Outsider Bert Boom veroverde in Brno wereldkampioenschap der amateur-stayers Favoriet Cees Stam door domme pechslechts' tweede MARJAN ACKERMANS VIJFKAMP IN ATHENE NAAR Feijenoord verloor verrassend van HVC Prognose betaald voetbal Spoeling in toto wordt dun Oostduitse triomf in tandemfinaie Ton Sijbrands bleef ongeslagen Russische meisjes in sprinttoernooi oppermachtig Onschatbare waarde Eisen Niet bedreigd Bewondering Buitenstaander Kans Grote favorieten Negental Keien Geen krimp Eefje Helder niet in wegploeg Luid applaus Jeugd won van amateurs: 2-0 Twente-DWS op 26 augustus II AUGUSTUS 1969 BRNO Bert Boom uit Enter is met zijn 31 jaar één jaar ouder dan zijn gangmaker Bruno Walrave. Samen werden zij woensdagavond op de wielerbaan van Brno wereldkampioen. Een groot koppel. De combinatie van de kracht en de wilskracht van Bert Boom. die het grote succes eigenlijk nog nooit eerder had geproefd, en hel koersinzicht van Bruno Walrave, die bovendien de kwa liteit bezit zijn stayers boordevol zelfvertrouwen te gie ten. Maar achter dit sterke, hechte duo kwam nog een Neder landse combinatie: Cees Stam achter gangmaker Joop Stakenburg. Een teleurgestelde Cees Stam, die na zijn nederlaag eigenlijk ook een overwinning minuten lang op een stenen muurtje op het middenveld heeft zit ten huilen. Stam heeft de tegenslag moeten doorstaan van pech met de motor van Stakenburg. Rondenlang moest hij alleen over de baan voor Stakenburg met een reservemotor weer aan de strijd kon deelnemen. De com missarissen vergoedden de ronde achterstand, die Stam had opgelopen volledig, maar zij konden de extra in spanningen, die de 23-jarige Zaankanter moest leveren, nooit vergoeden. Die inspanningen waren ook noodzake lijk door een aanval van Bert Boom. die zijn landgenoot bijna op een ronde achterstand reed, nadat Stam weer in zijn goede ritme achter de motor zat. Dat gebeurde niet uit onderlinge haat en nijd in de Nederlandse ploeg, maar Boom moest wel. Hij werd opgejaagd door de Zwitsers Peter en Spannagel en hij wilde zijn eerste plaats behouden. Gangmaker Walrave versnelde net genoeg om de Zwitsers op afstand te houden, maar hield onmiddel lijk daarna weer zoveel in. dat Stam na de pech met de motor niet nog eens de tegenslag kreeg van een ronde achterstand. Bert Boom heeft het hele kampioen schap vol zelfvertrouwen gereden en dat manifesteerde zich vooral in zijn herkansingsrit, toen het alles of niets was. Alleen voor de winnaar van die rit was er een plaats in de eindstrijd en die werd wereldkampioen. Bert Boom weet van zichzelf, dat hij achter lichte motoren verhoudingsgewijs meer kwaliteit heeft dan achter zware moto ren, maar hij zou de oorzaak niet kun nen zeggen. „Ik heb geen idee. Ik zit pas twee jaar achter de motor". Zeker is, dat Bert Boom geladen in dit wereldkampioenschap is gekomen. De Twentenaar was in het Nederlands kampioenschap derde geworden met een achterstand van veertien ronden op titelhouder Stam. De oorzaak was, dat hij vrij kort voor de titelstrijd in Am sterdam een val had gerpaakt. Zijn knie is nog steeds niet helemaal her steld en door een tetanus-injectie heeft hij aan kracht ingeboet. Bert Boom wilde die veertien ron den achterstand wreken en er was ook nog een klein stukje ander oud zeer. Ook vorig jaar namelijk was Bert Boom derde in het Nederlands kam pioenschap en ook toen wilde hij dol graag aan de strijd om de wereldtitel deelnemen. De KNWU wenste hem echter niet in te schrijven. „Goed" zei Boom, „Ik ga op eigen kosten". „Nee", stelde de Wielren-Unie, „je bent niet goed genoeg". Boom ging toch naar Ro me, maar alleen om daar de Neder landse renners als mecanicien te hel pen, waarmee hij in feite zijn normale beroep uitoefende, want hij is rijwiel- Bert Boom