Directie is „gekanker" over (te) hoge badprijzen beu Ouwehand's wil natuurbad gaan verkopen aan gemeente Jonge exposanten in Streekcentrum Maanlanding beheerst Bloemencorso Leersum Vrijwilligers laten tot nu toe verstek gaan Voorwaarde is dat raad principe-uitspraak doet Plannen voor een grotere opzet in de toekomst Filmopnamen in Amerongen voor t.v.-serie Zat Auto gestolen Overleg Oranje-W it jeugd tegen Ajaeieden Oranje Wit verhoogt contributie Hengelaars uit Veenendaal leiden in competitie >5- Vertrouwen Geheimzinnig s- Record Berendse beste schutter met het geweer „IK SCHROK ME EE1S HOEDJE Schieten WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 RHENEN Bij de gisteravond ter gemeentesecretarie afgegeven gemeente raadsstukken voor de vergadering van dinsdag 26 augustus bevindt zich een schrijven van burgemeester en wethouders, waarin de gemeenteraad wordt meegedeeld, dat de directie van Ouwehands Dierenpark in een aan de raad gerichte brief de vraag heeft voorgelegd of in principe wordt gevoeld voor de overneming van het natuurbad op de Grebbeberg door de gemeente. Ter voor bereiding van die beslissing achten burgemeester en wethouders het noodzake lijk over enkele elementaire gegevens betreffende het zwembad te beschikken. Inmiddels hebben B en W schrifte lijk aan de directie van het de laatste tijd zoveel besproken bad gevraagd om die gegevens, maar zij kregen als ant woord, dat die pas zullen worden ver strekt nadat de raad in principe tot overname heeft besloten. B en W stellen als slotconclusie in deze briefwisselingszaak, dat op deze wijze noch voor hen, noch voor de raad een oordelsvorming mogelijk is en dat zij thans gen aanleiding hebben ter zake nadere voorstellen te doen. Uit nadere informaties blijkt inmid dels, dat de directie van Ouwehands Dierenpark tot het aanbod is gekomen omdat men het geschrijf en het gekan ker over de te hoge prijzen voor het bad zat is. Het wordt nu vanaf 1957 geëxploi teerd en er is altijd nog met verlies gewerkt. De woordvoerder van de dL rectie deelde mede, dat de onlangs in gestelde prijs van f 3 voor volwassenen en f 2 voor kinderen is bedoeld als toe gang tot én dierenpark én zwembad, Daarnaast was er een mogelijkheid om zwemabonnementen af te nemen. „Wanneer men meent dat de prijzen voor het zwembad lager moeten wor den gesteld, dan moet de gemeente Het bad maar overnemen, dan kan het tekort worden bijgelegd uit de al gemene middelen, die door de belas- RHENEN In de nacht van maan dag op dinsdag werd op de Herenstraat in het centrum van Rhenen de perso nenwagen gestolen van de heer De R., die voor zijn huis stond geparkeerd. Een andere wagen werd onbeheerd voor de woning van de familie K. aangetroffen, enkele honderden meters van het huis van De R. verwijderd. Men vermoedt dat in deze autodiefstal met achterla ting van een andere gestolen auto de inbrekers de hand hebben gehad, die dezelfde nacht op brutale wijze in Wa- geningen tewerk zijn gegaan, waarbij één van hen op de achtervolgende po- lititemannen heeft geschoten. Er wordt een naarstig onderzoek in gesteld naar het verband dat er eventueel tussen de beide zaken kan bestaan. tingbetaler moeten worden opge bracht," aldus de toelichting op het gedane aanbod. In politieke kringen is men van me ning, dat burgemeester en wethouders niet hadden moeten schrijven, maar dat het college met de directie onmiddellijk om de tafel had moeten gaan zitten, omdat deze zaak voor Rhenen té be langrijk is om af te doen