Ian Paisley: Arresteer Bernadette Devlin Noordierse politie onder toezicht van Britse „Wij erkennen gevoelens t.o.v. B-specials" er Strauss: mark niet ondergewaardeerd Opnieuw een fel Chinees protest tegen Russen Vermogen EMS slonk f 15mln Over de grenzen In gareel WILSON: BURGERVERTEGENWOORDIGERS NAAR BELFAST 384 Papoea's gevlucht De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Belgische bus in Sovjet-Unie verongelukt Günther Grass klaagt minister Strauss aan 24 doden bij ramp met plezierboot tlae is Iwl moyel(jk. Kritiek op Groot-B rittannië OPVOUWBAAR' BROMMERTJE HORECA-SECTOR „NOG WEINIG OPWEKKEND" „LOGISCH" „ONTEVREDEN" Tegen I.R.A. ZES DODEN HERZIEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 DELF AST Protestantse extremis ten en Rooms-Katholieke leiders hebben gisteravond in Belfast hef tige woordentwisten gehouden over de ernstige rellen van vorige week. Het Genootschap voor Burgerrech ten, de spreekbuis van vele, achter gestelde katholieken, dreigde met een massale campagne van onge hoorzaamheid, tenzij de regering van Noord-Ierland aftrad en Londen het bestuur overnam. Ondertussen stelde de protestantse extremisten - leider dominee Ian Paisley voor, dat Noord-Ierland alle contact met de Ierse republiek verbreekt, hij eiste dat het Britse parlementslid voor Noord-Ierlan^. Bernadette Devlin, zou worden gearresteerd. Staande onder een spandoek met het opschrift „geen overgave" zei dominee Paisley verder, dat de grenzen tussen Ulster en Ierland moeten worden gesloten, dat alle handelingen van de republiek zou den worden geboycot en dat in Noord-Ierland een volkstelling zou moeten worden gehouden om te on derzoeken, wie in Noord-Ierland nu wel burger is van fyet Verenigd Ko ninkrijk en wie niet. „Ik geloof dat degenen, die naar Dublin opzien als naar de hemel blij zouden zijn on middellijk naar die hemel te gaan", zei hij. Hij beschuldigde de Ierse rege ring van samenwerking met het verboden Ierse republikeinse leger en hechtte daar de conclusie aan vast, dat Noord-Ierland zich in een toestand van oorlog bevindt met de republiek. Het Noordierse Genootschap voor Burgerrechten zei, dat het land voortaan bestuurd moet worden door de regering in Londen. „Wij gelo ven, dat de aan de macht zijnde unionisten en het hele wetsbestel to taal onaanvaardbaar zijn voor de katholieke gemeenschap in Noord- Ierland", aldus de verklaring. Ondertussen begint de toestand »n Noord-Ierland weer een beetje nor maal te worden. De Britse troepen haalden gisteren de prikkeldraadver sperringen weg, zodat het verkeer weer gebruik kon maken van de verwoeste straten. De sfeer in Bel fast blijft nog gespannen. De door burgers aangelegde barricaden wor den angstvallig intact gehouden. De katholieke wijk van Belfast lag gis teren onder een dikke laag stof toen kranen en bulldozers bezie waren de vernielde huizen tegen de grond '3 gooien. Sociale werkers in de stad schatten, dat ongeveer 5.000 men sen dakloos zijn en dat de totale schade miljoenen ponden sterling beloopt. De eerste 600 man van het Hamp shire Regiment, die reeds aanwe zige Britse troepen komen verster ken bij hun pogingen de protestan te en katholieke gemeenschappen in Belfast en Londonderry gescheiden te houden, kwamen gisteren aan. Vandaag zijn nog troepen van de T ONDEN Premier Harold Wilson van Engeland, die gisteren in Lon den overleg voerde met de Noordierse premier Chichester-Clark, heef gisteravond in een televisie-interview gezegd, dat de Britse legercommandan in Noord-Ierland voortaan verantwoordelijk zal zijn voor de algeheje veilig