en Cees Stam op het erepodium. hersteller teur. en radio- en televisiemon- Het succes van het Nederlandse stayers-tweetal is echter voor een zeer groot deel ook het succes van hun coach Martin Wierstra. De renners zelf zijn de eersten om de onschatbare waarde van' Wierstra onder woorden te brengen. Dries Helsloot, die de finale niet haalde, zei het zo: „In mijn her kansingsrit werd ik vijfde doordat ik op het eind de rol niet meer kon hou den. Daardoor kwam ik in de grote prijs van Brno, een troost wedstrijd voor de stayers die niet in de finale reden, met een aantal krabbers in de baan. Ik moest die wedstrijd winnen. Het zou een schande zijn geweest als het niet was gebeurd. Maar Martin Wierstra liet toch voor mij zijn eten staan en is van de eerste tot de laatste minuut ook bij die wedstrijd geweest. Vanavond, toen Bert kampioen werd en Cees tweede, was het eerste wat Martin te gen mij zei: „Dries, jammer dat jij er niet bij was. Kijk, als je zo'n coach hebt kan het gewoon niet mis gaan". Die goede coach is erin geslaagd zijn stayers met elkaar en niet tegen elkaar te laten rijden. Die goede coach had, met zijn renners, het geluk dat Boom van de eerste plaats vertrok en Cees Stam van de tweede. Een geluk, dat Nederland eerder in dit toernooi vaak in de steek had gelaten. Boom, gestart door zijn coach Wierstra Cees Stam werd afgeduwd door zijn vriend Piet de Wit, de oud-wereldkampioen bij de amateurs, die speciaal voor deze wed strijd uit Wormer was overgekomen heeft die eerste plaats een lang vast in handen gehad. vol DEN HAAG Op voorstel van de nationale technische commissie heeft het bestuur van de Koninklijke Neder landse Atletiekunie (KNAU) vijfkamp- ster Marjan Ackermans (DEM) aan gewezen voor de Europese atletiek- kampioenschappen, die van 16 tot 22 september in Athene worden gehou den. Marjan Ackermans werd afgelo pen zondag kampioene met een re cordtotaal van 4698 punten. De enige mogelijkheid voor de jon ge Miep van Beek (ADA), die vrijwel iedereen de plaats voor Athene had toegedacht, om alsnog naar de Griek se hoofdstad te gaan is om Marjan Ackermans tot een tweede vijfkamp te bewegen waarin beide atletes dan de door de Internationale Atletiekfede- ratie (IAAF) gevraagde limiet van 4700 punten moeten halen. Volgens de IAAF-reglementen mag elk land één atleet per nummer stu ren, die de limiet niet heeft gehaald. Wil men echter meer dan één deelne mer per onderdeel sturen, dan moe- Bert Boom is 58 minuten niet ernstig bedreigd. Hij heeft geen tegenstander boven zich gezien. Hij, of liever Wal rave, heeft alle aanvallen afgeslagen voor zij werkelijk gevaarlijk werden. Het compliment voor dit deel van het werk aan Walrave kan niet groot ge noeg zijn. Twee minuten vobr het einde echter kwam Cees Stam. Uitgaand van de gedachte, dat een Nederlandse we reldkampioen, wie dan ook, altijd be ter is dan een bekerhouder uit een an der land, had gangmaker Stakenburg met zijn aanval gewacht tot het com plete veld stuk zat. Tot iedereen, be halve de twee Nederlanders, gebroken was door het stugge verweer van Bert Boom en de felle, geladen tussensprints van Cees Stam. De Zaankanter kwam razendsnel op, maar Bert Boom, die had gezien, dat er nog slechts ander halve minuut gereden moest worden, wist dat dit waarschijnlijk het beslis sende moment in zijn sportcarrière was. Hij versnelde, hij bleef voorbeel dig aan de rol en ook Cees Stam beet zijn tanden op hem stuk. Stam raakte meters los van de rol, maar dat was niet belangrijk meer. Geen van de con currenten, ook de Zwitser Peter, die als derde een plaats op het erepodium ver diende kon hem nog bedreigen. Peter was net als Boom uit de herkansings- ritten gekomen nadat hij in dezelfde se rie als Boom een directe finaleplaats