met een brief je. Ouwehands directie wil kennelijk serieus zaken doen, maar dan ook met een serieuze koper. Het is nu de vraag of de gemeente raad hetzelfde standpunt inneemt als het college van burgemeester en wet houders. De directie van het dieren park heeft haar aanbod tot de gemeen teraad gericht en verwacht thans van het hoogste bestuurscollege en prin cipe-uitspraak. Die uitspraak kan als nog komen, tenzij de raad zich neer legt bij de handelwijze en het stand punt in dezen van het college. Is dat het geval dan zit de kans erin, dat 't natuurbad volgend seizoen wordt gesloten en dat Rhenen weer net zo ver is als twaalf jaar geleden: 's zomers aangewezn op het zwemmen in de ge vaarlijke en vieze Rijn. ELST De Oranje Wit jeugd gaat zaterdag 23 augustus een uitstapje ma ken naar Amsterdam, 's Morgens zullen de jongens zich in de hoofdstad verma ken, terwijl zij 's middags, nadat hun een dineetje is aangeboden, twee wed strijden gaan spelen tegen enkele jeugd- elftallen van Ajax. RHENEN De voor exposities be schikbare ruimte in het Streekmuseum te Rhenen is tot en met 30 augustus in gebruik door twee jonge kunstenaars, afkomstig van de Utrechtse Heuvelrug te weten Lottemarie van Oordt en Henk van de Vis, respectievelijk uit Maarsbergen en Maarn. Lottemarie ex poseert tekeningen en monotypes, ter wijl de wanden van de expositieruimte in het Streekmuseum door Henk van de Vis met plastieken zijn behangen. De werken van beide jonge kunstenaars zijn dagelijks te bekijken van 11.00 12.30 en van 14.0017.00 uur. Zon dags en woensdags is de tentoonstel ling gesloten. De exposanten, die momenteel in het Rhenense streekmuseum hun werk aan de openbaarheid prijsgeven, zijn beiden jong en nog volop in ontwikkeling. Lot temarie van Oordt heeft in Maarsber gen eenkunstgalerie. Uit haar tekeningen blijkt, dat zij een voorliefde heeft voor bloemmotieven. Haar hoofdthema is de viool, één van de mooiste, meest sprekende bloemen die er zijn. In prachtige kleuren geeft Lottemarie ze weer. Soms in felle tin ten, zoals in „Viool II", dan weer zeer fijnzinnig afgewogen, zoals bijvoorbeeld in „Iris". In haar zwart-wit tekeningen is veel spanning en ritme. Deze nummers en haar monotypes reken ik tot het beste, wat zij laat zien. Ik vind hierin veel persoonlijkheid, een geheel eigen* ge voel voor structuur, het vermogen knap te tekenen en de inhoud subtiel en toch levendig weer te geven. Lottemaries werk zal met de jaren hopelijk nog aan innerlijke spankracht winnen, hier en daar blijft het tot nu toe nog teveel aan de oppervlakte van een zuiver estheti sche ervaring. Over het algemeen geeft ze blijk van een grafische inslag en de kunste nares zal er goed aan doen haar talent in die richting verder te ontwikkelen. Het werk van Henk van de Vis is momenteel nog zeer sterfc gebonden aan een bepaalde moderne stroming in de beeldhouwkunst. Dat zal elke bezoe ker opvallen. Helaas mist zijn inzen ding ook nog teveel een ruimtelijke functionaliteit, die evenwel zelfs in kleinplactieken niet mag ontbreken. De jonge kunstenaar verkeert in het sta dium, waarin men vormen ontdekt en er voorzichtig mee manipuleert. Zo voorzichtig, dat men van traditionele vormfunctie kan spreken. Het is mis schien niet zo vanzelfsprekend, dat zijn werkstukken in het kostbare brons wer- Hierboven werk dat karakteristiek is voor Henk van de ViOnder een van de inzendingen van Lottemarie van Oordt. den uitgevoerd. Het materiaal had een voudiger kunnen zijn. Ik liet