Veenendaals dagblad Felle gevechten tussen burgers en politie-eenheden Buiten Vvcnivocci Terugtrekking van troepen geëist Klant heeft nu genoeg suiker in huis.... Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TIJD OM OP TE STAPPEN, JONGENS....! VERHOGING VAN BTW HALFJAAR LATER bitterkoekjes JAMIN Tsjechen uit protest te voet naar liet werk i Regering maant Guyana na incidenten in Suriname m Dienstweigeraars gaan niet verder met actie Brand in moskee te Jeruzalem Wereldraad van Kerken: boycot Cuba opheffen I Wisselvallig JONGEREN MILITAIREN Heidebloei BARRICADES JAN PALACH AUGUSTUS: M ATR ASSENM A AND. ook Venezuela KRUIDENIERS SLOTEN GEWAPENDE VREDE Slag om de arm zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harder wijk- Tel. 03410 -2569. definitief 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijst Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telei, 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 21 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I95 TWEE DODEN BIJ BETOGING IN PRAAG PRAAG Bij de ernstige incidenten van gisteren in Praag zijn, aan de vooravond van de „verjaardag" van de invasie der Warschaupactlan- den. twee doden gevallen en verscheidene gewonden. Dit is vanmorgen mee gedeeld in een officieel communiqué van het gemeentebestuur, dat via luid sprekers werd bekendgemaakt Volgens de bekendmaking hebben „misdadige elementen op weerloze burgers geschoten". Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat er 320 mensen zijn aangehouden. „De daden van agressie en vandalisme waren het werk van buiten de maatschappij staande en misdadige elementen, die niet geaarzeld hebben zich van vuurwapens te bedienen tegen de politie mannen, die probeerden de orde te bewaren". Onder de aangehoudenen be vonden zich talrijke personen „die al meer met de strafrechter in aanraking waren geweest". In de bekendmaking van het ge meentebestuur van Praag worden de gebeurtenissen van gistermiddag en -avond zeer betreurd. Misdadige perso nen, zo wordt gezegd, hebben ruiten in gegooid, barricades opgeworpen en ver nielingen aangericht in het centrum van de stad. „ZU hebben ook niet ge schroomd vuurwapens te gebruiken te gen ongewapende burgers". De mani festanten wordt verweten, dat zij alles in het werk hebben gesteld om de voor bijgangers in hun betoging te betrek ken. De autoriteiten zullen de organisa toren van deze incidenten zeer streng straffen, aldus de bekendmaking. Het partijblad „Rude Pravo", dat geen melding maakte van de ongere geldheden, deed vanochtend een be roep op de bevolking, niet uit sensatie zucht te gaan kijken naar „het spel van saboteurs en vijanden van alle fatsoenlijke mensen". Volgens het blad zijn het weliswaar hoofdzakelijk jonge ren die zich laten meeslepen, maar er zouden ook ouders komen die hun kin deren meenemen om maar niets van het schouwspel te missen. Rude Pravo raadde zijn lezers aan, liever in de rus tiger wijken te gaan wandelen. Vanochtend waren vele autobussen en trams uit de buitenwijken vrijwel leeg. De bevolking had gehoor gegeven aan de oproep in illegale vlugschriften om op 21 augustus geen gebruik te ma ken van het openbaar vervoer en te voet naar het werk te gaan. Ook was opgeroepen bij wijze van rouw donkere kleding te dragen, maar dat hadden slechts weinig mensen gedaan. Het Wenceslasplein was normaal open voor het verkeer, evenals de Narodnijstraat, die gisteravond het to neel van felle strijd was. Militairen en politie-eenheden be heersten vanochtend in Praag het straatbeeld na een avond van felle jVu ik nog altoos niet zo goed uit j A r% 1 ,-» /-ï n** Ir rt w n I t* no* t*nr\n i i L* de voeten kan als gewoonlijk, moet ik mij noodgedwongen bepa len tot de tuin en omgeving. Zo zag ik aan ons vogelvijvertje de eerste 0 bloei van de struikhei: een rose pol 0 en een purperen. Ge behoeft mij deswege niet te beklagen; zeide Dickens niet reeds: „There is ro mance enough at home, without going half a mile for it", en daar is veel van aan. De calluna in onze hof staat er op vochtige bodem en krijgt op de hete droge dagen ge riefelijke halfschaduw van berk en eik. Zo hadden de oude bijenhou ders en schapenboeren het graag: water aan de voet en zon op de kop, doch deze langdurige vochtloze zo mer kreeg de rishei van het laatste te veel en van het eerste te weinig. Toch zullen de immen weer bij on getelde honderdduizenden naar het bloeiende veld worden