had gemist. Onbedreigd, maar onvol daan, bleef Cees Stam tweede achter de woensdagavond ongenaakbare Bert Boom, die rondenlang jubelend langs de betonnen piste bleef rijden. De wedstrijd zelf is onmiskenbaar de wedstrijd van de Nederlanders ge weest. Van Cees Stam, die hartstochte lijk werd aangemoedigd door de meer dan 10.000 toeschouwers, die het sta dion tot de allerlaatste plaats vulden. Het publiek had bewondering voor het prachtige herstel van de Zaankanter, die niet zoals Premoli, De Vlaeminck en Spannagel gebroken was na de mo- torpech. In de finale is de pech name lijk, die bij alle series en herkansingen was uitgebleven, in ruime mate geko men. Later ging het enthousiasme van de Tsjechen over naar Bert Boom, die het onverzettelijke demonstreerde, dat hen zo aanspreekt en die hem tenslotte bejubelden op een manier, die alleen T jechische winnaars in wedstrijden te gen Russische deelnemers ten deel was gevallen. Bert Boom begon razendsnel, Cees Stam had een wat moeizamer start. De motor van Stakenburg wilde niet wat Stakenburg wilde. De Amsterdamse gangmaker vloekte op de motor, de drijfriem slipte en gleed weg. Staken burg had het recht om te vloeken. Hij voelde, dat zijn renner, de onmiskenba re favoriet, door domme pech mis- Bert Boom in actie met gangma ker Bruno Walrave. schien een kansloze zou worden. Span nagel, Crab en Peter probeerden ach ter elkaar Bert Boom van de koppositie te verdringen, maar Boom maakte aan de rol van Walrave tijdig de tussen sprints, die nodig waren om de concur renten op afstand te houden. De Zwit serse bleven komen, De Vlaeminck pro beerde het een keer, Premoli wilde eens zijn gezicht laten zien, maar 'lang voordat zij in de buurt van Boom wa ren, vluchtte de Nederlander alweer weg. Snel en ongrijpbaar. Steeds ge makkelijker ging Boom rijden nadat hij in de eerste twintig minuten alle aan vallen had weerstaan en pas twee mi nuten voor het einde werd het even spannend. Maar in de roes van de over winnaar doorstond hij ook de aanval van de man, die hij zelf als eerste kan- Nederlandse wegrenners kunnen revanche nemen De Nederlandse wegrenners krijgen vrijdag en zondag, de dag ertussen strijden de dames, de mogelijkheid re vanche te nemen voor de teleurstellen de prestaties van de baanploeg. Teleur stellend. ondanks het goede begin van Klaas Balk, ondanks de grote triomf van Bert Boom. In weerwil ook van de bronzen medaille van Keetie Hage, want buiten Rusland wordt het dames- wielrennen slechts door enkelingen, de betrokkenen, als een volwaardige sport gezien. Vrijwel alle wereldkampioenschap pen op de weg zijn een volledig open strijd geweest. Het kan ook niet an ders. De belangen van de renners zijn slechts hun persoonlijke. Bij eerzuchti ge amateurs, in Brno zullen er onge veer 180 starten uit 32 landen, blijkt het vaak dat zelfs in de eigen ploeg van ten hoogste zes renners intern even veel strijd wordt geleverd als met de concurrenten. Het wereldkampioenschap wordt in vier, vijf uur beslist, op de lijst van de 23 winnaars sinds de tweede wereldoor log pronken voornamelijk de namen van een-dagsvliegen. Eddy Merckx, de titelhouder van 1964 in Sallanches, is de enige en de grote uitzondering. Maar wie kent nog de namen van Aldo Fer rari, Gianno Ghidini, Lugiano Ciancola, Richardi Filippi, Santé Ranucci, Rena- to Bongioni, Flaviano Vicentini en Vit- torio Marcelli, de acht Italiaanse we reldkampioenen sinds 1946. Een wereld kampioenschap op de weg wordt per traditie door een buitenstaander ge wonnen, niet alleen omdat de concur rentie zo verschrikkelijk groot is, ook doordat ieder uit het veld van de onbe kenden de namen van de enkele werke lijk grote amateurs kent. Gösta Petters- son, de meest succesrijke amateur van de laatste tien jaar, is een van die ge tekenden. Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog horen er bij, Jean Pierre Mon- sere en Klaus Ampler, Leif Mortensen en Jean Pierre Danguillaume, Brian Jolly en Radames Trevino, Wojciech Matusiek en Milos Hrazdira, Xavier Kurmann en Vladislav Neloebin. ten zij allen aan de IAAF-eisen vol daan hebben. Bij een tweede vijfkamp tussen M. van Beek en Marjan Ackermans moe ten dan wel duidelijke afspraken wor den gemaakt. Mocht Marjan Acker mans in die „herkansing" de 4700 pun ten niet halen en Miep van Beek wel, dan is de reis naar Athene toch voor Marjan Ackermans. Zij is op grond van haar prestatie in het Nederland se kampioenschap, waarin Miep van Beek op kogelstoten en verspringen on der de maat bleef, al aangewezen. DEN HAAG Woensdagmorgen had den zich tien deelnemers aan sporttoto 2 van het afgelopen weekeinde gemeld met dertien juist voorspelde uitslagen. Er waren reeds 350 personen met twaalf goede voorspellingen, 3000 met elf en 800 met de eerste acht Het zijn stuk voor stuk renners die een jaar lang de regenboogtrui met ere zouden mogen dragen, maar die hem ook in Brno waarschijnlijk niet zullen veroveren, de opvallenden worden be waakt door het volledige veld, de klei neren grijpen de kans, die zich in hun loopbaan slechts een keer zal voordoen. Het is geen t<K al dat Italië, met zijn enorme arsena; van goede wielren ners veruit de meeste wereldkampioe nen heeft geleverd. Op het circuit van bijna veertien kilometer, vla': bij Brno dat ouk wordt gebruikt voor de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije der motor- renners, kan ook best een van de zes Italianen, bijvoorbeeld Fabrizio Fabri het kampioenschap veroveren. Maar hij heeft net zo veel kans als misschien vijftig op zestig anderen. Vijftig, zestig misschien, mogelijk ook veel minder renners zullen er slechts in slagen de strijd over de der tien ronden, 'n totale afstand van ruim 181 kilometer, te vo' jo' Het par cours is zwaar, loodzwaar. In de gehele omloop zit geen meter vlak terrein, tus sen de vierde en de zevend- kilometer moet op een lengte van 2800 meter een hoogteverschil van 180 meter worden overwonnen. Wielrenners noemen dat terecht geen echte klim, het komt dich ter bij het „moordende" valse plat, dat ook op andere gedeelten van het tra ject in de bosrijke omgeving een aan slag op kracht, conditie en fysieke serves zal doen. Het parcours vraagt een v ortdurende inspanning door de aandacht die aan letterlijk iedere con current moet worden geschonken en door de 42 bochten, die in de afdalin gen ook genomen worden door een hon derdtal renners, dat in een groot veld het bewijs van zijn stuurvastheid nog zal moeten leveren. Een valpartij kan het aantal favorieten decimeren, een lekke band kan van een kanshebl. een msloze maken. Daarom staat niet de ploeg sterk die met een ster van de allereerste orde aan de start komt, maar een equipe die ook in zijn achterbaan rijders van kwa liteit heeft. Het verhaal van de Ronde van Oostenrijk, waar Matthijs de Ko ning won, mede omdat iedereen op Joop Zoetemelk lette, is bekend. Zo iets gebeurt herhaaldelijk in een wereldkampioenschap. Gelukkig is de Nederlandse ploeg, die naast Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk ook nog Ben Janbroers, Wim Bravenboer, Sjef van den Burg, Henk Benjamins en natuur lijk Popke Oosterhof heeft. Een van het zevental, waarschijnlijk een van het trio Bravenboer, Van de Burg, Benja mins zal moeten afvallen. Ben Jan broers kan als nationaal kampioen be paalde rechten doen gelden en boven dien heeft hij woensdag in de oefenwed strijd te Blansko aangetoond dat hij op licht heuvelachtig terrein zeer goed uit de voeten kan. Die trainingsrit van de Nederlanders, met