heid in het gebied. Gewone politie en de zogenaamde „B-specials** (protes tantse reserve-politie, die fel worden gehaat door de rooms-katholieken) zul len onder toezicht van de Britten worden geplaatst. „Wij erkennen de gevoe lens ten opzichte van de B-specials", aldus Wilson. Volgens de Britse premier betreffen deze maatregelen natuurlijk uitslui tend de veiligheid in Ulster. De Britse legercommandant zal zich niet be moeien met de normale taken van de politie inzake verkeer, misdaad c.d. Wilson kondigde tevens aan, dat be paalde hervormingen zullen worden doorgevoerd om tegemoet te komen aan de wensen van het Genootschap voor Burgerrechten in Noord-Ierland. Een nadere omschrijving daarvan wil de hij niet geven. Opmerkelijk is ook nog, dat Wilson aankondigde dat de Britse regering ADVERTENTIE Haf is dir Spar vandaag iceer voordelig. PORT MORESBY Uit West-Irian zijn 384 dorpelingen naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht, aldus is in de hoofdstad van dat gebied bekendge maakt. De Papoea's overschreden de grens bij het plaatsje Bosset op 13 augustus, dus kort nadat de zgn. daad van vrije keuze in West-Irian was voltooid. Er was nog nooit eerder een zo grote groep uit West-Irian uitgeweken. voor de eerste keer ook burger-verte genwoordigers in Belfast zal statione ren. Waarnemers zien hierin een po ging van de Britten om voortaan be ter op de hoogte te zijn met de gang van zaken in Ulster. Diezelfde waarne mers beschouwen de gehele verklaring van Wilson als een duidelijke steun aan de rooms-katholieken in Noord-Ier land. Premier Chichester-Clark, ge vraagd naar zijn reactie op het over dragen van de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in zijn land zei: „mijn reactie is volledig positief, om dat ikzelf de suggestie voor deze maatregel heb gedaan. De Britse troepen zijn nu de voornaamste macht in Noord-Ierland en het is alleen maar logisch, dat de controle op de veiligheid in handen is van de Britse opperbevelhebber". Over de Britse burger-vertegen woordigers in Noord-Ierland zei Wil son nog: „Wij zullen voortaan rege ringsvertegenwoordigers in Belfast hebben, die onze mening over bepaal de problemen aan de Noordierse re gering bekend kunnen maken. In het begin zullen hiermee burgers belast zijn; binnen niet al te lange tijd zal minister van Binnenlandse Zaken, Ja mes Callaghan, naar Ulster gaan om verdere stappen te nemen over een vertegenwoordiging". Volgens Wilson was er op dit moment nog geen sprake van, dat het bestuur van Noord-Ierland bij de Britse rege ring komt te berusten. Hoewel vele waarnemers hebben ge zegd, dat de verklaring van Wilson een flinke ruggesteun is voor de rooms- katholieken in Noord-Ierland, was de ADVERTENTIE MMi *J Er zijn 230u vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Royal Green Jacket gearriveerd, waardoor de totale troepenmacht rond 6000 man bedraagt. Eerste minister Jack Lynch van Ierland heeft verklaard, dat zijn re gering zich distantieert van de ac tiviteiten van het verboden republi keinse leger (IRA). Hij doelde daar bij met name op de uitlatingen van de IRA dat het volledig uitgeruste troepen naar Noord-Ierland heeft ge stuurd. „De Ierse regering zal niet dulden, dat haar macht wordt over genomen door welke groep dan ook", aldus Lynch. Een groep van 150 Ieren in To ronto heeft bekendgemaakt, dat zij geld zal sturen naar de rooms-ka tholieken in Noord-Ierland. Het geld kan daar indien nodig gebruikt wor den voor het kopen van wapens. De groep Ieren in Toronto is reeds 15 jaar geleden gevormd met het doel hulp