een foto maken van zijn „mutatie", een hout sculptuur, die tot zijn boeiendste bijdra gen behoort. „Orgaan", is eveneens een gevoelig en goed stuk werk. Van de overige plastieken kan ik slechts zeggen, dat ze artistiek wat „gebonden" zijn, hoewel zuiver van vorm. Er moet zich echter nog duidelijkheid, stijl en karakter vormen, waarmee voor Henk van de Vis zeker nog gerui- ine tijd gemoeid is. Er ontbreekt nu dui delijk een dimensie aan intensiteit en ruimtelijke spanning in zijn werk. Wout van den Born. AMERONGEN Een filmploeg van de NOS maakt in de omgeving van de zandafgraving te Amerongen op het ogenblik filmopnamen voor een nieuwe jeugdserie, getitels Flo- ris van Roosenboom. Het verhaal speelt zich af in de middeleeuwen en zal vermoedelijk beginnende in oktober in 12 afleveringen op het scherm worden gebracht. Met de produktie van de serie is al ongeveer twee jaar bezig. De to tale kosten zijn geraamd op ca. één miljoen gulden. Hoofdrolspe ler is de bekende acteur Rutger Houwer, die in zijn rol veel doet denken aan Ivanhoe. Verder wer ken mee o.a. Lex Schoorl en Henk van Ulsen. Voor de opnamen is o.m. het oog op Amerongen gevallen vanwege de fraaie omgeving. Eerder zijn al opnamen gemaakt in Gorinchem en in de buurt van Arnhem. In de omgeving van de zandafgra ving in Amerongen waant men zich op het ogenblik in de middel eeuwen. Duellerende ridders, die worden gefilmd inspannende sce nes vormen het beeld in deze an ders zo rustige omgeving. „Ik wist echt niet precies meer wat me bo ven het hoofd hing", vertelde een bejaarde wandelaar opgewonden. „Tegenwoordig is wel veel moge lijk, maar dat ze de klok terug kon den zetten, had ik niet gedacht. Ik schrok me een hoedje...." De NOS zette de klok overigens ook terug wat betreft de publiciteit rond de opnamen. Toen gevraagd werd om een foto werden zelfs de opnamen gestaakt x ELST t— De voetbalvereniging Oran je Wit gaat de contributie met een kwartje verhogen. Daartoe werd gister avond tijdens de jaarvergadering die in café Sportlust werd gehouden beslo ten. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter G. L. Hulsman, dat de jeugd het afgelopen seizoen wel bijzonder op dreef is geweest, terwijl het eerste en tweede van de onderste plaats werden gevrijwaard, dank zij Candia 3 en Ma luku Muda. Het ledenaantal was on- stant gebleven. Uit verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging er financieel op vooruitgegaan was. Er was een voordelig saldo. Ook kwam het punt contributie-verhoging aan de orde. Zon der op- of aanmerkingen uit de verga dering werd goedgekeurd, dat voor ieder lid de contributie met f 0,25 zal worden verhoogd. Ook over het onderwerp ontspan-r ningsavonden en uitgaansdagen voor het komende seizoen bleken er geen meningsverschillen. Tenslotte waren de bestuursverkie zingen aan de orde. Bij gebrek aan animo voor de functies van de heren Hulsman en Silfhout, hebben deze zich opnieuw herkiesbaar gesteld, hoewel zij aanvankelijk stellig van plan wa ren zich niet meer kandidaat te stellen. Het huidige bestuur ziet er thans als volgt uit: G. L. Hulsman, voorz.; J. Zomer, sec.; J. Stuyvenberg, penn.