het geweldige resultaat van vier bij de eerste vijf, is natuurlijk geen waardevol uitgangspunt voor progno ses over het kampioenschap. Slechts 'n betrekkelijk klein aantal concurren ten reed mee, de andere landen wei gerden zich bloot te geven. De Neder landse ploeg kon het rustig doen. Wat de andere ploegleiders niet weten van de Amstelrijders Fedor den Hertog en Joop Zoetemelk, die na de Ronde van de Toekomst professional wordt, is niet waard geweten te worden en geen chef d'équipe kan zijn zestal opdragen alle Nederlanders in het oog te houden. En dat zal noodzakelijk zijn, want de klimmer met sprintkwaliteiten en die zeldzame combinatie is verenigd in Popke Oosterhof. Hij zal tot de grote favorieten behoren in het wegkampioe- schap 1969. Er zijn natuurlijk meer lan den die sterken achter de hand hebben. In de Belgische ploeg bijvoorbeeld be hoeft men zich niet blind te staren op Jean Pierre Monserre. Joseph Bruyere, de overtuigende winnaar van de Ar- deense Pijl op een parcours dat zeker zo zwaar is als dat van het wereldkam pioenschap, verdient een net zo hoge plaats op de lijst van kandidaten. Kansen afwegen bij een wereldkam pioenschap op de weg is mogelijk, de vermoedelijke winnaar aanwijzen nooit. Bij de ploegentijdrit op de weg van vrijdag ligt dat anders. De commissa rissen van de internationale wielerfede ratie geven trouwens ook zelf een aan wijzing in de richting van de te ver wachten winnaar door de plaatsing van de ploegen. De sterkste viertallen rij den het laatste en de Zweden, de twee voudige wereldkampioen, het aller laatst. Voor elk van de sterk geachte kwartetten heeft men een zwakkere ploeg geplaatst om het koersbeeld, er wordt met een tussenpauze van drie minuten gestart, zo zuiver mogelijk te houden. Het negental landenteams, dat de wedstrijd besluit, wordt gevormd door Denemarken, Zuidslavië, Nederland, Hongarije, Italië, Verenigde Staten, Zwitserland, Finland en Zweden. Een volgorde, die zonder meer recht vaardig is, want de Zweedse broers Sture, Gösta, Tomas en Erik Petters- son waren zowel in 1966 als 1967 wereld kampioen, Zwitserland behaalde (met Bürki, Hubschmid, Adam en Hugentob- ler) een overwinning in de traditionele tijdrit van Verviers, voor Olympisch kampioen Nederland, dat in Brno de laatste wereldkampioenen Italië in het plaatsingsschema moest laten „voor gaan". Denemarken (Mogens-Frey, Mortensen, Hansen-Lund) heeft zijn hoge plaats zonder twijfel verdiend aan zijn tweede plaats na Zweden in de tijd rit van Lubben, twee dagen na Ver viers, waar elf landen met hun sterk ste en sommigen nog met een B-ploeg ook verschenen. Het traject van de ploegentijdrit loopt van Brno naar Mikulov, dicht bij de Oostenrijkse grens waar na 48 kilome ter wordt gekeerd voor de terugweg. De renners moesten over flauw geacci denteerd terrein rijden op voornamelijk asfaltwegen. Alleen bij de doorkomst in de dorpjes Modrice, Pohorelice, Musov en in Mikolov zelf wordt de goede be strating op bepaalde stukken afgewis seld door afschuwelijke keien. Met re gen zouden daar zeker ook voor Ne derland met Den Hertog ernstige moei lijkheden kunnen opdoemen, vooral om dat de overgang van asfalt naar keien nogal abrupt is. Maar dat probleem telt voor alle ploegen even zwaar, al zit er natuur lijk niet in ieder viertal een renner die een ernstig ongeluk heeft gehad als Fe dor den Hertog, die daarom bij be paalde omstandigheden voorzichtiger rijdt. didaat voor deze wereldtitel had ge tipt. De aanval van Cees Stam, die tij dens de pech-periode van Stakenburg en onmiddellijk na de strijd de tranen niet had kunnen bedwingen. De teleur gestelde Stam, die zonder pech even veel kans zou hebben gehad als Boom. En die, wanneer geen Nederlander op kop had gereden, zonder