te verlenen aan verwanten van politieke gevangenen in Noord-Ier land. Het Russische blad Izvestia heeft in een commentaar op de kwestie- Noord-Ierland gezegd, dat Enge land Ulster als een „halve kolonie" behandelt. Volgens de Russen volgt Engeland de oude imperialistische politiek van verdeel en heers. MOSKOU Twee Australiërs en een Britse vrouw zijn om het leven, gekomen, toen zondag een autobus met 42 buitenlandse toeristen tussen Minsk en Brest-Litowsk in de Sovjet-Uni slip te en omsloeg. Dit heeft gisteren en woordvoerder van het Russische reis bureau Intourist in Moskou bekend ge maakt. Er waren 27 gewonden. Volgens hem was het een Belgische autobus, die werd bestuurd door een Nederlandse chauffeur, die een hersen schudding heeft opgelopen. Onder de passagiers bevonden zich ook Amerika nen en Fransen. Het gezelschap was op weg van Moskou naar Warschau. Een woordvoerder van de Britse am bassade in Moskou wist mee te delen, dat na het ongeluk een Russische auto op de omgeslagen autobus inreed, waar door drie Russen die hulp verleenden, om het leven kwamen. De gewonden werden overgebracht naar een zieken huis in Baranivici, halverwege tussen Minsk en Brest-Litowsk. De autobus was van Nederlandse makelij en eigendom van de Westbel- gische A'itobusonderneming te Oosten de. De toeristen waren na een rond reis door de Sovjet-Unie op weg naar huis, toen het ongeluk zich voordeed. WILSON hervormingen eerste reactie van de voorzitter van het Genootschap voor de Burgerrechten, Frank Gogarty, dat hij „totaal en ab soluut ontevreden is". „Wij blijven van oordeel dat deze regering moreel niet het recht heeft aan de macht te blij ven, zij moet verdwijnen", aldus Gogar ty. Chichester-Clark is inmiddels uit Londen weer in Belfast aangekomen. De kwestie Noord-Ierland is vanmid dag in de veiligheidsraad besproken. Zo als bekend had Ierland om de spoedzit- CHICHESTER CLARK positief ting gevraagd. Hoewel Engeland reeds te kennen heeft gegeven, dat het tegen inmenging is van de Verenigde Naties in de kwestie-Noord-Ierland zeiden wel ingelichte kringen in New York giste ren, dat de Britse bezwaren geen re sultaat zullen opleveren. Engeland is volgens deze kringen namelijk partij in het debat en kan zodoende waar schijnlijk geen gebruik maken van het veto-recht. In Britse kringen is deze stelling echter bestreden. MüNCHEN Op een verkiezingsbij eenkomst in Oberammergau in Beieren heeft de Westduitse minister van Finan ciën, Franz-Josef Strauss, die tevens leider is van de Beierse vleugel der Christendemocraten, verklaard het fou tief te achten de Duitse mark onderge waardeerd te noemen. Naar hij zei be wijzen de verhoudingen tussen de mark en de Japanse yen, de Italiaanse lire en de Zwitserse frank, dat men niet kan spreken van een onderwaardering PEKING Communistisch China heeft van de Sovjet-Unie geëist, dat zij onverwijld haar „gewapende provoca ties" tegen Chinees gebied staakt. De regering in Peking deed dit gisteren in een in krachtige bewoordingen gestelde protestnota aan de Sovjet-ambassade. Herhaalde protesten tegen deze pro vocaties hebben niets uitgehaald, aldus de nota. Zo had de Sovjet-Unie tussen 1 juni en 31 juli 429 „uitdagende inci denten" veroorzaakt. Het ernstigste in cident vond op 13 augustus plaats in het district Joemin in het noordweste lijke autonome gebied Sinkiang, waar Russische hefschroefvliegtuigen en bij na 100 militairen Chinese soldaten had den beschoten. „Komsomolskaja Pravda", het blad van de communistische jeugd in de Sov jet-Unie, meldde gisteren dat de in Chi na bekende