- meester; E. Silfhout wedstr.secre; B. van Kooten 2e voorz. en J. W. Looyen alg. adjunct. In de jeugdcommissie is geen veran dering gekomen. Deze bestaat uit de heren J. Haisch, voorz.; H. G. Bosman, secr.; B. Bosman, penn.meester en le den D. Haisch en G. G. v. Veenendaal. RHENEN In cie streekcompetitie hengelen staat Veenendaal momenteel stevig aan kop. Na vier wedstrijden is de stand als volgt: 1. Veenendaal 6927 gram; 2. Oos terbeek 5309 gram; 3. Rhenen 4140 gr.; 4. Ede 3976 gr; 5. Wageningen 3468 gr. en 6. Renkum 2535 gr. Aan een door „De Voorn" in Rhenen georganiseerde wedstrijd namen maar liefst 80 sportvissers deel. De uitslag: 1. G. v. Baaren 619 gr; 2. C. Dijkhorst 459 gr; 3. Gijs Lodder 368 gr; 4. N. Bui tenhuis 350 gr. en 5. C. Silfhout 320 gr. De heer W. Hendriks, goud- en zilver smid te Rhenen, had een extra beker beschikbaar gesteld voor de maatvis die het lichtst was. Die beker werd gewon nen door de heer Scheerder uit Driel met 29 gram. Zaterdagmiddag is er weer een jeugd wedstrijd. Samnkomst 14 uur bij het café H. P. v. Noort. Voor deze wed strijd komen de prijzen van de heer Hendriks. De jongeren moeten zich van- tevoren aanmelden voor deelname bij de bestuursleden van „De Voorn". Vallei stad E. Methorst. en de twee corso-comftés in Zun- dert en Valkenswaard een soort ruilovereenkomst. Deze overeenkomst bestemt de eerste dahliaoogst in Zundert, Val kenswaard en Leersum voor het corso „Midden-Nederland", terwijl de tweede bloemenoogst in de ge noemde drie gemeenten bestemd is voor de beide zuidelijke corso's. Naast de 13 praalwagens wordt de corsostoet dit jaar verder ge vormd door een zevental bekende muziekkorpsen, waarvan drie met een majorettenkorps. Ook rijden er weer ongeveer zestien reclamewa- LEERSUM Het bloemencorso „Midden-Nederland", dat volgende week zaterdag voor de 17e maal door de straten van Leersum trekt, staat ongetwijfeld in het teken van de spectaculaire Amerikaanse maanlanding. Aanvankelijk bleken maar liefst vijf ontwerpen van de in totaal dertien praalwagens betrekking te hebben op de lucht- en ruimtevaart. Het be stuur van de organiserende floraliavereniging „Leersum" voorzag eento nigheid en slaagde er op het laatste nippertje in een tweetal verenigingen te bewegen voor hun praalwagen een ander onderwerp te kiezen. Eén van de problemen rond de organisatie was daarmee opgeheven, maar er bleven er nog vele. Neem bijvoorbeeld de grootste zorg van het bestuur: het 100- tal vrijwilligers, dat minstens nodig is voor de kaartverkoop en de afzet ting van het parcours. Er hebben zich tot nu toe pas 30 personen aange meld, voor het bestuur een reden om aan de alarmbel te trekken. „Het kost ons slapeloze nachten. Maar vrijwilligers of geen vrijwilli gers, dit jaar gaat ons bloemencor so ongetwijfeld door", aldus de wat ontmoedigde, maar niet hopeloos gestemde voorzitter van de floralia - vereniging, de heer A. Raterink. Dat de vooruitzichten voor de toe komst op dit moment minder gun stig zijn wil hij wel beamen, maar zijn rotsvaste vertrouwen in de Leersumse bevolking wil hem daar niet aan doen denken. Hij geeft toe: „Wanneer niet voldoende mensen voor de kaartverkoop en de afzet ting van het parcours beschikbaar zijn, loopt de financiering van het volgende corso gevaar. De recette bepaalt namelijk het budget voor het bloemencorso in 1970". „Al enkele jaren streven we naar een grotere opzet van het bloemen corso „Midden-Nederland". We zou den er graag een streekgebeuren van maken, waaraan ook inderdaad wordt deelgenomen door praalwa gens uit de hele streek. Tot nu toe is het streven echter vastgelopen op onoverkomelijke bezwaren zoals bijvoorbeeld de uitbreiding van het nu nog 5 km-lange parcours. Ver der zullen voor een groter corso meer geld en... vrijwilligers nodig zijn". Als het komende bloemencor so