twijfel anders, BRNO Het tandem toernooi, het meest fascinerende nummer van de wereldkampioenschappen, is besloten met een Berlijnse finale. In de eind strijd stonden namelijk de Westberlij- ners Jürgen Barth en Rainer Müller aan de start tegen de Oostberlijners Werner Otto en Jürgen Geschke. Otto en Geschke, resp. 21 en 26 jaar oud, bezaten tegenover Barth en Mül ler twee grote voordelen. In de eerste plaats hun grotere individuele snel heid en in de tweede plaats hun rijpere ervaring. Weliswaar is het Westduitse koppel precies even oud als het Oost duitse, maar Otto en Geschke rijden al drie jaar samen. Barth/Müller is een nieuwe combinatie, die dit seizoen in West Duitsland de hegemonie van Ko- busch en Stenzei doorbrak. Op weg naar de finale schakelen Barth en Müller het favoriete koppel Moreion/ Trentin uit. Het Franse paar voelt het teruglopen van de vorm, vooral door dat Trentin de laatste tijd last heeft van een lichte bronchinale aandoening. In de eerste rit waren Moreion en Trentin nog het snelst, maar in de vol gende duels bleken de Fransen, die in tweede positie voor de eindsprint ko zen, niet meer rap genoeg om een ach terstand van een lengte goed te maken. De onvoldoende ervaren Amerikanen Simes en Mountford bleken in de halve finales niet bestand tegen de tactiek en snelheid van Otto en Geschke en in de strijd om de bronzen medaille verloren zij ook van Moreion en Trentin. De eindstrijd was tamelijk eenzijdig. Beide keren moesten Barth en Müller een achterstand van meer dan een lengte goed maken. In de eerste rit wa ren de Oostduitsers van kop af gewoon sneller en in de tweede manche verras ten Otto en Geschke de Westduitsers in de eerste bocht van de laatste ronde. ZWOLLE Een nagenoeg volledig Feyenoord heeft gisteravond op het gemeentelijk sportpark te Zwolle op verrassende wijze met 82 verloren van de eerste-divisieploeg HVC. De bijna 6.000 voetballiefhebbers, die deze wedstrijd, welke ten bate van de Nederlandse Hartstichting werd ge speeld, volgden, zagen een technisch beter spelend Feyenoord in de eerste helft een voorsprong van 21 nemen. In de twintigste minuut gaf Geels uit een pass van Haak de Rotterdammers de leiding (10), waarna Harmse na 44 minuten de gelijkmaker voor HVC scoorde: 11. Via een strafschop, die in de laatste minuut van de eerste helft door Wery werd benut, nam Feyenoord opnieuw afstand. BRNO Eefje Helder zal zaterdag niet starten in het wereldkampioen schap op de weg voor dames. In trai- ningsritten is gebleken dat Nel van Dijk en ook Anneke Lute beter de berg opgaan dan de rijzige rijdster uit Aker sloot. Voor de wereldkampioenschappen waren titelhoudster Keetie Hage, Hen- ny Hondeveld, Truus Smulders en Bel la Hage al aangewezen. In Brno zou een keus gemaakt worden uit de ach tervolgster Nel van Dijk en de sprint sters Anneke Lute en Eefje Helder om de ploeg op zes meisjes te brengen. PARAMARIBO De Nederlander Ton Sijbrands, reeds zeker van de eer ste plaats in het internationale dam- toernooi dat in Paramaribo werd ge houden, slaagde er in ook de laatste partij te winnen. Van de negen partijen, die hij in dit toernooi heeft gespeeld, won Sijbrands er acht. Éénmaal speelde hij remise. Eindstand: 1. Sijbrands 9 partijen ge speeld, 17 pnt.; 2. Ramcharan 3. Sadiek 9-10; 4. Kemp 9-11; 5. T .