persfotograaf Van I Bin waarschijnlijk gesneuveld is bij het jongste gevecht aan de grens tussen de Sovjet-republiek Kazachstan en de Chi nese provincie Sinkiang. Russische soldaten hadden na het ge vecht om een strategische heuvel een filmcamera met zijn naam erop buitge maakt. Volgens het blad werkte Van I Bin voor het persbureau Nieuw-China. Van I Bin was ook de maker van de tegen de Sovjet-Unie gerichte documen taire films, die pas in Peking vertoond zijn. Wij weten niet of hij is kunnen ontko men, maar wij geloven het niet, aldus „Komsomolskaja Pravda". Bij het ge vecht aan de grens van Sinkiang zijn tientallen Chinezen gesneuveld. Intus sen gaat de campagne tegen China in de Russische pers door. Zo schreef „Ro de Ster", het blad van de Sovjet-strijd krachten, gisteren dat Peking het Chi nese volk zowel voorbereid op een con ventionele als kernoorlog tegen de Sov jet-Unie. Het blad verwijst in dit ver band naar een recente verklaring van partijleider Breznjef over de grote kloof tussen wat de Chinezen beweren te kunnen op kernwapengebied en waar toe zij feitelijk in staat zijn. BONN De Westduitse auteur Güïn- ther Grass heeft een aanklacht inge diend tegen de Westduitse minister van Financiën, Franz-Josef Strauss. Grass is van mening, dat Strauss artikel 130 van het Wetboek van Strafrecht, dat het aanwakkerén van haat verbiedt, heeft overtreden met zijn verklaring, dat de extremistische studenten van de buitenparlementaire oppositie geen be scherming van de wet verdienen, om dat zij „zich als beesten gedragen". Strauss heeft deze uitdrukking ge bruikt in een brief aan premier Alfons Goppel van Beieren. Günther Grass heeft een vereniging gesticht ter onder steuning van de verkiezingscampagne van de Westduitse sociaal-democraten. Strauss is de leider van de Beierse vleu gel van de christen-democratische partij. Op 28 september worden er in de Bonds republiek verkiezingen gehouden. De Japanse Dax Honda ST50 is een motorrijwiel, dat in twee delen uit elkaar kan worden genomen; het past ir\ de bagageruimte van een auto. De maximum snelheid van het motortje is 70 km per uur. van de valuta der Bondsrepubliek. Voor geven dat de mark 7,5 procent is onder gewaardeerd is een „mooi wetenschap pelijk voorwendsel". De stelling volgens welke de weige ring de mark te revalueren een stijging van de prijzen met zich meebrengt, is volgens de minister een stelselmatige beweging om de bevolking te mislei den. Hij noemde het besluit van de Franse regering om tot devaluatie van de frank over te gaan een moedige be slissing, maar leverde kritiek op Groot- Brittannië, dat zijn huidige moeilijkhe den te wijten heeft aan zijn interne eco nomische structuur, zijn permanente tekort op de betalingsbalans, het over laden van zijn begroting en de verhou ding tussen werknemers en werkgevers. De schuld voor de stakingen in Groot- Brittannië moet niet op de schouders van de Westduitse economie worden ge schoven. Een revaluatie van de mark zou Groot-Brattannië slechts tijdelijk op luchting geven, zo verklaarde minister Strauss die nog opmerkte, dat „de zie ken de gezonden niet mogen besmet ten". Hij liet weten dat de Bondsrepu bliek bereid is Frankrijk en Groot-Brit- tannië steun te verlenen, opdat zij over hun economische moeilijkheden heen ko men. In een vraaggesprek voor de radio heeft de president van de Westduitse centrale bank, dr. Karl Blessing, ver klaard dat hij na de veranderingen op internationaal monetair gebied wel licht zijn standpunt ten gunste van de revaluatie van de mark zal moeten her zien. Tot nu toe is dr. Blessing