gebracht en ziet de laatste pensiongast op tal van plaatsen de kleurige kasten in een dal of langs de bosrand staan. Ik herinner mij, dat mijn grootva- der vrijwel iedere zomer de bijen J naar de omgeving van Hoenderloo bracht, want daar honing dede heide het best. Ik heb daar nooit zo echt in kunnen geloven, doch het frappeerde mij niettemin dezer da gen van dominee Heldring te hebben gelezen (niet in zijn pas herdrukte boekje Ao I84l), dat de Streek om Hoenderloo en Hoog Barel eene der beste landsdouwen van de Veluwe was, als wordende daar op sommi ge plaatsen de zwarte aarde ter diepte van 2 voeten gevonden. Op j de gansche Veluwe wordt geen punt 0 aangetroffen waar de heide zo over vloedig en goed groeit als in de omstreken van Hoenderloo"Jaar op jaar maaide men er „heet" voor bezems en zo zal mijn grootvader wel gelijk hebben gehad. Nooit is het veld zo bevolkt als in augustus en Vondel zou thans niet hebben kunnen dichten: „Dees' wilde woeste Hey kent dieren nochte menschen." (Joseph in Dothan). 1 21-8-1969, A. B. WIGMAN. straatgevechten. Vandaag worden nieuwe massale betogingen verwacht tegen de invasie van Warschaupact- landen, nu een jaar geleden. Tegen middernacht hadden politie, legereenheden en de volksmilitie de heftige demonstraties onderdrukt, die de gehele avond in vele delen van de hoofdstad waren gehouden. Militairen met de bajonet op het geweer stonden op zeker ogenblik tegenover de beto gers. Verder zijn traangas, waterka nonnen en gummiknuppels tegen hen gebruikt. Men gelooft dat tussen 50 en 100 mensen gewond zijn geraakt. In de Narodnystraat bij het Wences lasplein in Praag hadden demonstran ten gisteravond barricades opgeworpen in een poging politie- en legervoertuigen de doorgang te beletten. Een houten huisje, vanwaaruit de politie het ver keer controleert, was tevoren omge worpen; een konvooi gepantserde perso- neelsvoertuigen reed het husije plat. Toen drongen de demonstranten een bouwterrein op en plaatsten 'n vorkhef truck, parkbanken en grote houten ka- belrollen op de weg. Twee Britse journa listen werden door de politie met gum- miestokken geslagen toen zij trachtten hun hotel over het Wenceslasplein te bereiken. Zware gepantserde voertuigen bra ken later door de barricades heen en militairen met de bajonet op het geweer ruimden de brokstukken op. De mensen vluchtten door steegjes, scheldwoorden naar de militairen roepend. Het graf van Jan Palach, de student die begin dit jaar uit protest tegen de Russische inval zelfmoord pleegde door verbranding, is met honderden bloe men en kaarsen bedekt. Zestien intellectuelen in Moskou heb ben gisteren de invasie van Tsjecho- Slowakije door de landen van het War schaupact veroordeed. Deze invasie wordt een bedreiging van de toekomst van het socialisme genoemd. In een schriftelijke verklaring herhalen zij, hun verzet tegen deze „tragische ge beurtenis". Tot de ondertekenaars behoort o.a. de 46-jarige historicus Pjotr Jakir, zoon van genraal Ion Jakir, die in 1937 tij dens de stalinistische zuiveringen werd geëxecuteerd. Dreigend beeld uit Praag. Op het Wenceslasplein kwamen gisteren grote groepen betogers te genover politie-eenheden, uitgerust met pantservoertuigen, te staan. Het kwam op verschillende plaat sen in het stadscentrum tot hevige gevechten, waarbij twee personen het leven verloren. Men houdt er rekening mee, dat er tientallen ge wonden zijn. Vanmorgen was de toestand in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad gespannen; er worden weer demonstraties verwacht. In Bonn heeft een toneelgezelschap aangekondigd, dat het een toneel stuk over de zaak-Defregger zal bren gen, waarin de executie in Filetto zal worden weergegeven. Ook zal in het stuk een film uit die tijd worden ver toond, waarop een dergelijke terecht stelling als represaille voor aanslagen op Duitse militairen te zien is. ADVERTENTIE DEN HAAG De koninkrijksregering heeft gisteren geëist, dat Guyana zijn troepen terugtrekt uit het gebied, dat dit land en Suriname elkaar betwisten. De regering heeft de Guyanese ambassadeur in Londen. Sir Lionel Luchhoo, laten weten „zeer ernstig verontrust" te zijn over de Guyanese overval van de Surinaamse post Tigri. In een communiqué stelt dc ko ninkrijksregering in Den Haag dat „dc handelwijze van Gyana in strijd is met de beiderzijds herhaaldelijk uit gesproken wens het bestaande geschil langs vreedzame weg op to lossen, in overeenstemming