-el 9-8; 6. Sheoratan 9-7; 7. Slijngard 9-7; 8. Ivens 9-7; 9. Fleur 9-6; 10. Redan 9-5. Na de hervatting had de Rotterdam se formatie, evenals voor de ru^t, weer een licht overwicht. De Amersfoortse defensie, waarin Wiskie excelleerde, gaf evenwel geen krimp. Na een half uur scoorde de jeugdi ge Heemskerk uit een voorzet van Harmse op fraaie wijze de tweede tref fer voor HVC: 2—2. De Amersfoorters incasseerden twee minuten later luid applaus van een enthousiast publiek, toen Harmse er 32 van maakte. De opstellingen waren: Feyenoord: Pieter Graafland; Veld hoen, Laseroms, Israël (na de rust Romeijn) en Van Duive'nbode; Haak en Jansen; Wery (na rust Hasil), Geels, Van Hanegem en Moulijn. HVC; Van de Wekke; Maas, Aarts, Wiskie en Tanis; Van Ginkel en Wild- bret; Harmse, Veenendaal, Heemskerk en Lissenberg. veel meer aanvallend had gestreden. Zijn troostprijs was de zilveren me daille, die door niets voor hem was te vergulden. CULEMBORG Het Nederlandse jeugd-voetbalteam (zestien-achttien jaar heeft in Culemborg met 2-0 ge wonnen van een bonds-amateurelftal. Bij de rust was de stand nog gelijk 0-0. Na de hervatting scoorden Hans van Ede (ADO) en Hans Bleijeniberg (Go Ahead). De drieduizend toeschouwers zagen een aantrekkelijk duel. Bij de mateurs speelde Kiel (Go Ahead K) uitstekend. Bij de jeugd waren Neeskens (RCII), van Marwijk (Go Ahead), Ruiter (Ajax) en Van Ede de uitblinkers. DEN HAAG De competitiewed strijd tussen FC Twente en DWS, die af gelopen zondag wegens een waterhoos moest worden afgelast, zal op dinsdag 26 augustus worden gespeeld. De ont moeting begint om 19.30 uur. De eredivisieclub Go Ahead ver sloeg in Veenendaal Dovo (tweede klasse zaterdagcompetitie) met 4-0 door treffers van Van der Ley, Van Tilburg en De Goede (tweemaal). BRNO Het sprinttoernooi voor de dames bij de wereldkampioenschappen in Brno is, op een detailpuntje na, een herhaling van het Russisch kampioen schap geworden. In Toela werd Galina Care va kampioene vóór Irina Kiriczen- zo en Galina Jermolajeva. In Brno werd Jermolajeva tweede en Kiriczenko der de achter de ongenaakbare Careva. De kleine, net als alle Russische hard- rijdsters, zwaargebouwde studente in de lichamelijk opvoeding had in de halve finale geen enkele moeite met Hannelore Mattig, die zij beide keren, rustig omkijkend waar de Oostduitse bleef met speels gemak versloeg. Het duel tussen Jermolajeva en Kiriczenko in de halve eindsctrijd, een presige-ge- vecht met jarenlange traditie, werd met iets minder gemak door Jemolajeva ge wonnen. Met die tweede plaats, door het be reiken van de finale, was de rijzige, hoogblonde Jermolajeva tevreden. Zij merkte al zeer snel, dat zij geen schijn van kans had tegen Careva. De nieuwe wereldkampioene vuurrood, kortge knipt haar,een wipneus en lichte groe ne ogen toonde zich daarmee, al is het dan indirect, sterker ook dan de vorige titelhoudster Alia Bagaoeniants, die haar titel in Brno niet mocht verde digen. De Russische wielerbond stelt zich namelijk op het standpunt, dat slechts de eerste drie in het nationale kampioenschap worden afgevaardigd naar de strijd om de wereldtitel. Ba gaoeniants was in het Russische kam pioenschap slechts zesde, nadat zij in de kwartfinales was uitgeschakeld door Galina Jermolajeva, die in de finale van Brno kansloos was tegen Careva. Gezien de kracht van de Russische sprintsters lijkt het waarschijnlijk, dat wanneer de reglementen van de UCI zouden toestaan, dat tien Russinnen star ten op dit nummer, zij op de eerste tien plaatsen zouden eindigen. EREDIVISIE: 0 NAC - Feijenoord2 DWS - DOS1 Telstar - FC Twente3 0 SVV - PSV2 0 ADO - Holland Sport3 0 MVV - Haarlem1 Go Ahead - AZ '673 Sparta - Ajax3 0 GVAV - NEC3 EERSTE DIVISIE 0 Vitesse - HVC1 0 Volewijckers - Veendam3 Volendam - SC CambuurI RCH - Fort./Sitt3 0 Helmond Sport - Den Bosch3 DFC - Fortuna VI1 Excelsior - Blauw Wit1 0 Elinkwijk - Willem II.3 0 Heracles - De Graafschap3 TWEEDE DIVISIE SC Gooiland - PEC2 ZFC - AGOVV 3 EDO - VVV1 0 Limburgia - Roda JC2 Eindhoven - Hermes DVS3 RBC - Wageningen1 Velox - Baronie3 0 Heerenveen - SC Drente3 De wedstrijden met 0 ervoor komen voor op de sporttoto van zondag a.s.

De Vallei | 1969 | | pagina 11