voorstan der van revaluatie geweest. Na de de valuatie van de Franse franc, de maat regelen in de Verenigde Staten ter be teugeling van de inflatie, en het stre ven van Engeland, naar een beter mo netair beleid, is er wijziging in de toe stand gekomen, aldus Blessing. PARIJS De scheepsramp op het Meer van Genève, op honderd meter van de haven van Thonon-Ies Bains, heeft zoals nu blijkt, 24 mensen het le ven gekost. Er waren 54 opvarenden aan boord van de rivierboot Fraidieu, die binnen drie minuten zonk. Tot nu toe zijn slechts de lijken ge borgen van vier volwassenen en vier kinderen. Naar zestien vermisten, on der wie elf kinderen, is gisteren de ge hele dag tevergeefs tot op zeventig me ter diepte door Franse en Zwitserse specialisten gezocht. Aan boord waren drijfkussens en vijf tig zwemvesten. Door de snelheid waarmee zich de ramp voltrok was het niet mogelijk deze uit te delen. T\EN HAAG Het vermogen van de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen E.M.S. vertoont over 1968 een achteruitgang van f 15,05 niln. Dit is het resultaat van een gewijzigde methode van berekening van de her waarderingsreserve, waarbij rekening is gehouden met de latente belasting verplichtingen. De nieuwe commissarissen van de EMS hebben in overleg met de heer R. Zwolsman, president-directeur van de E.M.S., hiertoe besloten om het publiek meer inzicht en duidelijkheid te geven over de positie van het concern. De E.M.S. behaalde over 1968 een winst van f 3,21 miljoen tegen f 233.000 over 1967. Dit bedrag wordt, gezien de zeer krappe liquiditeitspositie, toege voegd aan de algemene reserve, waar door het vermogens verlies tot f 11,85 miljoen is beperkt. Een dividend kan er uiteraard niet af. Ook de onverdeelde winsten van 1964, 1965 en 1967 zullen aan de algemene reserve worden toegevoegd. Het eigen vermogen bedroeg eind 1968 na winst deling f 110 miljoen, waarvan f 60 4 mil joen aandelenkapitaal f 24,2 miljoen voorziening voor belas' ■-<gen en f 11,2 miljoen algemene reserve. De winst op verkopen en ontwikkeling steeg van f 2,11 tot f 3,54 miljoen; de exploitatieresultaten daalden van f 8,44 tot f 7,23 miljoen en de resultaten van niet-geconsolideerde deelnemingen ste gen van f 64.000 tot f 304.000 De E.M.S. verkocht in 1968 aan on roerende goederen en deelnemingen, waaronder het Parijse hotel Continen tal voor f 33,35 miljoen bij een boek waarde van f 30,84 miljoen en een ta xatiewaarde van f 36,43 miljoen. Hoe wel de liquiditeit daardoor werd ge steund, blijft zij zorgelijk. De liquide middelen liepen terug van f 5,10 miljoen tot f 1,55 miljoen. Vor deringen stegen van f 6,64 tot f 9,03 mil joen en te ontvangen koopsommen van f 7 53 tot f 12.19 m'lioen. De liquiditeit zal aanmerkelijk worden versterkt door dat de E.M.S. er in geslaagd is in West-Duitsland voor f 90 miljoen aan leningen te krijgen. De sector horeca was nog weinig opwekkend. De resultaten lagen bene den die van 1967 f 2,91 miljoen, te gen f 3,49 miljoen in 1968. Dit jaar heeft de EMS te kampen gehad met vermindering van het bezoek door de btw, maar afgewacht moet worden of dit goed is gemaakt door het mooie zomerweer. De directie Heeft goe de verwachtingen van het wintersei zoen. De onroerende goederen van de EMS staan te boek met f 143,13 miljoen, zijn de de taxatiewaarde. De commissaris sen zeggen hierover dat de taxaties ge durende de laatste jaren over het alge meen juist waren. De verkoopprijzen lagen gemiddeld plm. twee procent bo ven de taxatiewaarde. Zij tekenen hier bij aan dat de verkoopopbrengsten on der druk hebben