waarmede Suriname reeds geruime tijd een de-escalatie van het conflict heeft getracht te be vorderen. De koninkrijksregering verwacht dat Guyana op korte termijn de status quo zal herstellen door een terug trekking van de bezetting van de post Tigri", zo besluit het communiqué. V VLEDDER De dienstweigeraars in het kamp Vledder hebben besloten hun acties op te schorten. Z(j hebben mee gedeeld dit te hebben gedaan gezien de openheid en bereid willigheid van de ministers Udink en Polak en de toezog- ging, dat op ll september de wensen van de dienstweige raars in openbare vergadering zullen worden besproken door de vaste kamercommissie voor Defensie. Een uit zes man bestaande delegatie van in kamp „Vled der" tewerkgestelde erkende gewetensbezwaarden had gis teravond minister Udink (minister van Defensie a.i.) een open brief aangeboden, en wel in zijn woning te Rotterdam. De voornaamste wensen, die de tewerkgestelden in de brief hadden geformuleerd, waren: betere aanpassing van Enige dienstweigeraars uit het kamp Vledder zijn woensdagavond naar Rotterdam gereisd om daar minister Udink een open brief te overhandigen. Nadat het bezoek een tiental minuien had geduurd, achtte de bewindsman het tijd voor hen om op te stappen. het tewerkstellingsbeleid aan persoonlijke capaciteiten en opleiding, een beter leefklimaat in Vledder, opheffing van het „crypto militaire" reglement en opheffing van de „ambivalente" rechtspositie. Een groep van in totaal 35 gewetensbezwaarden uit kamp Vledder en acht in Den Haag tewerkgestelden trok later op de avond naar Den Haag en naar Oegstgeest, waar resp. een bezoek werd gebracht aan de privé^adressen van de ministers Klompé en Polak. Drie van de gewetensbe zwaarden hadden 's middags in Den Haag gesproken met de Tweede-Kamerleden Wieldraaijer en Dankert, leden van de vaste commissie voor Defensie. De koninkrijksregering is betrokken geraakt bij het Surinaams-Guyanese conflict, doordat zij de aangelegenhe den de defensie en buitenlandse zaken van Suriname (en de Nederlandse An tillen betreffende) behartigt. De ko ninkrijksregering bestaat uit de Ne derlandse regering versterkt met twee gevolmachtigd ministers: voor Surina me en de Antillen ieder één. De gisteren aangekondigde nota van de regering van Guyana over het in cident in het „betwiste gebied" tussen de „Nieuwe Rivier" en de Coeroeni was 's middags in Den Haag ontvan gen, aldus een regeringswoordvoerder. De nota was eerder op de dag te Lon den door de ambassadeur van Guya na, Sir Lionel Luckhoo, overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur al daar, dr. J. H. van Roijen, die het stuk naar Den Haag heeft doorgezon den. Sir Lionel, hoge commissaris te Londen, is tevens als ambassadeur in Nederland geaccrediteerd. Venezuela heeft Guyana beschuldigd van een oorlogszuchtige en provoca tieve houding door zijn troepen aan de gemeenschappelijke grens te verster ken. Guyana doet dit, zo wordt ge zegd, onder het mom van voorkoming van een Venezolaanse invasie in een omstreden gebied ten westen van de rivier de Essequibo. Venezuela maakt aanspraak op dit gebied van 150.000 vierkante kilometer, dat in het jaar 1899 bij arbitrale uitspraak in Parijs aan (toen nog Brits-Guyana) is toe gewezen. De Venezolaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Calvani, zei op een persconferentie, dat Venezuela genood zaakt is haar vreedzame houding te laten varen door de voortdurende po gingen van Guyana om Venezuela het oorlogspad op te drijven. De minister veroordeelde ook het Guyanese optreden in het conflict met Suriname. JERUZALEM In de oude stad van Jeruzalem is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de Al-Aksa- moskee, die nabij de Klaagmuur ligt. De brandweer stelt alles in het werk om te voorkomen, dat het vuur over slaat naar het gebouwencomplex, dat o.a. de moskee van Omar omvat. Toen de brand uitbrak bevonden zich hon derden Joden bij de Klaagmuur. CANTERBURY De Wereldraad van Kerken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten snel de diplomatieke betrekkingen met Cuba dienen te her stellen en de economische boycot te gen het eiland moeten opheffen. De raad drong er bij de Zuidameri- kaanse regeringen op aan de diploma tieke en handelscontacten weer met Cuba op te nemen om de economische moeilijkheden van het Cubaanse volk te verminderen. De 120 leden, die het centrale comi té van de raad vormen, namen met een