal kamp. Oost-Nederland dames enkel en dames-dubbel.; Mej. Coende kamp. dames-dubbel; Mej. Jacobs jeugdkamp. Oost-Nederland. Geboren: Geurt, z.v. G. Moesbergen en J. Sterkenburg; Gerrit, z.v. L. A. de Fluiter en H. Vink; Arjan Harold, z.v. D. van de Haar en H. Randewijk; Jannetje Adriana, d.v. G. A. van Bar- neveld en J. P. Brummelen; Dirk, z.v. D. Cozijnsen en C. van Voorthuizen. Gehuwd: E. Lagerweij en J. C. E. Jonkers (Rotterdam). voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Het is vrijwel zeker dat op zaterdagavond 6 september in het Valleibad de herenformatie van VZC zal spelen tegen het Oost-Canadese water- poloteam. De Canadezen maken een toer van ongeveer twee weken door Neder land en het is VZC gelukt om het team naar Veenendaal te krijgen. Ook is het niet uitgesloten, dat VZC in de maand september nog twee sterke Tsjechische ploegen zal ontvangen. Er is contact opgenomen met een ploeg uit Brno, de plaats waar momenteel de amateurwielrenners strijden om de hoogste eer en nog een andere hoofdklasser uit Tsjecho-SIowakije. Men was bij VZC al lang van plan om het 35-jarig bestaan van de vereniging niet zo maar voorbij te laten gaan, doch de financiële middelen om het 7e lustrum luisterrijk te vieren ontbreken. De grote stroom van belangrijke evenementen in de afgelopen periode had namelijk al het nodige gevergd, maar nu is het dan toch gelukt om eerdergenoemde teams tijdens hun toernee op te vangen. De bond heeft de strijd tegen de Oost-Canadezen al officieel aan VZC toegewe zen. Over de komst van de Tsjechen wordt nog onderhandeld. Vast staat in elk geval, dat de liefhebbers van waterpolo weer een belangrijk evenement te wachten staat. Het is nagenoeg zeker dat de wedstrijden alle in het Valleibad zullen worden gespeeld. 'J"" N'"' '4 BURG STERNBERG VEENEN DAAL In het kader van de confe rentie: Jeugd en maatschappij waren ook zeer instructief do rondleidingen door bedrijven en de kennismaking met sociale instellingen. De belangstelling van de vrouwelijke deelnemers ging vooral uit naar een textielfabriek in Oerlinghausen. Twee andere groepen bezochten respectieve lijk een meubel- en de lampenfabriek Staff Leuchten te Lemgo. Meegemaakt werd het fabricage-proces van een rui me sortering zeer decoratieve lichtele- menten, waarmee men vooral het licht daar wil brengen, waar het functioneel het meest tot z'n recht komt. Interes sant waren ook de uiteenzettingen over allerlei aspecten van de organisatie van het bedrijf; het meest spectaculair daarbij was wel de computer-afdeling. Een viertal andere excursies hadden als doel: sociale en culturele instellin gen. 4 grote groepen bezochten al naar keuze, een bejaardencentrum, een SOS kindertehuis voor jonge kinderen zon der eigen huis, het moderne districts ziekenhuis te Lemgo en een middelba re school. Muziek uit zeer oude en zeer moder ne tijd stond ook op het programma. In de Ridderzaal van Burg Stern berg musiceerde de fam. Harlan en ge bruikte daarbij zelf vervaardigde mu ziekinstrumenten uit de middeleeuwen en daaropvolgende perioden en brach ten daarmee uit die tijd stammende muziek ten gehore. Zeer eigentijds was echter het be zoek aan de discotheek te Bad Salzuf- len, waar de serene harmonie van de middeleeuwse muziek plaatsmaakte voor schelle disharmonie. De jeugd werd weer tot bezinning ge roepen tijdens een lezing van de heer Otto Blessing over „Duitse vredespoli tiek". De spreker wilde het Duitse vraagstuk als specifiek Europees pro bleem behandelen en pleitte voor er kenning van de Oder-Neisse grens en het accepteren van de DDR als staat om tot onderhandelingen te kunnen ko men. Hij stelde ook de vraag: Is het wel een illusie, ontspanningspolitiek te voeren? De Duitsers wilden in de dis cussies van de deelnemers graag horen, hoe men in het buitenland het bestaan van de twee Duitslanden beoordeelde. In de internationale groepsdiscussie werd de volgende dag de vraag bespro ken: Nu overal de roep weerklinkt om vernieuwing van de maatschappij en maatschappijkritiek „in" is, moeten de jongeren nu afwachten of positief mee beginnen te werken, waar dat maar mogelijk is? Anders gezegd: Gaat het om meewerken aan een gestadige ont wikkeling of om revolutie? Een volgende dag kwamen de groe- De Veenendaalse jeugd (foto links) maakte in Berlijn kennis met een su per-Duits aandoende aflossing van de wacht. Een wagen die vorig jaar in het corso meereea. pen, elk in nationaal verband, bijeen en werden in onze kring onderwerpen leerling; discussie tijdens de les of in speciale kringen van geïnteresseerden na schooltijd, ook de vraag, of men in gesprekken onderling bepaalde goede ideeën had opgedaan uit de schoolprak tijk in Denemarken, Duitsland, Enge land of Tsjecho-SIowakije. Kort en goed: ook deze discussie be vestigde weer eens, hoe van een der gelijke conferentie goede impulsen (kunnen) uitgaan voor de individuele deelnemers als ook voor de verbanden, waarin zij leven. De groep Veenendaalse Lyceisten die in Lemgo (Duitsland) heeft deelgenomen aan een internationaal getinte jeugdontmoeting is weer thuis. Drs. J. G. Breekveldt, bij wie de leiding berustte, geeft in bij gaand (tweede) artikel zijn indruk ken weer over het verdere verloop van dit internationale jeugdcontact. In zijn derde en laatste beschou wing komt drs. Breekveldt met eni ge impressies over het bezoek aan Berlijn en met enkele slotconclu sies.

De Vallei | 1969 | | pagina 3