gestaan door de nood zaak tot handhaving van de liquiditeit. „Als het vraagstuk van de liquiditeit is opgelost mag verwacht worden, dat of hogere taxatieprijzen tot stand zul len komen, dan wel bij verkoop grote re overschotten zullen ontstaan". De langlopende schulden van het con cern zijn teruggebracht van f 93,3 tot f 77,2 miljoen, waarvan f 47,54 (v.j. f 62,02) miljoen hypotheken. De kort lopende schulden daalden van f 22,46 tot f 12,65 miljoen. Ten aanzien van de ontwikkeling van het onroerend goed zit de EMS vol plannen. Het contact met de gemeente 's-Gra- venhage is voor het zg. Nerviplan in tensiever geworden. Dit plan heeft betrekking op sanering van een deel van de Haagse binnenstad. Opdracht is gegeven voor uitwer king van een plan voor een nieuw hotel op de plaats van Les Galeries in Scheveningen. Les Galeries zal na afloop van dit zomerseizoen worden gesloopt. Uitgewerkt worden plannen voor de bebouwing van het Savoy-terrein aan de boulevard in Scheveningen, alsmede uit breiding van het Grand Hotel Brittan- nia in Vlissingen. Het graan-overslagbedrijf van de doch teronderneming Spieker en Elferink wordt gestaakt w waV- taatkun- dige voorzieningen in Zutphen. "|Vj"och Alexander Dubcek, noch Josef Smrkofskv, noch Jan Palach, noch de verbeten strijdende Tsjechoslo- waakse ijshockeyers hebben het kun nen beletten. De Praagse lente heeft geen zonnige zomer gekend, maar is teruggedraaid naar een mistige kille winter. Een jaar na de brute inval van de War- schau-Pact-troepen loopt Tsjecho-Slo- wakije weer in het gareel van het Kremlin en het ziet er naar uit, dat het land zich daar niet binnen afzien bare tijd aan zal kunnen ontworste len. Het communistisch-partijappa- raat in Praag zal daartoe ook voorlo pig geen pogingen ondernemen. Mos kou is er nu reeds, zo kort na de in val in geslaagd alle leidende liberale figuren in de partij uit te rangeren, of op een lager plan te plaatsen en de opengevallen plaatsen te doen bezet ten met „orthodoxe Russisch-gezinde" communisten. Onder vrijwel de gehele bevolking ech ter smeult een vuur. waarvan de om vang weliswaar niet precies is vast te stellen, maar dat de Tsjechoslo- waakse en Russische leiders toch de nodige angst inboezemt. Waarom an ders zouden de Russische leiders zo kort voor de eerste „verjaardag" van de inval, in de KRIM geheime bespre kingen hebben gevoerd met president Svoboda en partijleider Husak, waar om moeten de Warschau-Pacttroepen nu juist grote manoeuvres in Tsjecho- Slowakije houden In ieder geval de studenten hebben via hun „tien geboden" de be volking opgeroepen tot .passieve de monstraties op 21 augustus door o.m. het boycotten van het openbaar ver voer, cafés, bioscopen e.d. TJet waren ook de studenten die het eerst pogingen ondernamen een meer liberale ontwikkeling door te voeren. Deze ontwikkeling kwam pas goed op gang toen op 4 januari 1968 de stalinistische Tsjech Novotny zijn functie van partijleider verloor aan de Slowaak Alexander Dubcek. Deze begon met voortvarendheid tegemoet te komen aan de wensen van tegen standers van de „oude garde". Hij kondigde meer openheid in het staats bestel aan, bevorderde de uitvoering van bestaande plannen van moderne economen als professor Ota Sik, zeg de toe dat de schendingen van het so cialistisch wetsbestel, onder het oude regiem zoveel mogelijk ongedaan zou den worden gemaakt en ijverde voor meer vrijheid op het gebied van pers en cultuur. Toen Novotny ook zijn functie van staatshoofd verloor en „de held van de Sovjet-Unie" Ludvik Svoboda zijn plaats innam, scheen Tsjecho-Slowa- kije