overweldigende meerderheid van stemmen de verklaring over Cuba aan. Twee Amerikanen stemden tegen. ROTTERDAM De grote kruide niers hebben een gewapende vrede ge sloten in de suikeroorlog. In hun aan biedingen van deze week komt de sui ker niet meer voor. Co-op en Simon de Wit hebben hun prijzen teruggebracht tot het oude niveau van 1.17 gulden. Ook de vrijwillige filiaalbedrijven: Vé- gé, Spar, Centra, Vivo, Kroon, Tip. A O en IFA) handhaven deze prijs. Albert Heijn en de Gruyter verkopen de suiker tegen de kostprijs van 1,05 gulden. Zij zullen dat blijven doen tot er een waterdichte regeling is ge troffen, die prijzenoorlogen moet uit sluiten. Daarover zal het Centraal bureau voor levensmiddelenbedrijven waar in alle partijen verenigd zijn worden overlegd. De kruideniers houden dan nog wel een slag om de arm: als het weer gaat rommelen aan het prijzen- front, komen de stuntacties weer uit de ijskast. Het besluit tot een stapje terug heb ben de kruideniers afzonderlijk geno men. Volgens ingewijden is in deze sui keroorlog de prijs echter niet meer van belang: door de grote aankopen van de laatste week puilen de vaderlandse kas ten uit van de suiker. De komende tijd zal er weinig suiker meer worden ver- kocht.En niemand verbruikt immers meer suiker omdat het zo goedkoop is. Daarom wachten de kruideniers maar af en houden elkaar voorlopig nog scherp in de gaten. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00-14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART DEN HAAG Het kabinet wil dc verhoging van dc BTW met een half jaar uitstellen. Zc zal niet op 1 januari maar op 1 juli 1970 moeten ingaan. Om te voorkomen, dat deze verhoging het leven veel duurder zal maken, wil minister Witteveen (Financiën) een aantal artikelen, dat tot de dagelijkse levensbehoeften behoort, van het duur dere tarief nu twaalf procent brengen naar het goedkopere tarief, dat nu nog vier procent is. Bovendien wordt overwogen enkele artikelen zoals gas, water en elektrici teit, in te delen in het 0-tarief, zodat, hierover geen BTW behoeft te worden betaald. Het staat wel vast dat de accijnsver hoging op alcohol, bier en benzine, die tot 1 januari geldt, definitief zal wor den. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus wilden die accijnzen reeds op 1 juli definitief verhogen, maar zij werden door amendement van de heer G. A. Kieft (AR) tijdelijk ge maakt. Er is geen enkele aanwijzing dat het kabinet verandering wil brengen in zijn plannen voor de correctie van de loon- en inkomstenbelasting. Dit betekent dat deze correctie voor tweederde in 1970 en voor eenderde in 1971 wordt doorgevoerd. Zoals bekend zal de huurverhoging met zes procent ook een half jaar tot 1 juli 1970 worden uitgesteld. De regering komt, als deze voorne mens onveranderd in de miljoenenno ta worden opgenomen, een heel eind te gemoet aan de verlangens, die de So ciaal Economische Raad (S.E.R.) heeft neergelegd in zijn advies om lonen en prijzen in de hand te houden. Alle wensen van de SER worden ech ter niet geheel ingewilligd. De raad wil geen enkele verhoging van de BTW. Bovendien zou de belastingcor rectie in twee gelijke delen over het volgend jaar en 1971 moeten worden uitgesmeerd. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, en tweede voorzitter van de SER, heeft in een eerste reactie op het bericht over het uitstel van de BTW- verhoging met een half jaar gezegd, dal het kabinet het gehele advies van de raad moet volgen. Als het dit niet doet, acht de vakbe weging zich niet meer gebonden aan d< belofte de looneisen voor het volgend jaar te matigen. ADVERTENTIE morgen Aan de zuidflank van een lage- drukgebied, dat zich over de Noordzee en Scandinavië uitstrekt, werd het afgelopen etmaal onsta biele lucht naar ons land getrans porteerd. Deze aanvoer werd nog versterkt door een hogedrukgebied waarvan het centrum zich in hei zeegebied ten noorden van de Azoren bevond. In ons land kwa men veel buien voor, waarvan sommige van onweer vergezeld gingen. Zo werd vanmorgen in he; zuidwesten van ons land op ver schillende plaatsen 25 millimeter regen afgetapt. In het algemene weerbeeld komt de eerste 24 uur nog niet veel ver andering. De wind zal in het alge meen uit een richting tussen west en noordwest waaien, waarbij op nieuw op vele plaatsen buien' zullen vallen. Morgen Zon op: 05.35 onder: 19.5' Maan op: 17.06 onder: 23.26

De Vallei | 1969 | | pagina 1