achter de rug is, gaat het flo- raliabestuur zich met al deze pro blemen bezighouden en een groter corso in 1970 lijkt nu al zeker. In Leersum wordt inmiddels door vele verenigingen en organisaties koortsachtig gewerkt aan de op bouw van de praalwagens. .Nage noeg iedereen is druk in de weer en doet geheimzinnig om toch voor al maar niets te laten uitlekken van wat er in de boerderijen en schu ren op het ogenblik plaatsvindt. Al in mei is men met de eerste werkzaamheden voor het corso be gonnen. Ruim vierhonderd dorpe- 1 lingen zetten zich actief in om ook dit jaar het bloemencorso weer tot een geslaagd evenement te maken. In „de nacht van Leersum" (de nacht voor het corso) zal de span ning ongetwijfeld een climax be reiken. Dan moeten de duizenden bloemen voor het merendeel da hlia's op de wagens worden ge plakt of geprikt en begint eigen lijk pas het moeilijkste karwei. Op de dertien deelnemende praal wagens worden dit jaar, volgens voorzitter Alb. Raterink ruim een hal miljoen bloemen verwerkt. De meeste bloemen komen uit Zun dert, en Valkenswaard, waar enke le weken later bloemencorso's plaatsvinden, maar ook in Leersum zelf worden dahlia's voor het cor so gekweekt. De twee veldjes van de plaatselijke brandweer en de muziekvereniging „Crescendo" staan er goed bij en verwacht wordt dat er voor het grote gebeuren in Leer sum minstens 40.000 bloemen van kunnen worden geoogst. Overigens bestaat er tussen het floraliabestuur gens mee, die overigens in het ver leden het bekijken alleszins de moei te waard bleken. De geldprijzen zijn i.v.m. o.a. de BTW dit jaar ruim tien procent hoger dan vorig jaar. De totale kosten van het cor so bedragen ten minste tienduizend gulden. „Als het weer meewerkt ver wachten we een record aantal be zoekers", merkt voorzitter Alb. Ra terink nog op. „Vorig jaar waren er nog 20.000, maar het zou me niets verbazen als we dit keer de 25.000 halen". De verwachting van de voorzitter is gebaseerd op het feit, dat Leersum dit jaar geduren de de gehele corso-dag wat te bie den heeft. Het 'be^n?'s "'middags* al om twaalf uur met de keuring van de praal wagens. Na ;.floop van het corso dat om drie uur begint, vindt in Jachthuis „Damlust" om 6 uur de prijsuitreiking plaats. Daarna om 8 uur begint in „Damlust" het corsobal m.m.v. het trio „Ben Smits", om streeks negen uur onderbroken voor een groot vuurwerk, dat wordt ont stoken aan het einde van de Hof- laan. Het corsofeest wordt gecom pleteerd met een lunapark aan de Middelweg op vrijdag, zaterdag en maandag. De heer Alb. Raterink zorgen SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging behaal den afgelopen week op de buitenbaan de volgende resultaten: Geweer 100 meter: M. Berendse 48, A. ter Burg, 48, A. C. van Dusschoten 47, J. Overeem 46, H.v v. Ginkel 46, K. Schepel 46, G. Geskes 46, H. Pater 44, C. P. Hoytema van Konijnenburg 44, P. Engelenburg 44, H. Berendsen 44, E. v.d. Werk 43, A. v. Eist 43, W. Klum- penaar 43, H. Veldhuizen 42, W. v. Leu- veren 42, J. Koot 40, T. v. Rustenhoven 40, J. Koudijs 39, J. La Bastide 36, J. Visser 36, E. J. Reemst 35, en A. v. Garderen 30. Petite carabine 100 meter: H. Veld huizen 48, A. ter Burg 48, A. C. v. Dus- schoten 47, J. Koot, 46. M. Berendse 45, J. ten Broek 45, T. v. Rustenhoven 44, A. v. Eist 44, H. Pater 43, J. Koud ijs 43, K. Schepel 41, P. Engelenburg 40, A. v. Garderen 40, J. Visser 40, W. Klumpenaar 38. H. v. Ginkel 36, J. La Bastide 35, en G. Geskes 34.

De Vallei | 1969 | | pagina 5