regelrecht op een van Rusland onafhankelijke politieke status af te koersen. Na korte tijd echter werd op pijnlijke wijze duidelijk dat Rusland deze ont wikkeling niet wenste te tolereren. Het vond de andere partners van het Warschau-Pact (béhrilve Roemenië) bereid Tsjecho-Slowakije een ultima tum (de z.g. brief van Warschau) te stellen: de communistische partij In Praag moest haar absolute heersers- rol hervatten, de censuur herstellen en de rechtse antisocialistische krach ten resoluut aanpakken. Dubcek wei gerde daarop in te gaan, maar ver klaarde zich bereid tot tweezijdige be sprekingen. Deze hadden plaats van 29 juli tot 1 augustus in het Slowaak se grensplaatsje Cierna Nad TIsou. Het compromis dat daar werd bereikt, en dat allerwegen als een overwin ning voor Dubcek werd uitgelegd, werd later in Bratislava bekrachtigd. Cpoedig daarna echter begon de Sov- jet-Pers opnieuw anti-socialistische krachten in Praag ervan te beschul digen dat zij de „geest van Bratisla va" schonden. De geruchten over grotscheepse manoeuvres langs de Tjechoslowaakse grenzen werden steeds sterker en nadat vanuit Mos kou werd vernomen, dat daar het cen trale partjjeomité in buitengewone zit ting bijeen was, vielen op 20 augus tus tegen middernacht strijdkrachten van Rusland, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije het land bin nen. De Russen verklaarden te hebben ge handeld op verzoek van „partij- en staatsfunctionarissen van de Tsjecho- slowaakse socialistische republiek**, zonder ooit te onthullen wie dat dan wel geweest waren. Dubcek, Cernik, Smrkofsky en anderen werden weggevoerd, maar toen de Russen niemand konden vinden om een marionettenregering te vormen, waren zij gedwongen Dubcek en de zijnen als gesprekspartners te erken nen. Wat er bij de besprekingen in Moskou is afgesproken is nooit bekend geworden. Hoewel Dubcek en Svoboda bij hun terugkeer tot tranen toe be wogen zeiden dat de in januari inge slagen koers zou worden voortgezet, werd al spoedig duidelijk dat ze veel concessies hadden moeten doen. Een van de voornaamste concessies was een verdrag over „tijdelijke legering" van troepen van het Warschau-Pact. "Vanaf dat tijdstip ging het bergaf waarts met de liberale koers in het land. Aanvankelijk verzekerden de leiders het Tsjechoslowaakse volk nog dat de liberalisering zou worden voort gezet, doch de bevolking scheen er niet veel vertrouwen in te stellen. De populariteit van Dubcek en Svoboda verminderde Op 16 januari van dit jaar kwam het land in een nieuwe crisis terecht. De student Jan Palach stak zichzelf uit protest tegen de politieke ontwikkeling op het Wencseslauplein in brand en werd door zijn dood een levend sym bool van het verzet tegen de partij en tegen de Russen. Begin april kwam het verzet tot een dramatisch hoogtepunt: de Tsjechoslo waakse ijshockeyers slaagden er tot tweemaal toe in de Russen bij de wereldkampioenschappen te verslaan. Bij hun terugkeer in het land had den er heftige anti-Russische demon straties plaats, waaraan volgens de Russen ook diverse partijleden deel namen. Moskou protesteerde krachtig en slaagde erin een passend ant woord te vinden: 15 april: Smrkofsky uit zelfkritiek, 16 april: vele „verraders en collabora teurs" worden gerehabiliteerd, 17 april: Alexander Dubcek wordt als partijleider vervangen door de meer Russisch-gezinde Gustav Husak. In Praag werd meegedeeld dat de ver vanging „op eigen wens" van Dubcek plaatsvond. De totale ondergang van de in januari ingezette liberalisering werd hiermee een feit.

De Vallei | 1969 | | pagina 7